Morderczy wysiłek – jakie są rodzaje biegów z przeszkodami? Biegi survivalowe w Warszawie

Morderczy wysiłek – jakie są rodzaje biegów z przeszkodami? Biegi survivalowe w Warszawie

Biegi z przeszkodami i biegi survivalowe coraz bardziej zyskują na popularności. Także w naszym kraju. Właściwie nie ma granicy wieku – startują i dzieci, i seniorzy. Jak jednak wyglądają poszczególne konkurencje biegów z przeszkodami? Oto, w jakich zawodach biegów survivalowych możesz wziąć udział. Zobacz zestawienie zawodów na 2018 rok dla Warszawy!

Historia biegów z wojska rodem

Nie jest to żadnym zaskoczeniem, że początków biegów z przeszkodami doszukujemy się z treningów żołnierskich. Biegi połączone z wykonywaniem zadań, noszeniem dodatkowego obciążenia czy pokonywaniem przeszkód miały przygotowywać żołnierzy do bycia gotowym na wszystko. Teraz też potrzebne jest nie lada przygotowanie do startu w biegu. I mają ten sam cel po dziś dzień. Szkolenia wojskowe były inspiracją do zapoczątkowania zawodów w tej dyscyplinie. Pierwszy (dziś powiemy ‘komercyjny’) bieg z przeszkodami odbył się w 1987 roku na Wyspach Brytyjskich. Co ciekawe, tradycja tego biegu – Tough Guy – przetrwała po dziś dzień. Przez wielu miłośników biegów survivalowych, właśnie ten bieg jest uznawany za najbardziej ekstremalny na całym świecie. Jak widać, tego typu biegi nie mają zbyt długiej historii. W Polsce natomiast jest ona jeszcze krótsza. Na dużą skalę biegi z przeszkodami pojawiły się dopiero w 2014 roku. Wtedy to odbyły się pierwsze edycje Survival Race i Runmagedon. Oczywiście w kolejnych latach pojawiało się coraz więcej ekstremalnych zawodów biegowych. A z roku na rok zainteresowanie tą dyscypliną rośnie w zadziwiającym tempie.

Biegi z przeszkodami – atrakcja dla całej rodziny
biegi z przeszkodami warszawa

Początkowo biegi z przeszkodami były formą sprawdzenia własnych możliwości i wyznaczenia granic własnemu organizmowi. Jeśli chciało się być uczestnikiem – trzeba było wyróżniać się niebywałą formą fizyczną. Biegi z przeszkodami to jednak spory wydatek energetyczny. A często także walka z własnymi słabościami i lękami. Obecnie poprzeczka wciąż jest ustawiona wysoko. Nie ma jednak przeszkód, by w poszczególnych konkurencjach wystartowały także osoby o słabszej formie. Przewidziane są bowiem konkurencje na różnych poziomach zaawansowania. W biegu z przeszkodami obecnie udział można wziąć bez względu na wiek. Także dzieci mają swoje ekstremalne biegi. Jednocześnie całość zawodów pozostaje doskonałą formą aktywnej rozrywki dla całej rodziny. Każdy może znaleźć coś dla siebie i na własnym poziomie trudności. Organizatorzy dbają również o to, by nie było nudy. Przeszkody na trasie biegu są dokładnie przemyślane i coraz bardziej kreatywne. Często samemu biegowi towarzyszą też inne atrakcje.

Kłoda pod nogami – rodzaje biegów z przeszkodami
biegi ekstremalne warszawa

Ekstremalne biegi dzielone są pod kątem określonych zasad. Główne podziały zasadzają się na kryterium wieku, poziomu zaawansowania i rodzajach przeszkód na trasie. Mamy zatem biegi dla dzieci (np. Survival Race KIDS), krótsze dystanse dla średniozaawansowanych czy mordercze długie biegi z trudnymi przeszkodami dla biegowych wyjadaczy. Nie ma znaczenia także płeć uczestników – w biegach mogą startować zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

W biegach z przeszkodami może startować każdy. Takie zawody to rozwiązanie dla osób o słabej kondycji fizycznej, ale też miłośników ciężkich treningów crossfit. Każdy z nich znajdzie bieg odpowiedni dla własnych możliwości – tak fizycznych, jak i psychicznych. Są biegi w deszczu, błocie, pokonywanie podwyższeń czy czołganie się. Biegi z przeszkodami mogą zawierać wspinaczkę, skakanie, pływanie czy chodzenie po równoważni. Wszystko zależy od inwencji organizatorów.

Jakie są najpopularniejsze biegi z przeszkodami w Polsce?

- Runmageddon

- Survival Race

- Hunt Run

- Bieg Katorżnika

- Bieg Morskiego Komandosa

- Sparta Race

- Barbarian Race

- Bieg Gladiatora

- i wiele wiele więcej!

Kalendarz biegów z przeszkodami: Warszawa 2018
biegi z przeszkodami warszawa

Sezon biegowy już wystartował. Przed nami także mnóstwo wiosennych i letnich biegów z przeszkodami. Nie wiesz, co gdzie i kiedy? Oto zestawienie najbardziej oczekiwanych ekstremalnych biegów w stolicy!

Reebok Powerun by Runmageddon

Data i miejsce: Warszawa, 14.04.2018 r.

Trasa biegu jest przewidziana na centralne ulice Warszawy. Obejmie także Starówkę. A także miejsca, w których biegów ulicznych dotychczas byśmy nie spotkali. Co chyba najciekawsze – to uczestnicy decydują, czy pokonują, czy też omijają przeszkody. Takich zasad w biegach survivalowych jeszcze nie było. Oczywiście, pokonanie przeszkody wiąże się z odjęciem minuty od czasu biegu. Chyba jednak warto się bardziej wysilić. Powerun będzie pierwszą imprezą na świecie, w której obowiązują tego typu zasady.

Na trasie biegu rozmieszczone zostanie 10 przeszkód. Będą opony, łańcuchy, ściany… Bieg wystartuje przy warszawskim Parku Fontann. W tym miejscu znajdzie się również miasteczko z dodatkowymi atrakcjami dla uczestników.

Runmageddon Warszawa

Data i miejsce: Warszawa, 26-27.05.2018 r.

Runmageddon to już jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez jeśli chodzi o biegi z przeszkodami. Każda edycja obejmuje kilka kategorii biegowych. Podczas majowego biegu w Warszawie można wystartować w biegach:

- INTRO, czyli 3 km, 15 przeszkód

- REKRUT, czyli 6 km, 30 przeszkód

- CLASSIC, czyli 12 km, 50 przeszkód

- KIDS, czyli 1 km, 10 przeszkód

- JUNIOR, czyli 2 km, 15 przeszkód

- NOCNY REKRUT, czyli 6 km, 30 przeszkód

- BIZNES, czyli 3+ km, 15+ przeszkód

Zapisy na listę startową jeszcze trwają. Runmageddon to doskonała szansa na spróbowanie swoich sił w ekstremalnym biegu w samym centrum Polski!
biegi warszawa

Barbarian Race

Data i miejsce: Warszawa, 14-15.04.2018 r.

Sezon biegów Barbarian Race rozpoczną właśnie zmagania w stolicy. Później aż do sierpnia będzie można wystartować w biegu na terenie całej Polski. W Warszawie natomiast można zmierzyć się na trasie dzikiej i surowej. Przeszkody mają dwa stopnie trudności. Zawodnicy mają szansę na dobrą dawkę adrenaliny i rywalizacji. Na stronie organizatorów wciąż trwają zapisy. Odważysz się?

InterContinential Tower Run

Data i miejsce: Warszawa, 20.05.2018 r.

Jak na razie znana jest tylko data i miejsce biegu. Niekoniecznie jest to typowy bieg z przeszkodami. Raczej zmierzenie własnych możliwości w biegu… po schodach! A miejsce? Hotel InterContinental. Czekamy na więcej informacji od organizatorów!

Hunt Run – coś dla prawdziwych dzików!

Data i miejsce: Białka Tatrzańska, 29.06-1.07.2018 r.

Jedyny taki festiwal biegowy w Polsce. Dla śmiałków przygotowano 2 ekstremalne dystanse biegowe – 12 km i 6 km. Na nich znajdzie się ponad 50 przeszkód do pokonania m.in. drut kolczasty czy wąwozy. Imprezie towarzyszyły będą dodatkowe atrakcje – także dla dzieci. Chociaż impreza nie odbywa się w stolicy – warto poświęcić weekend na tak ekstremalne wrażenia!

 

admin 1 4 lipca 2018  < 1000

Dodaj komentarz

  • Joasia
    11 lipca 2018
    Jakie fajne zestawienie :)

Artykuły z kategorii: Bieganie

biegasz-wyprobuj-trening-funkcjonalny

Biegasz? Wypróbuj trening funkcjonalny!

Bieganie to nie tylko praca nóg. Podczas treningu bowiem zaangażowane są niemal wszystkie partie mięśniowe. Ważna jest więc praca nad wieloma aspektami sprawności. Z tego powodu wielu biegaczy sięga po treningi uzupełniające. Jednym z nich jest właśnie trening funkcjonalny. Zobacz, dlaczego warto włączyć tę metodę ćwiczeń do własnego planu treningu biegowego.

jak-trenowac-tempo-do-maratonu

Jak trenować tempo do maratonu?

Przygotowanie do maratonu jest dość dużym przedsięwzięciem. Biegacz musi udoskonalić własne umiejętności na wielu płaszczyznach. Jedną z ważniejszych jest tempo. Jak skutecznie trenować ten aspekt biegowy, by ukończyć maraton?

jak-wyglada-trening-personalny-biegacza

Jak wygląda trening personalny biegacza?

Przed zawodami biegowymi lub maratonami sportowiec musi szczególnie zadbać o własne możliwości. Z pomocą przychodzą biegowe treningi personalne. Zobacz czym charakteryzują się osobiste zajęcia biegacza przed maratonem oraz biegami przełajowymi.

jak-zaplanowac-bieganie-w-swieta-bozego-narodzenia-bieganie-zima

Jak zaplanować bieganie w Święta Bożego Narodzenia? | Bieganie zimą

Okres świąteczny specjalnie nie sprzyja bieganiu. Mamy na głowie mnóstwo przygotowań. Sprzątanie, gotowanie, prezenty… Zobacz, jak w tym wszystkim odnaleźć czas na aktywność fizyczną. Jak zaplanować trening w Święta?

czym-sa-marszobiegi

Czym są marszobiegi?

Marszobiegi są doskonałym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Można je traktować jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów czy wysmuklenie sylwetki. Tę formę aktywności szczególnie upodobali sobie seniorzy. Czy jednak tylko oni na nich skorzystają? Na czym właściwie polegają marszobiegi?

poradnik-ultrasa-przygotowanie-do-biegow-gorskich

Poradnik ultrasa – przygotowanie do biegów górskich

Wymagające górskie trasy wymagają kompleksowych przygotowań. Należy zadbać nie tylko o odpowiednie ćwiczenia w planie treningowym. Liczy się również praktyczne podejście do biegu. Zobacz, co powinno się znaleźć w plecaku biegacza i jaki sprzęt przyda się podczas górskich biegów.

ekstremalne-przygotowania-do-biegow-z-przeszkodami

Ekstremalne przygotowania do biegów z przeszkodami!

Start w Runmageddonie czy Survival Race to prawdziwa szkoła przetrwania. O ile na najlżejszych dystansach nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, o tyle w cięższych konkurencjach jest ono konieczne. I to nie lada przygotowanie. Jak wyglądają treningi przed startem w biegu z przeszkodami?

jak-zyskac-motywacje-do-biegania

Jak zyskać motywację do biegania?

Nie wiesz, jak zmotywować się do rozpoczęcia treningów biegowych? Przeczytaj rady coacha sportowego Marii Lachowicz-Bogunii.

w-zgodzie-z-natura-czy-warto-biegac-boso

W zgodzie z naturą – czy warto biegać boso?

Bieganie bez butów jednych zachwyca, u innych wywołuje zdziwienie. Istnieje wiele przesłanek, dla których warto wpleść bose biegi we własny plan treningowy. Wcześniej trzeba jednak zapoznać się z zasadami bezpiecznego biegania w naturalnych warunkach. Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tym typie treningu!

biegasz-wyprobuj-trening-funkcjonalny

Biegasz? Wypróbuj trening funkcjonalny!

Bieganie to nie tylko praca nóg. Podczas treningu bowiem zaangażowane są niemal wszystkie partie mięśniowe. Ważna jest więc praca nad wieloma aspektami sprawności. Z tego powodu wielu biegaczy sięga po treningi uzupełniające. Jednym z nich jest właśnie trening funkcjonalny. Zobacz, dlaczego warto włączyć tę metodę ćwiczeń do własnego planu treningu biegowego.

jak-trenowac-tempo-do-maratonu

Jak trenować tempo do maratonu?

Przygotowanie do maratonu jest dość dużym przedsięwzięciem. Biegacz musi udoskonalić własne umiejętności na wielu płaszczyznach. Jedną z ważniejszych jest tempo. Jak skutecznie trenować ten aspekt biegowy, by ukończyć maraton?

jak-wyglada-trening-personalny-biegacza

Jak wygląda trening personalny biegacza?

Przed zawodami biegowymi lub maratonami sportowiec musi szczególnie zadbać o własne możliwości. Z pomocą przychodzą biegowe treningi personalne. Zobacz czym charakteryzują się osobiste zajęcia biegacza przed maratonem oraz biegami przełajowymi.

jak-zaplanowac-bieganie-w-swieta-bozego-narodzenia-bieganie-zima

Jak zaplanować bieganie w Święta Bożego Narodzenia? | Bieganie zimą

Okres świąteczny specjalnie nie sprzyja bieganiu. Mamy na głowie mnóstwo przygotowań. Sprzątanie, gotowanie, prezenty… Zobacz, jak w tym wszystkim odnaleźć czas na aktywność fizyczną. Jak zaplanować trening w Święta?

czym-sa-marszobiegi

Czym są marszobiegi?

Marszobiegi są doskonałym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z bieganiem. Można je traktować jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów czy wysmuklenie sylwetki. Tę formę aktywności szczególnie upodobali sobie seniorzy. Czy jednak tylko oni na nich skorzystają? Na czym właściwie polegają marszobiegi?

poradnik-ultrasa-przygotowanie-do-biegow-gorskich

Poradnik ultrasa – przygotowanie do biegów górskich

Wymagające górskie trasy wymagają kompleksowych przygotowań. Należy zadbać nie tylko o odpowiednie ćwiczenia w planie treningowym. Liczy się również praktyczne podejście do biegu. Zobacz, co powinno się znaleźć w plecaku biegacza i jaki sprzęt przyda się podczas górskich biegów.

ekstremalne-przygotowania-do-biegow-z-przeszkodami

Ekstremalne przygotowania do biegów z przeszkodami!

Start w Runmageddonie czy Survival Race to prawdziwa szkoła przetrwania. O ile na najlżejszych dystansach nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, o tyle w cięższych konkurencjach jest ono konieczne. I to nie lada przygotowanie. Jak wyglądają treningi przed startem w biegu z przeszkodami?

jak-zyskac-motywacje-do-biegania

Jak zyskać motywację do biegania?

Nie wiesz, jak zmotywować się do rozpoczęcia treningów biegowych? Przeczytaj rady coacha sportowego Marii Lachowicz-Bogunii.

w-zgodzie-z-natura-czy-warto-biegac-boso

W zgodzie z naturą – czy warto biegać boso?

Bieganie bez butów jednych zachwyca, u innych wywołuje zdziwienie. Istnieje wiele przesłanek, dla których warto wpleść bose biegi we własny plan treningowy. Wcześniej trzeba jednak zapoznać się z zasadami bezpiecznego biegania w naturalnych warunkach. Zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tym typie treningu!