Nadmierna potliwość podczas treningu

Nadmierna potliwość podczas treningu

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu na wysiłek fizyczny. Niektórzy jednak pocą się mocniej, niż inni. Oto powody i mechanizm nadmiernej potliwości.

Jak to się dzieje, że się pocimy?

Podczas pracy mięśni energia przekształca się zarówno w ruch, jak i ciepło. Ośrodek termoregulacji dostaje informację o zwiększeniu się temperatury ciała i włącza mechanizm chłodzący. Organizm stara się obniżyć temperaturę ciała właśnie przy pomocy wydzielania potu. Tworzy się on poprzez odprowadzanie ciepła (przemieszcza się ono wraz z krwią) z wnętrza ciała do skóry. W celu pobycia się ciepła gruczoły potowe zaczynają pracować. Dzięki parowaniu potu organizm jest ochłodzony.

Rola pocenia się podczas treningu

Podczas wysiłku fizycznego organizm (szczególnie mięśnie) potrzebuje większej ilości energii. Efektem tego jest zwiększona synteza energii oraz ciepła. Sposobów na zapobieganie przegrzaniu się organizmu jest wiele. Początkowo, dzięki zjawisku konwekcji oraz promieniowania. Oba zjawiska sprawdzają się jednak jedynie podczas niskich temperatur. Niezawodnym mechanizmem obronnym jest więc pocenie się.

Więcej potu – dobry trening?

Istnieje wiele mitów na temat pocenia się podczas treningu. Jednym z nich jest przeświadczenie, że dobry i intensywny trening wyznacza ilość wydzielonego potu. Stopień zmęczenia oraz pocenia się podczas treningu nie musi być oznaką dobrze wykonanego treningu. Może być również efektem intensywnego treningu w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Efektów treningu nie powinno się więc oceniać po stopniu zmęczenia i ilości wydzielonego potu. Najważniejszym miernikiem jest dobór odpowiedniego planu treningowego oraz jego konsekwentne wykonywanie. Prostym przykładem może być trening cardio, który doskonale przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. W tym samym celu nie ma potrzeby zmieniać treningu na bardziej intensywny. Podczas ćwiczeń i właściwej diety należy zadbać również o odpowiednią suplementację. Możesz sprawdzić to sam, bądź zaufać wiedzy trenera personalnego.

Czy to dobrze, że pocę się na treningu?

Także i w tym przypadku sprawdzi się zasada – wszystko jest dobrze, jeśli nie popadamy w skrajności. Pocenie się podczas ćwiczeń fizycznych jest rzeczą w zupełności normalną. Gorzej – jeśli jest nadmierne. Oczywiście, każdy organizm jest inny, więc nie da się generalizować w tym zakresie. Niemniej, warto zdawać sobie sprawę z tego, co dzieje się z naszym ciałem podczas sesji. Tylko około ¼ energii, która wytwarza się podczas wysiłku, zostaje zużyta przez organizm. Reszta – zamienia się w ciepło. Produkcja ciepła natomiast jest silnie związana z poceniem się. To naturalne chłodzenie organizmu. Jeśli pot zostaje zatrzymany w organizmie – ciało męczy się i spada jego wydolność. Należy również zdawać sobie sprawę, że pocenie się nie jest wyznacznikiem intensywności wysiłku. To, ile kalorii spalimy zależy m.in. od tętna, wagi, wieku… Nadmierne pocenie się nie mówi nam więc o tym, że trening był udany! Co zatem oznacza? Wytracanie się wody z organizmu – ot co.

Jak zniwelować nadmierną potliwość?

Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie zahamować zbyt obfitego pocenia się. Czasem nadmierne pocenie się jest objawem innej choroby. W takim przypadku konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia. Warto więc sprawdzić stan m.in. tarczycy, poziom cukru czy przebadać się pod kątem nowotworów.

Jeśli nadmierne pocenie się nie jest wynikiem innej choroby – możemy poradzić sobie z nim miejscowo. Sprawdzą się mocniejsze antyperspiranty, pudry, środki matujące.

Skuteczne radzenie sobie z nadmierną potliwością

Jak już wspomnieliśmy – podstawą są badania lekarskie. Jeśli nie stwierdzono u ciebie żadnej z chorób powodujących potliwość – zgłoś się do trenera personalnego. Jest specjalistą, który zna się na funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Po wstępnym wywiadzie, będzie mógł przeprowadzić analizę składu ciała i dobrać odpowiednie ćwiczenia do twojej kondycji. Dzięki wspólnej pracy z trenerem jesteś w stanie bezpiecznie i komfortowo odbywać efektywne treningi.

Jeśli twoją potliwość powoduje choroba – pozostawaj pod opieką lekarza i stosuj zalecone terapie. Nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej. Dużo bezpieczniej jest trenować z trenerem, który ukończył kursy bądź szkolenia w zakresie treningu osób z daną chorobą.

Zobacz naszą bazę trenerów i instruktorów z całej Polski i trenuj bezpiecznie!

Rabat -15% na WSZYSTKIE abonamenty w LepszyTrener.pl z kodem:

Lubiępromocje


A co z niepoceniem się na treningu?

Nie da się ukryć, że pocenie się jest odczuwane jako wstydliwe. Podejmujemy więc sporo kroków, by je jak najbardziej ograniczyć. Szczególnie, jeśli tego potu jest dużo. Na co dzień jest to dla nas komfortowe. Niemniej, podczas treningu – może powodować zaburzenia w zakresie funkcjonowania organizmu. A dokładniej – regulacji temperatury ciała. Brak pocenia się tzw. ahydroza, może świadczyć o poważnym odwodnieniu organizmu. Nie można więc walczyć z czymś, co nie jest naszym wrogiem!

Od czego zależy ilość wydzielanego potu podczas treningu?

- warunki atmosferyczne. Temperatura, ruchy i wilgotność powietrza mają duży wpływ na trenującego. Niższa temperatura – mniejsza ilość potu; większa wilgotność powietrza – większa ilość potu; bezwietrzna pogoda lub trening w pomieszczeniu – większa ilość potu.

- płeć. Te same warunki atmosferyczne mogą jednak wpływać inaczej na mężczyzn i kobiety. Ciała mężczyzn zawierają większą ilość wody, dlatego gruczoły potowe nie hamują się przed wydzielaniem potu. Szybsze pocenie się u mężczyzn ma doskonały wpływ na chłodzenie organizmu. U kobiet, ze względu na mniejszy odsetek wody w organizmie, gruczoły potowe są mniej aktywne (zapobiega to utracie wody z organizmu).

- stopień zaawansowania treningu. Regularne treningi wpływają na naukę intensywnego pocenia się. Organizm wraz z kolejnymi treningami stara się jak najszybciej reagować na zwiększanie się temperatury ciała. Dzięki takiemu mechanizmowi wzrasta ochrona serca oraz układu krwionośnego. Ponadto, zwiększa się zdolność trenującego do pokonywania obciążeń. Dodatkowo, ilość potu wydzielanego przez osobę początkującą jest o wiele mniejsza niż potencjalna ilość potu u zaawansowanego trenującego. Różnica polega również na tym, że początkujący wraz z potem traci dużo minerałów. Bardziej wysportowany człowiek natomiast wydziela wraz z potem większą ilość wody.

Nadmierne i obfite pocenie się podczas treningu

Nadmierna potliwość może pojawić się na całej powierzchni ciała lub na niektórych z jego części. Objawia się obfitym, lejącym się potem oraz stałym uczuciem wilgotności na dłoniach, czole, stopach czy pod pachami. Nadmierna potliwość podczas treningu może być spowodowana m.in. czynnikami wymienionymi powyżej. W takim przypadku nie jest ona oznaką choroby lub zaburzeń organizmu. Wzmożone pocenie się jednak ma czasem podłoże chorobowe np. cukrzyca, nowotwory czy nadczynność tarczycy. Może występować również samoistnie.

Wystąpienie nadmiernego pocenia może być dziedziczne. Istotny jest również wpływ silnych stanów emocjonalnych na organizm, które także mogą wywołać tę przypadłość.

Dominika Górska 7 24 października 2016  7923

Dodaj komentarz

 • Trenujacy typ
  15 sierpnia 2018
  Aha i dodam jeszcze że michy bardzo pilnuje i mam praktycznie codziennie 2,2g bialka/kg masy ciala, 0.9g tluszczy (tych dobrych) i reszta wegle... wszystko waże i cukry proste jem tylko w malych ilosciach zaraz po skonczonym treningu (jakis owoc lub batonik zbożowy). Dziwne rzeczy bo przy takiej intensywnosci treningu powienienem lecieć na deficycie i spadać na wadze a zamiast tego waga stoi, tłuszcz wyparowuje a mięśnie... no cóż z tygodnia na tydzien dokladam ciężaru lub powtórzeń. Chce też zaznaczyć, że kiedyś trenowałem dużo i później zapuściłem sie jak knur na 7 lat wiec może stąd taka rekompozycja ale z drugiej strony na takim deficycie to spodziewalbym sie ze raczej miesnie nie powinny rosnac a tluszcz powinien sie palić szybciej... dziwne to strasznie.
 • Trenujacy typ
  15 sierpnia 2018
  Ze mnie też sie leje i to tak, że na orbitreku po 15min intensywnego zasuwania, koszulke już można w zasadzie wykręcić. Później jak robie np. podpór przodem 4 minuty z różnymi kombinacjami to podemną robi się mała kałuża wody. Nie robie długich przerw miedzy seriami (60-90s) i czesto przy ostatnim powtorzeniu kiedy juz jest upadek miesniowy pot zalewa mi oczy doslownie... Podczas treningu 1,5 litra wody wypitej to jest standard. Chyba ćwicze ostro bo przy cardio mam HR w granicach 80-90% max HR (160-175bpm; mam 31 lat). Dziwna sprawa bo robie np. aeroby 5x w tyg. po 35-45min przy mniej wiecej takim wlasnie HR i dodatkowo trening silowy 3x w tyg po 21 serii na rozne partie miesniowe. Dodatkowo jem niecałe 2000 kcal i nie chudne... tzn pale tłuszcz i mięśnie rosną jak oszalałe... (waga stoi jak zaklęta) ktoś wie o co tu chodzi?
 • hhhhhhhhhhhhhh
  18 lipca 2018
  Podczas zwykłego dnia pocę się mało. Ale jak tylko zacznę intensywny trening to leje się ze mnie tak, że po 15 - 20 minutach szybkiego biegu jestem cały mokry. Podkoszulek, bieliznę a nawet spodnie są całe mokre, pot kapie mi z czoła. Jeżeli trening trwa dłużej np, siłowy to leje się ze mnie bez przerwy. Nikt, zupełnie nikt nie jest tak mokry jak ja na siłowni ani na bieżni. Kiedy nie trenuję nie pocę się prawie w ogóle. Zauważyłem to wiele lat temu i jak na razie nie zdiagnozowano u mnie żadnej choroby, na nic się nie leczę, nie mam żadnych niepokojących objawów. W sumie mi to nawet nie przeszkadza bo pocę się intensywnie podczas treningu, ale w pracy czy domu już nie. Ktoś wie dlaczego tak mam?
 • Patrycja26
  31 października 2016
  U mnie nadmierna potliwość była związana z problemami z tarczycą. W życiu bym o nich nie wiedziała, gdyby nie mój trener personalny. Podczas pierwszego treningu skierował mnie na podstawowe badania lekarskie i wyszło szydło z worka. Dzięki niemu rozpoczęłam odpowiednie leczenie i mam się dobrze. Sport popłaca :)
 • Ula
  28 października 2016
  Nadmierne pocenie się jest wstydliwym problemem. Moim zdaniem zamiast się męczyć należy sprawdzić stan zdrowia u lekarza. Inaczej się nie da.
 • Małgorzata
  27 października 2016
  Żyłam w dużym stresie i zauważyłam, że na treningu pocę się coraz mocniej. Problemy minęły, nadmierny pot też.
 • Olaf
  24 października 2016
  Mój przyjaciel ma ten problem... Strasznie to dla niego uciążliwe, ale żadne medykamenty nie pomagają. Podobno to dziedziczne u niego w rodzinie.

Artykuły z kategorii: Trening

przysiady-ze-sztanga-na-barkach-jak-prawidlowo-je-wykonywac

Przysiady ze sztangą na barkach – jak prawidłowo je wykonywać?

Zależy Ci na zwiększeniu masy mięśniowej w szybkim czasie? Mamy na to sposób, wykonuj przysiady ze sztangą na barkach! Jest to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń na ujędrnienie nóg i pośladków. Angażuje wiele partii mięśni i daje niesamowite efekty.

pomysly-na-uliczny-trening-street-workout-cwiczenia

Pomysły na uliczny trening | Street workout ćwiczenia

Nie musisz wydawać pieniędzy na drogie karnety na siłownię, aby zadbać o swój wygląd. Wystarczy, że wyjdziesz z domu. W tym artykule dowiesz się, jak wykonać kilka ćwiczeń street workout i szybko poprawić swoją formę.

sila-i-sprawnosc-poznaj-kalistenike

Siła i sprawność – poznaj kalistenikę!

Istnieje bardzo duża różnorodność ćwiczeń kształtujących naszą sylwetkę. Do wykonania niektórych potrzebujemy specjalnych sprzętów. Zazwyczaj są one bardzo drogie i dostępne jedynie na siłowni. W takim razie, w jaki sposób rozpoczać przygodę z ćwiczeniami bez ponoszenia dużych kosztów? Odpowiedź jest prosta – ćwiczenia kalisteniczne. Możesz je wykonywać w domowych warunkach!

dobry-trener-personalny-rzeszow-ceny-i-opinie

Dobry trener personalny Rzeszów - ceny i opinie

Zastanawiasz się jak znaleźć dobrego trenera personalnego w Rzeszowie? Jakie są opinie o trenerach z tego miasta? Ile kosztują usługi trenera osobistego? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule. Po jego przeczytaniu będziesz wiedział, jak znaleźć odpowiedniego trenera osobistego w Rzeszowie.

turbo-spalacz-interwalowy-trening-odchudzajacy

Turbo spalacz - interwałowy trening odchudzający

Jeśli chcesz spalić tłuszcz w rekordowo szybkim tempie, zastosuj jeden z najczęściej wybieranych form treningowych. Zamień swoje kalorie na energię do wykonywania intensywnych ćwiczeń. Poznaj interwały!

trening-relaksacyjny-sposob-na-stres-i-zmeczenie

Trening relaksacyjny – sposób na stres i zmęczenie

W dzisiejszych czasach na każdym kroku jesteśmy narażeni na stresujące sytuacje. Mówi się, że stres jest jedną z najgorszych chorób towarzyszących rozwojowi społeczeństwa. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nim jest trening relaksacyjny.

cwiczenia-dla-kobiet-na-szczuple-uda-i-posladki

Ćwiczenia dla kobiet na szczupłe uda i pośladki!

Wiele kobiet marzy o szczupłych udach i pięknych pośladkach. Jest to jeden z głównych powodów, dla których zaczynają się przygody z siłownią. Przedstawimy Ci ćwiczenia, które sprawią, że Twoje uda i pośladki będą jeszcze piękniejsze!

treningi-fitness-gdansk-jak-znalezc-najlepsze-zajecia

Treningi fitness Gdańsk – jak znaleźć najlepsze zajęcia?

Każde większe i mniejsze polskie miasto notuje tendencję wzrostową jeśli chodzi o nowe kluby fitness, siłownie i trenerów personalnych. W gąszczu ofert trudno jest znaleźć tę najlepszą. Podpowiadamy, jak wybrać klub fitness w Gdańsku i na jakie zajęcia się zapisać.

mobility-trening-sposob-na-zwiekszenie-mobilnosci

Mobility trening – sposób na zwiększenie mobilności

Oprócz typowych treningów siłowych musimy także pamiętać o mobility training. Praca nad mobilnością jest bardzo ważna – zwiększa naszą wytrzymałość fizyczną np. utrzymanie sztangi nad głową czy utrzymanie łokci w przysiadzie z wykorzystaniem sztangi z przodu. W tym artykule przedstawimy Ci kilka ćwiczeń poprawiających Twoją mobilność.

slackline-wszystko-co-powinienes-wiedziec

Slackline - wszystko co powinieneś wiedzieć

Wiele osób pamięta z dzieciństwa zabawę „podłoga to lawa” - podobne zasady występują w Slackline. Cała zabawa polega na utrzymaniu równowagi podczas przechodzeniu przez linę wykonując przy tym niesamowite tricki. Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z tą niesamowitą dyscypliną – to jest to artykuł dla Ciebie.

przysiady-ze-sztanga-na-barkach-jak-prawidlowo-je-wykonywac

Przysiady ze sztangą na barkach – jak prawidłowo je wykonywać?

Zależy Ci na zwiększeniu masy mięśniowej w szybkim czasie? Mamy na to sposób, wykonuj przysiady ze sztangą na barkach! Jest to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń na ujędrnienie nóg i pośladków. Angażuje wiele partii mięśni i daje niesamowite efekty.

pomysly-na-uliczny-trening-street-workout-cwiczenia

Pomysły na uliczny trening | Street workout ćwiczenia

Nie musisz wydawać pieniędzy na drogie karnety na siłownię, aby zadbać o swój wygląd. Wystarczy, że wyjdziesz z domu. W tym artykule dowiesz się, jak wykonać kilka ćwiczeń street workout i szybko poprawić swoją formę.

sila-i-sprawnosc-poznaj-kalistenike

Siła i sprawność – poznaj kalistenikę!

Istnieje bardzo duża różnorodność ćwiczeń kształtujących naszą sylwetkę. Do wykonania niektórych potrzebujemy specjalnych sprzętów. Zazwyczaj są one bardzo drogie i dostępne jedynie na siłowni. W takim razie, w jaki sposób rozpoczać przygodę z ćwiczeniami bez ponoszenia dużych kosztów? Odpowiedź jest prosta – ćwiczenia kalisteniczne. Możesz je wykonywać w domowych warunkach!

dobry-trener-personalny-rzeszow-ceny-i-opinie

Dobry trener personalny Rzeszów - ceny i opinie

Zastanawiasz się jak znaleźć dobrego trenera personalnego w Rzeszowie? Jakie są opinie o trenerach z tego miasta? Ile kosztują usługi trenera osobistego? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule. Po jego przeczytaniu będziesz wiedział, jak znaleźć odpowiedniego trenera osobistego w Rzeszowie.

turbo-spalacz-interwalowy-trening-odchudzajacy

Turbo spalacz - interwałowy trening odchudzający

Jeśli chcesz spalić tłuszcz w rekordowo szybkim tempie, zastosuj jeden z najczęściej wybieranych form treningowych. Zamień swoje kalorie na energię do wykonywania intensywnych ćwiczeń. Poznaj interwały!

trening-relaksacyjny-sposob-na-stres-i-zmeczenie

Trening relaksacyjny – sposób na stres i zmęczenie

W dzisiejszych czasach na każdym kroku jesteśmy narażeni na stresujące sytuacje. Mówi się, że stres jest jedną z najgorszych chorób towarzyszących rozwojowi społeczeństwa. Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nim jest trening relaksacyjny.

cwiczenia-dla-kobiet-na-szczuple-uda-i-posladki

Ćwiczenia dla kobiet na szczupłe uda i pośladki!

Wiele kobiet marzy o szczupłych udach i pięknych pośladkach. Jest to jeden z głównych powodów, dla których zaczynają się przygody z siłownią. Przedstawimy Ci ćwiczenia, które sprawią, że Twoje uda i pośladki będą jeszcze piękniejsze!

treningi-fitness-gdansk-jak-znalezc-najlepsze-zajecia

Treningi fitness Gdańsk – jak znaleźć najlepsze zajęcia?

Każde większe i mniejsze polskie miasto notuje tendencję wzrostową jeśli chodzi o nowe kluby fitness, siłownie i trenerów personalnych. W gąszczu ofert trudno jest znaleźć tę najlepszą. Podpowiadamy, jak wybrać klub fitness w Gdańsku i na jakie zajęcia się zapisać.

mobility-trening-sposob-na-zwiekszenie-mobilnosci

Mobility trening – sposób na zwiększenie mobilności

Oprócz typowych treningów siłowych musimy także pamiętać o mobility training. Praca nad mobilnością jest bardzo ważna – zwiększa naszą wytrzymałość fizyczną np. utrzymanie sztangi nad głową czy utrzymanie łokci w przysiadzie z wykorzystaniem sztangi z przodu. W tym artykule przedstawimy Ci kilka ćwiczeń poprawiających Twoją mobilność.

slackline-wszystko-co-powinienes-wiedziec

Slackline - wszystko co powinieneś wiedzieć

Wiele osób pamięta z dzieciństwa zabawę „podłoga to lawa” - podobne zasady występują w Slackline. Cała zabawa polega na utrzymaniu równowagi podczas przechodzeniu przez linę wykonując przy tym niesamowite tricki. Jeśli chciałbyś rozpocząć przygodę z tą niesamowitą dyscypliną – to jest to artykuł dla Ciebie.