Mity na temat przetrwania - survival praktyczny

Mity na temat przetrwania - survival praktyczny

Co zrobić, aby przeżyć spotkanie z niedźwiedziem lub rekinem? Jak znaleźć północ bez korzystania z kompasu? Co zrobić, gdy ukąsi cię wąż? Jak się zachować, gdy zaskoczy nas prąd lub zawirowanie wodne? Jak długo jesteśmy w stanie żyć bez jedzenia? Odpowiedz na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku obalającym mity a temat przetrwania.

Mity na temat przetrwania: spotkanie z niedźwiedziem

surwiwal przetrwanie obrona przed niedźwiedziem misiem

Wspinanie się na drzewo w momencie ataku niedźwiedzia jest mitem. Tak potężne zwierze jest w stanie je przewrócić lub strząsnąć cię z niego. Jeśli mu się nie uda, z pewnością wejdzie on po ciebie na górę. Drugim nierozważnym rozwiązaniem jest położenie się na ziemi i udawanie martwego. Nigdy nie wiemy jak zareaguje dzikie zwierze na nasz widok. Być może nieruchome ciało będzie dla niego zwolnieniem z polowania i gotowym posiłkiem.

Co zrobić gdy spotkamy niedźwiedzia? Przede wszystkim nie panikować. Najlepszym rozwiązaniem jest odwrócić się i cicho cofnąć do miejsca, z którego przyszedłeś. Nie wolno nawiązywać kontaktu wzrokowego z niedźwiedziem i zbliżać się do niego. Zachowaj spokój i ciszę. W większości przypadków niedźwiedź nie będzie tobą zainteresowany. Nawet zdenerwowane zwierze zrezygnuje z walki, jeśli okażesz się bezbronny i spokojnie zejdziesz mu z drogi.

Mity na temat przetrwania: hipotermia

survival hipotermia wychłodzenie mit

Długie przebywanie na mrozie może doprowadzić do hipotermii. Lekkie wychłodzenie organizmu zazwyczaj kończy się przeziębieniem, ale gdy temperatura ciała spada do 28 stopni grozi nam śmierć. Objawy hipotermii to dreszcze, zawroty głowy, dezorientacja i osłabienie. W późniejszej fazie pojawia się zaburzenie mowy i koordynacji ruchowej, a także traci się poczucie czasu.

Gdy dochodzi do hipotermii wbrew pozorom nie wolno pocierać dłoni i stóp, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem skóry. Błędem jest również przyjmowanie alkoholu w momencie wychłodzenia, aby się rozgrzać, dlatego zapomnij o herbacie z prądem. Oprócz tego nie wolno stosować nagłego ogrzewania. Gorąca kąpiel lub prysznic w fazie wychłodzenia organizmu może mieć fatalne skutki spowodowane szokiem termicznym. Co zrobić w przypadku hipotermii? Ocieplaj ciało stopniowo. Przenieś się do ciepłego pomieszczenia, zmień ubranie i nakryj się kocami. Aby przyspieszyć ocieplanie organizmu warto założyć czapkę. Zwiń się w kłębek i od czasu do czasu popijaj słodką herbatę. Nie wolno spożywać kawy alni pokarmów stałych.

Mity na temat przetrwania: wysysanie jadu

jad żmija wąż wysysanie mit survival

Na filmach pewnie niejednokrotnie widziałeś jak po ukąszeniu węża bohaterowie wysysali jad z rany. To bardzo niebezpieczne rozwiązanie i nie należy tego robić. Po pierwsze, w jamie ustnej są bakterie, które przedostaną się do rany i pogorszą stan ukąszonej osoby. Po drugie, osoba wysysająca jad ryzykuje zatruciem się. Wystarczy, że na ustach jest mała ranka. Zamiast wysysać jad, od razu zadzwoń po pomoc.

Co zrobić gdy ukąsi cię wąż? Od razu dzwoń po pomoc. Każde ukąszenie wymaga interwencji lekarskiej i niezbędne jest podanie ukąszonemu surowicy. Czekając na pomoc, usiądź i nie ruszaj się, aby nie rozprzestrzeniać jadu po ciele. Zadbaj, aby ugryziona kończyna nie znajdowała się powyżej poziomu serca. Ranę najlepiej osłonić jałowym opatrunkiem, aby nie wnikały do niej bakterie. Nie naciskaj miejsca ukąszenia i nie stosuj opasek uciskowych. Nie przyjmuj żadnych leków.

Mity związany z orientacją w terenie: mech rośnie tylko po stronie północnej

survival leśny zielony przetrwanie las mech

Kiedy zgubisz się w lesie, a nie masz kompasu, nie szukaj północy patrząc na mech. Często rośnie on nie tylko po stronie północnej, ale na całym pniu drzewa. Ta metoda sprawdza się tylko w przypadku samotnie rosnących drzew.

Jak wyznaczyć północ bez użycia kompasu? Jest na to kilka sposobów. Można ją wyczytać ze słoi na ściętym pniu. Tam gdzie są mniejsze odstępy między słojami, tam jest północ. Spójrz też na korony drzew. W nocy przy bezchmurnym niebie najłatwiej jest określić północ obserwując gwiazdę polarną (jednyna nie poruszająca się na horyzoncie gwiazda). W przypadku niepogody rozejrzyj się za dziuplami ptaków. Zwykle są po stronie wschodniej. 

Mity na temat przetrwania: uderz rekina w nos

przetrwanie woda pływanie rekin nos mit

Na szczęście Bałtyk nie należy do ulubionych akwenów rekinów, dlatego nad polskim morzem go nie spotkamy. Co innego, gdy wybieramy się surfować na wybrzeżu Australii, Kalifornii lub jakiegokolwiek innego miejsca nad oceanem. Zwykło się mówić, że atakującego rekina należy uderzyć w nos. Nie wydaje się wam jednak, że nos jest bardzo blisko… paszczy rekina? To może być ryzykowne.

Co zrobić gdy spotkamy rekina? Najlepiej w ogóle do tego nie doprowadzić. Nigdy nie wchodź do wody w miejscu, w którym możesz spotkać zagrożenie. Trzymaj się grupy i nie oddalaj się od niej. Pod żadnym pozorem nie wchodź do wody, jeśli krwawisz. Oprócz tego, nie oddawaj moczu w wodzie. Rekin potrafi wyczuć nieznajome substancje na duże odległości, a mocz mógłby go zaciekawić. Wybierając się nad wodę, unikaj godzin porannych i wieczornych. W tym czasie rekiny są najbardziej aktywne. Jeśli mimo wszystko znajdziesz się w obecności rekina, nie panikuj. Gdy wyczuje twoją słabość, od razu przejdzie do ataku i nie będziesz miał szans na przeżycie. Jeśli rekin ewidentnie chce zaatakować, przyjmij pozycję, w której będziesz wydawał się jak największy. Jeśli rekin nie zwraca na ciebie uwagi, zwiń się w kłębek i staraj się być jak najmniejszy. Jeśli rekin krąży wokół ciebie, nie pozwól mu zejść ci z oczu. Rekiny to drapieżniki, które atakują znienacka. Jeśli nie uda mu się zaatakować cię od tyłu, nie będzie czuł się komfortowo i popełni jakiś błąd, dzięki któremu masz szanse na przeżycie. Jeśli się zbliży – uderzaj go w oczy i skrzela.

Mity na temat przetrwania: ucieczka z prądu lub zawirowania wodnego

wir wodny przetrwanie pływanie woda sport

W Polsce prawdziwe wiry wodne się nie zdarzają, istnieją za to liczne zawirowania wody oraz niebezpieczne prądy. Ratując się z zawirowania wodnego czy prądu nie należy za wszelką cenę próbować się z niego wydostać silnie machając rękami i nogami. Panika nie przyniesie nic dobrego, a jedynie spowoduje, że szybciej opadniemy z sił.

Ważna jest prewencja, czyli unikanie miejsc, gdzie występują zawirowania wodne. Mogą to być miejsca w pobliżu podpór mostu lub innych konstrukcji, nierówności dna oraz główek i ostróg rzeki. Jeśli dojdzie do wpadnięcia w zawirowanie wodne należy zachować spokój i opanowanie. Bezmyślna walka z wirem nic nie da. Zawirowania mają tendencję do ściągania pod wodę, dlatego wykorzystaj to do ucieczki. Spróbuj znaleźć się jak najniżej, wręcz dotrzeć do dna. Tam woda nie jest już tak niebezpieczna. Odbij się i skieruj się na bok, oddalając od zawirowania.

prąd wodny powrotny pływanie utonięcie

Jeśli chodzi o wydostanie się z prądu wodnego sprawa jest nieco inna. Zazwyczaj występują w pobliżu zapór wodnych, przy dopływach i przede wszystkim na morzach i oceanach. Prądy wodne są jak rzeki bez koryta na dużym akwenie. W Polsce prądy zdarzają się na Bałtyku i potrafią szybko wciągnąć w głąb morza. Gdy nastąpi taka sytuacja należy zachować spokój. Zamiast desperacko machać rękami i nogami próbując wydostać się z silnego prądu, oceń w którym kierunku jesteś niesiony. Aby wydostać się z prądu, płyn na ukos w stronę lądu, najlepiej pod kątem 45 stopni do osi prądu. Wybierz dłuższą drogę, ale lżejszą. Nie płyń bezpośrednio w przeciwnym kierunku prądu, ponieważ szybko opadniesz z sił i nie uda ci się wydostać.

Mity na temat przetrwania: budowanie schronienia

Aby przetrwać zimną noc, nie wystarczy gdziekolwiek postawić zwykły szałas. Miejsce, w którym zbudujemy schronienie i spędzimy noc ma znaczenie. Przede wszystkim nie należy budować szałasu na otwartym polu. Lepiej wybrać miejsce, które będzie chronić cię przed wiatrem i deszczem. Wybierz niewielką kotlinkę lub zbocze dolinki. Nie kieruj się na sam dół, ponieważ w nocy zbiera się tam zimne powietrze. Nie rozbijaj szałasu również przy źródle wody. Pamiętaj, że jej stan może się w nocy podnieść.

Jeśli znajdziesz już miejsce i wybudujesz stabilny szałas, czas na przygotowanie posłania. Błędem jest pominięcie tego elementu, ponieważ trzeba zapewnić sobie izolację przed zimnem ziemi. W tym celu wykorzystaj liście paproci lub suche liście z drzew. Aby zrobić naturalny materac, zbierz świeże gałązki drzew, najlepsze będą jeszcze giętkie. Wygodnym rozwiązaniem jest znalezienie powalonego drzewa, które jeszcze nie uschło i uciąć z niego gałązki.

Mity na temat przetrwania: szukanie pożywienia w lesie, jedzenie owoców 

przetrwanie mit survival owoce leśne pożywienie

Mitem jest sugerowanie się tym co jedzą zwierzęta podczas poszukiwania pożywienia. Grzyby i jagody, które jedzą ptaki czy wiewiórki dla człowieka mogą być szkodliwe. Szukając pożywienia kieruj się własną wiedzą. Jeśli nie masz pewności co do jadalności rośliny, potrzyj nią o skórę swojego ciała. Brak reakcji oznacza, że roślina jest jadalna. Jeśli skóra się zaczerwieni, zacznie szczypać i piec - nie bierz jej do ust. Wykonując próbę smakową, organizm ma czas do 16 godzin na zaobserwowanie ewentualnych skutków spożycia rośliny. Z tego powodu nie jedz jej całej naraz, nawet jeśli wydaje ci się nieszkodliwa.

Mity na temat przetrwania: nie da się funkcjonować bez jedzenia

Jedną z przyczyn śmierci jest oczywiście głód i pragnienie. To jak długo jesteśmy w stanie wytrwać bez spożywania kalorii zależy od naszej przemiany materii, energetycznych zapasów, podejmowanego wysiłku a także temperatury otoczenia, w którym się znajdujemy. Śmierć z odwodnienia jest dosyć szybka, ponieważ zazwyczaj następuje już po 3 dniach. Bez pożywienia człowiek może żyć zdecydowanie dłużej. Organizm pozbawiony dostaw glukozy zaczyna ją wytwarzać z obecnej tkanki tłuszczowej. Spalanie własnych zasobów tłuszczu powoduje osłabienie i stopniowe popadanie w śpiączkę. Śmierć czeka człowieka, który jest na zupełnej głodówce około 60 dni. Na to czy będzie to 20, 60 czy 70 dni życia ma wpływ podejmowany przez nas wysiłek i temperatura otoczenia, w którym się znajdujemy. Z powyższych danych wynika, że w momencie zagrożenia powinniśmy od razu zacząć poszukiwać wody pitnej, a nie jedzenia.

Karolina Szweda 5 21 października 2016  2764

Dodaj komentarz

 • GG7
  23 grudnia 2018
  JacJac ma całkowitą rację - żaden to surviwal, jeśli trzeba dzwonić po pomoc.
 • Bambino
  27 maja 2018
  Porady wzięte z YT?
 • JacJac
  27 października 2016
  Co to za survival jak po ukąszeniu węża mam dzwonić po pogotowie? Śmieszne. Jak wyląduję gdzieś na odludziu i mnie ukąsi wąż to od razu wzywam pomoc. Co za porada.
 • Leśnik
  24 października 2016
  To mech nie rośnie po stronie północnej? Kiedy nie patrzę, to rośnie. I nie tylko na samotnych drzewach.
 • Tom
  21 października 2016
  faktycznie, ludzie gadają jak się zachowywać, jak z tym wysysaniem jadu, a nikt się nie zastanowi, że niewiele to może pomóc, a wręcz zaszkodzić.

Artykuły z kategorii: Strzelectwo i survival

czy-da-sie-rozpalic-ognisko-z-mokrego-drewna

Czy da się rozpalić ognisko z mokrego drewna?

Deszczowa lub zimowa pogoda może skutecznie utrudnić survivalowe przygody. Szczególnie pod względem możliwości rozpalenia ogniska. Przebywając w lesie mamy przecież do dyspozycji drzewo, niestety – przeważnie mokre. Jak rozpalić ognisko z takiego materiału?

gdzie-w-warszawie-strzelac-z-wiatrowki

Gdzie w Warszawie strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki staje się coraz bardziej popularne. Najłatwiej jest oczywiście wybrać się na strzelnicę. Na wiatrówkę jednak nie trzeba mieć pozwolenia. A to oznacza, że można z niej strzelać także poza strzelnicami. Gdzie wybrać się w Warszawie, żeby postrzelać z wiatrówki?

miejsca-do-gry-w-asg-i-paintball-warszawa-i-okolice

Miejsca do gry w ASG i paintball – Warszawa i okolice

Zobacz gdzie są organizowane gry ASG i Paintball. Sprawdź nasze propozycje miejsc w województwie mazowieckim, w których zagrasz w ASG i paintball. Emocje gwarantowane!

asg-vs-paintball

ASG vs Paintball

Strzelectwo sportowe z replik broni asg i markerów paintball. Czym różni się rozgrywka? Zobacz połączenie treningu strzeleckiego z taktycznymi grami terenowymi.

dynamiczne-konkurencje-strzeleckie

Dynamiczne konkurencje strzeleckie

Do naszego kraju strzelanie dynamiczne przybyło z Niemiec. Jest ono strzelaniem sportowym, a co za tym idzie – dzieli się na różne konkurencje. Zobacz, czym charakteryzuje się strzelanie bojowe i poznaj jego konkurencje.

rodzaje-wiatrowek-i-miejsca-w-ktorych-mozna-strzelac

Rodzaje wiatrówek i miejsca, w których można strzelać

Strzelanie z wiatrówki może być zarówno sportem, jak i rozrywką. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniej broni oraz właściwego miejsca, w którym można bezpiecznie postrzelać. Oto kilka podpowiedzi w zakresie strzelania z wiatrówki w Polsce.

strzelnice-w-polsce-gdzie-pojsc-postrzelac

Strzelnice w Polsce – gdzie pójść postrzelać?

Gdzie postrzelać z pistoletu, karabinu lub strzelby w Polsce? Zobaczcie lokalizację i ofertę strzelnic w większości polskich miast. Sprawdź mały przegląd strzelnic w największych polskich miastach.

lucznictwo-strzelanie-z-luku-dla-poczatkujacych

Łucznictwo – strzelanie z łuku dla początkujących

Strzelanie z łuku to dyscyplina sięgająca swymi korzeniami do ery paleozoicznej. Na przestrzeni wieków strzelectwo rozwinęło się i ulepszyło. Obserwując turnieje łucznicze można pomyśleć, że łucznictwo nie jest wymagającą dyscypliną, choć jest to mylne wrażenie. Jak zatem nauczyć się strzelania z łuku?

sztuka-survivalu-czyli-jak-przezyc-w-trudnych-warunkach

Sztuka survivalu, czyli jak przeżyć w trudnych warunkach

Pustynne słońce, syberyjski mróz, bezpieczna jaskinia, rozbitek na morzu. Warto mieć plan na przeżycie w ekstremalnej sytuacji. 4 scenariusze survivalowe.

czy-da-sie-rozpalic-ognisko-z-mokrego-drewna

Czy da się rozpalić ognisko z mokrego drewna?

Deszczowa lub zimowa pogoda może skutecznie utrudnić survivalowe przygody. Szczególnie pod względem możliwości rozpalenia ogniska. Przebywając w lesie mamy przecież do dyspozycji drzewo, niestety – przeważnie mokre. Jak rozpalić ognisko z takiego materiału?

gdzie-w-warszawie-strzelac-z-wiatrowki

Gdzie w Warszawie strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki staje się coraz bardziej popularne. Najłatwiej jest oczywiście wybrać się na strzelnicę. Na wiatrówkę jednak nie trzeba mieć pozwolenia. A to oznacza, że można z niej strzelać także poza strzelnicami. Gdzie wybrać się w Warszawie, żeby postrzelać z wiatrówki?

miejsca-do-gry-w-asg-i-paintball-warszawa-i-okolice

Miejsca do gry w ASG i paintball – Warszawa i okolice

Zobacz gdzie są organizowane gry ASG i Paintball. Sprawdź nasze propozycje miejsc w województwie mazowieckim, w których zagrasz w ASG i paintball. Emocje gwarantowane!

asg-vs-paintball

ASG vs Paintball

Strzelectwo sportowe z replik broni asg i markerów paintball. Czym różni się rozgrywka? Zobacz połączenie treningu strzeleckiego z taktycznymi grami terenowymi.

dynamiczne-konkurencje-strzeleckie

Dynamiczne konkurencje strzeleckie

Do naszego kraju strzelanie dynamiczne przybyło z Niemiec. Jest ono strzelaniem sportowym, a co za tym idzie – dzieli się na różne konkurencje. Zobacz, czym charakteryzuje się strzelanie bojowe i poznaj jego konkurencje.

rodzaje-wiatrowek-i-miejsca-w-ktorych-mozna-strzelac

Rodzaje wiatrówek i miejsca, w których można strzelać

Strzelanie z wiatrówki może być zarówno sportem, jak i rozrywką. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniej broni oraz właściwego miejsca, w którym można bezpiecznie postrzelać. Oto kilka podpowiedzi w zakresie strzelania z wiatrówki w Polsce.

strzelnice-w-polsce-gdzie-pojsc-postrzelac

Strzelnice w Polsce – gdzie pójść postrzelać?

Gdzie postrzelać z pistoletu, karabinu lub strzelby w Polsce? Zobaczcie lokalizację i ofertę strzelnic w większości polskich miast. Sprawdź mały przegląd strzelnic w największych polskich miastach.

lucznictwo-strzelanie-z-luku-dla-poczatkujacych

Łucznictwo – strzelanie z łuku dla początkujących

Strzelanie z łuku to dyscyplina sięgająca swymi korzeniami do ery paleozoicznej. Na przestrzeni wieków strzelectwo rozwinęło się i ulepszyło. Obserwując turnieje łucznicze można pomyśleć, że łucznictwo nie jest wymagającą dyscypliną, choć jest to mylne wrażenie. Jak zatem nauczyć się strzelania z łuku?

sztuka-survivalu-czyli-jak-przezyc-w-trudnych-warunkach

Sztuka survivalu, czyli jak przeżyć w trudnych warunkach

Pustynne słońce, syberyjski mróz, bezpieczna jaskinia, rozbitek na morzu. Warto mieć plan na przeżycie w ekstremalnej sytuacji. 4 scenariusze survivalowe.