Łucznictwo – strzelanie z łuku dla początkujących

Łucznictwo – strzelanie z łuku dla początkujących

Strzelanie z łuku to dyscyplina sięgająca swymi korzeniami do ery paleozoicznej. Na przestrzeni wieków strzelectwo rozwinęło się i ulepszyło. Obserwując turnieje łucznicze można pomyśleć, że łucznictwo nie jest wymagającą dyscypliną, choć jest to mylne wrażenie. Jak zatem nauczyć się strzelania z łuku?

Nauka odpowiedniej postawy i napinania łuku

strzelanie z łuku łuczniczka sportowa strzela

Łucznik oddaje celny strzał jedynie dzięki wyuczeniu prawidłowej postawy ciała. Początkujący łucznik może mieć problem z wyuczeniem odpowiedniej postawy podczas strzelania z łuku, ale zajmuje ona kluczowe miejsce podczas nauki łucznictwa. Zdarza się, że przy wyuczonym błędzie powtarzanym przy oddawaniu każdego strzału łucznik trafia do celu. Udaje się to właśnie dzięki automatyzacji tego ruchu, jednak najlepszym sposobem na szybką i efektowną naukę jest przestrzeganie zasad obowiązujących w podstawie nauczania łucznictwa. W początkowych stadiach nauczania łucznictwa warto pamiętać, by nie strzelać z łuku pod słońce, gdyż może to oślepić łucznika.

 

Instruktorzy łucznictwa i nie tylko w naszej bazie trenerów i instruktorów | Wszystkie lokalizacje

Instruktor strzelectwa

Prawidłowa postawa łucznicza | strzelanie z łuku dla początkujących

1. Stań bokiem do celu, tak by Twoje stopy były na linii łączącej Cię z celem

2. Wyprostuj biodra i barki (muszą znaleźć się równolegle do linii strzału)

3. Ręce trzymające łuk usytuuj nad linią strzału

4. Stopy postaw pewnie na podłożu (rozłóż ciężar ciała na całość stopy)

5. Stań w rozkroku nie większym niż szerokość bioder

6. Łokieć ręki, którą napinasz łuk powinien znaleźć się w linii prostej z celem i strzałą

7. Łokieć oraz staw barkowy ręki łuczniczej (tej, którą trzymasz łuk) wyprostuj i zablokuj

Napinanie łuku

1. Chwyć cięciwę palcami (tak, by znalazła się na pierwszym zgięciu palców)

2. Pozostałą część dłoni i palców pozostaw wyprostowaną

3. Nie ściskaj palcami nasadki (może to zrzucić strzałę z podstawki)

4. Dłoń powinna lekko trzymać łuk

5. Naciągnij cięciwę łuku tak, by dłoń z cięciwą oparła się o brodę (dłoń pod szczęką, cięciwa dotyka brody i nosa

Jak prawidłowo strzelać z łuku – unikaj błędów

Prawidłowe ułożenie palców. Cięciwa powinna znajdować się na załamaniu między paliczkami. Palec wskazujący nad strzałą, a serdeczny i środkowy pod strzałą.

Właściwe naciąganie cięciwy. Nie można łapać strzały palcami. Naciągaj cięciwę za pomocą mięśni pleców (a nie ramion). Ramię powinno znajdować się w tej samej linii co strzała. Następnie przyciągaj cięciwę do momentu, gdy palcem wskazującym dotkniesz brody. Cięciwa ma dotknąć ust i nosa.

Wpatrz się w środek tarczy. Strzałą namierzaj cel. Początkowo może być to trudne, jednak dojdziesz do wprawy z czasem.

Strzelaj. Powoli rozluźnij i wyprostuj palce. Płynnie puść strzałę.

Czytaj też: Czym jest survival?

Strzelanie z łuku dla początkujących – celowanie

Celne strzelanie z łuku to coś, co każdy początkujący łucznik chce osiągnąć. A w tym celu konieczne jest nabycie kilku umiejętności. Pierwszym krokiem do nauczenia się celności jest zorientowanie się, które oko mamy dominujące. Wyciągnij ręce przed siebie na wysokość ramion. Następnie złącz kciuki i palce wskazujące – utworzy się trójkąt. Spójrz przez trójkąt w dal i wybierz odległy punkt. Na zmianę patrz na punkt i jednym, i drugim okiem. Jeśli widzisz punkt w samym centrum trójkąta – wiesz, które oko u ciebie dominuje.

Podczas pierwszych treningów strzelania z łuku „ucieka” ci oko? To nic dziwnego. Jest to naturalne zachowanie mięśni. Z czasem oko przestanie drżeć i skupi się na punkcie, na który patrzysz. Możesz także korzystać z celownika. To żadna filozofia – najważniejsze jest, by ciągle ćwiczyć. Naucz się również koncentracji i cierpliwości. Bez tego niestety możesz się demotywować podczas nauki celowania w strzelaniu z łuku.

Strzelanie z łuku, czyli kreatywna forma spędzania wolnego czasu

Łucznictwo jest atrakcyjną aktywnością fizyczną. Nie bez znaczenia jest fakt, że łucznictwo dzieli się na wiele odmian m. in. łucznictwo sportowe, historyczne czy rekreacyjne , występuje również w formie zabaw dla dzieci. Taki podział łucznictwa gwarantuje znalezienie odpowiedniej dla siebie dyscypliny. Ponadto łucznictwo wpływa doskonale na zdolność koncentracji, zdyscyplinowanie, opanowanie, samodzielność, odporność psychiczną i samokontrolę.

Czym się kierować przy wyborze pierwszego łuku?

Wybór łuku to sprawa wyjątkowo indywidualna. Pierwszy łuk powinien być dostosowany do możliwości fizycznych konkretnego łucznika. Zbyt silny łuk może doprowadzić do wyuczenia się błędnych technik strzelania, czego w przyszłości trudno jest się wyzbyć. Naciąg łuku dla początkującego nie powinien przekraczać 10 kg u kobiet, u mężczyzn – 15 kg.

Typ łuku również ma duże znaczenie, szczególnie dla początkujących. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z łucznictwem najlepsze są łuki o prostym i długim łuczysku. Dzięki długim ramionom łuku strzała leci do celu bardzo precyzyjnie. Ponadto założenie cięciwy w takim łuku jest łatwiejsze niż w łuku krótkim. Długie łuki są prostsze w obsłudze, przez co idealnie nadają się dla początkujących. Warto wybrać jeden z prostych łuków – longbow (łuk długi angielski) lub flatbow (łuk płaski).

Zobacz także: Strzelectwo sportowe jak zacząć?

 

Strzelanie z łuku: Jak zadbać o łuk i sprzęt?

Pierwsza zasada – zadbaj o czystość łuku. Łuki wykonane z drewna warto natrzeć olejem lnianym raz w tygodniu. Powinno się je przechowywać w suchym i niezbyt ciepłym miejscu. Podobnie postępuj ze strzałami. W razie zwichrzenia bądź zgięcia lotki – zwilż ją gorącą parą i wygładź dłońmi. Cięciwy z naturalnych materiałów możesz nacierać woskiem pszczelim.

Strzelanie z łuku - nie takie straszne jak je malują

Łucznictwo nie należy do łatwych sportów, jednak przy odpowiednim nakładzie pracy każdy jest w stanie się go nauczyć. Strzelanie z łuku wymaga powtarzalności i dyscypliny. Każdy zdeterminowany początkujący – jeśli nabędzie już podstawy – nie będzie miał większego problemu z przyswojeniem kolejnych elementów tego sportu.


Powodzenia w nauce strzelania z łuku!

Chcesz przeczytać cały artykuł?

Dominika Górska 7 18 października 2019  20257

Dodaj komentarz

 • Anonimowy
  26 sierpnia 2020
  Sprobowalem w marcu,tego roku i, i zakochalem sie w lucznictwie.Fakt.Zdaje sobie sprawe ,ze mistrzem olimpijskim nie zostane(ale tez nie chce),ciagle sie ucze,ale strzelanie sprawia mi wielka frajde.
 • yogin2
  6 lipca 2020
  A ja na wesołym miasteczku zobaczyłem seniorite mówąca po hiszpańsku. Obsługuje atrakcje łucznicze, HA. Będę łucznikiem, ech kobiety.
 • 8 maja 2020
  Marzy mi się łuk
 • Kacper
  16 kwietnia 2019
  Jak dla mnie strzelanie z łuku jest najlepszym zajęciem na popołudnia. Najlepiej na świeżym powietrzu
 • Elo
  20 lipca 2017
  W sumie z przyjemnością bym spróbował strzelania z łuku
 • 14 października 2016
  Super artykuł i dobre strony związane z nauką to mi się podoba i marzy aby znowu zacząć strzelanie poczatkujace
 • Krystian
  12 września 2016
  Bardzo pomocny poradnik dla początkujących jak strzelać z łuku. Zwłaszcza warta uwagi jest prawidłowa postawa i sposób napinania łuku. Chyba wyskoczę w weekend postrzelać :) Wiecie gdzie można uprawiać łucznictwo w Toruniu?

Artykuły z kategorii: Strzelectwo i Survival

poznaj-zasady-sztuki-przetrwania-i-polacz-je-ze-wspaniala-przygoda

Poznaj zasady sztuki przetrwania i połącz je ze wspaniałą przygodą!

Sztuka przetrwania to umiejętność, którą powinni posiąść wszyscy Ci, którzy uwielbiają przygody i dalekie podróże w nieznane. Jest to zbiór zasad i umiejętność które przydają się w podróży. Poznaj je wszystkie i zasmakuj w przygodzie!

podstawy-przetrwania-jak-zrobic-pulapke-na-zwierzeta-oraz-je-upolowac

Podstawy przetrwania – jak zrobić pułapkę na zwierzęta oraz je upolować

Człowiek w ekstremalnych warunkach sam musi zadbać o własne przetrwanie. Warto w takiej sytuacji wiedzieć jak zapewnić sobie jedzenie. Poznaj sposoby konstruowania pułapek na zwierzęta oraz polowania na nie.

czym-charakteryzuje-sie-strzelectwo-sportowe

Czym charakteryzuje się strzelectwo sportowe?

Szeroko dostępna wiedza na temat różnych dyscyplin sportowych sprawia, że coraz więcej osób decyduję się na spróbowanie swoich sił w mniej popularnych dyscyplinach. Odpowiednia infrastruktura, ludzie z aktualną wiedzą tworzą miejsca, do których można się wybrać, spróbować czegoś nowego i przekonać się jak to naprawdę jest.

strzelanie-z-kuszy-czym-jest-ten-sport-czy-kazdy-moze-strzelac

Strzelanie z kuszy – czym jest ten sport? Czy każdy może strzelać?

Strzelanie z kuszy nie jest dosyć popularne w naszym kraju, jednak ma swoje grono zapaleńców. Nie wymaga dużego nakładu pieniężnego od kursantów, jednak wymaga maksimum skupienia i ostrożności. Czy każda chętna osoba może strzelać z kuszy. Czy ten sport jest legalny w Polsce?

pozwolenie-na-bron-czy-kazdy-moze-ja-posiadac

Pozwolenie na broń – czy każdy może ją posiadać?

Jesteś miłośnikiem broni? Chciałbyś ją kolekcjonować, ale nie wiesz czy jest to legalne? A może masz w domu kilka egzemplarzy broni i nie wiesz czy jest to legalny proceder? Pozwolenie na broń jest legalne. Trzeba tylko wiedzieć, co zrobić by zdobyć legalizację.

przezyj-niezapomniane-przygody-w-dziczy-i-dowiedz-sie-jak-w-niej-przetrwac

Przeżyj niezapomniane przygody w dziczy i dowiedz się jak w niej przetrwać!

Wiele z nas uwielbia wycieczki w siną dal i przygody z tym związane. Coraz częściej bierzemy namiot i śpiwór i udajemy się chociaż na kilkudniową przygodę życia. A co, jeżeli zapuścimy się głębiej, w dzicz? Jak sobie wtedy poradzić? Poznaj kilka zasad survivalu!

sztuka-przetrwania-w-terenie-lawinowym-sprawdz-co-wiesz-na-ten-temat

Sztuka przetrwania w terenie lawinowym - sprawdź, co wiesz na ten temat!

Choć góry to piękno krajobrazu i fantastyczne widoki natury, kryją w sobie ogromne niebezpieczeństwo. Pokrywy śnieżne na górskich szczytach mogą szybko zamienić się w lawinę, która w jednej chwili zjedzie w dół z dużą prędkością. Na czym polega sztuka przetrwania w terenie lawinowym? Podpowiadamy, o co zadbać, by poradzić sobie w najtrudniejszych warunkach.

twoj-pierwszy-raz-nauka-strzelania-z-broni-mysliwskiej-calkowicie-od-podstaw

Twój pierwszy raz: nauka strzelania z broni myśliwskiej całkowicie od podstaw

Poranne polowanie to jeden ze sportów opanowanych przez mężczyzn. Nie oznacza to oczywiście, że kobiety nie mają tu żadnych szans. Zanim jednak zdecydujemy się na wyprawę do lasu i strzelanie do dzikiej zwierzyny, musimy opanować pewne umiejętności. Zobacz, jak wygląda nauka strzelania z broni myśliwskiej, aby nie narobić niepotrzebnego hałasu i oszczędzić cierpienia celowi swoich polowań.

sprawdz-czy-dasz-rade-podpowiadamy-jak-przezyc-na-bezludnej-wyspie

Sprawdź, czy dasz radę! Podpowiadamy, jak przeżyć na bezludnej wyspie

Często pada hipotetyczne pytanie, co i kogo zabrać na bezludną wyspę. Nikt jednak nie zastanawia się, gdzie tak naprawdę szukać takiego miejsca. Podpowiadamy, jak przeżyć na bezludnej wyspie, jak się tam w ogóle dostać i czy trzeba obierać dalekie trasy, by przeżyć przygodę Toma Hanksa w “Cast Away”.

sprzet-survivalowy-co-musisz-o-nim-wiedziec-i-jakie-rzeczy-zabrac-na-wyprawe

Sprzęt survivalowy: co musisz o nim wiedzieć i jakie rzeczy zabrać na wyprawę?

Kursy z zakresu survivalu cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko szkoleniowcy cieszą się z tego powodu - również producenci specjalistycznego ekwipunku mogą spać spokojnie. Sztuka przetrwania dla wielu staje się wyzwaniem samym w sobie, a sprzęt survivalowy to coś, po co sięgamy w pierwszej kolejności. Jak wybrać najlepszy i co stanowi must have każdej survivalowej wyprawy?

poznaj-zasady-sztuki-przetrwania-i-polacz-je-ze-wspaniala-przygoda

Poznaj zasady sztuki przetrwania i połącz je ze wspaniałą przygodą!

Sztuka przetrwania to umiejętność, którą powinni posiąść wszyscy Ci, którzy uwielbiają przygody i dalekie podróże w nieznane. Jest to zbiór zasad i umiejętność które przydają się w podróży. Poznaj je wszystkie i zasmakuj w przygodzie!

podstawy-przetrwania-jak-zrobic-pulapke-na-zwierzeta-oraz-je-upolowac

Podstawy przetrwania – jak zrobić pułapkę na zwierzęta oraz je upolować

Człowiek w ekstremalnych warunkach sam musi zadbać o własne przetrwanie. Warto w takiej sytuacji wiedzieć jak zapewnić sobie jedzenie. Poznaj sposoby konstruowania pułapek na zwierzęta oraz polowania na nie.

czym-charakteryzuje-sie-strzelectwo-sportowe

Czym charakteryzuje się strzelectwo sportowe?

Szeroko dostępna wiedza na temat różnych dyscyplin sportowych sprawia, że coraz więcej osób decyduję się na spróbowanie swoich sił w mniej popularnych dyscyplinach. Odpowiednia infrastruktura, ludzie z aktualną wiedzą tworzą miejsca, do których można się wybrać, spróbować czegoś nowego i przekonać się jak to naprawdę jest.

strzelanie-z-kuszy-czym-jest-ten-sport-czy-kazdy-moze-strzelac

Strzelanie z kuszy – czym jest ten sport? Czy każdy może strzelać?

Strzelanie z kuszy nie jest dosyć popularne w naszym kraju, jednak ma swoje grono zapaleńców. Nie wymaga dużego nakładu pieniężnego od kursantów, jednak wymaga maksimum skupienia i ostrożności. Czy każda chętna osoba może strzelać z kuszy. Czy ten sport jest legalny w Polsce?

pozwolenie-na-bron-czy-kazdy-moze-ja-posiadac

Pozwolenie na broń – czy każdy może ją posiadać?

Jesteś miłośnikiem broni? Chciałbyś ją kolekcjonować, ale nie wiesz czy jest to legalne? A może masz w domu kilka egzemplarzy broni i nie wiesz czy jest to legalny proceder? Pozwolenie na broń jest legalne. Trzeba tylko wiedzieć, co zrobić by zdobyć legalizację.

przezyj-niezapomniane-przygody-w-dziczy-i-dowiedz-sie-jak-w-niej-przetrwac

Przeżyj niezapomniane przygody w dziczy i dowiedz się jak w niej przetrwać!

Wiele z nas uwielbia wycieczki w siną dal i przygody z tym związane. Coraz częściej bierzemy namiot i śpiwór i udajemy się chociaż na kilkudniową przygodę życia. A co, jeżeli zapuścimy się głębiej, w dzicz? Jak sobie wtedy poradzić? Poznaj kilka zasad survivalu!

sztuka-przetrwania-w-terenie-lawinowym-sprawdz-co-wiesz-na-ten-temat

Sztuka przetrwania w terenie lawinowym - sprawdź, co wiesz na ten temat!

Choć góry to piękno krajobrazu i fantastyczne widoki natury, kryją w sobie ogromne niebezpieczeństwo. Pokrywy śnieżne na górskich szczytach mogą szybko zamienić się w lawinę, która w jednej chwili zjedzie w dół z dużą prędkością. Na czym polega sztuka przetrwania w terenie lawinowym? Podpowiadamy, o co zadbać, by poradzić sobie w najtrudniejszych warunkach.

twoj-pierwszy-raz-nauka-strzelania-z-broni-mysliwskiej-calkowicie-od-podstaw

Twój pierwszy raz: nauka strzelania z broni myśliwskiej całkowicie od podstaw

Poranne polowanie to jeden ze sportów opanowanych przez mężczyzn. Nie oznacza to oczywiście, że kobiety nie mają tu żadnych szans. Zanim jednak zdecydujemy się na wyprawę do lasu i strzelanie do dzikiej zwierzyny, musimy opanować pewne umiejętności. Zobacz, jak wygląda nauka strzelania z broni myśliwskiej, aby nie narobić niepotrzebnego hałasu i oszczędzić cierpienia celowi swoich polowań.

sprawdz-czy-dasz-rade-podpowiadamy-jak-przezyc-na-bezludnej-wyspie

Sprawdź, czy dasz radę! Podpowiadamy, jak przeżyć na bezludnej wyspie

Często pada hipotetyczne pytanie, co i kogo zabrać na bezludną wyspę. Nikt jednak nie zastanawia się, gdzie tak naprawdę szukać takiego miejsca. Podpowiadamy, jak przeżyć na bezludnej wyspie, jak się tam w ogóle dostać i czy trzeba obierać dalekie trasy, by przeżyć przygodę Toma Hanksa w “Cast Away”.

sprzet-survivalowy-co-musisz-o-nim-wiedziec-i-jakie-rzeczy-zabrac-na-wyprawe

Sprzęt survivalowy: co musisz o nim wiedzieć i jakie rzeczy zabrać na wyprawę?

Kursy z zakresu survivalu cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko szkoleniowcy cieszą się z tego powodu - również producenci specjalistycznego ekwipunku mogą spać spokojnie. Sztuka przetrwania dla wielu staje się wyzwaniem samym w sobie, a sprzęt survivalowy to coś, po co sięgamy w pierwszej kolejności. Jak wybrać najlepszy i co stanowi must have każdej survivalowej wyprawy?