Narciarstwo biegowe – gdzie i jak trenować?

Narciarstwo biegowe – gdzie i jak trenować?

Narciarstwo biegowe jest jedną z lepszych form treningu aerobowego. Wielu ludzi jednak nie wie od czego zacząć przygodę z tym sportem. Zobacz, jaki sprzęt jest potrzebny do treningów, jak wygląda nauka oraz gdzie można uprawiać narciarstwo biegowe. Poznaj także zalety tego sportu zimowego. Zobacz: Narciarstwo biegowe jak zacząć!

Na czym polega narciarstwo biegowe?

narciarstwo biegowe sport zimowy wyścig

Narciarstwo biegowe zostało wynalezione w Skandynawii i stanowiło jedną z form przemieszczania się. Z czasem stało się jednak wyjątkowo popularnym sportem zimowym. Dzięki specjalnym nartom (biegówkom) narciarz może poruszać się po każdym terenie – pod górę, w dół, omijać przeszkody.

W obrębie narciarstwa biegowego wyróżnia się zazwyczaj styl klasyczny oraz łyżwowy. Ten pierwszy opiera się na naturalnej technice biegania na nartach. Można go stosować na każdym terenie. Drugi natomiast jest dużo bardziej dynamiczny. Ruch odbywa się na planie litery V – podobnie do ruchu na łyżwach. Można go stosować na terenach specjalnie przygotowanych do tego celu. Ponadto, jest trudniejszy do nauczenia się, dlatego powinno się go trenować z pomocą instruktora.

Zobacz też: Największe sportowe imprezy

Technika biegów narciarskich | Narciarstwo beigowe jak zacząć?

technika biegów narciarskich dla początkujących

Poza stylem klasycznym oraz łyżwowym (dowolnym), można wyróżnić także telemark oraz skijöring.

Skijöring

Styl narciarstwa biegowego zyskujący popularność. Ta dyscyplina wymaga udziału zwierzęcia (pies, koń) lub pojazdy (skuter śnieżny, motocykl). Narciarz stosując technikę klasyczną lub dowolną jest ciągnięty przez zwierzęta lub pojazdy. Ten rodzaj wyścigów sportowych jest popularny na przykład w Ameryce Północnej.

Czytaj także: Jak biegać po śniegu i lodzie?

Technika klasyczna w narciarstwie biegowym

Zazwyczaj tę technikę stosuje się na specjalnie przygotowanych torach (dwa równoległe rowki na narty), jednak z powodzeniem można jej używać na każdym terenie. Narciarze biegają na odpowiednio wygiętych nartach. Dzięki czemu mogą łatwo odbijać się od śniegu, gdy ciężar ciała jest rozłożony równomiernie na obie narty. Do tego stylu używa się przeważnie wąskich, długich i lekkich nart. Do głównych sposobów biegu w obrębie techniki klasycznej zalicza się: jodełkę, czyli bieg z rozłożonymi nartami; klasyczny krok naprzemianstronny; jednokrok, czyli odbijanie się jedną nartą oraz bezkrok, czyli podobny po jednokroku, ale bez odbijania się nartami.

Narciarstwo biegowe: Technika dowolna

Podczas tego stylu narciarz odbija jedną nartę na zewnątrz. Ułożenie krawędzi narty podczas ruchu przypomina jazdę na łyżwach. Ciężar ciała biegacza jest przenoszony z jednej narty na drugą. Do tego stylu można używać zarówno nart mieszanych, jak i specjalnie przeznaczonych do techniki dowolnej. Tak samo można postąpić z butami. Narty do stylu dowolnego są zazwyczaj krótsze i twardsze od nart klasycznych, a kijki – dłuższe. W obrębie techniki dowolnej wyróżnia się wiele sposobów biegu np. odpychanie się oboma kijkami podczas każdego ślizgu, odpychanie się co drugi ślizg czy bieganie łyżwą bez użycia kijków.

Czytaj: Narciarskie konkurencje olimpijskie

Telemark

Telemark to technika pokonywania zakrętów w trakcie zjazdów. Piety narciarza nie są przymocowane do nart – w przeciwieństwie do narciarstwa alpejskiego. Ta technika jazdy jest wykorzystywana w jednej z odmian narciarstwa biegowego – backcountry, czyli narciarstwie przełajowym. Terminu ‘telemark’ używa się również na określenie niezależnej dyscypliny narciarskiej.

Narciarstwo biegowe – forma rekreacji czy sport?

narciarstwo biegowe rekreacja zimowa dla par

Część osób trenuje biegi narciarskie w ramach aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki różnym długościom szlaków oraz stopniom trudności taka aktywność zapewnia doskonałą rozrywkę. Narciarstwo biegowe pozwala również na dłuższe „wycieczki”. Z wykorzystaniem namiotów i sprzętu turystycznego uprawianie tego sportu może być formą przygody.

Narciarstwo beigowe jak zacząć? Zawodowe uprawianie narciarstwa biegowego należy do wyjątkowo trudnych dyscyplin wytrzymałościowych. Podczas treningu czy zawodów do pracy zaangażowane są praktycznie wszystkie najważniejsze partie mięśniowe, a tkanka tłuszczowa spala się bardzo szybko.

W obrębie narciarstwa biegowego funkcjonuje wiele rodzajów zawodów sportowych. Są to m.in. biegi różnej długości oraz różnych typów czy biathlon (połączenie narciarstwa biegowego ze strzelaniem do celu). Do najbardziej znanych zawodów sportowych, podczas których biegi narciarskie są konkurencją należą Zimowe Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym czy Puchar Świata.

Czytaj też: Rodzaje śniegu a warunki narciarskie

Nauka narciarstwa biegowego | jak zacząć?

Jednym z najważniejszych elementów podczas nauki narciarstwa biegowego jest przyswojenie techniki klasycznej. Szkolenie narciarstwa biegowego powinno być spokojne oraz stopniowe. Początkujący biegacz nie powinien stawiać sobie zbyt wygórowanego celu. Próby wykonywania trudniejszych ćwiczeń mogą skutecznie zniechęcić do dalszej nauki. Warto skorzystać z usług instruktora narciarstwa podczas rozpoczynania przygody z narciarstwem biegowym. Dzięki jego pomocy czas nauki stanie się krótszy. Ponadto, znacznie zmniejszy się ryzyko utrwalania błędów, które mogą stanowić problem podczas kolejnych etapów treningu.

Pokonywanie drobnych nierówności terenu przypomina początkowo technikę zwykłego chodzenia. Kierując się pod górę należy stosować skrócony krok naprzemianstronny na bardziej ugiętych nogach. Podczas zjeżdżania powinno się przyjąć pozycję stabilną tzw. półprzysiad – równomierne obciążenie obu nart, ugięte kolana, lekko rozchylone ręce, pochylenie się do przodu.

Narciarstwo biegowe jako forma rekreacji wymaga jedynie ogólnej kondycji oraz dobrego stanu zdrowia. Zaburzenia równowagi czy poważniejsze problemy z krążeniem lub wady serca należą do głównych przeciwwskazań do treningów narciarstwa biegowego.

Przygotowanie do nauki narciarstwa biegowego

Przed rozpoczęciem treningów narciarstwa biegowego ważne jest przygotowanie wszystkich najważniejszych partii mięśniowych. Uprawianie tego sportu zimowego kompleksowo rozwija kondycję oraz sprawność fizyczną. Zaangażowane są mięśnie barków, kończyn górnych, grzbietu oraz mięśnie brzucha. Dobre przygotowanie tych partii mięśniowych do nauki narciarstwa biegowego pozwoli na efektywniejsze treningi. Można to osiągnąć dzięki treningom nordic walking w okresie letnim.

Dobrym sposobem może być rozpoczęcie nauki narciarstwa biegowego od chodzenia z kijkami po szlaku. Dzięki takiemu przygotowaniu organizm przyzwyczai się do wysiłku, wzmocni siłowo oraz koordynacyjnie.

Gdzie można trenować narciarstwo biegowe?

Biegi narciarskie można uprawiać praktycznie wszędzie. Wystarczy śnieg i wolna przestrzeń. Dla początkujących dobrym przygotowaniem mogą być trasy lekko pofałdowane. Trening narciarstwa biegowego na takiej trasie będzie również nauką podejścia oraz zjazdu. Większym wyzwaniem są jednak wyznaczone trasy. Najbliższymi nam są trasy czeskie – w Jasenikach, Karkonoszach i górach Izerskich. W Polsce dobrze przygotowane trasy są zlokalizowane na przykład w Jakuszycach (niedaleko granicy z Czechami). To właśnie tam odbywa się coroczny Bieg Piastów – największa impreza narciarstwa biegowego w Polsce. Dobre trasy są również w Zakopanem, Woli Michowej (Bieszczady) oraz na Mazurach.

Sprzęt wykorzystywany podczas treningów narciarstwa biegowego

Podczas treningów rekreacyjnych biegów narciarskich potrzebnym sprzętem są:

- narty. Powinny być około 20-30 cm dłuższe niż wzrost biegacza. Dobrym wyborem są narty z łuską, która ułatwia podchodzenie;

- wiązania. Powinny unieruchamiać piętę w trakcie zjazdu;

- buty. Mogą być turystyczne, cholewka zakrywająca kostkę. Niskie buty sprawdzają się jedynie na przygotowanych trasach;

- kijki (na długość ramion).

W trakcie wybierania sprzętu do narciarstwa biegowego warto sprawdzić czy narty zachowują sprężystość. W tym celu wystarczy stanąć na narcie położonej na twardym podłożu, a pod stopę włożyć kartkę papieru. Sprężyste narty to takie, które pozwalają na wyjęcie kartki spod stopy, nawet jeśli stawiają lekki opór. Ogromne znaczenie ma także ubiór, a przede wszystkim buty, spodnie i kurtka do narciarstwa biegowego.

Korzyści wynikające z uprawiania narciarstwa biegowego

- poprawa kondycji;

- wyszczuplenie sylwetki;

- poprawa odporności organizmu;

- wzmocnienie układu krążenia oraz układu oddechowego;

- spalanie dużej ilości tkanki tłuszczowej (ok.600-700 kcal/h);

- kompleksowy rozwój wielu partii mięśniowych;

- poprawa równowagi oraz koordynacji ruchowej.

Dominika Górska 5 26 października 2016  1411

Dodaj komentarz

 • Pigwa
  4 listopada 2016
  Mam plan jechać na czeskie trasy. Ktoś był? Może coś powiedzieć? Które są najlepsze?
 • franek
  3 listopada 2016
  Ja tam jestem za zwykłym narciarstwem. Albo narty - albo bieganie. Czego to ludzie nie wymyślą. Sportów od cholery i jeszcze mnożą kolejne
 • Orchidea
  31 października 2016
  W połowie listopada jadę na narty. Mam już zarezerwowane lekcje narciarstwa biegowego, ale jestem podekscytowana!
 • Początkujący_narciarze
  28 października 2016
  Jedziemy pierwszy raz na stok. W sumie celem było klasyczne narciarstwo, ale chętnie spróbujemy też biegowego. Lepiej z pomocą instruktora na wyznaczonych szlakach, bo inaczej to chyba niczego się nie nauczymy :)
 • Basia
  27 października 2016
  Moje dzieci przepadają za bieganiem na nartach. Jest to nieoczekiwane, bo u mnie w rodzinie nikt nigdy nie pałał miłością do sportów zimowych. Mimo to, jestem szczęśliwa z tego powodu, bo hartują swoje organizmy :) Zresztą, ten sport jest dla każdego, sama też biegam na nartach.

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

rodzaje-desek-snowboardowych-jaka-deska-snowboardowa-aktualizacja-2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

rodzaje-nart-zjazdowych-aktualizacja-2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

rodzaje-desek-snowboardowych-jaka-deska-snowboardowa-aktualizacja-2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

rodzaje-nart-zjazdowych-aktualizacja-2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?