Narciarstwo szybkie – skąd wziął się ten sport?

Narciarstwo szybkie – skąd wziął się ten sport?

Narciarstwo obejmuje wiele poddyscyplin. Jedną z konkurencji wzbudzających największe emocje jest narciarstwo szybkie. Zobacz, jaka jest historia tego sportu. Poznaj specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w narciarstwie szybkim.

Czym jest narciarstwo szybkie?

narciarstwo szybkie sport zimowy jazda na nartach

Narciarstwo szybkie jest dyscypliną zaliczaną do sportów zimowych. Główną zasadą w tym sporcie jest osiągnięcie jak największej prędkości na nartach podczas zjazdu w linii prostej. Jest to jedna z najszybszych niezmotoryzowanych dyscyplin sportowych na świecie. Aktualny rekord w narciarstwie szybkim wynosi 254,958 km/h i należy do Włocha Simone’a Origone’a. Średnią prędkością osiąganą przez narciarzy jest 250 km/h [!].W naszym kraju największą prędkość osiągnął Jędrzej Dobrowolski (2014) i wynosiła ona 242,261 km/h.

W ramach tego sportu zimowego funkcjonują trzy kategorie: KL Open, Junior i kategoria produkcyjna.

Historia narciarstwa szybkiego

Początki narciarstwa szybkiego datuje się na 1898 rok. Wtedy Tommy Todd z Kalifornii osiągnął prędkość na nartach sięgającą 139 km/h. Mimo to, pierwszy oficjalny rekord przypada na rok 1932. Należy do Włocha – Leo Gasperi. Tenże jechał na nartach z prędkością 142 km/h. Narciarstwo szybkie zostało uznane za dyscyplinę sportową przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) w latach 60. ubiegłego stulecia. Co więcej, narciarstwo szybkie pełniło funkcję dyscypliny pokazowej w 1992 roku na zimowych Igrzyskach Olimpijskich we Francji.

Narciarstwo szybkie – jakie narty?

narciarstwo szybkie sprzęt narty kombinezon

Niebywałe prędkości na nartach można osiągnąć nie tylko poprzez długotrwałe treningi, lecz także dzięki specjalistycznemu sprzętowi. Narciarze mają za zadanie kontrolować i wykorzystać grawitację oraz pokonać siłę tarcia. W tym celu służy im konkretny rodzaj sprzętu. W narciarstwie szybkim używa się około 240 centymetrowych nart (w downhillu ich długość wynosi 225 centymetrów). Co więcej, narty do narciarstwa szybkiego są szerokie na 10 centymetrów. Materiałami, z którego są wykonane są… drewno i stal. To sprawia, że są stosunkowo ciężkie. Ich waga jednak nie może przekraczać 15 kilogramów.

Dodatkowa szerokość nart pozwala na jazdę po płaskim śniegu oraz rozłożenie ciężaru ciała narciarza w najskuteczniejszy sposób. Dzięki temu jest on w stanie zmniejszyć siłę tarcia. W celu osiągnięcia prędkości większej niż 100 km/h narty są twarde i mocno wytłumione. Co więcej, ich kształt pozwala na maksymalne zmniejszenie oporu powietrza podczas uprawiania narciarstwa szybkiego.

Narciarstwo szybkie – pozostały sprzęt

W tym sporcie duże znaczenie ma również opływ powietrza skierowany na narciarza. Osiąganie dużych prędkości może więc być możliwe dzięki specjalistycznemu strojowi. Podczas treningów oraz zawodów noszą buty przymocowane do nart za pomocą elementu podobnego do sprężyny. Taka konfiguracja pozwala na zmniejszenie ryzyka kontuzji w razie upadku lub uderzenia. Zmniejszenie oporu powietrza osiągane jest dzięki ciasnemu i dopasowanemu skafandrowi. Zwykle jest on wykonany ze stretchu. Może być również pokryty poliuretanem. Taki strój ma zwiększoną gęstość. Tym samym opiera się pęcherzykom powietrza w strefach niskiego ciśnienia. Każdy skafander w narciarstwie szybkim jest wykonywany na zamówienie.

Kaski w narciarstwie szybkim są wykonane z włókna szklanego, włókna aramidowego (kevlar) oraz węgla. Co ciekawe, są wyprofilowane w podobny sposób, co przednia część samolotu. Posiadają właściwości aerodynamiczne. Dzięki takiemu kształtowi kask przecina powietrze. Wędruje ono następnie na ciało narciarza z minimalną siłą tarcia.

W narciarstwie szybkim zawodnicy noszą na podudziach owiewki wykonane z gęstej pianki. Dzięki nim zmniejsza się opór powietrza oraz podnosi się wydajność jazdy na nartach.

Narciarstwo szybkie: ryzyko – najpoważniejsze wypadki

Narciarstwo szybkie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Ten sport jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Nie ma co się dziwić. Narciarze osiągają zawrotne prędkości. Niewielkie rozproszenie uwagi podczas zjazdu może nawet zakończyć się śmiercią zawodnika. Z tego powodu narciarze muszą nosić ochraniacze pleców. Zabronione jest również zakładanie metalowych bransoletek, zegarków, łańcuszków czy dużych kolczyków. Wszystkie te regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa zawodników. Niestety, nie są one w stanie zupełnie wyeliminować wypadków w narciarstwie szybkim.

Śmierć na Olimpiadzie – Nicolas Bochatay

Jak już wspominaliśmy, podczas Igrzysk Olimpijskich we Francji narciarstwo szybkie było dyscypliną pokazową. Szwedzki narciarz rozgrzewał się przed startem w dniu finałów wraz z zawodnikami z drużyny. W trakcie zjazdu Nicolas uderzył w wytwornicę śniegu. Wypadek był tak poważny, że narciarza wyrzuciło w powietrze. Zmarł chwilę po uderzeniu. Co było przyczyną wypadku? Zdania są podzielone. Koledzy z drużyny twierdzą, że armatka śnieżna nie miała włączonych świateł oraz syren. Pozostanie to jednak tajemnicą.

Z powodu tego wypadku narciarstwo szybkie nie zostało wprowadzone do programu Igrzysk Olimpijskich.

Weteran narciarstwa szybkiego – David James Erikson

W 1992 roku z nieznanych przyczyn wypadkowi uległ David James Erikson. Na stromym wzgórzu zwanym Big Bowl w Running Springs (Kalifornia) osiągnął prędkość 84 m/s. Podczas jazdy niespodziewanie zmienił kurs. Rozległ się głośny hałas. Świadkowie mówią, że Erikson zakopał się jedną nartą w śniegu, stracił kontrolę i skierował się prosto na wytwornice śniegu. Zabrany do szpitala zmarł w wyniku licznych obrażeń. Miał zaledwie 25 lat.

Włoski narciarz Mario Salvaggio

Jego śmierć należy do najbardziej nieszczęśliwych wypadków. W 2005 roku Mario wchodził na szczyt stoku, by dokonać zjazdu. Pech chciał, że narciarz poślizgnął się i stracił równowagę. Następnie upadł i zaczął spadać na plecach w dół stoku. Wraz z czasem osiągał coraz większą prędkość. Stracił życie, ponieważ spadł w przepaść za krawędzią stoku. W podobnych okolicznościach zginęła brytyjska narciarka Caitilin Tovar.

Dominika Górska 5 13 stycznia 2017  2100

Dodaj komentarz

 • Kasia09
  17 stycznia 2017
  Z tym włoskim narciarzem, to faktycznie pech... Nie zabiła go prędkość, a zwykły przypadek. Aż szkoda czytać takie historie
 • Blanka
  16 stycznia 2017
  A mnie się podoba. W końcu sporty ekstremalne zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko. Dlatego tak ważna jest prawidłowa technika i ostrożność.
 • Małgosia
  16 stycznia 2017
  Taki młody, tylko 25 lat i już wypadek, śmierć, opuszczona rodzina, dramat... Ja nie wiem co ci ludzie mają w głowach, przecież można uprawiać na przykład zwykłe narciarstwo. Może nie te same emocje, ale bezpieczeństwo sto razy większe
 • Wojtuś
  13 stycznia 2017
  Oni rozwijają większe prędkości niż niejeden samochód :o
 • Daro
  13 stycznia 2017
  Po co uprawiać sport, podczas którego tak łatwo o niebezpieczeństwo?

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.