Po co nam gimnastyka korekcyjna?

Po co nam gimnastyka korekcyjna?

Gimnastyka korekcyjna w dużej mierze pełni funkcję terapeutyczną. Dzięki specjalnie dobranym ćwiczeniom możliwe jest zniwelowanie wad postawy czy nieprawidłowych ruchów. Kto może skorzystać na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej? Jakie są metody treningowe? Ile czasu czasu czeka się na lecznicze efekty?

Cele gimnastyki korekcyjnej

- uświadomienie ćwiczącym problemów oraz konsekwencji związanych z wadami postawy;

- praca nad prawidłową postawą ciała;

- korygowanie wad postawy;

- rozciągnięcie przykurczonych grup mięśniowych oraz wzmocnienie osłabionych partii ciała;

- kształtowanie wytrwałości posturalnej;

- wyrobienie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała;

- niedopuszczenie do pojawienia się wad postawy ciała;

- dążenie do osiągnięcia przez ćwiczącego prawidłowej postawy ciała.

Gimnastyka korekcyjna – dla kogo?

Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej są przeznaczone głównie dla dzieci. W zajęciach mogą brać udział zarówno osoby z wadami postawy, jak i te narażone na ich wykształcenie się. Grupy zajęciowe z gimnastyki korekcyjnej tworzone są na podstawie danego schorzenia. Zwykle więcej jest dzieci z małym stopniem skoliozy, kifozy czy lordozy. Bardziej zaawansowane schorzenia związane z wadami postawy wymagają specjalistycznej rehabilitacji. Gimnastyka korekcyjna często stanowi odmianę zajęć wychowania fizycznego w szkołach. Niekiedy także są to obowiązkowe zajęcia.

Na czym polegają zajęcia z gimnastyki korekcyjnej?

Podczas zajęć z gimnastyki korekcyjnej stosuje się różne metody treningowe. Dobiera się je pod kątem konkretnych wad postawy u ćwiczących. W przypadku kifozy i skoliozy sprawdzają się ćwiczenia oddechowe. Powiększona lordoza wymaga pracy nad mięśniami brzucha oraz ćwiczeń normalizujących położenie miednicy. Mięśnie grzbietu i pośladków natomiast ćwiczy się u osób z kifozą czy odstającymi łopatkami. Dość uniwersalne są ćwiczenia antygrawitacyjne oraz czynne prostowanie i rozciąganie kręgosłupa. Doskonale radzą sobie ze zwiększoną lordozą, kifozą, skoliozą oraz odstającymi łopatkami.

Gimnastyka korekcyjna – metoda PNF

PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) jest określeniem na torowanie nerwowo-mięśniowe. Niektóre ośrodki oferują zajęcia gimnastyki korekcyjnej z wykorzystaniem tej metody. Jej celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowej postawy ciała. Podczas zajęć stosuje się ćwiczenia nastawione na wzmacnianie i rozciąganie mięśni. Innowacją jest jednak uwzględnienie roli układu nerwowego w pracy nad korektą wad postawy. To on odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Metoda PNF polega na stymulowaniu receptorów głębokich w mięśniach, więzadłach, ścięgnach i torebkach stawowych. Można to osiągnąć poprzez bazowanie na wzorcach ruchowych, nauce chodu czy usprawnianiu funkcji witalnych tj. mimiki twarzy, oddychania czy artykulacji. W ten sposób zwiększają się możliwości ruchowe dzieci. Co więcej, w dużo szybszym czasie możliwe jest odzyskanie kontroli nad strukturami nerwowymi oraz mięśniowymi.

Wodna gimnastyka korekcyjna

Korygowanie wad postawy to nie tylko zajęcia w sali gimnastycznej. Wiele ośrodków oferuje także zajęcia na basenie. Zwykle na pierwszym planie znajduje się pływanie. Ta forma aktywności fizycznej w połączeniu z ćwiczeniami gimnastycznymi pozwala na osiągnięcie zamierzonych efektów. Pływanie jest także dobrym sposobem na zapobieganie wadom postawy u dzieci. W przypadku nabytych wad postawy – pomaga w niwelowaniu przykurczów mięśniowych oraz wzmacnia gorset mięśniowy (core). Ćwiczenia korekcyjne mogą również odbywać się w płytkich basenach lub na ich brzegu. Połączenie tych dwóch aktywności nie tylko wyrabia nawyk prawidłowej postawy u dzieci, lecz także jest skutecznym sposobem na naukę pływania.

Gimnastyka korekcyjna – kiedy będą efekty?

gimnastyka korekcyjna efekty leczenia

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Czas potrzebny na skorygowanie prawidłowej postawy ciała jest indywidualny dla każdej osoby. Niekiedy wystarczy kilka miesięcy, w innych przypadkach – kilka lat. Wszystkie ćwiczenia podczas zajęć gimnastyki korekcyjnej są dobierane pod kątem psychofizycznego i motorycznego rozwoju oraz wydolności organizmu. Ważne są również takie czynniki jak płeć, wiek czy charakter schorzenia. Efekty ćwiczeń pojawiają się stopniowo. Istotne jest więc to, by systematycznie uczęszczać na zajęcia gimnastyki korekcyjnej.

Dominika Górska 5 20 stycznia 2017  2461

Dodaj komentarz

 • Bozenia
  29 stycznia 2017
  Dobrze, że w szkołach zwraca się uwagę na wady postawy. i że są zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. W innym razie rodzice pewnie nawet nie zauważyliby problemu. A tak dzieciakami zajmują się specjaliści
 • Mateusz87
  26 stycznia 2017
  A tego nie wiem, nie mogę nigdzie znaleźć tej informacji. Najlepiej zapytać u fizjoterapeuty.
 • Nastka
  25 stycznia 2017
  A czy na gimnastykę korekcyjną mogą chodzić też dorośli?
 • Nina
  23 stycznia 2017
  Moja córka ma 10 lat i od pierwszej klasy chodzi na gimnastykę korekcyjną. Miała niedużą skoliozę i w ciągu roku udało się ją całkowicie zniwelować. Teraz chodzi, by utrzymać efekty. Zapobiegawczo :)
 • Sylwia90
  20 stycznia 2017
  Właśnie się zastanawiam nad wysłaniem dziecka na gimnastykę korekcyjną. W sumie nie ma żadnych wad postawy, ale boję się, że będzie mieć. Czy takie schorzenia są genetyczne? U mnie w rodzinie sporo dzieci miało skoliozę.

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i masaż

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej.

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!

trener-to-tez-fizjoterapeuta-oto-trening-medyczny

Trener to też fizjoterapeuta? Oto trening medyczny!

Do aktywnego trybu życia przekonuje się coraz więcej ludzi. Jednocześnie rosną również ich wymagania, co do kompetencji trenerów personalnych czy instruktorów. I słusznie. Osoby ćwiczące chcą zadbać o kompleksowe i prawidłowe kształtowanie własnego ciała. Tutaj z pomocą przychodzi trening medyczny – fizjoterapeutyczne spojrzenie na wysiłek fizyczny. Na czym jednak polega ta forma ćwiczeń? Kto skorzysta na nim najbardziej i czemu służy? O tym w poniższym artykule!

metody-na-ograniczony-zakres-ruchu-bark-i-kolano

Metody na ograniczony zakres ruchu – bark i kolano

Dla każdego stawu określony jest prawidłowy zakres ruchu. Z różnych powodów jednak mogą pojawiać się ograniczenia w ich obrębie. Najczęściej te problemy dotyczą barków i stawów kolanowych. Na szczęście są na to metody. Zobacz, jak skutecznie przywrócić prawidłowy zakres ruchu w stawach.

fizjoterapia-czym-jest-powiez

Fizjoterapia – czym jest powięź?

Obecnie osoby aktywne fizycznie coraz częściej korzystają z dodatkowych usług, które oferują kluby fitness. W ofercie znajdziemy więc masaże sportowe, zabiegi fizjoterapeutyczne, saunę… Coraz większą uwagę przywiązuje się do najmniejszych elementów ludzkiego ciała. Zobacz terapie powięziowe.

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej.

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!

trener-to-tez-fizjoterapeuta-oto-trening-medyczny

Trener to też fizjoterapeuta? Oto trening medyczny!

Do aktywnego trybu życia przekonuje się coraz więcej ludzi. Jednocześnie rosną również ich wymagania, co do kompetencji trenerów personalnych czy instruktorów. I słusznie. Osoby ćwiczące chcą zadbać o kompleksowe i prawidłowe kształtowanie własnego ciała. Tutaj z pomocą przychodzi trening medyczny – fizjoterapeutyczne spojrzenie na wysiłek fizyczny. Na czym jednak polega ta forma ćwiczeń? Kto skorzysta na nim najbardziej i czemu służy? O tym w poniższym artykule!

metody-na-ograniczony-zakres-ruchu-bark-i-kolano

Metody na ograniczony zakres ruchu – bark i kolano

Dla każdego stawu określony jest prawidłowy zakres ruchu. Z różnych powodów jednak mogą pojawiać się ograniczenia w ich obrębie. Najczęściej te problemy dotyczą barków i stawów kolanowych. Na szczęście są na to metody. Zobacz, jak skutecznie przywrócić prawidłowy zakres ruchu w stawach.

fizjoterapia-czym-jest-powiez

Fizjoterapia – czym jest powięź?

Obecnie osoby aktywne fizycznie coraz częściej korzystają z dodatkowych usług, które oferują kluby fitness. W ofercie znajdziemy więc masaże sportowe, zabiegi fizjoterapeutyczne, saunę… Coraz większą uwagę przywiązuje się do najmniejszych elementów ludzkiego ciała. Zobacz terapie powięziowe.