Optymistyczny sport, czyli dlaczego warto myśleć pozytywnie

Optymistyczny sport, czyli dlaczego warto myśleć pozytywnie

Uprawianie sportu wymaga dużej dawki pozytywnego myślenia. W sporcie często zdarzają się porażki i niepowodzenia. Ważne jest jednak przezwyciężenie złych emocji. Dzięki temu zwycięstwa stają się bardziej osiągalne. Zobacz, jaką rolę w sporcie odgrywa pozytywne myślenie.

Między optymizmem a szczęściem

Szczęście jest warunkiem osiągnięcia wszystkich zamierzonych celów. Dzięki pozytywnemu myśleniu sportowcy mają większą motywację do wykonywania określonych zadań i założeń treningowych. Ponadto, osiągnięcie szczęścia pozwala na cieszenie się także życiem prywatnym. Poprawiają się relacje z bliskimi czy zdrowie. Ułożenie codziennych spraw pozwala także na osiągnięcie kariery sportowej.

Szczęście oznacza sytuację, kiedy osiągamy pierwotny i całkowicie naturalny stan afirmacji życia. Co więcej, jesteśmy w stanie utrzymać pozytywne myślenie nawet w niesprzyjających okolicznościach. W życiu sportowca oznacza to pozytywne postrzeganie całości własnych osiągnięć, treningów czy rywalizacji. Zwiększa się także pewność siebie sportowców, wzrasta ich motywacja do działania, a cele stają się łatwiejsze do osiągnięcia. Każda porażka natomiast jest przyjmowana w racjonalny sposób. W takim przypadku zmniejsza się ryzyko wystąpienia wypalenia treningowego czy zachorowania na depresję.

Zachowanie optymistycznej postawy u sportowców jest istotnym elementem w osiąganiu satysfakcji z własnych możliwości. Sportowcy mający pozytywne nastawienie do życia w większym stopniu polegają na sobie i własnych umiejętnościach. Znacznie mniej potrzebują pochwał i uznania ze strony trenera czy współtrenujących. W przypadku niepowodzenia starają się także porównywać do lepszych od siebie. W ten sposób motywują się do dalszej rywalizacji.

Udział optymizmu w wynikach sportowych

optymizm sportowca pozytywne treningi

Optymistyczna postawa podczas startu w zawodach jest motorem napędowym. Sportowcy naładowani pozytywną energią z przyjemnością dają z siebie wszystko, by osiągnąć jak najlepszy wynik. Co więcej, nie szukają wymówek, nie wahają się. Nastawienie zawodnika wiąże się z emocjami. Mają one wpływ na pobudzenie do pracy rezerw w organizmie odpowiedzialnych za rozpoczęcie intensywnego wysiłku. Pozytywne nastawienie determinuje zatem osiągnięcie lepszego wyniku. Warto jednak wspomnieć, że nastawienie jest sprawą indywidualną. W zależności od uprawianej dyscypliny, aktualnej sytuacji życiowej czy predyspozycji psychicznych każdy w inny sposób odbiera udział w zawodach.

Prawdą jest jednak, że pozytywne nastawienie w dużej mierze przyczynia się do skuteczniejszego dążenia do osiągnięcia jak najlepszego wyniku. Dzieje się tak, ponieważ sportowiec podczas racjonalnej oceny kosztów i zysków stara się wyciągnąć jak najwięcej z tej lekcji na własną korzyść. Nawet w przypadku niepowodzeń jest w stanie docenić własne predyspozycje. Jest w stanie przeanalizować własne zdolności motoryczne, umiejętności czy somatykę tak, by ocenić swój poziom. Jeśli widzi, że może osiągnąć więcej – po prostu dąży do tego.

Przyjemność z uprawiania sportu

przyjemność z uprawiania sportu treningu

Trudno jest osiągnąć zadowolenie podczas uprawiania sportu, który nie sprawia nam radości. Miłośnicy sportu znacznie bardziej przykładają się do osiąganych zadań. Bezkompromisowe poświęcenie się danej czynności jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Samorealizacja może odbywać się na różne sposoby. Optymistyczne sportowiec nie musi od razu aspirować do osiągnięcia tytułu mistrzowskiego. Może spełniać się także w amatorskim uprawianiu sportu. Ważne, by sprawiało mu ono przyjemność. Często sportowcy w ten sposób dążą do samodoskonalenia. Kształtowanie siebie stawiają wyżej niż rozwijanie kariery. Dzięki temu łatwiej im przyjąć porażkę czy niepowodzenie. Mają także duży dystans do własnych możliwości, ponieważ akceptują swoją naturę – wraz z jej brakami.

Optymizm a ciężka praca sportowca

W procesie dążenia do osiągnięcia sukcesów w świecie sportu istotna jest ciężka praca oraz predyspozycje sportowca. Dzięki nim jest on w stanie rozwijać swoją karierę. Mimo to, niezadowolenie z własnych wyników może powodować spadki pewności siebie. Brak wiary we własne możliwości w dużym stopniu podkopuje motywację do kontynuowania treningów. Radzenie sobie z niepowodzeniami pozwala na wyciąganie z nich wniosków, które można zastosować na dalszym etapie ćwiczeń. Każda porażka jest budująca – dzięki niej sportowiec wie dokładnie co powinien zmienić lub poprawić. Sportowcy pozbawieni wiary we własne możliwości mogą mieć problem z podniesieniem się po porażkach. Tym samym – dużo trudniej jest im pokonać własne słabości.

Można zdobyć mistrzostwo jedynie ciężką pracą i własnymi możliwościami. Trudniej jednak cieszyć się z takiego zwycięstwa, jeśli patrzy się na własne braki i upadki na drodze do sukcesu.

Przepis na pozytywne myślenie sportowca

- Staraj się doszukiwać dobrych stron w każdej sytuacji. Pozytywne myślenie zaraz po przebudzeniu pozwala na podporządkowanie sobie całego dnia. Myśl o sukcesach na poprzednich treningach, staraj się wspominać jak najlepsze chwile.

- Pozytywne myśli odnośnie poprzednich sukcesów przekuj w nowe wyzwania. Każdy trening powinien być dla ciebie możliwością do poszerzenia własnych umiejętności. Dzięki takiemu nastawieniu upewnisz się, że jesteś w stanie osiągnąć najbliższy cel treningowy.

- Otaczaj się ludźmi o pozytywnym nastawieniu do życia. Sesje z trenerem, który ciągle narzeka mogą utrudniać osiąganie celów i podburzać motywację. Zadbaj o to, by twoje otoczenie pozytywnie wpływało na twoje samopoczucie.

- Wygospodaruj czas tylko dla siebie. Nawet kilka minut dziennie pozostawione tylko dla ciebie pozwoli ci na lepsze zrozumienie własnej psychiki. Co więcej, w tym czasie możesz się skupić na czymkolwiek, co sprawia ci przyjemność.

- Bądź asertywny. Trener wymaga od ciebie zbyt dużo, a ty nie jesteś w stanie mu się sprzeciwić? Takie sytuacje jedynie utrudniają ci dążenie do celu. Wykonuj polecenia trenera, jeśli są zgodne z twoimi wymaganiami. Zmuszanie się do jakichkolwiek czynności podkopuje twoją pewność siebie. To twój czas – wykorzystaj go jak najlepiej.

- Planuj aktywność i stawiaj sobie cele. Dążenie do czegokolwiek nadaje sens życiu. Sportowiec mający poukładane życie doskonale wie, co ma robić.

- Porażki przekuwaj w zwycięstwa. Popełnianie błędów powinno być dla ciebie kolejną lekcją. Dzięki nim jesteś w stanie zauważyć własne braki i wprowadzić zmiany w dotychczasowym zachowaniu. To jedynie kolejny krok do powiększania własnych możliwości sportowych.

- Nie bój się zmian. Jeśli widzisz, że dana dyscyplina sportowa nie sprawia ci przyjemności – zrezygnuj z niej. Nie odpowiada ci forma treningu? Zmień ją. Nie warto pozostawać w sytuacjach z przyzwyczajenia. Każda zmiana może jedynie przybliżyć sportowca do określonego celu.

- Odkrywaj świat. Nie zamykaj się w znanych ci doświadczeniach. Jeśli chcesz spróbować nurkowania, choć pływasz raczej słabo – zapisz się na basen. Wszystko jest możliwe, jeżeli tylko się chce to osiągnąć.

Dominika Górska 3 16 stycznia 2017  1174

Dodaj komentarz

 • Julita
  19 stycznia 2017
  Maria Czekaj: to chodzi o nastawienie. Wiadomo, że po porażce traci się motywację, ale jak się wyciągnie wnioski to można je potem zastosować w przyszłych treningach i jeszcze na tym zyskać. Samo płakanie po przegranej nie da KOMPLETNIE NIC
 • Maria Czekaj
  17 stycznia 2017
  Porażki przekuwaj w zwycięstwa... Jezu... Przecież jak przegram zawody, to nie jestem w stanie myśleć, że to mój mały sukces...
 • Maja U
  16 stycznia 2017
  Stawianie sobie ograniczeń nigdy nikomu nie wyszło na dobre. Trzeba iść energiczne i spełniać własne marzenia, chwytać się nowych aktywności i w ogóle cieszyć się z uprawiania sportu. Inaczej nic z tego nie będzie

Artykuły z kategorii: Trening

trening-personalny-ems-krakow-zacznij-juz-dzis

Trening personalny EMS Kraków – zacznij już dziś!

Trening personalny EMS to nowy rodzaj przeprowadzania ćwiczeń w Krakowie. To idealna alternatywa standardowych ćwiczeń wykonywanych na siłowni. Prawie każdy salon odnowy w Krakowie posiada w swojej ofercie trening personalny EMS. Dowiedz się jakie są ceny i opinie dle treningu personalnego EMS w Krakowie.

wykonaj-trening-silowy-w-domu-bez-uzycia-sprzetu

Wykonaj trening siłowy w domu | Bez użycia sprzętu!

Trening siłowy może wykonać każda osoba w swoim domu. W domowy sposób możesz wzmocnić swoje mięśnie, naprężyć skórę i ujędrnić ciało bez użycia sprzętu treningowego! O treningu siłowym w domu bez sprzętu i niesamowitych efektach w dzisiejszym artykule!

zawod-trener-personalny-gdynia-podstawowe-informacje

Zawód: Trener Personalny Gdynia – podstawowe informacje

Trener personalny to bardzo popularny zawód w Gdyni. Klienci mają podzielone opinie o usługach trenerów personalnych w nadmorskich miastach. Dowiedz się, jak naprawdę wygląda praca trenera personalnego w Gdyni i okolicach.

pilates-dla-kobiet-w-ciazy-podstawowe-informacje

Pilates dla kobiet w ciąży – podstawowe informacje

Wiele klubów fitness organizuje zajęcia pilates. Kobiety w ciąży zastanawiają się, czy mogą ćwiczyć pilates w pierwszym trymestrze ciąży. Wykonywane ćwiczenia przy użyciu piłki na zajęciach pilates są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Poznaj podstawowe informacje o zajęciach pilates w ciąży.

schudniecie-po-porodzie-moze-byc-proste

Schudnięcie po porodzie może być proste!

Pierwsze miesiące po ciąży to idealny moment na powrót do smukłej sylwetki. Schudnięcie po ciąży z brzucha może być proste. Dowiedz się, jak schudnąć po porodzie karmiąc piersią.

wybor-stroju-do-zumby-podstawowe-informacje

Wybór stroju do zumby – Podstawowe informacje

Zumba to bardzo energiczny sposób na spalanie kalorii. Jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi lubiących latynoskie tańce. Strój pełnią bardzo ważną rolę w treningu zumby. Dowiedź się, jaki strój sprawdza się na zajęciach zumby.

trening-silowy-czas-na-cardio

Trening siłowy | czas na cardio!

Warunki występujące po odbyciu treningu siłowego przypominają stan, kiedy jesteśmy na czczo. Jest to idealny stan do wykonania treningu cardio. Dowiedz się jakie jest zalecane cardio po treningu siłowym i ile powinno trwać.

poszukiwania-trenera-personalnego-kielce-opinie-cena-praca

Poszukiwania trenera personalnego Kielce – opinie, cena, praca

Mieszkasz w województwie świętokrzyskim? Szukasz trenera personalnego, a może sam chcesz nim zostać? Jeśli interesuje Cię to, jak znaleźć trenera personalnego w Kielcach i okolicach to dobrze trafiłeś. Poznaj przydatne informacje o cenach, opiniach i pracy trenera personalnego w Kielcach.

domowa-bieznia-do-biegania-przydatne-informacje

Domowa bieżnia do biegania – przydatne informacje

Bieżnie do biegania są bardzo cenione przez osoby dbające o swoją kondycję. Szybki trucht lub wolny spacer na bieżni jest idealnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem bieżni do biegania w domu, ale nie wiesz, na którą się zdecydować, przeczytaj dalszą część artykułu.

trening-brzucha-abs-podstawowe-pojecia

Trening brzucha ABS – podstawowe pojęcia

Trening ABS to nic innego jak zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha. Ich głównym celem jest wyrzeźbienie górnej i dolnej partii mięśni brzucha. Niesamowite efekty widoczne są już po pierwszych tygodniach. Poznaj ciekawe przykłady treningu brzucha ABS.

trening-personalny-ems-krakow-zacznij-juz-dzis

Trening personalny EMS Kraków – zacznij już dziś!

Trening personalny EMS to nowy rodzaj przeprowadzania ćwiczeń w Krakowie. To idealna alternatywa standardowych ćwiczeń wykonywanych na siłowni. Prawie każdy salon odnowy w Krakowie posiada w swojej ofercie trening personalny EMS. Dowiedz się jakie są ceny i opinie dle treningu personalnego EMS w Krakowie.

wykonaj-trening-silowy-w-domu-bez-uzycia-sprzetu

Wykonaj trening siłowy w domu | Bez użycia sprzętu!

Trening siłowy może wykonać każda osoba w swoim domu. W domowy sposób możesz wzmocnić swoje mięśnie, naprężyć skórę i ujędrnić ciało bez użycia sprzętu treningowego! O treningu siłowym w domu bez sprzętu i niesamowitych efektach w dzisiejszym artykule!

zawod-trener-personalny-gdynia-podstawowe-informacje

Zawód: Trener Personalny Gdynia – podstawowe informacje

Trener personalny to bardzo popularny zawód w Gdyni. Klienci mają podzielone opinie o usługach trenerów personalnych w nadmorskich miastach. Dowiedz się, jak naprawdę wygląda praca trenera personalnego w Gdyni i okolicach.

pilates-dla-kobiet-w-ciazy-podstawowe-informacje

Pilates dla kobiet w ciąży – podstawowe informacje

Wiele klubów fitness organizuje zajęcia pilates. Kobiety w ciąży zastanawiają się, czy mogą ćwiczyć pilates w pierwszym trymestrze ciąży. Wykonywane ćwiczenia przy użyciu piłki na zajęciach pilates są całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży. Poznaj podstawowe informacje o zajęciach pilates w ciąży.

schudniecie-po-porodzie-moze-byc-proste

Schudnięcie po porodzie może być proste!

Pierwsze miesiące po ciąży to idealny moment na powrót do smukłej sylwetki. Schudnięcie po ciąży z brzucha może być proste. Dowiedz się, jak schudnąć po porodzie karmiąc piersią.

wybor-stroju-do-zumby-podstawowe-informacje

Wybór stroju do zumby – Podstawowe informacje

Zumba to bardzo energiczny sposób na spalanie kalorii. Jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi lubiących latynoskie tańce. Strój pełnią bardzo ważną rolę w treningu zumby. Dowiedź się, jaki strój sprawdza się na zajęciach zumby.

trening-silowy-czas-na-cardio

Trening siłowy | czas na cardio!

Warunki występujące po odbyciu treningu siłowego przypominają stan, kiedy jesteśmy na czczo. Jest to idealny stan do wykonania treningu cardio. Dowiedz się jakie jest zalecane cardio po treningu siłowym i ile powinno trwać.

poszukiwania-trenera-personalnego-kielce-opinie-cena-praca

Poszukiwania trenera personalnego Kielce – opinie, cena, praca

Mieszkasz w województwie świętokrzyskim? Szukasz trenera personalnego, a może sam chcesz nim zostać? Jeśli interesuje Cię to, jak znaleźć trenera personalnego w Kielcach i okolicach to dobrze trafiłeś. Poznaj przydatne informacje o cenach, opiniach i pracy trenera personalnego w Kielcach.

domowa-bieznia-do-biegania-przydatne-informacje

Domowa bieżnia do biegania – przydatne informacje

Bieżnie do biegania są bardzo cenione przez osoby dbające o swoją kondycję. Szybki trucht lub wolny spacer na bieżni jest idealnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem bieżni do biegania w domu, ale nie wiesz, na którą się zdecydować, przeczytaj dalszą część artykułu.

trening-brzucha-abs-podstawowe-pojecia

Trening brzucha ABS – podstawowe pojęcia

Trening ABS to nic innego jak zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha. Ich głównym celem jest wyrzeźbienie górnej i dolnej partii mięśni brzucha. Niesamowite efekty widoczne są już po pierwszych tygodniach. Poznaj ciekawe przykłady treningu brzucha ABS.