Najstarsi kulturyści na świecie

Najstarsi kulturyści na świecie

Jak wiadomo – kulturystyka nie jest sportem tylko dla młodych ludzi. Taki trening sprawdza się również w przypadku osób starszych. Zobacz najstarszych seniorów aktywnie chodzących na siłownię.

Wiek nie jest przeszkodą dla treningów!

Pewnie wszyscy wiedzą, że wraz z wiekiem maleje poziom testosteronu u mężczyzn. Tym samym pogarszają się procesy anaboliczne. Jednocześnie mięśnie potrzebują znacznie więcej czasu na regenerację. Wraz z wiekiem także pogarsza się stan skóry. Staje się ona mniej elastyczna. Sam organizm jest bardziej podatny na urazy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pożegnać się z aktywnością fizyczną. Żywym przykładem mogą być najstarsi kulturyści na świecie, których prezentujemy poniżej. Dla nich zaawansowany wiek nie jest przeszkodą do budowania mięśni i podnoszenia ciężarów!
Kulturystyka w podeszłym wieku - podobnie jak każda aktywność fizyczna - jest doskonałym sposobem na przedlużenie sprawności fizycznej. Spowalniają procesy starzenia się, organizm szybciej się regeneruje, a samo ciało wygląda jak ciało 20-latka. Niemożliwe? Zobaczcie sami!

1. Arthur Peacock

Artur Peacock senior kulturysta siłownia

Urodził się w 1935 roku w Londynie. Służył w Royal Air Force (Wielka Brytania). Tam rozpoczął swoją przygodę z kulturystyką. W swojej karierze zdobył blisko 150 tytułów. Mimo wielu chorób, z którymi musiał się zmagać – nie zaprzestał treningów przygotowawczych do profesjonalnych zawodów kulturystycznych. W ostatnim czasie zdobył tytuł Mr. Nevada oraz Masters National Championship. Aktualnie Arthur Peacock przeszedł na emeryturę. Nie przeszkadza mu to jednak w dalszym trenowaniu.

2. Jim Arrington

Jim Arrington stary kulturysta senior

Ponad osiemdziesięcioletni Jim Arrington (Kalifornia) nie ma problemu z podnoszeniem dużych obciążeń. Co więcej, wiek nie jest dla niego przeszkodą w startowaniu w zawodach. Może się także poszczycić wieloma wygranymi. Zdobył m.in. pierwsze miejsce w Teen, Collegiate & Masters National Championchips (2013). Ponadto, został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy kulturysta na świecie. To niewiarygodne, że w takim wieku wciąż można utrzymywać tak doskonałą formę!

3. Charles Eugster

Charles Eugster 85 letni kulturysta senior

Urodzony w 1919 roku w Wielkiej Brytanii. Większość życia przepracował jako… dentysta! Dopiero w wieku 85 lat zajął się szeroko pojętą branżą fitness. Od tego czasu zdobył blisko 100 nagród z tej dziedziny, włączając w to kulturystykę i wioślarstwo. W 2010 roku zdobył mistrzostwo świata +80 w fitness. Co ciekawe, rekordu nie pobito do dziś! Mimo zaawansowanego wieku Charles Eugster wciąż pozostaje aktywny fizycznie. Mamy przykład, że żaden wiek nie jest blokadą do doskonalenia własnych umiejętności. W tym przypadku trening może nawet wydłużać życie.

4. Ray Moon

Ray Moon senior zawodnikiem sportów siłowych

Jeden z najstarszych czynnych kulturystów na świecie. Liczy już ponad 80 lat. W swojej karierze startował w australijskich zawodach kulturystycznych – i wygrywał je. Swoją przygodę z kulturystyką zaczął kilka lat temu. Wcześniej był… kucharzem. Mimo chorób, nie zaprzestał intensywnych treningów. Ray Moon może się pochwalić formą aktywnych 50-60 latków! Postawa tego kulturysty inspiruje i motywuje.

5. Andreas Cahling
andreas cahling najstarszy kulturysta

Urodzony w 1952 roku, co oznacza, że ma obecnie 66 lat. Jest osobą propagującą trening kulturystyczny i zapasy. Swego czasu (w 1980 roku) wygrał IFBB Mr International. Co istotne – jest wegetarianinem. To oczywiście nie przeszkadza mu w budowaniu mięśni.

6. Robby Robinson
Robby Robinson - najstarszy kulturysta

Ten pan urodził się w 1946 roku – obecnie ma 72 lata. Zaawansowany wiek nie przeszkadza mu w dalszym prowadzeniu aktywnego trybu życia. W czasie swojej kariery zawodniczej wygrał ponad 25 zawodów (1975-2000). Osobiście stworzył metodę treningową, która pomogła wielu sportowcom osiągnąć zamierzone cele treningowe.

8. Jeffrey Life 
Jeffrey Life - najstarszy kulturysta

Urodził się w 1938 roku. Głównie znany jako autor książki o tym, jak zmaksymalizować potencjał ludzkiego organizmu. Nie tylko autor, ale także doświadczony kulturysta.

9. Wiesław Czerski

Wiesław czerski najstarszy Polski kulturysta

Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć najstarszych kulturystów. Na naszym polskim podwórku także mamy imponujące postacie. Wiesław Czerski od ponad 50 lat regularnie trenuje kulturystykę. Mimo blisko 70 lat – formy i sylwetki może mu pozazdrościć niejeden adept kulturystyki. Wielokrotnie zdobył mistrzostwo Polski w kulturystyce. W 2009 roku – mistrzostwo świata weteranów. Swoje osiągnięcia zawdzięcza treningom 5 razy w tygodniu. Wiesław jest w stanie podnieść 250 kilogramów w martwym ciągu!

10. Grzegorz Zieliński

Grzegorz Zieliński senior polskiej kulturystyki

Kolejny polski kulturysta senior. Pomimo 10 lat przerwy w treningach – wrócił do sportu. W swojej karierze zetknął się z różnymi dyscyplinami m.in. lekkoatletyką czy koszykówką. Kulturystyka przyszła po czterdziestce. Udało mu się zdobyć mistrzostwo Europy. Grzegorz Zieliński stara się motywować inne osoby w podobnym wieku do podjęcia aktywności fizycznej. Jego receptą na doskonałą formę jest racjonalne żywienie i ciężka praca nad mięśniami.

11. Ernestine Shepherd

Ernestine Shepherd seniorka fitness najstarsza

Najstarsza na świecie czynna kulturystka. Urodziła się w 1936 roku. W 2016 i 2017 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Mimo ponad 80 lat – wciąż może pochwalić się doskonałą formą i wyrzeźbioną sylwetką. Ernestine Shepherd jest trenerem personalnym, profesjonalną modelką i czynną zawodniczką na zawodach kulturystycznych. Jednym z jej haseł motywujących jest: „Age is nothing but a number” (ang. wiek jest niczym więcej niż liczbą). I tego się trzymajmy!

Siłacze zeszłej epoki – legendy kulturystyki
kulturyści XIX wieku Herman Gorner

Obecny kształt kulturystyki ma swoje początki w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy też żyli legendarni dzisiaj strongmani. Pracowali nad swoimi ciałami na prymitywnym sprzęcie, bez planów treningowych układanych przez osobistych trenerów. I osiągali – wtedy wydawałoby się – niemożliwe. Niemiecki strongman Herman Görner (1891-1956) wykonał martwy ciąg z ciężarem 320 kilogramów. Żeby tego było mało – sztanga chwytem na zamek podnoszona prawą ręką. Kolejny niemiecki siłacz z przeszłości – Arthur Saxon (1878-1921) zwany „The Iron Master”. Nie miał problemu z regularnym podnoszeniem jedną ręką 130 kilogramów nad głowę. Jego rekord w band press, 167 kilogramów, robi wrażenie. Na koniec nasz rodak – Joe Greenstein (1893-1977) nie bez powodu nazywany był „The Mighty Atomem”. Trenował kulturystykę jeszcze po skończeniu 80 lat. Co ciekawe, nie było dla niego problemem wygięcie metalu zębami czy przerywanie łańcuchów. A co z siłaczami zeszłego wieku? Najbardziej rozpoznawalnym z nich jest Chuck Ahrens. Szczyt jego popularności przypada na lata 1950-1960. Jego dokonania? Ot tylko wyciskanie sztangielki nad głowę o wadze 72 kilogramów (4 razy), wyciskanie na klatę leżąc 181 kilogramów (28 razy z rzędu) czy przysiad z obciążeniem 362 kilogramów.

Najwięksi siłacze w mitologii
Kulturyści siłacze w mitologii Atlas

Każdy z nas pamięta ze szkoły, że w mitologii spotkaliśmy wielu siłaczy. Bogowie, tytani… Każdy z nich odznaczał się niewyobrażalną siłą (i też innymi mocami). Niemniej, już w tamtych czasach otaczano kultem siłę i budowę męskiego ciała. Obecnie zostały nam jedynie rzeźby i dawne podania. Przypominacie sobie Atlasa? To jeden z tytanów, brat Prometeusza. Został skazany za bunt przez Zeusa na trzymanie sklepienia niebieskiego. Przyznacie, potrzeba do tego baaaardzo dużej siły. Innym przykładem może być Herakles – syn Zeusa i śmiertelniczki. Cechowała go nieludzka siła, męstwo i waleczność. Może o tym świadczyć m.in. jego mityczne 12 prac. Udało mu się m.in. zgładzić hydrę lernejską czy sprowadzić Cerbera z Hadesu.  

Dominika Górska 8 30 marca 2017  7734

Dodaj komentarz

 • Przegrany
  22 lipca 2019
  Ja bym chciał trenować z ciężarami , ale nie mogę z powodu choroby :(
 • romualdz5@wp.pl
  27 września 2018
  Tez mam 71 lat i ćwiczę kulturystyka od 1965 r. Jest to moj styl zycia. Cwicze dla siebie moj wiek dzieki cwiczeniom i diecie w klubie na maszynie wyliczono na 55 lat. Pozdrawiam
 • Zofia Dąbrowska
  10 kwietnia 2017
  Nie tylko w kulturystyce są aktywni seniorzy. Przydałoby się napisać coś o sportowcach z innych dyscyplin.
 • Klaudia
  6 kwietnia 2017
  O tej pani to słyszałam bardzo dużo. Naprawdę godne podziwu.
 • Czarek
  5 kwietnia 2017
  No i niech ktoś mi powie, że wiek jest przeszkodą w uprawianiu sportu!
 • Denis
  4 kwietnia 2017
  Aż wstyd, że tak dużo młodych ludzi omija aktywność fizyczną jak diabeł wodę święconą.
 • Kacper Dębski
  31 marca 2017
  Zawsze podziwiałam starszych ludzi wciąż aktywnych fizycznie. Większość seniorów po prostu cieszy się z emerytury przed telewizorem, a przecież można poprawić swoją sprawność i ułatwić sobie życie
 • Nikolas
  30 marca 2017
  Bardzo motywujące. O kulturystyce myśli się przecież jako o sporcie dla młodych ludzi. A nie jest to w żadnym stopniu prawda!!!! Oby więcej seniorów przekonało się do tego sportu

Artykuły z kategorii: Ciekawostki

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!

najwiekszy-kulturysta-swiata-zestawienie-rekordow-z-zakresu-kulturystyki

Największy kulturysta świata - zestawienie rekordów z zakresu kulturystyki

Kulturystyka ma, co prawda, wielu zwolenników i przeciwników, jednak na całym świecie pojawiają się osoby uzyskujące rezultaty godne zainteresowania. Kim są najwięksi kulturyści świata, ile ważą i co osiągają?

przejdz-aktywnie-przez-nowy-rok-i-badz-smart-czyli-jak-dotrzymac-postanowien

Przejdź aktywnie przez nowy rok i bądź SMART, czyli jak dotrzymać postanowień

Listy noworocznych postanowień powoli się zapełniają. I choć plany na 2020 rok każdy dobiera wyjątkowo ambitne, warto już teraz pomyśleć, które z tych rzeczy uda się nam zrealizować, by dotrzymać swoich postanowień. Podpowiadamy fajną technikę i kilka trików.

najpopularniejsze-postanowienia-noworoczne-czyli-rewolucja-od-1-stycznia

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne, czyli rewolucja od 1 stycznia

Nowy rok, nowy ja - wszyscy dobrze znamy ten powtarzany od lat tekst. Co niektórym udało się wytrwać i co zamierzyli, to zrobili! Najczęściej nasze plany na nowy rok dotyczą sfery fizycznej i zdrowotnej, choć zdarza się, że sięgamy w nich również po nowe oferty pracy czy rychłe zawarcie związku małżeńskiego. Jakie są najpopularniejsze noworoczne postanowienia i czy da się je wszystkie zrealizować?

dowiedz-sie-do-kogo-naleza-rekordy-swiata-w-nurkowaniu

Dowiedz się, do kogo należą rekordy świata w nurkowaniu!

Nurkowanie jest formą spędzania wolnego czasu, ale także sportem ekstremalnym. Nurkowanie to przebywanie pod powierzchnią wody dłuższy czas, ze specjalnym sprzętem albo bez niego. Wyróżnia się kilka rodzajów nurkowania, a nurkowie potrzebują do tego specjalnego sprzętu. Co roku odbywają się zawody w nurkowaniu, a poniżej poznasz wszystkie rekordy świata w tym sporcie.

czym-sa-jednodniowe-wyscigi-kolarskie

Czym są jednodniowe wyścigi kolarskie?

Jednodniowy wyścig kolarski nazywamy inaczej klasykiem. Jest to wyścig szosowy, który zazwyczaj odbywa się w ciągu 24 godzin. Kto może wziąć udział w jednodniowym wyścigu kolarskim, poznaj sławy tego sportu oraz dowiedz się, ile rodzajów takich wyścigów istnieje!

jak-szukac-silowni-w-internecie

Jak szukać siłowni w internecie?

Chcesz zacząć ćwiczyć i szukasz siłowni lub klubu fitness? Pewnie w tym celu korzystasz z internetu. Jak jednak przedrzeć się przez gąszcz ofert i wybrać tę właściwą? Podpowiadamy czym się kierować przy wyborze siłowni.

masz-wolne-3-minuty-wystaw-opinie-swojemu-trenerowi-lub-silowni

Masz wolne 3 minuty? Wystaw opinię swojemu trenerowi lub siłowni!

Dlaczego warto? Dzięki Twojej opinii wybór trenera, siłowni czy klubu fitness staje się łatwiejszy dla innych. Dzieląc się swoim doświadczeniem ze współpracy – budujesz prawdziwy i niezakłamany obraz danej usługi. Poświęć kilka minut na przeczytanie artykułu i dowiedz się, dlaczego warto podzielić się swoją opinią z innymi!

starozytne-igrzyska-olimpijskie-podstawowe-informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie - podstawowe informacje

Starożytne Igrzyska Olimpijskie to jeden z najsłynniejszych sposobów oddawania czci bogom. Uczestnicy olimpiady rywalizowali w różnych konkurencjach. Przygotowania sportowców do uroczystości były przypieczętowane przysięgą. Skąd tak wielki hołd oddawany igrzyskom?

opuszczone-obiekty-sportowe-w-polsce

Opuszczone obiekty sportowe w Polsce

W czasach świetności ośrodki życia sportowego, obecnie - ruiny. Zobacz obiekty sportowe w naszym kraju, które przestały pełnić swoją funkcję.

najlepiej-zarabiajacy-sportowcy-swiata-2018

Najlepiej zarabiający sportowcy świata 2018

Na wysokim szczeblu kariera w sporcie wiąże się często z wysokimi zarobkami. W Polsce i na świecie pojawiły się jednak zmiany, jeśli chodzi o listy najlepiej zarabiających sportowców. Zobacz, kto zarobił najwięcej pieniędzy w 2018 roku!