Pianka do nurkowania: wszystko, co musisz wiedzieć na temat skafandrów

Wiele osób, które planują rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem, niepotrzebnie kojarzą ten sport z akwalungiem czy innym sprzętem do nurkowania głębinowego. Obecnie stosuje się duże lżejsze skafandry nurkowe, a najlepszym tego przykładem jest pianka do nurkowania. Sprawdź wszystko na temat ubrań do nurkowania i wybierz najlepszą dla siebie!
Różne rodzaje skafandra: pianka do nurkowania w pigułce
Szorty do pływania czy bikini? Wiele osób staje przed dylematem, jaki strój zabrać ze sobą na urlop. Sprawa komplikuje się, gdy w ramach odpoczynku chcemy te nurkować albo pływać na dłuższych dystansach. Dobrym rozwiązaniem będzie pianka do nurkowania wykonana z materiału syntetycznego zwanego neopren. Mało kto wie, że dostępne na rynku pianki występują nie tylko w różnych rozmiarach i z podziałem na płeć czy wiek. Dostępne są także różnorodne grubości pianek, które z kolei przeznaczone są na różne rodzaje wód i inne formy nurkowania. Czym się kierować podczas wyboru i jak zdecydować się na odpowiednią piankę, skoro jest tyle możliwości?
Czytaj: Okulary do nurkowania
Ważna jest temperatura wody: pianka do nurkowania i jej grubości
Jeśli decydujemy się na zakup pianki do nurkowania, koniecznie musimy sprawdzić, na jakie wody wybieramy się na urlop i gdzie będziemy się zanurzać. Jest bowiem tak, że jedna pianka do nurkowania sprawdzi się na wodach bardzo ciepłych, inna na chłodniejszych. Producenci i dostawcy skafandrów piankowych mają też rozwiązania dla osób, które kierują swój rekreacyjny wypoczynek na zimne wody. I tak odpowiednio pianki o grubości 3 mm dedykowane są na wody o temperaturze +25 stopni. Pianka o grubości 5 mm sprawdzi się do nurkowania na wodach w temperaturze 15-25 stopni, zaś na najchłodniejsze zejścia (temperatura poniżej 15 stopni) poleca się pianki o grubości 7 mm.
Zobacz: Zestaw do nurkowania dla dzieci
Pianka do nurkowania i jej krój: komfort w parze z funkcjonalnością

Są to w istocie kwestie trywialne, jednak odpowiednio dobrany krój pianki do nurkowania wpływa bezpośrednio na komfort korzystania z niej i wykonywania zejść pod powierzchnię. Warto zwrócić na to uwagę już w momencie zakupu i w razie możliwości przymierzyć kilka modeli, by łatwiej było podjąć decyzję w zakresie wyboru tego najlepszego. Ważne są przede wszystkim kształt (opływowy i ergonomiczny) i technika szycia zwiększająca komfort użytkowania (brak otarć i uciskania). Pianka do nurkowania ma też sporą przewagę nad suchymi skafandrami - dużo łatwiej jest ją przetransportować, zajmuje mniej miejsca i przez to jest bardziej ekonomiczna.
Pianka do nurkowania: jak należy o nią dbać?
Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia konserwacja i dbałość o fachowe produkty to konieczność, jeśli chcemy korzystać z nich przez długi czas. Pianka do nurkowania nie jest szczególnie wymagającym produktem w tym zakresie, jednak warto pamiętać o podstawowych zasadach. Przede wszystkim po każdym nurkowaniu pianka powinna być opłukana z obu stron słodką wodą. Zawsze trzeba ją wysuszyć - koniecznie z dala od promieni słonecznych, bo te mogą sprawić, że pianka do nurkowania straci na swoje sprężystości i nie będzie tak funkcjonalna. Warto też pamiętać o smarowaniu zamków odpowiednim lubrykantem - dzięki temu nie będą się zacinać i łatwiej będzie z nich korzystać.
Czytaj: Jak wstrzymywać oddech pod wodą?
Kiedy sprawdzi się pianka do nurkowania?
Przede wszystkim po tego rodzaju ekwipunek warto sięgać ze względu na dodatkową ochronę termiczną, którą nam gwarantuje. Dostępne na rynku pianki do nurkowania sprawdzą się na wielu rodzajach wód, a niektóre modele są dodatkowo wyposażone w kaptur i przylegające przedłużenia rękawów i nogawek (coś na kształt getrów). Osoby, dla których pianka do nurkowania okaże się niewystarczająca, mogą skorzystać z dodatkowych akcesoriów oferowanych przez producentów ekwipunku z neoprenu. Na rynku dostępne są kaptury, rękawice i buty, które idealnie sprawdzą nie tylko się w trudniejszych warunkach i chłodniejszych temperaturach.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!