Pływanie z płetwami – czy warto to robić?

Pływanie z płetwami – czy warto to robić?

Płetwy są jednym z niezbędnych sprzętów pływackich np. w triathlonie. Dlaczego warto trenować pływanie z użyciem tych akcesoriów? Co może być powodem do zrezygnowania z używania płetw?

Co można osiągnąć podczas pływania w płetwach?

Używanie płetw w treningu pływackim jest poparte dwoma głównymi powodami. Po pierwsze, w dużej mierze wpływają na prawidłową technikę pracy nóg. Po drugie natomiast służą do wykonywania wielu ćwiczeń pływackich. Płetwy treningowe dobiera się w zależności od przeznaczenia. W przypadku treningu skupiającego się na technice lepszym rozwiązaniem są elastyczne płetwy z długim gumowym piórem. Zupełnie nie sprawdzają się w takim treningu na przykład płetwy używane do nurkowania. W przypadku triathlonistów najlepszym rozwiązaniem są miękkie płetwy ze średnim piórem. Pływanie w nich dużo mniej męczy stawy skokowe, dzięki czemu nadają się na długie dystanse. W ten sposób triathloniści oszczędzają siły przed dalszymi etapami zawodów.

Płetwy, czyli pomoc techniczna

Praca nad techniką może obejmować wiele aspektów. Przykładowo: triathlonista trenuje rytm pracy rąk i nóg (zachowanie harmonii ruchów). Pływanie w płetwach (na przykład w konfiguracji 100 metrów w płetwach, kolejne 100 metrów bez nich itd.) może przyczynić się do polepszenia czucia wody. Zwalniają również ruchy nóg, dzięki czemu łatwiej osiągnąć rytm pływacki. Warto jednak sukcesywnie powtarzać daną czynność. W ten sposób zostanie ona wprowadzona do pamięci mięśniowej. Tym samym – ruchy staną się bardziej automatyczne.

Pływanie w płetwach przynosi również wiele korzyści w pracy stóp. Takie treningi zwiększają rozciągnięcie oraz oducza zginania stopy w stawie skokowym. Ta ostatnia czynność w dużej mierze obniża pozycję nóg w wodzie (pływak jest ściągany do dołu). Ponadto, używanie płetw podczas treningu pozwala na osiągnięcie większego skupienia na ćwiczeniach technicznych. Dzięki nim można osiągnąć dobry napęd. Przydaje się on np. do ułatwienia ćwiczeń na wysoki łokieć. Co więcej, pływanie w płetwach wymusza lepszą stabilizację ciała. Jest również sposobem na urozmaicenie długotrwałych treningów tlenowych.

Czy pływanie w płetwach może być niekorzystne?

Ogólnie pływanie w płetwach przynosi same korzyści. Jednym z minusów takich treningów może być zdecydowanie silniejsza praca nóg już po zdjęciu płetw. Dzieje się tak, ponieważ używanie tego sprzętu powoduje opór, przez co noga automatycznie wykonuje mocniejsze ruchy. Taka sytuacja jest szczególnie niekorzystna dla triathlonistów. Dodatkowo, trening pływacki nie powinien skupiać się tylko na korzystaniu z tego sprzętu. Warto także zadbać o ćwiczenia bez płetw. Zmienne bodźce i technika pływania pozwolą na jak najlepsze wykorzystanie treningu.

Płetwy triathlonisty

Jak już wspomniano, w treningu triathlonisty używa się płetw miękkich ze średnim piórem. Dzięki nim łatwiejsze jest osiągnięcie prawidłowej techniki pływania na nogach. Początkujący mają szansę na wyuczenie się właściwego ugięcia stopy podczas pracy nóg. Doświadczeni pływacy natomiast podczas ich używania nie zaburzają poprawnych wzorców ruchowych. Co więcej, pływanie w miękkich płetwach mniej męczy stawy skokowe.

płetwy w wodzie triathlon wyścig

Korzystanie z twardych płetw podczas treningu może mieć swój efekt w zniekształceniach pracy nóg po ich zdjęciu. Krótkie płetwy natomiast pozwalają na wyćwiczenie mocy i szybkości. Ich główną wadą jest jednak zniekształcanie wzorów ruchowych, dlatego nie powinno się z nich korzystać w treningu triathlonisty.

Triathloniści stosują płetwy do treningów sprintu i ćwiczeń technicznych. Mogą być również formą zabaw pływackich. Ważne jest jednak to, że podczas zawodów ich jedynym ekwipunkiem na dystansie pływackim może być zegarek. Trenowanie w płetwach głównie przyczynia się do lepszej techniki pływania. Mogą być wykorzystywane podczas przygotowań, jednak na zawodach triathlonowych zawodnicy mają do dyspozycji jedynie własne nogi.

Kursy pływania z pletwami

W internecie od czasu do czasu można natrafić na kursy specjalistyczne w zakresie pływania z płetwami. Są zwykle organizowane przez instruktorów pływania lub nurkowania. W dogodnych warunkach na basenie uczestnicy mają okazję poćwiczyć pływanie z różnymi rodzajami płetw oraz wykonywać techniki i manewry w wodzie.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 6 8 lutego 2017  8356

Dodaj komentarz

 • Tri Elli
  24 lutego 2017
  polecam każdemu pływanie w płetwach...początkowo podchodziłam do treningu z płetwami sceptycznie...ale po kolejnym zauważyłam mega różnicę...obecnie nie wyobrażam sobie części treningu bez nich!!!
 • Kamil54
  16 lutego 2017
  Mi płetwy zupełnie nie pasują. Mam wrażenie, że ograniczają moje ruchy. Być może z czasem bym się przyzwyczaił, ale trudno powiedzieć
 • Jacek
  14 lutego 2017
  Ja próbowałem w płetwach, ale tylko na jednym treningu. Faktycznie, pływa się zupełnie inaczej niż normalnie
 • Firas
  14 lutego 2017
  To triathloniści trenują w płetwach, ale startują już bez nich? Dziwne
 • Kuba98
  10 lutego 2017
  Chciałbym kiedyś spróbować pływania z płetwami. Będę szukać kursów :)
 • Darion
  9 lutego 2017
  Tak naprawdę w pływaniu rekreacyjnym płetwy nie są w ogóle potrzebne

Artykuły z kategorii: Pływanie i Triathlon

trening-do-triathlonu-jak-go-przeprowadzic

Trening do triathlonu - jak go przeprowadzić?

Odpowiedni trening przeprowadzany przed wzięciem udzieli w triathlonu to klucz do uzyskania satysfakcjonującego wyniku. Jak dokładnie powinien on przebiegać?

style-plywackie-charakterystyka-aktualizacja-2020

Style pływackie – charakterystyka | AKTUALIZACJA 2020

Pływanie należy do najbezpieczniejszych form treningowych. Pozwala na szybką utratę wagi i poprawia siłę mięśni. Pływać może każdy, również dzieci i seniorzy. Oto najważniejsze style pływackie i ich opisy. Przewiń artykuł do aktualizacji 2020.

nie-taka-zabka-straszna-styl-klasyczny-w-plywaniu-w-pigulce

Nie taka żabka straszna! Styl klasyczny w pływaniu w pigułce

Jeden z najstarszych stylów pływackich, który jako pierwszy pojawił się w zawodach. Co ciekawe, pływanie żabką daje nie tylko świetne wyniki, ale i efekty rehabilitacyjne. Od czego zacząć, jak doskonalić swój styl klasyczny w pływaniu i jak skoordynować pracę rąk i nóg przy odpowiednim oddechu?

przelam-swoje-leki-krotko-o-tym-jak-nauczyc-sie-plywac

Przełam swoje lęki - krótko o tym, jak nauczyć się pływać

Naukę pływania najlepiej zacząć w dzieciństwie, kiedy nasz organizm się rozwija. Nie każdy był jednak na tyle odważny, by przełamać swoje lęki, a potem zabrakło na to wszystko czasu. Na naukę nigdy nie jest za późno! Podpowiemy, jak przełamać dotychczasowe lęki, by nauczyć się pływać i być jak ryba w wodzie!

plywanie-efektywny-trening-plywacki-na-basenie-aktualizacja-2020

Pływanie efektywny trening pływacki na basenie | Aktualizacja 2020

Znajomość stylów pływackich jest pierwszym krokiem do osiągania efektów w pływaniu. Duże znaczenie ma zarówno technika pływania, jak i skuteczny plan treningowy. Oto zasady, które mogą się przydać podczas każdego treningu pływackiego na basenie.

trojboj-nie-tylko-silowy-swiatowej-slawy-zawody-w-ultra-triathlon

Trójbój nie tylko siłowy - światowej sławy zawody w ultra triathlon!

Choć klasyczny triathlon ma niewiele ponad 40-letnią historię, na całym świecie jest całe mnóstwo zapaleńców, którym wciąż mało. Ultra triathlon przez niedługi czas zdążył już wyłonić kilka znanych osobistości, których nazwiska na zawsze wpiszą się w arkanach zasłużonych sportowców. Czym tak naprawdę jest i jak przebiega ultra triathlon?

jak-nauczyc-sie-plywac-kraulem-metoda-total-immersion

Jak nauczyć się pływać kraulem? Metoda Total Immersion

Nowe wydanie książki Terry’ego Laughlina „Kraul metodą Total Immersion” już w sprzedaży! Autor odkrywa sposób na to, jak pływać kraulem lepiej – wkładając w to dużo mniej wysiłku. W naszej redakcji zagościł egzemplarz tej pozycji dzięki uprzejmości wydawnictwa Bukrower. A oto nasze wnioski po lekturze tej książki!

trening-na-papierze-podrecznik-dla-triathlonisty

Trening na papierze – podręcznik dla triathlonisty

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Buk Rower w nasze redakcyjne ręce wpadła nowa pozycja uwielbiana przez miłośników triathlonu. „Trening siłowy do triathlonu” Patricka Hagermana znika z półek szybciej niż byśmy przypuszczali. Co znajduje się w książce i czy warto po nią sięgnąć?

kalendarz-triathlonowy-2018-najpopularniejsze-zawody

Kalendarz triathlonowy 2018 – najpopularniejsze zawody

Przygotowania do startu w przyszłorocznych zawodach triathlonowych już niemal w toku. Co nas czeka jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportową? Oto kalendarz wydarzeń triathlonowych w Polsce i na świecie na rok 2018. Zobacz, które zawody cieszą się największą popularnością!

plywanie-cwiczenia-na-czucie-wody

Pływanie – ćwiczenia na „czucie wody”

Czuciem wody określa się zdolność do zmaksymalizowania wytwarzanego napędu w wodzie. Składa się na nie m.in. odpowiednie ułożenie ciała w wodzie, właściwe chwyty czy pracy poszczególnych mięśni. Czym w praktyce jest jednak czucie wody? Oto ćwiczenia na zwiększenie wydajności pływaka!

trening-do-triathlonu-jak-go-przeprowadzic

Trening do triathlonu - jak go przeprowadzić?

Odpowiedni trening przeprowadzany przed wzięciem udzieli w triathlonu to klucz do uzyskania satysfakcjonującego wyniku. Jak dokładnie powinien on przebiegać?

style-plywackie-charakterystyka-aktualizacja-2020

Style pływackie – charakterystyka | AKTUALIZACJA 2020

Pływanie należy do najbezpieczniejszych form treningowych. Pozwala na szybką utratę wagi i poprawia siłę mięśni. Pływać może każdy, również dzieci i seniorzy. Oto najważniejsze style pływackie i ich opisy. Przewiń artykuł do aktualizacji 2020.

nie-taka-zabka-straszna-styl-klasyczny-w-plywaniu-w-pigulce

Nie taka żabka straszna! Styl klasyczny w pływaniu w pigułce

Jeden z najstarszych stylów pływackich, który jako pierwszy pojawił się w zawodach. Co ciekawe, pływanie żabką daje nie tylko świetne wyniki, ale i efekty rehabilitacyjne. Od czego zacząć, jak doskonalić swój styl klasyczny w pływaniu i jak skoordynować pracę rąk i nóg przy odpowiednim oddechu?

przelam-swoje-leki-krotko-o-tym-jak-nauczyc-sie-plywac

Przełam swoje lęki - krótko o tym, jak nauczyć się pływać

Naukę pływania najlepiej zacząć w dzieciństwie, kiedy nasz organizm się rozwija. Nie każdy był jednak na tyle odważny, by przełamać swoje lęki, a potem zabrakło na to wszystko czasu. Na naukę nigdy nie jest za późno! Podpowiemy, jak przełamać dotychczasowe lęki, by nauczyć się pływać i być jak ryba w wodzie!

plywanie-efektywny-trening-plywacki-na-basenie-aktualizacja-2020

Pływanie efektywny trening pływacki na basenie | Aktualizacja 2020

Znajomość stylów pływackich jest pierwszym krokiem do osiągania efektów w pływaniu. Duże znaczenie ma zarówno technika pływania, jak i skuteczny plan treningowy. Oto zasady, które mogą się przydać podczas każdego treningu pływackiego na basenie.

trojboj-nie-tylko-silowy-swiatowej-slawy-zawody-w-ultra-triathlon

Trójbój nie tylko siłowy - światowej sławy zawody w ultra triathlon!

Choć klasyczny triathlon ma niewiele ponad 40-letnią historię, na całym świecie jest całe mnóstwo zapaleńców, którym wciąż mało. Ultra triathlon przez niedługi czas zdążył już wyłonić kilka znanych osobistości, których nazwiska na zawsze wpiszą się w arkanach zasłużonych sportowców. Czym tak naprawdę jest i jak przebiega ultra triathlon?

jak-nauczyc-sie-plywac-kraulem-metoda-total-immersion

Jak nauczyć się pływać kraulem? Metoda Total Immersion

Nowe wydanie książki Terry’ego Laughlina „Kraul metodą Total Immersion” już w sprzedaży! Autor odkrywa sposób na to, jak pływać kraulem lepiej – wkładając w to dużo mniej wysiłku. W naszej redakcji zagościł egzemplarz tej pozycji dzięki uprzejmości wydawnictwa Bukrower. A oto nasze wnioski po lekturze tej książki!

trening-na-papierze-podrecznik-dla-triathlonisty

Trening na papierze – podręcznik dla triathlonisty

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Buk Rower w nasze redakcyjne ręce wpadła nowa pozycja uwielbiana przez miłośników triathlonu. „Trening siłowy do triathlonu” Patricka Hagermana znika z półek szybciej niż byśmy przypuszczali. Co znajduje się w książce i czy warto po nią sięgnąć?

kalendarz-triathlonowy-2018-najpopularniejsze-zawody

Kalendarz triathlonowy 2018 – najpopularniejsze zawody

Przygotowania do startu w przyszłorocznych zawodach triathlonowych już niemal w toku. Co nas czeka jeśli chodzi o tę dyscyplinę sportową? Oto kalendarz wydarzeń triathlonowych w Polsce i na świecie na rok 2018. Zobacz, które zawody cieszą się największą popularnością!

plywanie-cwiczenia-na-czucie-wody

Pływanie – ćwiczenia na „czucie wody”

Czuciem wody określa się zdolność do zmaksymalizowania wytwarzanego napędu w wodzie. Składa się na nie m.in. odpowiednie ułożenie ciała w wodzie, właściwe chwyty czy pracy poszczególnych mięśni. Czym w praktyce jest jednak czucie wody? Oto ćwiczenia na zwiększenie wydajności pływaka!