Nadwaga i otyłość w Polsce— epidemia XXI wieku

Nadwaga i otyłość dotyka coraz większą liczbę Polaków. Problem występuje nie tylko u starszych osób, ale także u dzieci i młodzieży. Oba terminy nie są ze sobą tożsame. Zobacz co kryje się pod słowami nadwaga i otyłość. Sprawdź, czy Ciebie też dotyczy ten problem!
Nadwaga a otyłość – jakie są właściwie różnice?
Pojęcia „nadwaga” i „otyłość” odnoszą się do różnych problemów związanych z masą ciała oraz zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie.
Otyłość jest chorobą, która stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia. Zaniedbanie jej może prowadzić do śmierci. Stała się cechą naszej cywilizacji, w której nie istnieje problem związany z brakiem pożywienia. Otyłość dotyczy nagromadzenia ogromnej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, której ilość przekracza jego adaptacyjne możliwości.
Patologiczne zjawisko występuje w momencie, gdy tkanka tłuszczowa przekracza 20 proc. całkowitej masy ciała u mężczyzn i 25 proc. u kobiet. Głównym powodem występowania otyłości w XXI wieku jest dominacja stylu życia pozbawionego aktywności fizycznej.
Nadwaga określana jest jako wstęp do otyłości. Można powiedzieć, że jest to sygnał alarmujący – najwyższy czas na zrzucenie kilku kilogramów.
Nadwaga i otyłość – do czego prowadzi?
Nadwaga jest to czas, w którym możemy jeszcze zatrzymać rozwój niechcianej otyłości.
Otyłość i nadwaga prowadzą do wielu problemów zdrowotnych. Mogą być początkiem występowania groźnych chorób i dolegliwości.
Otyłość może prowadzić do rozwoju innych groźnych chorób m. in. miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy 1 i 2 typu, dysfunkcji ruchowych, a także zaburzeń płodności. Obniża jakość życia. Otyłe osoby mają bardzo małą pewność siebie i uważają się za ludzi gorszej kategorii. Długotrwałe problemy mogą prowadzić do różnych chorób psychicznych np. depresji.
Jak rozpoznać występowanie nadwagi i otyłości?
Występowanie nadwagi i otyłości możemy rozpoznać w kilku sposobach. Najprostszym z nich jest skorzystanie z wskaźnika BMI (Queteleta). Kalkulator otyłości i nadwagi to nic innego, jak iloraz całkowitej masy ciała i wzrostu do kwadratu.
BMI = kg/m2
W celu skorzystania z kalkulatora otyłości i nadwagi wystarczy dwa razy podzielić wagę przez wzrost. Na przykład posiadamy dane:
- Wzrost: 1,70 m
- Waga: 70 kg
BMI = 70kg : 1,70 = 41,18 : 1,70 = 24,22 kg/m2
Skala kalkulatora nadwagi i otyłości
Skala kalkulatora nadwagi i otyłości została opracowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Przykładowe wartości BMI oznaczają:
- BMI < 18,5 km/m2 – niedowagę
- BMI od 18,5 do 24,9 kg/m2 – prawidłową masę ciała
- BMI od 25,0 do 29,9 kg/m2– nadwagę
- BMI większe lub równe, niż 30 kg/m2 – dużą otyłość!
Otyłość i nadwaga u dzieci i młodzieży – alarm do rodziców!

Niepokojący jest fakt, że problem z nadwagą i otyłością w Polsce dotyka także dzieci i młodzież. Przeprowadzane badania dowodzą, że w Polsce, co siódma dziewczyna i piąty chłopiec cierpi na nadwagę i otyłość. Walka z tą epidemią to bardzo duże wyzwanie dla systemu oświaty oraz samych rodziców.
Otyłość i nadwaga występujące u dzieci stają się problemem całej rodziny. Wielu rodziców chorujących pociech zgłasza się z prośbą do specjalistów. Leczenie otyłości jest długotrwałe i trudne.
Otyłość i nadwaga na świecie – problem naszego świata
Otyłość i nadwaga na świecie nazywane są chorobą XXI wieku. W skali zachorowań można uważać ją za epidemię. Warto poszerzać świadomość innych osób o istnieniu tego problemu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z rzeczywistego zagrożenia. Otyłość i nadwaga mogą dotknąć każdą osobę. Dbaj o swoje zdrowie i profilaktykę.
Dziękujemy za dodanie opini!