Najpopularniejsze zabiegi z fizjoterapii - sprawdź, które są najskuteczniejsze!

Dbałość o zdrowie i odpowiednią kondycję naszego kręgosłupa to podstawa higieny układu ruchu. Nieuniknione są urazy i kontuzje, zwłaszcza te, na które nie mamy wpływu. Leczenie i późniejsza rehabilitacja to ważny krok w przywróceniu sprawności sprzed wypadku. Z pomocą przyjdzie fizjoterapia i zabiegi na poszczególne kończyny. Które są najlepsze?
Fizjoterapia zabiegi laserem: nowe światło rzucone na leczenie
W leczeniu schorzeń o podłożu reumatologicznym i ortopedii swoje zastosowanie znajduje laseroterapia. Naświetlanie kolejnych punktów ciała diodą emitującą wiązkę światła o wyjątkowo niedużej mocy (ok. 400 mW) najczęściej wykorzystuje się w złamaniach i skręceniach oraz w uszkodzeniu torebek stawowych. Również w stomatologii korzysta się z laseroterapii - taka fizjoterapia to zabiegi najczęściej na suche zębodoły. Często stomatolog wykorzystuje do zabiegu lusterka, by skierować wiązkę światła w trudno dostępne miejsce.
Siła przebicia całkowicie nieinwazyjna: fizjoterapia zabiegi z ultradźwięków
Stosowanie ultradźwięków w fizykoterapii jest coraz popularniejsze w działaniach przeciwzapalnych i przeciwbólowych kończyn. Co ciekawe, ultradźwięki rozbijają niektóre substancje i złogi, takie jak kamienie nerkowe i żółciowe. Fizjoterapia i zabiegi z użyciem ultradźwięków znajdują także zastosowanie w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych oraz w chorobach mięśni. Zasadniczo terapia ultradźwiękami przypomina nieco zabieg USG. Nałożone miejscowo maści i kremy przeciwbólowe oraz przeciwzapalne mogą być dodatkowo wcierane za pomocą głowicy ultradźwiękowej. Zdecydowanie przyspiesza to proces leczenia i gojenia podskórnych obrzęków.
Zobacz też: Fizjoterapia - czym jest powięź?
Fizjoterapia zabiegi prądem: jonoforeza, galwanizacja i elektrostymulacja

W niektórych przypadkach, takich jak chroniczne zespoły bólowe mięśni, bóle kręgosłupa i stawów czy nerwobóle warto zastosować zabiegi fizjoterapeutyczne z użyciem prądów tens. To elektryczna stymulacja nerwów przez powłokę skórną ciała. Popularne są zabiegi z jonoforezy, a więc terapii prądem galwanicznym przy jednoczesnym wprowadzaniu do tkanek środka przeciwbólowego. Wskazaniem do zastosowania tego typu zabiegów mogą być także zaburzenia zrostu kostnego oraz stymulacja mięśni szkieletowych. Należy mieć jednak na uwadze, że gorączka, ciąża, stwierdzone nowotwory czy wszczepiony rozrusznik serca to podstawowe przeciwwskazania do rozpoczęcia zabiegów prądami tens.
Fizjoterapia zabiegi magnetyczne: jakie pole na jaki rodzaj schorzenia?
Zastosowanie zmiennego pola magnetycznego może skutecznie przyśpieszyć leczenie narządów jamy brzusznej, a także neurologiczne i ortopedyczne schorzenia kończyn i grup mięśniowych. Zabiegi z fizjoterapii wykorzystują najczęściej 4 rodzaje jonów w polu magnetycznym: Terapuls i Curapuls oraz Alfatron i Megatronic. Dwa pierwsze działają łagodząco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a dwa pozostałe znajdują swoje zastosowanie najczęściej w terapii nietrzymania moczu, zapaleniu narządów jamy brzusznej oraz schorzeniach ortopedycznych. Co ciekawe, do zabiegów z użyciem pola magnetycznego nie trzeba się rozbierać - wystarczy zdjąć biżuterię oraz metalowe elementy odzieży.
Czytaj: Czym jest dyskopatia?
Jak duża jest skuteczność? Cennik zabiegów fizjoterapii i ich efekty
Ponieważ zdrowie to dla nas wartość nadrzędna, cena bardzo często nie gra większej roli. Warto jednak wiedzieć, że zależnie od wybranego zabiegu i czasu jego trwania cena może się wahać od 25 do nawet 120 zł. Te najniższe wartości będą dotyczyć fizjoterapii i zabiegów z użyciem prądów tens, pola magnetycznego do 15 min czy jonoforezy do 10 min. W dłuższych zabiegach, takich jak ultradźwięki (ok. 30 min), pole magnetyczne w tubie (od 30 do 60 min) czy elektrostymulacja powierzchniowa, ceny mogą przekraczać 100 zł za jednorazowe zastosowanie. Warto jednak przemyśleć ten wydatek. Korzyści płynące z fizykoterapii są nieocenione. Regularne zabiegi przyspieszają gojenie obrzęków, zmniejszają skutki uboczne i pomagają w osiągnięciu pełnej sprawności. Ważne są także sumiennie wykonywane ćwiczenia gimnastyczne.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!