Narciarz a lawina – jak uniknąć zagrożenia?

Pewne jest, że do jazdy na nartach powinno się wybierać miejsca niezagrożone lawinami. Niemniej, wielu śmiałków preferuje właśnie te bardziej niebezpieczne. A i każdej lawiny nie da się przewidzieć. Pewne jest jedno. Przed wyjazdem na narty warto zrobić sobie przeszkolenie z bezpieczeństwa na stoku. Także właśnie w aspekcie zagrożenia lawinowego. Zobacz, jak uniknąć zagrożenia lawiną oraz co zrobić, jeśli taka sytuacja się pojawi.
Zagrożenie lawinowe – studium przypadku
Lawiny są potężnym i nieokiełznanym zjawiskiem. Mogą przenosić nawet kilka tysięcy ton śniegu. Co więcej, osiągają prędkości nawet do 150 km/h. Dostanie się pod taką rozpędzoną ilość śniegu może skończyć się poważnymi obrażeniami ciała, wyziębieniem organizmu, a nawet śmiercią.
To właśnie lawiny są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci turystów i miłośników sportów zimowych w Alpach. Rocznie notuje się nawet 100 zgonów. Konieczne jest więc zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas przebywania w górach. W dużej mierze, te zasady są zbieżne zarówno dla snowboardzistów i narciarzy, jak i dla turystów.
Czytaj też: Savoir vivre na nartach
Warunki największego zagrożenia lawinowego

Oczywiście, nie wszystkie stoki są niebezpieczne. Od wielu czynników bowiem zależy stopień ryzyka zagrożenia lawinowego. Dużo niebezpieczniej robi się tam, gdzie dopiero co spadł śnieg. Jeśli wzrasta jego ilość – zwiększa się również ryzyko pojawienia się lawin. Podobnie rzecz ma się z odwilżami i opadami deszczu. Dużo większe zagrożenie lawinowe odnajdziemy w miejscach, w których silnie wieje bądź wiało. Pod wpływem wiatru tworzą się nawisy śnieżne z potencjałem do oderwania się. Niebezpiecznie jest również na stromych zboczach, w nieckach oraz rynnach.
Poradnik narciarza – zagrożenie lawinowe stopnie
Narciarz a lawina – jak zwiększyć własne bezpieczeństwo?
Jazda na nartach w grupie. Należy pamiętać o tym, by poza trasą narciarską jeździć w minimum trzyosobowej grupie. Konieczne jest założenie, że gdy jeden narciarz ulegnie kontuzji, drugi może się nim zająć, trzeci natomiast – zajmie się wezwaniem pomocy.
- Jeśli wybierasz się na narty – lepiej pojedź do miejsca, w którym nie istnieje zagrożenie lawinowe.
- Jeśli nie masz możliwości uniknięcia zboczy lawinowych – zrezygnuj z długich przejść na skos stoku.
- Jeśli znajdujesz się w pobliżu skał – schowaj się za nimi.
- Postaraj się ocenić własne szanse. Jeśli uważasz, że dasz radę uciec przed lawiną – to uciekaj.
- Jeśli czas na to pozwala – odepnij od siebie sprzęt (narty, deskę, kijki).
- Jeśli wiesz, że nie uciekniesz przed lawiną – kucnij, skrzyżuj ręce na wysokości klatki piersiowej i twarzy. Dzięki temu zachowasz nieco więcej powietrza.
- Gdy znajdziesz się pod lawiną – przede wszystkim zachowaj spokój. Następnie by ocenić kierunki – spluń i zobacz, w którą stronę leci ślina. W ten sposób dowiesz się, gdzie jest góra lawiny.
Zasady przebywania na terenie zagrożonym lawiną
Narciarze powinni dzielić sobie trasę na krótsze odcinki. Pomiędzy nimi możliwe jest ewentualne zrobienie postoju. Ważne jest, by odcinki kończyły się naturalną „przeszkodą” (np. drzewem). Należy patrzeć na nie jak na potencjalne schronienie przed lawiną. Nie powinno mieć znaczenia wydłużanie sobie trasy przez wyznaczanie krótszych odcinków. W przypadku stromych zboczy – narciarze powinni kierować się po linii spadku. Jeśli jedziemy w grupie, to na niebezpiecznych odcinkach lepiej jeździć pojedynczo.
Zobacz też: Hipotermia objawy i pierwsza pomoc
Narciarzu! Zwiększ własne bezpieczeństwo!

Wiadomo, że najlepszym sposobem zmniejszenia zagrożenia lawinowego jest zrezygnowanie z zagrożonych stoków. Niemniej, wiele osób kocha adrenalinę. Ważne jest jednak dobre zabezpieczenie się przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Na rynku są dostępne na przykład specjalne urządzenia nadwaczo-odbiorcze (także zamontowane w odzieży sportowej). Ułatwiają one odnalezienie narciarza w przypadku, gdy zasypie go lawina. Nie oznacza to jednak, że samo urządzenie nas przed lawiną ochroni. Ono przydaje się, gdy ryzyko staje się największe. Przede wszystkim istotne jest zmniejszanie zagrożenia zanim lawina się pojawi. W tym celu konieczne jest zachowanie zwiększonej ostrożności i uważności na stoku. Warto także śledzić komunikaty o lawinach czy dopytać pracowników/sportowców o warunki na danym terenie.
Czytaj też: Odmrożenia pierwsza pomoc
Bezpiecznie na nartach – walka z żywiołem
Lawiny są wyjątkowo groźną przeszkodą w uprawianiu sportów zimowych. Bardzo ważne jest nabycie umiejętności prawidłowego zachowania się w razie przysypania śniegiem. Z badań bowiem wynika, że wraz z czasem przebywania pod lawiną – zmniejsza się prawdopodobieństwo przeżycia. Jeśli po godzinie mamy 40 % szans na przeżycie, to po pięciu godzinach – spada ono do zera. Narciarzu! Zanim pojedziesz na stoki o zagrożeniu lawinowym – upewnij się, że jesteś na to doskonale przygotowany!
Dziękujemy za dodanie opini!