Pierwsze nurkowanie: jak się do tego przygotować i jak się tego nauczyć?

Sporty wodne mają to do siebie, że zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Sporym zainteresowaniem cieszą się również takie formy aktywności, jak zejścia pod wodę. I nie chodzi tylko o nurkowanie basenowe - coraz częściej zainteresowanie skierowane jest w stronę zejść głębinowych. Jak zacząć naukę i na co zwrócić uwagę, by pierwsze nurkowanie przekuć w prawdziwą pasję?
Kurs na przygodę pod wodą? Pierwsze nurkowanie szkolenie
Złapać bakcyla może każdy - najpierw trzeba jednak nabyć konkretnych umiejętności, które pozwolą na profesjonalne zejście pod wodę. I nie chodzi o nurkowanie na basenie na wstrzymanym oddechu, choć i te umiejętności będą bardzo pomocne w przypadku innych form podwodnej aktywności. Pierwsze nurkowanie na profesjonalnym poziomie najlepiej ograć podczas kursów w certyfikowanych szkołach pływackich. Szkolenia prowadzone są w basenach z ozonowaną wodą, a podczas zajęć korzysta się z profesjonalnego sprzętu, w tym z automatów oddechowych, masek do nurkowania i płetw.
Czytaj: Czy nurkowanie jest niebezpieczne?
Trening pod wodą: pierwsze nurkowanie jakie są wymagania?
Często w trakcie nauki stosowane są także butle tlenowe i zaawansowane aparaty, dzięki którym pierwsze nurkowanie staje się przygodą życia. Coraz więcej szkół prowadzi kursy i szkolenia z nurkowania w systemie PADI, w skrócie: każdy może nurkować. Nie ma więc potrzeby posiadania atletycznej sylwetki czy wydolności krążeniowo-oddechowej osoby startującej w maratonach czy zawodach triathlonowych. Pierwsze nurkowanie to najczęściej próba czegoś nowego, dlatego najważniejsze są tutaj 2 wymagania: ukończony 10. rok życia i bardzo dobry ogólny stan zdrowia. W przypadku zagrożenia chorobami serca warto konsultować pierwsze nurkowanie z lekarzem, aby uniknąć niedogodności.
Pierwsze nurkowanie: ważna jest sama technika oddychania!

Podczas szkoleń i kursów osoby prowadzące zajęcia będą zwracać uwagę na wiele kwestii technicznych. Pamiętaj jednak, że najważniejsza w tym wszystkim jest odpowiednia technika oddychania - bez tego ani rusz! Fizjologiczne oddychanie w naturalny sposób odbywa się inaczej - wdech bierzemy nosem, często też w ten sposób wydychamy powietrze, choć powinniśmy wykonywać to ustami. Pierwsze nurkowanie może być dla ciebie szokiem w tym zakresie: oddychanie odbywa się wyłącznie ustami - dalej powietrze płynie przez gardło, krtań i tchawicę do oskrzeli, a stamtąd do płuc. Poprzez wdech i wydech wytworzy się różnica ciśnień pomiędzy atmosferą a wnętrzem płuc, która z kolei spowoduje przepływ powietrza. Świadomość tego procesu pozwoli ci bez szwanku postawić pierwsze kroki pod wodą.
Na co zwrócić uwagę, jeśli chodzi o pierwsze nurkowanie?
Na początku na pewno będziesz się bać - ten strach to naturalny odruch. Pierwsze nurkowanie to spore wyzwanie - przed tobą całkowicie nowe środowisko i nie musisz się wstydzić jakichkolwiek obaw. Pamiętaj, aby maksymalnie skupić się na wszystkich aspektach technicznych. Wszystko, czego udało ci się nauczyć, to twoje narzędzia do użycia pod wodą - jeśli tylko odpowiednio podejdziesz do samego zejścia i uda ci się opanować emocje, pierwsze nurkowanie będzie przełomem w twoim życiu. Niewykluczone, że będziesz chcieć więcej - nawet jeśli początkowo będziesz to odbierać w kategoriach dużego projektu i jeszcze większego wyzwania. Jak to naprawdę jest?
Czy pierwsze nurkowanie to duże wyzwanie?
Każda nowa sytuacja to stres i ogrom niepewności - ustaliliśmy już, że strach nie jest nieuzasadniony. Warto jednak pozwolić sobie na ten dreszczyk emocji i pozwolić sobie przeżyć ten strach. Pierwsze nurkowanie na pewno warto potraktować jako wyzwanie czy projekt zakrojony na dużą skalę - im będzie większa, tym lepiej dla ciebie! Pamiętaj, że wszystkie kwestie techniczne - odpowiedni oddech, umiejętne korzystanie z maski i automatu tlenowego czy nawet zakładania pianki do nurkowania i docieplenia - mogą pozytywnie wpłynąć na wyniki twojej nauki i kolejne poczynania w tym sporcie. Wiemy z doświadczenia, że pierwsze nurkowanie to nie wszystko - tutaj dopiero zaczyna się przygoda!
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!