Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

Ten sam sprzęt – inne konkurencje narciarskie

W ramach narciarstwa można wyróżnić wiele poddyscyplin. Wspólne im wszystkim jest wykorzystanie nart. Niemniej, każda z dyscyplin wymaga innego typu tego sprzętu. Jedyną stałą jest to, że sportowcy noszą narty i poruszają się po stoku. Jakie są więc dyscypliny narciarskie? Do najstarszych z nich należą biegi narciarskie. Ta konkurencja narciarska jest także jedną z najbardziej rozpoznawanych w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W naszym kraju popularność biegów narciarskich zawdzięczamy Justynie Kowalczyk – wielokrotnej medalistce światowych turniejów i zawodów. W obrębie narciarstwa zawiera się również biathlon. Ta dwukonkurencja łączy biegi narciarskie ze strzelectwem. Tę dyscyplinę również możemy zobaczyć w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Podobnie jest ze skokami narciarskimi. Zdobyły one popularność w naszym kraju dzięki niemal legendarnemu skoczkowi – Adamowi Małyszowi. Jeśli mowa o narciarstwie, wyróżnić trzeba ponadto narciarstwo zjazdowe oraz skiaplinizm.

Biegi narciarskie – (nie tylko) samodzielna konkurencja narciarska
Konkurencje narciarskie - biegi narciarskie

Chociaż biegi narciarskie stanowią osobną dyscyplinę, wchodzą również w skład innych dyscyplin narciarskich. Między innymi są elementem biegów narciarskich na orientację, biathlonu czy triathlonu w wersji zimowej. Biegi narciarskie są przykładem narciarstwa klasycznego (obok takich konkurencji jak np. skoki narciarskie czy kombinacja norweska tj. biegi i skoki narciarskie). Tę dyscyplinę można uprawiać dwoma stylami jazdy – dowolnym i klasycznym. W zależności od wybranego stylu, konieczne jest również dobranie odpowiednich nart. W narciarstwie biegowym (i alpejskim) potrzebne są również kijki.

Co ciekawe, sportowa wersja biegów narciarskich wyrosła na gruncie ich praktycznego zastosowania. Otóż, na samym początku narty używane były jako środek transportu na zaśnieżonych terenach.

Konkurencja narciarska: Biathlon, czyli strzelanie na nartach
Konkurencje narciarskie - biathlon

Zwany również dwubojem zimowym czy biegiem patrolowym. Jak już wspomnieliśmy ta konkurencja narciarska, składa się z dwóch dyscyplin sportowych. Mianowicie, biegów narciarskich oraz strzelectwa. Sportowcy mają do pokonania wyznaczony dystans. Na trasie umieszczone są stanowiska, z których w trakcie wyścigu muszą oddać strzały. Podczas biegu możliwe jest stosowanie wszystkich technik narciarskich. Jeśli chodzi o strzelanie – obowiązują zasady strzelectwa sportowego. Na stanowiskach oddaje się strzały zarówno z pozycji stojącej, jak i z leżącej.

Konkurencja  narciarska klasyczna – skoki narciarskie
Konkurencje narciarskie - skoki narciarskie

O tej konkurencji narciarskiej słyszał niemal każdy. Pierwsze zawody w skokach narciarskich datuje się już na połowę XIX wieku. Obok biegów narciarskich i kombinacji norweskiej, skoki są jedną z dyscyplin narciarstwa klasycznego. Zasady tej konkurencji są jasne. Sportowcy mają za zadanie oddać jak najdłuższy skok po nabraniu prędkości i wybiciu się od skoczni. Podczas zawodów pod uwagę brana jest nie tylko długość skoku, lecz także sam styl skoku. Najdalsze skoki mogą przekraczać długość nawet 200 metrów [!].

Narciarstwo alpejskie in. narciarstwo zjazdowe
Konkurencje narciarskie - narciarstwo zjazdowe

Głównym założeniem tej konkurencji narciarskiej jest pokonanie trasy na górskim bądź sztucznym stoku. Narciarstwo zjazdowe występuje zarówno w wersji sportowej, jak i rekreacyjnej. Warto wspomnieć, że to właśnie ten rodzaj narciarstwa dominuje wśród amatorskiego uprawiania sportów zimowych. Podstawowym sprzętem w narciarstwie alpejskim są oczywiście narty, ale też bardzo często – kijki.

Narciarstwo zjazdowe jest stosunkowo szeroką dyscypliną sportową. W jej obrębie mieści się wiele poddyscyplin. Włączymy tutaj m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne czy narciarstwo na trawie lub igielicie. Do głównych stylów jazdy w narciarstwie zjazdowym należą natomiast carving oraz śmig.

Podczas zawodów narciarstwa alpejskiego rozgrywane są następujące konkurencje: slalom, zjazd, supergigant, slalom gigant oraz superkombinacja. Dominuje w nich podział na konkurencje techniczne i szybkościowe.

Skialpinizm – górskie wyprawy na nartach
Konkurencje narciarskie - skialpinizm

Kolejna klasyczna dyscyplina zimowa będąca połączeniem kilku konkurencji narciarskich. Skialpinizm składa się bowiem z elementów wspinaczki zimowej, zjazdów narciarskich (na górskich terenach) oraz wędrówki na nartach. Ta konkurencja należy do mniej bezpiecznych form uprawiania narciarstwa. W skialpinizmie ważne jest zachowanie tych wszystkich trzech konkurencji. Sportowiec ma za zadanie osiągnąć określony punkt. Z niego może już przejść do zjazdu (najczęściej na wyjątkowo stromym terenie). Zwykle konieczne jest także wykonanie zeskoków. Sportami podobnymi do skialpinizmu są skijoring oraz skitouring.

Narciarstwo olimpijskie – kombinacja norweska
Konkurencje narciarskie - kombinacja norweska

Jedna z konkurencji narciarskich obecnych na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Ten sport cieszy się popularnością m.in. w USA, Europie oraz Japonii. Kombinacja norweska (in. klasyczna czy nordycka) składa się z dwóch dyscyplin sportowych. Mianowicie są to biegi i skoki narciarskie. Początki tej dyscypliny datuje się na wiek XIX. Z biegiem lat kombinacja norweska poszerzała się o coraz nowe konkurencje. Obecnie można wyróżnić m.in. bieg masowy, sprint, gundersen, penalty race oraz zawody drużynowe.

Narciarstwo dowolne – akrobacje na stoku
Konkurencje narciarskie - narciarstwo dowolne

W obrębie narciarstwa dowolnego wyróżnia się następujące konkurencje: skoki akrobatyczne, skicross, half pipe, table top, jazdę po muldach, jazdę po muldach podwójnych oraz balet na nartach (obecnie odchodzi się od uprawiania jej). W narciarstwie dowolnym ogromne znaczenie ma charakter wykonywanych przez zawodników akrobacji (w powietrzu) oraz czas przejazdu trasy. Narciarstwo dowolne znajduje się w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich już od 1992 roku.

Zobacz także: Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 8 listopada 2017  2831

Dodaj komentarz

  • Ewelina
    23 marca 2018
    Bardzo fajny artykuł, narty w pigułce :)

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.

top-5-butow-snowboardowych-2020-21-znajdz-swoj-model-i-jedz-na-stok

TOP 5 butów snowboardowych 2020/21: znajdź swój model i jedź na stok!

Jesteś fanem snowboardu, ale nie bardzo wiesz, na który sprzęt się zdecydować? PRzedstawiamy nasz ranking TOP 5 butów snowboardowych 2020/21! Zebraliśmy najważniejsze informacje o nowych modelach wiodących producentów. Już teraz sprawdź, które będą najlepsze dla ciebie i szykuj się na ślizg w dobrym stylu!

szykujesz-sie-na-zime-poznaj-ranking-top-5-butow-narciarskich-2020-21

Szykujesz się na zimę? Poznaj ranking TOP 5 butów narciarskich 2020/21!

Sezon narciarski przed nami. Choć sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie dynamicznie się zmienia, warto być na bieżąco. Już teraz znajdź chwilę, by sprawdzić TOP 5 butów narciarskich i szykuj się na zimę 2020/21! Kto wie, może lada dzień stoki zostaną otwarte, a my obudzimy się w nowej rzeczywistości?

nie-wiesz-gdzie-na-narty-biegowe-w-polsce-2021-sprawdz-nasze-rekomendacje

Nie wiesz, gdzie na narty biegowe w Polsce 2021? Sprawdź nasze rekomendacje!

Sezon zimowy za pasem, warto więc już teraz przemyśleć, co i w jaki sposób trenować w ramach zimowej rekreacji. I nie chodzi wyłącznie o narciarstwo zjazdowe, snowboard czy łyżwiarstwo. Jeśli zastanawiasz się, gdzie na narty biegowe w Polsce w zimie 2021, mamy dla ciebie parę sprawdzonych miejsc. Znajdź najlepsze dla siebie i zaplanuj czas na zimowy reset!

sprawdz-najpopularniejsze-sztuczne-stoki-narciarskie-w-polsce-2020-21

Sprawdź najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce 2020/21

Wyjazd na zimowisko w ferie 2021 może okazać się bardzo trudny. Nie do końca wiadomo, jak będzie wyglądać urlop w tegorocznej zimie i co dokładnie ma oznaczać reżim sanitarny. Wiesz, że nie musisz jechać w góry, aby cieszyć się szusowaniem na nartach? Oto najpopularniejsze sztuczne stoki narciarskie w Polsce, które warto zahaczyć, planując odpoczynek w zimie 2020/21.

planujesz-urlop-w-zimie-sprawdz-oferty-na-narty-last-minute-2020-21

Planujesz urlop w zimie? Sprawdź oferty na narty last minute 2020/21!

Pandemia koronawirusa zbiera coraz większe żniwo. Właśnie z tego względu w wielu państwach europejskich zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia sanitarne m.in. dla przyjezdnych z Polski. Mimo wszystko warto zorientować się w ofertach na narty last minute 2020/21 - być może znajdziesz kierunek dla siebie i spędzisz zimowy urlop na ulubionych aktywnościach?

bezpieczne-zimowisko-w-gorach-czyli-gdzie-na-narty-w-austrii-2020-21

Bezpieczne zimowisko w górach, czyli gdzie na narty w Austrii 2020/21?

Cały świat ogarnęła pandemia koronawirusa, a kolejne wiadomości i nowych zakażeniach nie wróżą niczego dobrego. Na szczęście ośrodki narciarskie w Europie wprowadziły odpowiednie środki, dzięki czemu zimowy urlop jest cały czas w zasięgu ręki. Zobacz, jak zaplanować odpoczynek i gdzie pojechać na narty w Austrii w zimie 2020/21.

planujesz-zimowisko-juz-teraz-dowiedz-sie-gdzie-na-narty-w-czechach-2020-21

Planujesz zimowisko? Już teraz dowiedz się, gdzie na narty w Czechach 2020/21!

Choć wiele jest osób twierdzących, że koronawirus to zwykła grypa, Światowa Organizacja Zdrowia nie ma wątpliwości, żę to pandemia. Mimo wszystko trzeba żyć pełnią życia, zachowując ostrożność na co dzień. Jeśli planujesz zimowisko i zastanawiasz się, gdzie wybrać się na narty w zimie 2020/21, mamy dobre wiadomości! Sprawdź najlepsze miejsca w regionie i jak wygląda reżim sanitarny w Czechach.

myslisz-gdzie-na-narty-na-slowacji-2020-21-z-nami-znajdziesz-najlepsze-miejsca

Myślisz, gdzie na narty na Słowacji 2020/21? Z nami znajdziesz najlepsze miejsca!

Wielu pasjonatów zimowego szaleństwa lubi delektować się urlopem w polskich górach. Coraz częściej jednak decydują się oni na przekroczenie granicy i wypróbowanie stoków Karpat po stronie słowackiej. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na narty na Słowacji w sezonie 2020/21 i które ośrodki najlepiej się sprawdzą. Podpowiadamy też, jak przygotować się na słowacki reżim sanitarny w związku z COVID-19.

gdzie-na-narty-w-polsce-2020-21-zobacz-najlepsze-miejsca-na-urlop-w-kraju

Gdzie na narty w Polsce 2020/21? Zobacz najlepsze miejsca na urlop w kraju!

Gdy świat zmierza się z pandemią, najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i innych, to żyć z dala od źródeł paniki i pomówień. Ważne, by zachować spokój i wszelkie środki ostrożności. A ponieważ sezon narciarski nadchodzi pełną parą, czas pomyśleć o miejscu na urlop. Myślisz o tym, gdzie na narty w Polsce 2020/21? Sprawdź nasze propozycje na udaną zimę w kraju i przygotuj się na ślizg w wielkim stylu!

planowanie-zimowego-urlopu-zobacz-gdzie-na-narty-w-europie-2020-21

Planowanie zimowego urlopu: zobacz, gdzie na narty w Europie 2020/21

Sezon zimowy właśnie ruszył i warto pomyśleć o zaplanowaniu urlopu. Komunikaty rządu ws. organizacji wyjazdów na czas tegorocznych ferii zimowych nie brzmią najlepiej. Jeśli myślisz o typowym zimowisku na urlop i zastanawiasz się, gdzie na narty w Europie 2020/21, wybierz zakres dat spoza terminarza ferii zimowych. Podpowiadamy, jakie kierunki najlepiej obrać i jak się zachować w obliczu pandemii.