Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie

Chcesz pojechać na narty? Nudzą Cię krótkie i szybko kończące się trasy oraz kolejki do wyciągów? Zobacz zestawienie najpopularniejszych długich tras narciarskich. Na tych szlakach jazda na nartach i snowboardzie to czysta przyjemność. Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i Europie? Przewiń artykuł, by poznać nasze propozycje na sezon 2020!
Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Polsce?
Kasprowy Wierch, Kocioł Goryczkowy, Kuźnice (Zakopane)
Najdłuższa trasa narciarska w Polsce znajduje się oczywiście w Tatrach Wysokich i biegnie ze szczytu Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic. Ma długość 5400m o średnim nachyleniu 17%. Różnica wysokości, którą musi pokonać narciarz wynosi 927m.
Trasa nie bez powodu jest oznaczona kolorem czarnym. Jest przeznaczona tylko dla doświadczonych narciarzy, zwłaszcza w górnym odcinku. Trasa nie jest sztucznie naśnieżana, ponieważ znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, którego środowisko jest chronione. Z tego powodu całą trasę można pokonać tylko podczas śnieżnej zimy.
Czytaj też: Ośrodki narciarskie w Sudetach
Pilsko, Baba (Korbielów)
Druga najdłuższa trasa narciarska w Polsce biegnie ze szczytu Pilska i kończy się przy początku kolejki krzesełkowej Baba. Trasa ma długość 4400m i średnie nachylenie 17%. Różnica wysokości, którą musi pokonać narciarz wynosi 757m.
Skrzyczne (Szczyrk)
Kolejna długa Polska trasa znajduje się w Beskidzie Śląskim w Szczyrku. Trasa biegnie z najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego, czyli z góry Skrzyczne. Ma długość 3300m o średnim nachyleniu 21%. Różnica wysokości, którą musi pokonać narciarz to 704m.
Szrenica (Szklarska Poręba)
Jedną z najdłuższych tras narciarskich w Polsce mogą pochwalić się Karkonosze. Ze szczytu Szrenicy biegnie trasa o długości 3100m o średnim nachyleniu 19%. Różnica wysokości, którą musi pokonać narciarz wynosi 587m. Trasa na Szrenicy w górnej części przeznaczona jest tylko dla zaawansowanych narciarzy, ale z jej dolnej części (Puchatek) mogą korzystać również osoby początkujące.
Jaworzynka, Szczawnik (Muszyna, Wierchomla)
Kolejna Polska trasa narciarska należąca do najdłuższych znajduje się na wschód od Tatr i łączy dwie doliny: Muszynę oraz Wierchomlę. Trasa ma długość 2600m o średnim nachyleniu 14%. Różnica wysokości, którą musi pokonać narciarz wynosi 373m. Trasa nie należy do najtrudniejszych, dlatego mogą z niej korzystać nie tylko osoby zaawansowane. Wyjątek stanowi jej dolny odcinek, który jest nieco trudniejszy. Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany.
Gdzie są najdłuższe trasy narciarskie w Europie?
Dôme de la Lauze (Mont de Lans)
Najdłuższa trasa narciarska na świecie znajduje się we Francuskiej części Alp. Biegnie ze szczytu Dôme de la Lauze i ma długość 17km. Różnica wysokości, którą musi pokonać narciarz wynosi 2288m, co jest absolutnym rekordem wśród tras narciarskich. Zjazd trasą z Dôme de la Lauze obfituje we wiele pięknych widoków. Trasa kończy się we wiosce Mont de Lans.
Zobacz: Ośrodki narciarskie na Słowacji
Pic Blanc (Alpe d’Huez)
Ze szczytu Pic Blanc prowadzi 16-kilometrowa trasa Sarenne. W górnej części trasy napotyka się strome, zmuldzone miejsca, a w dolnej części zjazd odbywa się wzdłuż doliny. Trasa ma kolor czarny i przeznaczona jest dla zaawansowanych narciarzy.
Mały Matterhorn (Zermatt)
Szwajcarska najdłuższa trasa biegnąca z Małego Matterhornu liczy 15,3km. Jej początek ma miejsce przy najwyżej położonej stacji kolejki linowej w Europie. Trasa kończy się z Zermatt.
Schilthron (Lauterbrunnen)
Szwajcarska trasa narciarska ze szczytu Schilthron do Lauterbrunnen wynosi około 14km. Rekord tej alpejskiej trasy wynosi 13 minut, ale przeciętny narciarz pokonuje trasę w około 45 minut bez postojów.
Zobacz też: Ośrodki narciarskie w Czechach
Vorab (Flims)
Zjazd na nartach z Vorab do Flims to pokonanie możliwie największej odległości między startem a metą w całych Alpach. W linii prostej między górną stacją orczyka na lodowcu Vorab a przystankiem autobusowym w Flims jest 11,3km odległości. Trasa sama w sobie ma długość około 13,5km
AKTUALIZACJA 2020

Najdłuższe trasy narciarskie - zobacz, gdzie zjechać w Polsce i za granicą!
Przyjęło się mówić, że w narciarstwie długość ma znaczenie poboczne, a najważniejszy jest poziom trudności i charakterystyka stoku. Okazuje się, że dla wielu pasjonatów zimowego szaleństwa ważne są przejechane kilometry - zwłaszcza dla tych, którzy nie chcą zejść z łagodnych tras niebieskich. Zobacz najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i za granicą i wypoczywaj, jak chcesz!
Najdłuższe trasy narciarskie: nie tylko dla zaawansowanych
Z pobudek czysto fizycznych wraz z wyższym nachyleniem terenu, zjazd po stoku trwa krócej. Coraz częściej poszukujemy jednak wrażeń, które trwają nieco dłużej, by w pełni zregenerować siły i rozkoszować się widokiem górskiej panoramy w iście zimowym wydaniu. Najdłuższe trasy narciarskie, zarówno te w Polsce, jak i za granicą, nie wymagają wcale długiego stażu w jeździe na nartach. Przeciwnie - większość z nich to trasy niebieskie o łagodnym nachyleniu stoku, dzięki czemu przejazd nawet krótki odcinków trwa nieco dłużej, a bezmiar otaczającej nas przestrzeni można podziwiać bez ryzyka kontuzji. Jaki kierunek zimowego urlopu obrać, by jazda najdłuższymi trasami narciarskimi dawała poczucie wolności? Na co się przygotować w kraju i czego się spodziewać po stokach zagranicznych?
Niebieskie szlaki w Polsce: najdłuższe trasy narciarskie w polskich górach
Jak długie i szerokie polskie stoki, nie trzeba daleko szukać, by znaleźć najdłuższe trasy narciarskie. Jedną z najbardziej imponujących tras zjazdowych w polskich górach jest blisko 9-kilometrowy odcinek Kasprowy Wierch-Dolina Gąsienicowa-Kuźnice. Różnica wysokości to niespełna 1 km, dlatego przejazd tą trasą jest stosunkowo dłuższy niż w przypadku innych odcinków o większym nachyleniu terenu. Drugą najdłuższą trasą narciarską w Polsce jest położony w sercu Beskidu Śląskiego przejazd między Skrzycznem i Szczyrkiem. I choć trasa ta ma niewiele ponad 5,5 km, to różnica w wysokościach sięgająca niespełna 700 m czyni ją szczególnie atrakcyjną dla miłośników górskich widoków. Warta uwagi jest również trasa w Beskidzie Żywieckim z Pilska do Korbielowa Kamiennej. To malowniczy odcinek o długości ok. 4,5 km. Przewyższenie sięga niewiele ponad 700 m, a klasyfikacja zjazdu jako czerwonej trasy narciarskiej to tak naprawdę kwestia formalna.
Czytaj też: Wypożyczalnie nart w Polsce
Zjazdy w Alpach: najdłuższe trasy narciarskie we Francji, Włoszech i w Austrii
Prawdziwi pasjonaci nart i snowboardu mogą szukać miejsc na zimowy wypoczynek na całym świecie. Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce to dopiero początek - w Alpach zaczyna się prawdziwe szaleństwo! We Francji na szczycie Les Grandes Platieres rozpoczyna się najdłuższa w Europie niebieska trasa narciarska. Przejazd to 14 kilometrów malowniczych widoków górskich nieskażonych postępem cywilizacyjnym. Równie piękne scenerie można podziwiać na 15-kilometrowym odcinku niebiesko-czerwonego zjazdy w Soelden po austriackiej stronie Alp. Ta najdłuższa w Austrii trasa narciarska jest szczególnie polecana wszystkim miłośnikom zimowego krajobrazu górskiego, bo czas przejazdu jest dość spory. We Francji można również załapać się na 10-kilometrową zieloną trasę w Val Cenis. To jedyny taki stok dla osób na samym początku swojej przygody z narciarstwem rekreacyjnym.
Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i za granicą: czego potrzebujesz?
Na najdłuższe trasy narciarskie w Polsce i za granicą musisz się odpowiednio przygotować. Jeśli planujesz urlop na zimowisku i nie chcesz niczego zapomnieć, koniecznie przygotuj sobie wcześniej listę kontrolną, która przyda się podczas pakowania. Oprócz standardowe sprzętu narciarskiego, tj. nart, pokrowca na nie i na buty, kijów, gogli i stroju, który będzie ci potrzebny na stoku, w góry powinny pojechać z tobą wszystkie te rzeczy, z których będziesz korzystać po zabawie na śniegu. Koniecznie zapakuj ubrania na zmianę, dokumenty dotyczące wyjazdu i dowód tożsamości oraz jakieś czasoumilacze. Na najdłuższych trasach narciarskich nie spędzisz całego wyjazdu, a szkoda przespać czas wolny w tak fantastycznych sceneriach.
Zobacz: Narty w mieście
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!