Pływanie w otwartych wodach – czyli otwórz się na bezpieczeństwo!

Pływanie w otwartych wodach – czyli otwórz się na bezpieczeństwo!

Pływanie w otwartych wodach jest kuszące – szczególnie latem. Warto jednak znać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno osób pływających rekreacyjnie, jak i zawodowych sportowców. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę w trakcie pływania w akwenach otwartych.

Słońce, plaża i morze

W sezonie urlopowym trudno się powstrzymać przed wskoczeniem do jeziora, morza czy oceanu. Pływanie w otwartych zbiornikach należy przecież do najprzyjemniejszych aktywności na wakacjach. Niemniej, wiele osób bagatelizuje powstałe w ten sposób ryzyko. Nie można zapominać, że woda jest niebezpiecznym żywiołem. Szczególnie głębokie akweny o nieregularnym dnie i z silnymi falami. Te – i wiele innych czynników - należy wziąć pod uwagę zanim zacznie się pływać w otwartych wodach (open water).

Bezpieczne pływanie w otwartych wodach – amplituda temperatur

Bardzo często zdarza się, że po kilku godzinach opalania, pojawia się ochota wejścia do wody. Nic w tym dziwnego – organizm potrzebuje schłodzenia. Należy jednak pamiętać o ryzyku, które niesie znaczna różnica między temperaturą ciała a temperaturą wody. Może ona bowiem doprowadzić do powstania szoku termicznego. Objawia się on zaburzeniem równowagi, krążenia czy problemami z oddychaniem. Przebywanie w wodzie w takim stanie może skutkować poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. Warto więc powoli przyzwyczajać ciało do temperatury wody. Dobrym wyjściem jest stopniowe ochładzanie skóry. Sprawdzi się także pianka pływacka. Skutecznie izoluje ona skórę od wody. W przypadku gdy woda jest wyjątkowo zimna – warto sięgnąć po nauszniki wykonane z neoprenu.

 

Pamiętaj, że bezpieczniejsze jest przepłynięcie pierwszych kilkudziesięciu metrów z wynurzoną głową. Jeśli poczujesz się w wodzie pewnie – możesz ją zanurzyć. Co więcej, zacznij trening od spokojnych wdechów i wydechów.

Hej bystra woda – czyli prądy wodne

Nie bez powodu w sezonie letnim tak wiele mówi się o zagrożeniach, które niosą prądy na wodach otwartych. Najlepszym wyjściem jest po prostu unikanie zbiorników, w których prądy się pojawiają. Zaliczają się do nich m.in. rzeki przy ujściu czy jeziora z ujściami rzek.

Pokonywanie fal wpław
Techniki pływania na falach

Jeśli chodzi o fale – umiejętność pływania w takich warunkach można wyćwiczyć. Istotnym elementem jest wykształcenie techniki oddychania na obie strony. Wiedzą o tym na przykład triathloniści, którzy pływają głównie w otwartych wodach. W ich przypadku do fal należy się jednak po prostu przyzwyczaić. Istnieją jednak trzy sposoby pływania na falach. To, jak należy się zachować w trakcie pływania zależy od tego, z której strony fala nadchodzi. Podczas startu w triathlonie zawodnik zwykle zderza się z falą, która uderza go prosto w twarz. Wynurzenie głowy z złym momencie może skutkować utrudnieniem oddychania. Istotna wydaje się więc umiejętność zorientowania się, czy znajduje się on na grzbiecie, czy na dole fali. Pływacy i triathloniści muszą również opanować pływanie bokiem do fali. Taka sytuacja może pojawić się w dalszej części dystansu pływackiego na otwartych wodach. Rozwiązaniem może być wykonywanie wdechu w kierunku lądu. Dzięki temu oddychanie stanie się bardziej komfortowe. W ostatniej fazie dystansu zawodnicy są zmuszeni płynąć z falą. Tutaj również liczy się umiejętność prawidłowego oddychania. Sprawdzi się więc płynięcie delfinkami.

Otwarte wody – zasłonięte ciało

Jak już wspomnieliśmy, podczas pływania w otwartych wodach doskonale sprawdzi się noszenie pianki. Dzięki niej zmniejsza się dyskomfort wywołany temperaturą wody. Ale nie tylko. Ma ona wpływ na zachowanie prawidłowej techniki pływania czy przyspieszenie pływaka. Warto jednak pamiętać o właściwym dobraniu pianki. W innym przypadku może ona jedynie ograniczać ćwiczącego.

Asekuracja podczas samotnego pływania

Nie wszystkie treningi pływackie odbywają się pod obserwacją doświadczonych kolegów czy trenerów. Wielokrotnie zdarza się, że ćwiczącym potrzebna jest samodzielna asekuracja. Tutaj sprawdzą się bojki asekuracyjne. Można je wykorzystać także podczas pływania rekreacyjnego. Co ciekawe, wiele modeli umożliwia schowanie do nich kluczyków czy dokumentów. Pływanie z bojkami znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas samodzielnego pływania. Pływak zyskuje asekurację oraz zwiększa się jego widoczność dla innych osób znajdujących się w wodzie (np. na skuterach wodnych). Bojka może bowiem uratować życie w momencie, gdy pływającego złapie na przykład skurcz czy kontuzja.

Większość bojek asekuracyjnych jest montowana na pasie, który należy zapiąć na swoich biodrach. Zwykle nie odczuwa się „nadbagażu” podczas wolnego pływania. W trakcie przyspieszeń natomiast – nie przeszkadza w treningu.

Kapitan na otwartych wodach

Pływanie w otwartych wodach wymaga poświęcenia szczególnej uwagi kwestii nawigacji. Nie jest to przecież basen ograniczony regularnym brzegiem. Podstawową zasadą podczas treningu pływackiego w otwartych akwenach jest wynurzanie się co określony czas i rozglądanie. W takich warunkach bowiem bardzo łatwo o zboczenie z obranego kursu. Istnieje kilka technik nawigacji w wodach otwartych. Dobrym wyjściem jest na przykład wynurzanie głowy co 5-6 ruchów w trakcie wdechu. Innym sposobem może być zmiana stylu na żabkę czy kraula.

Jak nie bać się pływania w otwartych wodach?
Pływanie na otwartych wodach

1. Zamień strach na motywację. Strach przed otwartymi wodami należy do naturalnych uczuć. Niemniej, pozwala także na racjonalizowanie i pracę nad przesuwaniem własnych granic. Trzeba mieć tylko tego świadomość. Pamietaj też o własny, bezpieczeństwie i zdrowiu

2. Odkryj własne lęki. Określenie konkretnych elementów pływania w otwartych wodach, które wywołują strach, pozwala na rozpoczęcie pracy nad wyzbyciem się ich.

3. Obieraj właściwe cele treningowe. Nie „rzucaj się na głęboką wodę”! Lepiej zacząć od krótkoterminowych i osiągalnych celów. Dzięki temu wzrośnie twoja pewność siebie.

4. Trenuj i bierz udział w zawodach. Nic tak nie pomaga w walce ze strachem, jak przyzwyczajanie się do określonych warunków.

5. Zgłoś się do trenera pływania. Trening pod opieką specjalisty pozwala na znaczne zwiększenie pewności siebie. Co więcej, to także gwarant szybszego osiągnięcia efektów treningowych.

6. Dbaj o samomotywację. Zamiast uwypuklać własne lęki – skup się na tym, co wychodzi ci najlepiej!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 4 września 2017  4058

Dodaj komentarz

  • Danielska
    23 marca 2018
    Na pewno się przyda taka wiedza. Zanim się obejrzymy znowu będzie sezon letni, więc koniecznie trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo.

Artykuły z kategorii: Sporty Wodne

wioslarstwo-na-czym-polega-i-jak-wyglada-trening

Wioślarstwo – na czym polega i jak wygląda trening?

Dawniej forma transportu wodnego, dzisiaj – popularny sport. W tym sporcie wodnym liczy się doskonała siła i wytrzymałość. Jakie są główne założenia wioślarstwa? Jak wioślarze przygotowują się do startu w zawodach?

elastyczne-cialo-i-mocny-kregoslup-innowacyjne-cwiczenia-w-wodzie

Elastyczne ciało i mocny kręgosłup - innowacyjne ćwiczenia w wodzie!

Chodzisz na basen, ale nie potrafisz czerpać przyjemności z treningu? Ćwiczenia w wodzie nie muszą być nudne! Oprócz doskonalenia technik pływackich, świetnie wpłyną na twój kręgosłup, wzmacniając mięśnie posturalne. Zobacz, jak zorganizować swój trening na basenie, aby przynosił konkretne efekty!

w-stawie-zimna-woda-pianka-ciepla-doda

W stawie zimna woda – pianka ciepła doda!

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów piankowych strojów do pływania. Ich zadaniem jest podniesienie odczuwalnej temperatury pływaka. Oznacza to, że taka odzież sprawdzi się szczególnie podczas treningów w zimnej wodzie. Kiedy jeszcze warto stosować pianki do pływania?

czy-trzeba-miec-patent-zeglarski-zeby-wynajac-motorowke

Czy trzeba mieć patent żeglarski, żeby wynająć motorówkę?

Jesteś miłośnikiem sportów wodnych ale nie masz uprawnień do kierowania łodzią? Nic straconego – nie we wszystkich przypadkach są one wymagane! Zobacz, co należy zrobić, żeby wynająć motorówkę i ile to kosztuje.

gry-plazowe-w-co-grac-ze-znajomymi-aktualizacja-2020

Gry plażowe – w co grać ze znajomymi? | AKTUALIZACJA 2020

Wypoczynek nad morzem to nie tylko wylegiwanie się na plaży, sporty wodne i sporty plażowe. Obecnie istnieje wiele ciekawych gier, po które warto sięgnąć podczas urlopu nad morzem czy jeziorem. Oto sposoby na aktywne zabawy plażowe! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

aqua-aerobik-lublin-cwicz-na-terenie-lublina

Aqua aerobik Lublin - ćwicz na terenie Lublina!

Aqua aerobik to stosunkowo nowa aktywność fizyczna ciesząca się rosnącą popularnością szczególnie wśród kobiet w każdym wieku. Gdzie można uczęszczać na tego typu treningi na terenie Lublina i ile kosztują takie zajęcia?

tance-hulanki-i-swawola-w-wodzie-aqua-aerobic-od-podstaw

Tańce, hulanki i swawola w wodzie. Aqua aerobic od podstaw

Początki fitnessu często są utożsamiane z rozpowszechnieniem aerobiku i datuje się je na koniec lat 70. minionego stulecia. Na większą skalę wprowadzano go w latach 80. i wreszcie opracowano zajęcia fitness w wodzie. Początkowo miały formę stricte rekreacyjną dla osób z otyłością, z czasem stały się coraz bardziej popularne. Dla kogo dedykowany jest aqua aerobic i jaki ma wpływ na organizm?

gdzie-odbywaja-sie-kursy-windsurfingu

Gdzie odbywają się kursy windsurfingu?

Wielu ludzi uważa, że naukę windsurfingu należy podjąć od uczestnictwa w odpowiednim kursie przygotowawczym. Ten niesamowity sport jest uprawiany jedynie z „czystej” zajawki. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednią szkółkę i gdzie ją możesz znaleźć.

bezpieczenstwo-nad-woda-kamizelki-ratunkowe-po-co-i-dla-kogo

Bezpieczeństwo nad wodą – kamizelki ratunkowe po co i dla kogo?

Uprawianie sportów wodnych niesie ze sobą wiele przyjemności, ale też pewne zagrożenia. W wielu wodnych dyscyplinach wymagane jest np. noszenie kamizelki ratunkowej bądź asekuracyjnej. Czym one się różnią? Zasady bezpieczeństwa nad wodą.

za-duzo-slonca-czyli-sposoby-na-oparzenia-sloneczne

Za dużo słońca – czyli sposoby na oparzenia słoneczne

Piasek, morze, gry plażowe, sporty wodne… Czas urlopowy aż kusi do przebywania w pełnym słońcu. Przesadzenie z promieniami słonecznymi może jednak skończyć się nieprzyjemnie – bo oparzeniami słonecznymi. Oto pierwsza pomoc w przypadku poparzeń słonecznych.

wioslarstwo-na-czym-polega-i-jak-wyglada-trening

Wioślarstwo – na czym polega i jak wygląda trening?

Dawniej forma transportu wodnego, dzisiaj – popularny sport. W tym sporcie wodnym liczy się doskonała siła i wytrzymałość. Jakie są główne założenia wioślarstwa? Jak wioślarze przygotowują się do startu w zawodach?

elastyczne-cialo-i-mocny-kregoslup-innowacyjne-cwiczenia-w-wodzie

Elastyczne ciało i mocny kręgosłup - innowacyjne ćwiczenia w wodzie!

Chodzisz na basen, ale nie potrafisz czerpać przyjemności z treningu? Ćwiczenia w wodzie nie muszą być nudne! Oprócz doskonalenia technik pływackich, świetnie wpłyną na twój kręgosłup, wzmacniając mięśnie posturalne. Zobacz, jak zorganizować swój trening na basenie, aby przynosił konkretne efekty!

w-stawie-zimna-woda-pianka-ciepla-doda

W stawie zimna woda – pianka ciepła doda!

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów piankowych strojów do pływania. Ich zadaniem jest podniesienie odczuwalnej temperatury pływaka. Oznacza to, że taka odzież sprawdzi się szczególnie podczas treningów w zimnej wodzie. Kiedy jeszcze warto stosować pianki do pływania?

czy-trzeba-miec-patent-zeglarski-zeby-wynajac-motorowke

Czy trzeba mieć patent żeglarski, żeby wynająć motorówkę?

Jesteś miłośnikiem sportów wodnych ale nie masz uprawnień do kierowania łodzią? Nic straconego – nie we wszystkich przypadkach są one wymagane! Zobacz, co należy zrobić, żeby wynająć motorówkę i ile to kosztuje.

gry-plazowe-w-co-grac-ze-znajomymi-aktualizacja-2020

Gry plażowe – w co grać ze znajomymi? | AKTUALIZACJA 2020

Wypoczynek nad morzem to nie tylko wylegiwanie się na plaży, sporty wodne i sporty plażowe. Obecnie istnieje wiele ciekawych gier, po które warto sięgnąć podczas urlopu nad morzem czy jeziorem. Oto sposoby na aktywne zabawy plażowe! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

aqua-aerobik-lublin-cwicz-na-terenie-lublina

Aqua aerobik Lublin - ćwicz na terenie Lublina!

Aqua aerobik to stosunkowo nowa aktywność fizyczna ciesząca się rosnącą popularnością szczególnie wśród kobiet w każdym wieku. Gdzie można uczęszczać na tego typu treningi na terenie Lublina i ile kosztują takie zajęcia?

tance-hulanki-i-swawola-w-wodzie-aqua-aerobic-od-podstaw

Tańce, hulanki i swawola w wodzie. Aqua aerobic od podstaw

Początki fitnessu często są utożsamiane z rozpowszechnieniem aerobiku i datuje się je na koniec lat 70. minionego stulecia. Na większą skalę wprowadzano go w latach 80. i wreszcie opracowano zajęcia fitness w wodzie. Początkowo miały formę stricte rekreacyjną dla osób z otyłością, z czasem stały się coraz bardziej popularne. Dla kogo dedykowany jest aqua aerobic i jaki ma wpływ na organizm?

gdzie-odbywaja-sie-kursy-windsurfingu

Gdzie odbywają się kursy windsurfingu?

Wielu ludzi uważa, że naukę windsurfingu należy podjąć od uczestnictwa w odpowiednim kursie przygotowawczym. Ten niesamowity sport jest uprawiany jedynie z „czystej” zajawki. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednią szkółkę i gdzie ją możesz znaleźć.

bezpieczenstwo-nad-woda-kamizelki-ratunkowe-po-co-i-dla-kogo

Bezpieczeństwo nad wodą – kamizelki ratunkowe po co i dla kogo?

Uprawianie sportów wodnych niesie ze sobą wiele przyjemności, ale też pewne zagrożenia. W wielu wodnych dyscyplinach wymagane jest np. noszenie kamizelki ratunkowej bądź asekuracyjnej. Czym one się różnią? Zasady bezpieczeństwa nad wodą.

za-duzo-slonca-czyli-sposoby-na-oparzenia-sloneczne

Za dużo słońca – czyli sposoby na oparzenia słoneczne

Piasek, morze, gry plażowe, sporty wodne… Czas urlopowy aż kusi do przebywania w pełnym słońcu. Przesadzenie z promieniami słonecznymi może jednak skończyć się nieprzyjemnie – bo oparzeniami słonecznymi. Oto pierwsza pomoc w przypadku poparzeń słonecznych.