Naucz się fechtunku

Naucz się fechtunku

Walka bronią białą ma długą tradycję. Ta historyczna sztuka walki znana głównie z filmów i książek wraca w nowej formie. Dzisiaj każdy może zacząć się uczyć szermierki. Do wyboru są lekcje władania mieczami, szablami, rapierami i floretami. Zobaczcie jakie rodzaje treningów są do wyboru i na czym polega nauka.

Oglądając filmy z widowiskowymi sztukami walki wiele osób pomyśli: "też chciałbym umieć tak walczyć". Nauka szermierki to wymagający, ale również bardzo efektowny sport. Chcąc nauczyć się szermierki na początek musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, po co chcesz się uczyć, jaki system nauki będzie Ci odpowiadał i jaką broń białą chcesz opanować.

 

Rodzaje klubów szermierczych:

Tutaj do wyboru są trzy podstawowe rodzaje. Kluby zajmujące się rekonstrukcjami historycznymi, kluby sportowe, oraz szkoły uczące szermierki użytkowo-sportowej.

 

Szermierka historyczna

Wybierając ten rodzaj fechtunku nauczysz się nie tylko walki mieczem. Kluby i stowarzyszenia rekonstrukcyjne skupiają pasjonatów przeszłości. Jej członkowie przywracają do życia różne epoki historyczne w formie rekonstruowania ubrań, przedmiotów użytku codziennego i broni. Osoby należące do stowarzyszeń rekonstrukcji historycznych spotykają się na zjazdach i festiwalach. Wiele festiwalów i innych imprez jest organizowanych latem, to świetny sposób na obcowanie z historią na żywo. Osoby należące do tych stowarzyszeń często mają olbrzymią wiedzę historyczną z epoki którą rekonstruują.

Dodatkowo to okazja by uczyć się szermierki i łucznictwa, oglądać inscenizacje bitew czy nawet stawać do pojedynków. Więcej o pojedynkach w artykule Historia pojedynków

 

Szermierka sportowa

Chcąc trenować szermierkę wypróbuj treningi szermierki sportowej, będącą oficjalną dyscypliną olimpijską. Tutaj walczy się za pomocą lekkich broni: floretu, szpady i szabli. Pojedynki odbywają się na specjalnym polu zwanym „planszą” o wymiarach 14 x 1,5 lub 2 metry. W tym sporcie liczy się szybkość i refleks. Broń używana w szermierce sportowej jest bardzo lekka i pozwala na wyprowadzanie dynamicznych ataków. Zawodnicy trenują w specjalnych kombinezonach i maskach które zapewniają ochronę przed uderzeniami. Broń również odpowiednio przystosowano, aby zapewnić bezpieczeństwo zawodnikom. Klingi są pozbawione ostrzy, a na ich końcach są specjalne zaokrąglenia chroniące partnera prze ukuciem. Dłonie trenujących chronią stalowe półokrągłe kosze. Tak przystosowana broń i kombinezony zapewniają wysoki stopień ochrony nawet przy silnych atakach. To wszystko czyni szermierkę sportową najbezpieczniejszym rodzajem fechtunku.

Broń używana w szermierce sportowej - (od góry) floret, szpada, szabla:

Tutaj fragment pojedynku na Igrzyskach w Londynie:

 

Szermierka sportowa to doskonała dyscyplina nie tylko do pracy na ciałem, ale również umysłem. Trenując ten sport zawodnik uczy się dokładności, koncentracji i ciągłego dążenia do poprawy swoich umiejętności. To nie tylko sztuka walki, ale również sztuka pracy nad charakterem, opracowywania strategii i rozwijania umiejętności obeserwacji. Dopiero synergia warunków fizycznych i umysłowych może zapewnić trenującym szermierkę wygranie walki. 

 

Szermierka użytkowa

Fechtunek użytkowy ma bardziej bojową formę. Oczywiście dzisiaj ma ona głównie wymiar sportowo – rekreacyjny, jednak w pewnym zakresie ten rodzaj fechtunku ćwiczą również służby mundurowe (głównie w zakresie walki nożem i pałką).

Tutaj można spotkać wiele szkół z czego każda prezentuje swoje własne podejście. W zależności od szkoły, można się nauczyć różnych stylów fechtunku. Szkoły te wykorzystują najróżniejsze rodzaje broni. Wybór jest bardzo szeroki, można walczyć mieczami, szablami, kijami, a nawet katanami i innymi mieczami japońskimi. 

Trenując fechtunek użytkowy nauczysz się wyprowadzać silne i szybkie ataki. Skutecznie blokować i unikać uderzeń przeciwnika, kontrolować dystans i stosować podstęp. Poprawisz też swoją równowagę i nauczysz się takich ruchów jak parada czy piruet. Ten rodzaj szermierki może z powodzeniem służyć również do samoobrony. 

 

Co daje szermierka?

Niezależnie od rodzaju trenowanego fechtunku, treningi szermiercze doskonale rozwijają sprawność trenujących. Trenując władanie bronią białą znacząco wzrasta siła dłoni, przedramion i pleców. Poprawia się refleks i praca nóg. Osoby trenujące tą sztukę walki zyskują również pewność siebie, a sportowa rywalizacja uczy szacunku do umiejętności przeciwnika. W tym sporcie liczy się też konsekwentne dążenie do poprawiania swoich umiejętności. 

 

Szermierka dzisiaj

Dla chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności organizowane są różnorodne zawody i konkursy. Więcej szczegółów znajdziecie m.in na stronie Polskiego Związku Szermierczego

 

Świetny pokaz kunsztu fechtunku Długim Mieczem na Mistrzostwach Polski Weteranów w Szermierce 2012 rok

Chcesz przeczytać cały artykuł?

T.K. 3 5 kwietnia 2016  6320

Dodaj komentarz

 • Jagoda78
  20 lipca 2017
  Fajnie jest oglądać treningi szermiercze
 • Tatim
  20 lipca 2017
  A dla mnie to ciekawy sport, właściwie sztuka
 • 20 lipca 2017
  Szermierka mnie jakoś nie przekonuje

Artykuły z kategorii: Sport

wakacje-w-gorach-poznaj-ciekawe-pomysly-na-spedzenie-czasu-wolnego

Wakacje w górach? Poznaj ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego

Wybierając się na urlop w góry, na pewno zastanawiasz się, co będziesz tam robił. Jednak, jeżeli zależy Ci na aktywnym spędzaniu czasu wolnego, to znajdziesz wiele form aktywnego wypoczynku. Urlop to nie tylko leżenie i opalanie się, jednak coraz częściej aktywność fizyczna. Jeżeli Twoim planem wakacyjnym są polskie góry, to dowiedz się jak ciekawie wypełnić wolny czas po brzegi.

sport-dla-osob-po-40-roku-zycia-sprawdz-co-i-jak-cwiczyc-by-czuc-sie-jeszcze-lepiej

Sport dla osób po 40 roku życia: sprawdź, co i jak ćwiczyć, by czuć się jeszcze lepiej!

Chociaż sport atakuje nas z każdej strony, wiele osób nie może się przełamać, by regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Tymczasem sport to samo zdrowie, a trening uprawiany przez cały życie może mieć naprawdę dobry wpływ na nasze ciało i procesy zachodzące w organizmie. Kiedy proponować sport dla osób po 40 roku życia i jakie formy treningu będą najlepsze?

zaklady-bukmacherskie-sponsoruja-polski-sport

Zakłady bukmacherskie sponsorują polski sport

Oglądając mecz piłki nożnej na bandach wokół boiska, możemy zauważyć loga najpopularniejszych polskich bukmacherów. Dzięki temu marki bukmacherów wystawione są na większą ekspozycję, co pozytywnie wpływa na ich rozpoznawalność.

oboz-sportowy-dla-doroslych-postaw-na-kondycje-i-podkrec-swoj-urlop

Obóz sportowy dla dorosłych - postaw na kondycję i podkręć swój urlop!

Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, organizatorzy wyjazdów kondycyjnych nawet na chwilę nie zwalniają tempa. Przygotowaną wcześniej ofertę dopasowują do aktualnych wytycznych sanitarnych. Jeśli nie masz pomysłu na urlop, postaw na obóz sportowy dla dorosłych!

kask-na-hulajnoge-jaki-wybrac

Kask na hulajnogę - jaki wybrać?

Hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu pozwalający na przemieszczanie się po dużych miastach. W związku z tym warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć się w odpowiedni kask na hulajnogę. Jaki model jest najlepszy?

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

5-dyscyplin-sportowych-ktore-polakow-interesuja-najbardziej

5 dyscyplin sportowych, które Polaków interesują najbardziej

Według badania CBOS-u, sportem interesuje się 80% Polaków. Część z nich stawia na aktywność fizyczną i sama uprawia rozmaite dyscypliny, zdecydowana większość jednak ogląda zmagania profesjonalnych sportowców na żywo na stadionach lub przed telewizorem. Jakie dyscypliny lubimy najbardziej?

wakacje-w-gorach-poznaj-ciekawe-pomysly-na-spedzenie-czasu-wolnego

Wakacje w górach? Poznaj ciekawe pomysły na spędzenie czasu wolnego

Wybierając się na urlop w góry, na pewno zastanawiasz się, co będziesz tam robił. Jednak, jeżeli zależy Ci na aktywnym spędzaniu czasu wolnego, to znajdziesz wiele form aktywnego wypoczynku. Urlop to nie tylko leżenie i opalanie się, jednak coraz częściej aktywność fizyczna. Jeżeli Twoim planem wakacyjnym są polskie góry, to dowiedz się jak ciekawie wypełnić wolny czas po brzegi.

sport-dla-osob-po-40-roku-zycia-sprawdz-co-i-jak-cwiczyc-by-czuc-sie-jeszcze-lepiej

Sport dla osób po 40 roku życia: sprawdź, co i jak ćwiczyć, by czuć się jeszcze lepiej!

Chociaż sport atakuje nas z każdej strony, wiele osób nie może się przełamać, by regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Tymczasem sport to samo zdrowie, a trening uprawiany przez cały życie może mieć naprawdę dobry wpływ na nasze ciało i procesy zachodzące w organizmie. Kiedy proponować sport dla osób po 40 roku życia i jakie formy treningu będą najlepsze?

zaklady-bukmacherskie-sponsoruja-polski-sport

Zakłady bukmacherskie sponsorują polski sport

Oglądając mecz piłki nożnej na bandach wokół boiska, możemy zauważyć loga najpopularniejszych polskich bukmacherów. Dzięki temu marki bukmacherów wystawione są na większą ekspozycję, co pozytywnie wpływa na ich rozpoznawalność.

oboz-sportowy-dla-doroslych-postaw-na-kondycje-i-podkrec-swoj-urlop

Obóz sportowy dla dorosłych - postaw na kondycję i podkręć swój urlop!

Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, organizatorzy wyjazdów kondycyjnych nawet na chwilę nie zwalniają tempa. Przygotowaną wcześniej ofertę dopasowują do aktualnych wytycznych sanitarnych. Jeśli nie masz pomysłu na urlop, postaw na obóz sportowy dla dorosłych!

kask-na-hulajnoge-jaki-wybrac

Kask na hulajnogę - jaki wybrać?

Hulajnogi to coraz popularniejszy środek transportu pozwalający na przemieszczanie się po dużych miastach. W związku z tym warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć się w odpowiedni kask na hulajnogę. Jaki model jest najlepszy?

mecz-polska-izrael-obronilismy-tytul-lidera-grupy

Mecz Polska - Izrael. Obroniliśmy tytuł lidera grupy!

Mecz Polska - Izrael odbył się 10 Czerwca na murawie Stadionu Narodowego. Był to czwarty mecz grupowy naszych biało-czerwonych orłów. W piękny sposób obronili miano lidera grupy G w eliminacjach do Euro 2020. Po pierwszym golu w wykonaniu Krzysztofa Piątka, szala zwycięstwa przesuwała się w stronę reprezentacji naszego kraju. Na dzień dzisiejszy mamy 12 punktów.

skad-sie-wziela-popularnosc-lacrosse

Skąd się wzięła popularność lacrosse?

Popularność lacrosse wciąż rośnie. Nie tylko w innych krajach, lecz także i w Polsce pojawia się coraz więcej osób uprawiających ten sport. Skąd się jednak wzięła popularność lacrosse?

sposoby-na-aktywnie-spedzony-czas-na-plazy

Sposoby na aktywnie spędzony czas na plaży!

Wypad nad morze, ocean czy jezioro nie musi wiązać się z jednostajnym i nudnym leżeniem na plaży. Zbiorniki wodne dają nam wiele możliwości. Możemy wybrać się na kitesurfing, windsurfing czy pograć w plażówkę. Zobacz, jakie aktywności wybrać i dlaczego!

astma-a-sport-co-powinienes-wiedziec

Astma a sport – co powinieneś wiedzieć?

Astma jest obecnie jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Wielu sportowców zmaga się z tą dolegliwością. Czy można uprawiać sport chorując na astmę? Jak wyglądają treningi astmatyków?

5-dyscyplin-sportowych-ktore-polakow-interesuja-najbardziej

5 dyscyplin sportowych, które Polaków interesują najbardziej

Według badania CBOS-u, sportem interesuje się 80% Polaków. Część z nich stawia na aktywność fizyczną i sama uprawia rozmaite dyscypliny, zdecydowana większość jednak ogląda zmagania profesjonalnych sportowców na żywo na stadionach lub przed telewizorem. Jakie dyscypliny lubimy najbardziej?