Najlepsze sporty dla dzieci

Dostępność zajęć sportowych dla dzieci jest większa niż kiedykolwiek. Zobaczcie jakie sporty są szczególnie zalecane dla najmłodszych.
Kiedy zapisać dziecko na zorganizowane ćwiczenia?
W wieku 4-6 lat motoryka dziecka rozwija się w szybkim tempie. To najlepszy moment, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach. W tym wieku najlepiej sprawdzają się urozmaicone zajęcia zorganizowane w formie zabawy np. rytmika, gimnastyka oraz gry z rówieśnikami np. dwa ognie. Starsze dzieci w wieku 6-10 lat można już zacząć uczyć podstaw niektórych sportów. Mogą to być sporty walki, narciarstwo, tenis czy taniec. Świetnie sprawdzą się także dyscypliny grupowe takie jak piłka nożna, siatkówka, unihokej.
Sport jako metoda wychowawcza dziecka
Niektóre z dyscyplin oprócz rozwoju fizycznego i społecznego kształtują również system wartości młodego człowieka. Jazda konna uczy szacunku do zwierząt i odpowiedzialności. Początkujący jeździec musi opanować nie tylko dosiadanie konia i samą jazdę, ale także wyczyścić zwierzę i jego boks w stajni. To idealna dyscyplina dla dzieci, które przepadają za zwierzętami. Kolejny plus to możliwość spędzenia czasu bliżej natury, na świeżym powietrzu – taka forma rekreacji przyda się dzieciom, które większość czasu spędzają w mieście.
Sport dla nastolatków
Poszukujecie aktywności na wakacje dla nastolatka? Doskonałym pomysłem może być obóz żeglarski przygotowujący do uzyskania patentu żeglarza jachtowego (dla dzieci powyżej 14 lat). Taki kurs uczy zaangażowania i dyscypliny – aby dopłynąć do celu niezbędna jest umiejętność współpracy z całą załogą i wypełnianie poleceń kapitana. Uczestnicy kursu uczą się nie tylko manewrowania sterem i całym osprzętem łodzi. Zdobywają również wiedzę z zakresu meteorologii, zasad fizyki oraz kultury żeglarskiej.
Sporty walki dla dzieci
Ciekawą propozycją dla dzieci są także sporty walki takie jak judo czy karate. Tutaj formą uznania za postępy motywujące młodych ludzi są kolejne stopnie uczniowskie i mistrzowskie. Poszczególnym stopniom odpowiadają kolory pasów – otrzymanie kolejnego stopnia wtajemniczenia będzie dla dziecka dobrą nagrodą i motywacją do dalszego rozwoju. Czego uczą sporty walki? Przede wszystkim przygotowują do samoobrony w sytuacjach zagrożenia i zwiększają pewność siebie. Na zajęciach oprócz nauki podstawowych chwytów i ciosów, dziecko poznaje także filozofię przyświecającą wschodnim sztukom walki. Są to np. umiejętność pogodzenia pracy umysłu z ciałem, koncentracja, samodoskonalenie, a także szacunek do innych osób.
Każdy sport jest dobry
Niezależnie od wyboru sportu każda aktywność przyczyni się do rozwoju zarówno fizycznego jak i umysłowego dziecka. Uczestnicwo w zajęciach grupowych pomoże w nawiązaniu nowych przyjaźni i z pewnością ułatwi dziecku start w dorosłość. Należy też pamiętać, że dziecko będzie mocno wzorowało się na rodzicach i rówieśnikach. Jeżeli więc rodzice praktykują jakąś dyscyplinę sportową jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie tym sportem zainteresuje się dziecko. W przypadku, gdy rodzice nie uprawiają żadnego sportu, zapisując dziecko na zajęcia sportowe tworzy się wyjątkową okazję, aby samemu zainteresować się daną dyscypliną. Dzięki temu łatwiej będzie zacieśniać więzi rodzinne i przyjemnie spędzać czas.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!