Najlepsze plaże na Helu

Na początku Polski, czyli na najdalej wysuniętym miejscu na północ, leży Hel. Otoczony morzem stwarza idealne warunki do plażowania. Plaże znajdują się po obu stronach mierzei oraz na samym jej cyplu. Które z nich najbardziej przyciągają turystów? Zobacz najlepsze plaże na Helu. Przewiń artykuł, by przejść do rankingu 2020!
1. Plaże na Helu
Hel jest starym miastem portowym. Na samym końcu półwyspu doskonale odnajdą się miłośnicy sportów wodnych. Można stąd również przepłynąć się statkiem do Trójmiasta. A także zwiedzić jedyne w swoim rodzaju fokarium. Półwysep helski można podziwiać ze szczytu latarni morskiej.
Na samym helu funkcjonują dwie plaże. Jedna z nich – Duża Plaża (Plaża na cyplu) – jest położona nad otwartym morzem. Większa jej część znajduje się na cyplu. Druga – Mała Plaża – znajduje się nieopodal fokarium, pomiędzy portem morskim a wojennym.
W pobliżu plaży małej funkcjonuje doskonale rozwinięta infrastruktura turystyczna. Nad plażą na cyplu wydzielone jest 100-metrowe kąpielisko. Sama plaża rozciąga się na długości kilometra. Jest pokryta drobnym i białym piaskiem. Nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa nad morzem!
2. Plaże we Władysławowie
Pierwszy przystanek-kurort na Półwyspie Helskim. We Władysławowie funkcjonuje 15 strzeżonych kąpielisk. Na nabrzeżu znaleźć można zarówno piękne piaszczyste plaże, jak i spokojne, dzikie zakątki. W okresie letnim znajdziemy tu mnóstwo atrakcji m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, zjeżdżalnie wodne… Na plażach we Władysławowie organizowane są również zawody w piłkę siatkową czy piłkę nożną. W bliskim sąsiedztwie plaży działa wiele punktów gastronomicznych.
Nieopodal Władysławowa, w Cetniewie, znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich.
3. Plaże w Chałupach
Miejscowość położona również na początku Półwyspu Helskiego (między Kuźnicą a Władysławowem). Przez większą część sezonu, na zatoce, króluje kitesurfing i windsurfing. Plaża od pełnego morza jest szeroka i czysta – wyściełana jasnym i drobnym piaskiem. Chałupy mogą poszczycić się nie tylko piaszczystą plażą. W połowie drogi z Chałup do Kuźnicy natkniemy się na słynną plażę nudystów – to o niej śpiewał Wodecki w piosence Chałupy welcome to.
4. Plaże w Kuźnicy
Kolejny przystanek na trasie helskich urlopowych kurortów. Dawniej wioska rybacka, dzisiaj – spokojne letnisko. Kuźnica znajduje się w samym centrum mierzei. Zlokalizowane tu przystań i port są doskonałym miejscem dla miłośników sportów wodnych, szczególnie windsurfingu, kitesurfingu i żeglarstwa. Długość plaż obejmuje około 3-4 kilometry, a ich szerokość – 30 metrów. W Kuźnicy nie jest jednak tak tłoczno, jak w pozostałych helskich kurortach. Odnajdą się więc tutaj osoby pragnące spokojnego odpoczynku.
Kuźnica jest najwęższym miejscem Półwyspu Helskiego – ma jedynie 200 metrów szerokości.
5. Plaże w Jastarni
W Jastarni plaże znajdziemy zarówno od strony otwartego morza, jak i od strony zatoki. Te pierwsze są znacznie szersze i dojście do nich wymaga przejścia przez las. Plaże od zatoki są węższe. W tym miejscu funkcjonuje wiele szkół sportów wodnych oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Szczególnie popularny jest tu windsurfing. Aktywni mają również możliwość zagrania w siatkówkę plażową czy inne gry plażowe.
Latem można skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji. Dzieci mogą poskakać na dmuchanych zamkach czy zjechać na zjeżdżalni wodnej.
6. Plaże w Juracie
Jurata jest traktowana jako kurort uzdrowiskowy ze względu na położenie w sosnowym lesie. Do atrakcji należy tutaj deptak łączący morze Bałtyckie z zatoką Pucką oraz molo. W Juracie funkcjonują dwie plaże. Szersza, bardziej zatłoczona, znajduje się nad otwartym morzem. Wydzielone jest tu również strzeżone kąpielisko. W jej pobliżu funkcjonuje wiele punktów gastronomicznych. Druga plaża położona jest od strony zatoki. Podobnie jak w przypadku pozostałych kurortów – tę wybierają miłośnicy windsurfingu i kitesurfingu. Na miejscu działa wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Czytaj także: Najczystsze jeziora w Polsce
AKTUALIZACJA 2020
Wypoczynek na Helu: na którą plażę się wybrać?

Malownicze wybrzeże na polskim cyplu to idealne miejsce na wytężony odpoczynek i relaks nie tylko w pełni lata. Również w chłodniejszych porach roku czekają nas tu fantastyczne widoki, orzeźwiająca bryza morska i pozytywny wpływ natury na nasz organizm. Co oferuje nam plaża na Helu i dlaczego urlop w tym miejscu pozwala tak bardzo odpocząć?
Plaże na Helu: dwie odsłony wczasów na cyplu mierzei
Jeden z najbardziej wysuniętych na północ punktów naszego kraju. Malownicze wybrzeże, gęsto zalesione parki krajobrazowe, kojący szum fal, czyste powietrze, słońce i rozstępujący się pod stopami piasek. Hel to bardzo osobliwe miejsce, pełne magii i wszechobecnego spokoju. To właśnie tutaj, na cyplu Mierzei Helskiej znajdziemy najsłynniejsze polskie plaże, oceniane jako jedne z najczystszych miejsc na tego typu wypoczynek. Prym wiedzie tzw. duża plaża na cyplu, która mieści się bezpośrednio nad otwartym morzem. Szereg udogodnień, m.in. wypożyczalnia sprzętu i dodatkowe atrakcje dla dzieci sprawiają, że jest to miejsce wielu sezonowych wypraw. Również druga tzw. mała plaża na Helu jest licznie uczęszczana, choć nie znajduje się już nad samym morzem. Mieści się przy Parku Wydmowym nad Zatoką Pucką, nieopodal stacji kolejowej. Dobry dostęp do turystycznej infrastruktury i obecność personelu ratowniczego czyni to miejsce wyjątkowym, a udogodnienia dla niepełnosprawnych i otwartość na zwierzęta to wypoczynek bez barier.
Parki krajobrazowe i rezerwaty: zielone płuca tuż przy plaży na Helu
Hel to nie tylko początek Polski i fantastyczne miejsce na urlop. Tuż przy plaży na Helskiej Mierzei rozpościera się Nadmorski Park Krajobrazowy Hel. To fantastyczny kompleks leśny, gdzie występują wszystkie typy wybrzeża charakterystyczne dla południowych wód Morza Bałtyckiego. Niemal połowa parku zajęta jest przez leśne rośliny, w szczególności sosny i buki. Po północnej stronie mierzei znajduje się Rezerwat Helskich Wydm, gdzie genialny krajobraz ukształtowany został wskutek działania wiatru, przybrzeżnych prądów i morskich fal. Choć wyjazdy w tę stronę Polski najczęściej mają swój cel na jednej z plaż na Helu, to właśnie zasługą tutejszej flory jest nasz udany wypoczynek. Idealnie czyste powietrze nadmorskiej bryzy, szum fal i kojący szelest drzew oraz ruchome piaskich helskich wydm. Jeśli potrzebujesz więcej, na Helu znajdziesz dodatkowe atrakcje i wyciśniesz jeszcze więcej ze swojego urlopu.
Koniecznie zobacz to w Helu: dodatkowe atrakcje na helskich plażach
Nie samą plażą żyje człowiek - nawet na urlopie. Hel to nie tylko wydmy i malownicze plaże u podnóża pięknie zalesionego terenu parku krajobrazowego. Obierając Hel na cel swoich wczasów, koniecznie musisz zahaczyć o kilka genialnych miejsc na mapie tego regionu. Nie możesz nie odwiedzić helskiego fokarium. Działająca przy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG instytucja świetnie odtwarza naturalne środowisko fok szarych, ale też idealnie chroni ich kolonie w rejonie południowych wód Bałtyku. Przy plaży w Helu mieści się również Muzeum Rybołówstwa, które również warto odwiedzić. Nie możesz też pominąć helskiego portu, Muzeum Obrony Wybrzeża oraz Muzeum Kolei Helskich - zwłaszcza, że na plażę w Helu dojeżdża jedna z niewielu niezelektryfikowanych linii kolejowych w Polsce.
Nieskończone pasmo mierzei: jakie inne plaże na Helu?
Wydawać by się mogło, że niepozorny Półwysep Helski nie zapewni nam zbyt wielu atrakcji. Nic bardziej mylnego - tym bardziej, że działające w sercu Helu plaże nie są jedynymi w tym regionie. Oprócz nich, możemy wczasować się również w Kuźnicy czy Jastarni. Te 2 plaże szczególnie przypadną do gustu zajawkowiczom wodnych sportów letnich, takich jak windsurfing czy żeglarstwo. Również plaża w Juracie pozwala na pełne oddanie się przyjemnościom letniego wypoczynku, a możliwość wypożyczenia sprzętu do kitesurfingu to mocny argument przetargowy, by wybrać właśnie te miejsca. Jeśli nie masz jeszcze planów na majówkę lub przymierzasz się do organizacji najlepszych wakacji w Polsce, rozważ koniecznie plaże na Helu!
~ Aleks Dorosiński
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!