Najbardziej szkodliwe sterydy - rodzaje

Najbardziej szkodliwe sterydy - rodzaje

Sterydy to związki chemiczne, które pozwalają na szybsze i skuteczniejsze budowanie masy mięśniowej, wytrzymałości oraz siły. Znaczna część tych środków wpływa jednak na organizm w negatywny sposób. Zanim zaczniesz stosować sterydy anaboliczne zapoznaj się z naszym zestawieniem najbardziej szkodliwych anabolików i skutków ubocznych ich zażywania.

Czym są sterydy i jakie jest ich działanie?

szkodliwe sterydy anaboliki kulturystyka uboczne

Sterydy są ściśle związane z hormonami, najczęściej testosteronem. Ich działanie polega na przyspieszeniu dzielenia się komórek w tkankach, dzięki czemu przyspiesza wzrost siły, wytrzymałości i masy mięśniowej. Sterydy anaboliczne mają jednak groźny wpływ na organizm człowieka. Wywołują nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Ponadto, zażywanie anabolików wpływa negatywnie na układ hormonalny, układ krwionośny czy psychikę, a także zaburza gospodarkę wodną w organizmie.

Sterydy stosowane w celu poprawy przyrostów masy mięśniowej | rodzaje i skutki uboczne

1. Sterydy anaboliczne Anadrol

Jeden z najsilniejszych i dających największe efekty sterydów w tabletkach. Stosowanie tego anaboliku powoduje szybki przyrost siły i masy mięśniowej w bardzo krótkim czasie. Komórki mięśniowe zwiększają swoje zapotrzebowanie na wodę, przez co mięśnie stają się zalane i gładkie. Jest to steryd w tabletkach często stosowany przez kulturystów, którzy chcą zwiększyć masę mięśniową przed sezonem sportowym. Anadrol wpływa również na poprawę ruchu w stawach, dzięki czemu zniwelowane są bóle w ich zakresie. Mimo tych wszystkich zalet, jest to jeden z najbardziej szkodliwych doustnych sterydów anabolicznych. Toksycznie wpływa na wątrobę – już po tygodniu stosowania mogą wystąpić w niej patologiczne zmiany. Długotrwałe stosowanie tego anaboliku może doprowadzić nawet do pojawienia się żółtaczki wątrobowej. Ponadto, stosowanie tego środka podnosi ciśnienie krwi, wywołuje bóle głowy, nudności, wymioty, problemy z żołądkiem, agresję czy obniżone samopoczucie.

2. Sterydy anaboliczne Metanabol tzw. metka

Jeden z najpopularniejszych środków anabolicznych w tabletkach stosowanych przez polskich kulturystów. Jego działanie można zaobserwować na podstawie przyrostu masy mięśniowej oraz siły mięśni. Pierwsze efekty pojawiają się nawet po kilku dniach od rozpoczęcia kuracji. Metanabol można stosować w formie tabletek oraz zastrzyków. Stosowanie tego sterydu w tabletkach we właściwych ilościach również stwarza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Zalicza się do nich m.in. nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych, wzrost poziomu prób wątrobowych, nadciśnienie, obrzęki, przeciążenia serca, łysienie, stany zapalne skóry czy ginekomastię. Szczególnie szkodliwe dla organizmu staje się łączenie tabletek metanabolu z alkoholem.

3. Sterydy anaboliczne Winstrol

Bardzo chętnie stosowany steryd anaboliczny w tabletkach przez wszystkich sportowców jako forma doppingu. Winstrol pomaga w budowaniu dobrej jakości mięśni, choć nie wywołuje bardzo dużego przyrostu masy mięśniowej. Zwiększa syntezę białka, dzięki czemu mięśnie dłużej się utrzymują oraz wzrasta ich siła. Ten steryd w tabletkach stosuje się zazwyczaj w połączeniu z innymi sterydami anabolicznymi, by uzupełnić jego działanie. Ze względu na to, że ten steryd podaje się najczęściej w formie doustnej (która jest bardziej szkodliwa dla organizmu) występuje wiele działań niepożądanych. Należą do nich m.in. negatywny wpływ na wartość krwi, duże obciążenie dla wątroby, obniżenie samopoczucia, „przesuszenie” stawów, które może skutkować urazami, wypadanie włosów, bezsenność czy reakcje alergiczne.

4. Steryd anaboliczny Omnadren

Jeden z najpopularniejszych sterydów anabolicznych w tabletkach. W jego składzie znajdziemy cztery estry testosteronu, które wchłaniają się do organizmu w różnym czasie. Dzięki temu zostaje zachowany stabilny, wysoki poziom testosteronu przez długi czas. Omnadren jest głównie stosowany przez kulturystów w celu budowania masy mięśniowej. Ten steryd w tabletkach wywołuje jednak silne działania niepożądane, takie jak zachwianie funkcjonowania gospodarki hormonalnej (m.in. retencję wody w organizmie), bolesne obrzęki, nadciśnienie, zmiany skórne, nadmierne pobudzenie czy zwiększenie agresji.

5. Steryd anaboliczny Anapolon

Anapolon należy do najszybciej działających sterydów anabolicznych. Efekty można zauważyć już przy jednej tabletce dziennie. Dzięki niemu można liczyć na szybkie i duże przyrosty masy i siły mięśniowej. Ten steryd w tabletkach daje jednak najwięcej skutków ubocznych. Wpływa na blokowanie produkcji własnego testosteronu. Silnie wpływa na zapotrzebowanie na wodę w mięśniach oraz podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo, bardzo mocno obciąża wątrobę – mogą się nawet pojawić krwotoki wewnętrzne. Może także powodować problemy ze snem oraz wzmagać agresję. Nie zaleca się stosowania tego strydu anabolicznego wśród osób początkujących oraz średniozaawansowanych.


Lepszym wyborem jest unikanie sterydów anabolicznych. Treningi i dieta doskonale modelują nasze ciała.

Dominika Górska 9 17 listopada 2016  4329

Dodaj komentarz

 • Barbara
  28 listopada 2016
  Już przestańcie z tą szkodliwością. Wsystko jest dla ludzi.
 • Aneta
  25 listopada 2016
  Moim zdaniem sterydy i anaboliki są strasznie niszczące. Mój kumpel trafił do szpitala po takiej "kuracji"
 • Daniela
  25 listopada 2016
  A ja uważam, że nie powinno się poprawiać tego, czego nie można naturalnie osiągnąc.
 • janek
  24 listopada 2016
  Nie wiem o co tyle zamieszania. Ja stosuję metkę i jakoś nic mi się z tych rzeczy nie stało
 • Anatol
  21 listopada 2016
  Oj tylko tak straszycie. Wiadomo, nie można przeginać, ale w rozsądnej wersji nie zaszkodzi trochę się wspomóc.
 • Koniec świata
  18 listopada 2016
  To w sumie prawda, ale część kulturystów przesadza. No i mogą się pojawić najróżniejsze komplikacje zdrowotne. Lepiej gadać z trenerem o suplementacji. Wtedy jest bezpiecznie.
 • Hue hue hue
  18 listopada 2016
  sterydy z obrotu aptecznego przyjmowane z głową i pod opieką lekarza są często mniej szkodliwe od wielu odżywek że sklepów dla sportowców.
 • falafel
  17 listopada 2016
  No i po co oni to sobie robią? Można się doprowadzić do fatalnego stanu, i wszystko po co? Żeby wyglądać jak mięśniak? Bez sensu.
 • AntySterydy
  17 listopada 2016
  Nigdy nie byłem za stosowaniem sterydów. Prawdę mówiąc, to niszczenie swojego zdrowia. I po co? Żeby mieć bardziej widoczne żyły albo mięśnie? Bez sensu - niektórzy kulturyści wyglądają fatalnie i nienaturalnie. Nie rozumiem tej praktyki. Można samemu dojść do efektów zamiast faszerować się chemią. I to jeszcze kosztem własnego zdrowia.

Artykuły z kategorii: Trening Siłowy

przykladowy-trening-fbw-jak-go-wykonac

Przykładowy trening FBW – jak go wykonać?

Trening Full Body Workout to jedna z bardziej uniwersalnych aktywności fizycznych trafiająca w gusta wielu osób posiadających różne cele. Jak poprawnie ćwiczyć FBW i o czym warto pamiętać?

wyciskanie-hantli-lezac-technika-wzmacniania-miesni

Wyciskanie hantli leżąc | technika wzmacniania mięśni

Wyciskanie hantli leżąc to jedna z popularniejszych metod na wzmocnienie mięśni znajdujących się na długości całych rąk i klatki piersiowej. Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia tego typu?

zolnierskie-wyciskanie-czyli-jak-budowac-mase-miesniowa

Żołnierskie wyciskanie, czyli jak budować masę mięśniową

Wyciskanie żołnierskie to jedno z najefektywniejszych ćwiczeń na masę. Istnieje wiele wariantów tego rodzaju aktywności. Jak ćwiczyć żołnierskie wyciskanie?

wioslowanie-sztanga-twoj-przepis-na-plecy-jak-lotnisko-w-atlancie

Wiosłowanie sztangą: twój przepis na plecy jak lotnisko w Atlancie

Kiedy w marcu 2019 roku władze Turcji otworzyły nową część lotniska w Stambule, turyści myśleli, że to obecnie największe lotnisko świata. Niezależnie od tego, który kierunek obieramy na swój urlop, nasze plecy mogą być równie imponujących rozmiarów. Jak się takich dorobić? Wiosłowanie sztangą to idealna recepta! Przedstawiamy 4 warianty tego ćwiczenia i jego kompleksowy wpływ na sylwetkę!

rwanie-sztangi-jak-robic-to-prawidlowo-aktualizacja-2020

Rwanie sztangi – jak robić to prawidłowo? Aktualizacja 2020

Rwanie sztangi jest jednym z trudniejszych ćwiczeń pod względem technicznym. Składa się ze skomplikowanych ruchów, które należy wykonać w jednym czasie. Zobacz, w jaki sposób można poprawnie wykonywać rwanie sztangi i podrzut sztangi.

jak-prowadzic-dziennik-treningowy-aktualizacja-2020

Jak prowadzić dziennik treningowy? Aktualizacja 2020

Regularne treningi mogą trwać latami, a zapamiętanie wszystkich wykonanych ćwiczeń, powtórzeń i ciężarów graniczy z cudem. Dziennik treningowy pomaga w usystematyzowaniu informacji o ćwiczeniach. Zobacz, jak prawidłowo prowadzić dziennik treningu oraz dlaczego warto to robić.

tkanka-tluszczowa-u-mezczyzn-jaki-powinien-byc-wlasciwy-poziom

Tkanka tłuszczowa u mężczyzn | jaki powinien być właściwy poziom?

Poziom tkanki tłuszczowej jest różny u mężczyzn i u kobiet, co ma związek z wieloma czynnikami. Jaka jest prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej w ciele mężczyzny i czym grozi jej zbyt wysoki lub zbyt niski poziom?

o-co-chodzi-z-tkanka-tluszczowa-body-fat-percentage-bez-tajemnic

O co chodzi z tkanką tłuszczową? Body fat percentage bez tajemnic

Jeszcze do niedawna rolę delfickiej wyroczni w kwestiach kondycji naszego organizmu sprowadzano do indeksu masy ciała. Z czasem opieranie wszelkich zmian w organizmie na wskaźniku BMI okazało się niewystarczające i rozpoczęto pomiar tkanki tłuszczowej. Czym jest body fat percentage i jak go obliczyć?

trening-push-pull-legs-poznaj-skuteczny-plan-dla-pasjonatow-zelastwa

Trening PUSH PULL LEGS - poznaj skuteczny plan dla pasjonatów żelastwa

Obok treningu obwodowego i FBW, split cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na mocne oddziaływanie na poszczególne partie mięśniowe. Specyficzną odmianą treningu dzielonego jest PUSH PULL LEGS, który zakłada podział całego ciała na 3 części i ćwiczenie każdej z nich na osobnym treningu. Jak działa i jak powinien wyglądać trening w takim wydaniu?

plecy-jak-lotnisko-najlepsze-cwiczenia-na-silownie-na-mocne-i-szerokie-plecy

Plecy jak lotnisko - najlepsze ćwiczenia na siłownię na mocne i szerokie plecy

Grzbiet to strategiczna partia mięśniowa. Szerokie plecy kojarzą się z siłą, wzmacniają nasz kręgosłup i chronią go przed urazami, a razem z mięśniami brzucha skutecznie stabilizują całą naszą sylwetkę. Podpowiadamy, które ćwiczenia na plecy wybrać, by trening na siłowni przynosił oczekiwane efekty.

przykladowy-trening-fbw-jak-go-wykonac

Przykładowy trening FBW – jak go wykonać?

Trening Full Body Workout to jedna z bardziej uniwersalnych aktywności fizycznych trafiająca w gusta wielu osób posiadających różne cele. Jak poprawnie ćwiczyć FBW i o czym warto pamiętać?

wyciskanie-hantli-lezac-technika-wzmacniania-miesni

Wyciskanie hantli leżąc | technika wzmacniania mięśni

Wyciskanie hantli leżąc to jedna z popularniejszych metod na wzmocnienie mięśni znajdujących się na długości całych rąk i klatki piersiowej. Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia tego typu?

zolnierskie-wyciskanie-czyli-jak-budowac-mase-miesniowa

Żołnierskie wyciskanie, czyli jak budować masę mięśniową

Wyciskanie żołnierskie to jedno z najefektywniejszych ćwiczeń na masę. Istnieje wiele wariantów tego rodzaju aktywności. Jak ćwiczyć żołnierskie wyciskanie?

wioslowanie-sztanga-twoj-przepis-na-plecy-jak-lotnisko-w-atlancie

Wiosłowanie sztangą: twój przepis na plecy jak lotnisko w Atlancie

Kiedy w marcu 2019 roku władze Turcji otworzyły nową część lotniska w Stambule, turyści myśleli, że to obecnie największe lotnisko świata. Niezależnie od tego, który kierunek obieramy na swój urlop, nasze plecy mogą być równie imponujących rozmiarów. Jak się takich dorobić? Wiosłowanie sztangą to idealna recepta! Przedstawiamy 4 warianty tego ćwiczenia i jego kompleksowy wpływ na sylwetkę!

rwanie-sztangi-jak-robic-to-prawidlowo-aktualizacja-2020

Rwanie sztangi – jak robić to prawidłowo? Aktualizacja 2020

Rwanie sztangi jest jednym z trudniejszych ćwiczeń pod względem technicznym. Składa się ze skomplikowanych ruchów, które należy wykonać w jednym czasie. Zobacz, w jaki sposób można poprawnie wykonywać rwanie sztangi i podrzut sztangi.

jak-prowadzic-dziennik-treningowy-aktualizacja-2020

Jak prowadzić dziennik treningowy? Aktualizacja 2020

Regularne treningi mogą trwać latami, a zapamiętanie wszystkich wykonanych ćwiczeń, powtórzeń i ciężarów graniczy z cudem. Dziennik treningowy pomaga w usystematyzowaniu informacji o ćwiczeniach. Zobacz, jak prawidłowo prowadzić dziennik treningu oraz dlaczego warto to robić.

tkanka-tluszczowa-u-mezczyzn-jaki-powinien-byc-wlasciwy-poziom

Tkanka tłuszczowa u mężczyzn | jaki powinien być właściwy poziom?

Poziom tkanki tłuszczowej jest różny u mężczyzn i u kobiet, co ma związek z wieloma czynnikami. Jaka jest prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej w ciele mężczyzny i czym grozi jej zbyt wysoki lub zbyt niski poziom?

o-co-chodzi-z-tkanka-tluszczowa-body-fat-percentage-bez-tajemnic

O co chodzi z tkanką tłuszczową? Body fat percentage bez tajemnic

Jeszcze do niedawna rolę delfickiej wyroczni w kwestiach kondycji naszego organizmu sprowadzano do indeksu masy ciała. Z czasem opieranie wszelkich zmian w organizmie na wskaźniku BMI okazało się niewystarczające i rozpoczęto pomiar tkanki tłuszczowej. Czym jest body fat percentage i jak go obliczyć?

trening-push-pull-legs-poznaj-skuteczny-plan-dla-pasjonatow-zelastwa

Trening PUSH PULL LEGS - poznaj skuteczny plan dla pasjonatów żelastwa

Obok treningu obwodowego i FBW, split cieszy się sporym zainteresowaniem ze względu na mocne oddziaływanie na poszczególne partie mięśniowe. Specyficzną odmianą treningu dzielonego jest PUSH PULL LEGS, który zakłada podział całego ciała na 3 części i ćwiczenie każdej z nich na osobnym treningu. Jak działa i jak powinien wyglądać trening w takim wydaniu?

plecy-jak-lotnisko-najlepsze-cwiczenia-na-silownie-na-mocne-i-szerokie-plecy

Plecy jak lotnisko - najlepsze ćwiczenia na siłownię na mocne i szerokie plecy

Grzbiet to strategiczna partia mięśniowa. Szerokie plecy kojarzą się z siłą, wzmacniają nasz kręgosłup i chronią go przed urazami, a razem z mięśniami brzucha skutecznie stabilizują całą naszą sylwetkę. Podpowiadamy, które ćwiczenia na plecy wybrać, by trening na siłowni przynosił oczekiwane efekty.