Odżywki i suplementy – co zażywają polscy sportowcy?

Odżywki i suplementy – co zażywają polscy sportowcy?

Stosowanie suplementów i odżywek jest powszechne u sportowców. Pozwalają one na zwiększenie własnych możliwości wydolnościowych lub regeneracyjnych. Zobacz, jak wygląda sytuacja odżywek i suplementów w Polsce.

Czy suplementy i odżywki przydają się w sporcie?

Każdy sportowiec dąży do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Swoistym wspomagaczem w tym procesie mogą być suplementy i odżywki. Zdaniem naukowców trudno jednoznacznie określić zależność między ich stosowaniem a wydolnością sportowca. Na wydolność organizmu bowiem składa się wiele elementów m.in. dieta, rodzaj treningu czy predyspozycje zawodnika. Zdarza się, że przyjmowanie tych środków przez osoby aktywne fizycznie nie daje realnych efektów. Działają one na podświadomość – tzw. efekt placebo.

Intensywne treningi wymagają większych dostaw energii. Tym samym zwiększa się także zapotrzebowanie na składniki odżywcze. W dużej mierze można je dostarczyć do organizmu dzięki właściwej diecie. Mimo to, w przypadku sportowców wyczynowych odżywki i suplementy są wskazane. Szczególnie dlatego, że treningi są wyjątkowo obciążające.

Kto powinien stosować suplementy i odżywki?

Suplementy są substancjami o konkretnym przeznaczeniu. Ze względu na to, że stanowią niejako uzupełnienie diety nie poddaje się ich szczegółowym badaniom. Służą przede wszystkim jako środki wspomagające podczas uprawiania aktywności fizycznej. Mamy zatem suplementy wpływające na zwiększenie sprawności sportowca, budowanie masy mięśniowej i siły, poprawę wytrzymałości czy spalanie tłuszczu.

Sprzedaż suplementów jednak ma przynieść jak największe pieniądze producentom. Polacy w ciągu roku wydają łącznie koło 3 miliardów złotych na suplementy i odżywki [!]. Zanim więc sięgniesz po środki wspomagające, zastanów się czy naprawdę ich potrzebujesz. Co więcej, sprawdź ich skuteczność.

Jak stosować suplementy i odżywki?

Odżywki i suplementy dla sportowców nie mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia. Warto zatem sięgać po sprawdzone, skuteczne i bezpieczne środki. Problem leży jednak w badaniach nad tego typu środkami. Wiele substancji, szczególnie suplementów (kasyfikowanych jako wyrób spożywczy) nie zostało jeszcze dokładnie przebadanych. Tym samym, trudno o określenie skutków ubocznych. Co więcej, w sporcie niektóre substancje są zakazane. Stosowanie ich podczas zawodów jest wtedy traktowane jako doping. Warto więc uważać na to co zawierają  suplementy i odżywki które stosujemy. W innym przypadku zwycięstwo może zostać nam odebrane.

Podział suplementów i odżywek dla sportowców

Według badań Australijskiego Instytutu Sportu podział suplementów i odżywek dla wyczynowych sportowców przedstawia się następująco:

- Grupa A. Środki o działaniu wspomagającym i uzupełniającym. Są one polecane sportowcom. Należą do nich m.in. płynne posiłki, białko, węglowodany, kreatyna, batony dla sportowców, żele, minerały czy witaminy antyoksydacyjne.

- Grupa B. Możliwe do stosowania przez sportowców, choć nie ma wystarczających badań na ich skuteczność. Należą do nich m.in. probiotyki, melatonina, glutamina czy HMB.

- Grupa C. Zgodnie z badaniami, bardzo wątpliwe działanie wspomagające (prawdopodobnie nie przynoszą efektów). Należą do nich m.in. karnityna, tlenek azotu, żeńszeń czy aminokwasy rozgałęzione.

- Grupa D. Środki niewskazane lub zabronione. Należą do nich m.in. androstendion, ephedra, strychnina, glicerol czy suplementy powodujące zwiększanie się wolnego testosteronu.

Jak wygląda sytuacja suplementów i odżywek w Polsce?

Według badań CBOS-u w zeszłym roku 89 % Polaków sięgało po leki dostępne bez recepty oraz suplementy diety. Wyniki badań przedstawiają się następująco:

- najmniejsza liczba osób wskazała stosowanie suplementów dla sportowców czy wspomagających odchudzanie (porównywalne do suplementów na rzucanie palenia czy opóźniające proces starzenia);

- 11 % osób wybierało leki wpływające na układ krążenia oraz serce;

- 13 % respondentów sięgało po środki nasenne lub uspokajające;

- 15 % osób stosowało środki antyalergiczne;

- 16 % Polaków przyjmowało suplementy wpływające na wygląd skóry, paznokci lub włosów;

- 16 % respondentów wybierało środki na bóle stawów i kości;

- 27 % osób sięgało po leki łagodzące zaburzenia pracy układu pokarmowego;

- 52 % Polaków przyjmowało minerały i witaminy;

- 68 % respondentów sięgało po środki na przeziębienie i grypę.

Popularne odżywki i suplementy dla sportowców w Polsce

- BCAA (wspomagająco przy budowaniu masy mięśniowej i odchudzaniu);

- Białko serwatkowe (budowanie masy mięśniowej);

- Chondroityna (podczas treningu z dużymi obciążeniami);

- Chrom (zwiększa energię sportowca);

- CLA (redukcja tkanki tłuszczowej i budowanie masy mięśniowej);

- Glukozamina (podczas treningu z dużymi obciążeniami);

- HMB (budowanie masy mięśniowej);

- Hoodia (odchudzanie);

- Koenzym Q10 (odchudzanie).

 

 

Źródła:

1

2

Dominika Górska 7 13 lutego 2017  < 1000

Dodaj komentarz

 • Ran
  21 lutego 2017
  Rynek jest tak bogaty w najróżniejsze odżywki, że na każde braki znajdzie się suplementacja. My to kupujemy, bo myślimy że pomoże, a tak naprawdę wzbogacają się milionowe koncerny. I tak w kółko macieju
 • Elwin
  20 lutego 2017
  Teraz to nie problem o suplementy. W każdej aptece jest ich mnóstwo i to bez recepty. Trzeba tylko wiedzieć, które kupować i jak je brać. Zresztą, ja wychodzę z założenia, że lepiej samemu nie eksperymentować nawet z witaminami. Znacznie lepiej pójść do dietetyka i mieć konkretny plan żywieniowy. Zwykle suple nie są wtedy potrzebne.
 • Małgorzata
  20 lutego 2017
  Pod trening powinno się układać dietę. Jeśli trzeba - także włączyć suplementację. Z tym, że znacznie bezpieczniej być pod okiem trenera.
 • Jarosław90
  17 lutego 2017
  Niektóre suplementy są przecież potrzebne. W sumie podczas intensywnych treningów przydają się uzupełnienia witamin czy minerałów. Niekiedy nie wystarcza składników odżywczych z diety, więc trzeba się ratować suplementami
 • Czarek
  16 lutego 2017
  To zależy od tego na jakim poziomie i w jakim celu się trenuje. W przypadku zawodowych sportowców mogą pojawić się niedobory składników odżywczych, więc branie supli może pomóc.
 • Antysuple
  14 lutego 2017
  Suplementy w ogóle nie są potrzebne. Tak naprawdę wszystko można osiągnąć dzięki treningom i diecie
 • Maita
  14 lutego 2017
  Dużo w tym prawdy. Wyniki sportowe zależą przecież od metody treningowej, diety czy predyspozycji danego sportowca. Oczywiście w niektórych przypadkach branie suplementów może być uzasadnione. Niemniej, warto robić to pod okiem trenera lub dietetyka.

Artykuły z kategorii: Trening

co-jest-dobre-na-zakwasy-czyli-jak-sobie-poradzic-z-piekacym-bolem-miesni

Co jest dobre na zakwasy - czyli jak sobie poradzić z piekącym bólem mięśni?

Wbrew powszechnej opinii zakwasy nie są wynikiem gromadzenia nadmiernych ilości kwasu mlekowego w mięśniach. Ta nieprzyjemna dolegliwość występuje w obrębie włókien mięśniowych i ich przyczepów po nagłym i intensywnym wysiłku fizycznym. Co jest dobre na zakwasy i czy można ich uniknąć?

cwiczenia-z-gumami-oporowymi-aktualizacja-2020

Ćwiczenia z gumami oporowymi | Aktualizacja 2020

Guma jak to guma ma wiele zastosowań, nic dziwnego, że jest coraz częściej spotykana na siłowniach i w klubach fitness. Przyjrzyjmy się bliżej temu wszechstronnemu gadżetowi treningowemu. Zobacz jak trenować za pomocą taśm oporowych.

deska-cwiczenie-o-wielu-zastosowaniach-aktualizacja-2020

Deska – ćwiczenie o wielu zastosowaniach | Aktualizacja 2020

Deska (ang. plank) należy do ćwiczeń ogólnorozwojowych, które sprawdzają się w wielu dyscyplinach sportowych. Podczas wykonywania tego ćwiczenia pracuje dużo grup mięśniowych. Zobacz, co można zyskać robiąc deskę! Deska ćwiczenie plan - podejmiesz wyzwanie?

recepta-na-mocne-i-sprezyste-miesnie-sprawdz-cwiczenia-izometryczne

Recepta na mocne i sprężyste mięśnie? Sprawdź ćwiczenia izometryczne!

Twoje mięśnie są mało stabilne i sprężyste? Ten rodzaj treningu jest dla ciebie! Nie tylko wzmocnisz mięśnie, ale i zwiększysz siłę bez konieczności przerzucania ton żelastwa. Przedstawiamy ćwiczenia izometryczne - lekarstwo na wiele treningowych bolączek i skuteczne narzędzie fizjoterapeutyczne.

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-klatki-piersiowej-po-treningu-aktualizacja-2020

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy klatki piersiowej po treningu | Aktualizacja 2020

Zbyt duże obciążenia treningowe czy zbyt duża objętość treningu klatki piersiowej mogą spowodować pojawienie się zakwasów w tej partii ciała. Poznaj sposoby na zakwasy mięśni, które pomogą zniwelować bolesność mięśni po treningu wywołaną mikrourazami.

bezpieczny-trening-na-barki-cwiczenia-na-barki-w-domu-aktualizacja-2020

Bezpieczny trening na barki | Ćwiczenia na barki w domu | Aktualizacja 2020

Wiele trenujących osób zmaga się z bólem barków. Skąd się biorą problemy w tych okolicach? Zobacz, co należy robić by zwiększyć bezpieczeństwo podczas treningu tej partii mięśniowej. Ćwiczenia na barki w domu. Ćwiczenia na barki z hantlami.

jak-nauczyc-sie-stania-na-rekach-od-podstaw-aktualizacja-2020

Jak nauczyć się stania na rękach od podstaw | Aktualizacja 2020

Stanie na rękach typowe ćwiczenie z masą własnego ciała jest nie tylko fajną sztuczką. Jest też dobrym ćwiczeniem wzmacniającym na całe ciało. Poradnik ABC stania rękach, zobacz jak ćwiczyć hand stand od zera. Stanie na rękach nauka. Co daje to ćwiczenie?

sekrety-treningu-czym-jest-koci-grzbiet-aktualizacja-2020

Sekrety treningu – czym jest koci grzbiet? Aktualizacja 2020

Z jednej strony prawidłowa technika wielu ćwiczeń siłowych wymaga unikania tzw. kociego grzbietu. Z drugiej natomiast – istnieje niezależne ćwiczenie o tej samej nazwie. Zobacz, na czym polega robienie kociego grzbietu. Czy taki ruch może być niebezpieczny dla zdrowia?

full-body-workout-plan-treningowy-dla-calego-ciala

Full Body Workout - plan treningowy dla całego ciała

Treningi Full Body Workout cieszą się rosnącą popularnością wśród ćwiczących w każdym wieku i każdej płci. Jak opracować kompleksowy plan takiej aktywności fizycznej?

swiateczne-bajlando-jak-sie-zorganizowac-by-nie-odpuszczac-treningow

Świąteczne bajlando - jak się zorganizować, by nie odpuszczać treningów?

Boże Narodzenie to dla większości czas siedzenia i nieskończonego potoku domowych pyszności. Ci bardziej zaawansowani treningowo na pewno zastanawiają się, jak to wszystko zorganizować, by znaleźć czas na treningi podczas świąt. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i kiedy wygospodarować czas na świąteczny workout.

co-jest-dobre-na-zakwasy-czyli-jak-sobie-poradzic-z-piekacym-bolem-miesni

Co jest dobre na zakwasy - czyli jak sobie poradzić z piekącym bólem mięśni?

Wbrew powszechnej opinii zakwasy nie są wynikiem gromadzenia nadmiernych ilości kwasu mlekowego w mięśniach. Ta nieprzyjemna dolegliwość występuje w obrębie włókien mięśniowych i ich przyczepów po nagłym i intensywnym wysiłku fizycznym. Co jest dobre na zakwasy i czy można ich uniknąć?

cwiczenia-z-gumami-oporowymi-aktualizacja-2020

Ćwiczenia z gumami oporowymi | Aktualizacja 2020

Guma jak to guma ma wiele zastosowań, nic dziwnego, że jest coraz częściej spotykana na siłowniach i w klubach fitness. Przyjrzyjmy się bliżej temu wszechstronnemu gadżetowi treningowemu. Zobacz jak trenować za pomocą taśm oporowych.

deska-cwiczenie-o-wielu-zastosowaniach-aktualizacja-2020

Deska – ćwiczenie o wielu zastosowaniach | Aktualizacja 2020

Deska (ang. plank) należy do ćwiczeń ogólnorozwojowych, które sprawdzają się w wielu dyscyplinach sportowych. Podczas wykonywania tego ćwiczenia pracuje dużo grup mięśniowych. Zobacz, co można zyskać robiąc deskę! Deska ćwiczenie plan - podejmiesz wyzwanie?

recepta-na-mocne-i-sprezyste-miesnie-sprawdz-cwiczenia-izometryczne

Recepta na mocne i sprężyste mięśnie? Sprawdź ćwiczenia izometryczne!

Twoje mięśnie są mało stabilne i sprężyste? Ten rodzaj treningu jest dla ciebie! Nie tylko wzmocnisz mięśnie, ale i zwiększysz siłę bez konieczności przerzucania ton żelastwa. Przedstawiamy ćwiczenia izometryczne - lekarstwo na wiele treningowych bolączek i skuteczne narzędzie fizjoterapeutyczne.

koniec-z-zakwasami-sposoby-na-zakwasy-klatki-piersiowej-po-treningu-aktualizacja-2020

Koniec z zakwasami – sposoby na zakwasy klatki piersiowej po treningu | Aktualizacja 2020

Zbyt duże obciążenia treningowe czy zbyt duża objętość treningu klatki piersiowej mogą spowodować pojawienie się zakwasów w tej partii ciała. Poznaj sposoby na zakwasy mięśni, które pomogą zniwelować bolesność mięśni po treningu wywołaną mikrourazami.

bezpieczny-trening-na-barki-cwiczenia-na-barki-w-domu-aktualizacja-2020

Bezpieczny trening na barki | Ćwiczenia na barki w domu | Aktualizacja 2020

Wiele trenujących osób zmaga się z bólem barków. Skąd się biorą problemy w tych okolicach? Zobacz, co należy robić by zwiększyć bezpieczeństwo podczas treningu tej partii mięśniowej. Ćwiczenia na barki w domu. Ćwiczenia na barki z hantlami.

jak-nauczyc-sie-stania-na-rekach-od-podstaw-aktualizacja-2020

Jak nauczyć się stania na rękach od podstaw | Aktualizacja 2020

Stanie na rękach typowe ćwiczenie z masą własnego ciała jest nie tylko fajną sztuczką. Jest też dobrym ćwiczeniem wzmacniającym na całe ciało. Poradnik ABC stania rękach, zobacz jak ćwiczyć hand stand od zera. Stanie na rękach nauka. Co daje to ćwiczenie?

sekrety-treningu-czym-jest-koci-grzbiet-aktualizacja-2020

Sekrety treningu – czym jest koci grzbiet? Aktualizacja 2020

Z jednej strony prawidłowa technika wielu ćwiczeń siłowych wymaga unikania tzw. kociego grzbietu. Z drugiej natomiast – istnieje niezależne ćwiczenie o tej samej nazwie. Zobacz, na czym polega robienie kociego grzbietu. Czy taki ruch może być niebezpieczny dla zdrowia?

full-body-workout-plan-treningowy-dla-calego-ciala

Full Body Workout - plan treningowy dla całego ciała

Treningi Full Body Workout cieszą się rosnącą popularnością wśród ćwiczących w każdym wieku i każdej płci. Jak opracować kompleksowy plan takiej aktywności fizycznej?

swiateczne-bajlando-jak-sie-zorganizowac-by-nie-odpuszczac-treningow

Świąteczne bajlando - jak się zorganizować, by nie odpuszczać treningów?

Boże Narodzenie to dla większości czas siedzenia i nieskończonego potoku domowych pyszności. Ci bardziej zaawansowani treningowo na pewno zastanawiają się, jak to wszystko zorganizować, by znaleźć czas na treningi podczas świąt. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i kiedy wygospodarować czas na świąteczny workout.