Lordoza lędźwiowa i szyjna a siłownia – ćwiczenia

Pozycja siedząca zdominowała życie współczesnego człowieka. Coraz więcej ludzi boryka się z problemami prawidłowej postawy kręgosłupa. Popularną wadą jest nadmierne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców – lordoza. Nieleczona lordoza może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych powikłań. Warto wykonywać ćwiczenia na lordozę na siłowni. Dowiedz się, na czym polega leczenie lordozy szyjnej i lędźwiowej. Przewiń artykuł, żeby zobaczyć aktualizację.
Wada prawidłowej postawy – lordoza
Niektóre części kręgosłupa są wygięte w naturalny sposób. Zabezpieczają one głowę przed wstrząsami i zapewniają prawidłową postawę ciała. Wada postawy związana z lordozą (plecy wklęsłe) to nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dolnej części pleców. Lordoza patologiczna występuje w momencie zbyt wielkiego załamania pleców w odcinku lędźwiowym lub szyjnym. Zaniedbanie stopniowo pogłębiającego się problemu lordozy szyjnej i lędźwiowej może doprowadzić do występowania przewlekłych bóli pleców i artretyzmu. Do głównych przyczyn występowania bardzo popularnej wady postawy zaliczamy np.:
- występowanie innych wad postawy m.in. kifozy
- występowanie powikłań pourazowych
- posiadanie licznych schorzeń np. krzywicy, zapalenia krążków międzykręgowych, kręgozmyk
Główne objawy występowania lordozy lędźwiowej
Człowiek, który boryka się z posiadaniem lordozy lędźwiowej, wyglądem przypomina osobę, która na siłę stara się utrzymać prostą pozycję. Między dolną a górną częścią kręgosłupa tworzy się charakterystyczna litera C. Do głównych cech wyglądu osoby z lordozą zaliczamy:
- wklęsłe plecy
- nadmiernie uwypuklone pośladki
- wypięty brzuch
Dodatkowo, objawy lordozy lędźwiowej nie tylko mogą być widoczne w wyglądzie zewnętrznym. Przede wszystkim mogą pojawić się dolegliwości związane z bólem kręgosłupa w dolnym odcinku pleców. Towarzyszą temu skurcze mięśniowe, mrowienie oraz drętwienie nóg. Nie można lekceważyć objawów występowania lordozy lędźwiowej i szyjnej.
Niebezpieczna wada – lordoza szyjna
Naturalne wygięcie kręgosłupa do przodu występuje w odcinku krzyżowym i szyjnym. Śmiało można stwierdzić, że kręgosłup przypominający swoim kształtem literę S działa jak amortyzator. Wygięcie odcinka szyjnego do przodu jest potrzebne do zapewnienia prawidłowej postawy głowy bez nadwyrężania mięśni i wiązadeł. Na występowanie lordozy szyjnej może wpływać wiele czynników. Najczęściej wada odcinka szyjnego polega na całkowitym lub częściowym spłaszczeniu naturalnych krzywizn. Zmiany mogą prowadzić do występowania bardzo bolesnych objawów wymagających natychmiastowego leczenia lordozy szyjnej.
Rehabilitacja – leczenie lordozy szyjnej

Leczenie spłaszczenia fizjologicznych krzywizn odcinka szyjnego wymaga regularnej rehabilitacji, która powinna trwać przynajmniej 3 miesiące. Każdy specjalista dopasowuje ćwiczenia do indywidualnych potrzeb chorego. Celem dobranych ćwiczeń jest wyeliminowanie występującego bólu podczas ich wykonywania. Dodatkowo, ćwiczenia na lordozę szyjną pomagają w korekcie postawy i rozluźniają mięśnia. Ważne jest, aby chora osoba wykonywała je prawidłowo, aby nie pogłębić istniejącej już wady. Najczęściej zestaw ćwiczeń rehabilitacyjnych wybierany jest we współpracy z lekarzem i fizjoterapeutą. Osoby borykające się z lordoza szyjną lub lędźwiową powinny szczególnie uważać podczas wykonywania ćwiczeń na siłowni.
Lordoza a siłownia – na co należy zwracać uwagę?
Podczas występowania wady kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i szyjnym należy zwracać szczególną uwagę na zestaw wykonywanych ćwiczeń na siłowni. Osoba borykająca się z występowaniem lordozy lędźwiowej powinna unikać ćwiczeń obciążających. Należy wykluczyć wszelkiego rodzaju przysiady ze sztangą i unoszenie hantli wzdłuż tułowia. Przysiady należy wykonywać wyłącznie na maszynie. Osoba mająca problem z lordozą powinna zwracać szczególną uwagę na odpowiednie rozciąganie przed rozgrzaniem i po rozgrzaniu mięśni. W ciągu całego treningu na siłowni należy pamiętać o prawidłowej podstawie ciała podczas wykonywania ćwiczeń!
W przypadku pogłębionej lordozy należy wzmocnić mięśnie przykurczowe m.in. pośladków i lędźwiowe. Dobrze jest także wzmocnić mięśnie brzucha.
Najlepiej jest wykonywać ćwiczenia na siłowni przy asyście odpowiedniej osoby. Warto skorzystać z pomocy trenera personalnego lub fizjoterapeuty, który będzie bacznie obserwował prawidłowe wykonywanie wszystkich ćwiczeń na lordozę. Instruktor sportowy pomoże Ci ułożyć odpowiedni plan treningowy, który będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb. Bezpieczeństwo to podstawa udanego treningu.
Pogłębiona lordoza - sprawdzone ćwiczenia na wklęsłe plecy
Jeśli słyszysz, że chodzisz jak kaczuszka lub że masz wklęsłe plecy, najprawdopodobniej masz dość popularną wadę postawy. Pogłębiona lordoza lędźwiowa to obok skoliozy i pleców okrągłych częsta dolegliwość. Aby skutecznie zmniejszyć wadę i poprawić sylwetkę, konieczne jest wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych. Lordoza nie ma szans!
Na czym polega lordoza: charakterystyka i przyczyny
Naturalne krzywizny kręgosłupa sprawiają, że nasza postawa, mimo wygięcia grzbietu w kilku miejscach, jest prosta. Głowa ustawiona jest w prawidłowy sposób względem tułowia, a szkielet jest chroniony przed wstrząsami. Niestety, coraz częściej stwierdza się tzw. hiperlordozę, czyli plecy wklęsłe. Ta wada postawy polega na nadmiernym wygięciu grzbietu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, przez co plecy są wklęsłe, brzuch wypięty, a pośladki zdecydowanie bardziej uwypuklone. Przyczyny pogłębionej lordozy nie są jednoznaczne - najczęściej wada postawy wynika z innej np. pogłębionej kifozy lub z urazów (zwichnięcie biodra). W skrajnych przypadkach lordoza może być efektem powikłań chorób układu oddechowego jak np. gruźlica. Odpowiednio wczesna diagnoza lordozy może sprawić, że ewentualna gimnastyka korekcyjna zmniejszy wadę i pozwoli na zachowanie higieny kręgosłupa.
Lordoza ćwiczenia korekcyjne: wzmocnij mięśnie brzucha
W diagnostyce lordozy często pomocne jest badanie RTG kręgosłupa. Zdecydowana większość przypadków nie wymaga specjalistycznego leczenia, wystarczą tak naprawdę ćwiczenia korekcyjne, dzięki którym lordoza ulegnie zmniejszeniu. Ponieważ za naturalną lordozę w tym odcinku grzbietu odpowiadają mięśnie pasa lędźwiowego, najprostsze jest wzmocnienie właśnie ich. Zacznij od mięśni brzucha - ćwiczenia na lordozę wykonujesz bez dodatkowych obciążeń, liczy się skrupulatność i technika. Wykonaj spięcia brzucha w leżeniu tyłem na macie i skręty tułowia w leżeniu tyłem. Dobrze sprawdzą się też boczne spięcia tułowia, które nie tylko wzmocnią mm. proste brzucha, ale jednocześnie zwiększą wytrzymałość mm. skośnych wewnętrznych i zewnętrznych. Każde z tych ćwiczeń wykonuj w liczbie ok. 20 powtórzeń około 3-4 serie. Taki trening wykonuj min. 3 razy w tygodniu.
Rozciąganie pośladków i koci grzbiet: pogłębiona lordoza ćwiczenia

Pogłębiona lordoza to także ćwiczenia mm. grzbietu oraz rozciąganie. Jeśli problem nie jest zaawansowany i nie wymaga leczenia, łatwo zredukujesz widoczność wady. Na początek rozciąganie mm. pośladkowych. Połóż się na plecach i zegnij jedną nogę w kolanie Druga pozostaje wyprostowana i cały czas przylega do podłoża. Zgiętą nogę przyciągnij do klatki piersiowej. Dociśnij kolano dłońmi i wytrzymaj przez ok. 20 sekund, a następnie zmień nogi. Profilaktyczne ćwiczenia na lordozę to również koci grzbiet znany m.in. z gimnastyki w szkole podstawowej. W klęku podpartym wypychaj kręgosłup raz w górę, raz w dół. Pamiętaj o odpowiednim oddychaniu i ostrożności podczas pracy mięśniami grzbietu, tak by nie narazić się na niepotrzebne przeciążenia.
Pogłębiona lordoza ćwiczenia: jakich efektów się spodziewać?
Jeśli podejdziesz do zadania całkowicie na serio, możesz spodziewać się naprawdę dobrych efektów. Ćwiczenia na pogłębioną lordozę pozwolą ci na zmniejszenie widoczności wady postawy i skutecznie poprawią twój komfort codziennego życia. Wszystkie czynności, które dotychczas sprawiały ci trudność, przestają takie być. Co ważniejsze, przeciążone mm. prostowniki grzbietu będą mogły wreszcie odetchnąć z ulgą, a wzmocnione mm. brzucha pozwolą na wykonywanie codziennych ruchów bez najmniejszych przeszkód. Pamiętaj, że ćwiczenia na lordozę sprawdzą się jedynie wówczas, gdy wada nie jest bardzo zaawansowana. Dlatego tak ważna jest odpowiednio szybka reakcja i jak najszybsze działanie. Jeśli tylko możesz, wykonuj regularnie ćwiczenia korekcyjne, a nadmiernie wygięty kręgosłup lędźwiowy przestanie być twoim utrapieniem.
~ Aleks Dorosiński
Chcesz przeczytać cały artykuł?
Dziękujemy za dodanie opini!