Najpopularniejsze polskie rasy koni

Najpopularniejsze polskie rasy koni

Konie od wieków są wykorzystywane przez człowieka do różnych celów. Dawniej były jednym z najważniejszych środków transportu oraz pomagały człowiekowi w uprawie gospodarstwa. Konie z czasem znalazły również swoje miejsce w sporcie i rekreacji. Dowiedzmy się więc jakie rasy koni występują w Polsce. Jakie są rasy koni zimnokrwistych i gorącokrwistych?

Najpopularniejsze polskie rasy koni

Oto rasy koni pochodzące z Polski. 5 ras koni historycznie stworzonych i hodowanych w Polsce. Te konie możecie spotkać w wielu stadninach w naszym kraju. Konie różnią się wieloma wieloma cechami, m.in. kolorem umaszczenia.

Rasy koni w Polsce: Koń wielkopolski

rasa konia koń wielkopolski

Koń wielkopolski należy do koni szlachetnych wierzchowych oraz ras koni gorącokrwistych. Występują wszystkie maści. Pochodzenie konia wielkopolskiego wywodzi się z uszlachetnienia miejscowych koni końmi zachodnimi (m.in. niemieckimi) na ziemiach zaboru pruskiego. W dawnych ośrodkach hodowlanych w Sierakowie, Starogardzie czy Gnieźnie można upatrywać się początków tej rasy koni.

Koń wielkopolski ma szlachetną głowę, długą i prawidłowo osadzoną szyję, długie łopatki (charakterystyczne dla koni wierzchowych) oraz wyraźnie zaznaczony kłąb. Ponadto jego zad jest ścięty, mocny i umięśniony, a kończyny – długie i suche. Koń wielkopolski charakteryzuje się dobrymi zdolnościami skokowymi oraz chodami. Wysokość w kłębie konia wielkopolskiego wynosi od 165 cm w górę.

Ta rasa koni stanowi najliczniejszą z ras koni półkrwi w Polsce. Główne hodowle koni wielkopolskich znajdują się m.in. w Książu, Gnieźnie, Starogardzie Gdańskim oraz Racocie.

Czytaj także: Co zrobić, żeby jazda konna była bezpieczna?

Koń małopolski - polskie rasy koni

rasa konia koń małopolski

Koń małopolski należy do koni półkrwi angloarabskiej i arabskiej. Występują wszystkie maści. Powstanie tej rasy wiąże się z udziałem miejscowych koni chłopskich oraz koników polskich. Ze wszystkich ras koni gorącokrwistych w Polsce koń małopolski mają najsilniej wyrażone takie cechy jak m.in. płodność, długowieczność, niewybredność czy wytrzymałość w pracy. W XVIII wieku rodzima rasa koni uszlachetniła się dzięki koniom orientalnym (m.in. tureckim, perskim). W kolejnych wiekach w kształtowaniu obecnych koni małopolskich miały swój również konie innych sprowadzanych do Polski ras. Konie małopolskie dzielą się na cztery odmiany: kielecką, lubelską, sądecką i dąbrowsko-tarnowską.

Konie małopolskie należą do koni wierzchowych. Są eleganckie, wytrzymałe i mają średnią wielkość. Głowę mają niewielką (podobną do głowy konia arabskiego), szyję długą i lekki kark. Konie małopolskie charakteryzują się lekko ściętym i umięśnionym zadem, długimi i suchymi kończynami i dobrymi kopytami. Wysokość w kłębie waha się między 158 cm a 165 cm.

Główne hodowle elitarnych koni małopolskich znajdują się m.in. w Walewicach, Ochabach, Janowie Podlaskim oraz Prudniku.

Rasy koni polskich: Koń huculski in. Hucuł, Huc

rasy koni konie huculskie huce hucuły

Koń huculski jest koniem domowym. Najczęstszymi maściami tej rasy konia są: gniada, myszata, srokata oraz w mniejszym stopniu bułana i kara. Jego przodkiem był tarpan – wymarły gatunek dzikiego konia. Do końca XIX wieki konie huculskie były hodowane głównie we wschodniej części Karpat. Hucuł należy do prymitywnej rasy koni górskich. Dawniej używany był przede wszystkim jako koń juczny. Aktualnie są wykorzystywane w turystyce górskiej, w zaprzęgu, hipoterapii, rekreacji oraz podczas rajdów terenowych.

Konie huculskie mają podłużną głowę, krótką i mocną szyję oraz bujną grzywę. Krótkie, silne i strome łopatki sprawiają, że ta rasa koni doskonale nadaje się do zaprzęgów. Kończyny Hucuła są krótkie i silne, a grzbiet – mocny. Wysokość w kłębie sięga 132-145 cm.

Typowymi cechami rasowymi konia huculskiego są: ciemna pręga idąca przez grzbiet oraz pręgowane kończyny.

Główne hodowle koni huculskich w Polsce znajdują się w Regietowie, Bieszczadzkim Parku Narodowym oraz w Hawłowicach.

Zobacz też: Rajdy konne w Polsce

Najbardziej znana rasa koni: Konik polski

rasa konia konik polski

Konik polski należy do polskiej rasy koni późno dojrzewających (typ kuca). Ta rasa koni jest długowieczna, odporna na trudne warunki oraz choroby. Koniki polskie mają umaszczenie myszate, czarną pręgę grzbietową, pręgi na kończynach oraz niekiedy pręgę łopatkową. Obfita czarna grzywa koników polskich może zawierać nieliczne jasne włoski. Koniki polskie pochodzą od tarpanów (wschodnia Polska, Litwa, Prusy). W XVIII wieku zostały odłowione w rejonie Puszczy Białowieskiej i w późniejszym czasie rozdane chłopom. Podczas II wojny światowej konie zostały zrabowane, dopiero po wojnie zaczęto odbudowywać tę rasę.

Konik polski ze względu na wiele zalet (m.in. płodność, wytrwałość, dobre chody) był wykorzystywany przez ludzi w rolnictwie, sadownictwie, transporcie, hipoterapii czy rekreacji. Obecnie koniki polskie służą ludziom głównie w hipoterapii, rekreacji, jako rezerwa genetyczna czy w pielęgnacji krajobrazu (wypasanie).

Koniki polskie są małego wzrostu i mają silną i krępą budowę. Charakteryzują się prymitywną i ciężką głową, krótką i nisko osadzoną szyją, ściętym zadem, obfitą czarną grzywą i ogonem z nielicznymi jasnymi włosami. Wysokość w kłębie wynosi od 130 cm do 140 cm. Ogiery są większe od klaczy.

Główne hodowle koników polskich znajdują się w Popielnie (warunki stajenne), Roztoczańskim Parku Narodowym (warunki rezerwatowe), Bieszczadach (docelowo na wolności).

Rasy koni: Polski koń zimnokrwisty

polski koń zimnokrwisty rasa jeździectwo

Polski koń zimnokrwisty należy do małych lub średnich typów koni pospiesznoroboczych. Wśród polskich ras koni zimnokrwistych wyróżnia się m.in. konie sokólskie (maści kasztanowej, jasna grzywa i ogon), konie lidzbarsko-warmińskie (duża masa ciała) oraz konie łowicko-sochaczewskie (maść kasztanowa). Ta rasa koni jest genetycznie zbliżona do konia ardeńskiego. Swoje pochodzenie zawdzięcza małym rodzimym koniom roboczym oraz importowanym koniom zimnokrwistym m.in. z Francji czy Belgii. Dawniej wykorzystywane były głównie do pracy, aktualnie się od tego odchodzi.

Polskie konie zimnokrwiste różnią się w zależności od poszczególnych typów. Wspólnymi cechami dla nich wszystkich jest masywne i umięśnione ciało, duża głowa, mocna i szeroka szyja oraz szeroko rozstawione i umięśnione nogi. Polskie konie zimnokrwiste mają łagodny temperament i chęć do pracy. Wysokość w kłębie dla ogierów – 155-200 cm; dla klaczy – 148-190 cm.

Dominika Górska 4 7 października 2016  4778

Dodaj komentarz

 • gość
  12 października 2016
  brakuje jeszcze kilku ras
 • Ola
  10 października 2016
  Jakie ładne koniki!
 • Iwo
  7 października 2016
  Bardzo fajny artykuł. Nie znam się na koniach, dlatego nawet nie wiedziałem, że mamy ich aż tyle. Duma!
 • Ula90
  7 października 2016
  konik polski jest chyba najpiękniejszym koniem na naszym terenie. Nie mam niestety okazji zbyt często go oglądać na żywo.
  Fajnie, że można poznać historię pochodzenia koni z naszego kraju.

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

jazda-konna-w-terenie-czyli-w-zgodzie-z-natura

Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

Jazdę konną można uprawiać m.in. na terenach leśnych czy polnych. Natura tworzy również przeszkody, które mogą pokonywać konie. Zobacz, jak wygląda jeździectwo w naturalnym środowisku.

jak-wyglada-kurs-jazdy-konnej

Jak wygląda kurs jazdy konnej?

Kursy jazdy konnej różnią się w zależności od stopnia zaawansowania trenującego czy oczekiwanych efektów. Zobacz, jak wygląda pierwsza lekcja jeździectwa, czego powinno się oczekiwać od całego kursu oraz ile czasu zajmuje nauczenie się samodzielnego jeżdżenia na koniu.

czym-jest-hipoterapia

Czym jest hipoterapia?

Zdolności terapeutyczne koni znane są już od starożytności. W nowoczesnej medycynie jednak hipoterapia pojawiła się na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Oto, na czym polega te metoda rehabilitacji psychoruchowej. Kto może skorzystać na leczniczej mocy koni?

jazda-na-koniu-co-zrobic-zeby-byla-bezpieczna

Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

Podczas jazdy konnej ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jeźdźcowi, jak i wierzchowcowi. W jeździectwie obowiązuje kilka zasad, które chronią jeźdźca i konia przed kontuzjami czy zagrożeniem zdrowia. Zobacz, czego należy przestrzegać, by czerpać jak najwięcej przyjemności z bezpiecznej jazdy konnej.

co-to-jest-powozenie

Co to jest powożenie?

Powożenie to konkurencja jeździecka wywodząca się w XI wieku p.n.e. Sport ten był niezwykle popularny w Starożytnym Egipcie, ale w obecnych czasach również ma wielu zwolenników. Sprawdź czym jest powożenie i jak wygląda konkurs jeździecki.

waga-ciala-w-sportach-jezdzieckich

Waga ciała w sportach jeździeckich

Uprawianie jazdy konnej, zarówno zawodowo, jak i rekreacyjnie wiąże się z utrzymaniem prawidłowej wagi. Waga jeźdźca ma duże znaczenie w osiąganiu postępów i wyników. Zobacz, jakie są zależności pomiędzy wagą konia a wagą jeźdźca. Czy bez względu na wagę można wystartować w zawodach w ujeżdżenie oraz zostać dżokejem?

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-poznan-czy-ten-sport-jest-drogi

Jeździectwo Poznań – czy ten sport jest drogi?

Jazda konna może być świetną przygodą zarówno dla osób młodych, jak i starszych. Zastanawiasz się jak zacząć? Ile kosztuje godzina lekcyjna jazdy konnej w Poznaniu? Jeśli jesteś zainteresowany jazdą konną w Poznaniu – to ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawimy Ci podstawowe informacje o treningach jeździeckich i ich cenie.

nauka-jazdy-konnej-lublin-i-okolice-gdzie-mozna-pojezdzic-konno

Nauka jazdy konnej Lublin i okolice – gdzie można pojeździć konno?

Jazda konna w Lublinie – coś co nas interesuje. Jak jednak wybrać odpowiednią stadninę? Jakie kryteria zastosować podczas poszukiwania nauki jazdy konnej w Lublinie i okolicach? O cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci w Lublinie oraz o wielu kwestiach wyboru nauki jazdy konnej – przeczytacie niżej.

jezdziectwo-czy-upadek-z-konia-jest-bolesny

Jeździectwo – czy upadek z konia jest bolesny?

Konie są zwierzętami, które mogą się wystraszyć i zacząć wierzgać lub galopować. Jeżdżenie konno rodzi ryzyko szybszego lub późniejszego upadku. Zobacz, co może się stać podczas upadku z konia. Poznaj sposoby na zwiększenie własnego bezpieczeństwa podczas jazdy konnej.

jazda-konna-w-terenie-czyli-w-zgodzie-z-natura

Jazda konna w terenie, czyli w zgodzie z naturą

Jazdę konną można uprawiać m.in. na terenach leśnych czy polnych. Natura tworzy również przeszkody, które mogą pokonywać konie. Zobacz, jak wygląda jeździectwo w naturalnym środowisku.

jak-wyglada-kurs-jazdy-konnej

Jak wygląda kurs jazdy konnej?

Kursy jazdy konnej różnią się w zależności od stopnia zaawansowania trenującego czy oczekiwanych efektów. Zobacz, jak wygląda pierwsza lekcja jeździectwa, czego powinno się oczekiwać od całego kursu oraz ile czasu zajmuje nauczenie się samodzielnego jeżdżenia na koniu.

czym-jest-hipoterapia

Czym jest hipoterapia?

Zdolności terapeutyczne koni znane są już od starożytności. W nowoczesnej medycynie jednak hipoterapia pojawiła się na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Oto, na czym polega te metoda rehabilitacji psychoruchowej. Kto może skorzystać na leczniczej mocy koni?

jazda-na-koniu-co-zrobic-zeby-byla-bezpieczna

Jazda na koniu – co zrobić, żeby była bezpieczna?

Podczas jazdy konnej ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jeźdźcowi, jak i wierzchowcowi. W jeździectwie obowiązuje kilka zasad, które chronią jeźdźca i konia przed kontuzjami czy zagrożeniem zdrowia. Zobacz, czego należy przestrzegać, by czerpać jak najwięcej przyjemności z bezpiecznej jazdy konnej.

co-to-jest-powozenie

Co to jest powożenie?

Powożenie to konkurencja jeździecka wywodząca się w XI wieku p.n.e. Sport ten był niezwykle popularny w Starożytnym Egipcie, ale w obecnych czasach również ma wielu zwolenników. Sprawdź czym jest powożenie i jak wygląda konkurs jeździecki.

waga-ciala-w-sportach-jezdzieckich

Waga ciała w sportach jeździeckich

Uprawianie jazdy konnej, zarówno zawodowo, jak i rekreacyjnie wiąże się z utrzymaniem prawidłowej wagi. Waga jeźdźca ma duże znaczenie w osiąganiu postępów i wyników. Zobacz, jakie są zależności pomiędzy wagą konia a wagą jeźdźca. Czy bez względu na wagę można wystartować w zawodach w ujeżdżenie oraz zostać dżokejem?