NIE dla bólu kręgosłupa. Postaw na jogę!

Joga to bezsprzeczne remedium na wszelkie bóle pleców, przede wszystkim w odcinku lędźwiowym. Praca biurowa w wymuszonej pozycji siedzącej, częsta jazda samochodem, niewygodny materac albo ćwiczenia siłowe obciążające dolny odcinek pleców może wróżyć jedno: strajk departamentu kręgosłupa. To nie przelewki! Z pomocą przychodzi joga!
Kręgosłup lędźwiowy: Twój pas bezpieczeństwa
Jeden trzon, pięć odcinków, dwadzieścia sześć kości, nawet trzydzieści cztery kręgi. Tak w liczbach przedstawia się ludzki kręgosłup. Lędźwiowy odcinek kręgosłupa jest szczególnie narażony na liczne schorzenia objawiające się nasilonym bólem w dolnej części pleców. Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego są trudne do ustalenia, zwłaszcza u ludzi młodych. Może się zdarzyć, że diagnostyka bólu tego odcinka kręgosłupa będzie trafna dopiero po serii badań rentgenowskich i tomograficznych. W profilaktyce bólu pleców zalecane jest unikanie dużych obciążeń oraz regularny wysiłek fizyczny, najlepiej taki o umiarkowanej intensywności. Z pomocą mogą przyjść ćwiczenia rozciągające i gimnastyczne jak zajęcia zdrowy kręgosłup i pływanie. Zbawienne będą zajęcia jogi skoncentrowane na kręgosłupie lędźwiowym.
Joga od podstaw: jak zadbać o kręgosłup lędźwiowy?
Przeniesienie technik jogi stosowanych w starożytnej filozofii indyjskiej i połączenie ich z gimnastyką daje niepodważalne efekty pomagające w profilaktyce bólów kręgosłupa, zwłaszcza odcinka lędźwiowego. Świetnie wzmacnia mięśnie pasa lędźwiowego, jednocześnie rozluźniając napięcia. To właśnie słabe prostowniki grzbietu oraz mięśnie brzucha są przyczyną przeciążeń w kręgosłupie lędźwiowym, który z czasem może utrudniać nasze codzienne funkcjonowanie. Kurs jogi to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób pracujących w pozycji siedzącej i narażonych na przeciążenia w dolnej części pleców. Większość klubów fitness posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz zajęć z jogi gimnastycznej na różnych poziomach zaawansowania. Jeżeli jednak nasz grafik jest równie napięty, co dolna część pleców i trudno będzie się wyrwać na profesjonalny kurs jogi, można spróbować kilku prostych ćwiczeń w domowym zaciszu.
Czytaj też: Joga na stres
Najlepsze pozycje jogi na kręgosłup lędźwiowy

Nie ma złotego środka - tak w jodze, jak w innych dziedzinach życia. I chociaż spektrum jogicznych asan jest bardzo rozległe i obejmuje kursy jogi na różnych stopniach, w domowym zaciszu możemy zorganizować 10-minutową sesję wzmacniającą kręgosłup, która pozwoli ukoić nerwy i zrelaksować całe ciało, odciążając dolny odcinek grzbietu. Ubierzmy się lekko, aby nasz strój nie krępował ruchów i dawał właściwą termoregulację ciała. Przygotujmy matę i oddajmy się kilku prostym ćwiczeniom, dzięki którym dyskomfort wynikający z zapadniętego tułowia może ustąpić. Ważne jest stopniowe zwiększanie obciążeń własnego ciała podczas “wyciągania” kręgosłupa. Dzięki temu kręgi wrócą na swoje miejsca, a ból skupiony w dolnym odcinku grzbietu ustąpi.
Zobacz także: Joga na ból głowy
Joga na kręgosłup lędźwiowy: sesja w domowym zaciszu
Wystarczy już 10 minut dziennie, aby bóle w kręgosłupie lędźwiowym sukcesywnie ustępowały. Domową sesję jogi warto rozpocząć od pozycji Virasana, siadając prosto ze stopami pod kośćmi pośladków. Dłonie opieramy na udach i spokojnie wydłużamy kręgosłup. Ważny jest głęboki oddech. Przechodzimy do pozycji dziecka Balasana. Rozszerzamy kolana, kładziemy się na brzuchu, obracamy głowę na bok i zamykamy oczy. Na wdechu przechodzimy do pozycji Sukhasana, przenosząc ciężar na stopy w siadzie skrzyżnym. Plecy trzymamy prosto, wdech przez nos, wydech ustami z dźwiękiem. Przekładamy prawą nogę na lewą, kładąc kolano na kolanie. Plecy cały czas trzymamy prosto, dłonie łączymy grzbietami na zewnątrz. Wytrzymujemy 5 oddechów i zmieniamy nogi i ręce. Przechodzimy do pozycji Bidalasana na czworaka, podpierając się na wyprostowanych rękach. Na wdechu wyginamy plecy do dołu (poz. Krowy), na wydechu zaokrąglamy plecy (poz. Kota). Powtarzamy ok. 10 razy, pamiętając, by nie przeciążać grzbietu. Na koniec wracamy do pozycji Balasana, regulujemy oddech i odprężamy ciało i umysł.
Dziękujemy za dodanie opini!