Metody na ograniczony zakres ruchu – bark i kolano

Metody na ograniczony zakres ruchu – bark i kolano

Dla każdego stawu określony jest prawidłowy zakres ruchu. Z różnych powodów jednak mogą pojawiać się ograniczenia w ich obrębie. Najczęściej te problemy dotyczą barków i stawów kolanowych. Na szczęście są na to metody. Zobacz, jak skutecznie przywrócić prawidłowy zakres ruchu w stawach.

Czym jest zakres ruchu w stawach?

Zakresem ruchu określa się ruch w stawie od momentu pełnego wyprostu do jego pełnego zgięcia. Do każdego stawu przypisany jest określony zakres. Niemniej, w praktyce, to na ile jesteśmy w stanie wyprostować i zgiąć staw jest kwestią indywidualną. Zakres ruchu zależy bowiem od mobilności, anatomii czy predyspozycji ćwiczącego.

Utrzymanie prawidłowego zakresu ruchu w danym stawie jest możliwe dzięki funkcjonowaniu i rozciąganiu otaczających go ścięgien, więzadeł i mięśni.

Dlaczego tak ważne jest zachowanie prawidłowego ruchu w stawach?
Poprawa zakresu ruchu w stawach

Patologie w zakresie aparatu ruchu mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach (m.in. chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów czy porażeniu mózgowym). Jednocześnie znacznie trudniejsze staje się codzienne funkcjonowanie. Ograniczenia ruchu w stawach mogą wynikać na przykład z zaawansowanego wieku. Do przyczyn należą również m.in. zwichnięcia stawów, złamania, sztywność mięśni, dolegliwości bólowe, zapalenie tkanki miękkiej zlokalizowanej przy stawie.

Ograniczenie zakresu ruchu w stawach z fizjologicznego punktu widzenia

Ograniczenie zakresu ruchu w stawach może pojawić się w wyniku czynników fizjologicznych. Zalicza się do nich zmniejszenie elastyczności mięśni oraz więzadeł. Ograniczeniu może ulec proces skracania i rozciągania mięśni. Dodatkowo, w obrębie danego stawu może nastąpić rozbudowa tkanki mięśniowej. Ograniczenie zakresu ruchu w stawach czasem wynika z nieprawidłowej pracy centralnego układu nerwowego – gdy ten nie jest w stanie panować nad tonusem mięśniowym. Jednocześnie może być wynikiem zmęczenia i obniżenia nastroju.

Fizjoterapia w trosce o zwiększenie zakresu ruchu w stawach

Istnieje wiele metod fizjoterapeutycznych ukierunkowanych na przywrócenie prawidłowego ruchu w każdym stawie. Specjaliści zajmują się m.in. moblilizacją stawów, rozciąganiem mięśni czy masażami. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny. Do każdego pacjenta dobierane są właściwe techniki rehabilitacji sportowej. Dzięki wiedzy fizjoterapeuty można też uniknąć pogorszenia problemu podczas wykonywania codziennych czynności.

Ograniczenie ruchu w stawie – trening funkcjonalny
Jak odbywa się ruch w stawach

W niektórych przypadkach ograniczenia zakresu ruchu w stawie nie jest konieczna wizyta u fizjoterapeuty. Wystarczy natomiast sięgnąć po odpowiednie metody treningowe. Nieoceniony wydaje się trening funkcjonalny. Opiera się on na podstawowych ruchach zaczerpniętych z życia codziennego. Ukierunkowany jest również na zachowanie powięzi w odpowiednim stanie. Powięzi bowiem mają ogromny wpływ na angażowanie do ruchu wszystkich okolic konkretnego stawu. Pojawienie się problemów w jej zakresie może prowadzić do zaburzeń w obrębie ogólnego funkcjonowania sportowca.

Wykorzystanie treningu funkcjonalnego pozwala na wyuczenie się prawidłowych wzorców ruchowych. Tym samym możliwe jest osiągnięcie prawidłowego zakresu ruchu w każdym stawie. Dzieje się to za sprawą m.in. stymulacji śródmięśniowej i międzymięśniowej. Podobną funkcję ma trening mobility.

Metody poprawiające ruchomość w stawie kolanowym

Wiele problemów w obrębie stawów kolanowych wymaga zastosowania technik rehabilitacyjnych. W zależności od stopnia ograniczenia ruchu i przyczyn, które do tego doprowadziły – dobiera się odpowiednią metodę. Często stosuje się na przykład zabieg rekonstrukcji ACL (rekonstrukcji więzadła krzyżowego). Niekiedy można go jednak zastąpić regularnymi treningami wzmacniającymi mięśnie oraz treningami odruchów pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Podczas pracy nad zwiększeniem zakresu ruchu w stawie kolanowym wykorzystuje się także techniki angażujące tkanki miękkie czy masaże.

Metody poprawiające ruchomość w stawie barkowym

Tego typu treningi składają się głównie z ćwiczeń opartych na prostowaniu stawu i zwiększaniu ruchomości w obrębie łopatek. Sprawdzają się przede wszystkim w gimnastyce. Całość treningu jest podzielona pod kątem charakteru pracy mięśni. Mianowicie, na ćwiczenia dynamiczne, pogłębiające, statyczne i ćwiczenia z wykorzystaniem zewnętrznych obciążeń.

Każdy staw wymaga innych metod rehabilitacyjnych w przypadku pojawienia się ograniczenia zakresu ruchu. W takiej sytuacji warto udać się do fizjoterapeuty bądź rehabilitanta, który dobierze odpowiednią metodę na przywrócenie prawidłowego stanu w stawie.

 

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 1 29 sierpnia 2017  3883

Dodaj komentarz

  • Jacek
    26 marca 2018
    Mi w kolanach cały czas strzela, a to, że mam w nich ograniczony zakres ruchu, to już inna sprawa xd

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

boli-cie-lokiec-sprawdz-czy-nie-cierpisz-z-powodu-lokcia-tenisisty

Boli Cię łokieć? Sprawdź, czy nie cierpisz z powodu łokcia tenisisty!

Łokieć tenisisty to powszechna nazwa schorzenia związanego z bólem stawu łokciowego po zewnętrznej stronie kończyny. Mimo nazwy nie ma nic wspólnego z grą w tenisa, a sama dolegliwość występuje najczęściej u osób pracujących fizycznie, ale także tych, które są narażone na przeciążenia. Łokieć tenisisty związany jest z nieprawidłowym przyczepem ścięgien do kości, co przyczynia się do powstawania mikrourazów.

rodzaje-masazu-sprawdz-ktore-zabiegi-sa-dla-ciebie

Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?

skuteczny-masaz-twarzy-sprawdz-na-czym-polega-i-sprobuj-go-w-domu

Skuteczny masaż twarzy? Sprawdź, na czym polega i spróbuj go w domu

Wykonywane systematycznie zabiegi na skórę to świetny sposób na zachowanie jej najlepszej kondycji. Ale to nie tylko peeling czy nawilżanie czynią naszą skórę fantastyczną i idealnie piękną. To także terapia manualna z wykorzystaniem dodatkowych olejków lub akcesoriów ujędrniających. Jak wygląda masaż twarzy? Jak często go stosować i czy każdy może sobie na to pozwolić?

uposazenie-fachowca-od-uslug-profesjonalnych-ile-zarabia-fizjoterapeuta

Uposażenie fachowca od usług profesjonalnych. Ile zarabia fizjoterapeuta?

Coraz większe tempo życia sprawia, że zawód fizjoterapeuty staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla osób potrzebujących profesjonalnych usług. Niestety, mało kto wie, jak jest naprawdę i ile zarabia fizjoterapeuta. Jak wygląda sytuacja finansowa terapeutów w Polsce i czy ten biznes się opłaca?

masaz-bowena-poznaj-fenomen-delikatnej-terapii-manualnej

Masaż Bowena: poznaj fenomen delikatnej terapii manualnej

Według wielu zwolenników technik Bowena, terapia manualna wykonywana w ten sposób leczy wiele schorzeń. I choć minęło już wiele lat odkąd wprowadzono ją w życie, to masaż Bowena przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Na czym dokładnie polega ta metoda, jak działa i komu jest wskazana?

prosty-masaz-plecow-i-twarzy-zobacz-jakie-to-latwe

Prosty masaż pleców i twarzy - zobacz, jakie to łatwe!

XXI wiek to dla wielu z nas ciągły pęd. Goniące terminy jeszcze bardziej wpychają nas w wyścigową spiralę, co szybko może się odbić na naszym zdrowiu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam znaleźć chwilę odprężenia może być prosty masaż. Może to być także sposób na zwalczenie bólu, który występuje głównie w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Jak wykonać prosty masaż i ile to kosztuje?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

boli-cie-lokiec-sprawdz-czy-nie-cierpisz-z-powodu-lokcia-tenisisty

Boli Cię łokieć? Sprawdź, czy nie cierpisz z powodu łokcia tenisisty!

Łokieć tenisisty to powszechna nazwa schorzenia związanego z bólem stawu łokciowego po zewnętrznej stronie kończyny. Mimo nazwy nie ma nic wspólnego z grą w tenisa, a sama dolegliwość występuje najczęściej u osób pracujących fizycznie, ale także tych, które są narażone na przeciążenia. Łokieć tenisisty związany jest z nieprawidłowym przyczepem ścięgien do kości, co przyczynia się do powstawania mikrourazów.

rodzaje-masazu-sprawdz-ktore-zabiegi-sa-dla-ciebie

Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?

skuteczny-masaz-twarzy-sprawdz-na-czym-polega-i-sprobuj-go-w-domu

Skuteczny masaż twarzy? Sprawdź, na czym polega i spróbuj go w domu

Wykonywane systematycznie zabiegi na skórę to świetny sposób na zachowanie jej najlepszej kondycji. Ale to nie tylko peeling czy nawilżanie czynią naszą skórę fantastyczną i idealnie piękną. To także terapia manualna z wykorzystaniem dodatkowych olejków lub akcesoriów ujędrniających. Jak wygląda masaż twarzy? Jak często go stosować i czy każdy może sobie na to pozwolić?

uposazenie-fachowca-od-uslug-profesjonalnych-ile-zarabia-fizjoterapeuta

Uposażenie fachowca od usług profesjonalnych. Ile zarabia fizjoterapeuta?

Coraz większe tempo życia sprawia, że zawód fizjoterapeuty staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla osób potrzebujących profesjonalnych usług. Niestety, mało kto wie, jak jest naprawdę i ile zarabia fizjoterapeuta. Jak wygląda sytuacja finansowa terapeutów w Polsce i czy ten biznes się opłaca?

masaz-bowena-poznaj-fenomen-delikatnej-terapii-manualnej

Masaż Bowena: poznaj fenomen delikatnej terapii manualnej

Według wielu zwolenników technik Bowena, terapia manualna wykonywana w ten sposób leczy wiele schorzeń. I choć minęło już wiele lat odkąd wprowadzono ją w życie, to masaż Bowena przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Na czym dokładnie polega ta metoda, jak działa i komu jest wskazana?

prosty-masaz-plecow-i-twarzy-zobacz-jakie-to-latwe

Prosty masaż pleców i twarzy - zobacz, jakie to łatwe!

XXI wiek to dla wielu z nas ciągły pęd. Goniące terminy jeszcze bardziej wpychają nas w wyścigową spiralę, co szybko może się odbić na naszym zdrowiu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam znaleźć chwilę odprężenia może być prosty masaż. Może to być także sposób na zwalczenie bólu, który występuje głównie w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Jak wykonać prosty masaż i ile to kosztuje?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?