Nurkowanie dla początkujących

Nurkowanie dla początkujących

Próbowałeś już różnych sportów: siłowni, jazdy rowerem, pływania. Jeżeli szukasz nowego pasjonującego sportu, innego niż to, czego doświadczyłeś dotychczas wypróbuj nurkowanie. Zobacz co trzeba wiedzieć przed swoją pierwszą lekcją nurkowania.

Dlaczego nurkowanie

Nurkowanie można uprawiać w praktycznie każdym regionie na Świecie. W Polsce również znajdziesz wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia pod wodą. Jednak przed wybraniem się na eksplorację nowego podwodnego świata musisz przejść szkolenie gdzie nauczysz się jak używać aparatury do nurkowania, poznasz zasady bezpieczeństwa pod wodą i poznasz ludzi z pasją. 

Po pierwsze - bądź cierpliwy ucząc się nurkowania

Nurkowanie jest bardzo interesującym i oferującym olbrzymie możliwości sportem. Jednak przebywanie pod wodą nie jest naturalną umiejętnością człowieka. Jesteśmy przystosowani do oddychania tlenem z atmosfery i nie umiemy oddychać pod wodą jak ryby czy wstrzymywać oddech na długi czas jak ssaki morskie. Przeciętny człowiek wytrzymuje bez tlenu około 60 sekund, a osoby trenujące wtrzymywanie oddechu potrafią wytrwać bez wymiany tlenowej ok 3 do 6 minut.  To niewiele w porównaniu do delfinów czy fok które bez problemu wytrzymują kilkanaście minut bez oddychania.

Trening nurkowania wymaga cierpliwości. W tym sporcie najważniejsze jest bezpieczeństwo. 

Dla kogo jest nurkowanie?

Jeżeli lubisz rozwijać nowe umiejętności, jesteś ciekawy świata i lubisz pływać to nurkowanie jest dla Ciebie! Do nurkowania nie trzeba super kondycji fizycznej, dużej siły czy rozciągnięcia. Na kurs mogą się zapisywać również dzeci powyżej 12 lat. Jedynym wymaganiem jest brak przeciwwskazań zdrowotnych - w szczególności brak problemów z uszami i zatokami nosowymi. Dlatego zanim udasz się na szkolenie koniecznie odwiedź lekarza i wykonaj badanie pod kontem nurkowania.

Na początek znajdź szkołę nurkowania 

Kurs nurkowania możesz zrobić zarówno w Polsce lub podczas wakacyjnego wyjazdu. Pod okiem instruktora nurkowania poznasz zasady obsługi maski, zaworów, zakładania i zdejmowania butli. Będziesz mógł przećwiczyć wchodzenie i wychodzenie z wody, co z dość ciężkim sprzętem wcale nie jest takie proste. 

Każdy zaczyna na basenie

Zanim będziesz zwiedzał podmorskie wraki, rafy koralowe, jaskinie i gonił kolorowe rybki pierwsze lekcje lekcje zawsze odbywają się na basenie, gdzie najłatwiej jest zapewnić bezpieczeństwo kursantom. Dlaczego basen? Powodów jest kilka: zapewnia doskonałą widoczność, z każdego miejsca w basenie jest łatwy "dostęp" do kursanta co pozwala zapewnić bezpieczeństwo. Ponad to woda w basenie jest słodka, warunki pogodowe i pora roku nie mają znaczenia i trening basenowy obniża koszty samego szkolenia. 

 

Stawisz czoła swoim lękom

Zanurzenie w wodzie i pierwsze minuty pod wodą są szokiem dla organizmu. Trzeba przezwyciężać naturalne odruchy które mówią jasno: jeżeli twarz jest zanurzona - nie oddychaj! Ten instynktowny lęk przed nabraniem powietrza każdy ma zapisany w genach i wcale nie jest tak prosto go przezwyciężyć. Jeżeli chcesz się o tym przekonać przed zapisaniem na kurs spróbuj popływać w masce i rurce do snorkelingu - zobaczysz że przepona i psychika potrafią płatać figle.

Na co zwrócić uwagę zapisując się na kurs nurkowania?

Kursy nurkowania powinny odbywać się zgodnie z Europejskim Standardem Szkolenia Rekreacyjnego (ang. The European Recreational Training Standards). Takie kursy umożliwiają rozwijanie umiejętności oraz, co ważne zdobywanie nowych uprawnień, potwierdzanych certyfikatami które są honorowane na całym świecie. 

 

Kurs podstawowy

Oferta kursów zależy od konkretnej szkoły nurkowania, są jednak pewne uniwersalne rodzaje kursów. Podstawowym kursem jest OWD - czyli Open Water Diver. Jest to podstawowy kurs na którym nauczysz się samodzielnego nurkowania do głębokości 18 metrów. 

Komunikacja pod wodą

Jedną z najważniejszych zasad nurkowania jest to, aby nigdy nie nurkować samotnie. Obecność partnera jest bardzo ważna, bo zawsze może się zdarzyć, że będziesz potrzebować pomocy. Dlatego nurkowie opracowali system komunikacji gestami pod wodą. Z uwagi na niemożliwość komunikacji dźwiękowej konieczne jest opanowanie gestów. Podstawowym gestem jest "ok" 

nurkowanie znak ok pod wodą

Tym prostym gestem przekazujesz towarzyszom, że wszystko jest w porządku i możecie kontynuować. Przebywając pod wodą utrzymuje się więc między sobą dystans pozwalający na zachowanie dobrej widoczności. I jeżeli partner pokazuje gest "ok" musisz odpowiedzieć tym samym gestem w ciągu kilku sekund. 

Więcej o pływaniu i nurkowaniu wkrótce w kolejnych artykułach

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marcin Lemański 3 29 marca 2016  3007

Dodaj komentarz

 • Xena
  20 lipca 2017
  Naprawdę zaczyna się na basenie? Przecież można znaleźć bazę nurkową na jeziorach itd.
 • 20 lipca 2017
  Ostatnio nad jeziorem widziałam jak kilku ćwiczących uczyło sie nurkować. Aż się chciało samemu spróbować
 • 5 kwietnia 2016
  Jest wporzadku ja jestem za tym samym

Artykuły z kategorii: Nurkowanie

dowiedz-sie-wszystkiego-na-temat-nurkowania-i-rozpocznij-wspaniala-przygode

Dowiedz się wszystkiego na temat nurkowania i rozpocznij wspaniałą przygodę!

Eksplorowanie nowych miejsc, przekraczanie kolejnych granic i poszukiwanie tego co nowe wpisało się na dobre w nasze życie. Natura ludzka sprawia, że interesuje nas to co nieodkryte. Wiele osób decyduje się w związku z tym na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem. Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na ten temat?

jak-wybrac-najbardziej-odpowiednia-rurke-do-nurkowania

Jak wybrać najbardziej odpowiednią rurkę do nurkowania?

Nurkowanie to dosyć drogi sport, wymagający określonych umiejętności. Chcąc nurkować profesjonalnie dobrze jest umieć pływać. Ponadto nurkowanie wymaga silnego charakteru oraz określonych sprzętów. Można też podjąć nurkowanie amatorskie i na początku zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, takie jak okulary do nurkowania i rurka do nurkowania.

nurkowanie-bez-butli-wyzwanie-dla-najodwazniejszych

Nurkowanie bez butli – wyzwanie dla najodważniejszych!

Nurkowanie to piękny, ale zarazem ekstremalny sport. Nurkując można całkowicie poddać się wszechobecnej ciszy i głębi. Trzeba być także odważnym, gdyż nie każda osoba jest w stanie zanurzyć się na pewną głębokość i jeszcze tam przebywać. Dodajmy jeszcze do tego zanurzenie bez tlenu – to już graniczy z cudem, ale jest możliwe!

poznaj-czym-jest-nurkowanie-na-bezdechu

Poznaj czym jest nurkowanie na bezdechu!

Nurkujesz już od jakieś czasu? Uwielbiasz wodę i świat znajdujący się pod nią? Może lubisz pokonywać kolejne granice? Dla pasjonatów nurkowania ciekawym i nowym doświadczeniem może okazać się nurkowanie na bezdechu. To wyższa szkoła jazdy, jednak nie niemożliwa! Dowiedz się wszystkiego na ten temat i dołącz do śmiałków!

pianka-do-nurkowania-wszystko-co-musisz-wiedziec-na-temat-skafandrow

Pianka do nurkowania: wszystko, co musisz wiedzieć na temat skafandrów

Wiele osób, które planują rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem, niepotrzebnie kojarzą ten sport z akwalungiem czy innym sprzętem do nurkowania głębinowego. Obecnie stosuje się duże lżejsze skafandry nurkowe, a najlepszym tego przykładem jest pianka do nurkowania. Sprawdź wszystko na temat ubrań do nurkowania i wybierz najlepszą dla siebie!

idealne-okulary-do-nurkowania-jak-ich-szukac

Idealne okulary do nurkowania: jak ich szukać?

Zejście pod powierzchnię wody wymaga nie tylko odwagi, ale też dobrej kondycji i sporej wytrzymałości oddechowej. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem na poważnie, zadbaj o odpowiedni sprzęt. Zobacz, jak wybrać najlepsze okulary do nurkowania, i wybierz swój idealny model do zejścia!

pierwsze-nurkowanie-jak-sie-do-tego-przygotowac-i-jak-sie-tego-nauczyc

Pierwsze nurkowanie: jak się do tego przygotować i jak się tego nauczyć?

Sporty wodne mają to do siebie, że zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Sporym zainteresowaniem cieszą się również takie formy aktywności, jak zejścia pod wodę. I nie chodzi tylko o nurkowanie basenowe - coraz częściej zainteresowanie skierowane jest w stronę zejść głębinowych. Jak zacząć naukę i na co zwrócić uwagę, by pierwsze nurkowanie przekuć w prawdziwą pasję?

nurkowanie-ze-sprzetem-jak-sie-zabrac-do-profesjonalnego-zejscia-pod-wode

Nurkowanie ze sprzętem: jak się zabrać do profesjonalnego zejścia pod wodę?

Ze wszystkich sportów wodnych, coraz większą popularnocią cieszy się nurkowanie ze sprzętem. To nie tylko możliwość sprawdzenia siebie i rekacji swojego organizmu, ale też szansa na zobaczenie na własne oczy, jak wygląda z blika świat podwodnej fauny i flory. Jak przygotować się do zejścia pod wodę i o czym należy pamiętac, decydując się na nurkowanie ze sprzętem?

czy-nurkowanie-jest-niebezpieczne

Czy nurkowanie jest niebezpieczne?

Nurkowanie cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Twierdzą oni, że nurkowanie uzależnia i motywuje do kolejnych przygód pod wodą. Mimo tego wiele osób uważa, że nurkowanie jest niebezpieczne, a schodzenie pod wodę jest ryzykowne. Jaka więc jest prawda? Czy nurkowanie to bezpieczny sport?

inspirujace-miejsca-do-nurkowania-w-europie

Inspirujące miejsca do nurkowania w Europie

Chcesz sięgnąć dna i odczuwać przy tym głęboką przyjemność? Złap bakcyla snorkelingu i nurkowania. Oto 5 miejsc w Europie, w które warto „się zanurzyć”.

dowiedz-sie-wszystkiego-na-temat-nurkowania-i-rozpocznij-wspaniala-przygode

Dowiedz się wszystkiego na temat nurkowania i rozpocznij wspaniałą przygodę!

Eksplorowanie nowych miejsc, przekraczanie kolejnych granic i poszukiwanie tego co nowe wpisało się na dobre w nasze życie. Natura ludzka sprawia, że interesuje nas to co nieodkryte. Wiele osób decyduje się w związku z tym na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem. Chcesz dowiedzieć się wszystkiego na ten temat?

jak-wybrac-najbardziej-odpowiednia-rurke-do-nurkowania

Jak wybrać najbardziej odpowiednią rurkę do nurkowania?

Nurkowanie to dosyć drogi sport, wymagający określonych umiejętności. Chcąc nurkować profesjonalnie dobrze jest umieć pływać. Ponadto nurkowanie wymaga silnego charakteru oraz określonych sprzętów. Można też podjąć nurkowanie amatorskie i na początku zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria, takie jak okulary do nurkowania i rurka do nurkowania.

nurkowanie-bez-butli-wyzwanie-dla-najodwazniejszych

Nurkowanie bez butli – wyzwanie dla najodważniejszych!

Nurkowanie to piękny, ale zarazem ekstremalny sport. Nurkując można całkowicie poddać się wszechobecnej ciszy i głębi. Trzeba być także odważnym, gdyż nie każda osoba jest w stanie zanurzyć się na pewną głębokość i jeszcze tam przebywać. Dodajmy jeszcze do tego zanurzenie bez tlenu – to już graniczy z cudem, ale jest możliwe!

poznaj-czym-jest-nurkowanie-na-bezdechu

Poznaj czym jest nurkowanie na bezdechu!

Nurkujesz już od jakieś czasu? Uwielbiasz wodę i świat znajdujący się pod nią? Może lubisz pokonywać kolejne granice? Dla pasjonatów nurkowania ciekawym i nowym doświadczeniem może okazać się nurkowanie na bezdechu. To wyższa szkoła jazdy, jednak nie niemożliwa! Dowiedz się wszystkiego na ten temat i dołącz do śmiałków!

pianka-do-nurkowania-wszystko-co-musisz-wiedziec-na-temat-skafandrow

Pianka do nurkowania: wszystko, co musisz wiedzieć na temat skafandrów

Wiele osób, które planują rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem, niepotrzebnie kojarzą ten sport z akwalungiem czy innym sprzętem do nurkowania głębinowego. Obecnie stosuje się duże lżejsze skafandry nurkowe, a najlepszym tego przykładem jest pianka do nurkowania. Sprawdź wszystko na temat ubrań do nurkowania i wybierz najlepszą dla siebie!

idealne-okulary-do-nurkowania-jak-ich-szukac

Idealne okulary do nurkowania: jak ich szukać?

Zejście pod powierzchnię wody wymaga nie tylko odwagi, ale też dobrej kondycji i sporej wytrzymałości oddechowej. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem na poważnie, zadbaj o odpowiedni sprzęt. Zobacz, jak wybrać najlepsze okulary do nurkowania, i wybierz swój idealny model do zejścia!

pierwsze-nurkowanie-jak-sie-do-tego-przygotowac-i-jak-sie-tego-nauczyc

Pierwsze nurkowanie: jak się do tego przygotować i jak się tego nauczyć?

Sporty wodne mają to do siebie, że zyskują w ostatnich latach coraz większą popularność. Sporym zainteresowaniem cieszą się również takie formy aktywności, jak zejścia pod wodę. I nie chodzi tylko o nurkowanie basenowe - coraz częściej zainteresowanie skierowane jest w stronę zejść głębinowych. Jak zacząć naukę i na co zwrócić uwagę, by pierwsze nurkowanie przekuć w prawdziwą pasję?

nurkowanie-ze-sprzetem-jak-sie-zabrac-do-profesjonalnego-zejscia-pod-wode

Nurkowanie ze sprzętem: jak się zabrać do profesjonalnego zejścia pod wodę?

Ze wszystkich sportów wodnych, coraz większą popularnocią cieszy się nurkowanie ze sprzętem. To nie tylko możliwość sprawdzenia siebie i rekacji swojego organizmu, ale też szansa na zobaczenie na własne oczy, jak wygląda z blika świat podwodnej fauny i flory. Jak przygotować się do zejścia pod wodę i o czym należy pamiętac, decydując się na nurkowanie ze sprzętem?

czy-nurkowanie-jest-niebezpieczne

Czy nurkowanie jest niebezpieczne?

Nurkowanie cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Twierdzą oni, że nurkowanie uzależnia i motywuje do kolejnych przygód pod wodą. Mimo tego wiele osób uważa, że nurkowanie jest niebezpieczne, a schodzenie pod wodę jest ryzykowne. Jaka więc jest prawda? Czy nurkowanie to bezpieczny sport?

inspirujace-miejsca-do-nurkowania-w-europie

Inspirujące miejsca do nurkowania w Europie

Chcesz sięgnąć dna i odczuwać przy tym głęboką przyjemność? Złap bakcyla snorkelingu i nurkowania. Oto 5 miejsc w Europie, w które warto „się zanurzyć”.