Podstawowy trening jeździecki dla początkujących

Podstawowy trening jeździecki dla początkujących

Dla początkujących jeźdźców opanowanie podstawowych manewrów na koniu może być niemałym wyzwaniem. Szczególnie ważne jest nauczenie się prawidłowego wsiadania i zsiadania. Oto podstawowe ćwiczenia jeździeckie w teorii.

Zasady bezpieczeństwa podczas pierwszego treningu jeździeckiego

bezpieczeństwo podczas jazdy konnej zasady

1. Za każdym razem, jak przechodzisz za koniem postaraj się, żeby zwierzę o tym wiedziało. Gdy koń się przestraszy automatycznie broni się kopnięciem, a następnie ucieka. Nagłe obchodzenie się z koniem może skutkować poważnym urazem;

2. Jeśli koniecznie musisz przejść za koniem stań przed nim i zacznij do niego mówić. Poklep konia i przesuwając rękę wzdłuż jego tułowia kieruj się w stronę tylnych nóg;

3. Pierwsze treningi jeździeckie uczą mowy ciała konia. Początkujący zacznie rozpoznawać ruchy chrap, strzyżenie uszami i parskanie. Wytworzenie się takiej więzi pomiędzy koniem a jeźdźcem pozwoli na efektywniejszą naukę.

Jak wyglądają treningi jeździeckie?

jazda konna dla początkujących jeźdźców

Podczas treningów jeździeckich w zależności od poziomu zaawansowania jeźdźcy szkolą się w dosiadaniu konia oraz wykorzystaniu pomocy jeździeckich. Ważnym elementem nauki jest także kształtowanie wyczucia jeździeckiego oraz komunikacji z koniem. Ponadto, podczas treningów sportowych zdobywa się wiedzę m.in. na temat rozluźnienia, przepuszczalności, gimnastyki, budowania kondycji czy zasad ustalania przywódczej roli człowieka i budowania z nim relacji. Zajęcia praktyczne obejmują także naukę początkowo podstawowych, następnie coraz bardziej zaawansowanych manewrów na koniu.

Wsiadanie na konia

Stań po lewej stronie konia. W razie potrzeby poproście o pomoc przy utrzymaniu konia. Złap wodze lewą ręką – powstrzymasz konia przed ruchem. Stań tyłem do głowy konia i włóż lewą nogę do strzemienia. Złap przedni łęk lewą ręką, tylny łęk – prawą. Odbij się od ziemi prawą nogą i podnieś się w strzemieniu. Przerzuć ją nad zadem konia i usiądź powoli w siodle.

Zsiadanie z konia

Wyciągnij nogi ze strzemion. Pochyl się do przodu i złap przedni łęk. Złap wodze i napnij je lekko, tak, by powstrzymać konia przed ruchem (można również poprosić kogoś o pomoc w zsiadaniu). Przerzuć prawą nogę nad zadem konia i zsuń się z niego bardzo powoli.

Jest jeszcze jedna technika zsiadania z konia – bardziej niebezpieczna. Polega ona na wyciągnięciu jedynie prawej nogi ze strzemienia, następnie przerzuceniu jej nad zadem konia i postawieniu na ziemi. W tym momencie należy wyjąć lewą nogę ze strzemienia. Ta technika może być niebezpieczna, ponieważ koń może się przestraszyć, a noga zablokować w strzemieniu. W takiej sytuacji koń ucieknie i pociągnie jeźdźca za sobą.

Lonżowanie

Praca na lonży, czyli prowadzenie konia na lince po wyznaczonym kręgu. Celem lonżowania jest wyrobienie u konia ruchów w trzech chodach. Dąży się do tego, by koń chdził spokojnie, regularnie i naprzemiennie (zwalnianie biegu, zatrzymywanie). Lonżowanie odbywa się na kręgu ziemi o średnicy 22 metrów lub 12 metrów. Większe koło przeznaczone jest dla dużych koni, mniejsze – dla małych. Linka, na której prowadzi się konia (lonża) powinna mieć o metr większą długość niż promień koła. Podczas tego manewru należy mieć w wyposażeniu ogłowie zwykłe lub kawecan, wypinacze, popręg, lonżę i bat. Początkowo uczy się konia chodzić po kole stępem, następnie kłusem i galopem.

Anglezowanie

Anglezowanie odbywa się w niezbyt szybkim chodzie konia, czyli w kłusie. Można jednak podczas nauki anglezować w stępie. Polega to na rytmicznym unoszeniu się z siodła w takt ruchu konia. Dzięki takiej jeździe amortyzowane są wstrząsy oraz odciąża się grzbiet zwierzęcia. Nauka anglezowania może być początkowo trudna, dla ułatwienia można trzymać nogi w strzemionach. Unoszenie się z siodła, a następnie opadanie odbywa się bardzo szybko. Początkowo można pomagać sobie poprzez podpieranie się rękami o siodło podczas podnoszenia. Ważne jest również utrzymanie nieruchomych nóg w strzemionach. Anglezowanie jest podstawowym ćwiczeniem, które pozwala na wykonywanie innych manewrów na koniu.

Skręcanie podczas jazdy na koniu

Kierowanie koniem jest jednym z podstawowych elementów podczas nauki jazdy konnej. Początkujący powinien trzymać wodze w obu dłoniach tak, by nie były ani napięte, ani puszczone luźno. Między łokciem jeźdźca a wędzidłem powinna się utworzyć linia prosta. W celu skręcenia w prawo należy pociągnąć lekko wodze prawą ręką, a następnie delikatnie kopnąć konia z prawej strony. Gdy koń zareaguje, należy wrócić do początkowego trzymania wodzy. W celu skręcenia w lewo postępuje się analogicznie.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 5 13 października 2016  4659

Dodaj komentarz

 • Ana
  24 lipca 2019
  @horserider, skręcając w prawo NIE napinamy lewej wodzy. Ona jest ciągle napięta. Prawą wodzą "zapraszamy konia do ugięcia i skrętu - jeśli już chcesz w tak zaawansowany sposób uczyć młodego jeźdźca.
  Uważam że sposób opisany w artykule jeśli chodzi o wodze jest poprawny, zmieniłabym tylko tę "lekko kopiącą łydkę", lepiej jest używać terminu "nacisnąć łydką" żeby od początku wyrabiać czułość pomocy.
  Bardzo fajny artykuł :)
 • horserider
  20 lipca 2018
  lepiej douczyc się tematu, nim się coś napisze- nie tak "skręcamy koniem" jak zostało tu opisane. koń to nie rower- jego głowa to nie kierownica
  na tym przykładzie- skręcając w -prawo napinamy - uwaga!- lewą wodzę. resztę doczytać i dopytać instruktora :)
 • Ela
  12 stycznia 2017
  Ale chyba lepiej wiedzieć, czego można się spodziewać na pierwszych lekcjach
 • Kar
  17 października 2016
  Nie wiem czy przydatne informacje. Każdy jak pódzie to zobaczy jak wygląda lekcja
 • Irek
  13 października 2016
  W sumie przydatny materiał. Warto dowiedzieć się jakich rzeczy będzie się ktoś uczył na kursie jeździeckim. Takie kompletne nieprzygotowanie, wiecie, nieznajomość tematu może opóźniać naukę jazdy. Ja jestem instruktorem jeździectwa i zachęcam wszystkich do chociaż minimalnego przygotowania przed pierwszą lekcją jeździectwa.

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.