Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!
Od czego zacząć: podstawy jazdy konnej
Na początku przygody z jeździectwem czeka cię okres bycia adeptem jazdy konnej. To czas, który spędzisz pod czujnym okiem instruktora. Nauczyciel pokaże ci, w jaki sposób obchodzić się ze zwierzęciem, jak zdobywać jego doświadczenie i jak się poruszać, aby jazda dawała przyjemność. Jeśli decydujesz się na rozpoczęcie przygody z jazdą konną, zacznij od wyboru klubu jeździeckiego lub stadniny, gdzie prowadzone są zajęcia z wykwalifikowanymi instruktorami. Na początek musisz zdobyć podstawowe informacje o koniach oraz o tym, jak żyją i jak się zachowują. Podstawy jazdy konnej pozwolą ci zrozumieć, dlaczego tak ważna jest więź z wierzchowcem i dlaczego nie warto podchodzić do niego od tyłu. Pierwsze lekcje jazdy konnej to także nauka oporządzenia, a więc czyszczenia i siodłania konia. Przed każdą jazdą wierzchowiec musi przejść dokładne szczotkowanie, a to idealna okazja do zacieśniania więzi. Co potem?
Podstawy jazdy konnej: jak wygląda pierwsza lekcja?
Wyszczotkowany i osiodłany koń jest gotowy na twoją pierwszą lekcję nauki jazdy. I tak jak za kółkiem spędzasz na początku niewiele czasu, również podstawy jazdy konnej nie powinny trwać zbyt długo. Przede wszystkim to dla ciebie nowa sytuacja i musisz się z nią nieco oswoić. Pierwsze kroki w jeździectwie to ćwiczenia rozgrzewające. Zaczniesz od lonży, która pozwoli ci się wczuć w klimat - z tą różnicą, że będziesz pod opieką instruktora, który poprowadzi ciebie i twojego towarzysza nauki. Pierwsza lekcja jeździectwa to nauka tzw. anglezowania, czyli rytmicznego unoszenia się nad siodło w tak ruchu konia. Pamiętaj, że o ile kontakt z koniem może mieć na ciebie terapeutyczny wpływ, o tyle podczas treningu i samej jazdy mocno angażujesz mięśnie słabo eksploatowane na co dzień. M.in. dlatego pierwsza lekcja jazdy konnej nie powinna trwać dłużej niż godzinę, a ćwiczenia właściwe w lonży powinny zająć maksymalnie 30-40 minut.
Podstawy jazdy konnej nie tylko dla dzieci: oferta dla różnych grup wiekowych

Wbrew powszechnej opinii, podstawy jazdy konnej nie są zajęciami skierowanymi wyłącznie do najmłodszych. I choć dzieciom najłatwiej jest przyswajać nową wiedzę i trenować umiejętności pracy ze zwierzęciem, na naukę nigdy nie jest za późno. W ofercie stadnin i szkół jeździeckich dostępne są zajęcia z nauki jeździectwa od podstaw dla różnych grup wiekowych. Są to zajęcia indywidualne lub w kilkuosobowych grupach. Podstawy jazdy konnej z instruktorem to koszt ok. 70 zł za indywidualny trening. Stadniny i szkółki jeździeckie udostępniają możliwość zakupu większej liczby godzin w pakietach i karnetach. Często cena jednej lekcji spada o 10-15% lub otrzymuje się dodatkowy trening za darmo. Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem oraz czujne oko instruktora na pewno pozwolą na przyspieszenie nauki.
Jak długo trwa nauka: podstawy jazdy konnej w czasie
Często słyszy się, że nauka jazdy to proces trwający wiele lat, niekiedy nawet całe życie. Nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, aby skrócić swój kurs i ukierunkować go na samodzielne przejażdżki po lesie. Trudno co prawda określić jednoznacznie, jak długo trwa nauka jeździectwa w zakresie podstawowym. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od twoich indywidualnych predyspozycji oraz kondycji twoich mięśni. Jeśli jesteś pilnym uczniem i zaangażujesz się w naukę, podstawy jazdy konnej opanujesz już w kilka tygodni. Zaufany wierzchowiec na pewno pomoże ci przyswoić wszystkie umiejętności niezbędne podczas czynnej jazdy konnej. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, a w jeździe konnej pierwsze kroki stawia się w lonży. Już po 2-3 lekcjach opanujesz komunikację z koniem - wówczas będzie czas na naukę stępu, kłusowania czy galopu.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!