Narciarstwo szybkie – skąd wziął się ten sport?

Narciarstwo szybkie – skąd wziął się ten sport?

Narciarstwo obejmuje wiele poddyscyplin. Jedną z konkurencji wzbudzających największe emocje jest narciarstwo szybkie. Zobacz, jaka jest historia tego sportu. Poznaj specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w narciarstwie szybkim.

Czym jest narciarstwo szybkie?

narciarstwo szybkie sport zimowy jazda na nartach

Narciarstwo szybkie jest dyscypliną zaliczaną do sportów zimowych. Główną zasadą w tym sporcie jest osiągnięcie jak największej prędkości na nartach podczas zjazdu w linii prostej. Jest to jedna z najszybszych niezmotoryzowanych dyscyplin sportowych na świecie. Aktualny rekord w narciarstwie szybkim wynosi 254,958 km/h i należy do Włocha Simone’a Origone’a. Średnią prędkością osiąganą przez narciarzy jest 250 km/h [!].W naszym kraju największą prędkość osiągnął Jędrzej Dobrowolski (2014) i wynosiła ona 242,261 km/h.

W ramach tego sportu zimowego funkcjonują trzy kategorie: KL Open, Junior i kategoria produkcyjna.

Historia narciarstwa szybkiego

Początki narciarstwa szybkiego datuje się na 1898 rok. Wtedy Tommy Todd z Kalifornii osiągnął prędkość na nartach sięgającą 139 km/h. Mimo to, pierwszy oficjalny rekord przypada na rok 1932. Należy do Włocha – Leo Gasperi. Tenże jechał na nartach z prędkością 142 km/h. Narciarstwo szybkie zostało uznane za dyscyplinę sportową przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) w latach 60. ubiegłego stulecia. Co więcej, narciarstwo szybkie pełniło funkcję dyscypliny pokazowej w 1992 roku na zimowych Igrzyskach Olimpijskich we Francji.

Narciarstwo szybkie – jakie narty?

narciarstwo szybkie sprzęt narty kombinezon

Niebywałe prędkości na nartach można osiągnąć nie tylko poprzez długotrwałe treningi, lecz także dzięki specjalistycznemu sprzętowi. Narciarze mają za zadanie kontrolować i wykorzystać grawitację oraz pokonać siłę tarcia. W tym celu służy im konkretny rodzaj sprzętu. W narciarstwie szybkim używa się około 240 centymetrowych nart (w downhillu ich długość wynosi 225 centymetrów). Co więcej, narty do narciarstwa szybkiego są szerokie na 10 centymetrów. Materiałami, z którego są wykonane są… drewno i stal. To sprawia, że są stosunkowo ciężkie. Ich waga jednak nie może przekraczać 15 kilogramów.

Dodatkowa szerokość nart pozwala na jazdę po płaskim śniegu oraz rozłożenie ciężaru ciała narciarza w najskuteczniejszy sposób. Dzięki temu jest on w stanie zmniejszyć siłę tarcia. W celu osiągnięcia prędkości większej niż 100 km/h narty są twarde i mocno wytłumione. Co więcej, ich kształt pozwala na maksymalne zmniejszenie oporu powietrza podczas uprawiania narciarstwa szybkiego.

Narciarstwo szybkie – pozostały sprzęt

W tym sporcie duże znaczenie ma również opływ powietrza skierowany na narciarza. Osiąganie dużych prędkości może więc być możliwe dzięki specjalistycznemu strojowi. Podczas treningów oraz zawodów noszą buty przymocowane do nart za pomocą elementu podobnego do sprężyny. Taka konfiguracja pozwala na zmniejszenie ryzyka kontuzji w razie upadku lub uderzenia. Zmniejszenie oporu powietrza osiągane jest dzięki ciasnemu i dopasowanemu skafandrowi. Zwykle jest on wykonany ze stretchu. Może być również pokryty poliuretanem. Taki strój ma zwiększoną gęstość. Tym samym opiera się pęcherzykom powietrza w strefach niskiego ciśnienia. Każdy skafander w narciarstwie szybkim jest wykonywany na zamówienie.

Kaski w narciarstwie szybkim są wykonane z włókna szklanego, włókna aramidowego (kevlar) oraz węgla. Co ciekawe, są wyprofilowane w podobny sposób, co przednia część samolotu. Posiadają właściwości aerodynamiczne. Dzięki takiemu kształtowi kask przecina powietrze. Wędruje ono następnie na ciało narciarza z minimalną siłą tarcia.

W narciarstwie szybkim zawodnicy noszą na podudziach owiewki wykonane z gęstej pianki. Dzięki nim zmniejsza się opór powietrza oraz podnosi się wydajność jazdy na nartach.

Narciarstwo szybkie: ryzyko – najpoważniejsze wypadki

Narciarstwo szybkie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Ten sport jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Nie ma co się dziwić. Narciarze osiągają zawrotne prędkości. Niewielkie rozproszenie uwagi podczas zjazdu może nawet zakończyć się śmiercią zawodnika. Z tego powodu narciarze muszą nosić ochraniacze pleców. Zabronione jest również zakładanie metalowych bransoletek, zegarków, łańcuszków czy dużych kolczyków. Wszystkie te regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa zawodników. Niestety, nie są one w stanie zupełnie wyeliminować wypadków w narciarstwie szybkim.

Śmierć na Olimpiadzie – Nicolas Bochatay

Jak już wspominaliśmy, podczas Igrzysk Olimpijskich we Francji narciarstwo szybkie było dyscypliną pokazową. Szwedzki narciarz rozgrzewał się przed startem w dniu finałów wraz z zawodnikami z drużyny. W trakcie zjazdu Nicolas uderzył w wytwornicę śniegu. Wypadek był tak poważny, że narciarza wyrzuciło w powietrze. Zmarł chwilę po uderzeniu. Co było przyczyną wypadku? Zdania są podzielone. Koledzy z drużyny twierdzą, że armatka śnieżna nie miała włączonych świateł oraz syren. Pozostanie to jednak tajemnicą.

Z powodu tego wypadku narciarstwo szybkie nie zostało wprowadzone do programu Igrzysk Olimpijskich.

Weteran narciarstwa szybkiego – David James Erikson

W 1992 roku z nieznanych przyczyn wypadkowi uległ David James Erikson. Na stromym wzgórzu zwanym Big Bowl w Running Springs (Kalifornia) osiągnął prędkość 84 m/s. Podczas jazdy niespodziewanie zmienił kurs. Rozległ się głośny hałas. Świadkowie mówią, że Erikson zakopał się jedną nartą w śniegu, stracił kontrolę i skierował się prosto na wytwornice śniegu. Zabrany do szpitala zmarł w wyniku licznych obrażeń. Miał zaledwie 25 lat.

Włoski narciarz Mario Salvaggio

Jego śmierć należy do najbardziej nieszczęśliwych wypadków. W 2005 roku Mario wchodził na szczyt stoku, by dokonać zjazdu. Pech chciał, że narciarz poślizgnął się i stracił równowagę. Następnie upadł i zaczął spadać na plecach w dół stoku. Wraz z czasem osiągał coraz większą prędkość. Stracił życie, ponieważ spadł w przepaść za krawędzią stoku. W podobnych okolicznościach zginęła brytyjska narciarka Caitilin Tovar.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 5 13 stycznia 2017  4171

Dodaj komentarz

 • Kasia09
  17 stycznia 2017
  Z tym włoskim narciarzem, to faktycznie pech... Nie zabiła go prędkość, a zwykły przypadek. Aż szkoda czytać takie historie
 • Blanka
  16 stycznia 2017
  A mnie się podoba. W końcu sporty ekstremalne zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko. Dlatego tak ważna jest prawidłowa technika i ostrożność.
 • Małgosia
  16 stycznia 2017
  Taki młody, tylko 25 lat i już wypadek, śmierć, opuszczona rodzina, dramat... Ja nie wiem co ci ludzie mają w głowach, przecież można uprawiać na przykład zwykłe narciarstwo. Może nie te same emocje, ale bezpieczeństwo sto razy większe
 • Wojtuś
  13 stycznia 2017
  Oni rozwijają większe prędkości niż niejeden samochód :o
 • Daro
  13 stycznia 2017
  Po co uprawiać sport, podczas którego tak łatwo o niebezpieczeństwo?

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.