Mistrzowskie kolarstwo torowe: zobacz, na czym polega ten sport!

Ogromne emocje, zawrotna prędkość na 2 kołach i jeden cel: dojechać jak najszybciej na linię mety. Kolarstwo torowe rządzi się swoimi prawami, a i sam rower musi spełniać określone parametry. Jak to wygląda od kuchni i jakie konkurencje są najpopularniejsze na świecie?
Jaki rower wybrać na kolarstwo torowe?
Mogłoby się wydawać, że rower to po prostu rower i nie ma z czym dyskutować. Kolarstwo torowe pokazuje, że takie podejście nie jest do końca poprawne. Rower przeznaczony do kolarstwa torowego jest inaczej zbudowany niż choćby rower szosowy czy górski. Jednoślad torowy jest wyjątkowo lekki, a koła mają średnicę 28 cali. Rower nie ma hamulców i przerzutek, a zamiast dętek w ramie oponowej stosuje się oponodętki (szytki lub cingle), które przykleja się do kół. Co ciekawe, kolarstwo torowe przewiduje w sprzęcie tzw. ostre koło, czyli brak wolnobiegu. Kiedy kręci się tylne koło, automatycznie kręcą się też pedały. Wymaga to na pewno sporej sprawności.
Czytaj też: Kolarstwo szosowe
Jak ćwiczyć: kolarstwo torowe trening i przygotowania
Wbrew pozorom kolarstwo torowe to nie tylko jazda na rowerze. Przygotowania do zawodów i szeroko pojęty trening obejmuje też ćwiczenia siłowe. Liczą się zarówno mocne nogi, jak i sprawny korpus. Najczęściej plan treningowy na siłę skupia się na takich ćwiczeniach, jak OHS (przysiad ze sztangą nad głową), wejście na step ze sztangą za głową, ćwiczenia na mobilność barków, stabilność stożków rotatorów oraz siłę wyprostu stawu biodrowego. Idealnie sprawdzą się tutaj nie tylko ćwiczenia z obciążeniem wolnym, ale również te wykonywane przy użyciu gum oporowych. Nie zapominajmy również o ćwiczeniach interwałowych wykonywanych na rowerze pionowym.
Zobacz: Motywacja w kolarstwie
Kolarstwo torowe w Polsce: gdzie odbywają się zawody?

Bez wątpienia serce kolarstwa torowego bije w podwarszawskim Pruszkowie. Znajduje się tu BGŻ BNP Paribas Arena Pruszków - jedyny kryty tor kolarski w Polsce. Kolarstwo torowe prężnie działa też w Kaliszu, gdzie na Stadionie Sportowym został wytyczony nowoczesny tor do jazdy rowerem. Podobne obiekty znajdziemy w Szczecinie i we Wrocławiu - dostępne są tu odpowiednio Tor Kolarski im. Zbysława Zająca oraz Tor Kolarski im. Wernera Józefa Grundmanna. Również w Warszawie znajduje się obiekt przeznaczony pod kolarstwo torowe, jednak z uwagi na toczony spór sądowy warszawskie Nowe Dynasy są obecnie nieczynne i pełnią funkcję zabytku.
Kolarstwo torowe zasady: jak wyglądają zawody?
Konkurencje, w których organizowane jest kolarstwo torowe, obejmują m.in. igrzyska olimpijskie. Można tu wyróżnić 6 konkurencji, do których należą sprint klasyczny, sprint olimpijski, keirin, drużynowy wyścig na dochodzenie, wielobój omnium oraz madison. Na szczególną uwagę zasługuje wielobój, gdzie każdy zawodnik bierze udział aż w 6 konkurencjach takich jak okrążenie 250 m, wyścig australijski (48 okrążeń przy 24 kolarzach, na każdym okrążeniu odpada zawodnik, który dociera jako ostatni) i scratch (15 km mężczyzn i 10 km kobiet). Ponadto dostępne są wyścigi indywidualne na dochodzenie, wyścigi punktowane oraz wyścig na 1000 m. Sporą popularnością cieszą się także konkurencje organizowane poza igrzyskami olimpijskimi, np. wyścig punktowany. Dla mężczyzn jest to dystans 40 km, a dla kobiet - 25.
Sposób na rekreację: dla kogo kolarstwo torowe?
Mówi się, że sport to zdrowie i każdy może ćwiczyć, bo wiek nie ma żadnego znaczenia. Jeśli chodzi o kolarstwo torowe, sytuacja wygląda trochę inaczej. Z pewnością nie jest to sport dla osób, które bardzo szybko się poddają - wymaga nie tylko systematycznego treningu, ale też wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia założonych celów. Ze względu na bardzo intensywny trening kolarz torowy musi posiadać dobrą kondycję i wydolność tlenową płuc. Warto jednak stawiać sobie poprzeczkę możliwie jak najwyżej, tak by sukcesywnie przekraczać własne możliwości. Kolarstwo torowe może być prawdziwym źródłem sportowej satysfakcji, a prędkości osiągane na torze mogą dawać niezapomniane wrażenia.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!