Po co są sportowe opaski magnetyczne?

Po co są sportowe opaski magnetyczne?

W sporcie – jak to w sporcie – kontuzje i urazy są bardzo częste. Jest też wiele sposobów na radzenie sobie z nimi. Sportowcy niekiedy sięgają po opaski magnetyczne. Kiedy powinno się je nosić? Na czym polega ich działanie?

Pole magnetyczne lekiem na całe zło?

Pole magnetyczne ma właściwości przenikania przez cały organizm. Powoduje ono również określone reakcje w komórkach ciała. Między innymi ma wpływ na kolagen, kreatynę i białka – wspomaga wzrost kości i komórek. Usprawnia także proces wchłaniania tlenu w tkankach czy rozwój tkanki łącznej. Mówi się także o przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwobrzękowym działaniu pola magnetycznego.

Powyższy mechanizm z powodzeniem wykorzystano w opaskach magnetycznych dla sportowców. Czym się one charakteryzują?

Opaska magnetyczna dla sportowców – co to takiego?

Opaski magnetyczne wykonuje się ze specjalistycznego materiału. Konstrukcja włókien powoduje swobodny przepływ powietrza przez opaskę. Co więcej, materiał jest odporny na wilgoć. Tym samym skóra może oddychać i pozostaje sucha. Zazwyczaj opaski magnetyczne mocuje się za pomocą rzepów. W taki sposób możliwe jest dopasowanie rozmiaru do ciała sportowca. Niektóre modele są uniwersalne – można je nosić na różnych partiach ciała.

opaski magnetyczne na kolana działanie

Ale dlaczego opaska magnetyczna? Otóż umieszczone są w niej magnesy. Mają one dokładnie określoną moc. Tym samym opaski są całkowicie bezpieczne dla organizmu sportowca. Magnesy natomiast oddziałują na organizm. Usprawniają rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Co za tym idzie – poprawia się proces przepływu krwi w całym ciele. Ta funkcja szczególnie przydaje się osobom mającym problemy z układem krążenia. W przypadku sportowców opaski magnetyczne mogą przyspieszyć proces regeneracji potreningowej.

Zastosowanie sportowych opasek magnetycznych

Opaski magnetyczne dla sportowców mają na celu niwelowanie dolegliwości bólowych. Stosuje się je zwykle w przypadku naciągniętych lub naderwanych mięśni, bóli reumatycznych, bóli mięśni i stawów, zwichnięć czy kontuzji. Co więcej, są sposobem na radzenie sobie z tzw. łokciem tenisisty. Opaski magnetyczne występują również w „odsportowionej” wersji. Poleca się je m.in. osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów, migreną czy problemami z kręgosłupem. Co ciekawe, możemy także spotkać się z opaskami magnetycznymi na oczy. Te służą do relaksu, poprawy jakości snu oraz zapewniają odpoczynek oczom.

Kiedy powinno się stosować opaski magnetyczne?

Na rynku są dostępne opaski magnetyczne dla sportowców, które można nosić na kolanach, nadgarstkach, ramionach i stawach łokciowych. Poleca się je w przypadku nadwyrężenia i bóli stawów kolanowych po treningu, mrowienia nadgarstków, obrzęków i bóli dłoni czy przedramion. Sprawdzą się także jako forma rehabilitacji po kontuzjach, urazach, złamaniach czy uderzeniach w obrębie stawów łokciowych, kolan czy nadgarstków.

Opaski magnetyczne dla sportowców – dlaczego warto?

U podłoża większości schorzeń i dolegliwości bólowych leży niedotlenienie bądź/i niedokrwienie komórek. Takiemu stanowi towarzyszą zaburzenia w obrębie pola elektromagnetycznego w organizmie. Tutaj swoje zastosowanie znajduje magnes. Opaski magnetyczne bowiem oddziałują na system bioenergetyczny organizmu i usprawnia jego funkcjonowanie. Dzięki nim wspomagane jest prawidłowe działanie komórek w zakresie samokontroli i samoregulacji.

Najczęstszym powodem noszenia opasek magnetycznych są bóle w obrębie nadgarstków czy stawów, szczególnie bóle kolan. W sporcie takie dolegliwości zdarzają się stosunkowo często – wystarczy zbyt duże obciążenie czy za duża intensywność treningu. Co więcej, są one bardzo łatwe w użytkowaniu. Elastyczny materiał, z którego są wykonane nie ogranicza ruchów sportowca. Warto jednak pamiętać, by nie ściskać ich zbyt mocno – mogą bowiem pojawić się utrudnienia w przepływie krwi. Ich niewielki rozmiar nie powoduje również problemów w transporcie. Nie odstrasza także cena – uniwersalną opaskę, którą można nosić na kolanie i nadgarstku dostaniemy już za około 30-40 złotych.

W jakich sportach sprawdzą się opaski magnetyczne?

Opaski magnetyczne nie są przypisane do określonych dyscyplin sportowych. Mogą z nich korzystać – i korzystają – kierowcy F1, koszykarze, piłkarze, kolarze… Noszenie opasek magnetycznych jest jednym z prostszych sposobów leczenia dolegliwości bólowych czy kontuzji po treningach. Samodzielne leczenie może być jednak nieco niebezpieczne. Przed zastosowaniem takiej metody warto więc skonsultować się z trenerem bądź fizjoterapeutą. Zastosują oni indywidualne podejście – i jeśli jest to wymagane – polecą noszenie opaski magnetycznej. W niektórych przypadkach bowiem wskazane są inne metody leczenia.

Dominika Górska 8 24 kwietnia 2017  1660

Dodaj komentarz

 • Mikołaj87
  28 czerwca 2017
  kolejne pierdoły robione dla pieniędzy...
 • Karol
  9 maja 2017
  A ja się zgodzę z Dariuszem
 • Dariusz
  8 maja 2017
  Działa czy nie działa, sportowcy i tak kupią
 • Jolanta
  5 maja 2017
  Ja tam wątpię, że to działa. Kolejny gadżet dla sportowców, na którym można zarobić pieniądze
 • Daniela
  28 kwietnia 2017
  Ja nosiłam kiedyś opaskę magnetyczną na kolana i naprawdę pomogło
 • Wiktoria Danił
  27 kwietnia 2017
  A ja bym chętnie przetestowała te opaski na oczy, czy ktoś może ma jakieś sprawdzone modele?
 • Ewa
  26 kwietnia 2017
  Moja dalsza kuzynka chodziła na magnetoterapię, nie pamiętam jednak przy jakiej chorobie. Wiem tylko, że jej pomogła. Coś musi być w tym polu magnetycznym
 • Sebastian
  25 kwietnia 2017
  Ale czy to naprawdę działa? Miewam bóle kolan i zastanawiam się nad kupieniem takiej opaski. Nie wiem tylko czy naprawdę warto

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!