>

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje są rozgrywane w tej dyscyplinie!

Ten sam sprzęt – inne konkurencje narciarskie

W ramach narciarstwa można wyróżnić wiele poddyscyplin. Wspólne im wszystkim jest wykorzystanie nart. Niemniej, każda z dyscyplin wymaga innego typu tego sprzętu. Jedyną stałą jest to, że sportowcy noszą narty i poruszają się po stoku. Jakie są więc dyscypliny narciarskie? Do najstarszych z nich należą biegi narciarskie. Ta konkurencja jest także jedną z najbardziej rozpoznawanych w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W naszym kraju popularność biegów narciarskich zawdzięczamy Justynie Kowalczyk – wielokrotnej medalistce światowych turniejów i zawod

ów. W obrębie narciarstwa zawiera się również biathlon. Ta dwukonkurencja łączy biegi narciarskie ze strzelectwem. Tę dyscyplinę również możemy zobaczyć w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Podobnie jest ze skokami narciarskimi. Zdobyły one popularność w naszym kraju dzięki niemal legendarnemu skoczkowi – Adamowi Małyszowi. Jeśli mowa o narciarstwie, wyróżnić trzeba ponadto narciarstwo zjazdowe oraz skiaplinizm.

Biegi narciarskie – (nie tylko) samodzielna konkurencja
Konkurencje narciarskie - biegi narciarskie

Chociaż biegi narciarskie stanowią osobną dyscyplinę, wchodzą również w skład innych dyscyplin narciarskich. Między innymi są elementem biegów narciarskich na orientację, biathlonu czy triathlonu w wersji zimowej. Biegi narciarskie są przykładem narciarstwa klasycznego (obok takich konkurencji jak np. skoki narciarskie czy kombinacja norweska tj. biegi i skoki narciarskie). Tę dyscyplinę można uprawiać dwoma stylami jazdy – dowolnym i klasycznym. W zależności od wybranego stylu, konieczne jest również dobranie odpowiednich nart. W narciarstwie biegowym (i alpejskim) potrzebne są również kijki.

Co ciekawe, sportowa wersja biegów narciarskich wyrosła na gruncie ich praktycznego zastosowania. Otóż, na samym początku narty używane były jako środek transportu na zaśnieżonych terenach.

Biathlon, czyli strzelanie na nartach
Konkurencje narciarskie - biathlon

Zwany również dwubojem zimowym czy biegiem patrolowym. Jak już wspomnieliśmy, składa się z dwóch dyscyplin sportowych. Mianowicie, biegów narciarskich oraz strzelectwa. Sportowcy mają do pokonania wyznaczony dystans. Na trasie umieszczone są stanowiska, z których w trakcie wyścigu muszą oddać strzały. Podczas biegu możliwe jest stosowanie wszystkich technik narciarskich. Jeśli chodzi o strzelanie – obowiązują zasady strzelectwa sportowego. Na stanowiskach oddaje się strzały zarówno z pozycji stojącej, jak i z leżącej.

Konkurencja klasyczna – skoki narciarskie
Konkurencje narciarskie - skoki narciarskie

O tej konkurencji słyszał niemal każdy. Pierwsze zawody w skokach narciarskich datuje się już na połowę XIX wieku. Obok biegów narciarskich i kombinacji norweskiej, skoki są jedną z dyscyplin narciarstwa klasycznego. Zasady tej konkurencji są jasne. Sportowcy mają za zadanie oddać jak najdłuższy skok po nabraniu prędkości i wybiciu się od skoczni. Podczas zawodów pod uwagę brana jest nie tylko długość skoku, lecz także sam styl skoku. Najdalsze skoki mogą przekraczać długość nawet 200 metrów [!].

Narciarstwo alpejskie in. narciarstwo zjazdowe
Konkurencje narciarskie - narciarstwo zjazdowe

Głównym założeniem tej konkurencji jest pokonanie trasy na górskim bądź sztucznym stoku. Narciarstwo zjazdowe występuje zarówno w wersji sportowej, jak i rekreacyjnej. Warto wspomnieć, że to właśnie ten rodzaj narciarstwa dominuje wśród amatorskiego uprawiania sportów zimowych. Podstawowym sprzętem w narciarstwie alpejskim są oczywiście narty, ale też bardzo często – kijki.

Narciarstwo zjazdowe jest stosunkowo szeroką dyscypliną sportową. W jej obrębie mieści się wiele poddyscyplin. Włączymy tutaj m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne czy narciarstwo na trawie lub igielicie. Do głównych stylów jazdy w narciarstwie zjazdowym należą natomiast carving oraz śmig.

Podczas zawodów narciarstwa alpejskiego rozgrywane są następujące konkurencje: slalom, zjazd, supergigant, slalom gigant oraz superkombinacja. Dominuje w nich podział na konkurencje techniczne i szybkościowe.

Skialpinizm – górskie wyprawy na nartach
Konkurencje narciarskie - skialpinizm

Kolejna klasyczna dyscyplina zimowa będąca połączeniem kilku konkurencji. Skialpinizm składa się bowiem z elementów wspinaczki zimowej, zjazdów narciarskich (na górskich terenach) oraz wędrówki na nartach. Ta konkurencja należy do mniej bezpiecznych form uprawiania narciarstwa. W skialpinizmie ważne jest zachowanie tych wszystkich trzech konkurencji. Sportowiec ma za zadanie osiągnąć określony punkt. Z niego może już przejść do zjazdu (najczęściej na wyjątkowo stromym terenie). Zwykle konieczne jest także wykonanie zeskoków. Sportami podobnymi do skialpinizmu są skijoring oraz skitouring.

Narciarstwo olimpijskie – kombinacja norweska
Konkurencje narciarskie - kombinacja norweska

Jedna z konkurencji obecnych na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Ten sport cieszy się popularnością m.in. w USA, Europie oraz Japonii. Kombinacja norweska (in. klasyczna czy nordycka) składa się z dwóch dyscyplin sportowych. Mianowicie są to biegi i skoki narciarskie. Początki tej dyscypliny datuje się na wiek XIX. Z biegiem lat kombinacja norweska poszerzała się o coraz nowe konkurencje. Obecnie można wyróżnić m.in. bieg masowy, sprint, gundersen, penalty race oraz zawody drużynowe.

Narciarstwo dowolne – akrobacje na stoku
Konkurencje narciarskie - narciarstwo dowolne

W obrębie narciarstwa dowolnego wyróżnia się następujące konkurencje: skoki akrobatyczne, skicross, half pipe, table top, jazdę po muldach, jazdę po muldach podwójnych oraz balet na nartach (obecnie odchodzi się od uprawiania jej). W narciarstwie dowolnym ogromne znaczenie ma charakter wykonywanych przez zawodników akrobacji (w powietrzu) oraz czas przejazdu trasy. Narciarstwo dowolne znajduje się w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich już od 1992 roku.

Zobacz także: Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 8 listopada 2017  < 1000

Dodaj komentarz

  • Ewelina
    23 marca 2018
    Bardzo fajny artykuł, narty w pigułce :)

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

moda-w-zimowej-wersji-podstawy-ubioru-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – podstawy ubioru na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Zobacz, co nosić na stoku, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

osrodki-narciarskie-w-sudetach

Ośrodki narciarskie w Sudetach

Liczba ośrodków narciarskich w polskiej części Sudetów jest zdecydowanie mniejsza niż w części czeskiej, jednak amatorzy narciarstwa i tak chętnie wybierają się w ten rejon. Oto najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Sudetach.

osrodki-narciarskie-w-czechach

Ośrodki narciarskie w Czechach

Oto lista popularnych wśród Polaków ośrodków narciarskich w Czechach. Sprawdź czy warto wybrać się zimą na narty do naszego południowo-zachodniego sąsiada.

osrodki-narciarskie-na-slowacji

Ośrodki narciarskie na Słowacji

Szukasz alternatywy dla polskich stoków? Oto lista najpopularniejszych ośrodków narciarskich na Słowacji. Zobacz gdzie jeździć na nartach u naszych sąsiadów.

jak-na-nartach-pokonac-zaspe

Jak na nartach pokonać zaspę?

Zaspy śnieżne i głęboki śnieg zwykle utrudniają narciarzom uprawianie aktywności fizycznej. Zakopanie się w wysokiej warstwie śniegu może nawet doprowadzić do wywrotki. Poznaj sposoby na pokonywanie zasp śnieżnych.

narciarstwo-szybkie-skad-wzial-sie-ten-sport

Narciarstwo szybkie – skąd wziął się ten sport?

Narciarstwo obejmuje wiele poddyscyplin. Jedną z konkurencji wzbudzających największe emocje jest narciarstwo szybkie. Zobacz, jaka jest historia tego sportu. Poznaj specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w tym sporcie zimowym.

wplyw-rodzajow-sniegu-na-warunki-narciarskie

Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie

Na stokach panują najróżniejsze warunki, włączając w to liczne typy śniegu. Dobry narciarz wie po jakim śniegu jeździ się najlepiej. Który z nich sprzyja uprawianiu narciarstwa i snowboardingu?

moda-w-zimowej-wersji-podstawy-ubioru-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – podstawy ubioru na narty i snowboard

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

osrodki-narciarskie-w-sudetach

Ośrodki narciarskie w Sudetach

osrodki-narciarskie-w-czechach

Ośrodki narciarskie w Czechach

osrodki-narciarskie-na-slowacji

Ośrodki narciarskie na Słowacji

jak-na-nartach-pokonac-zaspe

Jak na nartach pokonać zaspę?

narciarstwo-szybkie-skad-wzial-sie-ten-sport

Narciarstwo szybkie – skąd wziął się ten sport?

wplyw-rodzajow-sniegu-na-warunki-narciarskie

Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie