Najbardziej szkodliwe sterydy - rodzaje

Najbardziej szkodliwe sterydy - rodzaje

Sterydy to związki chemiczne, które pozwalają na szybsze i skuteczniejsze budowanie masy mięśniowej, wytrzymałości oraz siły. Znaczna część tych środków wpływa jednak na organizm w negatywny sposób. Zanim zaczniesz stosować sterydy anaboliczne zapoznaj się z naszym zestawieniem najbardziej szkodliwych anabolików i skutków ubocznych ich zażywania.

Czym są sterydy i jakie jest ich działanie?

szkodliwe sterydy anaboliki kulturystyka uboczne

Sterydy są ściśle związane z hormonami, najczęściej testosteronem. Ich działanie polega na przyspieszeniu dzielenia się komórek w tkankach, dzięki czemu przyspiesza wzrost siły, wytrzymałości i masy mięśniowej. Sterydy anaboliczne mają jednak groźny wpływ na organizm człowieka. Wywołują nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Ponadto, zażywanie anabolików wpływa negatywnie na układ hormonalny, układ krwionośny czy psychikę, a także zaburza gospodarkę wodną w organizmie.

Sterydy stosowane w celu poprawy przyrostów masy mięśniowej | rodzaje i skutki uboczne

1. Sterydy anaboliczne Anadrol

Jeden z najsilniejszych i dających największe efekty sterydów w tabletkach. Stosowanie tego anaboliku powoduje szybki przyrost siły i masy mięśniowej w bardzo krótkim czasie. Komórki mięśniowe zwiększają swoje zapotrzebowanie na wodę, przez co mięśnie stają się zalane i gładkie. Jest to steryd w tabletkach często stosowany przez kulturystów, którzy chcą zwiększyć masę mięśniową przed sezonem sportowym. Anadrol wpływa również na poprawę ruchu w stawach, dzięki czemu zniwelowane są bóle w ich zakresie. Mimo tych wszystkich zalet, jest to jeden z najbardziej szkodliwych doustnych sterydów anabolicznych. Toksycznie wpływa na wątrobę – już po tygodniu stosowania mogą wystąpić w niej patologiczne zmiany. Długotrwałe stosowanie tego anaboliku może doprowadzić nawet do pojawienia się żółtaczki wątrobowej. Ponadto, stosowanie tego środka podnosi ciśnienie krwi, wywołuje bóle głowy, nudności, wymioty, problemy z żołądkiem, agresję czy obniżone samopoczucie.

2. Sterydy anaboliczne Metanabol tzw. metka

Jeden z najpopularniejszych środków anabolicznych w tabletkach stosowanych przez polskich kulturystów. Jego działanie można zaobserwować na podstawie przyrostu masy mięśniowej oraz siły mięśni. Pierwsze efekty pojawiają się nawet po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji. Metanabol można stosować w formie tabletek oraz zastrzyków. Stosowanie tego sterydu w tabletkach we właściwych ilościach również stwarza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Zalicza się do nich m.in. nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych, wzrost poziomu prób wątrobowych, nadciśnienie, obrzęki, przeciążenia serca, łysienie, stany zapalne skóry czy ginekomastię. Szczególnie szkodliwe dla organizmu staje się łączenie tabletek metanabolu z alkoholem.

3. Sterydy anaboliczne Winstrol

Bardzo chętnie stosowany steryd anaboliczny w tabletkach przez wszystkich sportowców jako forma doppingu. Winstrol pomaga w budowaniu dobrej jakości mięśni, choć nie wywołuje bardzo dużego przyrostu masy mięśniowej. Zwiększa syntezę białka, dzięki czemu mięśnie dłużej się utrzymują oraz wzrasta ich siła. Ten steryd w tabletkach stosuje się zazwyczaj w połączeniu z innymi sterydami anabolicznymi, by uzupełnić jego działanie. Ze względu na to, że ten steryd podaje się najczęściej w formie doustnej (która jest bardziej szkodliwa dla organizmu) występuje wiele działań niepożądanych. Należą do nich m.in. negatywny wpływ na wartość krwi, duże obciążenie dla wątroby, obniżenie samopoczucia, „przesuszenie” stawów, które może skutkować urazami, wypadanie włosów, bezsenność czy reakcje alergiczne.

4. Steryd anaboliczny Omnadren

Jeden z najpopularniejszych sterydów anabolicznych w tabletkach. W jego składzie znajdziemy cztery estry testosteronu, które wchłaniają się do organizmu w różnym czasie. Dzięki temu zostaje zachowany stabilny, wysoki poziom testosteronu przez długi czas. Omnadren jest głównie stosowany przez kulturystów w celu budowania masy mięśniowej. Ten steryd w tabletkach wywołuje jednak silne działania niepożądane, takie jak zachwianie funkcjonowania gospodarki hormonalnej (m.in. retencję wody w organizmie), bolesne obrzęki, nadciśnienie, zmiany skórne, nadmierne pobudzenie czy zwiększenie agresji.

5. Steryd anaboliczny Anapolon

Anapolon należy do najszybciej działających sterydów anabolicznych. Efekty można zauważyć już przy jednej tabletce dziennie. Dzięki niemu można liczyć na szybkie i duże przyrosty masy i siły mięśniowej. Ten steryd w tabletkach daje jednak najwięcej skutków ubocznych. Wpływa na blokowanie produkcji własnego testosteronu. Silnie wpływa na zapotrzebowanie na wodę w mięśniach oraz podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo, bardzo mocno obciąża wątrobę – mogą się nawet pojawić krwotoki wewnętrzne. Może także powodować problemy ze snem oraz wzmagać agresję. Nie zaleca się stosowania tego strydu anabolicznego wśród osób początkujących oraz średniozaawansowanych.


Lepszym wyborem jest unikanie sterydów anabolicznych. Treningi i dieta doskonale modelują nasze ciała.

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 9 17 listopada 2016  5875

Dodaj komentarz

 • Barbara
  28 listopada 2016
  Już przestańcie z tą szkodliwością. Wsystko jest dla ludzi.
 • Aneta
  25 listopada 2016
  Moim zdaniem sterydy i anaboliki są strasznie niszczące. Mój kumpel trafił do szpitala po takiej "kuracji"
 • Daniela
  25 listopada 2016
  A ja uważam, że nie powinno się poprawiać tego, czego nie można naturalnie osiągnąc.
 • janek
  24 listopada 2016
  Nie wiem o co tyle zamieszania. Ja stosuję metkę i jakoś nic mi się z tych rzeczy nie stało
 • Anatol
  21 listopada 2016
  Oj tylko tak straszycie. Wiadomo, nie można przeginać, ale w rozsądnej wersji nie zaszkodzi trochę się wspomóc.
 • Koniec świata
  18 listopada 2016
  To w sumie prawda, ale część kulturystów przesadza. No i mogą się pojawić najróżniejsze komplikacje zdrowotne. Lepiej gadać z trenerem o suplementacji. Wtedy jest bezpiecznie.
 • Hue hue hue
  18 listopada 2016
  sterydy z obrotu aptecznego przyjmowane z głową i pod opieką lekarza są często mniej szkodliwe od wielu odżywek że sklepów dla sportowców.
 • falafel
  17 listopada 2016
  No i po co oni to sobie robią? Można się doprowadzić do fatalnego stanu, i wszystko po co? Żeby wyglądać jak mięśniak? Bez sensu.
 • AntySterydy
  17 listopada 2016
  Nigdy nie byłem za stosowaniem sterydów. Prawdę mówiąc, to niszczenie swojego zdrowia. I po co? Żeby mieć bardziej widoczne żyły albo mięśnie? Bez sensu - niektórzy kulturyści wyglądają fatalnie i nienaturalnie. Nie rozumiem tej praktyki. Można samemu dojść do efektów zamiast faszerować się chemią. I to jeszcze kosztem własnego zdrowia.

Artykuły z kategorii: Trening Siłowy

jakie-urzadzenia-spotkasz-na-silowni-i-do-czego-sluza-krotki-przewodnik

Jakie urządzenia spotkasz na siłowni i do czego służą - krótki przewodnik

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej przygody z siłownią, ale nie wiesz, czego się spodziewać? Zobacz, jakie urządzenia możesz spotkać na siłowni i sprawdź, które sprawdzą się najlepiej na pierwsze treningi. Z nami masz pewność łatwego startu - przed tobą pierwsze rozeznanie w sprzęcie treningowym!

pompa-miesniowa-zobacz-jak-ja-wykorzystac-w-codziennym-treningu

Pompa mięśniowa - zobacz, jak ją wykorzystać w codziennym treningu!

Widoczny efekt treningu i stymulacji mięśni to tzw. pompa mięśniowa. I choć nie utrzymuje się długo, ma sporo zalet i właśnie dzięki niej twój trening może wejść na wyższy poziom. Zobacz, jak pompa mięśniowa wpływa na rozwój poszczególnych partii mięśniowych i przekonaj się na własnym przykładzie, jak skuteczne mogą być sety łączone i gigant serie w codziennych ćwiczeniach.

krolewskie-cwiczenia-na-biceps-zobacz-jak-zwiekszyc-obwod-swoich-ramion

Królewskie ćwiczenia na biceps - zobacz, jak zwiększyć obwód swoich ramion!

Jeśli twój trening ramion nie przynosi pożądanych efektów, najpewniej robisz coś nie tak. Być może stosujesz niedostateczne obciążenia lub sięgasz po niewłaściwe ćwiczenia na biceps lub triceps. Podpowiadamy, jak zorganizować trening oraz jakie ćwiczenia na biceps dadzą najlepsze efekty. Sprawdź!

gainer-przed-treningiem-kiedy-warto-go-wypic-i-czy-to-dobry-pomysl

Gainer przed treningiem - kiedy warto go wypić i czy to dobry pomysł?

Produkty na masę mięśniową stosowane około treningowo to na pewno dobry patent w przypadku, gdy trudno zapewnić odpowiednią podaż kalorii. Gainer może stanowić zamiennik pełnowartościowego posiłku lub pewnej jego części, a przyjęty bezpośrednio po treningu może zahamować katabolizm. A gdyby tak wypić gainer przed treningiem? Zobacz, kiedy warto i czy to w ogóle ma sens!

squats-alternative-wyprobuj-przysiadow-z-hantlami-i-dopompuj-miesnie-nog

Squats alternative - wypróbuj przysiadów z hantlami i dopompuj mięśnie nóg!

Wydawać by się mogło, że na trening nóg składają się te same ćwiczenia i być może to jest powodem częstego pomijania tej partii mięśniowej w tygodniowym rozkładzie ćwiczeń. Okazuje się, że liczba ćwiczeń jest dosyć obszerna, a samych przysiadów jest ponad 10 kombinacji. Sprawdź przysiady z hantlami i zobacz, jak łatwo wycisnąć więcej z treningu!

szrugsy-z-hantlami-twoj-przepis-na-kaptury-jak-postronki

Szrugsy z hantlami - twój przepis na kaptury jak postronki!

Typowy trening domatora czy kilka ćwiczeń na maszynach to za mało. Imponującą muskulaturę i atletyczną sylwetkę można wykuć tylko przy kompleksowym treningu całego ciała z wykorzystaniem różnorodnych bodźców. Zobacz, jak wykonać szrugsy z hantlami i zbudować kaptury niewielkim kosztem.

kreatyna-na-redukcji-komu-sluzy-i-w-jaki-sposob-powinno-sie-ja-przyjmowac

Kreatyna na redukcji - komu służy i w jaki sposób powinno się ją przyjmować?

Kreatyna na redukcji to dosyć kontrowersyjny temat. Wiąże się on głównie z możliwością powodowania niekorzystnego zatrzymywania wody w organizmie przez ten suplement. Czy jest to prawda i w jaki sposób należy przyjmować kreatynę na redukcji?

miej-odwage-na-wiecej-pas-kulturystyczny-recepta-na-lepsze-wyniki

Miej odwagę na więcej! Pas kulturystyczny receptą na lepsze wyniki

Nawet jeśli nie odczuwasz bólu podczas złożonych ćwiczeń, możesz pożałować niektórych decyzji za kilka lat. Przeciążenia, jakim poddawany jest cały kręgosłup podczas treningu siłowego, przekraczają niekiedy jego potencjał kinetyczny. Spróbuj ćwiczeń z pasem kulturystycznym i ciesz się coraz lepszymi wynikami!

suplementy-na-mase-miesniowa-ktore-sa-najlepsze

Suplementy na masę mięśniową - które są najlepsze?

Podczas budowania masy mięśniowej wiele osób decyduje się na stosowanie wybranych suplementów. Niektóre z nich są bowiem w stanie znacznie przyspieszyć oczekiwany efekt. Jakie suplementy tego typu są najlepsze?

przeziebienie-a-silownia-czy-trening-w-trakcie-choroby-to-dobry-pomysl

Przeziębienie a siłownia - czy trening w trakcie choroby to dobry pomysł?

Mówi się, że chorobę trzeba wygrzać, a drobne przeziębienie tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, by pójść do pracy czy na trening. Okazuje się, że takie lekceważące podejście może mieć negatywne skutki w przyszłości. Co zrobić, aby lekkie przeziębienie a siłownia i codzinne trening nie musiały się wykluczać?

jakie-urzadzenia-spotkasz-na-silowni-i-do-czego-sluza-krotki-przewodnik

Jakie urządzenia spotkasz na siłowni i do czego służą - krótki przewodnik

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej przygody z siłownią, ale nie wiesz, czego się spodziewać? Zobacz, jakie urządzenia możesz spotkać na siłowni i sprawdź, które sprawdzą się najlepiej na pierwsze treningi. Z nami masz pewność łatwego startu - przed tobą pierwsze rozeznanie w sprzęcie treningowym!

pompa-miesniowa-zobacz-jak-ja-wykorzystac-w-codziennym-treningu

Pompa mięśniowa - zobacz, jak ją wykorzystać w codziennym treningu!

Widoczny efekt treningu i stymulacji mięśni to tzw. pompa mięśniowa. I choć nie utrzymuje się długo, ma sporo zalet i właśnie dzięki niej twój trening może wejść na wyższy poziom. Zobacz, jak pompa mięśniowa wpływa na rozwój poszczególnych partii mięśniowych i przekonaj się na własnym przykładzie, jak skuteczne mogą być sety łączone i gigant serie w codziennych ćwiczeniach.

krolewskie-cwiczenia-na-biceps-zobacz-jak-zwiekszyc-obwod-swoich-ramion

Królewskie ćwiczenia na biceps - zobacz, jak zwiększyć obwód swoich ramion!

Jeśli twój trening ramion nie przynosi pożądanych efektów, najpewniej robisz coś nie tak. Być może stosujesz niedostateczne obciążenia lub sięgasz po niewłaściwe ćwiczenia na biceps lub triceps. Podpowiadamy, jak zorganizować trening oraz jakie ćwiczenia na biceps dadzą najlepsze efekty. Sprawdź!

gainer-przed-treningiem-kiedy-warto-go-wypic-i-czy-to-dobry-pomysl

Gainer przed treningiem - kiedy warto go wypić i czy to dobry pomysł?

Produkty na masę mięśniową stosowane około treningowo to na pewno dobry patent w przypadku, gdy trudno zapewnić odpowiednią podaż kalorii. Gainer może stanowić zamiennik pełnowartościowego posiłku lub pewnej jego części, a przyjęty bezpośrednio po treningu może zahamować katabolizm. A gdyby tak wypić gainer przed treningiem? Zobacz, kiedy warto i czy to w ogóle ma sens!

squats-alternative-wyprobuj-przysiadow-z-hantlami-i-dopompuj-miesnie-nog

Squats alternative - wypróbuj przysiadów z hantlami i dopompuj mięśnie nóg!

Wydawać by się mogło, że na trening nóg składają się te same ćwiczenia i być może to jest powodem częstego pomijania tej partii mięśniowej w tygodniowym rozkładzie ćwiczeń. Okazuje się, że liczba ćwiczeń jest dosyć obszerna, a samych przysiadów jest ponad 10 kombinacji. Sprawdź przysiady z hantlami i zobacz, jak łatwo wycisnąć więcej z treningu!

szrugsy-z-hantlami-twoj-przepis-na-kaptury-jak-postronki

Szrugsy z hantlami - twój przepis na kaptury jak postronki!

Typowy trening domatora czy kilka ćwiczeń na maszynach to za mało. Imponującą muskulaturę i atletyczną sylwetkę można wykuć tylko przy kompleksowym treningu całego ciała z wykorzystaniem różnorodnych bodźców. Zobacz, jak wykonać szrugsy z hantlami i zbudować kaptury niewielkim kosztem.

kreatyna-na-redukcji-komu-sluzy-i-w-jaki-sposob-powinno-sie-ja-przyjmowac

Kreatyna na redukcji - komu służy i w jaki sposób powinno się ją przyjmować?

Kreatyna na redukcji to dosyć kontrowersyjny temat. Wiąże się on głównie z możliwością powodowania niekorzystnego zatrzymywania wody w organizmie przez ten suplement. Czy jest to prawda i w jaki sposób należy przyjmować kreatynę na redukcji?

miej-odwage-na-wiecej-pas-kulturystyczny-recepta-na-lepsze-wyniki

Miej odwagę na więcej! Pas kulturystyczny receptą na lepsze wyniki

Nawet jeśli nie odczuwasz bólu podczas złożonych ćwiczeń, możesz pożałować niektórych decyzji za kilka lat. Przeciążenia, jakim poddawany jest cały kręgosłup podczas treningu siłowego, przekraczają niekiedy jego potencjał kinetyczny. Spróbuj ćwiczeń z pasem kulturystycznym i ciesz się coraz lepszymi wynikami!

suplementy-na-mase-miesniowa-ktore-sa-najlepsze

Suplementy na masę mięśniową - które są najlepsze?

Podczas budowania masy mięśniowej wiele osób decyduje się na stosowanie wybranych suplementów. Niektóre z nich są bowiem w stanie znacznie przyspieszyć oczekiwany efekt. Jakie suplementy tego typu są najlepsze?

przeziebienie-a-silownia-czy-trening-w-trakcie-choroby-to-dobry-pomysl

Przeziębienie a siłownia - czy trening w trakcie choroby to dobry pomysł?

Mówi się, że chorobę trzeba wygrzać, a drobne przeziębienie tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie, by pójść do pracy czy na trening. Okazuje się, że takie lekceważące podejście może mieć negatywne skutki w przyszłości. Co zrobić, aby lekkie przeziębienie a siłownia i codzinne trening nie musiały się wykluczać?