Narciarstwo biegowe – gdzie i jak trenować?

Narciarstwo biegowe – gdzie i jak trenować?

Narciarstwo biegowe jest jedną z lepszych form treningu aerobowego. Wielu ludzi jednak nie wie od czego zacząć przygodę z tym sportem. Zobacz, jaki sprzęt jest potrzebny do treningów, jak wygląda nauka oraz gdzie można uprawiać narciarstwo biegowe. Poznaj także zalety tego sportu zimowego. Zobacz: Narciarstwo biegowe jak zacząć!

Na czym polega narciarstwo biegowe?

narciarstwo biegowe sport zimowy wyścig

Narciarstwo biegowe zostało wynalezione w Skandynawii i stanowiło jedną z form przemieszczania się. Z czasem stało się jednak wyjątkowo popularnym sportem zimowym. Dzięki specjalnym nartom (biegówkom) narciarz może poruszać się po każdym terenie – pod górę, w dół, omijać przeszkody.

W obrębie narciarstwa biegowego wyróżnia się zazwyczaj styl klasyczny oraz łyżwowy. Ten pierwszy opiera się na naturalnej technice biegania na nartach. Można go stosować na każdym terenie. Drugi natomiast jest dużo bardziej dynamiczny. Ruch odbywa się na planie litery V – podobnie do ruchu na łyżwach. Można go stosować na terenach specjalnie przygotowanych do tego celu. Ponadto, jest trudniejszy do nauczenia się, dlatego powinno się go trenować z pomocą instruktora.

Zobacz też: Największe sportowe imprezy

Technika biegów narciarskich | Narciarstwo beigowe jak zacząć?

technika biegów narciarskich dla początkujących

Poza stylem klasycznym oraz łyżwowym (dowolnym), można wyróżnić także telemark oraz skijöring.

Skijöring

Styl narciarstwa biegowego zyskujący popularność. Ta dyscyplina wymaga udziału zwierzęcia (pies, koń) lub pojazdy (skuter śnieżny, motocykl). Narciarz stosując technikę klasyczną lub dowolną jest ciągnięty przez zwierzęta lub pojazdy. Ten rodzaj wyścigów sportowych jest popularny na przykład w Ameryce Północnej.

Czytaj także: Jak biegać po śniegu i lodzie?

Technika klasyczna w narciarstwie biegowym

Zazwyczaj tę technikę stosuje się na specjalnie przygotowanych torach (dwa równoległe rowki na narty), jednak z powodzeniem można jej używać na każdym terenie. Narciarze biegają na odpowiednio wygiętych nartach. Dzięki czemu mogą łatwo odbijać się od śniegu, gdy ciężar ciała jest rozłożony równomiernie na obie narty. Do tego stylu używa się przeważnie wąskich, długich i lekkich nart. Do głównych sposobów biegu w obrębie techniki klasycznej zalicza się: jodełkę, czyli bieg z rozłożonymi nartami; klasyczny krok naprzemianstronny; jednokrok, czyli odbijanie się jedną nartą oraz bezkrok, czyli podobny po jednokroku, ale bez odbijania się nartami.

Narciarstwo biegowe: Technika dowolna

Podczas tego stylu narciarz odbija jedną nartę na zewnątrz. Ułożenie krawędzi narty podczas ruchu przypomina jazdę na łyżwach. Ciężar ciała biegacza jest przenoszony z jednej narty na drugą. Do tego stylu można używać zarówno nart mieszanych, jak i specjalnie przeznaczonych do techniki dowolnej. Tak samo można postąpić z butami. Narty do stylu dowolnego są zazwyczaj krótsze i twardsze od nart klasycznych, a kijki – dłuższe. W obrębie techniki dowolnej wyróżnia się wiele sposobów biegu np. odpychanie się oboma kijkami podczas każdego ślizgu, odpychanie się co drugi ślizg czy bieganie łyżwą bez użycia kijków.

Czytaj: Narciarskie konkurencje olimpijskie

Telemark

Telemark to technika pokonywania zakrętów w trakcie zjazdów. Piety narciarza nie są przymocowane do nart – w przeciwieństwie do narciarstwa alpejskiego. Ta technika jazdy jest wykorzystywana w jednej z odmian narciarstwa biegowego – backcountry, czyli narciarstwie przełajowym. Terminu ‘telemark’ używa się również na określenie niezależnej dyscypliny narciarskiej.

Narciarstwo biegowe – forma rekreacji czy sport?

narciarstwo biegowe rekreacja zimowa dla par

Część osób trenuje biegi narciarskie w ramach aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki różnym długościom szlaków oraz stopniom trudności taka aktywność zapewnia doskonałą rozrywkę. Narciarstwo biegowe pozwala również na dłuższe „wycieczki”. Z wykorzystaniem namiotów i sprzętu turystycznego uprawianie tego sportu może być formą przygody.

Narciarstwo beigowe jak zacząć? Zawodowe uprawianie narciarstwa biegowego należy do wyjątkowo trudnych dyscyplin wytrzymałościowych. Podczas treningu czy zawodów do pracy zaangażowane są praktycznie wszystkie najważniejsze partie mięśniowe, a tkanka tłuszczowa spala się bardzo szybko.

W obrębie narciarstwa biegowego funkcjonuje wiele rodzajów zawodów sportowych. Są to m.in. biegi różnej długości oraz różnych typów czy biathlon (połączenie narciarstwa biegowego ze strzelaniem do celu). Do najbardziej znanych zawodów sportowych, podczas których biegi narciarskie są konkurencją należą Zimowe Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym czy Puchar Świata.

Czytaj też: Rodzaje śniegu a warunki narciarskie

Nauka narciarstwa biegowego | jak zacząć?

Jednym z najważniejszych elementów podczas nauki narciarstwa biegowego jest przyswojenie techniki klasycznej. Szkolenie narciarstwa biegowego powinno być spokojne oraz stopniowe. Początkujący biegacz nie powinien stawiać sobie zbyt wygórowanego celu. Próby wykonywania trudniejszych ćwiczeń mogą skutecznie zniechęcić do dalszej nauki. Warto skorzystać z usług instruktora narciarstwa podczas rozpoczynania przygody z narciarstwem biegowym. Dzięki jego pomocy czas nauki stanie się krótszy. Ponadto, znacznie zmniejszy się ryzyko utrwalania błędów, które mogą stanowić problem podczas kolejnych etapów treningu.

Pokonywanie drobnych nierówności terenu przypomina początkowo technikę zwykłego chodzenia. Kierując się pod górę należy stosować skrócony krok naprzemianstronny na bardziej ugiętych nogach. Podczas zjeżdżania powinno się przyjąć pozycję stabilną tzw. półprzysiad – równomierne obciążenie obu nart, ugięte kolana, lekko rozchylone ręce, pochylenie się do przodu.

Narciarstwo biegowe jako forma rekreacji wymaga jedynie ogólnej kondycji oraz dobrego stanu zdrowia. Zaburzenia równowagi czy poważniejsze problemy z krążeniem lub wady serca należą do głównych przeciwwskazań do treningów narciarstwa biegowego.

Przygotowanie do nauki narciarstwa biegowego

Przed rozpoczęciem treningów narciarstwa biegowego ważne jest przygotowanie wszystkich najważniejszych partii mięśniowych. Uprawianie tego sportu zimowego kompleksowo rozwija kondycję oraz sprawność fizyczną. Zaangażowane są mięśnie barków, kończyn górnych, grzbietu oraz mięśnie brzucha. Dobre przygotowanie tych partii mięśniowych do nauki narciarstwa biegowego pozwoli na efektywniejsze treningi. Można to osiągnąć dzięki treningom nordic walking w okresie letnim.

Dobrym sposobem może być rozpoczęcie nauki narciarstwa biegowego od chodzenia z kijkami po szlaku. Dzięki takiemu przygotowaniu organizm przyzwyczai się do wysiłku, wzmocni siłowo oraz koordynacyjnie.

Gdzie można trenować narciarstwo biegowe?

Biegi narciarskie można uprawiać praktycznie wszędzie. Wystarczy śnieg i wolna przestrzeń. Dla początkujących dobrym przygotowaniem mogą być trasy lekko pofałdowane. Trening narciarstwa biegowego na takiej trasie będzie również nauką podejścia oraz zjazdu. Większym wyzwaniem są jednak wyznaczone trasy. Najbliższymi nam są trasy czeskie – w Jasenikach, Karkonoszach i górach Izerskich. W Polsce dobrze przygotowane trasy są zlokalizowane na przykład w Jakuszycach (niedaleko granicy z Czechami). To właśnie tam odbywa się coroczny Bieg Piastów – największa impreza narciarstwa biegowego w Polsce. Dobre trasy są również w Zakopanem, Woli Michowej (Bieszczady) oraz na Mazurach.

Sprzęt wykorzystywany podczas treningów narciarstwa biegowego

Podczas treningów rekreacyjnych biegów narciarskich potrzebnym sprzętem są:

- narty. Powinny być około 20-30 cm dłuższe niż wzrost biegacza. Dobrym wyborem są narty z łuską, która ułatwia podchodzenie;

- wiązania. Powinny unieruchamiać piętę w trakcie zjazdu;

- buty. Mogą być turystyczne, cholewka zakrywająca kostkę. Niskie buty sprawdzają się jedynie na przygotowanych trasach;

- kijki (na długość ramion).

W trakcie wybierania sprzętu do narciarstwa biegowego warto sprawdzić czy narty zachowują sprężystość. W tym celu wystarczy stanąć na narcie położonej na twardym podłożu, a pod stopę włożyć kartkę papieru. Sprężyste narty to takie, które pozwalają na wyjęcie kartki spod stopy, nawet jeśli stawiają lekki opór. Ogromne znaczenie ma także ubiór, a przede wszystkim buty, spodnie i kurtka do narciarstwa biegowego.

Korzyści wynikające z uprawiania narciarstwa biegowego

- poprawa kondycji;

- wyszczuplenie sylwetki;

- poprawa odporności organizmu;

- wzmocnienie układu krążenia oraz układu oddechowego;

- spalanie dużej ilości tkanki tłuszczowej (ok.600-700 kcal/h);

- kompleksowy rozwój wielu partii mięśniowych;

- poprawa równowagi oraz koordynacji ruchowej.

Dominika Górska 5 26 października 2016  1169

Dodaj komentarz

 • Pigwa
  4 listopada 2016
  Mam plan jechać na czeskie trasy. Ktoś był? Może coś powiedzieć? Które są najlepsze?
 • franek
  3 listopada 2016
  Ja tam jestem za zwykłym narciarstwem. Albo narty - albo bieganie. Czego to ludzie nie wymyślą. Sportów od cholery i jeszcze mnożą kolejne
 • Orchidea
  31 października 2016
  W połowie listopada jadę na narty. Mam już zarezerwowane lekcje narciarstwa biegowego, ale jestem podekscytowana!
 • Początkujący_narciarze
  28 października 2016
  Jedziemy pierwszy raz na stok. W sumie celem było klasyczne narciarstwo, ale chętnie spróbujemy też biegowego. Lepiej z pomocą instruktora na wyznaczonych szlakach, bo inaczej to chyba niczego się nie nauczymy :)
 • Basia
  27 października 2016
  Moje dzieci przepadają za bieganiem na nartach. Jest to nieoczekiwane, bo u mnie w rodzinie nikt nigdy nie pałał miłością do sportów zimowych. Mimo to, jestem szczęśliwa z tego powodu, bo hartują swoje organizmy :) Zresztą, ten sport jest dla każdego, sama też biegam na nartach.

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.