Metody na ograniczony zakres ruchu – bark i kolano

Dla każdego stawu określony jest prawidłowy zakres ruchu. Z różnych powodów jednak mogą pojawiać się ograniczenia w ich obrębie. Najczęściej te problemy dotyczą barków i stawów kolanowych. Na szczęście są na to metody. Zobacz, jak skutecznie przywrócić prawidłowy zakres ruchu w stawach.
Czym jest zakres ruchu w stawach?
Zakresem ruchu określa się ruch w stawie od momentu pełnego wyprostu do jego pełnego zgięcia. Do każdego stawu przypisany jest określony zakres. Niemniej, w praktyce, to na ile jesteśmy w stanie wyprostować i zgiąć staw jest kwestią indywidualną. Zakres ruchu zależy bowiem od mobilności, anatomii czy predyspozycji ćwiczącego.
Utrzymanie prawidłowego zakresu ruchu w danym stawie jest możliwe dzięki funkcjonowaniu i rozciąganiu otaczających go ścięgien, więzadeł i mięśni.
Dlaczego tak ważne jest zachowanie prawidłowego ruchu w stawach?

Patologie w zakresie aparatu ruchu mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach (m.in. chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy porażeniu mózgowym). Jednocześnie znacznie trudniejsze staje się codzienne funkcjonowanie. Ograniczenia ruchu w stawach mogą wynikać na przykład z zaawansowanego wieku. Do przyczyn należą również m.in. zwichnięcia stawów, złamania, sztywność mięśni, dolegliwości bólowe, zapalenie tkanki miękkiej zlokalizowanej przy stawie.
Ograniczenie zakresu ruchu w stawach z fizjologicznego punktu widzenia
Ograniczenie zakresu ruchu w stawach może pojawić się w wyniku czynników fizjologicznych. Zalicza się do nich zmniejszenie elastyczności mięśni oraz więzadeł. Ograniczeniu może ulec proces skracania i rozciągania mięśni. Dodatkowo, w obrębie danego stawu może nastąpić rozbudowa tkanki mięśniowej. Ograniczenie zakresu ruchu w stawach czasem wynika z nieprawidłowej pracy centralnego układu nerwowego – gdy ten nie jest w stanie panować nad tonusem mięśniowym. Jednocześnie może być wynikiem zmęczenia i obniżenia nastroju.
Fizjoterapia w trosce o zwiększenie zakresu ruchu w stawach
Istnieje wiele metod fizjoterapeutycznych ukierunkowanych na przywrócenie prawidłowego ruchu w każdym stawie. Specjaliści zajmują się m.in. moblilizacją stawów, rozciąganiem mięśni czy masażami. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny. Do każdego pacjenta dobierane są właściwe techniki rehabilitacji sportowej. Dzięki wiedzy fizjoterapeuty można też uniknąć pogorszenia problemu podczas wykonywania codziennych czynności.
Ograniczenie ruchu w stawie – trening funkcjonalny

W niektórych przypadkach ograniczenia zakresu ruchu w stawie nie jest konieczna wizyta u fizjoterapeuty. Wystarczy natomiast sięgnąć po odpowiednie metody treningowe. Nieoceniony wydaje się trening funkcjonalny. Opiera się on na podstawowych ruchach zaczerpniętych z życia codziennego. Ukierunkowany jest również na zachowanie powięzi w odpowiednim stanie. Powięzi bowiem mają ogromny wpływ na angażowanie do ruchu wszystkich okolic konkretnego stawu. Pojawienie się problemów w jej zakresie może prowadzić do zaburzeń w obrębie ogólnego funkcjonowania sportowca.
Wykorzystanie treningu funkcjonalnego pozwala na wyuczenie się prawidłowych wzorców ruchowych. Tym samym możliwe jest osiągnięcie prawidłowego zakresu ruchu w każdym stawie. Dzieje się to za sprawą m.in. stymulacji śródmięśniowej i międzymięśniowej. Podobną funkcję ma trening mobility.
Metody poprawiające ruchomość w stawie kolanowym
Wiele problemów w obrębie stawów kolanowych wymaga zastosowania technik rehabilitacyjnych. W zależności od stopnia ograniczenia ruchu i przyczyn, które do tego doprowadziły – dobiera się odpowiednią metodę. Często stosuje się na przykład zabieg rekonstrukcji ACL (rekonstrukcji więzadła krzyżowego). Niekiedy można go jednak zastąpić regularnymi treningami wzmacniającymi mięśnie oraz treningami odruchów pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Podczas pracy nad zwiększeniem zakresu ruchu w stawie kolanowym wykorzystuje się także techniki angażujące tkanki miękkie czy masaże.
Metody poprawiające ruchomość w stawie barkowym
Tego typu treningi składają się głównie z ćwiczeń opartych na prostowaniu stawu i zwiększaniu ruchomości w obrębie łopatek. Sprawdzają się przede wszystkim w gimnastyce. Całość treningu jest podzielona pod kątem charakteru pracy mięśni. Mianowicie, na ćwiczenia dynamiczne, pogłębiające, statyczne i ćwiczenia z wykorzystaniem zewnętrznych obciążeń.
Każdy staw wymaga innych metod rehabilitacyjnych w przypadku pojawienia się ograniczenia zakresu ruchu. W takiej sytuacji warto udać się do fizjoterapeuty bądź rehabilitanta, który dobierze odpowiednią metodę na przywrócenie prawidłowego stanu w stawie.
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!