Narciarstwo wodne – nowa forma aktywnej letniej rozrywki!

W coraz większej liczbie miejsc w Polsce pojawiają się wyciągi do nart wodnych. Uprawianie tego sportu jest możliwe również przy pomocy motorówek. Jest to dyscyplina łącząca ekstremalne wrażenia z doskonałą sprawnością fizyczną. Na pewno warto spróbować treningu na nartach wodnych podczas urlopu. Ale… na czym właściwie polega ten sport?
Trochę historii o nartach wodnych
Jak wiele dyscyplin sportowych, pomysł nart wodnych zrodził się w Stanach. Było to niemal 100 lat temu, aczkolwiek w naszym kraju dopiero od niedawna zyskuje popularność (choć pojawił się już w latach 50. ubiegłego wieku). Od lat 60. natomiast co roku rozgrywane są Mistrzostwa Polski.
Uprawianie narciarstwa wodnego jest możliwe na dużych akwenach, na których nie występują fale. Tym samym w wielu państwach na całym świecie, na jeziorach czy rzekach zaczęły pojawiać się wyciągi do nart wodnych. Około 30 lat po wynalezieniu tego sportu zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata. Kilkanaście lat później narciarstwo wodne zyskało status sportu olimpijskiego.
Narciarstwo wodne – zasady gry
W tej dyscyplinie sportowej konieczne jest posiadanie jednej narty bądź dwóch nart oraz motorówki lub elektrycznego wyciągu narciarskiego. Aktywność polega na holowaniu narciarza (motorówka/wyciąg) po gładkim zbiorniku wodnym. Narciarstwo wodne stanowi zarówno dyscyplinę rekreacyjną, jak i zawodową. W przypadku profesjonalnego uprawiania tego sportu mówi się o trzech konkurencjach. Pierwszą z nich jest slalom. Rozgrywki odbywają się na torze (259 m) wyposażonym w bramkę wjazdową i wyjazdową oraz boje. Narciarz ma za zadanie prawidłowo wyminąć boje przy jak najkrótszej lince. Druga konkurencja – jazda figurowa. Zawodnik wykonuje dwa przejazdy. Każdemu z nich towarzyszą ewolucje, które są następnie punktowane przez sędziów. Ostatnią z konkurencji są skoki na odległość. Narciarz najeżdża na skocznię z zachowaniem odpowiedniej prędkości i długości linki. O zwycięstwie decyduje pomiar kątów.
Jak wygląda nauka narciarstwa wodnego?
Opanowanie jazdy na nartach wodnych na poziomie początkującym nie jest trudne. Problem może sprawiać przede wszystkim wejście do wody z nartami na nogach. Jedną z istotnych kwestii jest ciągłe utrzymywanie czubków nart nad poziomem wody. Ćwiczący chwyta linę i przyjmuje właściwą pozycję. Rozluźnione i szeroko rozłożone ramiona pozwalają na zmniejszenie napięć w mięśniach. By wykonać skręt na nartach wodnych należy operować ciężarem ciała.
Uprawianie narciarstwa wodnego wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu i stroju. Narciarze powinni zaopatrzyć się w pianki i kamizelki ratunkowe. Wybór nart natomiast jest uzależniony od rodzaju treningu. Ten sport można uprawiać także na wakeboardzie.
Dlaczego warto wybrać narty wodne?
Narciarstwo wodne jest aktywnością przeznaczoną dla wszystkich miłośników sportów wodnych. Nie ma znaczenia wiek czy poziom zaawansowania. Z pomocą doświadczonego instruktora narciarstwa wodnego tego sportu może spróbować każdy. A naprawdę warto. Uprawianie narciarstwa wodnego to prosta droga do kształtowania całej sylwetki i wzmocnienia partii mięśniowych. Przede wszystkim jest to jednak doskonała zabawa i spora dawka adrenaliny.
Gdzie w Polsce na narty wodne?
Możemy pochwalić się kilkoma profesjonalnymi wyciągami do nart wodnych. Jako pierwszy powstał wyciąg w Augustowie o długości 740 metrów (pętla). Nieco dłuższy znajduje się w Lublinie na Zalewie Zemborzyckim (760 metrów). Wyciągi funkcjonują również w Ostródzie (800 metrów) i Margoninie (1000 metrów). Co ciekawe, to w naszym kraju znajduje się największy w Europie, i drugi pod względem wielkości na świecie wyciąg do nart wodnych. Jest zlokalizowany w Szczecinku i ma długość 1100 metrów (pętla).
Narciarz wodny może być jednak holowany również przez motorówkę. W naszym kraju tę usługę znajdziemy w coraz większej liczbie kurortów na Mazurach.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!