Najczęstsze problemy zdrowotne u osób trenujących pływanie i inne sporty wodne

Kontakt z wodą podczas uprawiania sportu może prowadzić do powstawania specyficznych dla tej dziedziny problemów. Na basenie trenujący pływanie czy triathlon są narażeni na wystąpienie m.in. nadwrażliwości spojówek, grzybicy czy tzw. ucha pływaka. Zobacz, jak unikać takich zagrożeń oraz co robić, jeśli już wystąpią.
Infekcje na basenie – grzybica stóp
Pływacy czy triathloniści podczas treningów na basenie są narażeni na grzybicę stóp. Jest to powszechna choroba, która dotyczy około 15-30 % populacji. Wśród sportowców występowanie grzybicy może dotyczyć nawet 70 % z nich. Grzyby atakujące stopy to dermatofity. Występują w ciepłych i wilgotnych miejscach np. w prysznicach, brodzikach czy przebieralniach. Warto więc powziąć środki zapobiegawcze grzybicy stóp. Podczas pobytu na basenie konieczne jest chodzenie w klapkach. Warto również zaopatrzyć się w plastikowe buty do pływania. Każdy trening na basenie należy zakończyć prysznicem, ze szczególnym uwzględnieniem stóp. Należy je opłukać i osuszyć ręcznikiem. Dobrym sposobem jest także profilaktyczne zastosowanie kremu przeciwgrzybiczego lub talku.
Czytaj także: Rodzaje płetw pływackich
Objawami grzybicy stóp jest zaczerwienienie, świąd, łuszczenie się i pękanie naskórka pomiędzy palcami. Ważna jest natychmiastowa reakcja. Warto zastosować preparat przeciwgrzybiczy (do kupienia w aptece bez recepty). Czasem zdarza się, że konieczna jest także wizyta u dermatologa. Lekarz w takim przypadku przepisze odpowiedni środek (maść lub krem) na grzybicę, a jeśli to konieczne – środek doustny.
Infekcje na pływalni – zapalenie spojówek oczu
Przez lata zrzucano odpowiedzialność za zapalenie spojówek na chlorowaną wodę. Po wielu badaniach okazało się jednak, że przyczyną tej choroby jest obecny w wodzie mocz i pot. Połączenie tych wszystkich substancji tworzy związki, które mają szkodliwy wpływ na osoby przebywające w wodzie. Czy zastanawiałeś się dlaczego pływacy i triathloniści pływają w okularach? Ochrona oczu przed zapaleniem spojówek jest jednym z głównych powodów.
Bezpieczeństwo na pływalni jest także nadzorowane przez sanepid oraz kierownictwo basenów. Minimum raz w tygodniu wysyłane są próbki wody do badań, a każdego dnia woda w basenie jest ozonowana i chlorowana. Dzięki temu nie rozwijają się w niej szkodliwe mikroorganizmy. Ważne jest również umycie całego ciała przed treningiem pływackim. W ten sposób zapewnia się bezpieczeństwo sobie oraz innym pływającym. Można także zaopatrzyć się w krople do oczu, które łagodzą podrażnienia lub w sól fizjologiczną. Zapuszczenie ich przed wejściem do basenu skutecznie ochroni oczy przed szkodliwym działaniem wody.
Infekcje na basenie – zapalenie pęcherza
Wirusy i bakterie obecne w basenie mogą wywołać także zapalenie pęcherza. By się przed nim uchronić chwilę po wyjściu z basenu należy zdjąć mokry kostium, który dodatkowo wychładza organizm. Przed założeniem suchych ubrań należy umyć krocze odpowiednim żelem antybakteryjnym. Warto także opróżnić pęcherz, co pozwoli na pozbycie się drobnoustrojów z organizmu. Dobrym sposobem jest spożywanie płynów z dodatkiem cytryny czy żurawiny – działają przeciwzapalnie. W razie wystąpienia zapalenia pęcherza warto wybrać się do lekarza, który przepisze leki na bazie furaginy.
Infekcje na basenie – tzw. ucho pływaka
Ucho pływaka to określenie na zapalenie ucha zewnętrznego. Główną przyczyną tej choroby jest długotrwałe narażenie uszu na działanie wody lub wilgoci. Częste treningi pływackie lub triathlonowe na basenie skutkują wymywaniem się naturalnej woskowiny usznej. Skutkuje to zmniejszeniem poziomu nawilżenia ucha, a tym samym zwiększeniem ryzyka infekcji grzybiczych bądź bakteryjnych. Objawami tej choroby są m.in. uczucie zatkanego ucha, gorączka, wycieki z ucha, ból ucha, zaczerwienienie czy pęcherzyki.
Jak zapobiegać zapaleniu ucha zewnętrznego?
- po wyjściu z wody należy delikatnie osuszyć uszy. Lepiej stosować zwykły ręcznik, gdyż patyczki kosmetyczne mogą uszkadzać przewód słuchowy;
- na pływalni warto korzystać z odpowiednich zatyczek do uszu czy kropli.
Jak radzić sobie z wystąpieniem zapalenia ucha zewnętrznego?
Problem ucha pływaka powinien zostać obejrzany przez lekarza otolaryngologa oraz dermatologa. Najczęstszym leczeniem tej infekcji jest stosowanie kropli z antybiotykiem do ucha lub doustnych antybiotyków. Ważne jest również dokładne oczyszczanie ucha (czym zajmuje się lekarz). Ucho pływaka jest jednak powodem do czasowego zawieszenia treningów pływackich. Należy szczególnie uważać, by nie dostała się do niego woda. Ponadto, trzeba także przebywać w pomieszczeniach bez przeciągu oraz stosować ciepłe okłady na zainfekowane miejsce.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!