Narciarski savoir vivre, czyli jak zachowywać się na stoku

Narciarski savoir vivre, czyli jak zachowywać się na stoku

Amatorzy białego szaleństwa powinni znać podstawowe zasady zachowania się na stoku. Najważniejsze jest niestwarzanie niebezpieczeństwa sobie i innym narciarzom. Jak to osiągnąć? Oto zasady kodeksu narciarskiego opracowane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Savoir vivre na nartach!

1. Na stoku zauważaj inne osoby

Każdy narciarz powinien zwracać szczególną uwagę na współtowarzyszy na stoku. Jest to jedna z ważniejszych zasad narciarskiego savoir vivre'u. Należy starać się zachowywać jak najbezpieczniej, by żadna osoba nie odniosła szkody podczas jazdy na nartach. Ponadto, warto także kontrolować sprzęt narciarski – użytkownik jest odpowiedzialny za jego stan (wg FIS).

2. Kontroluj szybkość oraz styl jazdy

Zjeżdżanie na nartach powinno być dostosowane do umiejętności i możliwości narciarza. Warto wziąć pod uwagę również pogodę oraz rodzaj trasy. Panowanie nad nartami pozwoli uniknąć kolizji na stoku z innym narciarzem. Należy także zauważać innych uczestników ruchu na stoku oraz jeździć w taki sposób, by móc się bez problemu zatrzymać lub skręcić. W miejscach, w których jest dużo narciarzy, w pobliżu wyciągów czy na końcu szlaku warto poruszać się wolniej. Pamiętaj, że jeżeli dojdzie do wypadku możesz ponieść odpowiedzialność za niebezpieczny styl jazdy. Każdy narciarz powinien stosować się do tej zasady savoir vivre'u. 

3. Obierz bezpieczny kierunek, kto ma pierwszeństwo na nartach

Na stoku obowiązuje zasada pierwszeństwa dla osoby znajdującej się „niżej” lub „przed” tobą. Jeden z ważniejszych elementów narciarskiego savoir vivre. Ten „na górze” ma lepszą widoczność oraz więcej możliwości wyboru kierunku jazdy. W ten sposób może kontrolować swoje poruszanie się tak, by nie narazić innych na niebezpieczeństwo.

4. Wyprzedzaj mądrze

Masz prawo wyprzedzać po obu stronach, jednak dbaj o to, by odległość od wymijanej przez ciebie osoby wystarczyła na bezpieczny manewr. Należy także uważać na pozostałe osoby na stoku. Odpowiedzialność za ewentualne szkody poniesione podczas wyprzedzania ponosi narciarz wykonujący manewr (również w przypadku osób stojących na trasie).

5. Zadbaj o bezpieczny przejazd i krzyżowanie torów jazdy

Podczas zjazdu na trasie nieuniknione są interakcje z trasami innych narciarzy. Zanim zjedziesz, popatrz w górę i w dół, dzięki czemu zorientujesz się czy twój ruch będzie bezpieczny. Unikaj jazdy na kursach kolizyjnych z innymi narciarzami i snowboardzistami. Podobnie rzecz ma się podczas kontynuowania jazdy po chwilowym zatrzymaniu się. Tę narciarską zasadę savoir vivre'u musisz zapamiętać. 

6. Unikaj gwałtownego zatrzymywania się podczas zjazdu (możesz, gdy jest to konieczne)

Przede wszystkim niewskazane jest zatrzymywanie się w miejscach zwężeń oraz tam, gdzie widoczność jest ograniczona (np. zakręty). W razie wypadku, postaraj się jak najszybciej zejść z toru jazdy.

7. Znaj zasady podchodzenia trasą narciarską

Zgodnie z narciarskim savoir vivre: podchodzić można jedynie poboczem toru jazdy, jednak w razie złej widoczności powinno się całkowicie zejść z trasy. Poruszanie się „pod prąd” może skutkować poważnymi konsekwencjami, dlatego powinno się podchodzić jedynie, gdy jest to absolutnie konieczne. Podobne zasady obowiązują narciarzy kierujących się pieszo na dół. Trasy narciarskie często są jednokierunkowe!

8. Przestrzegaj znaków narciarskich

Oznakowanie tras narciarskich kolorami oznacza stopień trudności danej trasy. Zielony – trasa najłatwiejsza, niebieski – trasa o średniej trudności, czerwona – trudniejsza oraz czarna – najtrudniejsza. Wybór trasy powinien być poprzedzony analizą własnych umiejętności oraz możliwości. Dodatkowo, przestrzegaj również znaków informujących o utrudnieniach czy niebezpieczeństwach na stoku. Każdy dobrze wyszkolony z savoir vivre narciarz doskonale zna znaki. 

9. Udziel pomocy w razie wypadku na stoku

Będąc w pobliżu wypadku – niezwłocznie udziel pomocy poszkodowanemu. Nie jest to obowiązek prawny, jednak ta zasada wynika z czystej etyki m.in. sportu. Warto ukończyć kurs pierwszej pomocy lub poczytać na ten temat, by wiedzieć jak się zachować. Co więcej, błędne udzielenie pomocy może skutkować pogorszeniem stanu poszkodowanej osoby na stoku. Narciarz podczas wypadku powinien oznakować miejsce zdarzenia (by nie stworzyć niebezpieczeństwa na trasie) oraz zawiadomić odpowiednie służby lub wezwać pomoc lekarską.

10. Gdy ulegniesz wypadkowi lub jesteś jego świadkiem – podaj swoje dane

Każda obecna na stoku osoba jest zobowiązana do podania swoich danych osobowych, jeśli jest świadkiem lub ofiarą wypadku. Dzięki temu odpowiednie służby mają możliwość szybszego ustalenia tego, kto jest odpowiedzialny za wypadek. Wszelkie zdarzenia zgłaszaj na numer 112.

narciarski savoir vive kodeks narciarzy zachowanie

Poza wytycznymi kodeksu narciarskiego – dbaj o dobrą atmosferę na stoku

Podczas spędzania czasu na stoku bądź uprzejmy i pomocny względem innych osób. Jeśli jesteś typem gaduły – porozmawiaj na wyciągu o trudności trasy czy własnych spostrzeżeniach. Ktoś prosi cię o informacje? Grzecznie ich udziel lub wyjaśnij, że nie możesz pomóc. Narciarz prosi cię o pomoc w przeniesieniu sprzętu? Nie odmawiaj. Nie trzeba wiele się uczyć, by poznać narciarski savoir vivre. 

Staraj się nie wypowiadać obelżywych czy krzywdzących komentarzy odnośnie innych osób – nawet jeśli wydaje ci się, że nie słyszą. Takie zachowania psują atmosferę i nie pozwalają im na swobodne zachowanie oraz czerpanie radości z aktywności fizycznej. Warto także przywitać się wchodząc na wyciąg oraz pożegnać po jego opuszczeniu. Dzięki takim drobnostkom inni narciarze czują się dobrze podczas pobytu na stoku. Tobie również będzie dużo milej, gdy podziękują ci uśmiechem lub uprzejmymi słowami.

Warto również powstrzymać się od palenia papierosów np. w trakcie oczekiwania w kolejce na wjazd. Stok jest miejscem kultywowania zdrowia, nie powinno się zmuszać innych narciarzy do bycia biernymi palaczami. Zachowuj się na stoku - pomoże Ci w tym narciarski savoir vivre. 

Dominika Górska 4 29 listopada 2016  2779

Dodaj komentarz

 • Sebas
  5 grudnia 2016
  Ile obwarowań, aż się odechciewa jechać na stok...
 • Nikotyna zabija
  2 grudnia 2016
  Z tymi papierosami na nartach to też jest przekleństwo...
 • Wiki
  2 grudnia 2016
  Fajnie jest jak na wyciągu ludzie się witają, są mili, rozmawiają... A nie tacy, co nawet "dzień dobry" nie powiedzą...
 • Samanta
  1 grudnia 2016
  No, żeby tylko każdy na stoku się do tego stosował...

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.

poczatkujacy-narciarz-podstawy-jazdy-na-nartach

Początkujący narciarz – podstawy jazdy na nartach

Narciarstwo jest energetycznym i fascynującym sportem zimowym. Najtrudniejsze są jednak pierwsze kroki. Zobacz, jak ułatwić sobie naukę jazdy na nartach. Oto zbiór porad dla początkujących – technika jazdy na nartach w pigułce.

snowboarding-najczestsze-kontuzje-na-stoku

Snowboarding – najczęstsze kontuzje na stoku

Przyjmuje się, że jazda na desce snowboardowej jest dużo bezpieczniejszym sportem niż jazda na nartach. Mimo to, w snowboardingu kontuzje i urazy są dość częste. Zobacz, jakie są najczęstsze urazy podczas uprawiania tego sportu zimowego.

gdzie-na-narty-2019-przeglad-osrodkow-narciarskich-w-polsce-i-europie

Gdzie na narty 2019? Przegląd ośrodków narciarskich w Polsce i Europie

Nie wiesz, gdzie na narty w Polsce lub za granicą? Jakie są najlepsze oferty wycieczek i wyjazdów narciarskich? Gdzie na narty z dziećmi? Oto przegląd stoków i miejsc, do których warto pojechać na narty 2019!

moda-w-zimowej-wersji-jaki-ubior-na-narty-i-snowboard

Moda w zimowej wersji – jaki ubiór na narty i snowboard

Miłośnicy zimowego szaleństwa mają przed sobą nie lada wyzwanie. Raz, że przygotowanie fizyczne do sezonu jest angażujące. Dwa – muszą zadbać o właściwy sprzęt i ubiór zanim wybiorą się na narty czy snowboard. Odpowiedni ubiór na narty, by chronić się przed śniegiem, przemoczeniem czy chłodem. Oto poradnik kompletowania ubioru w sportach zimowych!

poradnik-poczatkujacego-narciarza-do-czego-sluza-kijki-narciarskie

Poradnik początkującego narciarza – do czego służą kijki narciarskie?

Wokół tematu jazdy na nartach z kijkami narodziło się wiele mitów. Pojawiają się argumenty bezpieczeństwa na stoku, łatwiejszej nauki czy określonego stylu jazdy. Jak jest naprawdę? Czy stosowanie kijków w narciarstwie jest konieczne? A może są one zbędnym sprzętem treningowym? Zobacz, kiedy powinno się używać kijków, a kiedy lepiej z nich zrezygnować. Do czego służą kijki narciarskie?

poradnik-narciarza-jazda-na-krawedziach-narty

Poradnik narciarza – jazda na krawędziach narty

Skręcanie na krawędziach jest kolejnym etapem w nauce narciarstwa. Taki styl skrętu stosuje się zarówno w jeździe rekreacyjnej, jak i zawodowej. Można jeździć na krawędziach na nartach klasycznych czy taliowanych nartach carvingowych. Co daje jazda na krawędziach narty i jak się jej nauczyć? O tym w poniższym materiale!

narciarskie-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Narciarskie konkurencje olimpijskie i nie tylko!

Zima zbliża się wielkimi krokami. Wielu miłośników białego szaleństwa już jest w trakcie przygotowań do wysiłku na stoku. Poza treningami praktycznymi, warto liznąć nieco teorii i historii sportów zimowych. W dzisiejszym odcinku – narciarstwo. Oto, jakie konkurencje narciarskie są rozgrywane w tej dyscyplinie!

kalendarz-zawodow-narciarskich-i-snowboardowych-zima-2017-18

Kalendarz zawodów narciarskich i snowboardowych zima 2017/18

Sezon zimowy zbliża się wielkimi krokami. Miłośnicy białego szaleństwa są już w fazie przygotowań do zawodów i treningów na stokach. Jakie zmagania snowboardingowe i narciarskie czekają nas tej zimy? Zobacz kalendarz zawodów sportów zimowych 2017/18 w Polsce, Europie i na całym świecie!

snowboarding-konkurencje-olimpijskie-i-nie-tylko

Snowboarding - konkurencje olimpijskie i nie tylko!

W ramach jednego sportu zawiera się kilka konkurencji. Niektóre z nich wchodzą w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich. Inne – są znacznie mniej znane. Czym charakteryzują się poszczególne konkurencje snowboardowe? Zobacz w jakich konkurencjach sportowych można startować na desce snowboardowej!

serwisowanie-nart-i-sprzetu-snowboardowego

Serwisowanie nart i sprzętu snowboardowego

Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania nart przed sezonem zimowym.