Pływanie z płetwami – czy warto to robić?

Pływanie z płetwami – czy warto to robić?

Płetwy są jednym z niezbędnych sprzętów pływackich np. w triathlonie. Dlaczego warto trenować pływanie z użyciem tych akcesoriów? Co może być powodem do zrezygnowania z używania płetw?

Co można osiągnąć podczas pływania w płetwach?

Używanie płetw w treningu pływackim jest poparte dwoma głównymi powodami. Po pierwsze, w dużej mierze wpływają na prawidłową technikę pracy nóg. Po drugie natomiast służą do wykonywania wielu ćwiczeń pływackich. Płetwy treningowe dobiera się w zależności od przeznaczenia. W przypadku treningu skupiającego się na technice lepszym rozwiązaniem są elastyczne płetwy z długim gumowym piórem. Zupełnie nie sprawdzają się w takim treningu na przykład płetwy używane do nurkowania. W przypadku triathlonistów najlepszym rozwiązaniem są miękkie płetwy ze średnim piórem. Pływanie w nich dużo mniej męczy stawy skokowe, dzięki czemu nadają się na długie dystanse. W ten sposób triathloniści oszczędzają siły przed dalszymi etapami zawodów.

Płetwy, czyli pomoc techniczna

Praca nad techniką może obejmować wiele aspektów. Przykładowo: triathlonista trenuje rytm pracy rąk i nóg (zachowanie harmonii ruchów). Pływanie w płetwach (na przykład w konfiguracji 100 metrów w płetwach, kolejne 100 metrów bez nich itd.) może przyczynić się do polepszenia czucia wody. Zwalniają również ruchy nóg, dzięki czemu łatwiej osiągnąć rytm pływacki. Warto jednak sukcesywnie powtarzać daną czynność. W ten sposób zostanie ona wprowadzona do pamięci mięśniowej. Tym samym – ruchy staną się bardziej automatyczne.

Pływanie w płetwach przynosi również wiele korzyści w pracy stóp. Takie treningi zwiększają rozciągnięcie oraz oducza zginania stopy w stawie skokowym. Ta ostatnia czynność w dużej mierze obniża pozycję nóg w wodzie (pływak jest ściągany do dołu). Ponadto, używanie płetw podczas treningu pozwala na osiągnięcie większego skupienia na ćwiczeniach technicznych. Dzięki nim można osiągnąć dobry napęd. Przydaje się on np. do ułatwienia ćwiczeń na wysoki łokieć. Co więcej, pływanie w płetwach wymusza lepszą stabilizację ciała. Jest również sposobem na urozmaicenie długotrwałych treningów tlenowych.

Czy pływanie w płetwach może być niekorzystne?

Ogólnie pływanie w płetwach przynosi same korzyści. Jednym z minusów takich treningów może być zdecydowanie silniejsza praca nóg już po zdjęciu płetw. Dzieje się tak, ponieważ używanie tego sprzętu powoduje opór, przez co noga automatycznie wykonuje mocniejsze ruchy. Taka sytuacja jest szczególnie niekorzystna dla triathlonistów. Dodatkowo, trening pływacki nie powinien skupiać się tylko na korzystaniu z tego sprzętu. Warto także zadbać o ćwiczenia bez płetw. Zmienne bodźce i technika pływania pozwolą na jak najlepsze wykorzystanie treningu.

Płetwy triathlonisty

Jak już wspomniano, w treningu triathlonisty używa się płetw miękkich ze średnim piórem. Dzięki nim łatwiejsze jest osiągnięcie prawidłowej techniki pływania na nogach. Początkujący mają szansę na wyuczenie się właściwego ugięcia stopy podczas pracy nóg. Doświadczeni pływacy natomiast podczas ich używania nie zaburzają poprawnych wzorców ruchowych. Co więcej, pływanie w miękkich płetwach mniej męczy stawy skokowe.

płetwy w wodzie triathlon wyścig

Korzystanie z twardych płetw podczas treningu może mieć swój efekt w zniekształceniach pracy nóg po ich zdjęciu. Krótkie płetwy natomiast pozwalają na wyćwiczenie mocy i szybkości. Ich główną wadą jest jednak zniekształcanie wzorów ruchowych, dlatego nie powinno się z nich korzystać w treningu triathlonisty.

Triathloniści stosują płetwy do treningów sprintu i ćwiczeń technicznych. Mogą być również formą zabaw pływackich. Ważne jest jednak to, że podczas zawodów ich jedynym ekwipunkiem na dystansie pływackim może być zegarek. Trenowanie w płetwach głównie przyczynia się do lepszej techniki pływania. Mogą być wykorzystywane podczas przygotowań, jednak na zawodach triathlonowych zawodnicy mają do dyspozycji jedynie własne nogi.

Kursy pływania z pletwami

W internecie od czasu do czasu można natrafić na kursy specjalistyczne w zakresie pływania z płetwami. Są zwykle organizowane przez instruktorów pływania lub nurkowania. W dogodnych warunkach na basenie uczestnicy mają okazję poćwiczyć pływanie z różnymi rodzajami płetw oraz wykonywać techniki i manewry w wodzie.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 6 8 lutego 2017  11407

Dodaj komentarz

 • Tri Elli
  24 lutego 2017
  polecam każdemu pływanie w płetwach...początkowo podchodziłam do treningu z płetwami sceptycznie...ale po kolejnym zauważyłam mega różnicę...obecnie nie wyobrażam sobie części treningu bez nich!!!
 • Kamil54
  16 lutego 2017
  Mi płetwy zupełnie nie pasują. Mam wrażenie, że ograniczają moje ruchy. Być może z czasem bym się przyzwyczaił, ale trudno powiedzieć
 • Jacek
  14 lutego 2017
  Ja próbowałem w płetwach, ale tylko na jednym treningu. Faktycznie, pływa się zupełnie inaczej niż normalnie
 • Firas
  14 lutego 2017
  To triathloniści trenują w płetwach, ale startują już bez nich? Dziwne
 • Kuba98
  10 lutego 2017
  Chciałbym kiedyś spróbować pływania z płetwami. Będę szukać kursów :)
 • Darion
  9 lutego 2017
  Tak naprawdę w pływaniu rekreacyjnym płetwy nie są w ogóle potrzebne

Artykuły z kategorii: Pływanie i Triathlon

poznaj-prawidlowa-technike-plywania-na-plecach

Poznaj prawidłową technikę pływania na plecach

Czy pływanie jest Twoją pasją? A może lubisz pływać, gdyż pozwala spalać wiele kalorii, ale także dodaje energii i pozwala się odprężyć. Do pełni szczęścia brakuje jedynie umiejętności prawidłowej techniki pływania na plecach? Nie martw się, za chwilkę dowiesz się o niej wszystkiego.

jak-nauczyc-sie-plywac-zabka

Jak nauczyć się pływać żabką?

Żabka, to jeden z najłatwiejszych stylów pływackich. To właśnie od tego stylu powinni rozpoczynać poczatkujący. Jest to styl najprostszy i najszybszy do opanowania. Jak szybko można się nauczyć pływania żabką? Jak w ten styl pływacki wpływa na zdrowie?

jak-skutecznie-nauczyc-sie-plywania-delfinem

Jak skutecznie nauczyć się pływania delfinem?

Delfin, to jeden z najtrudniejszych do opanowania stylów pływackich. Jest on bardzo wymagających. Żeby odpowiednio płynąć należy zaangażować dosłownie całe ciało. Jak zatem najlepiej nauczyć się pływania delfinem? Czy styl ten jest bezpieczny dla zdrowia? Jakie wynikają korzyści z pływania delfinem?

spal-nawet-350-kalorii-w-zaledwie-godzine-plywajac

Spal nawet 350 kalorii w zaledwie godzinę, pływając!

Czy pływanie jest Twoją ulubioną dyscypliną sportową? Jeżeli tak, to chyba wiesz jak znakomicie wpływa na ciało, rzeźbiąc je i spalając kalorie. To tylko nieliczne zalety pływania. Przyjrzymy się pływaniu bliżej!

ironman-triathlon-sport-dla-zelaznych-ludzi

Ironman Triathlon – sport dla żelaznych ludzi!

Ironman Triathlon to jedne z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych zawodów na świecie. Biorą w nich udział zarówno profesjonaliści, ale także amatorzy. Triathlon to niezwykle wymagający sport. Trzeba być człowiekiem ze stali, aby ukończyć zawody. Dowiedz się zatem co trzeba trenować, aby wziąć udział w zawodach triathlonowych.

plywanie-synchroniczne-czyli-artystycznie-na-basenie-jak-to-wyglada-zza-kulis

Pływanie synchroniczne, czyli artystycznie na basenie. Jak to wygląda zza kulis?

Na pewno każdy z nas kojarzy taniec cheerleaderek, chociażby z filmów o gwiazdach koszykówki. To nie tylko taniec, ale też gimnastyka artystyczna i akrobatyka. Podobnie jest w trakcie pokazów na basenie - to pływanie synchroniczne, które cieszy się dużym zainteresowaniem widzów i kibiców na całym świecie. Czym jest w praktyce i czy jest to sport dla każdego?

triathlon-kalendarz-zawodow-zarezerwuj-terminy-na-sezon-2021

Triathlon kalendarz zawodów: zarezerwuj terminy na sezon 2021!

Niezapomniane emocje i atmosfera sportowej rywalizacji - właśnie to sprawia, że zawody triathlonowe są tak inspirujące! I choć rok 2020 pokazał, że wiele planów trzeba odłożyć na później, wszystko wskazuje na to, że triathlon i kalendarz zawodów mają się dobrze. Uchylamy rąbka tajemnicy i przybliżamy najważniejsze fakty o zbliżających się zawodach.

plywanie-spala-kalorie-sprawdz-ile-mozesz-schudnac-na-basenie

Pływanie spala kalorie: sprawdź, ile możesz schudnąć na basenie!

Bieganie z Endomondo czy trening na siłowni z My Fitness Pal to tylko niektóre aktywności fizyczne, które idealnie wpływają na poziom spalania tkanki tłuszczowej. Bezpośrednio na spalane kalorie oddziałuje też pływanie. Ta aktywność fizyczna może być prawdziwą kopalnią treningowego sukcesu, jeśli zwrócisz uwagę na kilka aspektów. Ile kalorii spalisz podczas treningu na basenie i jakie inne korzyści osiągniesz?

przygotowanie-do-triathlonu-sprawdz-jak-sie-do-tego-zabrac

Przygotowanie do triathlonu: sprawdź, jak się do tego zabrać!

Regularność treningu to podstawa - bez tego przygotowanie do triathlonu tak naprawdę nie istnieje, a nasze szanse na zawodach maleją z każdą sekundą. Tylko co zrobić, aby przygotowanie do triathlonu zaowocowało zwycięstwem podczas zawodów? Zobacz, jak zabrać się do całego procesu, by ukończyć wyścig z pełną satysfakcją!

trening-triathlonowy-jak-go-zorganizowac-i-na-co-zwrocic-uwage

Trening triathlonowy: jak go zorganizować i na co zwrócić uwagę?

Każdy plan treningowy należy odpowiednio zorganizować, aby obserwować postępy i na bieżąco wprowadzać ewentualne modyfikacje. Nie inaczej dzieje się w przypadku treningu triathlonowego. Na co zwrócić uwagę, aby przygotowania do triathlonu zakończyły się ukończeniem całego wyścigu?

poznaj-prawidlowa-technike-plywania-na-plecach

Poznaj prawidłową technikę pływania na plecach

Czy pływanie jest Twoją pasją? A może lubisz pływać, gdyż pozwala spalać wiele kalorii, ale także dodaje energii i pozwala się odprężyć. Do pełni szczęścia brakuje jedynie umiejętności prawidłowej techniki pływania na plecach? Nie martw się, za chwilkę dowiesz się o niej wszystkiego.

jak-nauczyc-sie-plywac-zabka

Jak nauczyć się pływać żabką?

Żabka, to jeden z najłatwiejszych stylów pływackich. To właśnie od tego stylu powinni rozpoczynać poczatkujący. Jest to styl najprostszy i najszybszy do opanowania. Jak szybko można się nauczyć pływania żabką? Jak w ten styl pływacki wpływa na zdrowie?

jak-skutecznie-nauczyc-sie-plywania-delfinem

Jak skutecznie nauczyć się pływania delfinem?

Delfin, to jeden z najtrudniejszych do opanowania stylów pływackich. Jest on bardzo wymagających. Żeby odpowiednio płynąć należy zaangażować dosłownie całe ciało. Jak zatem najlepiej nauczyć się pływania delfinem? Czy styl ten jest bezpieczny dla zdrowia? Jakie wynikają korzyści z pływania delfinem?

spal-nawet-350-kalorii-w-zaledwie-godzine-plywajac

Spal nawet 350 kalorii w zaledwie godzinę, pływając!

Czy pływanie jest Twoją ulubioną dyscypliną sportową? Jeżeli tak, to chyba wiesz jak znakomicie wpływa na ciało, rzeźbiąc je i spalając kalorie. To tylko nieliczne zalety pływania. Przyjrzymy się pływaniu bliżej!

ironman-triathlon-sport-dla-zelaznych-ludzi

Ironman Triathlon – sport dla żelaznych ludzi!

Ironman Triathlon to jedne z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych zawodów na świecie. Biorą w nich udział zarówno profesjonaliści, ale także amatorzy. Triathlon to niezwykle wymagający sport. Trzeba być człowiekiem ze stali, aby ukończyć zawody. Dowiedz się zatem co trzeba trenować, aby wziąć udział w zawodach triathlonowych.

plywanie-synchroniczne-czyli-artystycznie-na-basenie-jak-to-wyglada-zza-kulis

Pływanie synchroniczne, czyli artystycznie na basenie. Jak to wygląda zza kulis?

Na pewno każdy z nas kojarzy taniec cheerleaderek, chociażby z filmów o gwiazdach koszykówki. To nie tylko taniec, ale też gimnastyka artystyczna i akrobatyka. Podobnie jest w trakcie pokazów na basenie - to pływanie synchroniczne, które cieszy się dużym zainteresowaniem widzów i kibiców na całym świecie. Czym jest w praktyce i czy jest to sport dla każdego?

triathlon-kalendarz-zawodow-zarezerwuj-terminy-na-sezon-2021

Triathlon kalendarz zawodów: zarezerwuj terminy na sezon 2021!

Niezapomniane emocje i atmosfera sportowej rywalizacji - właśnie to sprawia, że zawody triathlonowe są tak inspirujące! I choć rok 2020 pokazał, że wiele planów trzeba odłożyć na później, wszystko wskazuje na to, że triathlon i kalendarz zawodów mają się dobrze. Uchylamy rąbka tajemnicy i przybliżamy najważniejsze fakty o zbliżających się zawodach.

plywanie-spala-kalorie-sprawdz-ile-mozesz-schudnac-na-basenie

Pływanie spala kalorie: sprawdź, ile możesz schudnąć na basenie!

Bieganie z Endomondo czy trening na siłowni z My Fitness Pal to tylko niektóre aktywności fizyczne, które idealnie wpływają na poziom spalania tkanki tłuszczowej. Bezpośrednio na spalane kalorie oddziałuje też pływanie. Ta aktywność fizyczna może być prawdziwą kopalnią treningowego sukcesu, jeśli zwrócisz uwagę na kilka aspektów. Ile kalorii spalisz podczas treningu na basenie i jakie inne korzyści osiągniesz?

przygotowanie-do-triathlonu-sprawdz-jak-sie-do-tego-zabrac

Przygotowanie do triathlonu: sprawdź, jak się do tego zabrać!

Regularność treningu to podstawa - bez tego przygotowanie do triathlonu tak naprawdę nie istnieje, a nasze szanse na zawodach maleją z każdą sekundą. Tylko co zrobić, aby przygotowanie do triathlonu zaowocowało zwycięstwem podczas zawodów? Zobacz, jak zabrać się do całego procesu, by ukończyć wyścig z pełną satysfakcją!

trening-triathlonowy-jak-go-zorganizowac-i-na-co-zwrocic-uwage

Trening triathlonowy: jak go zorganizować i na co zwrócić uwagę?

Każdy plan treningowy należy odpowiednio zorganizować, aby obserwować postępy i na bieżąco wprowadzać ewentualne modyfikacje. Nie inaczej dzieje się w przypadku treningu triathlonowego. Na co zwrócić uwagę, aby przygotowania do triathlonu zakończyły się ukończeniem całego wyścigu?