Najstarsi kulturyści na świecie

Jak wiadomo – kulturystyka nie jest sportem tylko dla młodych ludzi. Taki trening sprawdza się również w przypadku osób starszych. Zobacz najstarszych seniorów aktywnie chodzących na siłownię.
Wiek nie jest przeszkodą dla treningów!
Pewnie wszyscy wiedzą, że wraz z wiekiem maleje poziom testosteronu u mężczyzn. Tym samym pogarszają się procesy anaboliczne. Jednocześnie mięśnie potrzebują znacznie więcej czasu na regenerację. Wraz z wiekiem także pogarsza się stan skóry. Staje się ona mniej elastyczna. Sam organizm jest bardziej podatny na urazy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pożegnać się z aktywnością fizyczną. Żywym przykładem mogą być najstarsi kulturyści na świecie, których prezentujemy poniżej. Dla nich zaawansowany wiek nie jest przeszkodą do budowania mięśni i podnoszenia ciężarów!
Kulturystyka w podeszłym wieku - podobnie jak każda aktywność fizyczna - jest doskonałym sposobem na przedlużenie sprawności fizycznej. Spowalniają procesy starzenia się, organizm szybciej się regeneruje, a samo ciało wygląda jak ciało 20-latka. Niemożliwe? Zobaczcie sami!
1. Arthur Peacock
Urodził się w 1935 roku w Londynie. Służył w Royal Air Force (Wielka Brytania). Tam rozpoczął swoją przygodę z kulturystyką. W swojej karierze zdobył blisko 150 tytułów. Mimo wielu chorób, z którymi musiał się zmagać – nie zaprzestał treningów przygotowawczych do profesjonalnych zawodów kulturystycznych. W ostatnim czasie zdobył tytuł Mr. Nevada oraz Masters National Championship. Aktualnie Arthur Peacock przeszedł na emeryturę. Nie przeszkadza mu to jednak w dalszym trenowaniu.
2. Jim Arrington
Ponad osiemdziesięcioletni Jim Arrington (Kalifornia) nie ma problemu z podnoszeniem dużych obciążeń. Co więcej, wiek nie jest dla niego przeszkodą w startowaniu w zawodach. Może się także poszczycić wieloma wygranymi. Zdobył m.in. pierwsze miejsce w Teen, Collegiate & Masters National Championchips (2013). Ponadto, został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy kulturysta na świecie. To niewiarygodne, że w takim wieku wciąż można utrzymywać tak doskonałą formę!
3. Charles Eugster
Urodzony w 1919 roku w Wielkiej Brytanii. Większość życia przepracował jako… dentysta! Dopiero w wieku 85 lat zajął się szeroko pojętą branżą fitness. Od tego czasu zdobył blisko 100 nagród z tej dziedziny, włączając w to kulturystykę i wioślarstwo. W 2010 roku zdobył mistrzostwo świata +80 w fitness. Co ciekawe, rekordu nie pobito do dziś! Mimo zaawansowanego wieku Charles Eugster wciąż pozostaje aktywny fizycznie. Mamy przykład, że żaden wiek nie jest blokadą do doskonalenia własnych umiejętności. W tym przypadku trening może nawet wydłużać życie.
4. Ray Moon
Jeden z najstarszych czynnych kulturystów na świecie. Liczy już ponad 80 lat. W swojej karierze startował w australijskich zawodach kulturystycznych – i wygrywał je. Swoją przygodę z kulturystyką zaczął kilka lat temu. Wcześniej był… kucharzem. Mimo chorób, nie zaprzestał intensywnych treningów. Ray Moon może się pochwalić formą aktywnych 50-60 latków! Postawa tego kulturysty inspiruje i motywuje.
5. Andreas Cahling

Urodzony w 1952 roku, co oznacza, że ma obecnie 66 lat. Jest osobą propagującą trening kulturystyczny i zapasy. Swego czasu (w 1980 roku) wygrał IFBB Mr International. Co istotne – jest wegetarianinem. To oczywiście nie przeszkadza mu w budowaniu mięśni.
6. Robby Robinson

Ten pan urodził się w 1946 roku – obecnie ma 72 lata. Zaawansowany wiek nie przeszkadza mu w dalszym prowadzeniu aktywnego trybu życia. W czasie swojej kariery zawodniczej wygrał ponad 25 zawodów (1975-2000). Osobiście stworzył metodę treningową, która pomogła wielu sportowcom osiągnąć zamierzone cele treningowe.
Urodził się w 1938 roku. Głównie znany jako autor książki o tym, jak zmaksymalizować potencjał ludzkiego organizmu. Nie tylko autor, ale także doświadczony kulturysta.
9. Wiesław Czerski
Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć najstarszych kulturystów. Na naszym polskim podwórku także mamy imponujące postacie. Wiesław Czerski od ponad 50 lat regularnie trenuje kulturystykę. Mimo blisko 70 lat – formy i sylwetki może mu pozazdrościć niejeden adept kulturystyki. Wielokrotnie zdobył mistrzostwo Polski w kulturystyce. W 2009 roku – mistrzostwo świata weteranów. Swoje osiągnięcia zawdzięcza treningom 5 razy w tygodniu. Wiesław jest w stanie podnieść 250 kilogramów w martwym ciągu!
10. Grzegorz Zieliński
Kolejny polski kulturysta senior. Pomimo 10 lat przerwy w treningach – wrócił do sportu. W swojej karierze zetknął się z różnymi dyscyplinami m.in. lekkoatletyką czy koszykówką. Kulturystyka przyszła po czterdziestce. Udało mu się zdobyć mistrzostwo Europy. Grzegorz Zieliński stara się motywować inne osoby w podobnym wieku do podjęcia aktywności fizycznej. Jego receptą na doskonałą formę jest racjonalne żywienie i ciężka praca nad mięśniami.
11. Ernestine Shepherd
Najstarsza na świecie czynna kulturystka. Urodziła się w 1936 roku. W 2016 i 2017 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Mimo ponad 80 lat – wciąż może pochwalić się doskonałą formą i wyrzeźbioną sylwetką. Ernestine Shepherd jest trenerem personalnym, profesjonalną modelką i czynną zawodniczką na zawodach kulturystycznych. Jednym z jej haseł motywujących jest: „Age is nothing but a number” (ang. wiek jest niczym więcej niż liczbą). I tego się trzymajmy!
Siłacze zeszłej epoki – legendy kulturystyki

Obecny kształt kulturystyki ma swoje początki w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy też żyli legendarni dzisiaj strongmani. Pracowali nad swoimi ciałami na prymitywnym sprzęcie, bez planów treningowych układanych przez osobistych trenerów. I osiągali – wtedy wydawałoby się – niemożliwe. Niemiecki strongman Herman Görner (1891-1956) wykonał martwy ciąg z ciężarem 320 kilogramów. Żeby tego było mało – sztanga chwytem na zamek podnoszona prawą ręką. Kolejny niemiecki siłacz z przeszłości – Arthur Saxon (1878-1921) zwany „The Iron Master”. Nie miał problemu z regularnym podnoszeniem jedną ręką 130 kilogramów nad głowę. Jego rekord w band press, 167 kilogramów, robi wrażenie. Na koniec nasz rodak – Joe Greenstein (1893-1977) nie bez powodu nazywany był „The Mighty Atomem”. Trenował kulturystykę jeszcze po skończeniu 80 lat. Co ciekawe, nie było dla niego problemem wygięcie metalu zębami czy przerywanie łańcuchów. A co z siłaczami zeszłego wieku? Najbardziej rozpoznawalnym z nich jest Chuck Ahrens. Szczyt jego popularności przypada na lata 1950-1960. Jego dokonania? Ot tylko wyciskanie sztangielki nad głowę o wadze 72 kilogramów (4 razy), wyciskanie na klatę leżąc 181 kilogramów (28 razy z rzędu) czy przysiad z obciążeniem 362 kilogramów.
Najwięksi siłacze w mitologii

Każdy z nas pamięta ze szkoły, że w mitologii spotkaliśmy wielu siłaczy. Bogowie, tytani… Każdy z nich odznaczał się niewyobrażalną siłą (i też innymi mocami). Niemniej, już w tamtych czasach otaczano kultem siłę i budowę męskiego ciała. Obecnie zostały nam jedynie rzeźby i dawne podania. Przypominacie sobie Atlasa? To jeden z tytanów, brat Prometeusza. Został skazany za bunt przez Zeusa na trzymanie sklepienia niebieskiego. Przyznacie, potrzeba do tego baaaardzo dużej siły. Innym przykładem może być Herakles – syn Zeusa i śmiertelniczki. Cechowała go nieludzka siła, męstwo i waleczność. Może o tym świadczyć m.in. jego mityczne 12 prac. Udało mu się m.in. zgładzić hydrę lernejską czy sprowadzić Cerbera z Hadesu.
Dziękujemy za dodanie opini!