Narciarstwo szybkie – skąd wziął się ten sport?

Narciarstwo szybkie – skąd wziął się ten sport?

Narciarstwo obejmuje wiele poddyscyplin. Jedną z konkurencji wzbudzających największe emocje jest narciarstwo szybkie. Zobacz, jaka jest historia tego sportu. Poznaj specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w narciarstwie szybkim.

Czym jest narciarstwo szybkie?

narciarstwo szybkie sport zimowy jazda na nartach

Narciarstwo szybkie jest dyscypliną zaliczaną do sportów zimowych. Główną zasadą w tym sporcie jest osiągnięcie jak największej prędkości na nartach podczas zjazdu w linii prostej. Jest to jedna z najszybszych niezmotoryzowanych dyscyplin sportowych na świecie. Aktualny rekord w narciarstwie szybkim wynosi 254,958 km/h i należy do Włocha Simone’a Origone’a. Średnią prędkością osiąganą przez narciarzy jest 250 km/h [!].W naszym kraju największą prędkość osiągnął Jędrzej Dobrowolski (2014) i wynosiła ona 242,261 km/h.

W ramach tego sportu zimowego funkcjonują trzy kategorie: KL Open, Junior i kategoria produkcyjna.

Historia narciarstwa szybkiego

Początki narciarstwa szybkiego datuje się na 1898 rok. Wtedy Tommy Todd z Kalifornii osiągnął prędkość na nartach sięgającą 139 km/h. Mimo to, pierwszy oficjalny rekord przypada na rok 1932. Należy do Włocha – Leo Gasperi. Tenże jechał na nartach z prędkością 142 km/h. Narciarstwo szybkie zostało uznane za dyscyplinę sportową przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) w latach 60. ubiegłego stulecia. Co więcej, narciarstwo szybkie pełniło funkcję dyscypliny pokazowej w 1992 roku na zimowych Igrzyskach Olimpijskich we Francji.

Narciarstwo szybkie – jakie narty?

narciarstwo szybkie sprzęt narty kombinezon

Niebywałe prędkości na nartach można osiągnąć nie tylko poprzez długotrwałe treningi, lecz także dzięki specjalistycznemu sprzętowi. Narciarze mają za zadanie kontrolować i wykorzystać grawitację oraz pokonać siłę tarcia. W tym celu służy im konkretny rodzaj sprzętu. W narciarstwie szybkim używa się około 240 centymetrowych nart (w downhillu ich długość wynosi 225 centymetrów). Co więcej, narty do narciarstwa szybkiego są szerokie na 10 centymetrów. Materiałami, z którego są wykonane są… drewno i stal. To sprawia, że są stosunkowo ciężkie. Ich waga jednak nie może przekraczać 15 kilogramów.

Dodatkowa szerokość nart pozwala na jazdę po płaskim śniegu oraz rozłożenie ciężaru ciała narciarza w najskuteczniejszy sposób. Dzięki temu jest on w stanie zmniejszyć siłę tarcia. W celu osiągnięcia prędkości większej niż 100 km/h narty są twarde i mocno wytłumione. Co więcej, ich kształt pozwala na maksymalne zmniejszenie oporu powietrza podczas uprawiania narciarstwa szybkiego.

Narciarstwo szybkie – pozostały sprzęt

W tym sporcie duże znaczenie ma również opływ powietrza skierowany na narciarza. Osiąganie dużych prędkości może więc być możliwe dzięki specjalistycznemu strojowi. Podczas treningów oraz zawodów noszą buty przymocowane do nart za pomocą elementu podobnego do sprężyny. Taka konfiguracja pozwala na zmniejszenie ryzyka kontuzji w razie upadku lub uderzenia. Zmniejszenie oporu powietrza osiągane jest dzięki ciasnemu i dopasowanemu skafandrowi. Zwykle jest on wykonany ze stretchu. Może być również pokryty poliuretanem. Taki strój ma zwiększoną gęstość. Tym samym opiera się pęcherzykom powietrza w strefach niskiego ciśnienia. Każdy skafander w narciarstwie szybkim jest wykonywany na zamówienie.

Kaski w narciarstwie szybkim są wykonane z włókna szklanego, włókna aramidowego (kevlar) oraz węgla. Co ciekawe, są wyprofilowane w podobny sposób, co przednia część samolotu. Posiadają właściwości aerodynamiczne. Dzięki takiemu kształtowi kask przecina powietrze. Wędruje ono następnie na ciało narciarza z minimalną siłą tarcia.

W narciarstwie szybkim zawodnicy noszą na podudziach owiewki wykonane z gęstej pianki. Dzięki nim zmniejsza się opór powietrza oraz podnosi się wydajność jazdy na nartach.

Narciarstwo szybkie: ryzyko – najpoważniejsze wypadki

Narciarstwo szybkie niesie ze sobą wiele zagrożeń. Ten sport jest uznawany za jeden z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Nie ma co się dziwić. Narciarze osiągają zawrotne prędkości. Niewielkie rozproszenie uwagi podczas zjazdu może nawet zakończyć się śmiercią zawodnika. Z tego powodu narciarze muszą nosić ochraniacze pleców. Zabronione jest również zakładanie metalowych bransoletek, zegarków, łańcuszków czy dużych kolczyków. Wszystkie te regulacje mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa zawodników. Niestety, nie są one w stanie zupełnie wyeliminować wypadków w narciarstwie szybkim.

Śmierć na Olimpiadzie – Nicolas Bochatay

Jak już wspominaliśmy, podczas Igrzysk Olimpijskich we Francji narciarstwo szybkie było dyscypliną pokazową. Szwedzki narciarz rozgrzewał się przed startem w dniu finałów wraz z zawodnikami z drużyny. W trakcie zjazdu Nicolas uderzył w wytwornicę śniegu. Wypadek był tak poważny, że narciarza wyrzuciło w powietrze. Zmarł chwilę po uderzeniu. Co było przyczyną wypadku? Zdania są podzielone. Koledzy z drużyny twierdzą, że armatka śnieżna nie miała włączonych świateł oraz syren. Pozostanie to jednak tajemnicą.

Z powodu tego wypadku narciarstwo szybkie nie zostało wprowadzone do programu Igrzysk Olimpijskich.

Weteran narciarstwa szybkiego – David James Erikson

W 1992 roku z nieznanych przyczyn wypadkowi uległ David James Erikson. Na stromym wzgórzu zwanym Big Bowl w Running Springs (Kalifornia) osiągnął prędkość 84 m/s. Podczas jazdy niespodziewanie zmienił kurs. Rozległ się głośny hałas. Świadkowie mówią, że Erikson zakopał się jedną nartą w śniegu, stracił kontrolę i skierował się prosto na wytwornice śniegu. Zabrany do szpitala zmarł w wyniku licznych obrażeń. Miał zaledwie 25 lat.

Włoski narciarz Mario Salvaggio

Jego śmierć należy do najbardziej nieszczęśliwych wypadków. W 2005 roku Mario wchodził na szczyt stoku, by dokonać zjazdu. Pech chciał, że narciarz poślizgnął się i stracił równowagę. Następnie upadł i zaczął spadać na plecach w dół stoku. Wraz z czasem osiągał coraz większą prędkość. Stracił życie, ponieważ spadł w przepaść za krawędzią stoku. W podobnych okolicznościach zginęła brytyjska narciarka Caitilin Tovar.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 5 13 stycznia 2017  3113

Dodaj komentarz

 • Kasia09
  17 stycznia 2017
  Z tym włoskim narciarzem, to faktycznie pech... Nie zabiła go prędkość, a zwykły przypadek. Aż szkoda czytać takie historie
 • Blanka
  16 stycznia 2017
  A mnie się podoba. W końcu sporty ekstremalne zawsze niosą ze sobą pewne ryzyko. Dlatego tak ważna jest prawidłowa technika i ostrożność.
 • Małgosia
  16 stycznia 2017
  Taki młody, tylko 25 lat i już wypadek, śmierć, opuszczona rodzina, dramat... Ja nie wiem co ci ludzie mają w głowach, przecież można uprawiać na przykład zwykłe narciarstwo. Może nie te same emocje, ale bezpieczeństwo sto razy większe
 • Wojtuś
  13 stycznia 2017
  Oni rozwijają większe prędkości niż niejeden samochód :o
 • Daro
  13 stycznia 2017
  Po co uprawiać sport, podczas którego tak łatwo o niebezpieczeństwo?

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

rodzaje-desek-snowboardowych-jaka-deska-snowboardowa-aktualizacja-2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

rodzaje-nart-zjazdowych-aktualizacja-2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

rodzaje-desek-snowboardowych-jaka-deska-snowboardowa-aktualizacja-2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

rodzaje-nart-zjazdowych-aktualizacja-2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?