Najtrudniejsze zawody sportowe w Polsce

Najtrudniejsze zawody sportowe w Polsce

Biegi, biegi z przeszkodami, zawody sprawnościowe, tory przeszkód, triathlon – to tylko niektóre z najtrudniejszych i najbardziej wymagających dyscyplin sportowych. Przekonaj się, gdzie w Polsce możesz wystartować w najbardziej wymagających zawodach.

Tatraman – triathlon w ekstremalnym wydaniu

Te trudne zawody sportowe organizowane są w Tatrach. W tym roku odbyły się pod koniec sierpnia. Do cyklu ekstremalnych imprez triathlonowych należą także: Mocarny Zbój, Frydman Triathlon oraz Biała Dama. Trasa rozpoczęła się przepłynięciem Jeziora Czorsztyńskiego w jedną i w drugą stronę (długość wynosiła nieco więcej niż standardowe 1,9 km). Kolejnym elementem była trasa rowerowa wiodąca z Polski, przez słowacką część gór, znów do Polski i na Słowację. Trasa kolarska wiodła tzw. magistralą tatrzańską i zakończyła się w miejscowości Podbanske (około 90 km). Zawody zakończył klasyczny półmaraton górski z metą na Kasprowym Wierchu (około 21 km). Całkowity dystans wyniósł łącznie 113 km. Warunkiem uczestnictwa w Tatramanie było jedynie dostarczenie zaświadczenia o stanie zdrowia uprawniającym di sportów wytrzymałościowych oraz zaświadczenia lekarskiego i opłacenie wpisowego.

najtrudniejszy triathlon w polsce zawody

Bieg Morskiego Komandosa – ekstremalny bieg terenowy

W tym roku w sierpniu odbyła się już VII edycja tych zawodów biegowych. Bieg Morskiego Komandosa jest skierowany zarówno do grona militarnego, jak i sportowego. Terenowa trasa z licznymi przeszkodami – to wyzwanie tylko dla największych twardzieli i twardzielek. Wiedzie przez plażę czy morenowe wzgórza z licznymi potokami. Ponadto na trasie zawodnicy mają do wykonania zadania rodem z selekcji do jednostek specjalnych. Impreza jest podzielona na zróżnicowane kategorie biegowe na różnych poziomach zaawansowania. Odbywa się dla uczczenia pamięci generała broni Włodzimierza Potasińskiego. Część dochodów z wpisowego jest przeznaczona na wsparcie poszkodowanych komandosów. To jedne z najtrudniejszych zawodów sportowych

bieg morskiego komandosa ekstremalny terenowy bieg najtrudniejsze zawody

Runmageddon – biegowy armagedon

Jest to cykl imprez organizowanych na terenie całego kraju przez okrągły rok. Na uczestników zawodów czekają przeszkody, takie jak zasłona dymna, deptanie szałasu, przeprawa nad bagnem po linie bez zabezpieczenia, bieg przez opony samochodowe, równoważnia, kontener z lodem, pajęczyna, ściana czy skoki nad wysokim ogniem. 21 stycznia 2017 roku w Warszawie odbędzie się Runmageddon Rekrut. Zawodnicy będą musieli pokonać ponad 30 przeszkód na sześciokilometrowej trasie. Zawody mają na celu sprawdzenie ogólnej sprawności startujących, ich siły, wytrzymałości i odporności psychicznej. Udział w Runmageddonie może wziąć każdy, kto czuje się na siłach. Długość trasy zależy od rodzaju biegu z przeszkodami, a może sięgać nawet ponad 42 km ze 140 przeszkodami (Runmageddon Ultra). Są to jedne z najtrudniejszych zawodów sprawnościowych w naszym kraju.

bieg z przeszkodami najtrudniejsze zawody

Bieg Katożnika – krew, pot i łzy

W sierpniu przyszłego roku odbędzie się kolejna edycja katorżniczego biegu w trudnym terenie. Zawodnicy będą mieli do pokonania dziesięciokilometrową trasę przebiegającą przez bagna, jeziora, błoto, rowy melioracyjne, trzęsawiska, strumienie, zarośla oraz sztuczne i naturalne przeszkody. Prawo startu mają osoby pełnoletnie zgadzające się na udział w biegu na własną odpowiedzialność. Podczas biegu zawodnicy są narażeni na skręcenia, zerwania ścięgien, kontuzje czy zasłabnięcia. A wszystko to podczas sierpniowego weekendu w Kokotku (k. Lublińca). W biegu biorą udział crossfitowcy, osoby trenujące boot camp, żołnierze czy biegacze. Nie brakuje również osób rekreacyjnie uprawiających sport.

Bieg 7 szczytów – masz tylko 52 godziny

W lipcu tego roku odbył się bieg 7 szczytów, czyli najdłuższy bieg w Polsce. Trasa obejmuje szczyty w Kotlinie Kłodzkiej i liczy około 240 km. Najniższym punktem na trasie jest rzeka Nysa Kłodzka (261 m n.p.m.), a całkowite wzniesienie terenu wynosi aż 7635 m. Zawodnicy mają do dyspozycji 15 punktów odżywczych. Tylko tam dozwolona jest pomoc, w innych przypadkach są zdani sami na siebie. Impreza odbywa się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. W jego skład wchodzą także Super Trail 130 – 130 km, Bieg K-B-L – 110 km, Bieg Ultra Trail 65 – 65 km, Złoty Maraton – 43 km, Złoty Półmaraton – 21 km oraz Trojak Trail – ok. 10 km. Trudne zawody, nieprawdaż? 

Men Expert Survival Race – czy uda ci się przetrwać?

Jedno z największych wydarzeń sportowych tego typu w Polsce, skupiającym się głównie na miejskim biegu z przeszkodami. W tym zestwieniu są to zawody biegowe umożliwiajace wystartowanie również początkującym. Survival Race jest wyzwaniem dopiero od dystansu 12 km i więcej. Niższe dystanse są osiągalne dla przeciętnych biegaczy. Zawodnicy mają do wyboru dystanse: starter – 3 km z 15 przeszkodami (początkujący), warrior – 6 km z 30 przeszkodami (wojownicy), machine – 12 km z 50 przeszkodami (dla najtwardszych) oraz animal (na poziomie ultra) – 36 km ze 150 przeszkodami. Zawodnicy będą musieli pokonać m.in. zasłonę dymną, armatkę wodną, równoważnię, przeczołgać się pod drutem kolczastym czy pospacerować po linie. W przyszłym roku zawody odbędą się w Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.

Bieg Tygrysa – zostań Tygrysem najtrudniejszych tras biegowych!

W przyszłym roku, w Orzyszu, odbędzie się już VI edycja Biegu Tygrysa. Zawdonicy mogą startować w kilu kategoriach, m.in. harcerz (8 km, indywidualnie), duża beczka (30 km, pary), mała beczka (30 km, indywidualnie), maraton tygrysa (45 km) czy sandokan (65 km), bieg małego tygrysa (dzieci, 100 m). Na trasach czekają przeszkody, takie jak koryta potoków, kanały melioracyjne, obowiązkowe obciążenia dla zawodników, przeszkody linowe czy zadania wykorzystujące pamięć i kreatywne myślenie. Na najdłuższej z tras występuje także strzelanie, zajęcia taktyczne, działania demotywacyjne czy elementy pozoracji pola walki.

Beskid Extreme Triathlon – diabelnie trudne zadanie

To wydarzenie należy do najtrudniejszych ekstremalnych triathlonów górskich w Polsce. Odbyło się w czerwcu tego roku w Beskidzie śląskim i Żywieckim. Zawodnicy zmagali się z prawie czterokilometrową trasą pływacką na Jeziorze Żywieckim. Trasa kolarska mierzyła 180 km (dwie pętle ze wspinaczką na Kubalonkę i Przełęcz Salmopolską). Zawody wieńczył bieg górski (44 km) na szczyt Babiej Góry. Łącznie trasa liczyła 5600 metrów przewyższeń.

Znasz inne trudne zawody w Polsce? Napisz do naszej redakcji!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 10 28 października 2016  9621

Dodaj komentarz

 • Aktywna_Mama
  7 listopada 2016
  O, i dla dzieci też coś jest :)
 • Eryk
  4 listopada 2016
  Fajnie o tym poczytać, gorzej wziąć udział. Są to mega wymagające zawody - tylko dla odważnych
 • Mariannan
  3 listopada 2016
  Wszystkich zawodów w Polsce nie opiszą, bo jest ich milion
 • Marysia
  3 listopada 2016
  Prezes: Myślę, że dam, nie biegam zawodowo, ale biegam dużo, mogłoby mi się udać, choc jeszcze dużo treningów przede mną :)
 • zdzisław
  3 listopada 2016
  gowno prawda - gdzie jest Harda Suka ? BUT 260 ?
 • 2 listopada 2016
  Zgubiliscie huntrun
 • Szymon
  2 listopada 2016
  Pogrom Wichra Oleśnica bieg błotny. Bieg w kajdankach ostatnio był ;) z okienkiem 5 kg. Raczej z listy bieg tygrysa...
 • Prezes
  2 listopada 2016
  Katorżnik? Dasz radę. Bieg jest zarówno dla walczaków (2 godz na trasie ) jak i dla tych którzy chą go przeżyć (5 godz). Poza ty nie bardzo jest się gdzie wycofać ;-)
 • Marysia
  31 października 2016
  Jak dla mnie to mega trudne zadanie startowanie w tych biegach. Ale chętnie bym się podjęła biegu katorżnika, chociaż żeby sprawdzić czy dam radę.
 • Michal
  31 października 2016
  Hmm, dość subiektywny wybór

Artykuły z kategorii: Bieganie

rozciaganie-po-bieganiu-jak-sie-do-niego-zabrac-by-przynioslo-pozadane-efekty

Rozciąganie po bieganiu - jak się do niego zabrać, by przyniosło pożądane efekty?

Odpowiednia rozgrzewka to ważny element treningu, również w przypadku treningu biegacza. Co zrobić, gdy już zakończymy ćwiczenia i nasze ciało będzie powoli stygnąć? Dobrym pomysłem będzie wykonanie kilku ćwiczeń na rozciąganie po bieganiu, dzięki którym nasze mięśnie nie stracą na elastyczności i będą gotowe na kolejne wyzwania. Jak się do tego zabrać?

oddychanie-podczas-biegania-czyli-jak-to-robic-z-glowa

Oddychanie podczas biegania, czyli jak to robić z głową?

Już od najmłodszych lat wiemy o tym, jak ważny jest udział tlenu w aktywności fizycznej. Oddychanie podczas biegania to trochę specyficzne zjawisko. Z jednej strony powinniśmy to robić przez nos, momentami jednak przez usta. Jak to rozróżnić i jak oddychać, żeby w ogóle miało to sens?

jak-wzmocnic-kolana-po-urazie-lub-bez-zadnej-kontuzji

Jak wzmocnić kolana po urazie lub bez żadnej kontuzji?

Wzmocnienie kolan może być konieczne nie tylko po urazie, lecz także w przypadku osób, które regularnie ćwiczą i narażają ten staw na kontuzje. Sprawdź, jak skutecznie wzmocnić kolana za pomocą kilku prostych ćwiczeń.

bieganie-czyli-jak-spalic-duzo-kalorii-w-krotkim-czasie

Bieganie, czyli jak spalić dużo kalorii w krótkim czasie

Bieganie to jeden z popularniejszych sposobów na gubienie zbędnych kilogramów. Ile tak naprawdę kalorii spala ten sport i jak długo trzeba biegać, aby uzyskać oczekiwane rezultaty?

jak-rozpoczac-swoja-przygode-z-bieganiem

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Bieganie zyskuje na popularności od kilku lat, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Tego typu aktywność fizyczna niesie bowiem za sobą wiele korzyści. Co daje bieganie i jak rozpocząć regularne treningi w sposób odpowiedzialny?

spacer-i-spalanie-kalorii-czy-to-jest-mozliwe

Spacer i spalanie kalorii – czy to jest możliwe?

Mówi się, że spalanie kalorii następuje wyłącznie przy intensywnym treningu. Wiele osób uważa, że zwykły ruch nie wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czy aby pewno? Codzienny spacer może być świetnym sposobem na spalenie wielu kalorii! Dowiedz się, ile kalorii możesz spalić podczas zwykłego spaceru! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

slow-jogging-czyli-doskonala-alternatywa-dla-klasycznego-biegania

Slow jogging, czyli doskonała alternatywa dla klasycznego biegania

Slow jogging to nieco mniej popularna alternatywa dla klasycznego biegania znanego wielu osobom dążącym do szczupłej i wysportowanej sylwetki. Czym tak właściwie jest ta aktywność fizyczna i na czym dokładnie polega?

biegaj-malo-zyskaj-duzo-metoda-treningowa-andyego-magnessa

Biegaj mało, zyskaj dużo – metoda treningowa Andy’ego Magnessa

Istnieją metody biegowe, które zakładają małą częstotliwość treningów i jednocześnie zachwycające wyniki sportowe. Istnieją też ludzie, którzy są w stanie to osiągnąć! Tak jest w przypadku Andy’ego Magnessa – ultramaratończyka, który trenując jedynie godzinę tygodniowo jest w stanie ukończyć stukilometrowe dystanse. Na czym polega skuteczność jego metody treningowej? I co proponują przeciwnicy?

jak-wyglada-trening-sprinterski

Jak wygląda trening sprinterski?

Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego przygotowania, również w sprincie istotną rolę odgrywa przemyślany plan treningowy i niegasnąca motywacja zawodnika. Jak powinien wyglądać dobrze zorganizowany plan treningu sprinterskiego i czy już na etapie przygotowań można zaplanować poprawę wyników w zawodowym biegu? Sprinterzy potrzebują wszechstronnych treningów. Zobacz, jak wygląda trening sprinterski i wypróbuj konkretny plan treningowy dla sprintera.

czy-codzienne-bieganie-ma-sens

Czy codzienne bieganie ma sens?

Zapaleni biegacze nie są w stanie odpuścić sobie nawet dnia treningu. Co jednak z czasem na regenerację po treningową? Czy codzienne bieganie może być zdrowe?

rozciaganie-po-bieganiu-jak-sie-do-niego-zabrac-by-przynioslo-pozadane-efekty

Rozciąganie po bieganiu - jak się do niego zabrać, by przyniosło pożądane efekty?

Odpowiednia rozgrzewka to ważny element treningu, również w przypadku treningu biegacza. Co zrobić, gdy już zakończymy ćwiczenia i nasze ciało będzie powoli stygnąć? Dobrym pomysłem będzie wykonanie kilku ćwiczeń na rozciąganie po bieganiu, dzięki którym nasze mięśnie nie stracą na elastyczności i będą gotowe na kolejne wyzwania. Jak się do tego zabrać?

oddychanie-podczas-biegania-czyli-jak-to-robic-z-glowa

Oddychanie podczas biegania, czyli jak to robić z głową?

Już od najmłodszych lat wiemy o tym, jak ważny jest udział tlenu w aktywności fizycznej. Oddychanie podczas biegania to trochę specyficzne zjawisko. Z jednej strony powinniśmy to robić przez nos, momentami jednak przez usta. Jak to rozróżnić i jak oddychać, żeby w ogóle miało to sens?

jak-wzmocnic-kolana-po-urazie-lub-bez-zadnej-kontuzji

Jak wzmocnić kolana po urazie lub bez żadnej kontuzji?

Wzmocnienie kolan może być konieczne nie tylko po urazie, lecz także w przypadku osób, które regularnie ćwiczą i narażają ten staw na kontuzje. Sprawdź, jak skutecznie wzmocnić kolana za pomocą kilku prostych ćwiczeń.

bieganie-czyli-jak-spalic-duzo-kalorii-w-krotkim-czasie

Bieganie, czyli jak spalić dużo kalorii w krótkim czasie

Bieganie to jeden z popularniejszych sposobów na gubienie zbędnych kilogramów. Ile tak naprawdę kalorii spala ten sport i jak długo trzeba biegać, aby uzyskać oczekiwane rezultaty?

jak-rozpoczac-swoja-przygode-z-bieganiem

Jak rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?

Bieganie zyskuje na popularności od kilku lat, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Tego typu aktywność fizyczna niesie bowiem za sobą wiele korzyści. Co daje bieganie i jak rozpocząć regularne treningi w sposób odpowiedzialny?

spacer-i-spalanie-kalorii-czy-to-jest-mozliwe

Spacer i spalanie kalorii – czy to jest możliwe?

Mówi się, że spalanie kalorii następuje wyłącznie przy intensywnym treningu. Wiele osób uważa, że zwykły ruch nie wpływa na zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Czy aby pewno? Codzienny spacer może być świetnym sposobem na spalenie wielu kalorii! Dowiedz się, ile kalorii możesz spalić podczas zwykłego spaceru! Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

slow-jogging-czyli-doskonala-alternatywa-dla-klasycznego-biegania

Slow jogging, czyli doskonała alternatywa dla klasycznego biegania

Slow jogging to nieco mniej popularna alternatywa dla klasycznego biegania znanego wielu osobom dążącym do szczupłej i wysportowanej sylwetki. Czym tak właściwie jest ta aktywność fizyczna i na czym dokładnie polega?

biegaj-malo-zyskaj-duzo-metoda-treningowa-andyego-magnessa

Biegaj mało, zyskaj dużo – metoda treningowa Andy’ego Magnessa

Istnieją metody biegowe, które zakładają małą częstotliwość treningów i jednocześnie zachwycające wyniki sportowe. Istnieją też ludzie, którzy są w stanie to osiągnąć! Tak jest w przypadku Andy’ego Magnessa – ultramaratończyka, który trenując jedynie godzinę tygodniowo jest w stanie ukończyć stukilometrowe dystanse. Na czym polega skuteczność jego metody treningowej? I co proponują przeciwnicy?

jak-wyglada-trening-sprinterski

Jak wygląda trening sprinterski?

Każda dyscyplina wymaga odpowiedniego przygotowania, również w sprincie istotną rolę odgrywa przemyślany plan treningowy i niegasnąca motywacja zawodnika. Jak powinien wyglądać dobrze zorganizowany plan treningu sprinterskiego i czy już na etapie przygotowań można zaplanować poprawę wyników w zawodowym biegu? Sprinterzy potrzebują wszechstronnych treningów. Zobacz, jak wygląda trening sprinterski i wypróbuj konkretny plan treningowy dla sprintera.

czy-codzienne-bieganie-ma-sens

Czy codzienne bieganie ma sens?

Zapaleni biegacze nie są w stanie odpuścić sobie nawet dnia treningu. Co jednak z czasem na regenerację po treningową? Czy codzienne bieganie może być zdrowe?