Nauka jazdy konnej - praktyczne informacje

Nauka jazdy konnej - praktyczne informacje

Rozpoczynając lekcje jazdy konnej warto się przygotować, aby uniknąć częsty błędów i przyjemniej spędzić pierwsze lekcje. Zobaczcie czego można się spodziewać podczas nauki jeździectwa od podstaw.

Czego spodziewać się po jeździe konnej

Jazda konna to ciekawa forma rekreacji jednak, aby się nie zrazić dobrze wiedzieć czego się spodziewać idąc na lekcje jeździectwa.

Po pierwsze - jeżdżąc konno możesz się pobrudzić (i z pewnością to zrobisz)

Malowniczo położone stajnie zapewniają ładne widoki i świeże powietrze z dala od miast. Jednak w parze z malowniczością idzie piach i błoto, końskie bobki i specyficzny zapach w stajni. Konie również często nie należą do najczystszych. Jeśli jest się świadomym tego łatwo przyjdzie zaakceptować, że wchodząc do stajni na pewno pobrudzisz buty, a czyszcząc i szczotkując konia się okurzysz.

Pierwsza rada weź wygodne i w miarę możliwości skórzane wysokie buty za kostkę z lekkim obcasem. Najlepiej jeżeli będą to buty do jazdy lub kowbojki, ewentualnie kozaki.

Dlaczego buty mają być za kostkę? Bo nie nawlatuje ci piach do butów i wysoki stan będzie chronił przed obtarciami na kostkach od strzemion podczas jazdy. Dlaczego lepiej, aby buty miały mały obcas? Bo łatwiej jest wtedy utrzymać nogę w strzemionach, buty z obcasem zahaczają się o strzemię, a płaskie łatwo mogą się ześlizgnąć. Nie polecamy kaloszy do nauki jazdy konnej, mimo że są wysokie i chronią przed obtarciami to zapewniają niski komfort i mogą utrudniać zachowanie równowagi w siodle.

Po drugie - konie mają charakter

konie w stadninie do jazdy konnej

Te piękne zwierzęta na których przyjdzie ci jeździć mają charakter i czasem okazują swoje zdanie.

Zdarza się że mogą być złośliwe. Mi się tak przyprażyło kiedy próbowałam osiodłać swojego konia do jazdy. Koń stał w dużym boksie dla kilku koni. Ładnie wyszczotkowałam mu sierść i wyczyściłam kopyta. Idę odwracam się aby założyć siodło a ten zaczyna mi uciekać abym nie mogła zarzucić siodła. Nie że szybko tylko wolnym stępem ale na tyle szybko, abym go nie dogoniła z tym siodłem w rękach. Skończyło się na przywiązaniu sznurkiem dowcipnisia. Inne konie mogą gryźć, dlatego podchodząc do konia dobrze jest zachować ostrożność i nie zachodzić go od tyłu.

Po trzecie - pierwsze jazdy na koniu mogą obić 4 litery i spowodować zakwasy

ubranie do jazdy konnej spodnie

Nauka bywa bolesna mówią. Jest w tym trochę prawdy, osoby nieprzyzwyczajone do siodła z pewnością następnego dnia będą czuły, że pojeździły. Wstawanie i siadanie za każdym razem o tym przypomni. Ta niedogodność spotyka prawie każdego i jest naturalna, trzeba zaakceptować.

Po czwarte – nauka jazdy konnej zaczyna się od podstaw

Żaden instruktor jeździectwa przy zdrowych zmysłach nie wypuści początkującego do lasu w teren. Więc na samym początku nastaw się na jazdę w lonży i na wydzielonym ogrodzonym terenie. Z resztą do nauki podstaw nie będziesz potrzebował dużo miejsca. Pierwsze lekcje to nauka wsiadania i zsiadania z konia. Aby koń nie chodził na boki od nieudolnego wgramalania się, początkowo instruktor przytrzyma Ci konia za uzdę. Jak już wstępne opanujesz proces dosiadania konia czas na pierwszą jazdę. Czyli instruktor stanie sobie na placu i trzymając konia na lonży będziesz jeździł w kółko. Mimo, iż ćwiczenie wygląda banalnie, dla osób niedoświadczonych może takie nie być. Dzięki tym lekcjom nauczysz się prawidłowej postawy w siodle i trzymania wodzy.

Po piąte – z końmi trzeba być cierpliwym

Nauka jazdy konnej tak naprawdę uczy wielu umiejętności poza samą jazdą. Jest to m.in cierpliwość. Początkowo ćwiczenia mogą wdawać się trudne wręcz niemożliwe do zrobienia, jednak z czasem regularnych jazd będziesz wstanie coraz lepiej panować zarówno nad koniem jak i nad sobą podczas jazdy. Bo (przynajmniej w moim przypadku) na początku to nie koń miał problem, tylko ja aby przy najprostszym manewrze nie tracić równowagi i nie spaść z konia. Więcej o korzyściach z jazdy konnej przeczytacie w artykule: Czego uczy jazda konna

Po szóste i ostatnie – nie bój się upadku z konia

Najprawdopodobniej w toku nauki jazdy konnej spadniesz z konia. To zupełnie normalne i właśnie z tej okazji jeździ się w toczku. Upadki zazwyczaj są zupełnie nie groźne i prawie bezbolesne. Ja jak dotąd spadłam 2 razy na 8 godzin jazdy i uznaję to za dobry wynik. Po upadku po prostu trzeba się szybko otrzepać i z powrotem wsiadać na siodło :)

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Marta Sikora 3 18 kwietnia 2016  3399

Dodaj komentarz

 • Iwona Gus
  20 lipca 2017
  Tylko jazda z instruktorem. Inaczej to nie ma nawet mowy o tym.
 • Franek
  20 lipca 2017
  Zakwasy na koniu? Nie przypuszczałem
 • Ania
  20 lipca 2017
  Fajny artykuł wprowadzający do jeździectwa

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.