Początkujący łyżwiarz – podstawy techniki jazdy na lodzie

Początkujący łyżwiarz – podstawy techniki jazdy na lodzie

Do podstaw nauki jazdy na łyżwach należą m.in. jazda do przodu, hamowanie oraz jazda po kole. Kluczowe jest także balansowanie ciałem i zachowanie równowagi. Chcesz nauczyć się jazdy na łyżwach? Zobacz nasz poradnik dla początkujących. Nauka jazdy na łyżwach.

Bez równowagi nie ma łyżwiarstwa

równowaga na łyżwach na lodowisku

Osoby początkujące często mają problem z utrzymaniem się na łyżwach. Często pierwsze wyjście na taflę lodowiska kończy się upadkiem lub niepuszczaniem barierki. Pierwszą umiejętnością przyszłego łyżwiarza jest więc nauczenie się utrzymania pozycji stojącej na łyżwach. Główną rolę podczas nauki jazdy na łyżwach odgrywa równowaga. Zachować ją można w określonej pozycji początkowej. Należy trzymać nogi blisko siebie, ugiąć lekko kolana, trzymać rozłożone ręce po bokach i rozłożyć ciężar ciała na centralnej i przedniej części stóp. Warto pamiętać także o tym, by nosy łyżew były lekko skierowane na zewnątrz (łyżwy nie będą odjeżdżać).

Chodzenie po lodzie z łyżwami | nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach nie jest możliwa bez uprzedniej umiejętności chodzenia po lodzie. Początkujący powinien pamiętać o lekkim unoszeniu nóg do góry (całkowicie oderwane od lodu). Należy także zachować wyprostowaną postawę ciała. Chodzenie może na początku odbywać się przy barierkach. Każdy indywidualnie osiąga moment samodzielnego poruszania się na łyżwach. Pamiętaj o tym, by pierwsze kroki na lodzie stawiać w miejscu o małej liczbie osób. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo innych łyżwiarzy oraz twoje.

Padniesz – powstań | Jak nauczyć się jazdy na łyżwach?

Umiejętne upadanie i wstawanie podczas początków nauki jazdy na łyżwach pozwala na uniknięcie zbędnych urazów i kontuzji. Upadanie na plecy może być bardzo niebezpieczne – jest najczęstszą przyczyną urazów głowy. W takiej sytuacji należy jak najszybciej pochylić się do przodu (jeśli przeczuwasz upadek do tyłu), ugiąć kolana i wyciągnąć przed siebie ręce. Taka pozycja często pozwala na uniknięcie upadku podczas nauki jazdy na łyżwach. W trakcie upadania należy koniecznie pamiętać o ugiętych kolanach. Są one środkiem amortyzującym.

Wstawanie z tafli lodu może sprawiać wiele kłopotów. Dobrym sposobem jest podparcie się na rękach i uklęknięcie bokiem na kolanach. Następnie należy postawić jedną łyżwę obok ręki, unieść biodra i dostawić drugą nogę. Wstawanie z takiej pozycji jest bardzo łatwe i bezpieczne.

Technika jazdy na łyżwach – jazda do przodu

technika jazdy na łyżwach po lodzie

W momencie, gdy początkujący łyżwiarz czuje się pewnie na lodowisku, może rozpocząć naukę jazdy do przodu. Warto wciąż utrzymywać rozłożone ręce i jeździć na ugiętych kolanach. Podczas pierwszych lekcji ta pozycja jest pomocna przy zachowaniu równowagi.

Na początek warto nauczyć się jazdy tzw. jodełką. Postaraj się przenieść ciężar ciała na tylną nogę. Następnie odepchnij się nią delikatnie w bok i przenieś ciężar ciała na przednią nogę. W tym momencie tylna noga powinna chwilę pozostać w górze, a potem dołączyć do przedniej. Wykonuj naprzemiennie te ruchy.

Technika jazdy na łyżwach – jazda po kole

Większość lodowisk jest skonstruowana na planie koła. Łagodne skręcanie jest więc jedną z podstaw jazdy na łyżwach. Nauka tego manewru rozpoczyna się od prawidłowej pozycji. Należy złączyć równolegle łyżwy i rozłożyć ramiona na boki ciała. Następnie trzeba odepchnąć się zewnętrzną nogą i przenieść ciężar na nogę wewnętrzną (ta od kierunku skręcania). Wtedy wystarczy utrzymać zewnętrzną nogę w górze, dołączyć ją do drugiej i znów się odepchnąć. Warto trenować ten manewr na obie nogi – będziesz przecież skręcać w obu kierunkach podczas jazdy na łyżwach.

Technika jazdy na łyżwach – hamowanie

Metoda pierwsza: Jedną nogę należy lekko ugiąć w kolanie. Drugą nogę – odwrócić bokiem, przechylić i dociskać do tafli lodowiska. Ustawienie nóg powinno wytworzyć kształt litery T. Pamiętaj, by nie ciągnąć nogi za sobą. Należy przechylić ją w stronę przeciwną do kierunku manewru. Hamowanie odbywa się zewnętrzną częścią płozy. Zatrzymujemy się natychmiastowo.

Metoda druga: Należy skierować nosy butów do środka – ich ułożenie tworzy kształt litery V. Takie hamowanie polega na traceniu prędkości. Dzieje się tak ze względu na tarcie środkowej strony płozy o taflę lodowiska. Pamiętaj o ugiętych i skierowanych do wewnątrz kolanach. Zatrzymujemy się po kilku sekundach jazdy na łyżwach.

Metoda trzecia: Stosują ją zazwyczaj zawodnicy hokeja na lodzie. Łyżwy są skierowane w bok (prostopadle do kierunku jazdy). Następnie szybkim ruchem należy przekręcić ciało w bok. Jedna łyżwa hamuje wewnętrzną stroną płozy (równolegle przesuwa się ją w bok). Druga łyżwa hamuje zewnętrzną częścią płozy (obrócenie lekko dolnej części ciała za nogą ciągnącą łyżwiarza w bok). Ruch obrotowy zachodzi w biodrach.

Kilka porad dla początkujących łyżwiarzy

- Łyżwy powinny być dobrze dopasowane i zasznurowane;

- Przed wejściem na lodowisko zrób krótką rozgrzewkę;

- Załóż wygodny i ciepły sportowy strój. Powinieneś czuć się w nim komfortowo i swobodnie;

- Ucz się jazdy na łyżwach pod okiem instruktora lub osoby, która zna technikę tego sportu;

- Staraj się ostrożnie wchodzić na taflę, nie oddalaj się od bandy;

- Uważaj na innych łyżwiarzy;

- Podczas pierwszych lekcji zadbaj o krótkie przerwy od jazdy na łyżwach;

- Nie przeciążaj organizmu – ćwicz tyle, ile możesz.

Dominika Górska 4 2 stycznia 2017  2328

Dodaj komentarz

 • tres
  24 stycznia 2017
  Dzieki za porady. A jakie łyżwy kupić jako początkujący? ;)
  Czy lepiej figurowe?
 • Filip245
  11 stycznia 2017
  Faktycznie, nie jest to trudne. Ale niektorym to przychodzi z łatwością, a innym nie. Miałem koleżankę, która wyszła na lodowisko i przeszła je dookoła trzymając się barierki, po czym po prostu zeszła i płakała, że nigdy więcej nie wejdzie :)
 • Emma
  9 stycznia 2017
  I ja się zgadzam. Jak się wcześniej miało na nogach rolki, to łyżwy nie są żadną filozofią.
 • Michał
  9 stycznia 2017
  Oj, jazdy na łyżwach można się nauczyć już podczas pierwszego pobytu na lodowisku. To wcale nie jest trudne.

Artykuły z kategorii: Sporty Zimowe

kijki-do-chodzenia-trekkingowe-i-nordic-walking-podstawowe-informacje

Kijki do chodzenia – trekkingowe i nordic walking | Podstawowe informacje

Kijki do chodzenia zyskują wielu zwolenników zarówno wśród młodych, jak i znacznie starszych osób. Jak chodzić z kijkami i jakie są efekty takiej aktywności?

nordic-walking-technika-to-podstawa

Nordic walking - technika to podstawa!

Prawidłowa technika uprawiania niemal każdego sportu pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów w bezpieczny sposób. Jak właściwie uprawiać nordic walking i o czym warto pamiętać?

kombinezon-zimowy-jak-wybrac-najlepszy

Kombinezon zimowy - jak wybrać najlepszy?

Kombinezon zimowy powinien być dobrze dopasować do sylwetki danej osoby, żeby mógł skutecznie chronić przed zimnem i ewentualnym kontaktem ciała ze śniegiem. Gdzie kupić kombinezon zimowy i jak wybrać właściwy?

pomysl-na-brak-pomyslu-jak-aktywnie-spedzic-zime-2019-2020-w-miescie

Pomysł na brak pomysłu - jak aktywnie spędzić zimę 2019/2020 w mieście?

Jest tak, że nawet najlepsze plany mogą się rozminąć z rzeczywistością. Dla wszystkich tych, którzy martwią się o udane ferie 2019/2020 dla swoich pociech albo nie mają pomysłu, jak uatrakcyjnić czas wolny swoim dzieciakom, przybliżamy program ZIMA W MIEŚCIE. Zobacz, co nas czeka w 2020!

gorace-kierunki-na-urlop-nasze-propozycje-wakacji-w-sezonie-zimowym-2020

Gorące kierunki na urlop - nasze propozycje wakacji w sezonie zimowym 2020

Środek zimy w Polsce od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sektorze travel. Już 13 stycznia w Polsce rozpoczyna się sezon ferii zimowych, które potrwają do 23 lutego. Podpowiadamy, które kierunki będą hitem zimowych wakacji na początku roku 2020. Sprawdź!

szykuj-sie-na-zime-i-zaplanuj-swoje-ferie-propozycje-na-sezon-zimowy-2020

Szykuj się na zimę i zaplanuj swoje ferie! Propozycje na sezon zimowy 2020

Sezon zimowy niebawem zapuka do naszych drzwi. Z pierwszym śniegiem przyjdą Święta, po nich Nowy Rok, a dalej ferie! W 2020 roku pierwsza tura rusza już 13 stycznia, a ostatnie zimowe wczasy skończą się 23 lutego. Którzy uczniowie rozpoczną zimowy urlop od zajęć i gdzie najlepiej spędzić ten czas?

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

wychlodzenie-i-odmrozenia-hipotermia-co-to-takiego

Wychłodzenie i odmrożenia | Hipotermia co to takiego?

Hipotermia powstaje w wyniku szkodliwego działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W przypadku sportowców aktywnych zimą – ryzyko wychłodzenia organizmu i odmrożeń znacznie się zwiększa. Ciężkie hipotermie mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na czym polega hipotermia i czym grozi? Kto szczególnie powinien uważać na niskie temperatury?

czego-mozna-sie-nauczyc-na-kursie-narciarskim

Czego można się nauczyć na kursie narciarskim?

Narciarstwo należy do sportów, których lepiej uczyć się w towarzystwie doświadczonej osoby. Zobacz, jak wygląda nauka jazdy na nartach z instruktorem. Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego kolejnego etapu nauki narciarstwa. Kurs narciarski dla dorosłych i dzieci.

instruktor-narciarstwa-instruktor-snowboardu-praca-kurs-zarobki-cena

Instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu | praca, kurs, zarobki, cena

Szukasz pracy jako instruktor narciarstwa bądź instruktor snowboardu? Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje zarobki na tym stanowisku? Zobacz nasze zestawienie najważniejszych informacji o instruktorze narciarstwa i snowboardu. Jaki kurs powinieneś zrobić, żeby zostać dobrym instruktorem narciarstwa/snowboardu?

kijki-do-chodzenia-trekkingowe-i-nordic-walking-podstawowe-informacje

Kijki do chodzenia – trekkingowe i nordic walking | Podstawowe informacje

Kijki do chodzenia zyskują wielu zwolenników zarówno wśród młodych, jak i znacznie starszych osób. Jak chodzić z kijkami i jakie są efekty takiej aktywności?

nordic-walking-technika-to-podstawa

Nordic walking - technika to podstawa!

Prawidłowa technika uprawiania niemal każdego sportu pozwala na uzyskanie pożądanych rezultatów w bezpieczny sposób. Jak właściwie uprawiać nordic walking i o czym warto pamiętać?

kombinezon-zimowy-jak-wybrac-najlepszy

Kombinezon zimowy - jak wybrać najlepszy?

Kombinezon zimowy powinien być dobrze dopasować do sylwetki danej osoby, żeby mógł skutecznie chronić przed zimnem i ewentualnym kontaktem ciała ze śniegiem. Gdzie kupić kombinezon zimowy i jak wybrać właściwy?

pomysl-na-brak-pomyslu-jak-aktywnie-spedzic-zime-2019-2020-w-miescie

Pomysł na brak pomysłu - jak aktywnie spędzić zimę 2019/2020 w mieście?

Jest tak, że nawet najlepsze plany mogą się rozminąć z rzeczywistością. Dla wszystkich tych, którzy martwią się o udane ferie 2019/2020 dla swoich pociech albo nie mają pomysłu, jak uatrakcyjnić czas wolny swoim dzieciakom, przybliżamy program ZIMA W MIEŚCIE. Zobacz, co nas czeka w 2020!

gorace-kierunki-na-urlop-nasze-propozycje-wakacji-w-sezonie-zimowym-2020

Gorące kierunki na urlop - nasze propozycje wakacji w sezonie zimowym 2020

Środek zimy w Polsce od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem w sektorze travel. Już 13 stycznia w Polsce rozpoczyna się sezon ferii zimowych, które potrwają do 23 lutego. Podpowiadamy, które kierunki będą hitem zimowych wakacji na początku roku 2020. Sprawdź!

szykuj-sie-na-zime-i-zaplanuj-swoje-ferie-propozycje-na-sezon-zimowy-2020

Szykuj się na zimę i zaplanuj swoje ferie! Propozycje na sezon zimowy 2020

Sezon zimowy niebawem zapuka do naszych drzwi. Z pierwszym śniegiem przyjdą Święta, po nich Nowy Rok, a dalej ferie! W 2020 roku pierwsza tura rusza już 13 stycznia, a ostatnie zimowe wczasy skończą się 23 lutego. Którzy uczniowie rozpoczną zimowy urlop od zajęć i gdzie najlepiej spędzić ten czas?

lyzwiarstwo-szybkie-na-czym-polega-ten-sport

Łyżwiarstwo szybkie – na czym polega ten sport?

Panczeniści, czyli łyżwiarze szybcy, zadziwiają rozwijanymi prędkościami. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego startują w parach i muszą jak najszybciej przejechać określony dystans po lodowym torze. Jakie są zasady w tym sporcie zimowym?

wychlodzenie-i-odmrozenia-hipotermia-co-to-takiego

Wychłodzenie i odmrożenia | Hipotermia co to takiego?

Hipotermia powstaje w wyniku szkodliwego działania zimnego powietrza lub wody na organizm człowieka. W przypadku sportowców aktywnych zimą – ryzyko wychłodzenia organizmu i odmrożeń znacznie się zwiększa. Ciężkie hipotermie mogą nawet doprowadzić do śmierci. Na czym polega hipotermia i czym grozi? Kto szczególnie powinien uważać na niskie temperatury?

czego-mozna-sie-nauczyc-na-kursie-narciarskim

Czego można się nauczyć na kursie narciarskim?

Narciarstwo należy do sportów, których lepiej uczyć się w towarzystwie doświadczonej osoby. Zobacz, jak wygląda nauka jazdy na nartach z instruktorem. Oto, czego możesz się spodziewać podczas każdego kolejnego etapu nauki narciarstwa. Kurs narciarski dla dorosłych i dzieci.

instruktor-narciarstwa-instruktor-snowboardu-praca-kurs-zarobki-cena

Instruktor narciarstwa, instruktor snowboardu | praca, kurs, zarobki, cena

Szukasz pracy jako instruktor narciarstwa bądź instruktor snowboardu? Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje zarobki na tym stanowisku? Zobacz nasze zestawienie najważniejszych informacji o instruktorze narciarstwa i snowboardu. Jaki kurs powinieneś zrobić, żeby zostać dobrym instruktorem narciarstwa/snowboardu?