Narciarstwo biegowe – gdzie i jak trenować?

Narciarstwo biegowe – gdzie i jak trenować?

Narciarstwo biegowe jest jedną z lepszych form treningu aerobowego. Wielu ludzi jednak nie wie od czego zacząć przygodę z tym sportem. Zobacz, jaki sprzęt jest potrzebny do treningów, jak wygląda nauka oraz gdzie można uprawiać narciarstwo biegowe. Poznaj także zalety tego sportu zimowego. Zobacz: Narciarstwo biegowe jak zacząć!

Na czym polega narciarstwo biegowe?

narciarstwo biegowe sport zimowy wyścig

Narciarstwo biegowe zostało wynalezione w Skandynawii i stanowiło jedną z form przemieszczania się. Z czasem stało się jednak wyjątkowo popularnym sportem zimowym. Dzięki specjalnym nartom (biegówkom) narciarz może poruszać się po każdym terenie – pod górę, w dół, omijać przeszkody.

W obrębie narciarstwa biegowego wyróżnia się zazwyczaj styl klasyczny oraz łyżwowy. Ten pierwszy opiera się na naturalnej technice biegania na nartach. Można go stosować na każdym terenie. Drugi natomiast jest dużo bardziej dynamiczny. Ruch odbywa się na planie litery V – podobnie do ruchu na łyżwach. Można go stosować na terenach specjalnie przygotowanych do tego celu. Ponadto, jest trudniejszy do nauczenia się, dlatego powinno się go trenować z pomocą instruktora.

Zobacz też: Największe sportowe imprezy

Technika biegów narciarskich | Narciarstwo beigowe jak zacząć?

technika biegów narciarskich dla początkujących

Poza stylem klasycznym oraz łyżwowym (dowolnym), można wyróżnić także telemark oraz skijöring.

Skijöring

Styl narciarstwa biegowego zyskujący popularność. Ta dyscyplina wymaga udziału zwierzęcia (pies, koń) lub pojazdy (skuter śnieżny, motocykl). Narciarz stosując technikę klasyczną lub dowolną jest ciągnięty przez zwierzęta lub pojazdy. Ten rodzaj wyścigów sportowych jest popularny na przykład w Ameryce Północnej.

Czytaj także: Jak biegać po śniegu i lodzie?

Technika klasyczna w narciarstwie biegowym

Zazwyczaj tę technikę stosuje się na specjalnie przygotowanych torach (dwa równoległe rowki na narty), jednak z powodzeniem można jej używać na każdym terenie. Narciarze biegają na odpowiednio wygiętych nartach. Dzięki czemu mogą łatwo odbijać się od śniegu, gdy ciężar ciała jest rozłożony równomiernie na obie narty. Do tego stylu używa się przeważnie wąskich, długich i lekkich nart. Do głównych sposobów biegu w obrębie techniki klasycznej zalicza się: jodełkę, czyli bieg z rozłożonymi nartami; klasyczny krok naprzemianstronny; jednokrok, czyli odbijanie się jedną nartą oraz bezkrok, czyli podobny po jednokroku, ale bez odbijania się nartami.

Narciarstwo biegowe: Technika dowolna

Podczas tego stylu narciarz odbija jedną nartę na zewnątrz. Ułożenie krawędzi narty podczas ruchu przypomina jazdę na łyżwach. Ciężar ciała biegacza jest przenoszony z jednej narty na drugą. Do tego stylu można używać zarówno nart mieszanych, jak i specjalnie przeznaczonych do techniki dowolnej. Tak samo można postąpić z butami. Narty do stylu dowolnego są zazwyczaj krótsze i twardsze od nart klasycznych, a kijki – dłuższe. W obrębie techniki dowolnej wyróżnia się wiele sposobów biegu np. odpychanie się oboma kijkami podczas każdego ślizgu, odpychanie się co drugi ślizg czy bieganie łyżwą bez użycia kijków.

Czytaj: Narciarskie konkurencje olimpijskie

Telemark

Telemark to technika pokonywania zakrętów w trakcie zjazdów. Piety narciarza nie są przymocowane do nart – w przeciwieństwie do narciarstwa alpejskiego. Ta technika jazdy jest wykorzystywana w jednej z odmian narciarstwa biegowego – backcountry, czyli narciarstwie przełajowym. Terminu ‘telemark’ używa się również na określenie niezależnej dyscypliny narciarskiej.

Narciarstwo biegowe – forma rekreacji czy sport?

narciarstwo biegowe rekreacja zimowa dla par

Część osób trenuje biegi narciarskie w ramach aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki różnym długościom szlaków oraz stopniom trudności taka aktywność zapewnia doskonałą rozrywkę. Narciarstwo biegowe pozwala również na dłuższe „wycieczki”. Z wykorzystaniem namiotów i sprzętu turystycznego uprawianie tego sportu może być formą przygody.

Narciarstwo beigowe jak zacząć? Zawodowe uprawianie narciarstwa biegowego należy do wyjątkowo trudnych dyscyplin wytrzymałościowych. Podczas treningu czy zawodów do pracy zaangażowane są praktycznie wszystkie najważniejsze partie mięśniowe, a tkanka tłuszczowa spala się bardzo szybko.

W obrębie narciarstwa biegowego funkcjonuje wiele rodzajów zawodów sportowych. Są to m.in. biegi różnej długości oraz różnych typów czy biathlon (połączenie narciarstwa biegowego ze strzelaniem do celu). Do najbardziej znanych zawodów sportowych, podczas których biegi narciarskie są konkurencją należą Zimowe Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym czy Puchar Świata.

Czytaj też: Rodzaje śniegu a warunki narciarskie

Nauka narciarstwa biegowego | jak zacząć?

Jednym z najważniejszych elementów podczas nauki narciarstwa biegowego jest przyswojenie techniki klasycznej. Szkolenie narciarstwa biegowego powinno być spokojne oraz stopniowe. Początkujący biegacz nie powinien stawiać sobie zbyt wygórowanego celu. Próby wykonywania trudniejszych ćwiczeń mogą skutecznie zniechęcić do dalszej nauki. Warto skorzystać z usług instruktora narciarstwa podczas rozpoczynania przygody z narciarstwem biegowym. Dzięki jego pomocy czas nauki stanie się krótszy. Ponadto, znacznie zmniejszy się ryzyko utrwalania błędów, które mogą stanowić problem podczas kolejnych etapów treningu.

Pokonywanie drobnych nierówności terenu przypomina początkowo technikę zwykłego chodzenia. Kierując się pod górę należy stosować skrócony krok naprzemianstronny na bardziej ugiętych nogach. Podczas zjeżdżania powinno się przyjąć pozycję stabilną tzw. półprzysiad – równomierne obciążenie obu nart, ugięte kolana, lekko rozchylone ręce, pochylenie się do przodu.

Narciarstwo biegowe jako forma rekreacji wymaga jedynie ogólnej kondycji oraz dobrego stanu zdrowia. Zaburzenia równowagi czy poważniejsze problemy z krążeniem lub wady serca należą do głównych przeciwwskazań do treningów narciarstwa biegowego.

Przygotowanie do nauki narciarstwa biegowego

Przed rozpoczęciem treningów narciarstwa biegowego ważne jest przygotowanie wszystkich najważniejszych partii mięśniowych. Uprawianie tego sportu zimowego kompleksowo rozwija kondycję oraz sprawność fizyczną. Zaangażowane są mięśnie barków, kończyn górnych, grzbietu oraz mięśnie brzucha. Dobre przygotowanie tych partii mięśniowych do nauki narciarstwa biegowego pozwoli na efektywniejsze treningi. Można to osiągnąć dzięki treningom nordic walking w okresie letnim.

Dobrym sposobem może być rozpoczęcie nauki narciarstwa biegowego od chodzenia z kijkami po szlaku. Dzięki takiemu przygotowaniu organizm przyzwyczai się do wysiłku, wzmocni siłowo oraz koordynacyjnie.

Gdzie można trenować narciarstwo biegowe?

Biegi narciarskie można uprawiać praktycznie wszędzie. Wystarczy śnieg i wolna przestrzeń. Dla początkujących dobrym przygotowaniem mogą być trasy lekko pofałdowane. Trening narciarstwa biegowego na takiej trasie będzie również nauką podejścia oraz zjazdu. Większym wyzwaniem są jednak wyznaczone trasy. Najbliższymi nam są trasy czeskie – w Jasenikach, Karkonoszach i górach Izerskich. W Polsce dobrze przygotowane trasy są zlokalizowane na przykład w Jakuszycach (niedaleko granicy z Czechami). To właśnie tam odbywa się coroczny Bieg Piastów – największa impreza narciarstwa biegowego w Polsce. Dobre trasy są również w Zakopanem, Woli Michowej (Bieszczady) oraz na Mazurach.

Sprzęt wykorzystywany podczas treningów narciarstwa biegowego

Podczas treningów rekreacyjnych biegów narciarskich potrzebnym sprzętem są:

- narty. Powinny być około 20-30 cm dłuższe niż wzrost biegacza. Dobrym wyborem są narty z łuską, która ułatwia podchodzenie;

- wiązania. Powinny unieruchamiać piętę w trakcie zjazdu;

- buty. Mogą być turystyczne, cholewka zakrywająca kostkę. Niskie buty sprawdzają się jedynie na przygotowanych trasach;

- kijki (na długość ramion).

W trakcie wybierania sprzętu do narciarstwa biegowego warto sprawdzić czy narty zachowują sprężystość. W tym celu wystarczy stanąć na narcie położonej na twardym podłożu, a pod stopę włożyć kartkę papieru. Sprężyste narty to takie, które pozwalają na wyjęcie kartki spod stopy, nawet jeśli stawiają lekki opór. Ogromne znaczenie ma także ubiór, a przede wszystkim buty, spodnie i kurtka do narciarstwa biegowego.

Korzyści wynikające z uprawiania narciarstwa biegowego

- poprawa kondycji;

- wyszczuplenie sylwetki;

- poprawa odporności organizmu;

- wzmocnienie układu krążenia oraz układu oddechowego;

- spalanie dużej ilości tkanki tłuszczowej (ok.600-700 kcal/h);

- kompleksowy rozwój wielu partii mięśniowych;

- poprawa równowagi oraz koordynacji ruchowej.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 5 26 października 2016  1813

Dodaj komentarz

 • Pigwa
  4 listopada 2016
  Mam plan jechać na czeskie trasy. Ktoś był? Może coś powiedzieć? Które są najlepsze?
 • franek
  3 listopada 2016
  Ja tam jestem za zwykłym narciarstwem. Albo narty - albo bieganie. Czego to ludzie nie wymyślą. Sportów od cholery i jeszcze mnożą kolejne
 • Orchidea
  31 października 2016
  W połowie listopada jadę na narty. Mam już zarezerwowane lekcje narciarstwa biegowego, ale jestem podekscytowana!
 • Początkujący_narciarze
  28 października 2016
  Jedziemy pierwszy raz na stok. W sumie celem było klasyczne narciarstwo, ale chętnie spróbujemy też biegowego. Lepiej z pomocą instruktora na wyznaczonych szlakach, bo inaczej to chyba niczego się nie nauczymy :)
 • Basia
  27 października 2016
  Moje dzieci przepadają za bieganiem na nartach. Jest to nieoczekiwane, bo u mnie w rodzinie nikt nigdy nie pałał miłością do sportów zimowych. Mimo to, jestem szczęśliwa z tego powodu, bo hartują swoje organizmy :) Zresztą, ten sport jest dla każdego, sama też biegam na nartach.

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.