Narciarski savoir vivre, czyli jak zachowywać się na stoku

Narciarski savoir vivre, czyli jak zachowywać się na stoku

Amatorzy białego szaleństwa powinni znać podstawowe zasady zachowania się na stoku. Najważniejsze jest niestwarzanie niebezpieczeństwa sobie i innym narciarzom. Jak to osiągnąć? Oto zasady kodeksu narciarskiego opracowane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Savoir vivre na nartach!

1. Na stoku zauważaj inne osoby

Każdy narciarz powinien zwracać szczególną uwagę na współtowarzyszy na stoku. Jest to jedna z ważniejszych zasad narciarskiego savoir vivre'u. Należy starać się zachowywać jak najbezpieczniej, by żadna osoba nie odniosła szkody podczas jazdy na nartach. Ponadto, warto także kontrolować sprzęt narciarski – użytkownik jest odpowiedzialny za jego stan (wg FIS).

2. Kontroluj szybkość oraz styl jazdy

Zjeżdżanie na nartach powinno być dostosowane do umiejętności i możliwości narciarza. Warto wziąć pod uwagę również pogodę oraz rodzaj trasy. Panowanie nad nartami pozwoli uniknąć kolizji na stoku z innym narciarzem. Należy także zauważać innych uczestników ruchu na stoku oraz jeździć w taki sposób, by móc się bez problemu zatrzymać lub skręcić. W miejscach, w których jest dużo narciarzy, w pobliżu wyciągów czy na końcu szlaku warto poruszać się wolniej. Pamiętaj, że jeżeli dojdzie do wypadku możesz ponieść odpowiedzialność za niebezpieczny styl jazdy. Każdy narciarz powinien stosować się do tej zasady savoir vivre'u. 

3. Obierz bezpieczny kierunek, kto ma pierwszeństwo na nartach

Na stoku obowiązuje zasada pierwszeństwa dla osoby znajdującej się „niżej” lub „przed” tobą. Jeden z ważniejszych elementów narciarskiego savoir vivre. Ten „na górze” ma lepszą widoczność oraz więcej możliwości wyboru kierunku jazdy. W ten sposób może kontrolować swoje poruszanie się tak, by nie narazić innych na niebezpieczeństwo.

4. Wyprzedzaj mądrze

Masz prawo wyprzedzać po obu stronach, jednak dbaj o to, by odległość od wymijanej przez ciebie osoby wystarczyła na bezpieczny manewr. Należy także uważać na pozostałe osoby na stoku. Odpowiedzialność za ewentualne szkody poniesione podczas wyprzedzania ponosi narciarz wykonujący manewr (również w przypadku osób stojących na trasie).

5. Zadbaj o bezpieczny przejazd i krzyżowanie torów jazdy

Podczas zjazdu na trasie nieuniknione są interakcje z trasami innych narciarzy. Zanim zjedziesz, popatrz w górę i w dół, dzięki czemu zorientujesz się czy twój ruch będzie bezpieczny. Unikaj jazdy na kursach kolizyjnych z innymi narciarzami i snowboardzistami. Podobnie rzecz ma się podczas kontynuowania jazdy po chwilowym zatrzymaniu się. Tę narciarską zasadę savoir vivre'u musisz zapamiętać. 

6. Unikaj gwałtownego zatrzymywania się podczas zjazdu (możesz, gdy jest to konieczne)

Przede wszystkim niewskazane jest zatrzymywanie się w miejscach zwężeń oraz tam, gdzie widoczność jest ograniczona (np. zakręty). W razie wypadku, postaraj się jak najszybciej zejść z toru jazdy.

7. Znaj zasady podchodzenia trasą narciarską

Zgodnie z narciarskim savoir vivre: podchodzić można jedynie poboczem toru jazdy, jednak w razie złej widoczności powinno się całkowicie zejść z trasy. Poruszanie się „pod prąd” może skutkować poważnymi konsekwencjami, dlatego powinno się podchodzić jedynie, gdy jest to absolutnie konieczne. Podobne zasady obowiązują narciarzy kierujących się pieszo na dół. Trasy narciarskie często są jednokierunkowe!

8. Przestrzegaj znaków narciarskich

Oznakowanie tras narciarskich kolorami oznacza stopień trudności danej trasy. Zielony – trasa najłatwiejsza, niebieski – trasa o średniej trudności, czerwona – trudniejsza oraz czarna – najtrudniejsza. Wybór trasy powinien być poprzedzony analizą własnych umiejętności oraz możliwości. Dodatkowo, przestrzegaj również znaków informujących o utrudnieniach czy niebezpieczeństwach na stoku. Każdy dobrze wyszkolony z savoir vivre narciarz doskonale zna znaki. 

9. Udziel pomocy w razie wypadku na stoku

Będąc w pobliżu wypadku – niezwłocznie udziel pomocy poszkodowanemu. Nie jest to obowiązek prawny, jednak ta zasada wynika z czystej etyki m.in. sportu. Warto ukończyć kurs pierwszej pomocy lub poczytać na ten temat, by wiedzieć jak się zachować. Co więcej, błędne udzielenie pomocy może skutkować pogorszeniem stanu poszkodowanej osoby na stoku. Narciarz podczas wypadku powinien oznakować miejsce zdarzenia (by nie stworzyć niebezpieczeństwa na trasie) oraz zawiadomić odpowiednie służby lub wezwać pomoc lekarską.

10. Gdy ulegniesz wypadkowi lub jesteś jego świadkiem – podaj swoje dane

Każda obecna na stoku osoba jest zobowiązana do podania swoich danych osobowych, jeśli jest świadkiem lub ofiarą wypadku. Dzięki temu odpowiednie służby mają możliwość szybszego ustalenia tego, kto jest odpowiedzialny za wypadek. Wszelkie zdarzenia zgłaszaj na numer 112.

narciarski savoir vive kodeks narciarzy zachowanie

Poza wytycznymi kodeksu narciarskiego – dbaj o dobrą atmosferę na stoku

Podczas spędzania czasu na stoku bądź uprzejmy i pomocny względem innych osób. Jeśli jesteś typem gaduły – porozmawiaj na wyciągu o trudności trasy czy własnych spostrzeżeniach. Ktoś prosi cię o informacje? Grzecznie ich udziel lub wyjaśnij, że nie możesz pomóc. Narciarz prosi cię o pomoc w przeniesieniu sprzętu? Nie odmawiaj. Nie trzeba wiele się uczyć, by poznać narciarski savoir vivre. 

Staraj się nie wypowiadać obelżywych czy krzywdzących komentarzy odnośnie innych osób – nawet jeśli wydaje ci się, że nie słyszą. Takie zachowania psują atmosferę i nie pozwalają im na swobodne zachowanie oraz czerpanie radości z aktywności fizycznej. Warto także przywitać się wchodząc na wyciąg oraz pożegnać po jego opuszczeniu. Dzięki takim drobnostkom inni narciarze czują się dobrze podczas pobytu na stoku. Tobie również będzie dużo milej, gdy podziękują ci uśmiechem lub uprzejmymi słowami.

Warto również powstrzymać się od palenia papierosów np. w trakcie oczekiwania w kolejce na wjazd. Stok jest miejscem kultywowania zdrowia, nie powinno się zmuszać innych narciarzy do bycia biernymi palaczami. Zachowuj się na stoku - pomoże Ci w tym narciarski savoir vivre. 

Dominika Górska 4 29 listopada 2016  2849

Dodaj komentarz

 • Sebas
  5 grudnia 2016
  Ile obwarowań, aż się odechciewa jechać na stok...
 • Nikotyna zabija
  2 grudnia 2016
  Z tymi papierosami na nartach to też jest przekleństwo...
 • Wiki
  2 grudnia 2016
  Fajnie jest jak na wyciągu ludzie się witają, są mili, rozmawiają... A nie tacy, co nawet "dzień dobry" nie powiedzą...
 • Samanta
  1 grudnia 2016
  No, żeby tylko każdy na stoku się do tego stosował...

Artykuły z kategorii: Narciarstwo i Snowboarding

narty-lublin-gdzie-kupic-i-jak-z-nich-korzystac

Narty Lublin - gdzie kupić i jak z nich korzystać?

Narciarstwo jest popularne nie tylko w górzystych zakątkach naszego kraju. Gdzie kupić odpowiednie narty i jak udać się na udany zimowy wyjazd w Lublinie?

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

narty-last-minute-pojedz-w-gory-nawet-jutro

Narty last minute - pojedź w góry nawet jutro!

Zimowe wyjazdy nie muszą być planowanie. Obecnie pojawia się coraz więcej ofert last minute pozwalających na udanie się w wymarzony rejon za mniejsze pieniądze. Jak upolować taką okazję?

must-have-na-stoku-jak-wybrac-dobre-rekawice-narciarskie-dla-dzieci

Must have na stoku - jak wybrać dobre rękawice narciarskie dla dzieci?

Niby tak drobny element narciarskiego stroju, a ma tak duży wpływ na nasze wyczyny na stoku. Rękawice narciarskie to niezbędny element podczas wyprawy na narty. Podpowiadamy, jak wybrać rękawice dla dzieci, aby mieć pewność, że najgorsze mrozy nie pokrzyżują waszych planów!

postaw-na-stabilny-slizg-ranking-top-5-butow-narciarskich

Postaw na stabilny ślizg! Ranking top 5 butów narciarskich

Sezon zimowy za pasem, dlatego warto już przygotować się do przygód na stoku. Dla narciarskich zapaleńców przygotowaliśmy ranking 5 najlepszych butów narciarskich. I choć w sklepach stacjonarnych pomogą nam eksperci od danego asortymentu, warto wiedzieć to i owo. Sprawdźcie, w jakie marki najlepiej inwestować i na jakie parametry zwracać uwagę!

konkretny-slizg-gdzie-najlepiej-wybrac-sie-na-narty-w-2020

Konkretny ślizg - gdzie najlepiej wybrać się na narty w 2020?

Coroczne ferie zimowe to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów polskich szkół. Wielu z nas od lat planuje na ten okres wyjazdy na zimowiska, które w większości spędzamy bardzo aktywnie. Gdzie i kiedy najlepiej pojechać na narty w 2020 oraz jak się przygotować do aktywnego urlopu?

zanim-ruszysz-w-trase-czyli-jak-skompletowac-zestaw-do-nart-biegowych

Zanim ruszysz w trasę, czyli jak skompletować zestaw do nart biegowych

Małymi krokami nad Polskę napływają chłodniejsze fronty powietrza, lada moment pojawi się pierwszy śnieg. Warto zrobić szybki przegląd swojego sprzętu biegowego. Odpowiednia odzież, buty z wiązaniami, narty biegowe i koniecznie dobre kije. Jak łatwo skompletować zestaw do nart biegowych? Oto 4 kroki do udanego sezonu!

narty-lublin-gdzie-kupic-i-jak-z-nich-korzystac

Narty Lublin - gdzie kupić i jak z nich korzystać?

Narciarstwo jest popularne nie tylko w górzystych zakątkach naszego kraju. Gdzie kupić odpowiednie narty i jak udać się na udany zimowy wyjazd w Lublinie?

deski-snowboardowe-jak-wybrac-najlepsza

Deski snowboardowe - jak wybrać najlepszą?

Jazda na deskach snowboardowych cieszy się rosnąca popularnością, a wybór odpowiedniego wariantu warunkuje komfort użytkowania. Jak dobrać odpowiednią deskę snowboardową?

ustawienie-wiazan-snowboardowych-jak-zrobic-to-we-wlasciwy-sposob

Ustawienie wiązań snowboardowych - jak zrobić to we właściwy sposób?

Ustawienie wiązań snowboardowych ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku osób zaawansowanych, jak i początkujących. Jak właściwie ustawić wiązania snowboardowe w dowolnej desce?

buty-na-snowboard-jak-wybrac-odpowiednie

Buty na snowboard - jak wybrać odpowiednie?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym wzrasta popyt na różnego rodzaju sprzęty dedykowane do sportów ściśle związanych ze śniegiem. Jak wybrać odpowiednie buty na snowboard i ile one kosztują?

wypozyczalnia-nart-w-polskich-gorach-gdzie-wypozyczyc-narty

Wypożyczalnia nart w polskich górach – gdzie wypożyczyć narty?

Nie wszystkie osoby posiadają własne narty, dlatego wypożyczalnia to nieodłączny element każdego profesjonalnego stoku. Gdzie na terenie Polski znaleźć można takie wypożyczalnie?

narty-last-minute-pojedz-w-gory-nawet-jutro

Narty last minute - pojedź w góry nawet jutro!

Zimowe wyjazdy nie muszą być planowanie. Obecnie pojawia się coraz więcej ofert last minute pozwalających na udanie się w wymarzony rejon za mniejsze pieniądze. Jak upolować taką okazję?

must-have-na-stoku-jak-wybrac-dobre-rekawice-narciarskie-dla-dzieci

Must have na stoku - jak wybrać dobre rękawice narciarskie dla dzieci?

Niby tak drobny element narciarskiego stroju, a ma tak duży wpływ na nasze wyczyny na stoku. Rękawice narciarskie to niezbędny element podczas wyprawy na narty. Podpowiadamy, jak wybrać rękawice dla dzieci, aby mieć pewność, że najgorsze mrozy nie pokrzyżują waszych planów!

postaw-na-stabilny-slizg-ranking-top-5-butow-narciarskich

Postaw na stabilny ślizg! Ranking top 5 butów narciarskich

Sezon zimowy za pasem, dlatego warto już przygotować się do przygód na stoku. Dla narciarskich zapaleńców przygotowaliśmy ranking 5 najlepszych butów narciarskich. I choć w sklepach stacjonarnych pomogą nam eksperci od danego asortymentu, warto wiedzieć to i owo. Sprawdźcie, w jakie marki najlepiej inwestować i na jakie parametry zwracać uwagę!

konkretny-slizg-gdzie-najlepiej-wybrac-sie-na-narty-w-2020

Konkretny ślizg - gdzie najlepiej wybrać się na narty w 2020?

Coroczne ferie zimowe to czas wypoczynku nie tylko dla uczniów polskich szkół. Wielu z nas od lat planuje na ten okres wyjazdy na zimowiska, które w większości spędzamy bardzo aktywnie. Gdzie i kiedy najlepiej pojechać na narty w 2020 oraz jak się przygotować do aktywnego urlopu?

zanim-ruszysz-w-trase-czyli-jak-skompletowac-zestaw-do-nart-biegowych

Zanim ruszysz w trasę, czyli jak skompletować zestaw do nart biegowych

Małymi krokami nad Polskę napływają chłodniejsze fronty powietrza, lada moment pojawi się pierwszy śnieg. Warto zrobić szybki przegląd swojego sprzętu biegowego. Odpowiednia odzież, buty z wiązaniami, narty biegowe i koniecznie dobre kije. Jak łatwo skompletować zestaw do nart biegowych? Oto 4 kroki do udanego sezonu!