>

Obawy przed treningiem z trenerem personalnym

Obawy przed treningiem z trenerem personalnym

Z czego wynika niechęć niektórych osób do trenerów osobistych? Dlaczego część osób nie ma zaufania do trenerów i instruktorów na siłowni lub przejawia wątpliwości co do skuteczności ćwiczeń z trenerem? Czyli najczęstsze obawy i lęki przed treningiem personalnym.

Każdy z nas ma inne cele treningowe. Jedni ćwiczą dla poprawienia kondycji fizycznej lub redukcji stresu, a dla innych trening jest to sposób na aktywne spędzenie czasu ze znajomymi. Mając na uwadze ów cel decydujemy się na odpowiednią formę treningu. Jednak często osoby odwiedzające siłownie i kluby fitness mają obawy dotyczące rozpoczęcia ćwiczeń pod opieką trenera personalnego. Zobaczcie z czego to wynika:

Wrażenie samowystarczalności

Dosyć powszechne jest zjawisko przekonania o tym, że trener wcale nie jest nam potrzebny i sami jesteśmy w stanie zaplanować sobie efektywny trening. Jest to uzasadnione, o ile posiadamy właściwe kwalifikacje i mamy szeroką wiedzę na temat organizmu człowieka oraz jego możliwości. W innym przypadku możemy albo zrobić sobie krzywdę albo ćwiczyć nieefektywnie, a przynajmniej bez widocznych, trwałych efektów. Postawa odrzucająca trenera personalnego jest typowa dla osób przeświadczonych o swoich możliwościach i zbyt dumnych na korzystanie z usług trenera. Takie osoby bardzo się mylą. Trener personalny to profesjonalista, który towarzyszy nawet najlepszym sportowcom!

Czytaj więcej: Dlaczego warto ćwiczyć z trenerem

Niekompetentny tr
ener personalny

Od czasu deregulacji zawodu trenera, a właściwie instruktora rekreacji ruchowej która miała miejsce w 2013 roku żaden trener nie musi mieć specjalnych uprawnień do wykonywania zawodu. Co to oznacza? W praktyce każdy może zostać trenerem. W internecie oferowane są nawet kursy online na trenera personalnego, instruktora siłowni lub kulturystyki. Z tego powodu na rynku jest sporo „instruktorów” i „trenerów” którzy nie mają pojęcia o treningu, ani odpowiedniego doświadczenia. Pół biedy jeżeli taki trener sam interesuje się zdrowiem, metodami treningowymi, dietą i innymi istotnymi w zawodzie trenera zagadnieniami oraz uzupełnia i poszerza swoją wiedzę.

Czytaj więcej: Dobry trener, a zły trener - jak ich odróżnić?

Jest jednak grupa trenerów którym zwyczajnie brakuje odpowiednich kompetencji. To sprawia, że osoby które trenują z takimi trenerami mogą się zrazić do treningów z trenerem. I nic dziwnego, bo jeżeli płacisz trenerowi za treningi po których później czujesz się gorzej i masz jedną kontuzje za drugą. To może wywyoływac strach przed treningniem z trenerem personalnym.

Brak zaufania do trenera – Jak sprawdzić kompetencje trenera?

Brak zaufania do trenerów i niewiara w ich kompetencje jest poniekąd uzasadniona. Jak więc sprawdzić czy dany trener jest kompetentny? Jednym z najłatwiejszych sposobów sprawdzenia kompetencji trenerów różnych dyscyplin, w tym trenerów personalnych i instruktorów fitness jest portal LepszyTrener.pl Serwis LepszyTrener.pl oferuje możliwość przeglądania i samodzielnego wystawienia opinii trenerom. Każdy trener ma swój profil, na którym znajdują się opinie, oceny i komentarze publikowane przez osoby, które uczestniczyły w prowadzonych przez niego treningach. Opinie i oceny może wystawiać każda osoba która ćwiczyła z danym trenerem. Dzięki temu wybierając instruktora sportowego można upewnić się, że osoba do której zapisuje się na trening będzie posiadała odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje.

Problem osób nieśmiałych

Klub fitness to miejsce, które odwiedzają ludzie o różnych charakterach. Wiele z nich to osoby dynamiczne i otwarte, ale często na siłowni pojawiają się też osoby nieśmiałe. Osoby wstydliwe nie lubią mówić o swoich kompleksach i powodach, dla których zdecydowały się na odwiedzenie klubu fitness. Brak pewności siebie może stanowić sporą przeszkodę by rozpocząć trening personalny, dlatego takie osoby częściej decydują się na treningi grupowe, gdzie nie są traktowane indywidualnie. Ćwicząc w grupie można jednak mieć wrażenie, że wszyscy się patrzą i odczuwać skrępowane. Dlatego dobrą decyzją dla osób nieśmiałych jest indywidualny trening z instruktorem. Doświadczony trener będzie potrafił dogadać się z każdą, nawet najbardziej małomówną i skrytą osobą.

Osoby, które zniechęciły się po nieudanym treningu

Istnieje również możliwość, że obawy przed treningiem personalnym wynikają z przykrego doświadczenia. Jeśli odbędziemy nieudany trening z niesprawdzonego źródła, możemy mieć uraz na bardzo długi czas. Czasem trafimy na trenera, który po prostu nie przypadł nam do gustu, ale zdecydowanie częściej zdarza się, że trening prowadzi osoba niekompetentna i prezentująca złe podejście w stosunku do klienta. Pamiętaj, żeby ZAWSZE korzystać z usług polecanych i sprawdzonych trenerów. Aby takiego znaleźć należy zasięgnąć opinii innych klientów klubów fitness. Taką bazę wiedzy zapewnia serwis LepszyTrener.pl, dzięki któremu znajdziesz odpowiedź na każde nurtujące cię pytanie.

Trening personalny jest zbyt kosztowny

Fakt, trening personalny często nie należy do najtańszych możliwości. Wielu z nas jest do nich uprzedzona i ma obawy przed zbyt dużym wydatkiem. Prawda jest taka, że w przeciwieństwie do treningów grupowych, w trakcie treningów personalnych jesteśmy pod stałą opieką specjalisty i mamy pełne bezpieczeństwo ćwiczeń. Trener personalny dba o nasze zdrowie i kontroluje naszą technikę, dzięki czemu skutecznie zapobiegamy kontuzjom. Ponadto bez wątpienia trening personalny da nam szybsze efekty pracy i lepszą wiedzę na temat naszych postępów.

Nieświadomość potrzeby pomocy trenera

Niektóre osoby korzystają z najbardziej popularnych możliwości oferowanych przez kluby fitness, takich jak aerobik, pilates, joga czy zajęcia na siłowni i są sfrustrowane, bo nie widzą wyraźnych efektów pracy. Takie poczucie może być również spowodowane nieumiejętnym doborem ćwiczeń do postawionych przez siebie celów. Często jest to efekt nieświadomości, że można skorzystać z treningu personalnego, podczas którego trener dopasowuje taki plan treningowy, by efekty były uzyskane w sposób optymalny i faktycznie poprawiły zdrowie oraz sylwetkę ćwiczącego.

 

Szukasz doświadczonego trenera który pomoże Ci w realizacji celów treningowych? Sprawdź naszą bazę trenerów personalnych, zobacz opinie i kompetencje trenerów.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marcin Lemański 2 8 lipca 2016  1361

Dodaj komentarz

  • Karol
    23 lipca 2017
    Też się dziwię. Przecież to jak oddać swoje życie pod czyjąś opiekę. Mieć jakiegoś opiekuna, który wie lepiej i pomaga szybciej osiągnąć zamierzony cel
  • 23 lipca 2017
    Serio ktoś może mieć obawy przed treningiem personalnym?

Artykuły z kategorii: Trening personalny

dietetyk-i-trener-personalny-lodz-jak-ich-wybrac

Dietetyk i trener personalny Łódź | Jak ich wybrać?

Szukasz trenera personalnego albo dietetyka w Łodzi? Kim jest dobry trener personalny Łódź? Podpowiadamy, na jakie aspekty pracy trenera personalnego i dietetyka należy zwracać uwagę. Zobacz, ile kosztuje trener personalny Łódź.

ile-kosztuje-trener-personalny-krakow-jak-go-wybrac

Ile kosztuje trener personalny Kraków – jak go wybrać?

Dobry trener personalny Kraków? To cel wielu osób. Trzeba go jednak jakoś znaleźć. Kim jest dobry trener personalny w Krakowie? Jak znaleźć trenerkę personalną w stolicy Małopolski? Ile kosztuje usługa trenera personalnego w Krakowie? To, i wiele więcej poniżej!

trener-personalny-warszawa-jak-wybrac-najlepszego

Trener personalny Warszawa – jak wybrać najlepszego?

Rynek trenerów personalnych w Warszawie to duża konkurencja i duża rozbieżność ofert. Jak się nie pogubić w tym wszystkim i wybrać najlepszą ofertę trenera personalnego w Warszawie? Ile kosztuje trener personalny w stolicy?

jakie-cechy-powinien-miec-dobry-trener-sportowy

Jakie cechy powinien mieć dobry trener sportowy?

Prowadzenie treningów nie kończy się jedynie na samych ćwiczeniach. Dobry trener sportowy czy dobry trener personalny powinni posiadać wiele dodatkowych cech. Znajdziemy w nich m.in. odpowiednie wykształcenie czy szeroką wiedzę z zakresu sportu. Istotnym elementem są także cechy charakteru i umiejętności pozasportowe. Zobacz, czym charakteryzuje się dobry trener personalny/sportowy.

dieta-i-trening-online-dlaczego-warto

Dieta i trening online – dlaczego warto?

Trening personalny online staje się popularną metodą treningową. Dla wielu osób dieta i trening online to doskonały pomysł na własną aktywność fizyczną. Jakie są zalety takich planów? Czy motywacja online jest możliwa? O treningach i diecie online w naszym dzisiejszym materiale!

dobry-trener-personalny-wroclaw-znajdz-specjaliste-dla-siebie

Dobry trener personalny Wrocław – znajdź specjalistę dla siebie!

Wybór trenera personalnego to poważna decyzja. Dobry trener personalny kosztuje, ale płacimy za jakość treningów. Ile kosztuje trener personalny we Wrocławiu? W dzisiejszym odcinku zobaczymy kim jest dobry trener personalny | Wrocław zapraszamy do lektury! Jesteś trenerem personalnym z Wrocławia? Czytaj dalej, co powinieneś zrobić, by to Ciebie wybrali klienci!

sportowy-internet-zobacz-najlepsze-trenerki-fitness

Sportowy internet – zobacz najlepsze trenerki fitness!

Trudno znaleźć kobietę, która nie szukała idealnego treningu w internecie. Przefiltrowanie tysięcy trenerek może być jednak trudnym zadaniem. My wybraliśmy te, które cieszą się największą popularnością wśród ćwiczących w domu. Oto lista najlepszych trenerek fitness do domowych treningów!

czym-sie-rozni-trener-od-instruktora

Czym się różni trener od instruktora?

Nazewnictwo trenerów i instruktorów może sprawić wiele kłopotów. Mamy trenera sportu, trenera personalnego, instruktora fitness… Jakie uprawnienia ma każda z tych osób? Zobacz, czym różnią się te zawody.

czy-trener-personalny-musi-byc-umiesniony

Czy trener personalny musi być umięśniony?

Nie da się zaprzeczyć, że wygląd świadczy o człowieku. Niektórzy trenerzy personalni mają jednak defekty w postaci zbyt małej masy mięśniowej czy nadprogramowych fałdek tłuszczu. Czy jednak, aby być trenerem personalnym trzeba mieć doskonale umięśnione ciało? O tym w poniższym artykule.

trener-personalny-online-wady-i-zalety

Trener personalny online – wady i zalety

W dobie internetu pojawiają się nowe możliwości w zakresie realizowania planów treningowych. Coraz częściej trenerzy decydują się na włączenie do swojej oferty treningów personalnych online. Czy takie rozwiązanie niebawem całkowicie zastąpi treningi osobiste? Zobacz wady i zalety zdalnej współpracy z trenerem!

dietetyk-i-trener-personalny-lodz-jak-ich-wybrac

Dietetyk i trener personalny Łódź | Jak ich wybrać?

ile-kosztuje-trener-personalny-krakow-jak-go-wybrac

Ile kosztuje trener personalny Kraków – jak go wybrać?

trener-personalny-warszawa-jak-wybrac-najlepszego

Trener personalny Warszawa – jak wybrać najlepszego?

jakie-cechy-powinien-miec-dobry-trener-sportowy

Jakie cechy powinien mieć dobry trener sportowy?

dieta-i-trening-online-dlaczego-warto

Dieta i trening online – dlaczego warto?

dobry-trener-personalny-wroclaw-znajdz-specjaliste-dla-siebie

Dobry trener personalny Wrocław – znajdź specjalistę dla siebie!

sportowy-internet-zobacz-najlepsze-trenerki-fitness

Sportowy internet – zobacz najlepsze trenerki fitness!

czym-sie-rozni-trener-od-instruktora

Czym się różni trener od instruktora?

czy-trener-personalny-musi-byc-umiesniony

Czy trener personalny musi być umięśniony?

trener-personalny-online-wady-i-zalety

Trener personalny online – wady i zalety

{