Najtrudniejsze zawody sportowe w Polsce

Najtrudniejsze zawody sportowe w Polsce

Biegi, biegi z przeszkodami, zawody sprawnościowe, tory przeszkód, triathlon – to tylko niektóre z najtrudniejszych i najbardziej wymagających dyscyplin sportowych. Przekonaj się, gdzie w Polsce możesz wystartować w najbardziej wymagających zawodach.

Tatraman – triathlon w ekstremalnym wydaniu

Te trudne zawody sportowe organizowane są w Tatrach. W tym roku odbyły się pod koniec sierpnia. Do cyklu ekstremalnych imprez triathlonowych należą także: Mocarny Zbój, Frydman Triathlon oraz Biała Dama. Trasa rozpoczęła się przepłynięciem Jeziora Czorsztyńskiego w jedną i w drugą stronę (długość wynosiła nieco więcej niż standardowe 1,9 km). Kolejnym elementem była trasa rowerowa wiodąca z Polski, przez słowacką część gór, znów do Polski i na Słowację. Trasa kolarska wiodła tzw. magistralą tatrzańską i zakończyła się w miejscowości Podbanske (około 90 km). Zawody zakończył klasyczny półmaraton górski z metą na Kasprowym Wierchu (około 21 km). Całkowity dystans wyniósł łącznie 113 km. Warunkiem uczestnictwa w Tatramanie było jedynie dostarczenie zaświadczenia o stanie zdrowia uprawniającym di sportów wytrzymałościowych oraz zaświadczenia lekarskiego i opłacenie wpisowego.

najtrudniejszy triathlon w polsce zawody

Bieg Morskiego Komandosa – ekstremalny bieg terenowy

W tym roku w sierpniu odbyła się już VII edycja tych zawodów biegowych. Bieg Morskiego Komandosa jest skierowany zarówno do grona militarnego, jak i sportowego. Terenowa trasa z licznymi przeszkodami – to wyzwanie tylko dla największych twardzieli i twardzielek. Wiedzie przez plażę czy morenowe wzgórza z licznymi potokami. Ponadto na trasie zawodnicy mają do wykonania zadania rodem z selekcji do jednostek specjalnych. Impreza jest podzielona na zróżnicowane kategorie biegowe na różnych poziomach zaawansowania. Odbywa się dla uczczenia pamięci generała broni Włodzimierza Potasińskiego. Część dochodów z wpisowego jest przeznaczona na wsparcie poszkodowanych komandosów. To jedne z najtrudniejszych zawodów sportowych

bieg morskiego komandosa ekstremalny terenowy bieg najtrudniejsze zawody

Runmageddon – biegowy armagedon

Jest to cykl imprez organizowanych na terenie całego kraju przez okrągły rok. Na uczestników zawodów czekają przeszkody, takie jak zasłona dymna, deptanie szałasu, przeprawa nad bagnem po linie bez zabezpieczenia, bieg przez opony samochodowe, równoważnia, kontener z lodem, pajęczyna, ściana czy skoki nad wysokim ogniem. 21 stycznia 2017 roku w Warszawie odbędzie się Runmageddon Rekrut. Zawodnicy będą musieli pokonać ponad 30 przeszkód na sześciokilometrowej trasie. Zawody mają na celu sprawdzenie ogólnej sprawności startujących, ich siły, wytrzymałości i odporności psychicznej. Udział w Runmageddonie może wziąć każdy, kto czuje się na siłach. Długość trasy zależy od rodzaju biegu z przeszkodami, a może sięgać nawet ponad 42 km ze 140 przeszkodami (Runmageddon Ultra). Są to jedne z najtrudniejszych zawodów sprawnościowych w naszym kraju.

bieg z przeszkodami najtrudniejsze zawody

Bieg Katożnika – krew, pot i łzy

W sierpniu przyszłego roku odbędzie się kolejna edycja katorżniczego biegu w trudnym terenie. Zawodnicy będą mieli do pokonania dziesięciokilometrową trasę przebiegającą przez bagna, jeziora, błoto, rowy melioracyjne, trzęsawiska, strumienie, zarośla oraz sztuczne i naturalne przeszkody. Prawo startu mają osoby pełnoletnie zgadzające się na udział w biegu na własną odpowiedzialność. Podczas biegu zawodnicy są narażeni na skręcenia, zerwania ścięgien, kontuzje czy zasłabnięcia. A wszystko to podczas sierpniowego weekendu w Kokotku (k. Lublińca). W biegu biorą udział crossfitowcy, osoby trenujące boot camp, żołnierze czy biegacze. Nie brakuje również osób rekreacyjnie uprawiających sport.

Bieg 7 szczytów – masz tylko 52 godziny

W lipcu tego roku odbył się bieg 7 szczytów, czyli najdłuższy bieg w Polsce. Trasa obejmuje szczyty w Kotlinie Kłodzkiej i liczy około 240 km. Najniższym punktem na trasie jest rzeka Nysa Kłodzka (261 m n.p.m.), a całkowite wzniesienie terenu wynosi aż 7635 m. Zawodnicy mają do dyspozycji 15 punktów odżywczych. Tylko tam dozwolona jest pomoc, w innych przypadkach są zdani sami na siebie. Impreza odbywa się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. W jego skład wchodzą także Super Trail 130 – 130 km, Bieg K-B-L – 110 km, Bieg Ultra Trail 65 – 65 km, Złoty Maraton – 43 km, Złoty Półmaraton – 21 km oraz Trojak Trail – ok. 10 km. Trudne zawody, nieprawdaż? 

Men Expert Survival Race – czy uda ci się przetrwać?

Jedno z największych wydarzeń sportowych tego typu w Polsce, skupiającym się głównie na miejskim biegu z przeszkodami. W tym zestwieniu są to zawody biegowe umożliwiajace wystartowanie również początkującym. Survival Race jest wyzwaniem dopiero od dystansu 12 km i więcej. Niższe dystanse są osiągalne dla przeciętnych biegaczy. Zawodnicy mają do wyboru dystanse: starter – 3 km z 15 przeszkodami (początkujący), warrior – 6 km z 30 przeszkodami (wojownicy), machine – 12 km z 50 przeszkodami (dla najtwardszych) oraz animal (na poziomie ultra) – 36 km ze 150 przeszkodami. Zawodnicy będą musieli pokonać m.in. zasłonę dymną, armatkę wodną, równoważnię, przeczołgać się pod drutem kolczastym czy pospacerować po linie. W przyszłym roku zawody odbędą się w Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.

Bieg Tygrysa – zostań Tygrysem najtrudniejszych tras biegowych!

W przyszłym roku, w Orzyszu, odbędzie się już VI edycja Biegu Tygrysa. Zawdonicy mogą startować w kilu kategoriach, m.in. harcerz (8 km, indywidualnie), duża beczka (30 km, pary), mała beczka (30 km, indywidualnie), maraton tygrysa (45 km) czy sandokan (65 km), bieg małego tygrysa (dzieci, 100 m). Na trasach czekają przeszkody, takie jak koryta potoków, kanały melioracyjne, obowiązkowe obciążenia dla zawodników, przeszkody linowe czy zadania wykorzystujące pamięć i kreatywne myślenie. Na najdłuższej z tras występuje także strzelanie, zajęcia taktyczne, działania demotywacyjne czy elementy pozoracji pola walki.

Beskid Extreme Triathlon – diabelnie trudne zadanie

To wydarzenie należy do najtrudniejszych ekstremalnych triathlonów górskich w Polsce. Odbyło się w czerwcu tego roku w Beskidzie śląskim i Żywieckim. Zawodnicy zmagali się z prawie czterokilometrową trasą pływacką na Jeziorze Żywieckim. Trasa kolarska mierzyła 180 km (dwie pętle ze wspinaczką na Kubalonkę i Przełęcz Salmopolską). Zawody wieńczył bieg górski (44 km) na szczyt Babiej Góry. Łącznie trasa liczyła 5600 metrów przewyższeń.

Znasz inne trudne zawody w Polsce? Napisz do naszej redakcji!

Dominika Górska 10 28 października 2016  8554

Dodaj komentarz

 • Aktywna_Mama
  7 listopada 2016
  O, i dla dzieci też coś jest :)
 • Eryk
  4 listopada 2016
  Fajnie o tym poczytać, gorzej wziąć udział. Są to mega wymagające zawody - tylko dla odważnych
 • Mariannan
  3 listopada 2016
  Wszystkich zawodów w Polsce nie opiszą, bo jest ich milion
 • Marysia
  3 listopada 2016
  Prezes: Myślę, że dam, nie biegam zawodowo, ale biegam dużo, mogłoby mi się udać, choc jeszcze dużo treningów przede mną :)
 • zdzisław
  3 listopada 2016
  gowno prawda - gdzie jest Harda Suka ? BUT 260 ?
 • 2 listopada 2016
  Zgubiliscie huntrun
 • Szymon
  2 listopada 2016
  Pogrom Wichra Oleśnica bieg błotny. Bieg w kajdankach ostatnio był ;) z okienkiem 5 kg. Raczej z listy bieg tygrysa...
 • Prezes
  2 listopada 2016
  Katorżnik? Dasz radę. Bieg jest zarówno dla walczaków (2 godz na trasie ) jak i dla tych którzy chą go przeżyć (5 godz). Poza ty nie bardzo jest się gdzie wycofać ;-)
 • Marysia
  31 października 2016
  Jak dla mnie to mega trudne zadanie startowanie w tych biegach. Ale chętnie bym się podjęła biegu katorżnika, chociaż żeby sprawdzić czy dam radę.
 • Michal
  31 października 2016
  Hmm, dość subiektywny wybór

Artykuły z kategorii: Bieganie

biegasz-wyprobuj-trening-funkcjonalny

Biegasz? Wypróbuj trening funkcjonalny!

Bieganie to nie tylko praca nóg. Podczas treningu bowiem zaangażowane są niemal wszystkie partie mięśniowe. Ważna jest więc praca nad wieloma aspektami sprawności. Z tego powodu wielu biegaczy sięga po treningi uzupełniające. Jednym z nich jest właśnie trening funkcjonalny. Zobacz, dlaczego warto włączyć tę metodę ćwiczeń do własnego planu treningu biegowego.

jak-trenowac-tempo-do-maratonu

Jak trenować tempo do maratonu?

Przygotowanie do maratonu jest dość dużym przedsięwzięciem. Biegacz musi udoskonalić własne umiejętności na wielu płaszczyznach. Jedną z ważniejszych jest tempo. Jak skutecznie trenować ten aspekt biegowy, by ukończyć maraton?

jak-wyglada-trening-personalny-biegacza

Jak wygląda trening personalny biegacza?

Przed zawodami biegowymi lub maratonami sportowiec musi szczególnie zadbać o własne możliwości. Z pomocą przychodzą biegowe treningi personalne. Zobacz czym charakteryzują się osobiste zajęcia biegacza przed maratonem oraz biegami przełajowymi.

jak-zaplanowac-bieganie-w-swieta-bozego-narodzenia-bieganie-zima

Jak zaplanować bieganie w Święta Bożego Narodzenia? | Bieganie zimą

Okres świąteczny specjalnie nie sprzyja bieganiu. Mamy na głowie mnóstwo przygotowań. Sprzątanie, gotowanie, prezenty… Zobacz, jak w tym wszystkim odnaleźć czas na aktywność fizyczną. Jak zaplanować trening w Święta?

czym-sa-marszobiegi

Czym są marszobiegi?

Marszobiegi są doskonałym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Można je traktować jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów czy wysmuklenie sylwetki. Tę formę aktywności szczególnie upodobali sobie seniorzy. Czy jednak tylko oni na nich skorzystają? Na czym właściwie polegają marszobiegi?

poradnik-ultrasa-przygotowanie-do-biegow-gorskich

Poradnik ultrasa – przygotowanie do biegów górskich

Wymagające górskie trasy wymagają kompleksowych przygotowań. Należy zadbać nie tylko o odpowiednie ćwiczenia w planie treningowym. Liczy się również praktyczne podejście do biegu. Zobacz, co powinno się znaleźć w plecaku biegacza i jaki sprzęt przyda się podczas górskich biegów.

ekstremalne-przygotowania-do-biegow-z-przeszkodami

Ekstremalne przygotowania do biegów z przeszkodami!

Start w Runmageddonie czy Survival Race to prawdziwa szkoła przetrwania. O ile na najlżejszych dystansach nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, o tyle w cięższych konkurencjach jest ono konieczne. I to nie lada przygotowanie. Jak wyglądają treningi przed startem w biegu z przeszkodami?

morderczy-wysilek-jakie-sa-rodzaje-biegow-z-przeszkodami-biegi-survivalowe-w-warszawie

Morderczy wysiłek – jakie są rodzaje biegów z przeszkodami? Biegi survivalowe w Warszawie

Biegi z przeszkodami i biegi survivalowe coraz bardziej zyskują na popularności. Także w naszym kraju. Właściwie nie ma granicy wieku – startują i dzieci, i seniorzy. Jak jednak wyglądają poszczególne konkurencje biegów z przeszkodami? Oto, w jakich zawodach biegów survivalowych możesz wziąć udział. Zobacz zestawienie zawodów na 2018 rok dla Warszawy!

jak-zyskac-motywacje-do-biegania

Jak zyskać motywację do biegania?

Nie wiesz, jak zmotywować się do rozpoczęcia treningów biegowych? Przeczytaj rady coacha sportowego Marii Lachowicz-Bogunii.

w-zgodzie-z-natura-czy-warto-biegac-boso

W zgodzie z naturą – czy warto biegać boso?

Bieganie bez butów jednych zachwyca, u innych wywołuje zdziwienie. Istnieje wiele przesłanek, dla których warto wpleść bose biegi we własny plan treningowy. Wcześniej trzeba jednak zapoznać się z zasadami bezpiecznego biegania w naturalnych warunkach. Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tym typie treningu!

biegasz-wyprobuj-trening-funkcjonalny

Biegasz? Wypróbuj trening funkcjonalny!

Bieganie to nie tylko praca nóg. Podczas treningu bowiem zaangażowane są niemal wszystkie partie mięśniowe. Ważna jest więc praca nad wieloma aspektami sprawności. Z tego powodu wielu biegaczy sięga po treningi uzupełniające. Jednym z nich jest właśnie trening funkcjonalny. Zobacz, dlaczego warto włączyć tę metodę ćwiczeń do własnego planu treningu biegowego.

jak-trenowac-tempo-do-maratonu

Jak trenować tempo do maratonu?

Przygotowanie do maratonu jest dość dużym przedsięwzięciem. Biegacz musi udoskonalić własne umiejętności na wielu płaszczyznach. Jedną z ważniejszych jest tempo. Jak skutecznie trenować ten aspekt biegowy, by ukończyć maraton?

jak-wyglada-trening-personalny-biegacza

Jak wygląda trening personalny biegacza?

Przed zawodami biegowymi lub maratonami sportowiec musi szczególnie zadbać o własne możliwości. Z pomocą przychodzą biegowe treningi personalne. Zobacz czym charakteryzują się osobiste zajęcia biegacza przed maratonem oraz biegami przełajowymi.

jak-zaplanowac-bieganie-w-swieta-bozego-narodzenia-bieganie-zima

Jak zaplanować bieganie w Święta Bożego Narodzenia? | Bieganie zimą

Okres świąteczny specjalnie nie sprzyja bieganiu. Mamy na głowie mnóstwo przygotowań. Sprzątanie, gotowanie, prezenty… Zobacz, jak w tym wszystkim odnaleźć czas na aktywność fizyczną. Jak zaplanować trening w Święta?

czym-sa-marszobiegi

Czym są marszobiegi?

Marszobiegi są doskonałym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Można je traktować jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów czy wysmuklenie sylwetki. Tę formę aktywności szczególnie upodobali sobie seniorzy. Czy jednak tylko oni na nich skorzystają? Na czym właściwie polegają marszobiegi?

poradnik-ultrasa-przygotowanie-do-biegow-gorskich

Poradnik ultrasa – przygotowanie do biegów górskich

Wymagające górskie trasy wymagają kompleksowych przygotowań. Należy zadbać nie tylko o odpowiednie ćwiczenia w planie treningowym. Liczy się również praktyczne podejście do biegu. Zobacz, co powinno się znaleźć w plecaku biegacza i jaki sprzęt przyda się podczas górskich biegów.

ekstremalne-przygotowania-do-biegow-z-przeszkodami

Ekstremalne przygotowania do biegów z przeszkodami!

Start w Runmageddonie czy Survival Race to prawdziwa szkoła przetrwania. O ile na najlżejszych dystansach nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, o tyle w cięższych konkurencjach jest ono konieczne. I to nie lada przygotowanie. Jak wyglądają treningi przed startem w biegu z przeszkodami?

morderczy-wysilek-jakie-sa-rodzaje-biegow-z-przeszkodami-biegi-survivalowe-w-warszawie

Morderczy wysiłek – jakie są rodzaje biegów z przeszkodami? Biegi survivalowe w Warszawie

Biegi z przeszkodami i biegi survivalowe coraz bardziej zyskują na popularności. Także w naszym kraju. Właściwie nie ma granicy wieku – startują i dzieci, i seniorzy. Jak jednak wyglądają poszczególne konkurencje biegów z przeszkodami? Oto, w jakich zawodach biegów survivalowych możesz wziąć udział. Zobacz zestawienie zawodów na 2018 rok dla Warszawy!

jak-zyskac-motywacje-do-biegania

Jak zyskać motywację do biegania?

Nie wiesz, jak zmotywować się do rozpoczęcia treningów biegowych? Przeczytaj rady coacha sportowego Marii Lachowicz-Bogunii.

w-zgodzie-z-natura-czy-warto-biegac-boso

W zgodzie z naturą – czy warto biegać boso?

Bieganie bez butów jednych zachwyca, u innych wywołuje zdziwienie. Istnieje wiele przesłanek, dla których warto wpleść bose biegi we własny plan treningowy. Wcześniej trzeba jednak zapoznać się z zasadami bezpiecznego biegania w naturalnych warunkach. Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tym typie treningu!