Najlepsze czeka pod powierzchnią - poznaj ciekawostki o nurkowaniu!

Bogactwo podwodnego świata fauny i flory ciekawi wielu nurków zawodowych i amatorskich na całym świecie. Czym jednak jest nurkowanie i jak się przygotować do zejścia pod powierzchnię? Zobacz ciekawostki dot. nurkowania i poznaj ten sport zza kulis.
Liczby mają znaczenie: ciekawostki o nurkowaniu

Nic tak nie fascynuje zajawkowiczów danej dyscypliny sportowej, jak fakty i liczby z jej historii. W nurkowaniu są to naprawdę imponujące wartości. Graniczna głębokość uznawana za bezpieczną do uzyskania na zatrzymanym oddechu to ok. 30 m. Nie oznacza to jednak, że najgłębsze zejścia pod powierzchnię wody sięgają w okolice tej wartości. Światowy rekord w nurkowaniu należy do Polaka, Krzysztofa Starnawskiego. W 2018 roku we Włoszech zszedł on na głębokość 303 m. Zejście na tę głębokość zajęło mu 7 h, a ze względu na niską temperaturę wody wspomagał się dodatkowym sprzętem podgrzewającym. Najstarszym nurkiem jest obecnie Bill Lambert z Rockford w stanie Illinois. 5 IX 2019 r. - w dniu swoich 99. urodzin - mężczyzna zanurkował na głębokość niespełna 10 metrów w jeziorze Pearl Lake.
Ciekawostki o nurkowaniu: automaty oddechowe i balast

Nurkowanie na zatrzymanym oddechu możliwe jest do określonej głębokości. By zejść jeszcze głębiej, konieczne jest wspomaganie specjalistyczną aparaturą oddechową. Duży nacisk ciśnienia wody na klatkę piersiową nie pozwoliłby na wzięcie oddechu przez standardową rurkę do nurkowania. Automat oddechowy I st. redukuje ciśnienie w butli gazowej do ok. 10 ar, a II stopień po połączeniu ze stopniem I podaje do układu oddechowego nurka gaz o takiej gęstości i ciśnieniu, aby odpowiadało ono temu, które panuje na danej głębokości wody. Przy nurkowaniu na większe głębokości ważny jest też balast, który pomoże pokonać siłę wyporu wody. Dobrze sprawdzają się ołowiane kafle w woreczkach. Ważne, aby był łatwo odpinany na wypadek konieczności awaryjnego wypłynięcia na powierzchnię.
Przygotowanie do zejścia pod wodę: ciekawostki o nurkowaniu

Czy wiesz, że samo zejście pod wodę wymaga nieco przygotowań? Nie chodzi już o wielotygodniowe treningi z oddychania, pływania w głąb i oddychania ze specjalistyczną aparaturą. Zanim nurek zejdzie pod powierzchnię, wykonuje procedurę tzw. plucia do maski. Jest to dosłownie naplucie do suchej maski przed nałożeniem jej na twarz. Rozprowadzenie śliny na wewnętrznej stronie maski wypłukanie jej zapobiega parowaniu i ograniczeniu widoczności. Również podczas nurkowania dochodzi do przedmuchiwania uszu. Chodzi oczywiście o wyrównanie ciśnienia między nosogardłem a uchem środkowym. Różnice w wielkościach wzrastają wraz z głębokością.
Nurkowanie na otwartej wodzie i język migowy płetwonurków

Ze względów bezpieczeństwa nurkowanie na otwartej toni wodnej jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy nurek będzie wyposażony w specjalny nóż. Brak tego ekwipunku na otwartej wodzie jest prawnie zabronione. Nóż będzie potrzebny na wypadek zaplątania się nurka w sieć lub rośliny wodne. Warto też wspomnieć, że samo schodzenie pod wodę to dla nurka proces wieloetapowy. Co ok. 3-6 metrów należy zrobić przerwę trwającą od 3 do 5 min. Chodzi o to, aby w trakcie takiego przystanku bezpieczeństwa pozbyć się nadmiaru azotu we krwi. Informację o zagrożeniu można przekazać sobie nawzajem za pomocą tzw. języka migowego dla płetwonurków, który składa się ze 107 pozycji.
Oddychanie i ochrona płetwonurka: ciekawostki o nurkowaniu

Choć pojemność butli z tlenem to 10-15 l, trudno jednoznacznie określić jej wydajność. Wszystko zależy od tego, jakie jest ciśnienie napełnienia oraz samo doświadczenie nurka czy charakter czynności pod powierzchnią. Kluczowa jest jednak głębokość - może się okazać, że jeden wdech na ok. 5 metrach zużyje 2-3 razy mniej tlenu niż ten sam wdech na głębokości 25-30 m. Ze względów bezpieczeństwa aparatura tlenowa do nurkowania jest wyposażona w specjalne kontrolki tzw. rezerwy powietrza. Ustawia się je w taki sposób, aby wynurzanie się nurka spod wody nastąpiło w takim momencie, w którym po wyjściu na powierzchnię w butli zostaje rezerwa 50 at.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!