Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

Ten sam sprzęt – inne konkurencje narciarskie

W ramach narciarstwa można wyróżnić wiele poddyscyplin. Wspólne im wszystkim jest wykorzystanie nart. Niemniej, każda z dyscyplin wymaga innego typu tego sprzętu. Jedyną stałą jest to, że sportowcy noszą narty i poruszają się po stoku. Jakie są więc dyscypliny narciarskie? Do najstarszych z nich należą biegi narciarskie. Ta konkurencja narciarska jest także jedną z najbardziej rozpoznawanych w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W naszym kraju popularność biegów narciarskich zawdzięczamy Justynie Kowalczyk – wielokrotnej medalistce światowych turniejów i zawodów. W obrębie narciarstwa zawiera się również biathlon. Ta dwukonkurencja łączy biegi narciarskie ze strzelectwem. Tę dyscyplinę również możemy zobaczyć w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Podobnie jest ze skokami narciarskimi. Zdobyły one popularność w naszym kraju dzięki niemal legendarnemu skoczkowi – Adamowi Małyszowi. Jeśli mowa o narciarstwie, wyróżnić trzeba ponadto narciarstwo zjazdowe oraz skiaplinizm.

Biegi narciarskie – (nie tylko) samodzielna konkurencja narciarska
Konkurencje narciarskie - biegi narciarskie

Chociaż biegi narciarskie stanowią osobną dyscyplinę, wchodzą również w skład innych dyscyplin narciarskich. Między innymi są elementem biegów narciarskich na orientację, biathlonu czy triathlonu w wersji zimowej. Biegi narciarskie są przykładem narciarstwa klasycznego (obok takich konkurencji jak np. skoki narciarskie czy kombinacja norweska tj. biegi i skoki narciarskie). Tę dyscyplinę można uprawiać dwoma stylami jazdy – dowolnym i klasycznym. W zależności od wybranego stylu, konieczne jest również dobranie odpowiednich nart. W narciarstwie biegowym (i alpejskim) potrzebne są również kijki.

Co ciekawe, sportowa wersja biegów narciarskich wyrosła na gruncie ich praktycznego zastosowania. Otóż, na samym początku narty używane były jako środek transportu na zaśnieżonych terenach.

Konkurencja narciarska: Biathlon, czyli strzelanie na nartach
Konkurencje narciarskie - biathlon

Zwany również dwubojem zimowym czy biegiem patrolowym. Jak już wspomnieliśmy ta konkurencja narciarska, składa się z dwóch dyscyplin sportowych. Mianowicie, biegów narciarskich oraz strzelectwa. Sportowcy mają do pokonania wyznaczony dystans. Na trasie umieszczone są stanowiska, z których w trakcie wyścigu muszą oddać strzały. Podczas biegu możliwe jest stosowanie wszystkich technik narciarskich. Jeśli chodzi o strzelanie – obowiązują zasady strzelectwa sportowego. Na stanowiskach oddaje się strzały zarówno z pozycji stojącej, jak i z leżącej.

Konkurencja  narciarska klasyczna – skoki narciarskie
Konkurencje narciarskie - skoki narciarskie

O tej konkurencji narciarskiej słyszał niemal każdy. Pierwsze zawody w skokach narciarskich datuje się już na połowę XIX wieku. Obok biegów narciarskich i kombinacji norweskiej, skoki są jedną z dyscyplin narciarstwa klasycznego. Zasady tej konkurencji są jasne. Sportowcy mają za zadanie oddać jak najdłuższy skok po nabraniu prędkości i wybiciu się od skoczni. Podczas zawodów pod uwagę brana jest nie tylko długość skoku, lecz także sam styl skoku. Najdalsze skoki mogą przekraczać długość nawet 200 metrów [!].

Narciarstwo alpejskie in. narciarstwo zjazdowe
Konkurencje narciarskie - narciarstwo zjazdowe

Głównym założeniem tej konkurencji narciarskiej jest pokonanie trasy na górskim bądź sztucznym stoku. Narciarstwo zjazdowe występuje zarówno w wersji sportowej, jak i rekreacyjnej. Warto wspomnieć, że to właśnie ten rodzaj narciarstwa dominuje wśród amatorskiego uprawiania sportów zimowych. Podstawowym sprzętem w narciarstwie alpejskim są oczywiście narty, ale też bardzo często – kijki.

Narciarstwo zjazdowe jest stosunkowo szeroką dyscypliną sportową. W jej obrębie mieści się wiele poddyscyplin. Włączymy tutaj m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne czy narciarstwo na trawie lub igielicie. Do głównych stylów jazdy w narciarstwie zjazdowym należą natomiast carving oraz śmig.

Podczas zawodów narciarstwa alpejskiego rozgrywane są następujące konkurencje: slalom, zjazd, supergigant, slalom gigant oraz superkombinacja. Dominuje w nich podział na konkurencje techniczne i szybkościowe.

Skialpinizm – górskie wyprawy na nartach
Konkurencje narciarskie - skialpinizm

Kolejna klasyczna dyscyplina zimowa będąca połączeniem kilku konkurencji narciarskich. Skialpinizm składa się bowiem z elementów wspinaczki zimowej, zjazdów narciarskich (na górskich terenach) oraz wędrówki na nartach. Ta konkurencja należy do mniej bezpiecznych form uprawiania narciarstwa. W skialpinizmie ważne jest zachowanie tych wszystkich trzech konkurencji. Sportowiec ma za zadanie osiągnąć określony punkt. Z niego może już przejść do zjazdu (najczęściej na wyjątkowo stromym terenie). Zwykle konieczne jest także wykonanie zeskoków. Sportami podobnymi do skialpinizmu są skijoring oraz skitouring.

Narciarstwo olimpijskie – kombinacja norweska
Konkurencje narciarskie - kombinacja norweska

Jedna z konkurencji narciarskich obecnych na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Ten sport cieszy się popularnością m.in. w USA, Europie oraz Japonii. Kombinacja norweska (in. klasyczna czy nordycka) składa się z dwóch dyscyplin sportowych. Mianowicie są to biegi i skoki narciarskie. Początki tej dyscypliny datuje się na wiek XIX. Z biegiem lat kombinacja norweska poszerzała się o coraz nowe konkurencje. Obecnie można wyróżnić m.in. bieg masowy, sprint, gundersen, penalty race oraz zawody drużynowe.

Narciarstwo dowolne – akrobacje na stoku
Konkurencje narciarskie - narciarstwo dowolne

W obrębie narciarstwa dowolnego wyróżnia się następujące konkurencje: skoki akrobatyczne, skicross, half pipe, table top, jazdę po muldach, jazdę po muldach podwójnych oraz balet na nartach (obecnie odchodzi się od uprawiania jej). W narciarstwie dowolnym ogromne znaczenie ma charakter wykonywanych przez zawodników akrobacji (w powietrzu) oraz czas przejazdu trasy. Narciarstwo dowolne znajduje się w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich już od 1992 roku.

Zobacz także: Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Dominika Górska 1 8 listopada 2017  1687

Dodaj komentarz

  • Ewelina
    23 marca 2018
    Bardzo fajny artykuł, narty w pigułce :)

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

rodzaje-desek-snowboardowych-jaka-deska-snowboardowa-aktualizacja-2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

rodzaje-nart-zjazdowych-aktualizacja-2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

rodzaje-desek-snowboardowych-jaka-deska-snowboardowa-aktualizacja-2020

Rodzaje desek snowboardowych – jaka deska snowboardowa? | AKTUALIZACJA 2020

Liczba dostępnych desek na rynku może przyprawić o zawroty głowy. Jak więc wybrać deskę snowboardową, by spełniała oczekiwania snowboardzisty? Oto przegląd najpopularniejszych desek oraz krótki poradnik, jak wybrać deskę. Jaka powinna być długość deski snowboardowej? Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację 2020.

najdluzsze-trasy-narciarskie-w-polsce-i-europie-aktualizacja-2020

Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie | AKTUALIZACJA 2020

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!

rodzaje-nart-zjazdowych-aktualizacja-2020

Rodzaje nart zjazdowych | Aktualizacja 2020

Narty służą nam na wiele sezonów, dlatego ich zakup powinien być przemyślany. Oto charakterystyka wszystkich rodzajów nart zjazdowych. Zobacz, jak dobrać narty zjazdowe.

wykonaj-te-cwiczenia-przed-wyjazdem-na-narty-i-podbij-stok

Wykonaj te ćwiczenia przed wyjazdem na narty i podbij stok!

Zdaniem trenerów przygotowania motorycznego wszelkie przygotowania kondycyjne należy rozpocząć najpóźniej na 6 tygodni przed planowanym urlopem i szaleństwem na stoku. Warto pamiętać, że narciarstwo to nie tylko praca nóg, ale przede wszystkim silny korpus i mocne ręce. Na jakich ćwiczeniach skupić się przed nartami?

polski-wyciag-narciarski-zobacz-gdzie-sie-wybrac-na-narty-w-tym-sezonie

Polski wyciąg narciarski - zobacz, gdzie się wybrać na narty w tym sezonie!

Jak Polska długa i szeroka, tak tylko na południu kraju możemy cieszyć się górzystymi terenami. Nie musimy jednak jechać aż do Zakopanego, żeby nacieszyć się dobrym ślizgiem na stoku, choć i tam na pewno warto zahaczyć podczas zimowego turnusu. Przed wami 4 gorące miejsca z zimowym wyciągiem narciarskim w roli głównej i to nie tylko w górach!

slizg-w-alpejskim-stylu-ranking-top-5-osrodkow-narciarskich-w-austrii

Ślizg w alpejskim stylu. Ranking top 5 ośrodków narciarskich w Austrii

Choć powierzchnia Austrii to niecałe 84 tys. km kwadratowych, ponad połowa kraju znajduje się w Alpach. Gęsto zalesione rejony górskie stanowią idealne miejsce dla rozwoju turystyki. Przedstawiamy ośrodki narciarskie w Austrii, które od lat zajmują pierwsze miejsca we wszystkich rankingach.

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?