Podstawy przetrwania – jak zrobić pułapkę na zwierzęta oraz je upolować

Podstawy przetrwania – jak zrobić pułapkę na zwierzęta oraz je upolować

Człowiek w ekstremalnych warunkach sam musi zadbać o własne przetrwanie. Warto w takiej sytuacji wiedzieć jak zapewnić sobie jedzenie. Poznaj sposoby konstruowania pułapek na zwierzęta oraz polowania na nie.

Pomysł na przetrwanie

Gdy znajdziemy się w niesprzyjających warunkach, z dala od cywilizacji warto zdawać sobie sprawę z własnej sytuacji. Każdy przedmiot dostępny w danych warunkach może przydać się do zapewnienia sobie przetrwania. Nieważne czy jesteśmy w lesie, na pustyni, pośród ogarniającego mrozu czy na bezludnej wyspie. Ważne, by wykorzystać względnie niesprzyjające środowisko, bo tylko ono może zapewnić nam przeżycie. Polowanie na zwierzęta we własnym zakresie jest obwarowane wieloma zakazami, jednak w sytuacji walki o życie jest dozwolone.

Jak skonstruować wnyki?

 1. Do konstrukcji wnyków potrzebny będzie drut lub sznurek. Jeśli nie masz pod ręką żadnej z tych rzeczy możesz wykorzystać sznurówkę lub coś podobnego

 2. Na jednym z końców drutu zawiąż nieduże oczko. Kilka razy przekręć tę część drutu o jego resztę tak, aby oczko się „trzymało” i zwiąż

 3. Drugi koniec drutu przeciągnij przez oczko

 4. Gotowy wnyk przywiąż wolnym końcem do drzewa, w miejscu, w którym mogą występować małe zwierzęta, takie jak zające, gryzonie

 5. Podeprzyj wnyk gałęziami, by znajdował się na wysokości głowy zwierzęcia

Łowienie ryb

W trudnych warunkach, gdy mamy dostęp do zbiorników wodnych lub rzek warto spróbować złapać ryby. Survivalowe sposoby na łapanie ryb są różne.

 1. Można sypać do wody pokruszony chleb, ziarna zbóż czy mąkę – jakiekolwiek pożywienie, które może zwabić ryby. Nie należy sypać do wody dużej ilości pokarmu, w ekstremalnych warunkach każde jedzenie należy oszczędzać. Najlepiej obserwować wody stojące – tam jest większe prawdopodobieństwo złapania ryby. Przy łowieniu w rzekach o wartkim nurcie należy zmieszać pokarm z gliną i utworzyć kulki wielkości pięści. Tak przygotowaną przynętę można wrzucić do wody. Gdy ryby zbiorą się w danym miejscu można spróbować nabić je na zaostrzony kij (przy takim łowieniu potrzebny jest duży refleks). Można również spróbować wykonać własną wędkę. Potrzebne do jej wykonania są: haczyk, żyłka i kij (ze sprężystego drzewa np. leszczyny czy jałowca). Można również spróbować innych materiałów do wykonania wędki. Wystarczy na końcu kija zrobić niewielką dziurkę i przywiązać tam żyłkę (kij powinien mieć dziurę w środku), puścić ją przez środek kija. Na końcu żyłki trzeba zrobić oczko i przyczepić do niego haczyk.

 2. Wiencierz. Do jego wykonania potrzebne są drobne gałązki (np. wikiny). Należy zapleść je tak, by tworzyły pułapkę, która ma wejście z jednej strony. Ryba wpływa do pułapki i nie mogąc zawrócić – zostaje w niej. Wiencierz można wykonać również z pięciolitrowej butelki po wodzie. Wystarczy odciąć wlew (tak, by powstał lejek), odwrócić odciętą część i zamontować w butelce.

Pułapka na większe zwierzęta
polowanie na zwierzęta w lesie

Pułapka pajutów jest podatna na modyfikacje w zależności od potrzeb.

 1. Znajdź dużą kłodę (dla małych zwierząt wystarczy kamień)

 2. Wbij w ziemię widełki (rozwidlony patyk) a na nich oprzyj kołek

 3. Na końcu widełek dowiąż sznurek (tym wbitym w ziemię) i przywiąż jego drugi koniec do krótkiego patyczka

 4. Na końcu krótkiego patyczka umieść przynętę i oprzyj jego jeden koniec o kłodę, drugi o widełki

 5. Kłodę oprzyj na kołku

 6. Zwierzę pobierając przynętę uruchamia mechanizm i ginie pod ciężarem kłody

Łapanie ptaków

 1. Zakładanie haczyków z przynętą na gałęziach – ptaki zjadają przynętę i nadziewają się na haczyk

 1. Sidła. Na drzewie pomiędzy gałęziami zawiąż linkę. Połóż na niej dwa zaostrzone patyczki. Przysyp wszystko ściółką lub trawą. Do górnej gałęzi przywiąż linkę i opuść ją nad pułapką, tak, by jej dotykała. Na końcu linki zrób pętlę. Przysyp ściółką. Gdy ptak stanie na pułapce, wpadnie w pętlę, która się na nim zaciśnie

Polowanie na zwierzęta

Skonstruowanie własnego łuku lub procy może być pomocne w ekstremalnych warunkach. Gdy nie chcemy czekać, aż jakieś zwierzę złapie się w pułapkę możemy sami spróbować je złapać.

Czytaj: Co można jeść w lesie?

Wykonanie łuku

 1. Znajdź kij, najlepiej z leszczyny, dębu lub klonu

 2. Odetnij niepotrzebny koniec

 3. Wyznacz rączkę ok. 10-15 cm

 4. Ściągnij korę z obu stron rączki

 5. Grubszą część kija wystrugaj tak, by wyglądała mniej więcej jak reszta kija

 6. Sprawdź czy kij się wygina

 7. Wytnij miejsca na założenie cięciwy (by wyznaczyć punkty wycięcia połóż kij na wskazujących palcach)

 8. Weź sznurek 10 cm dłuższy od kija. Zrób pętelki na obu końcach sznurka i załóż na kij

Wykonanie strzały

 1. Znajdź kij z tego samego drzewa o długości 1 m i średnicy 1 cm. Obetnij na długość ok. 80 cm

 2. Zdejmij korę z kija zostawiając jedynie miejsce (ok. 5 cm) na grot na grubszej jego stronie

 3. Zrób wcięcie do cięciwy na przeciwnej stronie grotu

 4. Naostrz grot

Wykonanie procy

 1. Znajdź rozwidlony patyk

 2. Jeśli masz, użyj gumki, którą założysz na oba ramiona procy. Jeśli nie masz gumki możesz użyć sznurka lub gumki z bielizny

 3. Do strzelania używaj np. kamieni lub orzechów

 4. Z pomocą procy można upolować niewielkie zwierzęta np. wiewiórki

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Anna Jarosz 0 15 maja 2021  < 1000

Dodaj komentarz

Artykuły z kategorii: Strzelectwo i Survival

pomysl-na-urlop-wyprawy-survivalowe

Pomysł na urlop – wyprawy survivalowe

Jesteś fanem mocnych przeżyć i adrenaliny? Brałeś udział w wyprawach survivalowych, a może chcesz w nich dopiero zasmakować? Dowiedz się, kilu istotnych rzeczy na temat survivalu, aby wiedzieć co zabrać ze sobą na urlop.

poznaj-zasady-sztuki-przetrwania-i-polacz-je-ze-wspaniala-przygoda

Poznaj zasady sztuki przetrwania i połącz je ze wspaniałą przygodą!

Sztuka przetrwania to umiejętność, którą powinni posiąść wszyscy Ci, którzy uwielbiają przygody i dalekie podróże w nieznane. Jest to zbiór zasad i umiejętność które przydają się w podróży. Poznaj je wszystkie i zasmakuj w przygodzie!

czym-charakteryzuje-sie-strzelectwo-sportowe

Czym charakteryzuje się strzelectwo sportowe?

Szeroko dostępna wiedza na temat różnych dyscyplin sportowych sprawia, że coraz więcej osób decyduję się na spróbowanie swoich sił w mniej popularnych dyscyplinach. Odpowiednia infrastruktura, ludzie z aktualną wiedzą tworzą miejsca, do których można się wybrać, spróbować czegoś nowego i przekonać się jak to naprawdę jest.

strzelanie-z-kuszy-czym-jest-ten-sport-czy-kazdy-moze-strzelac

Strzelanie z kuszy – czym jest ten sport? Czy każdy może strzelać?

Strzelanie z kuszy nie jest dosyć popularne w naszym kraju, jednak ma swoje grono zapaleńców. Nie wymaga dużego nakładu pieniężnego od kursantów, jednak wymaga maksimum skupienia i ostrożności. Czy każda chętna osoba może strzelać z kuszy. Czy ten sport jest legalny w Polsce?

pozwolenie-na-bron-czy-kazdy-moze-ja-posiadac

Pozwolenie na broń – czy każdy może ją posiadać?

Jesteś miłośnikiem broni? Chciałbyś ją kolekcjonować, ale nie wiesz czy jest to legalne? A może masz w domu kilka egzemplarzy broni i nie wiesz czy jest to legalny proceder? Pozwolenie na broń jest legalne. Trzeba tylko wiedzieć, co zrobić by zdobyć legalizację.

przezyj-niezapomniane-przygody-w-dziczy-i-dowiedz-sie-jak-w-niej-przetrwac

Przeżyj niezapomniane przygody w dziczy i dowiedz się jak w niej przetrwać!

Wiele z nas uwielbia wycieczki w siną dal i przygody z tym związane. Coraz częściej bierzemy namiot i śpiwór i udajemy się chociaż na kilkudniową przygodę życia. A co, jeżeli zapuścimy się głębiej, w dzicz? Jak sobie wtedy poradzić? Poznaj kilka zasad survivalu!

sztuka-przetrwania-w-terenie-lawinowym-sprawdz-co-wiesz-na-ten-temat

Sztuka przetrwania w terenie lawinowym - sprawdź, co wiesz na ten temat!

Choć góry to piękno krajobrazu i fantastyczne widoki natury, kryją w sobie ogromne niebezpieczeństwo. Pokrywy śnieżne na górskich szczytach mogą szybko zamienić się w lawinę, która w jednej chwili zjedzie w dół z dużą prędkością. Na czym polega sztuka przetrwania w terenie lawinowym? Podpowiadamy, o co zadbać, by poradzić sobie w najtrudniejszych warunkach.

twoj-pierwszy-raz-nauka-strzelania-z-broni-mysliwskiej-calkowicie-od-podstaw

Twój pierwszy raz: nauka strzelania z broni myśliwskiej całkowicie od podstaw

Poranne polowanie to jeden ze sportów opanowanych przez mężczyzn. Nie oznacza to oczywiście, że kobiety nie mają tu żadnych szans. Zanim jednak zdecydujemy się na wyprawę do lasu i strzelanie do dzikiej zwierzyny, musimy opanować pewne umiejętności. Zobacz, jak wygląda nauka strzelania z broni myśliwskiej, aby nie narobić niepotrzebnego hałasu i oszczędzić cierpienia celowi swoich polowań.

sprawdz-czy-dasz-rade-podpowiadamy-jak-przezyc-na-bezludnej-wyspie

Sprawdź, czy dasz radę! Podpowiadamy, jak przeżyć na bezludnej wyspie

Często pada hipotetyczne pytanie, co i kogo zabrać na bezludną wyspę. Nikt jednak nie zastanawia się, gdzie tak naprawdę szukać takiego miejsca. Podpowiadamy, jak przeżyć na bezludnej wyspie, jak się tam w ogóle dostać i czy trzeba obierać dalekie trasy, by przeżyć przygodę Toma Hanksa w “Cast Away”.

pomysl-na-urlop-wyprawy-survivalowe

Pomysł na urlop – wyprawy survivalowe

Jesteś fanem mocnych przeżyć i adrenaliny? Brałeś udział w wyprawach survivalowych, a może chcesz w nich dopiero zasmakować? Dowiedz się, kilu istotnych rzeczy na temat survivalu, aby wiedzieć co zabrać ze sobą na urlop.

poznaj-zasady-sztuki-przetrwania-i-polacz-je-ze-wspaniala-przygoda

Poznaj zasady sztuki przetrwania i połącz je ze wspaniałą przygodą!

Sztuka przetrwania to umiejętność, którą powinni posiąść wszyscy Ci, którzy uwielbiają przygody i dalekie podróże w nieznane. Jest to zbiór zasad i umiejętność które przydają się w podróży. Poznaj je wszystkie i zasmakuj w przygodzie!

czym-charakteryzuje-sie-strzelectwo-sportowe

Czym charakteryzuje się strzelectwo sportowe?

Szeroko dostępna wiedza na temat różnych dyscyplin sportowych sprawia, że coraz więcej osób decyduję się na spróbowanie swoich sił w mniej popularnych dyscyplinach. Odpowiednia infrastruktura, ludzie z aktualną wiedzą tworzą miejsca, do których można się wybrać, spróbować czegoś nowego i przekonać się jak to naprawdę jest.

strzelanie-z-kuszy-czym-jest-ten-sport-czy-kazdy-moze-strzelac

Strzelanie z kuszy – czym jest ten sport? Czy każdy może strzelać?

Strzelanie z kuszy nie jest dosyć popularne w naszym kraju, jednak ma swoje grono zapaleńców. Nie wymaga dużego nakładu pieniężnego od kursantów, jednak wymaga maksimum skupienia i ostrożności. Czy każda chętna osoba może strzelać z kuszy. Czy ten sport jest legalny w Polsce?

pozwolenie-na-bron-czy-kazdy-moze-ja-posiadac

Pozwolenie na broń – czy każdy może ją posiadać?

Jesteś miłośnikiem broni? Chciałbyś ją kolekcjonować, ale nie wiesz czy jest to legalne? A może masz w domu kilka egzemplarzy broni i nie wiesz czy jest to legalny proceder? Pozwolenie na broń jest legalne. Trzeba tylko wiedzieć, co zrobić by zdobyć legalizację.

przezyj-niezapomniane-przygody-w-dziczy-i-dowiedz-sie-jak-w-niej-przetrwac

Przeżyj niezapomniane przygody w dziczy i dowiedz się jak w niej przetrwać!

Wiele z nas uwielbia wycieczki w siną dal i przygody z tym związane. Coraz częściej bierzemy namiot i śpiwór i udajemy się chociaż na kilkudniową przygodę życia. A co, jeżeli zapuścimy się głębiej, w dzicz? Jak sobie wtedy poradzić? Poznaj kilka zasad survivalu!

sztuka-przetrwania-w-terenie-lawinowym-sprawdz-co-wiesz-na-ten-temat

Sztuka przetrwania w terenie lawinowym - sprawdź, co wiesz na ten temat!

Choć góry to piękno krajobrazu i fantastyczne widoki natury, kryją w sobie ogromne niebezpieczeństwo. Pokrywy śnieżne na górskich szczytach mogą szybko zamienić się w lawinę, która w jednej chwili zjedzie w dół z dużą prędkością. Na czym polega sztuka przetrwania w terenie lawinowym? Podpowiadamy, o co zadbać, by poradzić sobie w najtrudniejszych warunkach.

twoj-pierwszy-raz-nauka-strzelania-z-broni-mysliwskiej-calkowicie-od-podstaw

Twój pierwszy raz: nauka strzelania z broni myśliwskiej całkowicie od podstaw

Poranne polowanie to jeden ze sportów opanowanych przez mężczyzn. Nie oznacza to oczywiście, że kobiety nie mają tu żadnych szans. Zanim jednak zdecydujemy się na wyprawę do lasu i strzelanie do dzikiej zwierzyny, musimy opanować pewne umiejętności. Zobacz, jak wygląda nauka strzelania z broni myśliwskiej, aby nie narobić niepotrzebnego hałasu i oszczędzić cierpienia celowi swoich polowań.

sprawdz-czy-dasz-rade-podpowiadamy-jak-przezyc-na-bezludnej-wyspie

Sprawdź, czy dasz radę! Podpowiadamy, jak przeżyć na bezludnej wyspie

Często pada hipotetyczne pytanie, co i kogo zabrać na bezludną wyspę. Nikt jednak nie zastanawia się, gdzie tak naprawdę szukać takiego miejsca. Podpowiadamy, jak przeżyć na bezludnej wyspie, jak się tam w ogóle dostać i czy trzeba obierać dalekie trasy, by przeżyć przygodę Toma Hanksa w “Cast Away”.