Nurkowanie - pierwsze lekcje

Nurkowanie - pierwsze lekcje

Chcesz zacząć nurkować? Czeka na Ciebie niezbadana podwodna przestrzeń, którą ludzie znają w znacznie mniejszym stopniu od... powierzchni Księżyca! Nurkowanie to okazja do przekroczenia granic wyznaczonych przez ludzkie ciało – w stroju nurka możesz swobodnie oddychać pod wodą i zanurzyć się w zupełnie innym świecie. Zobacz czego możesz się spodziewać idąc na lekcje nurkowania.

Który kurs nurkowania wybrać?

Zapisanie się na kurs nurkowania to pierwszy krok, jeśli chcesz zacząć swoją podwodną przygodę. Do wyboru są różnego rodzaju szkolenia, również dla osób nie będących najlepszymi pływakami, a nawet dla tych, którzy dopiero uczą się pływać. Ci ostatni mogą wybrać snorkeling, czyli nurkowanie z rurką, maską i płetwami (tzw. sprzęt ABC). Warto jednak pamiętać, że umiejętność swobodnego poruszania się w wodzie znacznie zwiększa bezpieczeństwo również podczas nurkowania, choćby wtedy, kiedy zawiedzie sprzęt. Dlatego jeżeli nie czujesz się pewnie w wodzie, lepiej wcześniej wybierz się na kilka lekcji zwykłego pływania.

Snorkeling – nurkowanie dla początkujących oraz zaawansowanych

Podczas pierwszej lekcji snorkelingu zapoznasz się ze sprzętem ABC – nauczysz się go wkładać i oczyszczać z wody. W jego skład wchodzą:

MASKA - wyostrza pole widzenia, chroni również oczy i nos przed wodą. Jak dobrać odpowiednią? Przede wszystkim powinna szczelnie i komfortowo przylegać do twarzy i zapewniać odpowiednio szeroki kąt widzenia.

FAJKA – dzięki niej możesz oddychać bez konieczności wynurzania głowy. Umożliwia to swobodną obserwację podwodnego świata

PŁETWY – znacznie usprawniają poruszanie się pod wodą, działają jak napęd. Zwykle są najdroższym elementem ekwipunku. Ich rozmiar musi być odpowiednio dobrany, tak aby nie uciskały ani nie obcierały stóp.

 

Na kursie poznasz również metody zanurzania się, czyli tzw. scyzoryk oraz półscyzoryk.

 

Na pierwszą lekcję snorkelingu nie musisz wyjeżdżać do nadmorskich miejscowości. Wiele szkół nurkowania oferuje lekcje w zwykłym basenie. To najlepsza lokalizacja dla osób, które nie koniecznie czują się jak ryba w wodzie i chcą zacząć nurkować w bezpieczniejszych, kontrolowanych warunkach.

Gdzie uprawiać snorkeling? Najprzyjemniejsze miejsca to wybrzeże Morza Śródziemnego i Czerwonego. W trakcie zanurzenia można obserwować np. urokliwe rafy koralowe.

 

nurkowanie od podstaw snorkeling

Dla kogo kurs nurkowania?

Aby zacząć eksplorować podwodny świat głębiej i intensywniej, trzeba dobrze czuć się w wodzie - umiejętność pływania jest niezbędna, szczególnie jeśli planujesz przystąpić do kursu Open Water Diver PADI. Jest to szkolenie uznawane na całym świecie – jeśli je ukończysz, będziesz mógł nurkować gdzie tylko zechcesz! Certyfikat, który zdobywa się na zakończenie kursu podstawowego, uprawnia do samodzielnego nurkowania do głębokości 18 metrów. Kurs OWD PADI jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 15 lat. Osoby powyżej 12. roku życia mogą wziąć udział w kursie Junior OWD.

Jakie warunki musisz spełnić zanim przystąpisz do kursu PADI?

Przede wszystkim nie możesz bać się wody, a pływanie musisz mieć w małym palcu (sprawdzana jest umiejętność pływania na odcinku 200 metrów oraz leżenia na wodzie przez 10 minut). Kolejna istotna rzecz to wykonanie badań lekarskich, skupiających się na ogólnej ocenie zdrowia przyszłego nurka. Wymagana jest nienaganna kondycja fizyczna i psychiczna. Lekarz ocenia stan pacjenta m.in. pod kątem ryzyka wystąpienia choroby dekompresyjnej, utraty przytomności pod wodą, czy urazu ciśnieniowego płuc. Wystarczy udać się do lekarza pierwszego kontaktu i pozwolić mu zapoznać się z formularzem medycznym wypełnianym przez osoby przystępujące do kursu PADI.

PADI krok po kroku

Kurs obejmuje około 10 godzin zajęć teoretycznych – czekają Cię krótkie wykłady, projekcje filmów na temat bezpieczeństwa podczas nurkowania oraz rozwiązywanie testów. Otrzymasz również napisany prostym językiem podręcznik do przestudiowania w domu. Część praktyczna to 5 nurkowań na basenie w pełnym sprzęcie. Każde ze spotkań potrwa od 3 do 4 godzin. W tym czasie zdobędziesz podstawowe umiejętności – nauczysz się montować i obsługiwać sprzęt nurkowy, czyli butlę, kamizelkę ratowniczo-wyrównawczą oraz automat oddechowy. Przećwiczysz ubieranie się w sprzęt nurkowy, sprawdzanie pływalności, wejście wykroczne do wody, zanurzanie się i wynurzanie. Poznasz też wszystkie zasady bezpieczeństwa. Na koniec czekają Cię 4 nurkowania na wodach otwartych.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Maria Krajewska 2 11 kwietnia 2016  4319

Dodaj komentarz

  • Iwo
    20 lipca 2017
    W sumie nie taki diabeł straszny, może i się skuszę na podrasowanie swojego pływania i zapisanie się na kurs nurkowania?
  • Przyszłynurek
    20 lipca 2017
    A czy jak się idzie na kurs nurkowania to konieczne jest posiadanie jakiegoś zaświadczenia o umiejętności pływania?

Artykuły z kategorii: Nurkowanie

dowiedz-sie-wszystkiego-na-temat-nurkowania-i-rozpocznij-wspaniala-przygode

Dowiedz się wszystkiego na temat nurkowania i rozpocznij wspaniałą przygodę!

Eksplorowanie nowych miejsc, przekraczanie kolejnych granic i poszukiwanie tego co nowe wpisało się na dobre w nasze życie. Natura ludzka sprawia, że interesuje nas to co nieodkryte. Wiele osób decyduje się w związku z tym na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem. Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na ten temat?

jak-wybrac-najbardziej-odpowiednia-rurke-do-nurkowania

Jak wybrać najbardziej odpowiednią rurkę do nurkowania?

Nurkowanie to dosyć drogi sport, wymagający określonych umiejętności. Chcąc nurkować profesjonalnie dobrze jest umieć pływać. Ponadto nurkowanie wymaga silnego charakteru oraz określonych sprzętów. Można też podjąć nurkowanie amatorskie i na początku zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, takie jak okulary do nurkowania i rurka do nurkowania.

nurkowanie-bez-butli-wyzwanie-dla-najodwazniejszych

Nurkowanie bez butli – wyzwanie dla najodważniejszych!

Nurkowanie to piękny, ale zarazem ekstremalny sport. Nurkując można całkowicie poddać się wszechobecnej ciszy i głębi. Trzeba być także odważnym, gdyż nie każda osoba jest w stanie zanurzyć się na pewną głębokość i jeszcze tam przebywać. Dodajmy jeszcze do tego zanurzenie bez tlenu – to już graniczy z cudem, ale jest możliwe!

poznaj-czym-jest-nurkowanie-na-bezdechu

Poznaj czym jest nurkowanie na bezdechu!

Nurkujesz już od jakieś czasu? Uwielbiasz wodę i świat znajdujący się pod nią? Może lubisz pokonywać kolejne granice? Dla pasjonatów nurkowania ciekawym i nowym doświadczeniem może okazać się nurkowanie na bezdechu. To wyższa szkoła jazdy, jednak nie niemożliwa! Dowiedz się wszystkiego na ten temat i dołącz do śmiałków!

pianka-do-nurkowania-wszystko-co-musisz-wiedziec-na-temat-skafandrow

Pianka do nurkowania: wszystko, co musisz wiedzieć na temat skafandrów

Wiele osób, które planują rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem, niepotrzebnie kojarzą ten sport z akwalungiem czy innym sprzętem do nurkowania głębinowego. Obecnie stosuje się duże lżejsze skafandry nurkowe, a najlepszym tego przykładem jest pianka do nurkowania. Sprawdź wszystko na temat ubrań do nurkowania i wybierz najlepszą dla siebie!

idealne-okulary-do-nurkowania-jak-ich-szukac

Idealne okulary do nurkowania: jak ich szukać?

Zejście pod powierzchnię wody wymaga nie tylko odwagi, ale też dobrej kondycji i sporej wytrzymałości oddechowej. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem na poważnie, zadbaj o odpowiedni sprzęt. Zobacz, jak wybrać najlepsze okulary do nurkowania, i wybierz swój idealny model do zejścia!

pierwsze-nurkowanie-jak-sie-do-tego-przygotowac-i-jak-sie-tego-nauczyc

Pierwsze nurkowanie: jak się do tego przygotować i jak się tego nauczyć?

Sporty wodne mają to do siebie, że zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Sporym zainteresowaniem cieszą się również takie formy aktywności, jak zejścia pod wodę. I nie chodzi tylko o nurkowanie basenowe - coraz częściej zainteresowanie skierowane jest w stronę zejść głębinowych. Jak zacząć naukę i na co zwrócić uwagę, by pierwsze nurkowanie przekuć w prawdziwą pasję?

nurkowanie-ze-sprzetem-jak-sie-zabrac-do-profesjonalnego-zejscia-pod-wode

Nurkowanie ze sprzętem: jak się zabrać do profesjonalnego zejścia pod wodę?

Ze wszystkich sportów wodnych, coraz większą popularnocią cieszy się nurkowanie ze sprzętem. To nie tylko możliwość sprawdzenia siebie i rekacji swojego organizmu, ale też szansa na zobaczenie na własne oczy, jak wygląda z blika świat podwodnej fauny i flory. Jak przygotować się do zejścia pod wodę i o czym należy pamiętac, decydując się na nurkowanie ze sprzętem?

czy-nurkowanie-jest-niebezpieczne

Czy nurkowanie jest niebezpieczne?

Nurkowanie cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Twierdzą oni, że nurkowanie uzależnia i motywuje do kolejnych przygód pod wodą. Mimo tego wiele osób uważa, że nurkowanie jest niebezpieczne, a schodzenie pod wodę jest ryzykowne. Jaka więc jest prawda? Czy nurkowanie to bezpieczny sport?

inspirujace-miejsca-do-nurkowania-w-europie

Inspirujące miejsca do nurkowania w Europie

Chcesz sięgnąć dna i odczuwać przy tym głęboką przyjemność? Złap bakcyla snorkelingu i nurkowania. Oto 5 miejsc w Europie, w które warto „się zanurzyć”.

dowiedz-sie-wszystkiego-na-temat-nurkowania-i-rozpocznij-wspaniala-przygode

Dowiedz się wszystkiego na temat nurkowania i rozpocznij wspaniałą przygodę!

Eksplorowanie nowych miejsc, przekraczanie kolejnych granic i poszukiwanie tego co nowe wpisało się na dobre w nasze życie. Natura ludzka sprawia, że interesuje nas to co nieodkryte. Wiele osób decyduje się w związku z tym na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem. Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na ten temat?

jak-wybrac-najbardziej-odpowiednia-rurke-do-nurkowania

Jak wybrać najbardziej odpowiednią rurkę do nurkowania?

Nurkowanie to dosyć drogi sport, wymagający określonych umiejętności. Chcąc nurkować profesjonalnie dobrze jest umieć pływać. Ponadto nurkowanie wymaga silnego charakteru oraz określonych sprzętów. Można też podjąć nurkowanie amatorskie i na początku zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, takie jak okulary do nurkowania i rurka do nurkowania.

nurkowanie-bez-butli-wyzwanie-dla-najodwazniejszych

Nurkowanie bez butli – wyzwanie dla najodważniejszych!

Nurkowanie to piękny, ale zarazem ekstremalny sport. Nurkując można całkowicie poddać się wszechobecnej ciszy i głębi. Trzeba być także odważnym, gdyż nie każda osoba jest w stanie zanurzyć się na pewną głębokość i jeszcze tam przebywać. Dodajmy jeszcze do tego zanurzenie bez tlenu – to już graniczy z cudem, ale jest możliwe!

poznaj-czym-jest-nurkowanie-na-bezdechu

Poznaj czym jest nurkowanie na bezdechu!

Nurkujesz już od jakieś czasu? Uwielbiasz wodę i świat znajdujący się pod nią? Może lubisz pokonywać kolejne granice? Dla pasjonatów nurkowania ciekawym i nowym doświadczeniem może okazać się nurkowanie na bezdechu. To wyższa szkoła jazdy, jednak nie niemożliwa! Dowiedz się wszystkiego na ten temat i dołącz do śmiałków!

pianka-do-nurkowania-wszystko-co-musisz-wiedziec-na-temat-skafandrow

Pianka do nurkowania: wszystko, co musisz wiedzieć na temat skafandrów

Wiele osób, które planują rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem, niepotrzebnie kojarzą ten sport z akwalungiem czy innym sprzętem do nurkowania głębinowego. Obecnie stosuje się duże lżejsze skafandry nurkowe, a najlepszym tego przykładem jest pianka do nurkowania. Sprawdź wszystko na temat ubrań do nurkowania i wybierz najlepszą dla siebie!

idealne-okulary-do-nurkowania-jak-ich-szukac

Idealne okulary do nurkowania: jak ich szukać?

Zejście pod powierzchnię wody wymaga nie tylko odwagi, ale też dobrej kondycji i sporej wytrzymałości oddechowej. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem na poważnie, zadbaj o odpowiedni sprzęt. Zobacz, jak wybrać najlepsze okulary do nurkowania, i wybierz swój idealny model do zejścia!

pierwsze-nurkowanie-jak-sie-do-tego-przygotowac-i-jak-sie-tego-nauczyc

Pierwsze nurkowanie: jak się do tego przygotować i jak się tego nauczyć?

Sporty wodne mają to do siebie, że zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Sporym zainteresowaniem cieszą się również takie formy aktywności, jak zejścia pod wodę. I nie chodzi tylko o nurkowanie basenowe - coraz częściej zainteresowanie skierowane jest w stronę zejść głębinowych. Jak zacząć naukę i na co zwrócić uwagę, by pierwsze nurkowanie przekuć w prawdziwą pasję?

nurkowanie-ze-sprzetem-jak-sie-zabrac-do-profesjonalnego-zejscia-pod-wode

Nurkowanie ze sprzętem: jak się zabrać do profesjonalnego zejścia pod wodę?

Ze wszystkich sportów wodnych, coraz większą popularnocią cieszy się nurkowanie ze sprzętem. To nie tylko możliwość sprawdzenia siebie i rekacji swojego organizmu, ale też szansa na zobaczenie na własne oczy, jak wygląda z blika świat podwodnej fauny i flory. Jak przygotować się do zejścia pod wodę i o czym należy pamiętac, decydując się na nurkowanie ze sprzętem?

czy-nurkowanie-jest-niebezpieczne

Czy nurkowanie jest niebezpieczne?

Nurkowanie cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Twierdzą oni, że nurkowanie uzależnia i motywuje do kolejnych przygód pod wodą. Mimo tego wiele osób uważa, że nurkowanie jest niebezpieczne, a schodzenie pod wodę jest ryzykowne. Jaka więc jest prawda? Czy nurkowanie to bezpieczny sport?

inspirujace-miejsca-do-nurkowania-w-europie

Inspirujące miejsca do nurkowania w Europie

Chcesz sięgnąć dna i odczuwać przy tym głęboką przyjemność? Złap bakcyla snorkelingu i nurkowania. Oto 5 miejsc w Europie, w które warto „się zanurzyć”.