Nauka jazdy na desce snowboardowej – podstawowe informacje

Nauka jazdy na desce snowboardowej – podstawowe informacje

Planujesz wybrać się na stok, ale nigdy nie miałeś styczności ze snowboardem? A może dopiero myślisz o tym, czy ten sport zimowy jest dla Ciebie? Oto kilka informacji, które przydadzą się początkującemu snowboardziście. Oto poradnik snowboardowy dla początkujących.

Snowboard nauka jazdy: Poszukaj instruktora snowboardu

Najważniejsze podczas nauki jazdy na desce snowboardowej jest znalezienie instruktora, który pomoże Ci w stawianiu pierwszych kroków. Wystarczy kilka godzin, by nauczyć się prawidłowej jazdy na desce. Pamiętaj, że najważniejsze są podstawy – jeśli nie będziesz wykonywał poleceń instruktora dokładnie i poprawnie, istnieje ryzyko, że w przyszłości będziesz powtarzał te same błędy. Najważniejsze zatem jest sumienne przygotowanie, ponieważ w jaki sposób nauczysz się jeździć na samym początku, w taki najprawdopodobniej będziesz jeździć zawsze.

Snowboard dla początkujących, czyli deska snowboardowa nie tylko dla młodych

Mitem odnośnie jazdy na desce snowboardowej jest jej przeznaczenie jedynie dla osób młodych. Prawdą jest, że wymaga on dużej wytrzymałości nóg, gibkości i ogólnej sprawności fizycznej, nie są to natomiast cechy przysługujące jedynie młodym ludziom. Każda aktywna fizycznie osoba z wystarczającym ogólnym przygotowaniem fizycznym może rozpocząć naukę jazdy na desce snowboardowej bez względu na wiek.

Snowboard nauka dla początkujących: Nie poddawaj się

Pierwszy dzień na stoku może okazać się trudny. Nauka jazdy na desce snowboardowej to nieustanne powtarzanie tych samych pozycji, a dodatkowo stres związany z postawieniem sobie celu, który koniecznie chcesz osiągnąć, by jak najszybciej nauczyć się podstaw snowboardu. Wytrwałość, wiara w swoje możliwości oraz pozytywne nastawienie są kluczem do sukcesu, dlatego pamiętaj, by na stoku dać z siebie wszystko.

Poradnik - Snowboardzista na wybiegu

Pamiętaj, że stok, to nie rewia mody. Podczas jazdy na desce snowboardowej ważnym elementem jest odpowiedni ubiór. Pamiętaj o warunkach, w których uczysz się jeździć – śnieg moczy ubrania, które później zamarzają, dlatego jeansy nie są odpowiednim wyborem. Ważny jest każdy element Twojej garderoby.

Snowboard dla początkujących to także ubiór. Zadbaj, by Twoja bielizna była termoaktywna (odprowadzająca pot z ciała, by pozostało ono suche), pod kurtką powinna znaleźć się bluza np. polarowa, na bluzę natomiast załóż kurtkę snowboardową (jest wodoszczelna, oddychająca i ocieplana). Ważnym elementem są również spodnie snowboardowe, wykonane z podobnych materiałów i mające te same cechy, co kurtki snowboardowe. Jeśli chodzi o wybór skarpet czy rękawic, to istotne jest, by przylegały do ciała. Skarpety ponadto powinny zakrywać piszczele, rękawice zaś powinny być wodoodporne i wytrzymałe. Nie można zapomnieć o kasku, który chroni głowę przed urazami. By był jak najbardziej skuteczny, powinien być dobrze dopasowany – nie może się przesuwać ani spadać.

Czytaj też: Buty narciarskie a snowboardowe

Jeżeli nie wiesz jak potoczy się Twoja przygoda ze snowboardem nie musisz kupować tych wszystkich rzeczy – wystarczy, że od kogoś pożyczysz lub skorzystasz z usług wypożyczalni odzieży snowboardowej.

Snowboard nauka jazdy: Nauka prawidłowego upadania i wstawania

Nieodłącznym elementem jazdy na desce snowboardowej są upadki. Ważne jest, by nauczyć się upadać we właściwy sposób, ponieważ nieprawidłowe upadanie może skutkować poważną kontuzją. Poniżej znajduje się poradnik jak bezpiecznie upadać i jak podnieść się po upadku.

Upadanie na stoku do przodu

Snowboard dla początkujacych to nauka prawidłowego upadania. Staraj się oprzeć na przedramionach (dłonie ochronią twarz i jednocześnie zapobiegniesz urazom nadgarstków). Kolejnym krokiem jest podkurczenie kolan i podniesienie deski powyżej poziomu śniegu. Upadanie w ten sposób jest wyjątkowo bezpieczne, dlatego warto się tego nauczyć.

Wstawanie na deskę - snowboard poradnik

Nie jest łatwo wstać, gdy przy każdym ruchu deska snowboardowa zjeżdża. Całkiem prostym sposobem wstawania dla początkujących snowboardzistów jest podnoszenie się z leżenia na brzuchu. Oprzyj na śniegu przednią część deski, po czym odepchnij się obiema rękami od ziemi i wyprostuj kolana. Nauka wstawania również wymaga wytrwałości, więc jeżeli zamiast stać – przewracasz się, to zacznij całe ćwiczenie od początku.

Snowboard nauka jazdy - Wymarsz na stok!

Stawianie pierwszych kroków w jeździe na desce snowboardowej wymaga dużej sprawności fizycznej, lecz przede wszystkim chęci i wytrzymałości. Ważna jest pomoc instruktora, ponieważ snowboard to sport, w którym najlepsze efekty osiąga się dzięki specjalistycznemu treningowi. Nauka jazdy na desce snowboardowej „na własną rękę” może skutkować nabyciem złych nawyków, które trudno wyeliminować w przyszłości. Pamiętaj również o odpowiednim ubiorze oraz podstawowych technikach upadania i wstawania. Twoje dobre nastawienie to połowa sukcesu w nauce snowboardu dla początkujących!

Dominika Górska 1 12 września 2016  1454

Dodaj komentarz

  • czarek
    29 września 2016
    Jeżdżę na desce i wciąż zastanawiam się nad rozpoczęciem przygody ze snowboardem. W sumie, nie wydaje się to takie trudne. Zresztą, każdy kiedyś zaczynał.

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.