Obrona w boksie i uderzanych sportach walki

Obrona w boksie i uderzanych sportach walki

Atak i obrona są podstawowymi założeniami w sportach walki opartych na uderzeniach. W boksie wyróżnia się zwykle 12 podstawowych ciosów atakujących. Jak się przed nimi bronić? Zobacz, na czym polega technika obrony w pięściarstwie

Charakterystyczne cechy obrony w boksie

W boksie przyjmuje się dwa podziały technik obronnych. Pierwszym z nich jest rozróżnienie pod kątem dynamiki wykonywanej czynności. Mamy zatem obronę czynną, bierną oraz nadzwyczajną. Drugi podział zasadza się na sposobie wykonywania danej techniki. Są więc obrony oparte na używaniu rąk, nóg lub tułowia. Zwykle stosuje się ostatnie z rozróżnień.

Opanowanie bokserskich technik obronnych nieodłącznie wiąże się z doskonałą sprawnością, płynnością ruchów, szybkością, refleksem, szybkim czasem reakcji czy przewidywaniem ruchów.

Obrona w boksie – technika

W ostatnim czasie pięściarze skupiają się częściej na technikach obronnych przy pomocy nóg i tułowia. Te techniki uchodzą za najskuteczniejsze. Wciąż jednak jedną z najbardziej charakterystycznych obron w boksie jest trzymanie gardy (technika ręczna). Trening każdej z tych technik jest wyjątkowo czasochłonny. Szczególnie trudna jest nauka obron nożnych. Dużą rolę w tym kontekście odgrywają ćwiczenia skocznościowe na miękkim podłożu. Obrony za pomocą tułowia natomiast mają bardzo wiele zalet. Dzięki treningom ruchów tułowia (w tym ćwiczeniom siłowym np. martwy ciąg) nim zawodnicy są w stanie osiągnąć większą sprawność fizyczną. Co więcej, zastosowanie takiej techniki obronnej pozwala na skuteczne zatrzymanie przeciwnika. Jednak najważniejsze to, ze poprzez skuteczne (takie kiedy przeciwnik nie trafia) uniki tułowiem nie przenoszą z uderzenia przeciwnika negatywnej energii. Są również doskonałym przygotowaniem pod kolejne ciosy wyprowadzane z kontry.

Podział bokserskich technik obronnych

obrona w boksie teoria ruchów podział

 

Jak bronią się bokserzy?

Charakter obrony w pięściarstwie w dużej mierze zależy od ręki, z której zadawany jest cios oraz kierunku uderzenia. Istotne są także indywidualne możliwości fizyczne zawodnika czy jego sposób walki. Przykładowo, bokserzy lepiej czujący się w walce w półdystansie zwykle unikają obrony przez odejście. Ci lubiący walkę w pełnym dystansie – wręcz przeciwnie. W boksie zabronione jest natomiast stosowanie technik obronnych, takich jak m.in. przytrzymywanie rąk, ciosy poniżej pasa, uderzenia w tył głowy czy zadawanie ciosów łokciami. Głównym założeniem obrony w pięściarstwie jest odpieranie ciosów zadawanych rękami w dozwolone do uderzeń partie ciała. Opanowanie technik obronnych w tym sporcie walki pozwala na usystematyzowanie przebiegu starcia, zwiększenie pewności siebie pięściarzy, a co istotne – określa zasady w boksie. Cała walka opiera się głównie na wariacjach w zakresie działań zaczepnych, technik obronnych czy taktyk zawodników.

Obrona w uderzanych sportach walki – założenia

założenia obrony w boksie przed ciosem

Jedną z ważniejszych zasad obronnych – głównie w boksie, lecz nie tylko – jest ekonomia ruchów. Taka technika walki pozwala na oszczędzanie energii. Tym samym można ją wykorzystać podczas ataku. Co więcej, dzięki takim zabiegom walka staje się płynna, a zawodnicy zachowują pełną swobodę ruchów. Umiejętne wprowadzanie technik obronnych na ringu zależy jednak również od zdolności do obliczania dystansu. Walka w pełnym dystansie bowiem otwiera możliwość wykorzystywania wszystkich metod obronnych. W półdystansie natomiast zwykle stosuje się jedynie bloki, odchylenia i uniki. Walka w takiej odległości powinna więc być zwarta i szczelna. Najbardziej skuteczne jest zastosowanie obrony w ostatnim momencie ruchu ciosu.

Obrona w boksie – uniki

Bokserzy zwykle stosują uniki w odpowiedzi na silne ciosy sierpowe kierowane na głowę. Taka metoda obronna opiera się na rotacji tułowia (głowa idzie w dół). W ten sposób zawodnik jest w stanie uniknąć uderzenia. Następnie wraca on do wyprostu ciała, ale znajduje się z drugiej strony ciosu. Podczas uników liczy się szybkość i dokładność ruchu. Po wykonaniu uniku pięściarz może przeprowadzić kontratak. Cios atakujący zadaje wtedy w głowę lub tułów – może to zrobić zarówno w trakcie uniku lub po jego zakończeniu.

Obrona w boksie – odejście

odejście w boksie walka pojedynek ring

Ten typ obrony w uderzanych sportach walki skupia się na odsunięciu się zawodnika z zasięgu ciosów. W tym celu musi on wykonać kilka kroków. Szczególnie ważna jest jednak umiejętność obliczania dystansu. Odejście powinno być lekkie, płynne i szybkie. Cała metoda ma być przygotowaniem do zadania ciosu kontratakującego. Co ważne, odejście można zastosować podczas obrony przed każdym ciosem bokserskim. Tę metodę obronną można wykonywać w różnych konfiguracjach.

Boks – obrona obronie nierówna

Najbardziej skuteczne jest łączenie różnych rodzajów technik obronnych w trakcie walki. Taka taktyka pozwala na porządkowanie przebiegu starcia pod względem logicznym. Początkujący bokserzy powinni więc skupić się na nauce wszystkich technik obronnych. Opanowanie ich do perfekcji jest bowiem krokiem do tworzenia naturalnych konfiguracji obronnych. W ten sposób można także oszczędzać energię, potrzebną do zadawania ciosów atakujących. Dojście do mistrzostwa w tym sporcie walki wymaga jednak regularności i ułożonego planu treningowego. Trenerzy czy instruktorzy pomagają adeptom wykształcić umiejętność efektywnego i naturalnego reagowania na atak. Zajrzyjcie do naszej bazy instruktorów i trenerów boksu którzy nauczą Cię skutecznej obrony!

Żródło: Boxing: Training, Skills and Techniques, Gary Blower, 2006

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 19 lipca 2017  4616

Dodaj komentarz

  • Jolos
    26 marca 2018
    Prawda jest taka, że i tak wszystkiego trzeba się nauczyć na treningu, bo samo przeczytanie niczego nie da :<

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

lekcja-pokory-i-szacunku-czyli-wszystko-o-pasach-w-karate

Lekcja pokory i szacunku – czyli wszystko o pasach w karate

Wschodnie sztuki walki od zawsze budziły respekt i podziw publiczności, jak i osób bezpośrednio zaangażowanych w te dyscypliny. Nie inaczej jest z karate, które swoim zasięgiem w szybki sposób objęło cały świat. Wraz z rosnącą popularnością powstawały nowe style, których do tej pory jest ponad sto. Elementem, który wyróżnia karate na tle innych dyscyplin są bez wątpienia pasy. Co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate? Jaka jest ich kolejność? I jakie wymagania formalne muszą spełniać zawodnicy, żeby zdobyć poszczególne pasy?

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

lekcja-pokory-i-szacunku-czyli-wszystko-o-pasach-w-karate

Lekcja pokory i szacunku – czyli wszystko o pasach w karate

Wschodnie sztuki walki od zawsze budziły respekt i podziw publiczności, jak i osób bezpośrednio zaangażowanych w te dyscypliny. Nie inaczej jest z karate, które swoim zasięgiem w szybki sposób objęło cały świat. Wraz z rosnącą popularnością powstawały nowe style, których do tej pory jest ponad sto. Elementem, który wyróżnia karate na tle innych dyscyplin są bez wątpienia pasy. Co oznaczają poszczególne kolory pasów w karate? Jaka jest ich kolejność? I jakie wymagania formalne muszą spełniać zawodnicy, żeby zdobyć poszczególne pasy?

wing-tsun-kung-fu-uderzenia-lancuchowe

Wing Tsun Kung Fu – uderzenia łańcuchowe

Techniki łańcuchowe są jedną z najbardziej charakterystycznych cech Wing Tsun Kung Fu. Dzięki nim walka staje się znacznie bardziej skuteczna. Oto najpopularniejsze ciosy łańcuchowe oraz uderzenia za pomocą łokci w tej sztuce walki.

zespolowe-sporty-walki-czy-taka-forma-w-ogole-istnieje

Zespołowe sporty walki? Czy taka forma w ogóle istnieje?

Sporty zespołowe zwykle kojarzą się z piłką nożną, piłką ręczną, koszykówką… Bardzo trudno o postrzeganie w tym kontekście sportów walki – w końcu starcie odbywa się zwykle jeden na jednego. A co jeśli naprawdę istnieje coś takiego jak zespołowe sporty walki?

boks-birmanski-czyli-ekstremalny-sport-walki-o-ktorym-wiedza-nieliczni

Boks birmański, czyli ekstremalny sport walki, o którym wiedzą nieliczni

Boks birmański nie jest tak znanym sportem walki jak karate, kick-boxing czy nawet krav maga. Jak wygląda historia tego sportu i czy jest on dostępny w Polsce?

wschodnie-sztuki-walki-poznaj-ich-rodzaje-i-sprawdz-na-czym-polegaja

Wschodnie sztuki walki - poznaj ich rodzaje i sprawdź, na czym polegają

Legendarne kung fu, medytacyjne tai chi, judo, aikido i karate. Do tego klasyczne już taekwondo i coraz bardziej modne muay thai. Wszystkie te wschodnie sztuki walki wywodzą się ze starożytnej filozofii Dalekiego Wschodu. Na czym polegają i czym różnią się od sportów walki uprawianych współcześnie?

aikido-karate-i-judo-poznaj-japonskie-sztuki-walki-i-ich-tradycyjna-filozofie

Aikido, karate i judo - poznaj japońskie sztuki walki i ich tradycyjną filozofię

Starożytne filozofie Dalekiego Wschodu to punkt wyjścia dla wielu dziedzin życia. Również japońskie sztuki walki czerpią właśnie z nauk wielkich myślicieli wschodnich. Na czym polega technika poszczególnych walk i jak podejść do przeciwnika w myśl aikido, judo i karate?

swiatowe-sztuki-walki-istota-sama-w-sobie-poznaj-ich-rodzaje

Światowe sztuki walki - istota sama w sobie. Poznaj ich rodzaje!

Cały świat zachwyca się boksem i czerpie ogromną przyjemność ze sportowego widowiska. Sporty walki to jednak komercja. Tu ważne jest przede wszystkim, kto zwycięży, a kto przegra. Czym więc są sztuki walki i jak się mają ich rodzaje do popularnych sportów?

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu?

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.