Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia

Lordoza lędźwiowa i szyjna  a siłownia – ćwiczenia

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.

Wada prawidłowej postawy – lordoza

Niektóre części kręgosłupa są wygięte w naturalny sposób. Zabezpieczają one  głowę przed wstrząsami i zapewniają prawidłową postawę ciała. Wada postawy związana z lordozą (plecy wklęsłe) to nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dolnej części pleców. Lordoza patologiczna występuje w momencie zbyt wielkiego załamania pleców w odcinku lędźwiowym lub szyjnym. Zaniedbanie stopniowo pogłębiającego się problemu lordozy szyjnej i lędźwiowej może doprowadzić do występowania przewlekłych bóli pleców i artretyzmu. Do głównych przyczyn występowania bardzo popularnej wady postawy zaliczamy np.:

- występowanie innych wad postawy m.in. kifozy

- występowanie powikłań pourazowych

- posiadanie licznych schorzeń np. krzywicy, zapalenia krążków międzykręgowych, kręgozmyk

Główne objawy występowania lordozy lędźwiowej

Człowiek, który boryka się z posiadaniem lordozy lędźwiowej, wyglądem przypomina osobę, która na siłę stara się utrzymać prostą pozycję. Między dolną a górną częścią kręgosłupa tworzy się charakterystyczna litera C. Do głównych cech wyglądu osoby z lordozą zaliczamy:

- wklęsłe plecy

- nadmiernie uwypuklone pośladki

- wypięty brzuch

Dodatkowo, objawy lordozy lędźwiowej nie tylko mogą być  widoczne w wyglądzie zewnętrznym. Przede wszystkim mogą pojawić się dolegliwości związane z bólem kręgosłupa w dolnym odcinku pleców. Towarzyszą temu skurcze mięśniowe, mrowienie oraz drętwienie  nóg. Nie można lekceważyć  objawów występowania  lordozy lędźwiowej i szyjnej.

Niebezpieczna wada – lordoza szyjna

Naturalne wygięcie kręgosłupa do przodu występuje w odcinku krzyżowym i szyjnym.  Śmiało można stwierdzić, że kręgosłup przypominający  swoim kształtem literę S  działa jak amortyzator.  Wygięcie odcinka szyjnego  do przodu  jest potrzebne do zapewnienia prawidłowej postawy głowy bez nadwyrężania mięśni i wiązadeł.   Na występowanie lordozy szyjnej może wpływać wiele czynników. Najczęściej wada  odcinka szyjnego polega na całkowitym lub częściowym spłaszczeniu  naturalnych krzywizn.  Zmiany mogą prowadzić do występowania bardzo bolesnych  objawów wymagających natychmiastowego leczenia lordozy szyjnej.

Rehabilitacja – leczenie  lordozy szyjnej
lordoza lędźwiowa

Leczenie spłaszczenia fizjologicznych krzywizn  odcinka szyjnego wymaga  regularnej rehabilitacji,  która powinna trwać przynajmniej 3 miesiące. Każdy specjalista  dopasowuje ćwiczenia do  indywidualnych potrzeb  chorego.  Celem dobranych  ćwiczeń jest wyeliminowanie występującego bólu  podczas ich wykonywania. Dodatkowo,  ćwiczenia na lordozę szyjną  pomagają  w korekcie postawy i  rozluźniają mięśnia. Ważne jest, aby  chora osoba wykonywała je prawidłowo, aby nie pogłębić istniejącej już wady.  Najczęściej zestaw ćwiczeń rehabilitacyjnych  wybierany jest we współpracy z lekarzem i   fizjoterapeutą.    Osoby borykające się z lordoza  szyjną  lub lędźwiową powinny szczególnie uważać podczas wykonywania ćwiczeń na siłowni.

Lordoza a siłownia –  na co należy zwracać uwagę?

Podczas występowania wady kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym należy zwracać szczególną  uwagę na zestaw wykonywanych ćwiczeń na siłowni.  Osoba borykająca się z  występowaniem lordozy lędźwiowej powinna unikać  ćwiczeń  obciążających.  Należy wykluczyć wszelkiego rodzaju przysiady ze sztangą i unoszenie hantli wzdłuż tułowia.  Przysiady należy wykonywać wyłącznie na maszynie.   Osoba  mająca problem z lordozą powinna zwracać szczególną uwagę na  odpowiednie rozciąganie przed rozgrzaniem i  po rozgrzaniu mięśni.  W ciągu całego treningu na siłowni  należy pamiętać o  prawidłowej podstawie ciała  podczas wykonywania ćwiczeń!

W przypadku pogłębionej lordozy należy wzmocnić mięśnie  przykurczowe m.in.  pośladków i lędźwiowe.  Dobrze jest także wzmocnić mięśnie brzucha.   

Najlepiej jest wykonywać ćwiczenia  na siłowni  przy asyście odpowiedniej osoby. Warto skorzystać z pomocy trenera personalnego lub fizjoterapeuty, który będzie bacznie obserwował prawidłowe wykonywanie wszystkich ćwiczeń na lordozę.  Instruktor sportowy  pomoże  Ci  ułożyć odpowiedni plan treningowy, który  będzie dostosowany do  indywidualnych potrzeb. Bezpieczeństwo to podstawa udanego treningu.

AKTUALIZACJA 2020
lordoza ćwiczenia

Pogłębiona lordoza - sprawdzone ćwiczenia na wklęsłe plecy

Jeśli słyszysz, że chodzisz jak kaczuszka lub że masz wklęsłe plecy, najprawdopodobniej masz dość popularną wadę postawy. Pogłębiona lordoza lędźwiowa to obok skoliozy i pleców okrągłych częsta dolegliwość. Aby skutecznie zmniejszyć wadę i poprawić sylwetkę, konieczne jest wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych. Lordoza nie ma szans!

Na czym polega lordoza: charakterystyka i przyczyny

Naturalne krzywizny kręgosłupa sprawiają, że nasza postawa, mimo wygięcia grzbietu w kilku miejscach, jest prosta. Głowa ustawiona jest w prawidłowy sposób względem tułowia, a szkielet jest chroniony przed wstrząsami. Niestety, coraz częściej stwierdza się tzw. hiperlordozę, czyli plecy wklęsłe. Ta wada postawy polega na nadmiernym wygięciu grzbietu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, przez co plecy są wklęsłe, brzuch wypięty, a pośladki zdecydowanie bardziej uwypuklone. Przyczyny pogłębionej lordozy nie są jednoznaczne - najczęściej wada postawy wynika z innej np. pogłębionej kifozy lub z urazów (zwichnięcie biodra). W skrajnych przypadkach lordoza może być efektem powikłań chorób układu oddechowego jak np. gruźlica. Odpowiednio wczesna diagnoza lordozy może sprawić, że ewentualna gimnastyka korekcyjna zmniejszy wadę i pozwoli na zachowanie higieny kręgosłupa.

Lordoza ćwiczenia korekcyjne: wzmocnij mięśnie brzucha

W diagnostyce lordozy często pomocne jest badanie RTG kręgosłupa. Zdecydowana większość przypadków nie wymaga specjalistycznego leczenia, wystarczą tak naprawdę ćwiczenia korekcyjne, dzięki którym lordoza ulegnie zmniejszeniu. Ponieważ za naturalną lordozę w tym odcinku grzbietu odpowiadają mięśnie pasa lędźwiowego, najprostsze jest wzmocnienie właśnie ich. Zacznij od mięśni brzucha - ćwiczenia na lordozę wykonujesz bez dodatkowych obciążeń, liczy się skrupulatność i technika. Wykonaj spięcia brzucha w leżeniu tyłem na macie i skręty tułowia w leżeniu tyłem. Dobrze sprawdzą się też boczne spięcia tułowia, które nie tylko wzmocnią mm. proste brzucha, ale jednocześnie zwiększą wytrzymałość mm. skośnych wewnętrznych i zewnętrznych. Każde z tych ćwiczeń wykonuj w liczbie ok. 20 powtórzeń około 3-4 serie. Taki trening wykonuj min. 3 razy w tygodniu.

Rozciąganie pośladków i koci grzbiet: pogłębiona lordoza ćwiczenia
wady kręgosłupa

Pogłębiona lordoza to także ćwiczenia mm. grzbietu oraz rozciąganie. Jeśli problem nie jest zaawansowany i nie wymaga leczenia, łatwo zredukujesz widoczność wady. Na początek rozciąganie mm. pośladkowych. Połóż się na plecach i zegnij jedną nogę w kolanie Druga pozostaje wyprostowana i cały czas przylega do podłoża. Zgiętą nogę przyciągnij do klatki piersiowej. Dociśnij kolano dłońmi i wytrzymaj przez ok. 20 sekund, a następnie zmień nogi. Profilaktyczne ćwiczenia na lordozę to również koci grzbiet znany m.in. z gimnastyki w szkole podstawowej. W klęku podpartym wypychaj kręgosłup raz w górę, raz w dół. Pamiętaj o odpowiednim oddychaniu i ostrożności podczas pracy mięśniami grzbietu, tak by nie narazić się na niepotrzebne przeciążenia.

Pogłębiona lordoza ćwiczenia: jakich efektów się spodziewać?

Jeśli podejdziesz do zadania całkowicie na serio, możesz spodziewać się naprawdę dobrych efektów. Ćwiczenia na pogłębioną lordozę pozwolą ci na zmniejszenie widoczności wady postawy i skutecznie poprawią twój komfort codziennego życia. Wszystkie czynności, które dotychczas sprawiały ci trudność, przestają takie być. Co ważniejsze, przeciążone mm. prostowniki grzbietu będą mogły wreszcie odetchnąć z ulgą, a wzmocnione mm. brzucha pozwolą na wykonywanie codziennych ruchów bez najmniejszych przeszkód. Pamiętaj, że ćwiczenia na lordozę sprawdzą się jedynie wówczas, gdy wada nie jest bardzo zaawansowana. Dlatego tak ważna jest odpowiednio szybka reakcja i jak najszybsze działanie. Jeśli tylko możesz, wykonuj regularnie ćwiczenia korekcyjne, a nadmiernie wygięty kręgosłup lędźwiowy przestanie być twoim utrapieniem.

~ Aleks Dorosiński

Chcesz przeczytać cały artykuł?

admin 1 15 kwietnia 2020  5383

Dodaj komentarz

  • Ela
    4 maja 2020
    Uwielbiam chodzić na siłownię, ale to jest dla mnie straszny ból. Oczywiście ćwiczenia pomagają się tego bólu pozbyć, ale trzeba dokładnie wiedzieć, jak ćwiczyć. To też często jest indywidualne i ustala się to metodą prób i błędów. Fajne kompendium wiedzy na ten temat [moderowane] Ja osobiście zastanawiam się nad ostateczną opcją, czyli operacja.

Artykuły z kategorii: Fizjoterapia i Masaż

boli-cie-lokiec-sprawdz-czy-nie-cierpisz-z-powodu-lokcia-tenisisty

Boli Cię łokieć? Sprawdź, czy nie cierpisz z powodu łokcia tenisisty!

Łokieć tenisisty to powszechna nazwa schorzenia związanego z bólem stawu łokciowego po zewnętrznej stronie kończyny. Mimo nazwy nie ma nic wspólnego z grą w tenisa, a sama dolegliwość występuje najczęściej u osób pracujących fizycznie, ale także tych, które są narażone na przeciążenia. Łokieć tenisisty związany jest z nieprawidłowym przyczepem ścięgien do kości, co przyczynia się do powstawania mikrourazów.

rodzaje-masazu-sprawdz-ktore-zabiegi-sa-dla-ciebie

Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?

skuteczny-masaz-twarzy-sprawdz-na-czym-polega-i-sprobuj-go-w-domu

Skuteczny masaż twarzy? Sprawdź, na czym polega i spróbuj go w domu

Wykonywane systematycznie zabiegi na skórę to świetny sposób na zachowanie jej najlepszej kondycji. Ale to nie tylko peeling czy nawilżanie czynią naszą skórę fantastyczną i idealnie piękną. To także terapia manualna z wykorzystaniem dodatkowych olejków lub akcesoriów ujędrniających. Jak wygląda masaż twarzy? Jak często go stosować i czy każdy może sobie na to pozwolić?

uposazenie-fachowca-od-uslug-profesjonalnych-ile-zarabia-fizjoterapeuta

Uposażenie fachowca od usług profesjonalnych. Ile zarabia fizjoterapeuta?

Coraz większe tempo życia sprawia, że zawód fizjoterapeuty staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla osób potrzebujących profesjonalnych usług. Niestety, mało kto wie, jak jest naprawdę i ile zarabia fizjoterapeuta. Jak wygląda sytuacja finansowa terapeutów w Polsce i czy ten biznes się opłaca?

masaz-bowena-poznaj-fenomen-delikatnej-terapii-manualnej

Masaż Bowena: poznaj fenomen delikatnej terapii manualnej

Według wielu zwolenników technik Bowena, terapia manualna wykonywana w ten sposób leczy wiele schorzeń. I choć minęło już wiele lat odkąd wprowadzono ją w życie, to masaż Bowena przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Na czym dokładnie polega ta metoda, jak działa i komu jest wskazana?

prosty-masaz-plecow-i-twarzy-zobacz-jakie-to-latwe

Prosty masaż pleców i twarzy - zobacz, jakie to łatwe!

XXI wiek to dla wielu z nas ciągły pęd. Goniące terminy jeszcze bardziej wpychają nas w wyścigową spiralę, co szybko może się odbić na naszym zdrowiu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam znaleźć chwilę odprężenia może być prosty masaż. Może to być także sposób na zwalczenie bólu, który występuje głównie w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Jak wykonać prosty masaż i ile to kosztuje?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?

boli-cie-lokiec-sprawdz-czy-nie-cierpisz-z-powodu-lokcia-tenisisty

Boli Cię łokieć? Sprawdź, czy nie cierpisz z powodu łokcia tenisisty!

Łokieć tenisisty to powszechna nazwa schorzenia związanego z bólem stawu łokciowego po zewnętrznej stronie kończyny. Mimo nazwy nie ma nic wspólnego z grą w tenisa, a sama dolegliwość występuje najczęściej u osób pracujących fizycznie, ale także tych, które są narażone na przeciążenia. Łokieć tenisisty związany jest z nieprawidłowym przyczepem ścięgien do kości, co przyczynia się do powstawania mikrourazów.

rodzaje-masazu-sprawdz-ktore-zabiegi-sa-dla-ciebie

Rodzaje masażu: sprawdź, które zabiegi są dla ciebie!

Różnorodność usług z zakresu terapii manualnej jest wyjątkowo duża. Do dyspozycji mamy kilkanaście rodzajów masażu, a każdy z nich inaczej wpływa na nasz organizm i kompleksy mięśniowe. Na czym polega każdy z nich i który będzie tym najlepszym w konkretnym przypadku?

skuteczny-masaz-twarzy-sprawdz-na-czym-polega-i-sprobuj-go-w-domu

Skuteczny masaż twarzy? Sprawdź, na czym polega i spróbuj go w domu

Wykonywane systematycznie zabiegi na skórę to świetny sposób na zachowanie jej najlepszej kondycji. Ale to nie tylko peeling czy nawilżanie czynią naszą skórę fantastyczną i idealnie piękną. To także terapia manualna z wykorzystaniem dodatkowych olejków lub akcesoriów ujędrniających. Jak wygląda masaż twarzy? Jak często go stosować i czy każdy może sobie na to pozwolić?

uposazenie-fachowca-od-uslug-profesjonalnych-ile-zarabia-fizjoterapeuta

Uposażenie fachowca od usług profesjonalnych. Ile zarabia fizjoterapeuta?

Coraz większe tempo życia sprawia, że zawód fizjoterapeuty staje się bardzo atrakcyjny, zwłaszcza dla osób potrzebujących profesjonalnych usług. Niestety, mało kto wie, jak jest naprawdę i ile zarabia fizjoterapeuta. Jak wygląda sytuacja finansowa terapeutów w Polsce i czy ten biznes się opłaca?

masaz-bowena-poznaj-fenomen-delikatnej-terapii-manualnej

Masaż Bowena: poznaj fenomen delikatnej terapii manualnej

Według wielu zwolenników technik Bowena, terapia manualna wykonywana w ten sposób leczy wiele schorzeń. I choć minęło już wiele lat odkąd wprowadzono ją w życie, to masaż Bowena przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Na czym dokładnie polega ta metoda, jak działa i komu jest wskazana?

prosty-masaz-plecow-i-twarzy-zobacz-jakie-to-latwe

Prosty masaż pleców i twarzy - zobacz, jakie to łatwe!

XXI wiek to dla wielu z nas ciągły pęd. Goniące terminy jeszcze bardziej wpychają nas w wyścigową spiralę, co szybko może się odbić na naszym zdrowiu. Rozwiązaniem, które pozwoli nam znaleźć chwilę odprężenia może być prosty masaż. Może to być także sposób na zwalczenie bólu, który występuje głównie w okolicach kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego. Jak wykonać prosty masaż i ile to kosztuje?

masaz-balijski-poznaj-jego-tajemnice-i-odprez-swoje-cialo-i-umysl

Masaż balijski - poznaj jego tajemnice i odpręż swoje ciało i umysł

Relaksujące masaże dalekowschodnie cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Masaż balijski łączy w sobie zarówno refleksoterapię i aromaterapię z akupresurą. Wszystkie te zabiegi stosowane bezpośrednio na skórę dają świetne efekty wpływające kompleksowo na organizm. Czym jest tajemniczy masaż balijski?

relaksujacy-masaz-swieca-aromatyczna-daj-sobie-czas-na-ukojenie

Relaksujący masaż świecą aromatyczną - daj sobie czas na ukojenie

Pracujemy dużo i dążymy do absolutnej perfekcji. Bierzemy na swoje bardzo często więcej niż możemy udźwignąć, dlatego z pełną stanowczością zasługujemy na odrobinę relaksu. Odprężający masaż świecą aromatyczną dostępny jest w ofercie wielu studiów SPA i gabinetów medycyny estetycznej. Na czym polega ten zabieg, jak wpływa na nasze ciało i zmysły i co najważniejsze: ile to kosztuje?

zakres-ruchu-w-stawach-zobacz-czy-wszystko-u-ciebie-w-porzadku

Zakres ruchu w stawach - zobacz, czy wszystko u ciebie w porządku!

Być może pomyślisz, że to banał, ale odpowiednia mobilność stawów pozwoli ci na wykonywanie codziennych czynności bez ograniczeń. Zobacz, czy twój zakres ruchu w stawach jest wystarczający. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, spróbuj wykonać ćwiczenia na zwiększenie mobilności. Powinny pomóc!

gdy-bol-nie-daje-ci-funkcjonowac-jaki-masaz-przy-rwie-kulszowej

Gdy ból nie daje ci funkcjonować - jaki masaż przy rwie kulszowej?

Nagły ból w okolicach lędźwi, uczucie osłabienia i drętwienie mięśni zespołu tylnej taśmy. Właśnie w taki sposób objawia się schorzenie zwane potocznie jako rwa kulszowa. Ból może narastać nawet podczas leżenia na plecach. Czym jest rwa kulszowa i jaki masaż może pomóc przetrwać ten trudny moment?