Obrona w boksie i uderzanych sportach walki

Obrona w boksie i uderzanych sportach walki

Atak i obrona są podstawowymi założeniami w sportach walki opartych na uderzeniach. W boksie wyróżnia się zwykle 12 podstawowych ciosów atakujących. Jak się przed nimi bronić? Zobacz, na czym polega technika obrony w pięściarstwie

Charakterystyczne cechy obrony w boksie

W boksie przyjmuje się dwa podziały technik obronnych. Pierwszym z nich jest rozróżnienie pod kątem dynamiki wykonywanej czynności. Mamy zatem obronę czynną, bierną oraz nadzwyczajną. Drugi podział zasadza się na sposobie wykonywania danej techniki. Są więc obrony oparte na używaniu rąk, nóg lub tułowia. Zwykle stosuje się ostatnie z rozróżnień.

Opanowanie bokserskich technik obronnych nieodłącznie wiąże się z doskonałą sprawnością, płynnością ruchów, szybkością, refleksem, szybkim czasem reakcji czy przewidywaniem ruchów.

Obrona w boksie – technika

W ostatnim czasie pięściarze skupiają się częściej na technikach obronnych przy pomocy nóg i tułowia. Te techniki uchodzą za najskuteczniejsze. Wciąż jednak jedną z najbardziej charakterystycznych obron w boksie jest trzymanie gardy (technika ręczna). Trening każdej z tych technik jest wyjątkowo czasochłonny. Szczególnie trudna jest nauka obron nożnych. Dużą rolę w tym kontekście odgrywają ćwiczenia skocznościowe na miękkim podłożu. Obrony za pomocą tułowia natomiast mają bardzo wiele zalet. Dzięki treningom ruchów tułowia (w tym ćwiczeniom siłowym np. martwy ciąg) nim zawodnicy są w stanie osiągnąć większą sprawność fizyczną. Co więcej, zastosowanie takiej techniki obronnej pozwala na skuteczne zatrzymanie przeciwnika. Jednak najważniejsze to, ze poprzez skuteczne (takie kiedy przeciwnik nie trafia) uniki tułowiem nie przenoszą z uderzenia przeciwnika negatywnej energii. Są również doskonałym przygotowaniem pod kolejne ciosy wyprowadzane z kontry.

Podział bokserskich technik obronnych

obrona w boksie teoria ruchów podział

 

Jak bronią się bokserzy?

Charakter obrony w pięściarstwie w dużej mierze zależy od ręki, z której zadawany jest cios oraz kierunku uderzenia. Istotne są także indywidualne możliwości fizyczne zawodnika czy jego sposób walki. Przykładowo, bokserzy lepiej czujący się w walce w półdystansie zwykle unikają obrony przez odejście. Ci lubiący walkę w pełnym dystansie – wręcz przeciwnie. W boksie zabronione jest natomiast stosowanie technik obronnych, takich jak m.in. przytrzymywanie rąk, ciosy poniżej pasa, uderzenia w tył głowy czy zadawanie ciosów łokciami. Głównym założeniem obrony w pięściarstwie jest odpieranie ciosów zadawanych rękami w dozwolone do uderzeń partie ciała. Opanowanie technik obronnych w tym sporcie walki pozwala na usystematyzowanie przebiegu starcia, zwiększenie pewności siebie pięściarzy, a co istotne – określa zasady w boksie. Cała walka opiera się głównie na wariacjach w zakresie działań zaczepnych, technik obronnych czy taktyk zawodników.

Obrona w uderzanych sportach walki – założenia

założenia obrony w boksie przed ciosem

Jedną z ważniejszych zasad obronnych – głównie w boksie, lecz nie tylko – jest ekonomia ruchów. Taka technika walki pozwala na oszczędzanie energii. Tym samym można ją wykorzystać podczas ataku. Co więcej, dzięki takim zabiegom walka staje się płynna, a zawodnicy zachowują pełną swobodę ruchów. Umiejętne wprowadzanie technik obronnych na ringu zależy jednak również od zdolności do obliczania dystansu. Walka w pełnym dystansie bowiem otwiera możliwość wykorzystywania wszystkich metod obronnych. W półdystansie natomiast zwykle stosuje się jedynie bloki, odchylenia i uniki. Walka w takiej odległości powinna więc być zwarta i szczelna. Najbardziej skuteczne jest zastosowanie obrony w ostatnim momencie ruchu ciosu.

Obrona w boksie – uniki

Bokserzy zwykle stosują uniki w odpowiedzi na silne ciosy sierpowe kierowane na głowę. Taka metoda obronna opiera się na rotacji tułowia (głowa idzie w dół). W ten sposób zawodnik jest w stanie uniknąć uderzenia. Następnie wraca on do wyprostu ciała, ale znajduje się z drugiej strony ciosu. Podczas uników liczy się szybkość i dokładność ruchu. Po wykonaniu uniku pięściarz może przeprowadzić kontratak. Cios atakujący zadaje wtedy w głowę lub tułów – może to zrobić zarówno w trakcie uniku lub po jego zakończeniu.

Obrona w boksie – odejście

odejście w boksie walka pojedynek ring

Ten typ obrony w uderzanych sportach walki skupia się na odsunięciu się zawodnika z zasięgu ciosów. W tym celu musi on wykonać kilka kroków. Szczególnie ważna jest jednak umiejętność obliczania dystansu. Odejście powinno być lekkie, płynne i szybkie. Cała metoda ma być przygotowaniem do zadania ciosu kontratakującego. Co ważne, odejście można zastosować podczas obrony przed każdym ciosem bokserskim. Tę metodę obronną można wykonywać w różnych konfiguracjach.

Boks – obrona obronie nierówna

Najbardziej skuteczne jest łączenie różnych rodzajów technik obronnych w trakcie walki. Taka taktyka pozwala na porządkowanie przebiegu starcia pod względem logicznym. Początkujący bokserzy powinni więc skupić się na nauce wszystkich technik obronnych. Opanowanie ich do perfekcji jest bowiem krokiem do tworzenia naturalnych konfiguracji obronnych. W ten sposób można także oszczędzać energię, potrzebną do zadawania ciosów atakujących. Dojście do mistrzostwa w tym sporcie walki wymaga jednak regularności i ułożonego planu treningowego. Trenerzy czy instruktorzy pomagają adeptom wykształcić umiejętność efektywnego i naturalnego reagowania na atak. Zajrzyjcie do naszej bazy instruktorów i trenerów boksu którzy nauczą Cię skutecznej obrony!

Żródło: Boxing: Training, Skills and Techniques, Gary Blower, 2006

Dominika Górska 1 19 lipca 2017  2516

Dodaj komentarz

  • Jolos
    26 marca 2018
    Prawda jest taka, że i tak wszystkiego trzeba się nauczyć na treningu, bo samo przeczytanie niczego nie da :<

Artykuły z kategorii: Sztuki i Sporty Walki

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu-aktualizacja-2020

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub-aktualizacja-2020

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub? | AKTUALIZACJA 2020

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych-aktualizacja-2020

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych | AKTUALIZACJA 2020

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks-aktualizacja-2020

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sprzet-na-treningu-bokserskim-skakanka-bokserska

Sprzęt na treningu bokserskim | Skakanka bokserska

Skakanka jest niezbędnym elementem każdego profesjonalnego treningu bokserskiego. Jak wybrać odpowiednią skakankę i co daje włączenie jej do regularnych ćwiczeń?

rekawice-mma-jak-kupic-najlepsze

Rękawice MMA - jak kupić najlepsze?

Rękawice MMA mogą być używane zgodnie z zastosowaniem, które określa ich nazwa, jednak istnieją także inne sposoby wykorzystania tego typu przedmiotów. Jak wybrać odpowiednie rękawice MMA i gdzie je kupić?

rekawice-bokserskie-jak-wybrac-ile-kosztuja-rekawice-bokserskie

Rękawice bokserskie | Jak wybrać? | Ile kosztują rękawice bokserskie?

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu treningu. Jakie rękawice bokserskie wybrać, gdzie je kupić i ile one kosztują?

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.

ile-czasu-potrzeba-aby-opanowac-podstawy-boksu-aktualizacja-2020

Ile czasu potrzeba aby opanować podstawy boksu? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się czy warto zacząć trenować boks? Brakuje Ci motywacji, bo opanowanie techniki wydaje Ci się zbyt odległe? Zobacz na ile trudne i czasochłonne jest opanowanie boksowania. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

brazylijskie-jiu-jitsu-warszawa-jak-wybrac-klub-aktualizacja-2020

Brazylijskie Jiu Jitsu Warszawa – jak wybrać klub? | AKTUALIZACJA 2020

Nie ma co ukrywać – kluby BJJ Warszawa aż się biją o klienta. W stolicy oferta treningów sportów walki jest wyjątkowo szeroka. Jak zdecydować się na klub BJJ w Warszawie? Na czym właściwie polega Brazylijskie Jiu Jitsu? BJJ Warszawa treningi dla każdego. Ju Jitsu Warszawa - przewiń artykuł!

combat-56-system-walki-polskich-oddzialow-specjalnych-aktualizacja-2020

Combat 56 – system walki polskich oddziałów specjalnych | AKTUALIZACJA 2020

W latach 80. i 90. eksperymentalnie poszukiwano technik walki, które sprawdziłyby się w siłach zbrojnych. Dzięki majorowi Arkadiuszowi Kupsowi powstał system Combat 56. Zobacz, na czym on polega, oraz do czego jest przeznaczony.

boks-krakow-dla-poczatkujacych-jak-zaczac-trenowac-boks-aktualizacja-2020

Boks Kraków dla początkujących – jak zacząć trenować boks? | AKTUALIZACJA 2020

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem zajęć boksu w Krakowie? Mamy dla Ciebie poradnik! Boks Kraków dla początkujących, młodzieży, dziewczyn… Każdy może zacząć trenować boks z trenerem personalnym bądź w klubie w Krakowie!

sprzet-na-treningu-bokserskim-skakanka-bokserska

Sprzęt na treningu bokserskim | Skakanka bokserska

Skakanka jest niezbędnym elementem każdego profesjonalnego treningu bokserskiego. Jak wybrać odpowiednią skakankę i co daje włączenie jej do regularnych ćwiczeń?

rekawice-mma-jak-kupic-najlepsze

Rękawice MMA - jak kupić najlepsze?

Rękawice MMA mogą być używane zgodnie z zastosowaniem, które określa ich nazwa, jednak istnieją także inne sposoby wykorzystania tego typu przedmiotów. Jak wybrać odpowiednie rękawice MMA i gdzie je kupić?

rekawice-bokserskie-jak-wybrac-ile-kosztuja-rekawice-bokserskie

Rękawice bokserskie | Jak wybrać? | Ile kosztują rękawice bokserskie?

Wybór odpowiednich rękawic bokserskich pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu treningu. Jakie rękawice bokserskie wybrać, gdzie je kupić i ile one kosztują?

trenowanie-na-worku-bokserskim-dla-poczatkujacych-efekty-spalanie-tluszczu-rozpiska

Trenowanie na worku bokserskim dla początkujących – efekty, spalanie tłuszczu, rozpiska

Worek bokserski to niezawodny sprzęt, który powinien znajdować się w każdym klubie sportowym Trenowanie na worku nie tylko poprawia kondycję, ale także pozwala spalić ogromne ilości tłuszczu. Poznaj plan i niesamowite efekty treningu na worku bokserskim dla początkujących.

zajecia-boksu-otwock-poradnik-dla-poczatkujacych

Zajęcia boksu Otwock – poradnik dla początkujących

Boks to sztuka walki polegająca na walce pomiędzy dwoma zawodnikami przy użyciu pięści. Istnieje bardzo dużo szkółek oferujących naukę boksu w Otwocku. Dowiedz się, jak wyglądają zajęcia boksu w Otwocku!

mma-mieszane-sztuki-walki-nauka-i-wybor-klubu

MMA mieszane sztuki walki – nauka i wybór klubu

Mieszane sztuki walki są bardzo widowiskowym sportem. Swoją popularność zyskały ze względu na mało rygorystyczne zasady w doborze techniki. Chcesz rozpocząć naukę MMA? Dowiedz się, jak nauczyć się technik mieszanych sztuk walki i wybrać odpowiedni klub w swoim mieście.