Łucznictwo – strzelanie z łuku dla początkujących

Łucznictwo – strzelanie z łuku dla początkujących

Strzelanie z łuku to dyscyplina sięgająca swymi korzeniami do ery paleozoicznej. Na przestrzeni wieków strzelectwo rozwinęło się i ulepszyło. Obserwując turnieje łucznicze można pomyśleć, że łucznictwo nie jest wymagającą dyscypliną, choć jest to mylne wrażenie. Jak zatem nauczyć się strzelania z łuku?

Nauka odpowiedniej postawy i napinania łuku

strzelanie z łuku łuczniczka sportowa strzela

Łucznik oddaje celny strzał jedynie dzięki wyuczeniu prawidłowej postawy ciała. Początkujący łucznik może mieć problem z wyuczeniem odpowiedniej postawy podczas strzelania z łuku, ale zajmuje ona kluczowe miejsce podczas nauki łucznictwa. Zdarza się, że przy wyuczonym błędzie powtarzanym przy oddawaniu każdego strzału łucznik trafia do celu. Udaje się to właśnie dzięki automatyzacji tego ruchu, jednak najlepszym sposobem na szybką i efektowną naukę jest przestrzeganie zasad obowiązujących w podstawie nauczania łucznictwa. W początkowych stadiach nauczania łucznictwa warto pamiętać, by nie strzelać z łuku pod słońce, gdyż może to oślepić łucznika.

 

Instruktorzy łucznictwa i nie tylko w naszej bazie trenerów i instruktorów | Wszystkie lokalizacje

Instruktor strzelectwa

Prawidłowa postawa łucznicza | strzelanie z łuku dla początkujących

1. Stań bokiem do celu, tak by Twoje stopy były na linii łączącej Cię z celem

2. Wyprostuj biodra i barki (muszą znaleźć się równolegle do linii strzału)

3. Ręce trzymające łuk usytuuj nad linią strzału

4. Stopy postaw pewnie na podłożu (rozłóż ciężar ciała na całość stopy)

5. Stań w rozkroku nie większym niż szerokość bioder

6. Łokieć ręki, którą napinasz łuk powinien znaleźć się w linii prostej z celem i strzałą

7. Łokieć oraz staw barkowy ręki łuczniczej (tej, którą trzymasz łuk) wyprostuj i zablokuj

Napinanie łuku

1. Chwyć cięciwę palcami (tak, by znalazła się na pierwszym zgięciu palców)

2. Pozostałą część dłoni i palców pozostaw wyprostowaną

3. Nie ściskaj palcami nasadki (może to zrzucić strzałę z podstawki)

4. Dłoń powinna lekko trzymać łuk

5. Naciągnij cięciwę łuku tak, by dłoń z cięciwą oparła się o brodę (dłoń pod szczęką, cięciwa dotyka brody i nosa

Jak prawidłowo strzelać z łuku – unikaj błędów

Prawidłowe ułożenie palców. Cięciwa powinna znajdować się na załamaniu między paliczkami. Palec wskazujący nad strzałą, a serdeczny i środkowy pod strzałą.

Właściwe naciąganie cięciwy. Nie można łapać strzały palcami. Naciągaj cięciwę za pomocą mięśni pleców (a nie ramion). Ramię powinno znajdować się w tej samej linii co strzała. Następnie przyciągaj cięciwę do momentu, gdy palcem wskazującym dotkniesz brody. Cięciwa ma dotknąć ust i nosa.

Wpatrz się w środek tarczy. Strzałą namierzaj cel. Początkowo może być to trudne, jednak dojdziesz do wprawy z czasem.

Strzelaj. Powoli rozluźnij i wyprostuj palce. Płynnie puść strzałę.

Czytaj też: Czym jest survival?

Strzelanie z łuku dla początkujących – celowanie

Celne strzelanie z łuku to coś, co każdy początkujący łucznik chce osiągnąć. A w tym celu konieczne jest nabycie kilku umiejętności. Pierwszym krokiem do nauczenia się celności jest zorientowanie się, które oko mamy dominujące. Wyciągnij ręce przed siebie na wysokość ramion. Następnie złącz kciuki i palce wskazujące – utworzy się trójkąt. Spójrz przez trójkąt w dal i wybierz odległy punkt. Na zmianę patrz na punkt i jednym, i drugim okiem. Jeśli widzisz punkt w samym centrum trójkąta – wiesz, które oko u ciebie dominuje.

Podczas pierwszych treningów strzelania z łuku „ucieka” ci oko? To nic dziwnego. Jest to naturalne zachowanie mięśni. Z czasem oko przestanie drżeć i skupi się na punkcie, na który patrzysz. Możesz także korzystać z celownika. To żadna filozofia – najważniejsze jest, by ciągle ćwiczyć. Naucz się również koncentracji i cierpliwości. Bez tego niestety możesz się demotywować podczas nauki celowania w strzelaniu z łuku.

Strzelanie z łuku, czyli kreatywna forma spędzania wolnego czasu

Łucznictwo jest atrakcyjną aktywnością fizyczną. Nie bez znaczenia jest fakt, że łucznictwo dzieli się na wiele odmian m. in. łucznictwo sportowe, historyczne czy rekreacyjne , występuje również w formie zabaw dla dzieci. Taki podział łucznictwa gwarantuje znalezienie odpowiedniej dla siebie dyscypliny. Ponadto łucznictwo wpływa doskonale na zdolność koncentracji, zdyscyplinowanie, opanowanie, samodzielność, odporność psychiczną i samokontrolę.

Czym się kierować przy wyborze pierwszego łuku?

Wybór łuku to sprawa wyjątkowo indywidualna. Pierwszy łuk powinien być dostosowany do możliwości fizycznych konkretnego łucznika. Zbyt silny łuk może doprowadzić do wyuczenia się błędnych technik strzelania, czego w przyszłości trudno jest się wyzbyć. Naciąg łuku dla początkującego nie powinien przekraczać 10 kg u kobiet, u mężczyzn – 15 kg.

Typ łuku również ma duże znaczenie, szczególnie dla początkujących. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z łucznictwem najlepsze są łuki o prostym i długim łuczysku. Dzięki długim ramionom łuku strzała leci do celu bardzo precyzyjnie. Ponadto założenie cięciwy w takim łuku jest łatwiejsze niż w łuku krótkim. Długie łuki są prostsze w obsłudze, przez co idealnie nadają się dla początkujących. Warto wybrać jeden z prostych łuków – longbow (łuk długi angielski) lub flatbow (łuk płaski).

Zobacz także: Strzelectwo sportowe jak zacząć?

Strzelanie z łuku: Jak zadbać o łuk i sprzęt?

Pierwsza zasada – zadbaj o czystość łuku. Łuki wykonane z drewna warto natrzeć olejem lnianym raz w tygodniu. Powinno się je przechowywać w suchym i niezbyt ciepłym miejscu. Podobnie postępuj ze strzałami. W razie zwichrzenia bądź zgięcia lotki – zwilż ją gorącą parą i wygładź dłońmi. Cięciwy z naturalnych materiałów możesz nacierać woskiem pszczelim.

Strzelanie z łuku - nie takie straszne jak je malują

Łucznictwo nie należy do łatwych sportów, jednak przy odpowiednim nakładzie pracy każdy jest w stanie się go nauczyć. Strzelanie z łuku wymaga powtarzalności i dyscypliny. Każdy zdeterminowany początkujący – jeśli nabędzie już podstawy – nie będzie miał większego problemu z przyswojeniem kolejnych elementów tego sportu.


Powodzenia w nauce strzelania z łuku!

Dominika Górska 4 18 października 2019  9210

Dodaj komentarz

 • Kacper
  16 kwietnia 2019
  Jak dla mnie strzelanie z łuku jest najlepszym zajęciem na popołudnia. Najlepiej na świeżym powietrzu
 • Elo
  20 lipca 2017
  W sumie z przyjemnością bym spróbował strzelania z łuku
 • 14 października 2016
  Super artykuł i dobre strony związane z nauką to mi się podoba i marzy aby znowu zacząć strzelanie poczatkujace
 • Krystian
  12 września 2016
  Bardzo pomocny poradnik dla początkujących jak strzelać z łuku. Zwłaszcza warta uwagi jest prawidłowa postawa i sposób napinania łuku. Chyba wyskoczę w weekend postrzelać :) Wiecie gdzie można uprawiać łucznictwo w Toruniu?

Artykuły z kategorii: Strzelectwo i survival

gdzie-w-warszawie-strzelac-z-wiatrowki

Gdzie w Warszawie strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki staje się coraz bardziej popularne. Najłatwiej jest oczywiście wybrać się na strzelnicę. Na wiatrówkę jednak nie trzeba mieć pozwolenia. A to oznacza, że można z niej strzelać także poza strzelnicami. Gdzie wybrać się w Warszawie, żeby postrzelać z wiatrówki?

czy-da-sie-rozpalic-ognisko-z-mokrego-drewna

Czy da się rozpalić ognisko z mokrego drewna?

Deszczowa lub zimowa pogoda może skutecznie utrudnić survivalowe przygody. Szczególnie pod względem możliwości rozpalenia ogniska. Przebywając w lesie mamy przecież do dyspozycji drzewo, niestety – przeważnie mokre. Jak rozpalić ognisko z takiego materiału?

miejsca-do-gry-w-asg-i-paintball-warszawa-i-okolice

Miejsca do gry w ASG i paintball – Warszawa i okolice

Zobacz gdzie są organizowane gry ASG i Paintball. Sprawdź nasze propozycje miejsc w województwie mazowieckim, w których zagrasz w ASG i paintball. Emocje gwarantowane!

asg-vs-paintball

ASG vs Paintball

Strzelectwo sportowe z replik broni asg i markerów paintball. Czym różni się rozgrywka? Zobacz połączenie treningu strzeleckiego z taktycznymi grami terenowymi.

dynamiczne-konkurencje-strzeleckie

Dynamiczne konkurencje strzeleckie

Do naszego kraju strzelanie dynamiczne przybyło z Niemiec. Jest ono strzelaniem sportowym, a co za tym idzie – dzieli się na różne konkurencje. Zobacz, czym charakteryzuje się strzelanie bojowe i poznaj jego konkurencje.

mity-na-temat-przetrwania-survival-praktyczny

Mity na temat przetrwania - survival praktyczny

Co zrobić, aby przeżyć spotkanie z niedźwiedziem lub rekinem? Jak znaleźć północ bez korzystania z kompasu? Co zrobić, gdy ukąsi cię wąż? Jak się zachować, gdy zaskoczy nas prąd lub zawirowanie wodne? Jak długo jesteśmy w stanie żyć bez jedzenia? Odpowiedz na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku obalającym mity a temat przetrwania.

rodzaje-wiatrowek-i-miejsca-w-ktorych-mozna-strzelac

Rodzaje wiatrówek i miejsca, w których można strzelać

Strzelanie z wiatrówki może być zarówno sportem, jak i rozrywką. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniej broni oraz właściwego miejsca, w którym można bezpiecznie postrzelać. Oto kilka podpowiedzi w zakresie strzelania z wiatrówki w Polsce.

strzelnice-w-polsce-gdzie-pojsc-postrzelac

Strzelnice w Polsce – gdzie pójść postrzelać?

Gdzie postrzelać z pistoletu, karabinu lub strzelby w Polsce? Zobaczcie lokalizację i ofertę strzelnic w większości polskich miast. Sprawdź mały przegląd strzelnic w największych polskich miastach.

sztuka-survivalu-czyli-jak-przezyc-w-trudnych-warunkach

Sztuka survivalu, czyli jak przeżyć w trudnych warunkach

Pustynne słońce, syberyjski mróz, bezpieczna jaskinia, rozbitek na morzu. Warto mieć plan na przeżycie w ekstremalnej sytuacji. 4 scenariusze survivalowe.

gdzie-w-warszawie-strzelac-z-wiatrowki

Gdzie w Warszawie strzelać z wiatrówki?

Strzelanie z wiatrówki staje się coraz bardziej popularne. Najłatwiej jest oczywiście wybrać się na strzelnicę. Na wiatrówkę jednak nie trzeba mieć pozwolenia. A to oznacza, że można z niej strzelać także poza strzelnicami. Gdzie wybrać się w Warszawie, żeby postrzelać z wiatrówki?

czy-da-sie-rozpalic-ognisko-z-mokrego-drewna

Czy da się rozpalić ognisko z mokrego drewna?

Deszczowa lub zimowa pogoda może skutecznie utrudnić survivalowe przygody. Szczególnie pod względem możliwości rozpalenia ogniska. Przebywając w lesie mamy przecież do dyspozycji drzewo, niestety – przeważnie mokre. Jak rozpalić ognisko z takiego materiału?

miejsca-do-gry-w-asg-i-paintball-warszawa-i-okolice

Miejsca do gry w ASG i paintball – Warszawa i okolice

Zobacz gdzie są organizowane gry ASG i Paintball. Sprawdź nasze propozycje miejsc w województwie mazowieckim, w których zagrasz w ASG i paintball. Emocje gwarantowane!

asg-vs-paintball

ASG vs Paintball

Strzelectwo sportowe z replik broni asg i markerów paintball. Czym różni się rozgrywka? Zobacz połączenie treningu strzeleckiego z taktycznymi grami terenowymi.

dynamiczne-konkurencje-strzeleckie

Dynamiczne konkurencje strzeleckie

Do naszego kraju strzelanie dynamiczne przybyło z Niemiec. Jest ono strzelaniem sportowym, a co za tym idzie – dzieli się na różne konkurencje. Zobacz, czym charakteryzuje się strzelanie bojowe i poznaj jego konkurencje.

mity-na-temat-przetrwania-survival-praktyczny

Mity na temat przetrwania - survival praktyczny

Co zrobić, aby przeżyć spotkanie z niedźwiedziem lub rekinem? Jak znaleźć północ bez korzystania z kompasu? Co zrobić, gdy ukąsi cię wąż? Jak się zachować, gdy zaskoczy nas prąd lub zawirowanie wodne? Jak długo jesteśmy w stanie żyć bez jedzenia? Odpowiedz na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku obalającym mity a temat przetrwania.

rodzaje-wiatrowek-i-miejsca-w-ktorych-mozna-strzelac

Rodzaje wiatrówek i miejsca, w których można strzelać

Strzelanie z wiatrówki może być zarówno sportem, jak i rozrywką. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniej broni oraz właściwego miejsca, w którym można bezpiecznie postrzelać. Oto kilka podpowiedzi w zakresie strzelania z wiatrówki w Polsce.

strzelnice-w-polsce-gdzie-pojsc-postrzelac

Strzelnice w Polsce – gdzie pójść postrzelać?

Gdzie postrzelać z pistoletu, karabinu lub strzelby w Polsce? Zobaczcie lokalizację i ofertę strzelnic w większości polskich miast. Sprawdź mały przegląd strzelnic w największych polskich miastach.

sztuka-survivalu-czyli-jak-przezyc-w-trudnych-warunkach

Sztuka survivalu, czyli jak przeżyć w trudnych warunkach

Pustynne słońce, syberyjski mróz, bezpieczna jaskinia, rozbitek na morzu. Warto mieć plan na przeżycie w ekstremalnej sytuacji. 4 scenariusze survivalowe.