Miej odwagę na więcej! Pas kulturystyczny receptą na lepsze wyniki

Nawet jeśli nie odczuwasz bólu podczas złożonych ćwiczeń, możesz pożałować niektórych decyzji za kilka lat. Przeciążenia, jakim poddawany jest cały kręgosłup podczas treningu siłowego, przekraczają niekiedy jego potencjał kinetyczny. Spróbuj ćwiczeń z pasem kulturystycznym i ciesz się coraz lepszymi wynikami!
Treningowe know how: pas kulturystyczny od kuchni
Wielostawowe ćwiczenia z obciążeniem wolnym to spore wyzwanie dla naszego kręgosłupa. Poszczególne odcinki są bardzo mocno obciążone w zależności od wykonywanych ćwiczeń, a w niektórych siła nacisku rozkłada się po całej długości grzbietu. By twój kręgosłup mógł cieszyć się razem z tobą jak najdłuższym życiem, musisz o niego zadbać. Nie jest jednak powiedziane, że masz zrezygnować z treningu siłowego i rozwoju własnego ciała. Sięgnij po treningowy pas kulturystyczny - gdy odpowiednio go zapniesz, wzmocnisz swój grzbiet, stabilizując lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Właściwe stosowanie pasa kulturystycznego pozwoli ci na zwiększenie skuteczności treningu i osiągnięcie jeszcze lepszych wyników w twoich ulubionych ćwiczeniach. Wyobraź sobie, że możesz wziąć jeszcze więcej w martwym ciągu, siadach czy wiosłowaniu sztangą, jednocześnie nie narażając grzbietu na tak duże obciążenia - brzmi nieźle?
Pas kulturystyczny: profilaktyka mocnego kręgosłupa?
Idealnie dobrany pas na trening siłowy to połowa sukcesu. Nawet mocno zapięty, dopasuje się do twojego tułowia i nie będzie krępować ruchów podczas ulubionych bojów. Musisz pamiętać, że nie ma i raczej prędko nie będzie żadnych narzędzi, które pozwolą ci całkowicie uniknąć kontuzji - to swoiste ryzyko zawodowe wpisane w ten sport! Zachowując pewną dozę ostrożności i stosując pas kulturystyczny w takich ćwiczeniach, jak wiosłowanie, siady, martwy ciąg, a nawet wyciskanie na płaskiej, możesz skutecznie odciążyć grzbiet w odcinku lędźwiowym i osiągnąć lepsze wyniki siłowe. Tym prostym sposobem możesz bez przeszkód zmierzać do bicia swoich własnych rekordów, mając jednocześnie pewność, że nawet przy 70% ciężaru maksymalnego dolny odcinek kręgosłupa będzie odpowiednio stabilizowany. Lepiej dmuchać na zimne, nawet jeśli ból jest przejściowy, a duma trwa wiecznie - kręgosłup masz tylko jeden. Odpowiednia technika i prawidłowe wzorce ruchowe to absolutna podstawa w bezpiecznym i skutecznym treningu, nawet jeśli używasz pasa kulturystycznego.
Oddychanie przede wszystkim: ćwiczenia w pasie kulturystycznym

Potencjał kinetyczny ludzkiego kręgosłupa pozwala na silne bodźce podczas treningu siłowego i stosowanie dużych obciążeń na całe ciało. Wspomaganie grzbietu pasem kulturystycznym to dobry sposób na odciążenie kręgosłupa lędźwiowego - pamiętaj jednak, że boje najbardziej angażujące tę część narządu podporowego twojego ciała równie mocno obciążają tłocznię brzuszną. Podczas martwego ciągu czy wiosłowania sztangą lub jej końcem zapinaj pas o jedno oczko luźniej. Dlaczego? Przepona, która tłoczy powietrze do jamy brzusznej, zwiększa skurcze mięśniowe, pozbywając się maksimum powietrza zgromadzonego w płucach. Takie silne napinanie mięśni stabilizacji centralnej (tzw. core) sprawia, że twój brzuch może być wydęty, a w mocno zaciśniętym pasie trudniej będzie ci oddychać - wówczas pas kulturystyczny będzie ci tylko przeszkadzać - a zależy ci przecież na zwiększeniu efektywności treningu i maksymalizacji efektów siłowych!
Pas kulturystyczny dla kobiet: nie taki trening straszny!
Odpowiednie stosowanie pasa kulturystycznego w bojach siłowych pozwala uniknąć poważnych kontuzji i powikłań, m.in. przepukliny pachwinowej czy jamy brzusznej. I choć na sali z wolnym obciążeniem dominują mężczyźni, coraz częściej spotkasz na siłowni kobiety z zapiętym pasem treningowym. Świadome podejście do treningu i dbanie o jego aspekty prozdrowotne może mieć pozytywny wydźwięk w dalszym rozwoju siły i muskulatury również u pań. Kobiety stosujące pas kulturystyczny osiągają lepsze wyniki siłowe i mogą zachować naturalne wcięcie w talii mimo wysokiego ciśnienia w jamie brzusznej podczas treningu.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!