Obrona w boksie i uderzanych sportach walki

Obrona w boksie i uderzanych sportach walki

Atak i obrona są podstawowymi założeniami w sportach walki opartych na uderzeniach. W boksie wyróżnia się zwykle 12 podstawowych ciosów atakujących. Jak się przed nimi bronić? Zobacz, na czym polega technika obrony w pięściarstwie

Charakterystyczne cechy obrony w boksie

W boksie przyjmuje się dwa podziały technik obronnych. Pierwszym z nich jest rozróżnienie pod kątem dynamiki wykonywanej czynności. Mamy zatem obronę czynną, bierną oraz nadzwyczajną. Drugi podział zasadza się na sposobie wykonywania danej techniki. Są więc obrony oparte na używaniu rąk, nóg lub tułowia. Zwykle stosuje się ostatnie z rozróżnień.

Opanowanie bokserskich technik obronnych nieodłącznie wiąże się z doskonałą sprawnością, płynnością ruchów, szybkością, refleksem, szybkim czasem reakcji czy przewidywaniem ruchów.

Obrona w boksie – technika

W ostatnim czasie pięściarze skupiają się częściej na technikach obronnych przy pomocy nóg i tułowia. Te techniki uchodzą za najskuteczniejsze. Wciąż jednak jedną z najbardziej charakterystycznych obron w boksie jest trzymanie gardy (technika ręczna). Trening każdej z tych technik jest wyjątkowo czasochłonny. Szczególnie trudna jest nauka obron nożnych. Dużą rolę w tym kontekście odgrywają ćwiczenia skocznościowe na miękkim podłożu. Obrony za pomocą tułowia natomiast mają bardzo wiele zalet. Dzięki treningom ruchów tułowia (w tym ćwiczeniom siłowym np. martwy ciąg) nim zawodnicy są w stanie osiągnąć większą sprawność fizyczną. Co więcej, zastosowanie takiej techniki obronnej pozwala na skuteczne zatrzymanie przeciwnika. Jednak najważniejsze to, ze poprzez skuteczne (takie kiedy przeciwnik nie trafia) uniki tułowiem nie przenoszą z uderzenia przeciwnika negatywnej energii. Są również doskonałym przygotowaniem pod kolejne ciosy wyprowadzane z kontry.

Podział bokserskich technik obronnych

obrona w boksie teoria ruchów podział

 

Jak bronią się bokserzy?

Charakter obrony w pięściarstwie w dużej mierze zależy od ręki, z której zadawany jest cios oraz kierunku uderzenia. Istotne są także indywidualne możliwości fizyczne zawodnika czy jego sposób walki. Przykładowo, bokserzy lepiej czujący się w walce w półdystansie zwykle unikają obrony przez odejście. Ci lubiący walkę w pełnym dystansie – wręcz przeciwnie. W boksie zabronione jest natomiast stosowanie technik obronnych, takich jak m.in. przytrzymywanie rąk, ciosy poniżej pasa, uderzenia w tył głowy czy zadawanie ciosów łokciami. Głównym założeniem obrony w pięściarstwie jest odpieranie ciosów zadawanych rękami w dozwolone do uderzeń partie ciała. Opanowanie technik obronnych w tym sporcie walki pozwala na usystematyzowanie przebiegu starcia, zwiększenie pewności siebie pięściarzy, a co istotne – określa zasady w boksie. Cała walka opiera się głównie na wariacjach w zakresie działań zaczepnych, technik obronnych czy taktyk zawodników.

Obrona w uderzanych sportach walki – założenia

założenia obrony w boksie przed ciosem

Jedną z ważniejszych zasad obronnych – głównie w boksie, lecz nie tylko – jest ekonomia ruchów. Taka technika walki pozwala na oszczędzanie energii. Tym samym można ją wykorzystać podczas ataku. Co więcej, dzięki takim zabiegom walka staje się płynna, a zawodnicy zachowują pełną swobodę ruchów. Umiejętne wprowadzanie technik obronnych na ringu zależy jednak również od zdolności do obliczania dystansu. Walka w pełnym dystansie bowiem otwiera możliwość wykorzystywania wszystkich metod obronnych. W półdystansie natomiast zwykle stosuje się jedynie bloki, odchylenia i uniki. Walka w takiej odległości powinna więc być zwarta i szczelna. Najbardziej skuteczne jest zastosowanie obrony w ostatnim momencie ruchu ciosu.

Obrona w boksie – uniki

Bokserzy zwykle stosują uniki w odpowiedzi na silne ciosy sierpowe kierowane na głowę. Taka metoda obronna opiera się na rotacji tułowia (głowa idzie w dół). W ten sposób zawodnik jest w stanie uniknąć uderzenia. Następnie wraca on do wyprostu ciała, ale znajduje się z drugiej strony ciosu. Podczas uników liczy się szybkość i dokładność ruchu. Po wykonaniu uniku pięściarz może przeprowadzić kontratak. Cios atakujący zadaje wtedy w głowę lub tułów – może to zrobić zarówno w trakcie uniku lub po jego zakończeniu.

Obrona w boksie – odejście

odejście w boksie walka pojedynek ring

Ten typ obrony w uderzanych sportach walki skupia się na odsunięciu się zawodnika z zasięgu ciosów. W tym celu musi on wykonać kilka kroków. Szczególnie ważna jest jednak umiejętność obliczania dystansu. Odejście powinno być lekkie, płynne i szybkie. Cała metoda ma być przygotowaniem do zadania ciosu kontratakującego. Co ważne, odejście można zastosować podczas obrony przed każdym ciosem bokserskim. Tę metodę obronną można wykonywać w różnych konfiguracjach.

Boks – obrona obronie nierówna

Najbardziej skuteczne jest łączenie różnych rodzajów technik obronnych w trakcie walki. Taka taktyka pozwala na porządkowanie przebiegu starcia pod względem logicznym. Początkujący bokserzy powinni więc skupić się na nauce wszystkich technik obronnych. Opanowanie ich do perfekcji jest bowiem krokiem do tworzenia naturalnych konfiguracji obronnych. W ten sposób można także oszczędzać energię, potrzebną do zadawania ciosów atakujących. Dojście do mistrzostwa w tym sporcie walki wymaga jednak regularności i ułożonego planu treningowego. Trenerzy czy instruktorzy pomagają adeptom wykształcić umiejętność efektywnego i naturalnego reagowania na atak. Zajrzyjcie do naszej bazy instruktorów i trenerów boksu którzy nauczą Cię skutecznej obrony!

Żródło: Boxing: Training, Skills and Techniques, Gary Blower, 2006

Dominika Górska 1 19 lipca 2017  1799

Dodaj komentarz

  • Jolos
    26 marca 2018
    Prawda jest taka, że i tak wszystkiego trzeba się nauczyć na treningu, bo samo przeczytanie niczego nie da :<

Artykuły z kategorii: Sztuki Walki

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sporty-walki-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?

sporty-walki-trening-wzmacniajacy-palce

Sporty walki – trening wzmacniający palce

Mięśnie dłoni i placów są przeciążane codziennymi czynnościami. W przypadku osób trenujących sporty walki dochodzą także kolejne obciążenia tych partii ciała. Silne palce pozwalają bowiem na wykonywanie poszczególnych chwytów czy ciosów. Zobacz, na czym polega trening wzmacniający palce w sportach walki.

jak-trenowac-szybkosc-nog-w-sportach-walki

Jak trenować szybkość nóg w sportach walki?

Sprawne i szybkie poruszanie się po ringu należy do ważniejszych umiejętności zawodników sportów walki. Dzięki dużej szybkości nóg możliwe jest m.in. uniknięcie ciosów przeciwnika czy wykonanie skutecznych ataków. Na czym polega trening szybkości nóg w takich sportach walki jak boks, karate i MMA?

taekwondo-jak-rozciagac-sie-do-wysokich-kopniec

Taekwondo - jak rozciągać się do wysokich kopnięć?

Bez właściwego rozciągnięcia i rozgrzania mięśni nie są możliwe wysokie kopnięcia. W taekwondo duże znaczenie ma zatem trening elastyczności. Dzięki niemu ćwiczący, nawet zaskoczony przez napastnika na ulicy, będzie w stanie skutecznie się obronić. Oto, co powinien zawierać trening rozciągania w tym sporcie walki.

taekwondo-kroki-i-kopniecia

Taekwondo – kroki i kopnięcia

Nazwa taekwondo jest zbitką trzech wyrazów. Tae oznacza stopę, a więc wszystkie techniki wykonywane za pomocą nóg. Kwon to nazwa pięści a zarazem systemu pracy rękami. Do natomiast jest określeniem drogi. Oddaje duchowy element tej sztuki walki. System technik wykonywanych za pomocą nóg jest imponujący. Jakie kroki i kopnięcia znajdziemy w taekwondo?

sporty-walki-rodzaje-sporty-walki-krakow-co-wybrac

Sporty walki rodzaje | Sporty walki Kraków | Co wybrać?

Trenuj sporty walki – łatwo powiedzieć. Jak jednak zabrać się za szukanie trenera sportów walki? Jakie są rodzaje sportów walki, i który z nich wybrać? Sporty walki Kraków – zobaczcie!

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub?

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego!

krav-maga-poznan-czy-to-trening-takze-dla-dzieci

Krav maga Poznań – czy to trening także dla dzieci?

Krav maga Poznań: jak znaleźć odpowiednią organizację? Czy krav maga dla dzieci to dobry pomysł? A jak jest z krav magą dla dorosłych? Wszystko o krav madze w Poznaniu!

krav-maga-podstawowe-techniki-samoobrony

Krav maga - podstawowe techniki samoobrony

Krav maga skupia się przede wszystkim na uczeniu samoobrony. Od wschodnich sztuk walki odróżnia ją to, że nie wykorzystuje widowiskowych chwytów, nie jest próbą doskonalenia siebie, lecz trenuje się ją po to, by móc w realnym życiu użyć wyuczonych technik do samoobrony. Poznaj podstawowe techniki krav magi.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sporty-walki-wszystko-co-musisz-wiedziec-o-nokaucie

Sporty walki – wszystko co musisz wiedzieć o nokaucie

Jednym ze sposobów na rozstrzygnięcie zmagań w części sportów walki jest nokaut. Na czym on polega? Co dzieje się z zawodnikiem po nokaucie? Jak wygląda pierwsza pomoc w razie poważniejszych urazów po położeniu zawodnika na deski?

sporty-walki-trening-wzmacniajacy-palce

Sporty walki – trening wzmacniający palce

Mięśnie dłoni i placów są przeciążane codziennymi czynnościami. W przypadku osób trenujących sporty walki dochodzą także kolejne obciążenia tych partii ciała. Silne palce pozwalają bowiem na wykonywanie poszczególnych chwytów czy ciosów. Zobacz, na czym polega trening wzmacniający palce w sportach walki.

jak-trenowac-szybkosc-nog-w-sportach-walki

Jak trenować szybkość nóg w sportach walki?

Sprawne i szybkie poruszanie się po ringu należy do ważniejszych umiejętności zawodników sportów walki. Dzięki dużej szybkości nóg możliwe jest m.in. uniknięcie ciosów przeciwnika czy wykonanie skutecznych ataków. Na czym polega trening szybkości nóg w takich sportach walki jak boks, karate i MMA?

taekwondo-jak-rozciagac-sie-do-wysokich-kopniec

Taekwondo - jak rozciągać się do wysokich kopnięć?

Bez właściwego rozciągnięcia i rozgrzania mięśni nie są możliwe wysokie kopnięcia. W taekwondo duże znaczenie ma zatem trening elastyczności. Dzięki niemu ćwiczący, nawet zaskoczony przez napastnika na ulicy, będzie w stanie skutecznie się obronić. Oto, co powinien zawierać trening rozciągania w tym sporcie walki.

taekwondo-kroki-i-kopniecia

Taekwondo – kroki i kopnięcia

Nazwa taekwondo jest zbitką trzech wyrazów. Tae oznacza stopę, a więc wszystkie techniki wykonywane za pomocą nóg. Kwon to nazwa pięści a zarazem systemu pracy rękami. Do natomiast jest określeniem drogi. Oddaje duchowy element tej sztuki walki. System technik wykonywanych za pomocą nóg jest imponujący. Jakie kroki i kopnięcia znajdziemy w taekwondo?