Nordic Walking – trening rodem ze Skandynawii

Nordic Walking – trening rodem ze Skandynawii

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Nordic Walking to bułka z masłem. Przecież wystarczą dwa banalne kijki i do dzieła. Pozory jednak mylą! Duży odsetek osób chodzących z kijkami nie robi tego prawidłowo, a tym samym nie wykorzystuje wszystkich korzyści płynących z prawidłowego treningu. Zobaczcie na czym polega prawidłowa technika tego sportu i co zyskacie trenując go.

 

Historia Nordic Walking

 

Nordic Walking to skandynawski spacer z kijami, który zrodził się w Finlandii. To właśnie tam w latach 70. fińscy biathloniści opracowali uzupełniającą formę treningu narciarstwa biegowego latem. Ćwiczenia nie wymagały śniegu ani nart, a jednocześnie pozwalały udoskonalać technikę i podobnie jak bieg narciarski, angażowały do wysiłku aż 90% mięśni.

 

Tym, co szczególnie przekonało do fińskiej dyscypliny jest jej towarzyski charakter. Nordic Walking łączy aktywność fizyczną z obcowaniem w gronie podobnych entuzjastów i miłą pogawędką – przyjemnie i pożytecznie. Te argumenty przekonały kolejnych miłośników sportu. W konsekwencji Nordic Walking został zarejestrowany jako nowy sport w 1997 r. Od tego czasu sukcesywnie zyskuje na popularności.

 

Nordic Walking - technika jest najważniejsza

 

Aby opanować podstawową technikę Nordic Walking warto zacząć od kilku prostych ćwiczeń.

Postawa – podczas treningu plecy powinny być wyprostowane, brzuch wciągnięty, łokcie rozluźnione i proste (nie sztywne). W miarę przyspieszenia pozwólmy ciału pochylić się lekko do przodu bez garbienia się.

Krok – każdy stawiamy zaczynając od pięty, przez śródstopie, wybijając się z palców. Wykonujmy kroki dłuższe niż zazwyczaj, aby w ten sposób odczuć lekkie rozciąganie w pachwinach.

Nogi i ręce – pracują naprzemiennie (lewa noga, prawa ręka i odwrotnie). Ruchy rąk wykonujemy naturalne do wysokości pępka.

Te proste ćwiczenia to start do treningu właściwego. Jak technicznie wykonywać wszystkie elementy i zapewnić sobie maksymalnie efektywny trening? Podpowiada poniższa grafika

 

technika_nordicwalking

źródło:
“Nordic Walking - Program treningowy dla seniorów” U. Pramann, B.Schaufle

 

Nie zapominajcie o złotej zasadzie Nordic Walking:

krótki krok = krótki wymach ramion

długi krok = długi wymach ramion

 

 

Czym różni się Nordic Walking od zwykłego chodzenia?

 

Podczas zwykłego chodu angażujemy jedynie 35% mięśni, zaś podczas Nordic Walking pobudzamy do pracy aż 90% z nich, w tym wszystkie mięśnie od pasa w dół. Warunek jest jeden – tyle mięśni pracuje tylko kiedy maszerujemy prawidłowo. Dzięki odpowiedniej technice możemy wyraźnie odczuć pracę ramion i barków. Jednocześnie kijki zmniejszają obciążenie stawów biodrowych, kolanowych i stóp, co szczególnie jest istotne dla osób w starszym wieku oraz z nadwagą. Podpieranie kijkami odciąża też kręgosłup. Więc również osoby z problemami kręgosłupa mogą (o ile lekarz nie stwierdzi inaczej) praktykować ten sport. Jak widać wiele zależy od odpowiedniej techniki chodu z kijkami!

 

Nordic Walking – sprzęt, kijki

 

Wspominając już o kijkach, należy wybrać takie, które są dopasowane do wzrostu (wzór: 0,7 x wzrost). Nie zapominajcie także o sprawdzeniu wygody i stabilności zapięć. Od nich również zależy poprawność ruchów. Dobre kijki do nordic walking to wydatek rzędu ok 80 zł.

 

Nordic Walking – efekty

 

W treningu Nordic Walkingu angażowane są mięśnie ramion, górnej i dolnej połowy pleców, brzucha i klatki piersiowej, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy. Regularne spacery z kijkami poprawiają pracę układu sercowo – naczyniowego, zmniejszają ciśnienie tętnicze oraz obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi. Dyscyplina jest szczególnie polecana osobom zestresowanym, przeciążonym siedzącym trybem życia (pomaga pozbyć się sztywności karku i rozluźnia mięśnie wokół szyi) oraz starszym, które powinny postawić na dyscyplinę odciążającą stawy. Aktywność pomaga także zainteresowanym dbającym o szczupłą sylwetkę. Wydaje się, że Nordic Walking to niewielki wysiłek, lecz marsz z kijami pozwala spalić aż o 40% więcej kalorii niż bez nich. Przeciwwskazania zdrowotne? Nie istnieją!

 

Kolejną zaletą tej aktywności są ludzie

Nie masz z kim trenować? Nie ma problemu na terenie calego kraju działają trenerzy grupy organizujące treningi Nordic Walking. W trakcie takich treningów jest okazja nie tylko, aby poprawić swoją technikę, ale również poznac nowe osoby. Jedną z najaktywniejszych grup prowadzi w Wielkopolsce mgr Karolina Kostrzewska-Chróst.

Martyna Paprocka 3 1 marca 2016  3225

Dodaj komentarz

 • 20 lipca 2017
  Super artykuł!
 • Bianka
  20 lipca 2017
  Nigdy nie próbowałam nordic walking, ale może się pokuszę
 • Nikola
  20 lipca 2017
  Pocieszające jest to, że seniorzy sięgają po te aktywność fizyczną. Bo jednak ruch to zdrowie!

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!