Pokonaj własne słabości – trenuj sporty walki

Pokonaj własne słabości – trenuj sporty walki

Klasyczne rozumienie motywacji to uzasadnienie działania, wyjaśnienie i zrozumienie jego pobudek. Motywacja to również dążenie do ściśle określonego celu, wyznaczonego naszymi motywami. To także nasza siła, która pozwala nam, mimo przeciwności losu, iść dalej w obranym przez nas kierunku. Oczywiście, im wyższa motywacja, tym z większym zaangażowaniem będziemy starali się dany cel osiągnąć. A nic nie uczy takiej samodyscypliny jak sporty walki.

Sztuka czy sporty walki? A może system walki?

Czy wiecie, że sztuki walki są często błędnie utożsamiane ze sportami bądź systemami walki? Pojęcia są zbliżone do siebie, co spowodowało, że klasyfikacja rodzajów walki do konkretnej kategorii stała się punktem sporym. Obecnie jednym z najważniejszych wyróżników jest sam cel treningu. Priorytetem w sztukach walki jest rozwój zawodnika w aspekcie duchowym i osobowościowym. Natomiast sporty walki zawierają element rywalizacji, który schodzi na dalszy plan w pierwszej kategorii.

O rodzajach sztuk walki

Pierwotnym założeniem wielu współczesnych szkół sztuk walki jest przekazanie wiedzy o sposobach pokonania przeciwnika bez użycia broni dalekiego zasięgu. Poza fizycznym rozwojem, treningi ukierunkowane są na rozwój psychiczno – duchowy. Jak połączyć te dwie sfery w spójną całość? To wyzwanie każdego dnia podejmują najlepsi trenerzy! Ku temu wykorzystują uderzenia pięścią bądź łokciem, kopnięcia, chwytu, rzuty, dźwignie, broń białą, zaś po zakończonych ćwiczeniach wprowadzają elementy medytacji.

Co skłania do rozpoczęcia treningu?

Okazuje się, że treningi sztuk walki określane są mianem małych kin akcji. To tutaj łączy się z jednej strony aktywność fizyczna, zaś z drugiej troska o pracę nad samym sobą – własnym charakterem. Istotne jest także poszukiwanie własnych horyzontów, a przy tym poznawanie i pokonywanie własnych słabości. Jeżeli jesteś ambitny, chcesz się uczyć nowych technik i stawać się lepszy od samego siebie - treningi sztuk walki są dla Ciebie.

Sztuka walki to droga

Sztuki walki to nie tylko sposób na samoobronę, lecz sposób na życie. W związku z tym istotne jest poszukiwanie własnej drogi równowagi pomiędzy duchowością i fizycznością. Słowo „droga” zostało użyte nieprzypadkowo, ponieważ zgodnie z językiem chińskim „do” odznacza właśnie drogę. Co więcej, wyraz występuje równie często w nazwach poszczególnych dyscyplin sportowych, np. aikido, taekwondo czy kendo. Sztuki walki to umiejętność podążania właściwą drogą do rozwoju własnego „ja”.

Poszanowanie dla przeciwnika

Pierwszą czynnością po przekroczeniu sali treningowej jest ukłon dla trenera. Co to oznacza? Jest to działanie absolutnie dalekie od ukazania wyższości nauczyciela nad uczniem. Tu jedynie mowa o szacunku za poświęcony czas i chęć dzielenia się własnymi umiejętnościami. Przed rozpoczęciem ćwiczeń, partnerzy również wykonują ukłon oznaczający całkowitą równość pomiędzy zawodnikami, wynikającą z filozofii wschodniej. O istocie szacunku nie można zapominać, ponieważ sam trening jest tego doskonałym przykładem. Sportowcy doskonale rozumieją jak łatwo jest zrobić przeciwnikowi krzywdę, dlatego wykonują ciosy trafne, lecz lżejsze, by tym samym nie doprowadzić do kontuzji przeciwnika.

Cierpliwość i jeszcze raz, cierpliwość

Sztuka walki to sztuka cierpliwości. Każdy trening to wypracowanie precyzji ruchu, dokładności jego kierunku i wyznaczonej siły. Tutaj istotna jest powtarzalność, dlatego czasem ruch należy wykonać kilka tysięcy raz, by osiągnąć poziom mistrzowski. O tym przekonuje również Bruce Lee, mówiąc:

Nie obawiam się kogoś, kto trenuje 10000 kopnięć, ale tego,

który 10000 razy trenował jedno kopnięcie.”

 

Oczywiście istnieje przekonanie, że trening sztuk walki to jedynie wyraz nagromadzonej agresji, która szuka ujścia. A jak faktycznie przedstawia się korelacja agresji z treningiem tak wymagających dyscyplin?

Wszystko o agresji w sportach walki

Liczne stwierdzenia korelują treningi sportów walki ze wzrostem poziomu agresji. By rozwiać wątpliwości zostały przeprowadzone szeregi badań. Jednym z ich inicjatorów był Tadeusz Gruszka. Pierwotnym założeniem analizy było stwierdzenie jakoby dało się obniżyć poziom agresji u chłopców niedostosowanych w wieku ok 18 lat pod wpływem zajęć kick – boxingu. W ten sposób przygotowano dwie grupy wychowanków, u których dokonano poziomu agresywności. Wobec pierwszej grupy zastosowano półroczny cykl treningowy składający się z 2-3 zajęć tygodniowo w dwugodzinnych sesjach, zaś u drugiej regularnie mierzono poziom agresji bez dodatkowych zajęć. Z początkowych badań wynikało, że poziom agresji oscylował na poziomie 70%, zaś przy regularnych treningach znacznie się obniżył na grupie eksperymentalnej.

 

Równie interesujące badanie zorganizował Eligiusz Madejski – trener hapkido, który przeprowadził ankietę wśród rodziców młodych adeptów uczęszczających na jego zajęcia. Analiza była ukierunkowana na zaobserwowane zmiany w nauce, samodzielności, sposobie rozwiązywania problemów i samodyscyplinie. Okazało się, że regularne treningi zaowocowały szeregiem pozytywnych zmian w osobowościach młodych sportowców.

Wschodni trening dla umysłu

Dostrzegamy więcej, jesteśmy uważniejsi, poszerzamy pole swojej percepcji – takie zdania najczęściej padają po zakończonych treningach sztuk walki. Jak to możliwe, że sport, którego podstawą jest walka niesie za sobą tyle spokoju? Odpowiedź ponownie niesie Bruce Lee:

Trening zajmuje się nie obiektem, ale duchem człowieka i emocjami człowieka.”

W tym zdaniu kryje się niejedno ziarenko prawdy. Regularny trening to poszerzenie perspektywy, uspokojenie rozbieganych myśli oraz nauka koncentracji na jednej rzeczy. Wtedy odrzucamy przyszłe wizje, zaczynamy żyć tu i teraz. Smakujemy doświadczenia, a przy tym właściwie odczytujemy sygnały wysyłane przez nasze ciało. Osiągamy wewnętrzny spokój, który jest konsekwencją treningu cierpliwości oraz kontroli własnych emocji. Co więcej, przeprowadzone badania udowodniły, że sztuki walki to dyscypliny poprawiające pamięć i zwiększające zdolność do koncentracji!

Korzyści dla ciała z ćwiczeń sztuk walki

Wschodnie sztuki walki stanowią przedmiot licznych badań. Część z nich została przeprowadzona przez naukowców z uczelni Emory University w Atlancie. Na podstawie przeprowadzonych analiz wykazano, że uprawianie sztuk walki przez osoby w podeszłym wieku zdecydowanie zwiększało ruchowość organizmu, a tym samym zmniejszało ryzyko groźnego upadku o połowę! Badacze z kalifornijskiej uczelni dodatkowo udowodnili, że regularne treningi to gwarancja poprawy pracy układu odpornościowego. A poza tym? Uśmierzenie stanów bólowych, wzmocnienie narządów ruchu, zwiększenie siły mięśniowej oraz wypracowanie większej elastyczności w stawach.

Jak wybrać odpowiednią dyscyplinę sportów walki dla siebie?

Pragniesz nauczyć się bronić? Wybierz Krav Magę lub inny system walki jak Sambo, Wing Tsun lub Combat 56 ! Chcesz wyrzeźbić własną sylwetkę? Spróbuj swoich sił w Jiujitsu. Należysz do grona zawodników wysportowanych i pragniesz więcej? Sprawdź się w boksie lub tajskim boksie. Wolisz trenować sztukę walki z bronią? Wypróbuj szermierkę. Takich przykładów można mnożyć bez końca. Zanim zdecydujesz się na zapisanie się do konkretnej szkoły sztuk walki, zastanów się, co chcesz osiągnąć regularnie chodząc na zajęcia. Następnie zbierz opinie o szkole, praktykujących w niej instruktorach i sztukach walki, które reprezentują. Jeżeli jesteś początkującym zawodnikiem, nie chwytaj się najbardziej brutalnych dyscyplin i nie zrażaj się! Początki bywają trudne, lecz korzyści rekompensują wszelkie trudności.

 

Gdzie szukać właściwego trenera sztuk walki? Tylko na portalu LepszyTrener.pl

Mikołaj Pesto 1 30 maja 2016  1345

Dodaj komentarz

  • fighter
    8 maja 2017
    Moim zdaniem najlepsze są mieszane sztuki walki - najbardziej uniwersalny system dobrze sprawuje się jako sport na kondycję i ogólną sprawność i działa jako samoobrona. Duża zaleta jest też ich wpływ na psychikę - kiedy wiesz że trenujesz tak skuteczny system walki bardzo wzrasta pewność siebie!

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

sprzet-na-treningu-bokserskim-skakanka-bokserska

Sprzęt na treningu bokserskim | Skakanka bokserska

Skakanka jest niezbędnym elementem każdego profesjonalnego treningu bokserskiego. Jak wybrać odpowiednią skakankę i co daje włączenie jej do regularnych ćwiczeń?

rekawice-mma-jak-kupic-najlepsze

Rękawice MMA - jak kupić najlepsze?

Rękawice MMA mogą być używane zgodnie z zastosowaniem, które określa ich nazwa, jednak istnieją także inne sposoby wykorzystania tego typu przedmiotów. Jak wybrać odpowiednie rękawice MMA i gdzie je kupić?

rekawice-bokserskie-jak-wybrac-ile-kosztuja-rekawice-bokserskie

Rękawice bokserskie | Jak wybrać? | Ile kosztują rękawice bokserskie?

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu treningu. Jakie rękawice bokserskie wybrać, gdzie je kupić i ile one kosztują?

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

sprzet-na-treningu-bokserskim-skakanka-bokserska

Sprzęt na treningu bokserskim | Skakanka bokserska

Skakanka jest niezbędnym elementem każdego profesjonalnego treningu bokserskiego. Jak wybrać odpowiednią skakankę i co daje włączenie jej do regularnych ćwiczeń?

rekawice-mma-jak-kupic-najlepsze

Rękawice MMA - jak kupić najlepsze?

Rękawice MMA mogą być używane zgodnie z zastosowaniem, które określa ich nazwa, jednak istnieją także inne sposoby wykorzystania tego typu przedmiotów. Jak wybrać odpowiednie rękawice MMA i gdzie je kupić?

rekawice-bokserskie-jak-wybrac-ile-kosztuja-rekawice-bokserskie

Rękawice bokserskie | Jak wybrać? | Ile kosztują rękawice bokserskie?

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu treningu. Jakie rękawice bokserskie wybrać, gdzie je kupić i ile one kosztują?

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

wybor-rekawic-do-kickboxingu-wroclaw

Wybór rękawic do kickboxingu Wrocław

Wybór rękawic do kickboxingu wydaje się być prostym zadaniem. Rzeczywistość pokazuje nam, że jest inaczej. Wrocławskie sklepy sportowe oferują szeroki wybór asortymentu do sztuk walki. Możemy spotkać tam rękawice dla dzieci, kobiet, chwytne, przyrządowe, bokserskie i wiele innych. Czym kierować się przy wyborze odpowiednich rękawic?

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.