Metody na ograniczony zakres ruchu – bark i kolano

Metody na ograniczony zakres ruchu – bark i kolano

Dla każdego stawu określony jest prawidłowy zakres ruchu. Z różnych powodów jednak mogą pojawiać się ograniczenia w ich obrębie. Najczęściej te problemy dotyczą barków i stawów kolanowych. Na szczęście są na to metody. Zobacz, jak skutecznie przywrócić prawidłowy zakres ruchu w stawach.

Czym jest zakres ruchu w stawach?

Zakresem ruchu określa się ruch w stawie od momentu pełnego wyprostu do jego pełnego zgięcia. Do każdego stawu przypisany jest określony zakres. Niemniej, w praktyce, to na ile jesteśmy w stanie wyprostować i zgiąć staw jest kwestią indywidualną. Zakres ruchu zależy bowiem od mobilności, anatomii czy predyspozycji ćwiczącego.

Utrzymanie prawidłowego zakresu ruchu w danym stawie jest możliwe dzięki funkcjonowaniu i rozciąganiu otaczających go ścięgien, więzadeł i mięśni.

Dlaczego tak ważne jest zachowanie prawidłowego ruchu w stawach?
Poprawa zakresu ruchu w stawach

Patologie w zakresie aparatu ruchu mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach (m.in. chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy porażeniu mózgowym). Jednocześnie znacznie trudniejsze staje się codzienne funkcjonowanie. Ograniczenia ruchu w stawach mogą wynikać na przykład z zaawansowanego wieku. Do przyczyn należą również m.in. zwichnięcia stawów, złamania, sztywność mięśni, dolegliwości bólowe, zapalenie tkanki miękkiej zlokalizowanej przy stawie.

Ograniczenie zakresu ruchu w stawach z fizjologicznego punktu widzenia

Ograniczenie zakresu ruchu w stawach może pojawić się w wyniku czynników fizjologicznych. Zalicza się do nich zmniejszenie elastyczności mięśni oraz więzadeł. Ograniczeniu może ulec proces skracania i rozciągania mięśni. Dodatkowo, w obrębie danego stawu może nastąpić rozbudowa tkanki mięśniowej. Ograniczenie zakresu ruchu w stawach czasem wynika z nieprawidłowej pracy centralnego układu nerwowego – gdy ten nie jest w stanie panować nad tonusem mięśniowym. Jednocześnie może być wynikiem zmęczenia i obniżenia nastroju.

Fizjoterapia w trosce o zwiększenie zakresu ruchu w stawach

Istnieje wiele metod fizjoterapeutycznych ukierunkowanych na przywrócenie prawidłowego ruchu w każdym stawie. Specjaliści zajmują się m.in. moblilizacją stawów, rozciąganiem mięśni czy masażami. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny. Do każdego pacjenta dobierane są właściwe techniki rehabilitacji sportowej. Dzięki wiedzy fizjoterapeuty można też uniknąć pogorszenia problemu podczas wykonywania codziennych czynności.

Ograniczenie ruchu w stawie – trening funkcjonalny
Jak odbywa się ruch w stawach

W niektórych przypadkach ograniczenia zakresu ruchu w stawie nie jest konieczna wizyta u fizjoterapeuty. Wystarczy natomiast sięgnąć po odpowiednie metody treningowe. Nieoceniony wydaje się trening funkcjonalny. Opiera się on na podstawowych ruchach zaczerpniętych z życia codziennego. Ukierunkowany jest również na zachowanie powięzi w odpowiednim stanie. Powięzi bowiem mają ogromny wpływ na angażowanie do ruchu wszystkich okolic konkretnego stawu. Pojawienie się problemów w jej zakresie może prowadzić do zaburzeń w obrębie ogólnego funkcjonowania sportowca.

Wykorzystanie treningu funkcjonalnego pozwala na wyuczenie się prawidłowych wzorców ruchowych. Tym samym możliwe jest osiągnięcie prawidłowego zakresu ruchu w każdym stawie. Dzieje się to za sprawą m.in. stymulacji śródmięśniowej i międzymięśniowej. Podobną funkcję ma trening mobility.

Metody poprawiające ruchomość w stawie kolanowym

Wiele problemów w obrębie stawów kolanowych wymaga zastosowania technik rehabilitacyjnych. W zależności od stopnia ograniczenia ruchu i przyczyn, które do tego doprowadziły – dobiera się odpowiednią metodę. Często stosuje się na przykład zabieg rekonstrukcji ACL (rekonstrukcji więzadła krzyżowego). Niekiedy można go jednak zastąpić regularnymi treningami wzmacniającymi mięśnie oraz treningami odruchów pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Podczas pracy nad zwiększeniem zakresu ruchu w stawie kolanowym wykorzystuje się także techniki angażujące tkanki miękkie czy masaże.

Metody poprawiające ruchomość w stawie barkowym

Tego typu treningi składają się głównie z ćwiczeń opartych na prostowaniu stawu i zwiększaniu ruchomości w obrębie łopatek. Sprawdzają się przede wszystkim w gimnastyce. Całość treningu jest podzielona pod kątem charakteru pracy mięśni. Mianowicie, na ćwiczenia dynamiczne, pogłębiające, statyczne i ćwiczenia z wykorzystaniem zewnętrznych obciążeń.

Każdy staw wymaga innych metod rehabilitacyjnych w przypadku pojawienia się ograniczenia zakresu ruchu. W takiej sytuacji warto udać się do fizjoterapeuty bądź rehabilitanta, który dobierze odpowiednią metodę na przywrócenie prawidłowego stanu w stawie.

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 29 sierpnia 2017  2757

Dodaj komentarz

  • Jacek
    26 marca 2018
    Mi w kolanach cały czas strzela, a to, że mam w nich ograniczony zakres ruchu, to już inna sprawa xd

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

masaz-biurowy-korpo-wymysly-czy-dobry-sposob-na-ulge-od-biurka

Masaż biurowy - korpo wymysły czy dobry sposób na ulgę od biurka?

Co do zasady masaż kojarzy się nam z gabinetem fizjoterapeutycznym z dużym łóżkiem. Wiele zabiegów można jednak wykonać bez konieczności rozkładania całego kramu - masaż biurowy należy właśnie do tej grupy. Na czym polega jego fenomen i czy może wyprzeć kartę sportową z benefitów pracowniczych?

co-to-jest-fizjoterapia-poznaj-roznorodne-kierunki-dzialania-w-rehabilitacji

Co to jest fizjoterapia - poznaj różnorodne kierunki działania w rehabilitacji

Fizjoterapia, jaką znamy z opowieści czy własnych doświadczeń, to najpewniej tylko część większego procesu. Okazuje się, że tak jak medycyna, również i ona ma swoje odłamy czy specjalizacje. Poznaj różnorodne kierunki fizjoterapii: ambulatoryjną i kliniczną, a także dedykowaną kobietom fizjoterapię uroginekologiczną . Czy są skuteczne?

najpopularniejsze-zabiegi-z-fizjoterapii-sprawdz-ktore-sa-najskuteczniejsze

Najpopularniejsze zabiegi z fizjoterapii - sprawdź, które są najskuteczniejsze!

Dbałość o zdrowie i odpowiednią kondycję naszego kręgosłupa to podstawa higieny układu ruchu. Nieuniknione są urazy i kontuzje, zwłaszcza te, na które nie mamy wpływu. Leczenie i późniejsza rehabilitacja to ważny krok w przywróceniu sprawności sprzed wypadku. Z pomocą przyjdzie fizjoterapia i zabiegi na poszczególne kończyny. Które są najlepsze?

rehabilitacja-domowa-nfz-czyli-kiedy-przysluguje-ci-wizyta-fizjoterapeuty-w-twoim-domu

Rehabilitacja domowa NFZ, czyli kiedy przysługuje Ci wizyta fizjoterapeuty w Twoim domu

Rehabilitacja domowa NFZ to rozwiązanie zarezerwowane jedynie dla osób, które wymagają profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty, jednak nie mogą dostać się samodzielnie do wybranej placówki. Komu dokładnie przysługuje taki proces i jak on przebiega?

naderwanie-sciegna-achillesa-zobacz-jak-sobie-poradzic-z-ta-dolegliwoscia

Naderwanie ścięgna Achillesa - zobacz, jak sobie poradzić z tą dolegliwością!

Choć od mitycznej wojny trojańskiej minęło już ponad 3 tysiące lat, jej bohaterowie żyją w naszej pamięci do dziś. Jeden z nich jest z nami na co dzień w postaci ścięgna łączącego mięśnie łydki z piętą. Naderwanie ścięgna Achillesa może oznaczać poważne kłopoty w życiu codziennym - jak sobie z tym poradzić?

opaska-uciskowa-na-kostke-twoja-pomoc-w-stanie-zapalnym-stawu-skokowego

Opaska uciskowa na kostkę - twoja pomoc w stanie zapalnym stawu skokowego

Urazy i stłuczenia w okolicy kostki należą do najbardziej niepozornych. Z jednej strony nie wygląda na coś groźnego - tak naprawdę to początek wielkich problemów w przyszłości. Urazy stawu skokowego często odzywają się po latach i są bardzo bolesne. Jak sobie radzić w takich sytuacjach i dlaczego akurat opaska uciskowa na kostkę jest tak skuteczna?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

masaz-biurowy-korpo-wymysly-czy-dobry-sposob-na-ulge-od-biurka

Masaż biurowy - korpo wymysły czy dobry sposób na ulgę od biurka?

Co do zasady masaż kojarzy się nam z gabinetem fizjoterapeutycznym z dużym łóżkiem. Wiele zabiegów można jednak wykonać bez konieczności rozkładania całego kramu - masaż biurowy należy właśnie do tej grupy. Na czym polega jego fenomen i czy może wyprzeć kartę sportową z benefitów pracowniczych?

co-to-jest-fizjoterapia-poznaj-roznorodne-kierunki-dzialania-w-rehabilitacji

Co to jest fizjoterapia - poznaj różnorodne kierunki działania w rehabilitacji

Fizjoterapia, jaką znamy z opowieści czy własnych doświadczeń, to najpewniej tylko część większego procesu. Okazuje się, że tak jak medycyna, również i ona ma swoje odłamy czy specjalizacje. Poznaj różnorodne kierunki fizjoterapii: ambulatoryjną i kliniczną, a także dedykowaną kobietom fizjoterapię uroginekologiczną . Czy są skuteczne?

najpopularniejsze-zabiegi-z-fizjoterapii-sprawdz-ktore-sa-najskuteczniejsze

Najpopularniejsze zabiegi z fizjoterapii - sprawdź, które są najskuteczniejsze!

Dbałość o zdrowie i odpowiednią kondycję naszego kręgosłupa to podstawa higieny układu ruchu. Nieuniknione są urazy i kontuzje, zwłaszcza te, na które nie mamy wpływu. Leczenie i późniejsza rehabilitacja to ważny krok w przywróceniu sprawności sprzed wypadku. Z pomocą przyjdzie fizjoterapia i zabiegi na poszczególne kończyny. Które są najlepsze?

rehabilitacja-domowa-nfz-czyli-kiedy-przysluguje-ci-wizyta-fizjoterapeuty-w-twoim-domu

Rehabilitacja domowa NFZ, czyli kiedy przysługuje Ci wizyta fizjoterapeuty w Twoim domu

Rehabilitacja domowa NFZ to rozwiązanie zarezerwowane jedynie dla osób, które wymagają profesjonalnej pomocy fizjoterapeuty, jednak nie mogą dostać się samodzielnie do wybranej placówki. Komu dokładnie przysługuje taki proces i jak on przebiega?

naderwanie-sciegna-achillesa-zobacz-jak-sobie-poradzic-z-ta-dolegliwoscia

Naderwanie ścięgna Achillesa - zobacz, jak sobie poradzić z tą dolegliwością!

Choć od mitycznej wojny trojańskiej minęło już ponad 3 tysiące lat, jej bohaterowie żyją w naszej pamięci do dziś. Jeden z nich jest z nami na co dzień w postaci ścięgna łączącego mięśnie łydki z piętą. Naderwanie ścięgna Achillesa może oznaczać poważne kłopoty w życiu codziennym - jak sobie z tym poradzić?

opaska-uciskowa-na-kostke-twoja-pomoc-w-stanie-zapalnym-stawu-skokowego

Opaska uciskowa na kostkę - twoja pomoc w stanie zapalnym stawu skokowego

Urazy i stłuczenia w okolicy kostki należą do najbardziej niepozornych. Z jednej strony nie wygląda na coś groźnego - tak naprawdę to początek wielkich problemów w przyszłości. Urazy stawu skokowego często odzywają się po latach i są bardzo bolesne. Jak sobie radzić w takich sytuacjach i dlaczego akurat opaska uciskowa na kostkę jest tak skuteczna?