Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

Ten sam sprzęt – inne konkurencje narciarskie

W ramach narciarstwa można wyróżnić wiele poddyscyplin. Wspólne im wszystkim jest wykorzystanie nart. Niemniej, każda z dyscyplin wymaga innego typu tego sprzętu. Jedyną stałą jest to, że sportowcy noszą narty i poruszają się po stoku. Jakie są więc dyscypliny narciarskie? Do najstarszych z nich należą biegi narciarskie. Ta konkurencja narciarska jest także jedną z najbardziej rozpoznawanych w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W naszym kraju popularność biegów narciarskich zawdzięczamy Justynie Kowalczyk – wielokrotnej medalistce światowych turniejów i zawodów. W obrębie narciarstwa zawiera się również biathlon. Ta dwukonkurencja łączy biegi narciarskie ze strzelectwem. Tę dyscyplinę również możemy zobaczyć w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Podobnie jest ze skokami narciarskimi. Zdobyły one popularność w naszym kraju dzięki niemal legendarnemu skoczkowi – Adamowi Małyszowi. Jeśli mowa o narciarstwie, wyróżnić trzeba ponadto narciarstwo zjazdowe oraz skiaplinizm.

Biegi narciarskie – (nie tylko) samodzielna konkurencja narciarska
Konkurencje narciarskie - biegi narciarskie

Chociaż biegi narciarskie stanowią osobną dyscyplinę, wchodzą również w skład innych dyscyplin narciarskich. Między innymi są elementem biegów narciarskich na orientację, biathlonu czy triathlonu w wersji zimowej. Biegi narciarskie są przykładem narciarstwa klasycznego (obok takich konkurencji jak np. skoki narciarskie czy kombinacja norweska tj. biegi i skoki narciarskie). Tę dyscyplinę można uprawiać dwoma stylami jazdy – dowolnym i klasycznym. W zależności od wybranego stylu, konieczne jest również dobranie odpowiednich nart. W narciarstwie biegowym (i alpejskim) potrzebne są również kijki.

Co ciekawe, sportowa wersja biegów narciarskich wyrosła na gruncie ich praktycznego zastosowania. Otóż, na samym początku narty używane były jako środek transportu na zaśnieżonych terenach.

Konkurencja narciarska: Biathlon, czyli strzelanie na nartach
Konkurencje narciarskie - biathlon

Zwany również dwubojem zimowym czy biegiem patrolowym. Jak już wspomnieliśmy ta konkurencja narciarska, składa się z dwóch dyscyplin sportowych. Mianowicie, biegów narciarskich oraz strzelectwa. Sportowcy mają do pokonania wyznaczony dystans. Na trasie umieszczone są stanowiska, z których w trakcie wyścigu muszą oddać strzały. Podczas biegu możliwe jest stosowanie wszystkich technik narciarskich. Jeśli chodzi o strzelanie – obowiązują zasady strzelectwa sportowego. Na stanowiskach oddaje się strzały zarówno z pozycji stojącej, jak i z leżącej.

Konkurencja  narciarska klasyczna – skoki narciarskie
Konkurencje narciarskie - skoki narciarskie

O tej konkurencji narciarskiej słyszał niemal każdy. Pierwsze zawody w skokach narciarskich datuje się już na połowę XIX wieku. Obok biegów narciarskich i kombinacji norweskiej, skoki są jedną z dyscyplin narciarstwa klasycznego. Zasady tej konkurencji są jasne. Sportowcy mają za zadanie oddać jak najdłuższy skok po nabraniu prędkości i wybiciu się od skoczni. Podczas zawodów pod uwagę brana jest nie tylko długość skoku, lecz także sam styl skoku. Najdalsze skoki mogą przekraczać długość nawet 200 metrów [!].

Narciarstwo alpejskie in. narciarstwo zjazdowe
Konkurencje narciarskie - narciarstwo zjazdowe

Głównym założeniem tej konkurencji narciarskiej jest pokonanie trasy na górskim bądź sztucznym stoku. Narciarstwo zjazdowe występuje zarówno w wersji sportowej, jak i rekreacyjnej. Warto wspomnieć, że to właśnie ten rodzaj narciarstwa dominuje wśród amatorskiego uprawiania sportów zimowych. Podstawowym sprzętem w narciarstwie alpejskim są oczywiście narty, ale też bardzo często – kijki.

Narciarstwo zjazdowe jest stosunkowo szeroką dyscypliną sportową. W jej obrębie mieści się wiele poddyscyplin. Włączymy tutaj m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne czy narciarstwo na trawie lub igielicie. Do głównych stylów jazdy w narciarstwie zjazdowym należą natomiast carving oraz śmig.

Podczas zawodów narciarstwa alpejskiego rozgrywane są następujące konkurencje: slalom, zjazd, supergigant, slalom gigant oraz superkombinacja. Dominuje w nich podział na konkurencje techniczne i szybkościowe.

Skialpinizm – górskie wyprawy na nartach
Konkurencje narciarskie - skialpinizm

Kolejna klasyczna dyscyplina zimowa będąca połączeniem kilku konkurencji narciarskich. Skialpinizm składa się bowiem z elementów wspinaczki zimowej, zjazdów narciarskich (na górskich terenach) oraz wędrówki na nartach. Ta konkurencja należy do mniej bezpiecznych form uprawiania narciarstwa. W skialpinizmie ważne jest zachowanie tych wszystkich trzech konkurencji. Sportowiec ma za zadanie osiągnąć określony punkt. Z niego może już przejść do zjazdu (najczęściej na wyjątkowo stromym terenie). Zwykle konieczne jest także wykonanie zeskoków. Sportami podobnymi do skialpinizmu są skijoring oraz skitouring.

Narciarstwo olimpijskie – kombinacja norweska
Konkurencje narciarskie - kombinacja norweska

Jedna z konkurencji narciarskich obecnych na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Ten sport cieszy się popularnością m.in. w USA, Europie oraz Japonii. Kombinacja norweska (in. klasyczna czy nordycka) składa się z dwóch dyscyplin sportowych. Mianowicie są to biegi i skoki narciarskie. Początki tej dyscypliny datuje się na wiek XIX. Z biegiem lat kombinacja norweska poszerzała się o coraz nowe konkurencje. Obecnie można wyróżnić m.in. bieg masowy, sprint, gundersen, penalty race oraz zawody drużynowe.

Narciarstwo dowolne – akrobacje na stoku
Konkurencje narciarskie - narciarstwo dowolne

W obrębie narciarstwa dowolnego wyróżnia się następujące konkurencje: skoki akrobatyczne, skicross, half pipe, table top, jazdę po muldach, jazdę po muldach podwójnych oraz balet na nartach (obecnie odchodzi się od uprawiania jej). W narciarstwie dowolnym ogromne znaczenie ma charakter wykonywanych przez zawodników akrobacji (w powietrzu) oraz czas przejazdu trasy. Narciarstwo dowolne znajduje się w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich już od 1992 roku.

Zobacz także: Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Dominika Górska 1 8 listopada 2017  1189

Dodaj komentarz

  • Ewelina
    23 marca 2018
    Bardzo fajny artykuł, narty w pigułce :)

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

konkretny-slizg-gdzie-najlepiej-wybrac-sie-na-narty-w-2020

Konkretny ślizg - gdzie najlepiej wybrać się na narty w 2020?

Coroczne ferie zimowe to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów polskich szkół. Wielu z nas od lat planuje na ten okres wyjazdy na zimowiska, które w większości spędzamy bardzo aktywnie. Gdzie i kiedy najlepiej pojechać na narty w 2020 oraz jak się przygotować do aktywnego urlopu?

zanim-ruszysz-w-trase-czyli-jak-skompletowac-zestaw-do-nart-biegowych

Zanim ruszysz w trasę, czyli jak skompletować zestaw do nart biegowych

Małymi krokami nad Polskę napływają chłodniejsze fronty powietrza, lada moment pojawi się pierwszy śnieg. Warto zrobić szybki przegląd swojego sprzętu biegowego. Odpowiednia odzież, buty z wiązaniami, narty biegowe i koniecznie dobre kije. Jak łatwo skompletować zestaw do nart biegowych? Oto 4 kroki do udanego sezonu!

narciarstwo-biegowe-we-wroclawiu-prawdziwy-raj-dla-zimowych-zajawkowiczow

Narciarstwo biegowe we Wrocławiu - prawdziwy raj dla zimowych zajawkowiczów

Narciarskie przebieżki to ten rodzaj aktywności, który kompleksowo działa na cały nasz organizm. Zimowa odmiana nordic walkingu cieszy się dużą popularnością we Wrocławiu. Gdzie działać na nartach biegowych i jak się dobrze wyposażyć, by trening dał nam możliwie najwięcej satysfakcji?

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

konkretny-slizg-gdzie-najlepiej-wybrac-sie-na-narty-w-2020

Konkretny ślizg - gdzie najlepiej wybrać się na narty w 2020?

Coroczne ferie zimowe to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów polskich szkół. Wielu z nas od lat planuje na ten okres wyjazdy na zimowiska, które w większości spędzamy bardzo aktywnie. Gdzie i kiedy najlepiej pojechać na narty w 2020 oraz jak się przygotować do aktywnego urlopu?

zanim-ruszysz-w-trase-czyli-jak-skompletowac-zestaw-do-nart-biegowych

Zanim ruszysz w trasę, czyli jak skompletować zestaw do nart biegowych

Małymi krokami nad Polskę napływają chłodniejsze fronty powietrza, lada moment pojawi się pierwszy śnieg. Warto zrobić szybki przegląd swojego sprzętu biegowego. Odpowiednia odzież, buty z wiązaniami, narty biegowe i koniecznie dobre kije. Jak łatwo skompletować zestaw do nart biegowych? Oto 4 kroki do udanego sezonu!

narciarstwo-biegowe-we-wroclawiu-prawdziwy-raj-dla-zimowych-zajawkowiczow

Narciarstwo biegowe we Wrocławiu - prawdziwy raj dla zimowych zajawkowiczów

Narciarskie przebieżki to ten rodzaj aktywności, który kompleksowo działa na cały nasz organizm. Zimowa odmiana nordic walkingu cieszy się dużą popularnością we Wrocławiu. Gdzie działać na nartach biegowych i jak się dobrze wyposażyć, by trening dał nam możliwie najwięcej satysfakcji?

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!