Metody na ograniczony zakres ruchu – bark i kolano

Metody na ograniczony zakres ruchu – bark i kolano

Dla każdego stawu określony jest prawidłowy zakres ruchu. Z różnych powodów jednak mogą pojawiać się ograniczenia w ich obrębie. Najczęściej te problemy dotyczą barków i stawów kolanowych. Na szczęście są na to metody. Zobacz, jak skutecznie przywrócić prawidłowy zakres ruchu w stawach.

Czym jest zakres ruchu w stawach?

Zakresem ruchu określa się ruch w stawie od momentu pełnego wyprostu do jego pełnego zgięcia. Do każdego stawu przypisany jest określony zakres. Niemniej, w praktyce, to na ile jesteśmy w stanie wyprostować i zgiąć staw jest kwestią indywidualną. Zakres ruchu zależy bowiem od mobilności, anatomii czy predyspozycji ćwiczącego.

Utrzymanie prawidłowego zakresu ruchu w danym stawie jest możliwe dzięki funkcjonowaniu i rozciąganiu otaczających go ścięgien, więzadeł i mięśni.

Dlaczego tak ważne jest zachowanie prawidłowego ruchu w stawach?
Poprawa zakresu ruchu w stawach

Patologie w zakresie aparatu ruchu mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach (m.in. chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy porażeniu mózgowym). Jednocześnie znacznie trudniejsze staje się codzienne funkcjonowanie. Ograniczenia ruchu w stawach mogą wynikać na przykład z zaawansowanego wieku. Do przyczyn należą również m.in. zwichnięcia stawów, złamania, sztywność mięśni, dolegliwości bólowe, zapalenie tkanki miękkiej zlokalizowanej przy stawie.

Ograniczenie zakresu ruchu w stawach z fizjologicznego punktu widzenia

Ograniczenie zakresu ruchu w stawach może pojawić się w wyniku czynników fizjologicznych. Zalicza się do nich zmniejszenie elastyczności mięśni oraz więzadeł. Ograniczeniu może ulec proces skracania i rozciągania mięśni. Dodatkowo, w obrębie danego stawu może nastąpić rozbudowa tkanki mięśniowej. Ograniczenie zakresu ruchu w stawach czasem wynika z nieprawidłowej pracy centralnego układu nerwowego – gdy ten nie jest w stanie panować nad tonusem mięśniowym. Jednocześnie może być wynikiem zmęczenia i obniżenia nastroju.

Fizjoterapia w trosce o zwiększenie zakresu ruchu w stawach

Istnieje wiele metod fizjoterapeutycznych ukierunkowanych na przywrócenie prawidłowego ruchu w każdym stawie. Specjaliści zajmują się m.in. moblilizacją stawów, rozciąganiem mięśni czy masażami. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny. Do każdego pacjenta dobierane są właściwe techniki rehabilitacji sportowej. Dzięki wiedzy fizjoterapeuty można też uniknąć pogorszenia problemu podczas wykonywania codziennych czynności.

Ograniczenie ruchu w stawie – trening funkcjonalny
Jak odbywa się ruch w stawach

W niektórych przypadkach ograniczenia zakresu ruchu w stawie nie jest konieczna wizyta u fizjoterapeuty. Wystarczy natomiast sięgnąć po odpowiednie metody treningowe. Nieoceniony wydaje się trening funkcjonalny. Opiera się on na podstawowych ruchach zaczerpniętych z życia codziennego. Ukierunkowany jest również na zachowanie powięzi w odpowiednim stanie. Powięzi bowiem mają ogromny wpływ na angażowanie do ruchu wszystkich okolic konkretnego stawu. Pojawienie się problemów w jej zakresie może prowadzić do zaburzeń w obrębie ogólnego funkcjonowania sportowca.

Wykorzystanie treningu funkcjonalnego pozwala na wyuczenie się prawidłowych wzorców ruchowych. Tym samym możliwe jest osiągnięcie prawidłowego zakresu ruchu w każdym stawie. Dzieje się to za sprawą m.in. stymulacji śródmięśniowej i międzymięśniowej. Podobną funkcję ma trening mobility.

Metody poprawiające ruchomość w stawie kolanowym

Wiele problemów w obrębie stawów kolanowych wymaga zastosowania technik rehabilitacyjnych. W zależności od stopnia ograniczenia ruchu i przyczyn, które do tego doprowadziły – dobiera się odpowiednią metodę. Często stosuje się na przykład zabieg rekonstrukcji ACL (rekonstrukcji więzadła krzyżowego). Niekiedy można go jednak zastąpić regularnymi treningami wzmacniającymi mięśnie oraz treningami odruchów pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Podczas pracy nad zwiększeniem zakresu ruchu w stawie kolanowym wykorzystuje się także techniki angażujące tkanki miękkie czy masaże.

Metody poprawiające ruchomość w stawie barkowym

Tego typu treningi składają się głównie z ćwiczeń opartych na prostowaniu stawu i zwiększaniu ruchomości w obrębie łopatek. Sprawdzają się przede wszystkim w gimnastyce. Całość treningu jest podzielona pod kątem charakteru pracy mięśni. Mianowicie, na ćwiczenia dynamiczne, pogłębiające, statyczne i ćwiczenia z wykorzystaniem zewnętrznych obciążeń.

Każdy staw wymaga innych metod rehabilitacyjnych w przypadku pojawienia się ograniczenia zakresu ruchu. W takiej sytuacji warto udać się do fizjoterapeuty bądź rehabilitanta, który dobierze odpowiednią metodę na przywrócenie prawidłowego stanu w stawie.

 

Dominika Górska 1 29 sierpnia 2017  2197

Dodaj komentarz

  • Jacek
    26 marca 2018
    Mi w kolanach cały czas strzela, a to, że mam w nich ograniczony zakres ruchu, to już inna sprawa xd

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie-aktualizacja-2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening?

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej.

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!

wady-postawy-jak-cwiczyc-przy-kifozie-aktualizacja-2020

Wady postawy – jak ćwiczyć przy kifozie? | AKTUALIZACJA 2020

Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy jest bardzo częstą przypadłością. Odpowiednie ćwiczenia na kifozę (szyjną, piersiową) mogą jednak zniwelować tę wadę postawy. Zobacz, jak wygląda trening dla osób z kifozą. Nadmierna kifoza piersiowa ćwiczenia, kifoza szyjna ćwiczenia - jak wygląda taki trening?

przeszywajacy-bol-plecow-co-zrobic-gdy-kregoslup-bije-na-alarm

Przeszywający ból pleców - co zrobić, gdy kręgosłup bije na alarm?

Grzbiet człowieka pełni kluczowe funkcje w codziennym funkcjonowaniu organizmu. To tutaj znajdują się mięśnie najszersze grzbietu, prostowniki i kompleks mięśni wspomagających barki, które razem z mięśniami brzucha stabilizują naszą sylwetkę w pionie i chronią kręgosłup przed uszkodzeniami. Co zrobić, gdy przeszywający ból pleców skutecznie utrudnia nam codzienne życie?

fizjoterapeuta-sportowy-kielce-gdzie-warto-sie-udac

Fizjoterapeuta sportowy Kielce - gdzie warto się udać

Praca fizjoterapeuty jest zbawieniem dla każdego sportowca, który doświadczył poważnej kontuzji. Jak wybrać odpowiedniego fizjoterapeutę sportowego na terenie Kielc?

lordoza-ledzwiowa-i-szyjna-a-silownia-cwiczenia

Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej.

rwa-udowa-czym-jest-i-jak-ja-leczyc

Rwa udowa – czym jest i jak ją leczyć?

Wbrew nazwie, rwa udowa objawia się nie tylko bólem w przedniej części uda, lecz także w lędźwiach, łydkach i pośladkach. Bezpośrednią przyczyną tej dolegliwości jest stan zapalny w obrębie kręgosłupa. Czym właściwie jest rwa udowa i jakie są jej objawy? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej dolegliwości?

bol-miesni-po-masazu-dlaczego-sie-pojawia

Ból mięśni po masażu – dlaczego się pojawia?

Masaże mają na celu rozluźnienie, ukrwienie i odżywienie mięśni. Po takim zabiegu powinno się odczuwać odprężenie i relaks – mamy prawidłowo rozmasowane mięśnie. Czasem jednak pojawia się ból po masażu pleców, kręgosłupa a nawet po masażu leczniczym. Czy oznacza to, że został on przeprowadzony nieprawidłowo? A może to dobrze, że boli po masażu?

dyskopatia-jak-sobie-z-nia-radzic

Dyskopatia – jak sobie z nią radzić?

We współczesnym świecie dolegliwości kręgosłupa są chorobą cywilizacyjną. Bardzo często ludzie cierpią na dyskopatię. Jej główną przyczyną jest siedzący tryb życia i niedobór ruchu. Na czym polega dyskopatia? Jak się ją leczy i ile czasu to zajmuje? Do kogo zgłosić się po pomoc?

artroza-czym-jest-i-jak-jej-zapobiegac

Artroza – czym jest i jak jej zapobiegać?

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się głównie bólem w ich obrębie oraz ograniczeniem ich ruchomości. Pełne wyleczenie artrozy niestety jest niemożliwe. Na czym właściwie polega ta dolegliwość? Kto jest najbardziej narażony na pojawienie się artrozy? Co należy zrobić w przypadku jej wystąpienia?

ciesn-nadgarstka-test-i-cwiczenia-terapeutyczne

Cieśń nadgarstka - test i ćwiczenia terapeutyczne

Zespół cieśni nadgarstka nazywamy uczucie mrowienia, osłabienia a nawet bólu oraz innych problemów dłoni powstałych w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Zobacz jak wyleczyć tą dolegliwość domowymi sposobami.

wy-roluj-sie-na-zdrowie-czyli-masaz-rolerem

(Wy)roluj się na zdrowie – czyli masaż rolerem

Tzw. rolowaniem określa się automasaż mięśniowo-powięziowy. Wykonuje się go za pomocą rolera. Kiedy ten typ rozciągania mięśni jest najskuteczniejszy? Powinno się go wykonywać przed treningiem czy po jego zakończeniu? Jakie są efekty rolowania? Na te – i wiele więcej pytań – znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule!