Oddychanie podczas biegania, czyli jak to robić z głową?

Już od najmłodszych lat wiemy o tym, jak ważny jest udział tlenu w aktywności fizycznej. Oddychanie podczas biegania to trochę specyficzne zjawisko. Z jednej strony powinniśmy to robić przez nos, momentami jednak przez usta. Jak to rozróżnić i jak oddychać, żeby w ogóle miało to sens?
Rola rozgrzewki w treningu: oddychanie podczas biegania
Każdą aktywność fizyczną - również bieganie - powinna poprzedzić porządna rozgrzewka. To bardzo ważny element treningu, podczas którego organizm wchodzi w tzw. temperaturę roboczą, a serce przyspiesza tłoczenie krwi do mięśni. Dobrze przeprowadzona rozgrzewka może pozytywnie wpłynąć na oddychanie podczas biegania. Ogranicza się tzw. dług tlenowy i ryzyko przeciążeń stawów i ewentualnych kontuzji. Sprawne płuca to prawdziwe złoto w życiu każdego biegacza, nie tylko zawodowego, ale też amatora. Prawidłowe oddychanie podczas biegania pozwala na pokonywanie dłuższych dystansów, a regularnie organizowane treningi mogą skutecznie zwiększyć wydolność organizmu i układu krwionośnego.
Oddychanie podczas biegania: najpierw poprawna technika
Aby zrozumieć rolę, jaką odgrywa oddychanie podczas biegania, trzeba poznać poprawną technikę wentylacji. Przede wszystkim wdech powinien odbywać się przez nos. To właśnie w taki sposób powietrze, które dotrze do płuc, będzie oczyszczone i ogrzane, dzięki czemu nie dojdzie do przeziębienia. Dłuższy kanał oddychania może przyczynić się do zwiększonego poboru tlenu i wzrostu wydzielania dwutlenku węgla, a to bardzo korzystna opcja dla naszych płuc. Ponieważ długość toru oddechowego jest kluczowa również podczas wydychania powietrza z płuc, oddychanie podczas biegania powinno uwzględniać również używanie ust do wentylacji. Chodzi oczywiście o to, aby wydychane powietrze jak najszybciej opuściło drogi oddechowe. Istnieje co prawda przeświadczenie, że w określonych momentach i przez niedługi czas można oddychać ustami, choć może to doprowadzić do wyziębienia tchawicy i oskrzeli. Warto robić wszystko, aby oddychanie podczas biegania było jak najbardziej wydajne, tak aby nasz trening był skuteczny.
Czytaj: Oddychanie w treningu siłowym
Kontroluj rytm: oddychanie podczas biegania w liczbach

Wydajne oddychanie to pojęcie względne, bo tak naprawdę wszystko zależy od przepustowości dróg oddechowych. Najprościej, gdy oddychanie podczas biegania odbywa się w rytm naszych kroków. Aby móc kontrolować rytm oddechu, najlepiej robić to - zwłaszcza na początku - podczas długich treningów. Chodzi konkretnie o te spokojne przebieżki, podczas których wysiłek organizmu nie jest na tyle duży, by wpływał na zaburzenie pracy serca i tym samym na oddychanie podczas biegania. Jeśli biegasz w sposób lekki i umiarkowany, możesz stosować rytm 3 do 3 lub 3 do 2. Pierwsza liczba określa liczbę kroków przypadających na wdech, druga - na wydech. Pamiętaj, aby regularnie ćwiczyć - synchronizacja pracy płuc i twoich kroków to skuteczny sposób na uchronienie się przed kolką. To częsta przypadłość zwłaszcza u osób początkujących, dla których poprawne oddychanie podczas biegania jest jeszcze nowością.
Oddychanie podczas biegania: nosem czy ustami?
Niebagatelną rolę odgrywa przepona. To bardzo silny mięsień, który wspiera nasze płuca w całym procesie oddychania, a przy okazji pomaga ustabilizować kręgosłup. Oddychanie podczas biegania powinno być procesem kontrolowanym i prawdopodobnie będzie wymagać od ciebie dużej świadomości. Warto wziąć pod uwagę fakt, że powietrze pobierane ustami jest chłodne. Obala to trochę tezę, jakobyśmy podczas takiej techniki oddychania mieli większą objętość powietrza wtłaczanego do płuc. Jeśli powietrze nie jest ogrzane, kurczą się nasze oskrzela, przez co do pęcherzyków płucnych dociera dużo mniej powietrza niż tłoczy nasza tchawica. Warto więc pamiętać, że oddychanie podczas biegania to złożony proces i wymaga od nas swego rodzaju synchronizacji. Wdech nosem ogrzeje powietrze i oczyści je z toksyn, a wydech ustami pozwoli na szybkie wydalenie dwutlenku węgla z dróg oddechowych.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!