Małpi trening

Małpi trening

Naturalnym środowiskiem małp są głównie korony drzew. Z tego powodu doskonale radzą sobie ze wspinaczką i chodzeniem po drzewach. Czy można wykorzystać umiejętności małp we własnym planie treningowym?

Małpi trening – dlaczego wspinają się tak dobrze?

małpi trening wspinaczka po drzewie

Wśród małp znajdziemy zarówno te małe (pigmejki), jak i te ogromne (goryle). Znaczna część z nich całe życie spędza na drzewach. Jest to możliwe dzięki specyficznej budowie ciała. Małpy nadrzewne są smukłe i wyjątkowo zgrabne. Nie można tego natomiast powiedzieć o gorylach. Te są dużo większe od człowieka, krępe i masywne.

Małpy podczas wspinaczki czy chodzenia po gałęziach wykorzystują do tego celu swoje kończyny oraz ogon. Dzieje się tak ze względu na silne mięśnie kończyn. Treningi małp mogą się więc składać ze zwisu czy podciągania (małpy mogą naprawdę długo wisieć na jednej ręce). Ogon natomiast jest pozbawiony owłosienia i bardzo unerwiony. Dzięki temu także może służyć do chwytania gałęzi. Tej umiejętności jednak nie jesteśmy w stanie przełożyć na nasz plan treningowy :)

Z gałęzi na gałąź – jak poruszają się małpy?

skakanie między gałęziami drążkiem małpie skoki

Niektóre gatunki małp są w stanie przeskoczyć nawet na gałąź oddaloną o 10 metrów [!]. Są bardzo zręczne i doskonale koordynują własne ruchy. Możliwe jest to za sprawą umiejętności widzenia stereoskopowego. To ono odpowiada za właściwą ocenę odległości. Małpy żyjące na drzewach są zwykle lekkiej wagi. Dzięki temu ich zdolności sprawnego poruszania się w koronach drzew są zdecydowanie bardziej rozwinięte. Wspinanie się i chodzenie po gałęziach drzew to domena małp. Jak jednak wykorzystać te umiejętności w naszym małpim treningu?

Z koron drzew – na ziemię

Zgodnie z teorią ewolucji kolejnym etapem w rozwoju gatunku było przestawienie się na naziemny tryb życia i przyjęcie wyprostowanej postawy. Tak właśnie małpy „zeszły z drzew”, a następnie (w telegraficznym skrócie) pojawił się człowiek. Dużo jednak możemy się nauczyć od naszych bliskich krewniaków. Miłośnicy wspinaczki pewnie zazdroszczą małpom wdzięku i łatwości, z jaką pokonują one kolejne odcinki. Podobnie rzecz ma się ze wspinaniem po drzewach. Tę czynność szczególnie upodobały sobie dzieci. Zdaje się, że każdy w dzieciństwie w tajemnicy przed rodzicami udawał się na „dzikie wyprawy” w korony drzew. Taki trening uczy nas zręczności, wytrzymałości oraz rozwija siłę mięśni.

Małpi trening – drzewni alpiniści

małpi trening tor przeszkód wyścig ultra

Nie bez powodu tę trening podobny do małpiego stosują także alpiniści oraz osoby startujące w biegach z przeszkodami. Pomysł zrodził się w Tychach. Przyjęli, że wspinanie się latem może być doskonałym sposobem na budowanie formy przed alpejskim wyzwaniem. Szybko pokusili się również o zimowe wspinanie się po drzewach. Ta metoda stwarza symulację warunków panujących na lodowcu (śliskie, oblodzone gałęzie). Małpi trening alpinistów opiera się na prostych założeniach. Mianowicie wychodzą z domu i biegną do określonych drzew. Następnie wspinają się z asekuracją osoby z dołu. Po osiągnięciu zamierzonej wysokości zjeżdżają po linie asekuracyjnej i powtarzają ćwiczenia. Brzmi prosto, jednak taki trening jest wyjątkowo męczący.

Małpi trening – wspinanie się po linie

Małpy doskonale opanowały także umiejętność wspinania się po lianach czy pnączach. W naszym treningu naturalny „sprzęt treningowy” małp zastępują nam liny. Trening wchodzenia na linie jest popularny w crossficie oraz podczas testów wojskowych. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak nauczyć się wspinać po linie zajrzyj tutaj. Podczas treningu z wykorzystaniem liny można przeprowadzić całą gamę ćwiczeń m.in. podciąganie się obiema rękami z wyjściowej pozycji siedzącej, wspinanie się krótkimi podciągnięciami czy ściskanie dłoni podczas trzymania liny. Można zatem pracować nad mięśniami grzbietu, ramion, pleców… Ćwiczący zwiększa także własną siłę i wytrzymałość całego ciała.

Małpi trening – wspinaczka

Od wspinania się po linie blisko do wspinaczki jako takiej. Zakłada ona przecież przemieszczanie się po na tyle stromym terenie, by ćwiczący musiał użyć rąk do chociażby utrzymania równowagi. Uprawianie tej dyscypliny w warunkach górskich znacznie bardziej przypomina małpi trening. Z powodzeniem jednak można przenieść te techniki na sztuczne ścianki wspinaczkowe. Do dyspozycji mamy różne rodzaje wspinaczki m.in. klasyczną i hakową. A wspinać się można po praktycznie każdym pochyłym terenie: górach, skałach, piaskowcach… We wspinaczce przydadzą się silne mięśnie rąk – podobnie jak u naszych bliskich krewniaków. Nie bez przyczyny także urządzenie do podchodzenia na linie i przemieszczania się na kolejne odcinki nosi nazwę „małpa”.

Małpi trening – małpi chwyt

W treningu siłowym także pozostało nam coś z małpiego treningu. Wykonywanie ćwiczeń na drążku wiąże się przecież ze stosowaniem chwytów. Małpi chwyt polega na złapaniu drążka w taki sposób, by kciuk znajdował się w tej samej linii co reszta palców. Ten chwyt jest wyjątkowo trudny, ponieważ kciuk nie oplata drążka. Powinny go więc stosować jedynie zaawansowane osoby. W tym przypadku z małpiego treningu czerpiemy także konkretne ćwiczenia, takie jak podciąganie się czy zwisy.

Nie wszyscy zeszliśmy z drzew – plemię Korowai

W Nowej Gwinei możemy spotkać się z plemieniem, które – podobnie do małp – upodobało sobie życie w koronach drzew. Nie jest to jednak wynik zatrzymania się postępu ewolucji. Wręcz przeciwnie – plemię Korowai w taki sposób unika zagrożeń ze strony innych plemion, zwierząt i złych duchów. Swoje domy budują nawet na wysokościach sięgających 40 metrów [!]. Co ciekawe, trzymają nawet zwierzęta domowe. Każde zejście z wysoko położonych domostw to doskonały trening wytrwałości i wytrzymałości całego ciała.

Dominika Górska 3 20 stycznia 2017  1733

Dodaj komentarz

 • Bartosz
  25 stycznia 2017
  Fajny humorystyczny materiał. I jednocześnie z zacięciem sportowym. Bardzo mi się podoba!
 • Wiktoria87
  23 stycznia 2017
  Jak to można wciąż żyć na drzewie i to dlatego, że na dole "czają się złe duchy"... hahaha, ewolucja to jednak piękna rzecz!
 • Ewa34
  20 stycznia 2017
  O jaki fajny artykuł! Kto by pomyślał, że mamy aż tyle wspólnego z małpami w zakresie treningu :)

Artykuły z kategorii: Trening

top-9-ranking-najwiekszych-sieci-silowni-w-polsce

TOP 9 - ranking największych sieci siłowni w Polsce

Już blisko 10 lat drzwiami i oknami wali do nas kult ciała. Jędrne pośladki smukłych kobiecych sylwetek, szerokie męskie ramiona, płaskie brzuchy, szerokie plecy. Do tego koniecznie zdrowy styl życia i pożywienie z jak najlepszych składników. Tylko gdzie tak szlifować atletyczną formę i czy to na pewno na każdą kieszeń? Przedstawiamy ranking 9 największych sieci siłowni dostępnych na Polskim rynku.

trening-ems-wroclaw-zacznij-cwiczyc-juz-dzis

Trening EMS Wrocław - zacznij ćwiczyć już dziś!

Trening EMS Wrocław jest zupełnie nową formą aktywności fizycznej znacznie różniącą się od standardowych ćwiczeń na siłowni. Na czym polega EMS i czemu zyskuje rosnącą popularność?

trening-na-nogi-w-domu-hantle-i-gumy-plan-treningowy

Trening na nogi w domu – hantle i gumy | Plan treningowy

Dużo osób ćwiczących zapomina o wyrzeźbieniu dolnej partii ciała. Trening nóg można przeprowadzać nawet w domu. Najczęściej plan treningu nóg opiera się na ćwiczeniach z użyciem hantli i gum oporowych. Poznaj najpopularniejsze ćwiczenia na nogi, które możesz wykonać w swoim domu.

wybor-odpowiednich-butow-do-cwiczen-silownia-fitness

Wybór odpowiednich butów do ćwiczeń – siłownia, fitness

Buty do ćwiczeń to podstawa każdego stroju treningowego na siłowni. Wiele marek sportowych wypuściło na rynek buty przystosowane do wykonywania treningu siłowego. Wybór odpowiedniego obuwia powinien być oczywiście przemyślany. Dowiedz się, jakie wybrać buty, aby zapewnić sobie optymalny komfort podczas różnego rodzaju treningów.

uchron-sie-przed-kontuzja-rozciaganie-po-treningu

Uchroń się przed kontuzją – rozciąganie po treningu

Rozciąganie po treningu, nazywane także stretchingiem, zmniejsza szansę występowania niechcianych urazów i kontuzji. Każdy sportowiec powinien zadbać o prawidłowe rozciąganie po treningu brzucha i nóg. O stretchingu nie powinni przede wszystkim zapominać biegacze. Dowiedz się, jak rozciągnąć swoje mięśnie po intensywnym treningu.

jak-zaczac-cwiczyc-na-silowni-poradnik-dla-zielonych

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? Poradnik dla zielonych

Wykonywanie ćwiczeń na siłowni nie tylko przynosi efekty w postaci smukłej sylwetki, ale także poprawia nasze samopoczucie. Osoby posiadające dietę odchudzającą, powinny wprowadzić w swoje życie dodatkową aktywność fizyczną. Jak zacząć ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć? Dowiedz się, jaki plan ćwiczeń na siłowni jest dla Ciebie odpowiedni!

marzenie-kazdego-sportowca-domowa-silownia-jak-zrobic

Marzenie każdego sportowca | Domowa siłownia – jak zrobić?

Domowa siłownia to marzenie każdego sportowca. Wiele osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego sprzętu podczas projektowania siłowni. Dowiedz się, jak zrobić i co kupić do swojej domowej siłowni.

trening-na-trampolinach-efekty-opinie-spalone-kalorie

Trening na trampolinach – efekty, opinie, spalone kalorie

Trening na trampolinach może być świetną zabawą zarówno dla osób starszych, jak i młodszych. Wielu sportowców uważa, że trening na trampolinach jest idealnym sposobem na pozbycie się zbędnych kalorii. Ćwiczenia opierające się na skokach dają niesamowite efekty. Dowiedz się, dlaczego tak wielu sportowców decyduje się na trening na trampolinach.

suplementy-dla-sportowcow-czy-warto-je-stosowac

Suplementy dla sportowców | Czy warto je stosować?

W przypadku dużego zapotrzebowania na substancje budulcowe, warto zastanowić się nad rozpoczęciem suplementacji tabletkami lub dostępnymi odżywkami dla sportowców. Suplementy dla sportowców dostarczają optymalnych ilości składników potrzebnych do budowy masy mięśniowej. Dowiedz się o niesamowitej sile działania suplementów dla sportowców.

trening-personalny-ems-krakow-zacznij-juz-dzis

Trening personalny EMS Kraków – zacznij już dziś!

Trening personalny EMS to nowy rodzaj przeprowadzania ćwiczeń w Krakowie. To idealna alternatywa standardowych ćwiczeń wykonywanych na siłowni. Prawie każdy salon odnowy w Krakowie posiada w swojej ofercie trening personalny EMS. Dowiedz się jakie są ceny i opinie dle treningu personalnego EMS w Krakowie.

top-9-ranking-najwiekszych-sieci-silowni-w-polsce

TOP 9 - ranking największych sieci siłowni w Polsce

Już blisko 10 lat drzwiami i oknami wali do nas kult ciała. Jędrne pośladki smukłych kobiecych sylwetek, szerokie męskie ramiona, płaskie brzuchy, szerokie plecy. Do tego koniecznie zdrowy styl życia i pożywienie z jak najlepszych składników. Tylko gdzie tak szlifować atletyczną formę i czy to na pewno na każdą kieszeń? Przedstawiamy ranking 9 największych sieci siłowni dostępnych na Polskim rynku.

trening-ems-wroclaw-zacznij-cwiczyc-juz-dzis

Trening EMS Wrocław - zacznij ćwiczyć już dziś!

Trening EMS Wrocław jest zupełnie nową formą aktywności fizycznej znacznie różniącą się od standardowych ćwiczeń na siłowni. Na czym polega EMS i czemu zyskuje rosnącą popularność?

trening-na-nogi-w-domu-hantle-i-gumy-plan-treningowy

Trening na nogi w domu – hantle i gumy | Plan treningowy

Dużo osób ćwiczących zapomina o wyrzeźbieniu dolnej partii ciała. Trening nóg można przeprowadzać nawet w domu. Najczęściej plan treningu nóg opiera się na ćwiczeniach z użyciem hantli i gum oporowych. Poznaj najpopularniejsze ćwiczenia na nogi, które możesz wykonać w swoim domu.

wybor-odpowiednich-butow-do-cwiczen-silownia-fitness

Wybór odpowiednich butów do ćwiczeń – siłownia, fitness

Buty do ćwiczeń to podstawa każdego stroju treningowego na siłowni. Wiele marek sportowych wypuściło na rynek buty przystosowane do wykonywania treningu siłowego. Wybór odpowiedniego obuwia powinien być oczywiście przemyślany. Dowiedz się, jakie wybrać buty, aby zapewnić sobie optymalny komfort podczas różnego rodzaju treningów.

uchron-sie-przed-kontuzja-rozciaganie-po-treningu

Uchroń się przed kontuzją – rozciąganie po treningu

Rozciąganie po treningu, nazywane także stretchingiem, zmniejsza szansę występowania niechcianych urazów i kontuzji. Każdy sportowiec powinien zadbać o prawidłowe rozciąganie po treningu brzucha i nóg. O stretchingu nie powinni przede wszystkim zapominać biegacze. Dowiedz się, jak rozciągnąć swoje mięśnie po intensywnym treningu.

jak-zaczac-cwiczyc-na-silowni-poradnik-dla-zielonych

Jak zacząć ćwiczyć na siłowni? Poradnik dla zielonych

Wykonywanie ćwiczeń na siłowni nie tylko przynosi efekty w postaci smukłej sylwetki, ale także poprawia nasze samopoczucie. Osoby posiadające dietę odchudzającą, powinny wprowadzić w swoje życie dodatkową aktywność fizyczną. Jak zacząć ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć? Dowiedz się, jaki plan ćwiczeń na siłowni jest dla Ciebie odpowiedni!

marzenie-kazdego-sportowca-domowa-silownia-jak-zrobic

Marzenie każdego sportowca | Domowa siłownia – jak zrobić?

Domowa siłownia to marzenie każdego sportowca. Wiele osób zastanawia się nad wyborem odpowiedniego sprzętu podczas projektowania siłowni. Dowiedz się, jak zrobić i co kupić do swojej domowej siłowni.

trening-na-trampolinach-efekty-opinie-spalone-kalorie

Trening na trampolinach – efekty, opinie, spalone kalorie

Trening na trampolinach może być świetną zabawą zarówno dla osób starszych, jak i młodszych. Wielu sportowców uważa, że trening na trampolinach jest idealnym sposobem na pozbycie się zbędnych kalorii. Ćwiczenia opierające się na skokach dają niesamowite efekty. Dowiedz się, dlaczego tak wielu sportowców decyduje się na trening na trampolinach.

suplementy-dla-sportowcow-czy-warto-je-stosowac

Suplementy dla sportowców | Czy warto je stosować?

W przypadku dużego zapotrzebowania na substancje budulcowe, warto zastanowić się nad rozpoczęciem suplementacji tabletkami lub dostępnymi odżywkami dla sportowców. Suplementy dla sportowców dostarczają optymalnych ilości składników potrzebnych do budowy masy mięśniowej. Dowiedz się o niesamowitej sile działania suplementów dla sportowców.

trening-personalny-ems-krakow-zacznij-juz-dzis

Trening personalny EMS Kraków – zacznij już dziś!

Trening personalny EMS to nowy rodzaj przeprowadzania ćwiczeń w Krakowie. To idealna alternatywa standardowych ćwiczeń wykonywanych na siłowni. Prawie każdy salon odnowy w Krakowie posiada w swojej ofercie trening personalny EMS. Dowiedz się jakie są ceny i opinie dle treningu personalnego EMS w Krakowie.