Odżywki i suplementy – co zażywają polscy sportowcy?

Odżywki i suplementy – co zażywają polscy sportowcy?

Stosowanie suplementów i odżywek jest powszechne u sportowców. Pozwalają one na zwiększenie własnych możliwości wydolnościowych lub regeneracyjnych. Zobacz, jak wygląda sytuacja odżywek i suplementów w Polsce.

Czy suplementy i odżywki przydają się w sporcie?

Każdy sportowiec dąży do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Swoistym wspomagaczem w tym procesie mogą być suplementy i odżywki. Zdaniem naukowców trudno jednoznacznie określić zależność między ich stosowaniem a wydolnością sportowca. Na wydolność organizmu bowiem składa się wiele elementów m.in. dieta, rodzaj treningu czy predyspozycje zawodnika. Zdarza się, że przyjmowanie tych środków przez osoby aktywne fizycznie nie daje realnych efektów. Działają one na podświadomość – tzw. efekt placebo.

Intensywne treningi wymagają większych dostaw energii. Tym samym zwiększa się także zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W dużej mierze można je dostarczyć do organizmu dzięki właściwej diecie. Mimo to, w przypadku sportowców wyczynowych odżywki i suplementy są wskazane. Szczególnie dlatego, że treningi są wyjątkowo obciążające.

Kto powinien stosować suplementy i odżywki?

Suplementy są substancjami o konkretnym przeznaczeniu. Ze względu na to, że stanowią niejako uzupełnienie diety nie poddaje się ich szczegółowym badaniom. Służą przede wszystkim jako środki wspomagające podczas uprawiania aktywności fizycznej. Mamy zatem suplementy wpływające na zwiększenie sprawności sportowca, budowanie masy mięśniowej i siły, poprawę wytrzymałości czy spalanie tłuszczu.

Sprzedaż suplementów jednak ma przynieść jak największe pieniądze producentom. Polacy w ciągu roku wydają łącznie koło 3 miliardów złotych na suplementy i odżywki [!]. Zanim więc sięgniesz po środki wspomagające, zastanów się czy naprawdę ich potrzebujesz. Co więcej, sprawdź ich skuteczność.

Jak stosować suplementy i odżywki?

Odżywki i suplementy dla sportowców nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia. Warto zatem sięgać po sprawdzone, skuteczne i bezpieczne środki. Problem leży jednak w badaniach nad tego typu środkami. Wiele substancji, szczególnie suplementów (kasyfikowanych jako wyrób spożywczy) nie zostało jeszcze dokładnie przebadanych. Tym samym, trudno o określenie skutków ubocznych. Co więcej, w sporcie niektóre substancje są zakazane. Stosowanie ich podczas zawodów jest wtedy traktowane jako doping. Warto więc uważać na to co zawierają  suplementy i odżywki które stosujemy. W innym przypadku zwycięstwo może zostać nam odebrane.

Podział suplementów i odżywek dla sportowców

Według badań Australijskiego Instytutu Sportu podział suplementów i odżywek dla wyczynowych sportowców przedstawia się następująco:

- Grupa A. Środki o działaniu wspomagającym i uzupełniającym. Są one polecane sportowcom. Należą do nich m.in. płynne posiłki, białko, węglowodany, kreatyna, batony dla sportowców, żele, minerały czy witaminy antyoksydacyjne.

- Grupa B. Możliwe do stosowania przez sportowców, choć nie ma wystarczających badań na ich skuteczność. Należą do nich m.in. probiotyki, melatonina, glutamina czy HMB.

- Grupa C. Zgodnie z badaniami, bardzo wątpliwe działanie wspomagające (prawdopodobnie nie przynoszą efektów). Należą do nich m.in. karnityna, tlenek azotu, żeńszeń czy aminokwasy rozgałęzione.

- Grupa D. Środki niewskazane lub zabronione. Należą do nich m.in. androstendion, ephedra, strychnina, glicerol czy suplementy powodujące zwiększanie się wolnego testosteronu.

Jak wygląda sytuacja suplementów i odżywek w Polsce?

Według badań CBOS-u w zeszłym roku 89 % Polaków sięgało po leki dostępne bez recepty oraz suplementy diety. Wyniki badań przedstawiają się następująco:

- najmniejsza liczba osób wskazała stosowanie suplementów dla sportowców czy wspomagających odchudzanie (porównywalne do suplementów na rzucanie palenia czy opóźniające proces starzenia);

- 11 % osób wybierało leki wpływające na układ krążenia oraz serce;

- 13 % respondentów sięgało po środki nasenne lub uspokajające;

- 15 % osób stosowało środki antyalergiczne;

- 16 % Polaków przyjmowało suplementy wpływające na wygląd skóry, paznokci lub włosów;

- 16 % respondentów wybierało środki na bóle stawów i kości;

- 27 % osób sięgało po leki łagodzące zaburzenia pracy układu pokarmowego;

- 52 % Polaków przyjmowało minerały i witaminy;

- 68 % respondentów sięgało po środki na przeziębienie i grypę.

Popularne odżywki i suplementy dla sportowców w Polsce

- BCAA (wspomagająco przy budowaniu masy mięśniowej i odchudzaniu);

- Białko serwatkowe (budowanie masy mięśniowej);

- Chondroityna (podczas treningu z dużymi obciążeniami);

- Chrom (zwiększa energię sportowca);

- CLA (redukcja tkanki tłuszczowej i budowanie masy mięśniowej);

- Glukozamina (podczas treningu z dużymi obciążeniami);

- HMB (budowanie masy mięśniowej);

- Hoodia (odchudzanie);

- Koenzym Q10 (odchudzanie).

 

 

Źródła:

1

2

Dominika Górska 7 13 lutego 2017  < 1000

Dodaj komentarz

 • Ran
  21 lutego 2017
  Rynek jest tak bogaty w najróżniejsze odżywki, że na każde braki znajdzie się suplementacja. My to kupujemy, bo myślimy że pomoże, a tak naprawdę wzbogacają się milionowe koncerny. I tak w kółko macieju
 • Elwin
  20 lutego 2017
  Teraz to nie problem o suplementy. W każdej aptece jest ich mnóstwo i to bez recepty. Trzeba tylko wiedzieć, które kupować i jak je brać. Zresztą, ja wychodzę z założenia, że lepiej samemu nie eksperymentować nawet z witaminami. Znacznie lepiej pójść do dietetyka i mieć konkretny plan żywieniowy. Zwykle suple nie są wtedy potrzebne.
 • Małgorzata
  20 lutego 2017
  Pod trening powinno się układać dietę. Jeśli trzeba - także włączyć suplementację. Z tym, że znacznie bezpieczniej być pod okiem trenera.
 • Jarosław90
  17 lutego 2017
  Niektóre suplementy są przecież potrzebne. W sumie podczas intensywnych treningów przydają się uzupełnienia witamin czy minerałów. Niekiedy nie wystarcza składników odżywczych z diety, więc trzeba się ratować suplementami
 • Czarek
  16 lutego 2017
  To zależy od tego na jakim poziomie i w jakim celu się trenuje. W przypadku zawodowych sportowców mogą pojawić się niedobory składników odżywczych, więc branie supli może pomóc.
 • Antysuple
  14 lutego 2017
  Suplementy w ogóle nie są potrzebne. Tak naprawdę wszystko można osiągnąć dzięki treningom i diecie
 • Maita
  14 lutego 2017
  Dużo w tym prawdy. Wyniki sportowe zależą przecież od metody treningowej, diety czy predyspozycji danego sportowca. Oczywiście w niektórych przypadkach branie suplementów może być uzasadnione. Niemniej, warto robić to pod okiem trenera lub dietetyka.

Artykuły z kategorii: Trening

trening-miesni-glebokich-tylko-dla-pan

Trening mięśni głębokich tylko dla pań!

Trening core pozwala na zwiększenie stabilności całego ciała. Dzięki mocnemu gorsetowi mięśniowemu znacznie zmniejsza się ryzyko kontuzji. Zobacz, dlaczego powinnaś ćwiczyć mięśnie głębokie. Poznaj ćwiczenia na mięśnie posturalne stworzone z myślą o kobietach!

najpopularniejsi-i-najpopularniejsze-poznaj-sportowe-gwiazdy-street-workout

Najpopularniejsi i najpopularniejsze – poznaj sportowe gwiazdy street workout!

Street workout dość niedawno zyskał popularność – szczególnie na polskiej sportowej scenie. Niemniej, ma już wielu zasłużonych zawodników i zawodniczek. Oto zestawienie najpopularniejszych z nich!

dieta-cukrzycowa-czy-raczej-dieta-w-cukrzycy

Dieta CUKRZYCOWA – czy raczej dieta w cukrzycy

Powyższe nazewnictwo przyjęło się do powszechnego stosowania, jednak w nomenklaturze opisu diet nie występuje. Prawidłowo brzmiący odpowiednik diety cukrzycowej to dieta z ograniczoną ilością węglowodanów łatwo-przyswajalnych. Nazwa długa i zawiła, dla wielu nie do końca zrozumiała.

podciaganie-na-drazku-nachwytem-czy-podchwytem

Podciąganie na drążku nachwytem czy podchwytem?

Wybranie odpowiedniego chwytu podczas podciągania na drążku wiąże się z inną pracą mięśni. Podciąganie nachwytem lub podchwytem to więc w dużej mierze wzmacnianie innych partii mięśniowych. Na czym jednak polega różnica między tymi chwytami? Czy któryś z nich jest lepszy?

martwy-ciag-mobilnosc-bioder-i-dolnego-odcinka-kregoslupa

Martwy ciąg | Mobilność bioder i dolnego odcinka kręgosłupa

Martwy ciąg jest ćwiczeniem funkcjonalnym. Niemal każdego dnia zdarza nam się wykonywać ten ruch (np. podczas schylania się). Żeby jednak nie nabawić się kontuzji czy bólu pleców – konieczne jest dbanie o prawidłową mobilność bioder i dolnego odcinka kręgosłupa. Prawidłowe funkcjonowanie tych dwóch partii mięśniowych jest bowiem podstawą dla wykonywania martwego ciągu. Jak zwiększyć ich mobilność? Jak rozgrzewać się przed treningiem, by zwiększyć zakres ruchu? O tym w poniższym materiale!

mobilnosc-core-cwiczenia-na-miesnie-glebokie-brzucha-i-plecow

Mobilność core – ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha i pleców

Sama praca nad zwiększaniem siły czy rzeźbieniem ciała nie wystarczy. Ogromne znaczenie ma również wzmocnienie mięśni głębokich, szczególnie mięśni brzucha i pleców. Dzięki włączeniu ćwiczeń rozciągających na mięśnie głębokie do planu treningowego można znacznie poprawić własne możliwości wysiłkowe, a także zmniejszyć ryzyko kontuzji. Zobacz, jak pracować nad mobilnością core!

zbuduj-solidna-podstawe-piec-zasad-budowania-wiekszej-sily

Zbuduj solidną podstawę! Pięć zasad budowania większej siły

Czy zastanawiasz się, przekraczając próg siłowni, nad tym co stanowi o twojej sile? Prawdopodobnie nie, bo to wydaje się dość oczywiste – im większy ciężar dźwigam, tym silniejszy się staję. Jednak każdy z nas natrafi w pewnym momencie na blokadę, ciężar, jakoś nie będzie chciał się zwiększyć. Mało tego, każdy z nas rozumie siłę jako coś niekonkretnego. Jasne, ktoś jest silny bo potrafi otworzyć ciężkie drzwi, albo ktoś wygląda na silnego, bo ma duże mięśnie. Czym jednak jest siła oraz – przede wszystkim – jak ją budować?

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-miesni-ramion-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy mięśni ramion po treningu

Zbyt intensywne ćwiczenia, złe dobranie aktywności fizycznej do możliwości organizmu czy brak rozgrzewki – to najczęstsze przyczyny zakwasów mięśni. Bardzo często pojawiają się one w okolicach ramion. W jaki sposób zmniejszyć bolesność zakwasów na ramionach?

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-klatki-piersiowej-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy klatki piersiowej po treningu

Zbyt duże obciążenia treningowe czy zbyt duża objętość treningu klatki piersiowej mogą spowodować pojawienie się zakwasów w tej partii ciała. Poznaj sposoby na zakwasy mięśni, które pomogą zniwelować bolesność mięśni po treningu wywołaną mikrourazami.

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-nog-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy nóg po treningu

Intensywne treningi mogą skutkować ostrym bólem mięśni nóg. Jest to naturalna reakcja organizmu – rozpoczyna się proces naprawy mikrouszkodzeń. A w efekcie – budowania masy mięśniowej. Z tym bólem można jednak walczyć. Zobacz, jakie są sposoby na zakwasy nóg.

trening-miesni-glebokich-tylko-dla-pan

Trening mięśni głębokich tylko dla pań!

najpopularniejsi-i-najpopularniejsze-poznaj-sportowe-gwiazdy-street-workout

Najpopularniejsi i najpopularniejsze – poznaj sportowe gwiazdy street workout!

dieta-cukrzycowa-czy-raczej-dieta-w-cukrzycy

Dieta CUKRZYCOWA – czy raczej dieta w cukrzycy

podciaganie-na-drazku-nachwytem-czy-podchwytem

Podciąganie na drążku nachwytem czy podchwytem?

martwy-ciag-mobilnosc-bioder-i-dolnego-odcinka-kregoslupa

Martwy ciąg | Mobilność bioder i dolnego odcinka kręgosłupa

mobilnosc-core-cwiczenia-na-miesnie-glebokie-brzucha-i-plecow

Mobilność core – ćwiczenia na mięśnie głębokie brzucha i pleców

zbuduj-solidna-podstawe-piec-zasad-budowania-wiekszej-sily

Zbuduj solidną podstawę! Pięć zasad budowania większej siły

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-miesni-ramion-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy mięśni ramion po treningu

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-klatki-piersiowej-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy klatki piersiowej po treningu

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-nog-po-treningu

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy nóg po treningu

{