Narciarski savoir vivre, czyli jak zachowywać się na stoku

Narciarski savoir vivre, czyli jak zachowywać się na stoku

Amatorzy białego szaleństwa powinni znać podstawowe zasady zachowania się na stoku. Najważniejsze jest niestwarzanie niebezpieczeństwa sobie i innym narciarzom. Jak to osiągnąć? Oto zasady kodeksu narciarskiego opracowane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS).

1. Na stoku zauważaj inne osoby

Każdy narciarz powinien zwracać szczególną uwagę na współtowarzyszy na stoku. Należy starać się zachowywać jak najbezpieczniej, by żadna osoba nie odniosła szkody podczas jazdy na nartach. Ponadto, warto także kontrolować sprzęt narciarski – użytkownik jest odpowiedzialny za jego stan (wg FIS).

2. Kontroluj szybkość oraz styl jazdy

Zjeżdżanie na nartach powinno być dostosowane do umiejętności i możliwości narciarza. Warto wziąć pod uwagę również pogodę oraz rodzaj trasy. Panowanie nad nartami pozwoli uniknąć kolizji na stoku z innym narciarzem. Należy także zauważać innych uczestników ruchu na stoku oraz jeździć w taki sposób, by móc się bez problemu zatrzymać lub skręcić. W miejscach, w których jest dużo narciarzy, w pobliżu wyciągów czy na końcu szlaku warto poruszać się wolniej. Pamiętaj, że jeżeli dojdzie do wypadku możesz ponieść odpowiedzialność za niebezpieczny styl jazdy.

3. Obierz bezpieczny kierunek, kto ma pierwszeństwo na nartach

Na stoku obowiązuje zasada pierwszeństwa dla osoby znajdującej się „niżej” lub „przed” tobą. Ten „na górze” ma lepszą widoczność oraz więcej możliwości wyboru kierunku jazdy. W ten sposób może kontrolować swoje poruszanie się tak, by nie narazić innych na niebezpieczeństwo.

4. Wyprzedzaj mądrze

Masz prawo wyprzedzać po obu stronach, jednak dbaj o to, by odległość od wymijanej przez ciebie osoby wystarczyła na bezpieczny manewr. Należy także uważać na pozostałe osoby na stoku. Odpowiedzialność za ewentualne szkody poniesione podczas wyprzedzania ponosi narciarz wykonujący manewr (również w przypadku osób stojących na trasie).

5. Zadbaj o bezpieczny przejazd i krzyżowanie torów jazdy

Podczas zjazdu na trasie nieuniknione są interakcje z trasami innych narciarzy. Zanim zjedziesz, popatrz w górę i w dół, dzięki czemu zorientujesz się czy twój ruch będzie bezpieczny. Unikaj jazdy na kursach kolizyjnych z innymi narciarzami i snowboardzistami. Podobnie rzecz ma się podczas kontynuowania jazdy po chwilowym zatrzymaniu się.

6. Unikaj gwałtownego zatrzymywania się podczas zjazdu (możesz, gdy jest to konieczne)

Przede wszystkim niewskazane jest zatrzymywanie się w miejscach zwężeń oraz tam, gdzie widoczność jest ograniczona (np. zakręty). W razie wypadku, postaraj się jak najszybciej zejść z toru jazdy.

7. Znaj zasady podchodzenia trasą narciarską

Podchodzić można jedynie poboczem toru jazdy, jednak w razie złej widoczności powinno się całkowicie zejść z trasy. Poruszanie się „pod prąd” może skutkować poważnymi konsekwencjami, dlatego powinno się podchodzić jedynie, gdy jest to absolutnie konieczne. Podobne zasady obowiązują narciarzy kierujących się pieszo na dół. Trasy narciarskie często są jednokierunkowe!

8. Przestrzegaj znaków narciarskich

Oznakowanie tras narciarskich kolorami oznacza stopień trudności danej trasy. Zielony – trasa najłatwiejsza, niebieski – trasa o średniej trudności, czerwona – trudniejsza oraz czarna – najtrudniejsza. Wybór trasy powinien być poprzedzony analizą własnych umiejętności oraz możliwości. Dodatkowo, przestrzegaj również znaków informujących o utrudnieniach czy niebezpieczeństwach na stoku.

9. Udziel pomocy w razie wypadku na stoku

Będąc w pobliżu wypadku – niezwłocznie udziel pomocy poszkodowanemu. Nie jest to obowiązek prawny, jednak ta zasada wynika z czystej etyki m.in. sportu. Warto ukończyć kurs pierwszej pomocy lub poczytać na ten temat, by wiedzieć jak się zachować. Co więcej, błędne udzielenie pomocy może skutkować pogorszeniem stanu poszkodowanej osoby na stoku. Narciarz podczas wypadku powinien oznakować miejsce zdarzenia (by nie stworzyć niebezpieczeństwa na trasie) oraz zawiadomić odpowiednie służby lub wezwać pomoc lekarską.

10. Gdy ulegniesz wypadkowi lub jesteś jego świadkiem – podaj swoje dane

Każda obecna na stoku osoba jest zobowiązana do podania swoich danych osobowych, jeśli jest świadkiem lub ofiarą wypadku. Dzięki temu odpowiednie służby mają możliwość szybszego ustalenia tego, kto jest odpowiedzialny za wypadek. Wszelkie zdarzenia zgłaszaj na numer 112.

narciarski savoir vive kodeks narciarzy zachowanie

Poza wytycznymi kodeksu narciarskiego – dbaj o dobrą atmosferę na stoku

Podczas spędzania czasu na stoku bądź uprzejmy i pomocny względem innych osób. Jeśli jesteś typem gaduły – porozmawiaj na wyciągu o trudności trasy czy własnych spostrzeżeniach. Ktoś prosi cię o informacje? Grzecznie ich udziel lub wyjaśnij, że nie możesz pomóc. Narciarz prosi cię o pomoc w przeniesieniu sprzętu? Nie odmawiaj.

Staraj się nie wypowiadać obelżywych czy krzywdzących komentarzy odnośnie innych osób – nawet jeśli wydaje ci się, że nie słyszą. Takie zachowania psują atmosferę i nie pozwalają im na swobodne zachowanie oraz czerpanie radości z aktywności fizycznej. Warto także przywitać się wchodząc na wyciąg oraz pożegnać po jego opuszczeniu. Dzięki takim drobnostkom inni narciarze czują się dobrze podczas pobytu na stoku. Tobie również będzie dużo milej, gdy podziękują ci uśmiechem lub uprzejmymi słowami.

Warto również powstrzymać się od palenia papierosów np. w trakcie oczekiwania w kolejce na wjazd. Stok jest miejscem kultywowania zdrowia, nie powinno się zmuszać innych narciarzy do bycia biernymi palaczami.

Dominika Górska 4 29 listopada 2016  2183

Dodaj komentarz

 • Sebas
  5 grudnia 2016
  Ile obwarowań, aż się odechciewa jechać na stok...
 • Nikotyna zabija
  2 grudnia 2016
  Z tymi papierosami na nartach to też jest przekleństwo...
 • Wiki
  2 grudnia 2016
  Fajnie jest jak na wyciągu ludzie się witają, są mili, rozmawiają... A nie tacy, co nawet "dzień dobry" nie powiedzą...
 • Samanta
  1 grudnia 2016
  No, żeby tylko każdy na stoku się do tego stosował...

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

osrodki-narciarskie-w-sudetach

Ośrodki narciarskie w Sudetach

Liczba ośrodków narciarskich w polskiej części Sudetów jest zdecydowanie mniejsza niż w części czeskiej, jednak amatorzy narciarstwa i tak chętnie wybierają się w ten rejon. Oto najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Sudetach.

osrodki-narciarskie-w-czechach

Ośrodki narciarskie w Czechach

Oto lista popularnych wśród Polaków ośrodków narciarskich w Czechach. Sprawdź czy warto wybrać się zimą na narty do naszego południowo-zachodniego sąsiada.

osrodki-narciarskie-na-slowacji

Ośrodki narciarskie na Słowacji

Szukasz alternatywy dla polskich stoków? Oto lista najpopularniejszych ośrodków narciarskich na Słowacji. Zobacz gdzie jeździć na nartach u naszych sąsiadów.

jak-na-nartach-pokonac-zaspe

Jak na nartach pokonać zaspę?

Zaspy śnieżne i głęboki śnieg zwykle utrudniają narciarzom uprawianie aktywności fizycznej. Zakopanie się w wysokiej warstwie śniegu może nawet doprowadzić do wywrotki. Poznaj sposoby na pokonywanie zasp śnieżnych.

narciarstwo-szybkie-skad-wzial-sie-ten-sport

Narciarstwo szybkie – skąd wziął się ten sport?

Narciarstwo obejmuje wiele poddyscyplin. Jedną z konkurencji wzbudzających największe emocje jest narciarstwo szybkie. Zobacz, jaka jest historia tego sportu. Poznaj specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w tym sporcie zimowym.

wplyw-rodzajow-sniegu-na-warunki-narciarskie

Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie

Na stokach panują najróżniejsze warunki, włączając w to liczne typy śniegu. Dobry narciarz wie po jakim śniegu jeździ się najlepiej. Który z nich sprzyja uprawianiu narciarstwa i snowboardingu?

narciarstwo-i-snowboarding-dla-dzieci-i-mlodziezy

Narciarstwo i snowboarding dla dzieci i młodzieży

Sporty zimowe odgrywają istotną rolę w życiu dzieci. Dzięki nim staje się ono m.in. bardziej wytrzymałe, zwiększa się jego siła woli oraz odporność. Zobacz, dlaczego warto uczyć dziecko jazdy na nartach lub desce snowboardowej. Czy jest to bezpieczny sport dla najmłodszych?

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko

osrodki-narciarskie-w-sudetach

Ośrodki narciarskie w Sudetach

osrodki-narciarskie-w-czechach

Ośrodki narciarskie w Czechach

osrodki-narciarskie-na-slowacji

Ośrodki narciarskie na Słowacji

jak-na-nartach-pokonac-zaspe

Jak na nartach pokonać zaspę?

narciarstwo-szybkie-skad-wzial-sie-ten-sport

Narciarstwo szybkie – skąd wziął się ten sport?

wplyw-rodzajow-sniegu-na-warunki-narciarskie

Wpływ rodzajów śniegu na warunki narciarskie

narciarstwo-i-snowboarding-dla-dzieci-i-mlodziezy

Narciarstwo i snowboarding dla dzieci i młodzieży