Po co nam gimnastyka korekcyjna?

Po co nam gimnastyka korekcyjna?

Gimnastyka korekcyjna w dużej mierze pełni funkcję terapeutyczną. Dzięki specjalnie dobranym ćwiczeniom możliwe jest zniwelowanie wad postawy czy nieprawidłowych ruchów. Kto może skorzystać na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej? Jakie są metody treningowe? Ile czasu czasu czeka się na lecznicze efekty?

Cele gimnastyki korekcyjnej

- uświadomienie ćwiczącym problemów oraz konsekwencji związanych z wadami postawy;

- praca nad prawidłową postawą ciała;

- korygowanie wad postawy;

- rozciągnięcie przykurczonych grup mięśniowych oraz wzmocnienie osłabionych partii ciała;

- kształtowanie wytrwałości posturalnej;

- wyrobienie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała;

- niedopuszczenie do pojawienia się wad postawy ciała;

- dążenie do osiągnięcia przez ćwiczącego prawidłowej postawy ciała.

Gimnastyka korekcyjna – dla kogo?

Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej są przeznaczone głównie dla dzieci. W zajęciach mogą brać udział zarówno osoby z wadami postawy, jak i te narażone na ich wykształcenie się. Grupy zajęciowe z gimnastyki korekcyjnej tworzone są na podstawie danego schorzenia. Zwykle więcej jest dzieci z małym stopniem skoliozy, kifozy czy lordozy. Bardziej zaawansowane schorzenia związane z wadami postawy wymagają specjalistycznej rehabilitacji. Gimnastyka korekcyjna często stanowi odmianę zajęć wychowania fizycznego w szkołach. Niekiedy także są to obowiązkowe zajęcia.

Na czym polegają zajęcia z gimnastyki korekcyjnej?

Podczas zajęć z gimnastyki korekcyjnej stosuje się różne metody treningowe. Dobiera się je pod kątem konkretnych wad postawy u ćwiczących. W przypadku kifozy i skoliozy sprawdzają się ćwiczenia oddechowe. Powiększona lordoza wymaga pracy nad mięśniami brzucha oraz ćwiczeń normalizujących położenie miednicy. Mięśnie grzbietu i pośladków natomiast ćwiczy się u osób z kifozą czy odstającymi łopatkami. Dość uniwersalne są ćwiczenia antygrawitacyjne oraz czynne prostowanie i rozciąganie kręgosłupa. Doskonale radzą sobie ze zwiększoną lordozą, kifozą, skoliozą oraz odstającymi łopatkami.

Gimnastyka korekcyjna – metoda PNF

PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) jest określeniem na torowanie nerwowo-mięśniowe. Niektóre ośrodki oferują zajęcia gimnastyki korekcyjnej z wykorzystaniem tej metody. Jej celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowej postawy ciała. Podczas zajęć stosuje się ćwiczenia nastawione na wzmacnianie i rozciąganie mięśni. Innowacją jest jednak uwzględnienie roli układu nerwowego w pracy nad korektą wad postawy. To on odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Metoda PNF polega na stymulowaniu receptorów głębokich w mięśniach, więzadłach, ścięgnach i torebkach stawowych. Można to osiągnąć poprzez bazowanie na wzorcach ruchowych, nauce chodu czy usprawnianiu funkcji witalnych tj. mimiki twarzy, oddychania czy artykulacji. W ten sposób zwiększają się możliwości ruchowe dzieci. Co więcej, w dużo szybszym czasie możliwe jest odzyskanie kontroli nad strukturami nerwowymi oraz mięśniowymi.

Wodna gimnastyka korekcyjna

Korygowanie wad postawy to nie tylko zajęcia w sali gimnastycznej. Wiele ośrodków oferuje także zajęcia na basenie. Zwykle na pierwszym planie znajduje się pływanie. Ta forma aktywności fizycznej w połączeniu z ćwiczeniami gimnastycznymi pozwala na osiągnięcie zamierzonych efektów. Pływanie jest także dobrym sposobem na zapobieganie wadom postawy u dzieci. W przypadku nabytych wad postawy – pomaga w niwelowaniu przykurczów mięśniowych oraz wzmacnia gorset mięśniowy (core). Ćwiczenia korekcyjne mogą również odbywać się w płytkich basenach lub na ich brzegu. Połączenie tych dwóch aktywności nie tylko wyrabia nawyk prawidłowej postawy u dzieci, lecz także jest skutecznym sposobem na naukę pływania.

Gimnastyka korekcyjna – kiedy będą efekty?

gimnastyka korekcyjna efekty leczenia

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Czas potrzebny na skorygowanie prawidłowej postawy ciała jest indywidualny dla każdej osoby. Niekiedy wystarczy kilka miesięcy, w innych przypadkach – kilka lat. Wszystkie ćwiczenia podczas zajęć gimnastyki korekcyjnej są dobierane pod kątem psychofizycznego i motorycznego rozwoju oraz wydolności organizmu. Ważne są również takie czynniki jak płeć, wiek czy charakter schorzenia. Efekty ćwiczeń pojawiają się stopniowo. Istotne jest więc to, by systematycznie uczęszczać na zajęcia gimnastyki korekcyjnej.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 5 20 stycznia 2017  4531

Dodaj komentarz

 • Bozenia
  29 stycznia 2017
  Dobrze, że w szkołach zwraca się uwagę na wady postawy. i że są zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. W innym razie rodzice pewnie nawet nie zauważyliby problemu. A tak dzieciakami zajmują się specjaliści
 • Mateusz87
  26 stycznia 2017
  A tego nie wiem, nie mogę nigdzie znaleźć tej informacji. Najlepiej zapytać u fizjoterapeuty.
 • Nastka
  25 stycznia 2017
  A czy na gimnastykę korekcyjną mogą chodzić też dorośli?
 • Nina
  23 stycznia 2017
  Moja córka ma 10 lat i od pierwszej klasy chodzi na gimnastykę korekcyjną. Miała niedużą skoliozę i w ciągu roku udało się ją całkowicie zniwelować. Teraz chodzi, by utrzymać efekty. Zapobiegawczo :)
 • Sylwia90
  20 stycznia 2017
  Właśnie się zastanawiam nad wysłaniem dziecka na gimnastykę korekcyjną. W sumie nie ma żadnych wad postawy, ale boję się, że będzie mieć. Czy takie schorzenia są genetyczne? U mnie w rodzinie sporo dzieci miało skoliozę.

Artykuły z kategorii: Gimnastyka i Akrobatyka

gimnastyka-w-zaciszu-domowym-poznaj-skuteczne-sposoby-na-ksztaltowanie-sylwetki

Gimnastyka w zaciszu domowym – poznaj skuteczne sposoby na kształtowanie sylwetki!

Gimnastyka to chyba najprostszy sport na świcie. Ćwiczenia gimnastyczne znane są każdej osobie. Już w przedszkolu dzieci codziennie wykonują gimnastykę, aby rozruszać swoje ciało i poczuć się lepiej! Dowiedz się jakie ćwiczenia gimnastyczne są najskuteczniejsze!

gimnastyka-figury-dla-kazdego-nawet-nie-wiesz-ile-jest-mozliwosci

Gimnastyka figury dla każdego: nawet nie wiesz, ile jest możliwości

Najróżniejsze ćwiczenia układające się w przepiękne figury gimnastyczne to naprawdę niezłe widowisko, tym bardziej, że wiele z nich czerpie bezpośrednio z akrobatyki. To, jak spektakularny układ zaproponują ćwiczący, zależy od wielu czynników, a najważniejszym jest czas włożony w przygotowania. Jakie figury gimnastyczne są najpopularniejsze i czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do treningu?

akrobatyka-sportowa-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-treningach-i-zawodach

Akrobatyka sportowa: wszystko, co musisz wiedzieć o treningach i zawodach

Coraz więcej osób interesuje się treningiem z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała. W grę wchodzi już nie tylko crossfit, ale też szeroko pojęta gimnastyka i trening uważności. Gimnastyka akrobatyczna to swego rodzaju pomost pomiędzy artystycznymi figurami klasycznej gimnastyki, a najnowszymi formami street workoutu. Jak wygląda trening i w jaki sposób organizuje się zawody w tej dyscyplinie?

gimnastyka-nauka-przewrotu-w-przod-i-w-tyl

Gimnastyka – nauka przewrotu w przód i w tył

Przewroty w przód i w tył są ćwiczeniami dynamicznymi. W szybkim czasie trzeba przemieścić ciało poprzez obrót. Jak tego dokonać? Jaka jest prawidłowa technika przewrotów?

sprawdz-jak-stac-na-rekach-to-prostsze-niz-myslisz

Sprawdź, jak stać na rękach - to prostsze, niż myślisz!

Codzienne urwanie głowy sprawia, że cały świat wiruje dookoła. Ciekawym sposobem na relaks w domowym zaciszu jest stanie na rękach. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to nic trudnego! Podpowiadamy, jak stać na rękach i jak się do tego przygotować, by piąć się coraz wyżej na drabinie gimnastycznej sprawności. Zaczynamy!

masaz-smr

Masaż SMR

Wałkowanie - technika masażu rozluźniającego na napięte mięśnie.

regeneracja-po-kontuzji-wsparcie-dieta

Regeneracja po kontuzji - wsparcie dietą

Ostry dyżur. Twoim towarzyszem jest pulsujący ból nogi i daleka od wygodnej kozetka. Zaufany lekarz ogląda kontuzjowaną kończynę, a Ty zastanawiasz się, co zrobić, by jeszcze bardziej przyspieszyć powrót do zdrowia. Może dietą?

11-sposobow-na-samodzielny-masaz-calego-ciala

11 Sposobów na samodzielny masaż całego ciała

Techniki samodzielnego rozluźniania mięśni, karku, przedramion, nóg i pleców. Każdy może je wykonać w domu. Do tego samodzielnego masażu wystarczy wałek piankowy lub piłeczka tenisowa. Skutecznie rozluźnia i neutralizuje ból mięśniowy.

10-najczestszych-kontuzji-na-treningu

10 najczęstszych kontuzji na treningu

Trenujemy dla zdrowia, dlatego warto pamiętać o bezpieczeństwie podczas ćwiczeń. Kontuzje zdarzają się najlepszym i czasem trudno im zapobiec. Zobaczcie jakie urazy najczęściej zdarzają się podczas uprawiania sportów, nie tylko na siłowni.

rolowanie-laczenie-treningu-i-masazu-smr

Rolowanie: łączenie treningu i masażu SMR

Samodzielne rozluźnianie powięzione znane jako „foam rolling” lub po prostu „wałkowanie”. Za pomocą niepozornego piankowego wałka można naprawdę skutecznie pomóc sobie w treningu. Jak działa rolowanie:

gimnastyka-w-zaciszu-domowym-poznaj-skuteczne-sposoby-na-ksztaltowanie-sylwetki

Gimnastyka w zaciszu domowym – poznaj skuteczne sposoby na kształtowanie sylwetki!

Gimnastyka to chyba najprostszy sport na świcie. Ćwiczenia gimnastyczne znane są każdej osobie. Już w przedszkolu dzieci codziennie wykonują gimnastykę, aby rozruszać swoje ciało i poczuć się lepiej! Dowiedz się jakie ćwiczenia gimnastyczne są najskuteczniejsze!

gimnastyka-figury-dla-kazdego-nawet-nie-wiesz-ile-jest-mozliwosci

Gimnastyka figury dla każdego: nawet nie wiesz, ile jest możliwości

Najróżniejsze ćwiczenia układające się w przepiękne figury gimnastyczne to naprawdę niezłe widowisko, tym bardziej, że wiele z nich czerpie bezpośrednio z akrobatyki. To, jak spektakularny układ zaproponują ćwiczący, zależy od wielu czynników, a najważniejszym jest czas włożony w przygotowania. Jakie figury gimnastyczne są najpopularniejsze i czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do treningu?

akrobatyka-sportowa-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-treningach-i-zawodach

Akrobatyka sportowa: wszystko, co musisz wiedzieć o treningach i zawodach

Coraz więcej osób interesuje się treningiem z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała. W grę wchodzi już nie tylko crossfit, ale też szeroko pojęta gimnastyka i trening uważności. Gimnastyka akrobatyczna to swego rodzaju pomost pomiędzy artystycznymi figurami klasycznej gimnastyki, a najnowszymi formami street workoutu. Jak wygląda trening i w jaki sposób organizuje się zawody w tej dyscyplinie?

gimnastyka-nauka-przewrotu-w-przod-i-w-tyl

Gimnastyka – nauka przewrotu w przód i w tył

Przewroty w przód i w tył są ćwiczeniami dynamicznymi. W szybkim czasie trzeba przemieścić ciało poprzez obrót. Jak tego dokonać? Jaka jest prawidłowa technika przewrotów?

sprawdz-jak-stac-na-rekach-to-prostsze-niz-myslisz

Sprawdź, jak stać na rękach - to prostsze, niż myślisz!

Codzienne urwanie głowy sprawia, że cały świat wiruje dookoła. Ciekawym sposobem na relaks w domowym zaciszu jest stanie na rękach. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to nic trudnego! Podpowiadamy, jak stać na rękach i jak się do tego przygotować, by piąć się coraz wyżej na drabinie gimnastycznej sprawności. Zaczynamy!

masaz-smr

Masaż SMR

Wałkowanie - technika masażu rozluźniającego na napięte mięśnie.

regeneracja-po-kontuzji-wsparcie-dieta

Regeneracja po kontuzji - wsparcie dietą

Ostry dyżur. Twoim towarzyszem jest pulsujący ból nogi i daleka od wygodnej kozetka. Zaufany lekarz ogląda kontuzjowaną kończynę, a Ty zastanawiasz się, co zrobić, by jeszcze bardziej przyspieszyć powrót do zdrowia. Może dietą?

11-sposobow-na-samodzielny-masaz-calego-ciala

11 Sposobów na samodzielny masaż całego ciała

Techniki samodzielnego rozluźniania mięśni, karku, przedramion, nóg i pleców. Każdy może je wykonać w domu. Do tego samodzielnego masażu wystarczy wałek piankowy lub piłeczka tenisowa. Skutecznie rozluźnia i neutralizuje ból mięśniowy.

10-najczestszych-kontuzji-na-treningu

10 najczęstszych kontuzji na treningu

Trenujemy dla zdrowia, dlatego warto pamiętać o bezpieczeństwie podczas ćwiczeń. Kontuzje zdarzają się najlepszym i czasem trudno im zapobiec. Zobaczcie jakie urazy najczęściej zdarzają się podczas uprawiania sportów, nie tylko na siłowni.

rolowanie-laczenie-treningu-i-masazu-smr

Rolowanie: łączenie treningu i masażu SMR

Samodzielne rozluźnianie powięzione znane jako „foam rolling” lub po prostu „wałkowanie”. Za pomocą niepozornego piankowego wałka można naprawdę skutecznie pomóc sobie w treningu. Jak działa rolowanie: