Najpopularniejsze polskie rasy koni

Najpopularniejsze polskie rasy koni

Konie od wieków są wykorzystywane przez człowieka do różnych celów. Dawniej były jednym z najważniejszych środków transportu oraz pomagały człowiekowi w uprawie gospodarstwa. Konie z czasem znalazły również swoje miejsce w sporcie i rekreacji. Dowiedzmy się więc jakie rasy koni występują w Polsce. Jakie są rasy koni zimnokrwistych i gorącokrwistych?

Najpopularniejsze polskie rasy koni

Oto rasy koni pochodzące z Polski. 5 ras koni historycznie stworzonych i hodowanych w Polsce. Te konie możecie spotkać w wielu stadninach w naszym kraju. Konie różnią się wieloma wieloma cechami, m.in. kolorem umaszczenia.

Rasy koni w Polsce: Koń wielkopolski

rasa konia koń wielkopolski

Koń wielkopolski należy do koni szlachetnych wierzchowych oraz ras koni gorącokrwistych. Występują wszystkie maści. Pochodzenie konia wielkopolskiego wywodzi się z uszlachetnienia miejscowych koni końmi zachodnimi (m.in. niemieckimi) na ziemiach zaboru pruskiego. W dawnych ośrodkach hodowlanych w Sierakowie, Starogardzie czy Gnieźnie można upatrywać się początków tej rasy koni.

Koń wielkopolski ma szlachetną głowę, długą i prawidłowo osadzoną szyję, długie łopatki (charakterystyczne dla koni wierzchowych) oraz wyraźnie zaznaczony kłąb. Ponadto jego zad jest ścięty, mocny i umięśniony, a kończyny – długie i suche. Koń wielkopolski charakteryzuje się dobrymi zdolnościami skokowymi oraz chodami. Wysokość w kłębie konia wielkopolskiego wynosi od 165 cm w górę.

Ta rasa koni stanowi najliczniejszą z ras koni półkrwi w Polsce. Główne hodowle koni wielkopolskich znajdują się m.in. w Książu, Gnieźnie, Starogardzie Gdańskim oraz Racocie.

Czytaj także: Co zrobić, żeby jazda konna była bezpieczna?

Koń małopolski - polskie rasy koni

rasa konia koń małopolski

Koń małopolski należy do koni półkrwi angloarabskiej i arabskiej. Występują wszystkie maści. Powstanie tej rasy wiąże się z udziałem miejscowych koni chłopskich oraz koników polskich. Ze wszystkich ras koni gorącokrwistych w Polsce koń małopolski mają najsilniej wyrażone takie cechy jak m.in. płodność, długowieczność, niewybredność czy wytrzymałość w pracy. W XVIII wieku rodzima rasa koni uszlachetniła się dzięki koniom orientalnym (m.in. tureckim, perskim). W kolejnych wiekach w kształtowaniu obecnych koni małopolskich miały swój również konie innych sprowadzanych do Polski ras. Konie małopolskie dzielą się na cztery odmiany: kielecką, lubelską, sądecką i dąbrowsko-tarnowską.

Konie małopolskie należą do koni wierzchowych. Są eleganckie, wytrzymałe i mają średnią wielkość. Głowę mają niewielką (podobną do głowy konia arabskiego), szyję długą i lekki kark. Konie małopolskie charakteryzują się lekko ściętym i umięśnionym zadem, długimi i suchymi kończynami i dobrymi kopytami. Wysokość w kłębie waha się między 158 cm a 165 cm.

Główne hodowle elitarnych koni małopolskich znajdują się m.in. w Walewicach, Ochabach, Janowie Podlaskim oraz Prudniku.

Rasy koni polskich: Koń huculski in. Hucuł, Huc

rasy koni konie huculskie huce hucuły

Koń huculski jest koniem domowym. Najczęstszymi maściami tej rasy konia są: gniada, myszata, srokata oraz w mniejszym stopniu bułana i kara. Jego przodkiem był tarpan – wymarły gatunek dzikiego konia. Do końca XIX wieki konie huculskie były hodowane głównie we wschodniej części Karpat. Hucuł należy do prymitywnej rasy koni górskich. Dawniej używany był przede wszystkim jako koń juczny. Aktualnie są wykorzystywane w turystyce górskiej, w zaprzęgu, hipoterapii, rekreacji oraz podczas rajdów terenowych.

Konie huculskie mają podłużną głowę, krótką i mocną szyję oraz bujną grzywę. Krótkie, silne i strome łopatki sprawiają, że ta rasa koni doskonale nadaje się do zaprzęgów. Kończyny Hucuła są krótkie i silne, a grzbiet – mocny. Wysokość w kłębie sięga 132-145 cm.

Typowymi cechami rasowymi konia huculskiego są: ciemna pręga idąca przez grzbiet oraz pręgowane kończyny.

Główne hodowle koni huculskich w Polsce znajdują się w Regietowie, Bieszczadzkim Parku Narodowym oraz w Hawłowicach.

Zobacz też: Rajdy konne w Polsce

Najbardziej znana rasa koni: Konik polski

rasa konia konik polski

Konik polski należy do polskiej rasy koni późno dojrzewających (typ kuca). Ta rasa koni jest długowieczna, odporna na trudne warunki oraz choroby. Koniki polskie mają umaszczenie myszate, czarną pręgę grzbietową, pręgi na kończynach oraz niekiedy pręgę łopatkową. Obfita czarna grzywa koników polskich może zawierać nieliczne jasne włoski. Koniki polskie pochodzą od tarpanów (wschodnia Polska, Litwa, Prusy). W XVIII wieku zostały odłowione w rejonie Puszczy Białowieskiej i w późniejszym czasie rozdane chłopom. Podczas II wojny światowej konie zostały zrabowane, dopiero po wojnie zaczęto odbudowywać tę rasę.

Konik polski ze względu na wiele zalet (m.in. płodność, wytrwałość, dobre chody) był wykorzystywany przez ludzi w rolnictwie, sadownictwie, transporcie, hipoterapii czy rekreacji. Obecnie koniki polskie służą ludziom głównie w hipoterapii, rekreacji, jako rezerwa genetyczna czy w pielęgnacji krajobrazu (wypasanie).

Koniki polskie są małego wzrostu i mają silną i krępą budowę. Charakteryzują się prymitywną i ciężką głową, krótką i nisko osadzoną szyją, ściętym zadem, obfitą czarną grzywą i ogonem z nielicznymi jasnymi włosami. Wysokość w kłębie wynosi od 130 cm do 140 cm. Ogiery są większe od klaczy.

Główne hodowle koników polskich znajdują się w Popielnie (warunki stajenne), Roztoczańskim Parku Narodowym (warunki rezerwatowe), Bieszczadach (docelowo na wolności).

Rasy koni: Polski koń zimnokrwisty

polski koń zimnokrwisty rasa jeździectwo

Polski koń zimnokrwisty należy do małych lub średnich typów koni pospiesznoroboczych. Wśród polskich ras koni zimnokrwistych wyróżnia się m.in. konie sokólskie (maści kasztanowej, jasna grzywa i ogon), konie lidzbarsko-warmińskie (duża masa ciała) oraz konie łowicko-sochaczewskie (maść kasztanowa). Ta rasa koni jest genetycznie zbliżona do konia ardeńskiego. Swoje pochodzenie zawdzięcza małym rodzimym koniom roboczym oraz importowanym koniom zimnokrwistym m.in. z Francji czy Belgii. Dawniej wykorzystywane były głównie do pracy, aktualnie się od tego odchodzi.

Polskie konie zimnokrwiste różnią się w zależności od poszczególnych typów. Wspólnymi cechami dla nich wszystkich jest masywne i umięśnione ciało, duża głowa, mocna i szeroka szyja oraz szeroko rozstawione i umięśnione nogi. Polskie konie zimnokrwiste mają łagodny temperament i chęć do pracy. Wysokość w kłębie dla ogierów – 155-200 cm; dla klaczy – 148-190 cm.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 5 7 października 2016  8670

Dodaj komentarz

 • Liza
  28 kwietnia 2022
  Moim zdaniem nie fajne jest to że trzeba się zalogować żeby przeczytać cały artykuł.
 • gość
  12 października 2016
  brakuje jeszcze kilku ras
 • Ola
  10 października 2016
  Jakie ładne koniki!
 • Iwo
  7 października 2016
  Bardzo fajny artykuł. Nie znam się na koniach, dlatego nawet nie wiedziałem, że mamy ich aż tyle. Duma!
 • Ula90
  7 października 2016
  konik polski jest chyba najpiękniejszym koniem na naszym terenie. Nie mam niestety okazji zbyt często go oglądać na żywo.
  Fajnie, że można poznać historię pochodzenia koni z naszego kraju.

Artykuły z kategorii: Jazda Konna

poznaj-tajniki-klasycznej-jazdy-konno

Poznaj tajniki klasycznej jazdy konno!

Jeździectwo klasyczne jest chętnie uprawiane, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jazda konno uważana jest za sport ekskluzywny, prestiżowy i dość drogi, jednak dający wiele satysfakcji. Jeżeli jesteś zapaleńcem tego sportu, to dowiedz się na czym polega jazda klasyczna.

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.

poznaj-tajniki-klasycznej-jazdy-konno

Poznaj tajniki klasycznej jazdy konno!

Jeździectwo klasyczne jest chętnie uprawiane, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jazda konno uważana jest za sport ekskluzywny, prestiżowy i dość drogi, jednak dający wiele satysfakcji. Jeżeli jesteś zapaleńcem tego sportu, to dowiedz się na czym polega jazda klasyczna.

pomysl-na-urlop-jazda-konna-w-gorach

Pomysł na urlop – jazda konna w górach

Jesteś miłośnikiem koni i od lat jeździsz konno? A może chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym wybierając się na wakacyjny urlop do miejscowości, w których wypoczniesz i pojeździsz na koniu? Proponujemy kilka miejsc w górach, które warto odwiedzić w wakacje i zasmakować w lokalnych atrakcjach.

jak-jazda-konna-wplywa-na-sylwetke

Jak jazda konna wpływa na sylwetkę?

Jazda konna to sposób na poprawę samopoczucia i zdrowia, ale także na odchudzanie. Poza tym, że w trakcie jazdy się relaksujemy – mamy szansę również na spalenie niepotrzebnych kalorii. Zobacz, jak treningi jazdy konnej wpłyną na twoją sylwetkę!

ile-kosztuje-nauka-jazdy-konno-dla-dzieci

Ile kosztuje nauka jazdy konno dla dzieci?

Jazda konna dla dzieci, jest przede wszystkim możliwością obcowania z naturą i zwierzętami, ale także świetną formą spędzania wolnego czasu. Jeżeli chcemy, aby dziecko na długo związało swoją karierę z jeździectwem, to warto jest zapoznać je z tą dyscypliną jak najwcześniej. Dowiedz się zatem ile należy zapłacić za naukę jazdy konno i z czym się wiąże ten sport.

zawody-jezdzieckie-czym-sa-i-jakie-sa-ich-warunki

Zawody jeździeckie – czym są i jakie są ich warunki?

Jazda konno to drogi i dosyć wymagający sport, dla bardzo odważnych. Wymaga wielu lat praktyki i doskonałego wyszkolenia siebie oraz jak najlepszego poznania swojego partnera – konia. Gdzie i kiedy odbywają się zawody jeździeckie i kto może wziąć w nich udział?

jezdziectwo-naturalne-czyli-sport-blizszy-naturze

Jeździectwo naturalne, czyli sport bliższy naturze

Wielu z Nas myśli o jeździectwie naturalnym jako o sporcie. I tak właśnie jest, jednak tego rodzaju jazda konno jest nieco inna. To nie tylko sport elitarny, ale także wymagający i uczący. Chcesz się dowiedzieć więcej na temat naturalnej jazdy konno? Jak rozpocząć treningi i czy każdy może z nich skorzystać?

jazda-konna-nauka-od-podstaw-nie-tylko-dla-dzieci-jak-zaczac

Jazda konna: nauka od podstaw nie tylko dla dzieci. Jak zacząć?

Aktywny wolny czas to świetny patent na dobrą kondycję - a jeśli czas wolny możemy spędzać na świeżym powietrzu, to już w ogóle wygrywamy życie. Jazda konna to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i podejmowanie aktywności rekreacyjno-sportowej. Co zrobić, by nauka nie poszła w las i jak zacząć?

jezdziectwo-sportowe-czym-to-tak-naprawde-jest

Jeździectwo sportowe: czym to tak naprawdę jest?

Czy jazda konna nie kojarzy nam się ze skokami przez płotki i wyścigiem konnym z różnymi manewrami? Jeśli tak jest, pora zmienić takie postrzeganie. Jazda konna to raczej aktywność rekreacyjna. Jeździectwo sportowe to zupełnie inna bajka, a jeśli już złapiemy bakcyla, nie będziemy mogli przestać!

podstawy-jazdy-konnej-jak-sie-przygotowac-i-jak-wygladaja-pierwsze-zajecia

Podstawy jazdy konnej - jak się przygotować i jak wyglądają pierwsze zajęcia?

Można by rzec, że jeździectwo to sport idealny. Kontakt ze zwierzęciem bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu i wycisza emocje. Nie bez powodu prowadzone są specjalne zajęcia z hipoterapii z elementami jeździectwa. Jeśli marzysz o rozpoczęciu tej przygody, podstawy jazdy konnej są dla ciebie!

nauka-jazdy-konnej-warszawa-i-okolice-przydatne-informacje

Nauka jazdy konnej Warszawa i okolice – przydatne informacje

Jazda konna w Warszawie i okolicach jest dość popularnym sportem. Ze względu na zainteresowanie powstało bardzo dużo ciekawych miejsc do nauki jazdy konnej w Warszawie i jej okolicach. Informacje o cenach za jazdę konną, o tym jak wygląda nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych oraz o wielu kwestiach wyboru – przeczytacie niżej.