>

Opaski uciskowe i stabilizujące dla sportowców – kiedy stosować?

Opaski uciskowe i stabilizujące dla sportowców – kiedy stosować?

Podczas każdego ze sportów istnieje ryzyko kontuzji, nadwyrężenia czy urazu. Opaski uciskowe lub stabilizujące doskonale poprawiają komfort poruszania i przyspieszają rehabilitację stawów. Zobacz, jakie opaski są najlepsze na poszczególne części ciała w zależności od urazu lub przeciążenia.

W jakim celu stosuje się sportowe opaski uciskowe i stabilizujące?

Opaski uciskowe i stabilizujące należą do najprostszych rodzajów ortez, czyli protez ortopedycznych. Ich funkcją są ograniczanie, przytrzymywanie i stabilizowanie. Podczas uprawiania sportu łatwo o zwichnięcia, skręcenia czy podobne lżejsze kontuzje. Stosuje się je bardzo często zamiast sztywnych twardych pancerzy, których często nie można używać w trakcie uprawiania sportu. Opaska zdecydowanie poprawia komfort treningu, często także niweluje ból.

Czym się kierować przy wyborze opaski uciskowej?

Ze względu na mnogość modeli i rodzajów opasek uciskowych czy stabilizujących jednym z lepszych rozwiązań jest konsultacja ze specjalistą (lekarzem lub farmaceutą) przed wyborem opaski. Jeśli na przykład uraz jest niewielki i sportowiec chce jedynie poprawić komfort chodzenia wystarczy najprostsza opaska. Natomiast w przypadku chęci odciążenia pewnej partii mięśni lub powrotu do treningów po przebytej kontuzji powinno się wybrać opaskę o mocniejszym splocie. Warto pamiętać, że opaska jest jedynie środkiem doraźnym i pomaga w rehabilitacji, lecz nie może być postrzegana jako zamiennik leczenia.

Elastyczna opaska stabilizująca na kolano

Kolano jest podatne na urazy m.in. w takich sportach jak sporty walki, piłka nożna czy bieganie. Ze względu na to, że jest ono największym stawem (tworzą go kości: piszczelowa, udowa i rzepka) należy zapewnić mu jak największą stabilność. Kolano przenosi bardzo duże obciążenia, dlatego musi jednocześnie pozostać wyjątkowo ruchome. Sportowcy wykonujący intensywne treningi właśnie dlatego są bardzo podatni na kontuzje kolana.

Opaski stabilizujące kolano są najczęściej wykonane z neoprenu. Taki materiał pozwala na ustabilizowanie stawu oraz nie ogranicza jego ruchomości. Ponadto, podczas wysiłku opaska utrzymuje podwyższoną temperaturę w okolicy stawu. Dzięki takim funkcjom używanie opaski podczas wysiłku fizycznego pozwala na zmniejszenie ryzyka kontuzji oraz ma działanie przeciwbólowe. Opaska stabilizująca na kolano jest dobrym rozwiązaniem profilaktycznym. Sprawdza się ponadto podczas lekkich przeciążeń stawu. W razie wystąpienia nawet lekkiego bólu w kolanie podczas treningów lub w ich wyniku warto w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem.

Opaska uciskowa na nadgarstek

Opaskę na nadgarstek powinno się stosować podczas rehabilitacji oraz przesilenia lub przemęczenia stawu. W drugim przypadku brak opaski może doprowadzić do pogłębienia się urazu. Takie opaski stosuje się często przy zespole cieśni nadgarstka oraz artretyzmie. Podczas wyboru opaski na nadgarstek warto zwrócić uwagę na swobodę ruchu po jej założeniu oraz materiał (oddychający).

Opaski na nadgarstek stosowane są m.in. podczas leczenia zapalenia ścięgien czy zmian zwyrodnieniowo-reumatycznych stawu nadgarstkowego. Noszenie ich działa przeciwbólowo oraz zapobiega obrzękom pourazowym oraz zwalcza te już występujące.

Opaska uciskowa na kostkę

Stosowanie opaski uciskowej na kostkę pomaga podczas przebytych urazów lub kontuzji, jest jednak również formą profilaktyki. Sportowcy, którzy są szczególnie narażeni na kontuzje stawu skokowego powinni nosić opaskę na kostkę w celu zapobiegania kontuzjom. Ważne jest, by taka opaska była wykonana z oddychającego i elastycznego materiału. Jej funkcją jest usztywnianie stawu skokowego oraz jego ochrona. Elastyczny materiał pozwala na idealne dopasowanie opaski do ciała oraz zapewnia komfort noszenia podczas ćwiczeń.

Stabilizator na łokieć

Sprawdza się podczas uprawiania takich sportów jak tenis czy golf. Stabilizator jest stosowany podczas przeciążeń stawu łokciowego, stanów zapalnych w obrębie stawu łokciowego, zmian zwyrodnieniowych oraz tzw. łokcia tenisisty. Dzięki wykorzystaniu stabilizatora na łokieć urazy szybciej się goją, a usztywnienie sprawia, że zmniejsza się ryzyko kolejnych kontuzji. Ponadto, stabilizator chroni przed wstrząsami i niepożądanym ruchem stawu łokciowego. Ta funkcja przyda się szczególnie podczas treningów.

Stabilizator powinien być wykonany z materiału pochłaniającego wilgoć oraz mieć dobrą wentylację.

Dominika Górska 6 17 października 2016  3856

Dodaj komentarz

 • monika
  28 sierpnia 2017
  Artur, czy tę opaskę można zamówić jedynie przez internet, czy da się kupić w jakims sklepie/aptece, na przykład na terenie Wawy?? Znalazłam w necie dużo pozytywnych opinii na jej temat, ale przed kupnem chciałabym zobaczyc na zywo...
 • 14 sierpnia 2017
  Bardzo dobrą opaską jest -spam-. W moim przypadku sprawdza się znakomicie
 • Biegacz
  12 stycznia 2017
  Ja mam problem ze stawami kolanowymi, dlatego treningi tylko w stabilizatorach
 • Staszek
  21 października 2016
  Biegam tylko z opaską uciskową na kostkę. Dawne urazy dają się we znaki...
 • Kurho
  20 października 2016
  Fajnie wiedzieć jakie są , ale polecam nie szukać na własną rękę. Lepiej od razu udac się do lekarza, bo można sobie zaszkodzić.
 • Paula
  17 października 2016
  Moja dawna kontuzja daje o sobie znać szczególnie podczas zmiany pogody. Nie jestem wtedy w stanie trenować bez opaski uciskowej. Moją kupiłam z pomocą zaprzyjaźnionego fizjoterapeuty. Sprawdza się znakomicie, a wcale nie była specjalnie droga.

Artykuły z kategorii: Zdrowie i odżywianie

dietetyk-bydgoszcz-jak-wybrac-tanio-i-dobrze

Dietetyk Bydgoszcz – jak wybrać tanio i dobrze?

Znaleźć dietetyka jest łatwo. Trudniej, gdy konieczne jest sprawdzenie, czy dany dietetyk jest dobry. Podpowiadamy, jak szukać dobrego dietetyka w Bydgoszczy. Poznaj nasze wskazówki – i wybierz najlepszego specjalistę.

dieta-paleo-powrot-do-korzeni

Dieta PALEO – powrót do korzeni

Co i rusz słyszy się o nowych dietach, a twórcy prześcigają się w wymyślaniu nowych wariacji na temat odchudzania. Dziś na tapecie dieta, która jest ostatnio na językach. Dosłownie i w przenośni – poznajcie dietę paleo!

dobry-dietetyk-katowice-opinie-jak-znalezc-dietetyka-w-katowicach

Dobry dietetyk Katowice opinie | Jak znaleźć dietetyka w Katowicach?

Ofert dietetyków i poradni dietetycznych w Katowicach jest naprawdę dużo. Jak spośród ich wszystkich wybrać tego najlepszego dietetyka? Podpowiadamy, w jaki sposób wybierać dietetyka w Katowicach, by była to najlepsza z ofert!

dieta-bezglutenowa-czyli-dieta-bez-glutenu

Dieta bezglutenowa – czyli dieta bez… glutenu :)

W dobie XXI wieku przyszło nam mierzyć się z różnymi dziwnymi nazwami diet, jednak dieta bezglutenowa już od dłuższego czasu nie powoduje zdziwienia. Coraz częściej wzbudza zainteresowanie, ale zarazem także kontrowersje.

co-to-jest-kwercetyna-i-jakie-ma-dzialanie

Co to jest kwercetyna i jakie ma działanie?

Kwercetyna zaliczana jest do związków aromatycznych z grupy flawanoli pochodzenia roślinnego. Swoje zastosowanie znalazła w branży leczniczej, chemicznej i tekstylnej. Z uwagi na to, że kwercetyna jest składnikiem naturalnym – jest spożywana wraz z posiłkami i pełni ważne funkcje w ludzkim organizmie. Jakie jest jednak działanie kwercetyny na zdrowie?

warzywno-owocowy-detoks-czyli-dieta-dr-dabrowskiej

Warzywno-owocowy detoks, czyli dieta dr Dąbrowskiej

Dieta – temat rzeka, a wciąż powstają nowe. Wariantów odchudzania jest tyle, że nawet wybredni znajdą coś dla siebie. Ale jest jedna wyjątkowa dieta, którą teoretycznie powinni polubić miłośnicy warzyw i owoców. Oto dieta dr Dąbrowskiej!

dieta-w-pudelko-zamknieta

Dieta w pudełko zamknięta

Choć pewnie wielu z nas słyszało o nowym trendzie na rynku dietetycznym, to nie każdy wie z czym się to je. Dziś rozłożymy pudełkową dietę na czynniki pierwsze. Artykuł przygotowany przez dietetyka Mgr Katarzynę Kaszycę.

odchudzanie-brzucha-dieta-oparta-na-koktajlach

Odchudzanie brzucha – dieta oparta na koktajlach?

O koktajlach odchudzających słyszeliśmy wiele. Jak wygląda odchudzanie dietą koktajlową? Czy rzeczywiście koktajle pomagają w odchudzaniu brzucha? To sprawdzimy. Wiemy na pewno, że odchudzanie koktajlami jest oczyszczające, zdrowe, detoksykujące i sycące.

sportowe-sprawdzone-sposoby-na-kaca-po-sylwestrze

Sportowe sprawdzone sposoby na kaca po Sylwestrze

Trudno odmówić sobie alkoholu w Sylwestra. Dobrze jednak wiedzieć, jak złagodzić skutki szampańskiej imprezy. Nowy Rok nie musi przecież przynosić bólu głowy i żołądka. Oto sprawdzone i naturalne sposoby na kaca.

sencha-najlepsza-zielona-herbata-zdrowie-i-odchudzanie

Sencha: Najlepsza zielona herbata | Zdrowie i odchudzanie

O tym, jak zbawienny wpływ na zdrowie ma zielona herbata, możemy naczytać się wiele. Problem pojawia się podczas wyboru tej najzdrowszej zielonej herbaty. W końcu gatunków herbaty mamy całe mnóstwo. Zobaczmy, czy zielona herbata jest zdrowa i jak w tym zestawieniu odnajduje się sencha herbata.

dietetyk-bydgoszcz-jak-wybrac-tanio-i-dobrze

Dietetyk Bydgoszcz – jak wybrać tanio i dobrze?

dieta-paleo-powrot-do-korzeni

Dieta PALEO – powrót do korzeni

dobry-dietetyk-katowice-opinie-jak-znalezc-dietetyka-w-katowicach

Dobry dietetyk Katowice opinie | Jak znaleźć dietetyka w Katowicach?

dieta-bezglutenowa-czyli-dieta-bez-glutenu

Dieta bezglutenowa – czyli dieta bez… glutenu :)

co-to-jest-kwercetyna-i-jakie-ma-dzialanie

Co to jest kwercetyna i jakie ma działanie?

warzywno-owocowy-detoks-czyli-dieta-dr-dabrowskiej

Warzywno-owocowy detoks, czyli dieta dr Dąbrowskiej

dieta-w-pudelko-zamknieta

Dieta w pudełko zamknięta

odchudzanie-brzucha-dieta-oparta-na-koktajlach

Odchudzanie brzucha – dieta oparta na koktajlach?

sportowe-sprawdzone-sposoby-na-kaca-po-sylwestrze

Sportowe sprawdzone sposoby na kaca po Sylwestrze

sencha-najlepsza-zielona-herbata-zdrowie-i-odchudzanie

Sencha: Najlepsza zielona herbata | Zdrowie i odchudzanie

{